ελληνική μουσική
    686 online   ·  210.874 μέλη

    Tι σημαίνει ελευθερία για εσάς?

    innuendo
    21.04.2007, 17:21
    Να μπορείς να εκφράζεσαι ελεύθερα χωρίς όμως να καταπατάς το δικαίωμα των γύρω σου να κάνουν το ίδιο.. Είναι δύσκολο να είσαι απόλυτα ελεύθερος γιατί όλοι , άλλοι λιγότερο και άλλοι περισσότερο , είμαστε δέσμιοι μικρών πραγμάτων.. γιατί η ελευθερία βλέπει πέρα από προκαταλήψεις , δεν κοντοστέκεται σε όσα τα μάτια βλέπουν αλλά σε αυτό που πραγματικά είναι κάποιος.. Ελευθερία πάνω απ΄όλα είναι να είσαι ο εαυτός σου.. Να μη δέχεσαι να υψώσουν γύρω σου σίδερα λες και βρίσκεσαι σε φυλακή.. Και αυτό εξαρτάται από τον καθένα ξεχωριστά..

    Ελευθερία είναι να νοιώθω και να μην ντρέπομαι γι αυτό... να αισθάνομαι χωρίς ενδοιασμούς πέρα από μικροπρέπειες..
    redrose84
    21.04.2007, 19:49
    Σε αυτή τη φάση της ζωής μου αυτό που θα με βοηθούσε πολύ να αισθανθώ ελεύθερη θα ήταν να μπορούσα να ζήσω μόνη μου...στο δικό μου σπίτι...
    Bruce_Dicki13
    21.04.2007, 21:46
    το να ακους τη μουσικουλα σου, να μην δινεις λογαριασμο σε κανεναν, να μην εξαρτασε απο κανενα και να γραφεις ( οταν χρειαζεται βεβαια) τους αλλους στα @@ σου!!!

    atrixospi8ikos
    22.04.2007, 00:04
    Ελευθερία για τον καθένα σημαίνει κάτι το διαφορετικό. Για μένα ελευθερία δεν σημαίνει να είσαι φλου, ελεύθερος μπορεί να είναι και ο φυλακισμένος που είναι μέσα στους 4 τοίχους… Ελευθερία για μένα δεν είναι να τους γράφω όλους και να αράζω όλη μέρα άπραγος… Ελεύθερος για μένα είναι αυτός που είναι σε θέσει να αποφασίζει και να ακολουθεί τους σωστούς δρόμους στην ζωή του. Ελευθερία? Δεν νομίζω να μπορούμε να την κλίσουμε σε ένα λεξικό βάζοντας της όρια….


    lovehim
    29.07.2007, 13:39
    Παράθεση:

    Το μέλος Augerinos στις 31-01-2004 στις 20:53 έγραψε...

    "Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα.
    Είμαι ελεύθερος."


    Auth h frash trugurnaei diarkws tis teleutaies meres sto mualo mu.......
    Gia mena autoi einai oi paragontes apo tous opoios 3ekinaei kapoios wste na ginei eleu8eros........H eleu8eria einai kati upokeimeniko...Eleu8eria einai na paleueis gia tis a3ies sou,gia mia kaluterh zwh,g na tn zhseis opos ec 8es.....na kaneis oti 8es ec kai oxi oti 8eloun oi alloi sthn zwh s...na ekfrazeis eleu8era thn gnomi sou kai na deixneis auto pou pragmatika eisai xwris na fovasai oti 8a kri8eis................auta 8a ta katafereis an "den elpizeis tipota k dn fovasai tipota..."...auto einai gia mena elu8eria..............
    margo
    29.07.2007, 15:00
    Ελευθερία για μένα σημαίνει να μην τρέφω κακία για κανέναν.
    despinakontogianni
    31.07.2007, 21:01
    Ελευθερία είναΙ όταν μπορώ να εκφράζω τη γνώμη μου και να έχω το δικαίωμα να αμφισβητήσω τους άλλους. Δεν πιστεύω πως ζω σε μια ελέυθερη χώρα. Δεν μπορώ να κάνω τίποτα από τα δύο.Και μη μου πείτε πως δεν είναι όλοι πολύ ευγενικοί! Ακόμη και για τον εχθρό τους.
    Tren
    16.08.2007, 19:09
    Tι σημαίνει ελευθερία για εσάς?



    Αυτο το οτιδηποτε που δεν αντεχεις σε μενα,αυτο ειναι η ελευθερια μου
    Jimy
    16.08.2007, 19:55
    Να φτιάξω κάτι μόνος μου

    gexrag
    16.08.2007, 21:05
    ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Η μεγάλη αυτή αξία έχει παρεξηγηθεί από πολλούς.
    Για μερικούς ελευθερία είναι η πλήρης αναρχία.
    Όταν ήμουν στο Λύκειο άγγιξα τα όρια της αναρχίας. Αναζητώντας την τέλεια
    κοινωνία και την πλήρη ελευθερία πίστεψα ότι μια άναρχη κοινωνία θα μου έδινε
    όλα όσα ζητούσα εκείνα τα χρόνια που ένιωθα καταπιεσμένος. Σκέφτηκα λοιπόν
    αρχικά πως η άναρχη κοινωνία είναι μια ουτοπική κοινωνία. Αργότερα σκέφτηκα
    πως άναρχες κοινωνίες δεν υπάρχουν ούτε στα ζώα μια που και εκείνα είναι
    οργανωμένες κοινωνίες. Έτσι γνωρίζοντας ότι σε άναρχες κοινωνίες το μεγάλο
    ψάρι τρώει το μικρό κατέληξα στο συμπέρασμα πως η τέλεια κοινωνία μπορεί να
    είναι μόνο η κοινωνία της ΑΓΑΠΗΣ. Πίστεψα πως είναι αδύνατο να συμβεί αυτό και
    πως αυτό που ονειρεύομαι είναι απλά ουτοπία. Σήμερα γνωρίζω πως απλά πρέπει να περιμένω την αιώνιο ζωή.
    Η ελευθερία είναι απλά μια μεγάλη αξία που πρέπει να συνυπάρχει με άλλη μια μεγάλη αξία όπως η ΑΓΑΠΗ.
    pol-gt
    17.08.2007, 10:23
    Παράθεση:
    Tι σημαίνει ελευθερία για εσάς?


    Νομίζω κάτι τέτοιο:


    Προσωπικό Δόγμα


    Μεσ' του βίου των αστοχιών τη ζάλη
    και την μέθη των χαρών
    στις οδούς της πρώτης Εύας και τα βάρη του Αδάμ
    τόπος βρέθηκε γαλήνης, στη θυσία του Αβραάμ.

    Ποια ελευθερία είναι αυτή που μπορεί να οδηγήσει
    στην μακαριότητα της Ιστορίας; Ποιος φωτισμός
    είναι ικανός να σβήσει και το πιο πυκνό σκοτάδι;
    Ποια φορεσιά θα ζεστάνει το πιο βαρύ ψύχος
    στην καρδιά και ποια βήματα στους καύσωνες
    της ερημιάς σε όαση θα μας βγάλουν;

    Ω! Ελευθεροφροσύνη! Εσύ που πηγάζεις από την
    συνέπεια του Προσωπικού Δόγματος στη σύγκλιση
    με το Δόγμα του Υιού του Ανθρώπου!

    Πάροικος εγώ σε δουλικό αέναο παρόν
    την πύλη της Ελευθερίας που Μετάνοια τη λένε
    δεν ετόλμησα με πείσμα να διαβώ,
    παντοτινά εξόριστος απ' την Πατρίδα πια,
    που χώρα της Αγάπης ονομάζουν.

    gexrag
    17.08.2007, 14:56
    Ευχαριστώ φίλε μου pol-gt.
    Πρόκειται για επινόηση πολύ εύστοχη η παράθεση του προσωπικού δόγματος.

    pol-gt
    17.08.2007, 15:11
    Κι εγώ ευχαριστώ που το βρίσκεις καλό. Βέβαια τα Νοήματα είναι "δανεισμένα" από την Αγία Γραφή. Εγώ απλά "κέντησα" φτιάχνοντας το Προσωπικό Δόγμα, τον περασμένο Χειμώνα, είδα σήμερα πως ταίριαζε στο παρών νήμα, κι έτσι το ανέβασα...


    Ευχαριστώ και πάλι!
    venceremos
    18.08.2007, 02:52
    Χωρίς να έχω διάθεση να κάνω κανενός είδους προπαγάνδα, αυτά είναι δουλειά άλλων, εδώ προσωπικές εμπειρίες μεταφέρουμε, (και για να προλάβω κάποιους, η γνώμη μου για τις παραταξιακές λογικές είναι ότι μας έχουν βαλτώσει) το τι σημαίνει ελευθερία το' νιωσα με όλες μου τις αισθήσεις στην πορεία της 8 Μάρτη , όπως και το τίμημα της... Και όσοι ήταν παρόντες εκεί και δεν κοιτούσαν πίσω από τις τζαμαρίες και τις βιτρίνες νομίζω καταλαβαίνουν πολύ καλά τι εννοώ.. Όπως και πόσο σχετική είναι η λέξη δημοκρατία για μερικούς, όταν στο όνομα ενός άψυχου μνημείου που καίγεται και με αφορμή το γεγονός αυτό ξεκινά ένα κυνηγητό φοιτητών που καταληγεί σε πολύ ξύλο και συλλήψεις ενώ μέσα στη βουλή ψηφίζουν κεκλεισμένων των θυρών αυτοί που καθημερινά ξεφτιλίζουν και καταπατούν αυτό το σύμβολο.. Και δήθεν θίκτηκαν γιατί προσβλήθηκε η εθνική μας μνήμη ενώ το τώρα και το σήμερα σαν να μην τους αφορά.. Νιώθω σαν να κάνουμε μνημόσυνο στην ελευθερία και στη δημοκρατία κάθε φορά που βλέπω επίσημους να καταθέτουν στεφάνια... Νομίζω ότι η ελευθερία όπως και η ευτυχία υπάρχει μόνο σε στιγμές.. Και όλο τον υπόλοιπο καιρό υπάρχει η δίψα για ελευθερία...
    gexrag
    18.08.2007, 14:51
    Όχι φίλε Σταύρο, δεν ξέφυγες καθόλου από το θέμα και μας παρέθεσες πτυχές
    καταπίεσης της ελευθερίας όπως και ο φίλος venceremos.
    Ακόμη και η αναφορά σου για τα σύμβολα και τις εικόνες δεν είναι καθόλου εκτός
    θέματος μια που πολλοί γίνονται σκλάβοι των αντικειμένων. Όταν πρόκειται για
    Ιερά αντικείμενα τότε το γεγονός γίνεται ακόμη πιο απαράδεκτο. Δεσμεύουν πολλοί
    την ζωή τους σε αντικείμενα (υλισμός). Υπάρχουν πολλοί που είναι σκλάβοι μιας
    πιθαμής γης και ενός αντικειμένου για το οποίο μπορεί να κάνουν ακόμη και φόνο.
    Εχει συμβεί και συμβαίνει να γίνονται επισόδια για εικόνες (εικονομαχίες ή σκίτσα
    του Μωάμεθ). Δεν είναι αυτοί οι άνθρωποι σκλάβοι των αντικειμένων; ΒΕΒΑΙΟΤΑΤΑ ΝΑΙ.
    Υπάρχει όμως και η άλλη πλευρά. Θίγονται πρόσωπα και πιστεύω γεγονός που
    επίσης είναι απαράδεκτο. Έτσι προσωπικά σε αυτά τα φαινόμενα αρκούμαι σε έναν
    αναστεναγμό λύπης μια που ο πόλεμος σε κάθε πεςρίπτωση φέρνει ΟΛΕΘΡΟ. Άν
    πολεμήσεις τότε καταπατάς την ελευθερία κάποιου που εκφράζεται με τον
    οποιοδήποτε άθλιο τρόπο.

    Σχετικά με τις πορείες και τους φοιτητές.
    Με πολύ λύπη διέκρινα τα τελευταία χρόνια οι αγώνες των φοιτητών να γίνονται με
    φασιστικά πρότυπα. Οι ειρηνικές πορείες αποτελούν το υγειές κομμάτι και είναι
    σωστό να γίνονται. Αλλά όταν χτίζεται μια πόρτα ή εμποδίζεται βίαια κάποιος
    καθηγητής τότε τέτοιες ενέργειες αποτελούν έκφραση φασισμού.
    Το πιο λυπηρό είναι το φαινόμενο να εκμεταλεύονται κάποιοι τους αγώνες των
    φοιτητών Είναι κρίμα να βρίσκουν άσυλο αλήτες ανάμεσα σε ανθρώπους που
    αγωνίζονται για το μέλλον όχι απλά το δικό τους αλλά και των επόμενων γεννεών.
    Είναι κρίμα δημοσιογράφοι να βρίσκουν αφορμή και εκμεταλευόμενοι τους αγώνες
    των φοιτητών να πατούν στις ελάχιστες πραγματικά περιπτώσεις που οι αγώνες
    παρεκλίνουν από τα πρότυπα τα δημοκρατικά και να λερώνουν ολόκληρο το
    φοιτητικό κίνημα. Χωρίς να βαδίζουν οι ίδιοι σωστά κρίνουν και κατακρίνουν και
    δημιουργούν εσφαλμένες εντυπώσεις στο λαό για το φοιτιτικό κίνημα. Ένα κίνημα
    που οι αγώνες και οι θυσίες του είναι αίτια της ελευθερίας πολλών χωρών σήμερα.

    Η ελευθερία θα μπορούσε να αναλύεται συνέχεια χωρίς να παρεκλίνει κανείς από το θέμα.
    pol-gt
    18.08.2007, 18:12
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 18-08-2007 στις 14:51 έγραψε...

    Η ελευθερία θα μπορούσε να αναλύεται συνέχεια χωρίς να παρεκλίνει κανείς από το θέμα.



    Δύσκολο ζήτημα. Κάποιος μπορεί να θεωρεί τον εαυτό του ανελεύθερο επειδή η ύπαρξή του εξαρτάτε από το οξυγόνο, και μπορεί να θεωρεί πως είναι δεσμευμένος, επομένως ανελεύθερος σε σχέση μ' αυτό. Κάποιος άλλος θα πει το ίδιο για το φως και την αίσθηση της όρασης. Όπως φυσικά και κάποιος άλλος μπορεί να πει, αγαπώ να πείνω τον γυναικείο οργασμό, άρα δεν νοάται για μένα, έρωτας χωρίς αυτό. Και πάει λέγοντας...

    Τελικά δύσκολη υπόθεση η συνδιαλλαγή με τις Έννοιες.
    pol-gt
    18.08.2007, 18:14
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 17-08-2007 στις 14:56 έγραψε...


    Πρόκειται για επινόηση πολύ εύστοχη η παράθεση του προσωπικού δόγματος.




    Δηλαδή;
    gexrag
    18.08.2007, 19:52
    Φίλε μου pol-gt
    Το Προσωπικό Δόγμα είναι από τα καλύτερα που έχω διαβάσει σε αυτές τις σελίδες
    του MusicHeaven. Δεν θέλω να μειώσω άλλα μια που διάβασα,πραγματικά αριστουργήματα.
    Τις μέρες μας μετά λύπης έχω διαπιστώσει ότι ο καθένας ξεχωριστά, ανεξάρτητα
    από ποια πίστη έχει έχει και το προσωπικό του δόγμα. Ίσως να μην διάλλεξες την
    καλύτερη σελίδα για να μας το παραθέσεις αλλά δεν πειράζει γιατί απλά σχεδόν
    όλοι ρίχνουν μια ματιά σε ότι νέο δημοσιεύεται.
    Έτσι μετά από όσα έχουν γραγτεί στις σελίδες του MusicHeaven το Προσωπικό
    Δόγμα ήρθε και σφραγίζει και περνάει το πιο επίκαιρο μύνημα στον κόσμο.
    Ελπίζω να σε έχω κατατοπίσει και ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και πάλι.

    Φίλε μου Σταύρε
    Διάβασα με πολύ χαρά το κείμενο που παρέθεσες παραπάνω το οποίο δίνει άλλη
    τροπή στη συζήτηση. Συμφωνώ με όλα και θέλω να τονίσω πως τα σχετικά με την
    νόηση πρέπει να γίνουν κατανοητά από τους περισσότερους. Δεν είναι υπερβολικά
    δύσκολες έννοιες.
    Σχετικά με τους συμβολισμούς και τα σύμβολα εκεί τα πράγματα είναι περίεργα μια
    που ο καθένας βάζει την δική του σφραγίδα και το δικό του σύμβολο και τελικά
    χάνεται η αξία των συμβόλων πλην των επιστημών οι οποίες έχουν ορίσει ένα
    σύστημα συμβολισμού.
    Θα μείνω σε ένα σύμβολο το οποίο είναι πραγματικά το μεγαλύτερο σύμβολο ενός έθνους.Την Σημαία.
    Είναι κρίμα να βάλλονται τα έθνη και να προκαλούν το αίσθημα των λαών όταν
    κάποιοι προσβάλλουν ή καταστρέφουν το σύμβοο αυτό. Ανάλογα σύμβολα
    υπάρχουν και στις θρησκείες όπου τα πράγματα είναι περισσότερο σοβαρά από όσο
    φαίνονται. Δεν θα προχωρήσω σε περαιτέρω ανάλυση. Πάντως με την καταστροφή
    και προσβολή των συμβόλων θίγεται και το αναφαίρετο δικαίωμα της ελευθερίας.
    StavmanR
    18.08.2007, 23:57
    Παράθεση:

    Το μέλος clapton21 στις 25-11-2006 στις 01:00 έγραψε...


    ΥΣ: Προσωπικά νομίζω πως νιώθω κάτι σαν ελευθερία κάθε φορά που σβήνω από τη σκέψη μου κάποιου είδους δίλημμα, είτε απαντώντας μια κι έξω σε αυτό, είτε αγνοώντας το εξ αρχής..


    Πολύ ενδιαφέρουσα άποψη.
    pol-gt
    19.08.2007, 01:03
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 18-08-2007 στις 23:57 έγραψε...





    Θέλω κι εγώ μπύρααααααααααα...