ελληνική μουσική
    1032 online   ·  210.856 μέλη

    Tι σημαίνει ελευθερία για εσάς?

    venceremos
    19.08.2007, 01:30
    Έχει πέσει πολλή προπαγάνδα, πολλή μομφή στο φοιτητικό κίνημα... Δεν γουστάρω να προχωρήσω σε αναλύσεις.. Όλοι μπορούμε να βγάλουμε τα συμπεράσματα μας για τις σκοπιμότητες.. Εγώ αυτό που ήθελα να σημειώσω είναι ότι αν θες να δεις τι ελευθερία έχουμε, κατέβα σε μια από τις πορείες και ανακατέψου με τον κόσμο.. Αν τολμάς.. Γιατί όταν φίλοι μου γυρνάνε και μου λένε: "Μετά από όλα αυτά φαντάζομαι δεν θα ξαναπάς.." και οι ίδιοι ομολογούν ότι δεν πάνε επειδή φοβούνται, τότε αν μη τι άλλο ξέρω ότι στόχος επιτεύχθει.. Η τρομοκρατία καλά κρατεί.. Αλλά φαίνεται πως ο πολύς κόσμος δεν έχει αντιληφθεί ότι δεν πρόκειται μόνο για ζήτημα παιδείας αλλά για ζήτημα δημοκρατίας..Και ότι αφορά ολόκληρη την κοινωνία.. Αλλά μάλλον έχω ήδη ανοίξει πολλά τεράστια θέματα που σηκώνουν πολλή συζήτηση και καλύτερα να τα κλείσω εδώ...
    geosoft2001
    19.08.2007, 01:38
    ...........ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ....................

    Η


    ..............ΘΑΝΑΤΟΣ......................
    Stroumfita456
    19.08.2007, 14:53
    Ελευθερια σημαίνει να λες την άποψη σου ελεύθερα...να ακούγεσαι και να ακούς...να μπορείς να κάνεις οτι θέλεις όποτε θέλεις αρκεί να σέβεσαι εσένα και τους άλλους....Ελευθερία σημαίνει ΔΙΚΑΙΩΜΑ στη ΖΩΗ
    gexrag
    19.08.2007, 15:58
    Φίλε μου venceremos
    Την περίοδο 90 - 92 υπήρχε επίσης μεγάλη αναταραχή στα ΤΕΙ και στα
    πανεπιστήμια. Εκείνη την περίοδο μετείχα ενεργά σε καταλήψεις που ήταν πλήρως
    Δημοκρατικές. Στερούσαν όμως το δικαίωμα της παρακολούθησης των μαθημάτων
    σε αυτούς που ήταν αντίθετοι με τους αγωνιστές καταληψίες. Έκείνη την περίοδο
    επίσης υπήρχε μάχη με τα ΜΑΤ και βρεθήκαμε όλοι μας στα πυρά των δακρυγόνων.
    Παρότι συζητήθηκαν πολλές μορφές αγώνα ποτέ δεν αποφασίστηκε μια μορφή
    αγώνα που θα ξεπερνούσε τα Δημοκρατικά όρια που εμείς είχαμε θέσει.
    Τα φαινόμενα που περιγράφω σε προηγούμενη καταχώρηση αποτελούν
    μεμονομένα περιστατικά αλλά είναι ντροπή για το φοιτητικό κίνημα στο οποίο θα
    ήθελα να ανήκω ακόμη. Είμαι μαζί με κάθε αγωνιστή και πραγματικά στα φετινά
    γεγονότα υπήρχαν πανάθλιες συμπεριφορές από ΟΛΕΣ τις πλευρές. Κορυφαία
    βέβαια άθλια συμπεριφορά ήταν αυτή της αστυνομίας που σε τρεις περιπτώσεις
    θύμιζε τις παλιές "καλές" εποχές της χούντας για τους οπαδούς του φασισμού, που
    με λύπη διαπιστώνω ότι δεν είναι λίγοι.
    Μην γενικεύεις σε παρακαλώ αυτά τα μεμονομένα περιστατικά για τα οποία κανείς
    δεν σου ζήτησε να απολογηθείς. Ήμουν, είμαι και θα είμαι υπέρ κάθε μορφής
    αγώνα που στόχο έχει ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΛΛΟΝ.

    Eliza21
    19.08.2007, 16:28
    ELEYTHERIA GIA MENA EINAI NA MHN EKSARTIEMAI APO TA XRHMATA..................
    NA MHN EXO TO AGXOS THS DOYLEIAS............
    pol-gt
    20.08.2007, 12:03
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 18-08-2007 στις 19:52 έγραψε...


    Ελπίζω να σε έχω κατατοπίσει και ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και πάλι.



    Ναι. Νομίζω πως κατάλαβα.
    Θα συμπληρώσω μόνο πως, ως Προσωπικό Δόγμα θεωρώ την επιλογή και πραγμάτωση του Ποιοτικά Ορθότερου σε συνάρτηση και εναρμόνιση αυτού, με το Δόγμα του Υιού του Ανθρώπου, του Ευαγγελικού Λόγου και της Αποκάλυψης, εν γένει, του Θεού στους Ανθρώπους. Και βέβαια γνωρίζοντας την δυσκολία του μέγιστου αυτού εγχειρήματος καθώς καθημερινά βρισκόμασται αντιμέτωποι με πληθώρα γεγονότων που αποτρέπουν την Σύγκλιση των Δύο Δογμάτων, κλείνω το ποίημα ως εξόριστος, από τη Χώρα της Ελευθερίας, τη Χώρα της Αγάπης, της μεγιστότερης των Ελευθεριών, κι αυτό διότι εκ των Πραγμάτων πάμπολλες φορές υποχρεούμεθα να κάνουμε αποφάσεις αποτρεπτικές, προς την Σύγκλιση.


    petroukios
    21.08.2007, 01:47
    ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ. Τι σημαίνει, λοιπόν, αυτή η τόσο περισπούδαστη και εύηχη λέξη. Προφανώς πολλά , κοινώς αποδεκτά από σύμπασα την κοινωνία, αλλά ταυτόχρονα ο κάθε άνθρωπος ορίζει τη σημασιολογική έννοια της λέξης συμψηφίζοντας το κοινωνικό, οικονομικό και πολιτιστικό του περιβάλλον και φυσικά τις ατομικές του ανάγκες και επιδιώξεις.
    Δεν ξέρω κατά πόσο οι άνθρωποι είναι πραγματικά ελεύθεροι ή ζουν μια ψευδεπίγραφη ελευθερία.. Και πώς μπορεί ένας άνθρωπος να είναι ελεύθερος όταν βρίσκεται περιχαρακωμένος μέσα σ’ ένα σύστημα οικονομικό που τον θέλει καταναλωτή και τίποτα άλλο!
    Για μένα ελεύθερος άνθρωπος είναι αυτός που μπορεί ν’ ακολουθεί το δρόμο της καρδιάς του. Αυτός που έχει μέσα του ένα θέλω και το πραγματώνει αδιαφορώντας για τις σειρήνες γύρω του. Αυτός που μπορεί τον πόνο και την θλίψη του να την μετουσιώνει σε χαρά και αισιοδοξία.
    Έχω συναντήσει απλούς ανθρώπους ,ποιητές της ζωής. Μακριά από το life style , τις διαφημίσεις και την πλαστική κουλτούρα μπορούν να εκτιμούν και να χαίρονται τις μικρές απολαύσεις της ζωής. Φανταστείτε την αίσθηση ελευθερίας που μπορεί να μας δώσει το απαλό φύσημα του αέρα ή ο ήχος του φλοίσβου και η αύρα της θάλασσας .
    Κάπου εδώ νομίζω πως κατοικεί η ελευθερία

    venceremos
    23.08.2007, 01:40
    Φίλε μου gexrag..
    Δεν απολογούμαι... Κ-α-τ-η-γ-ο-ρ-ώ
    Και δεν το καταπίνω έτσι απλά

    panachr
    23.08.2007, 12:46
    Το να επιλεγεις εσυ,ο ιδιος,μονος σου και μετα απο ωριμη σκεψη να συμμορφωνεσαι σε κανονες και νομους που εξασφαλιζουν την αρμονικη συμβιωση μεσα στην κοινωνια.σαφως ομως,δεν σκυβειςτο κεφαλι σε ο,τι σου λενε.κανειςτον αγωνα σου να αλλαξεις ολα αυτα που εχουν σκοπο να γεμιζουν τις σεπε λιγων και να αδειζουν τις τσεπες των πολλών.και ειναι πολλα...
    tsarasjoint
    24.08.2007, 13:31
    ξερω οτι δεν ειμαι ελευθερος γιατι το εχω επιλεξει,αλλα και οτι το επελεξα ελευθερα να μην ειμαι....και οποιος εναποθετει το ολο βαρος και την ευθυνη στην κοινωνια,μαλλον δεν αφουγκραζεται τη μικρη φωνουλα που δεν του ανηκει..
    antonispanou
    01.09.2007, 16:25
    i eleftheria polles fores akolouthite kai apo tin monaksia. gia paradeigma epilegeis na sizeiseis me kapoion/a allon/i ayto simenei oti eleftheria pou eixes prin den yparxei pleon stin idia morfi. prepei na ypakouseis se kapoious kanones simbiwsis pou exeis valei me to allo atomo. giati "i eleftheria tou enos stamataei ekei pou arxizei i eleftheria tou allou". apo tin alli stin arxi aftis tis ypothetikis simviwsis eixes tin epilogi na proxwriseis i oxi opote den mporeis na peis oti sterithikes kapoia epilogi ara monos sou epelekses na simviwseis kai na akoulouthiseis kapoious kanones oi opoioi tha metetrepan tin tote eleftheria sou stin twrini. apo tin alli pleyra pali, an pote den dialeges tin epilogis mia simviwsis i mias paromoias katastasis tote tha eixes dialekseis na sinexiseis tin poreia tis zwis sou eleftheros men, monos the...
    Spirous
    10.09.2007, 10:42
    Να συμφωνήσω κι εγώ πώς πολλές φορές ελευθερία σημαίνει μοναξιά(προσωπικές εμπειρίες).