ελληνική μουσική
    626 online   ·  210.861 μέλη
    georgianoua
    21.05.2006, 00:57
    Και η νικήτρια Χώρα για την Eurovision 2006 αναδικνύεται η Φιλανδία με 292



    Και η Ελλάδα στην 9η θέση

    maroulaki_321
    21.05.2006, 01:18
    Δεν εκπλήσσομαι ουτε για το ένα ουτε για το άλλο.
    Της Ουκρανίας μπορώ να πώ οτι άκουσα με ευχαρίστηση.

    georgianoua
    21.05.2006, 01:19
    Προσωπικά θα προτιμούσα νικητής να ήταν είτε η Ρωσσία είτε η Ρουμανία
    yokor
    21.05.2006, 01:20
    Γενικά ως θεσμός η Eurovision θεωρώ πως είναι άθλια, νομίζω πως φέτος όμως ήταν χειρότερη από ποτέ...

    Μόνη αξιοπρεπής, κατά την γνώμη μου παρουσία, η Βοσνία.
    prochatz
    21.05.2006, 01:52
    Τώρα τι μπορεί να δηλώσει κανείς για τη Eurovision ή όπως φρόντισαν κάποιοι να μας διορθώσουν EuroVission? Αυτά που είδα σήμερα το βράδυ είναι απίστευτα! Δεν μπορώ να καταλάβω με ποιό σκεπτικό η Ελλάδα κατέβηκε στο διαγωνισμό με αυτό το τραγούδι
    Τα τελευταία χρόνια η Eurovision είχε μπει για τα καλά στην καθημερινότητά μας και όπως και να το κάνουμε μας γεννήθηκε η επιθυμία να διοργανώσουμε μια φορά το διαγωνισμό στη γενέτειρα του τραγουδιού, την Ελλάδα. Μετά από 32 χρόνια συμμετοχής μας ο στόχος επετεύθχη. Είχαμε, λοιπόν, την ευκαιρία να κατεβάσουμε στο διαγωνισμό, που εκείνη τη στιγμή θα παρακολουθεί όλη η Ευρώπη, ένα ελληνικότατο τραγούδι δείγμα του τεράστιου ελληνικού πολιτισμού. Αντ' αυτού συμμετείχαμε με ένα αγγλικό κομμάτι το οποίο παράλληλα συνοδευόταν από ΜΗΔΕΝ σκηνική παρουσία (α ναι, με συγχωρείτε ξέχασα το φόρεμα του Gaultier αξίας 170.000 ευρώ). Θα ήθελα, ωστόσο, να συγχαρώ τους ανθρώπους της ΕΡΤ για την εκπληκτική παρουσίαση τόσο στον ημιτελικό όσο και στον τελικό. Θερμά συγχαρητήρια, τόνισανε τόσο με τα σκηνικά και τα σόου όσο και με τις cartes postales τις ομορφιές και την ιστορία της Ελλάδας!!! Όλα αυτά ήρθε να τα χαλάσει το ελληνικό κομμάτι. Ποιός να το πίστευε ότι με τα χέρια μας θέλαμε να βγάλουμε τα μάτια μας? Τέλος, ένα ακόμη σημείο που με λύπησε ιδιαίτερα ήταν όταν είδα, έστω και σ' αυτή την προσομοίωση αρχαίου θεάτρου, έξι τέρατα να "τραγουδούν". Δεν τα βάζω με τη Metal, Hard Rock... κλπ, απλά αναφέρω ότι το θέαμα ήταν τουλάχιστον αποκρουστικό
    vouliakis
    21.05.2006, 02:02
    Ποιά τέρατα εννοείς? Τους γερμανούς cowboys που έπαιζαν αμερικάνικη country με μπάντζο κλπ?


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 21-05-2006 02:03 ]
    prochatz
    21.05.2006, 02:18
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 21-05-2006 στις 02:02 έγραψε:

    Ποιά τέρατα εννοείς? Τους γερμανούς cowboys που έπαιζαν αμερικάνικη country με μπάντζο κλπ?
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 21-05-2006 02:03 ]






    Ναι, πώς το κατάλαβες?
    Astron
    21.05.2006, 02:19
    Πολύ ευχάριστο και σχετικά αναμενόμενο (ως προς την θέση της Ελλάδας) το αποτέλεσμα. Το γιατί πήγαμε τόσο άσχημα είναι άσχετο με το τραγούδι που βγήκε πρώτο. Κακώς κάποιοι κατηγορούν τα "τέρατα".
    Μας νίκησαν άλλες 8 χώρες εκτός απ' την Φινλανδία κι αυτό δεν είναι τυχαίο. Η αιτία είναι μεταξύ άλλων αυτή που είχα γράψει στο αντίστοιχο topic, ότι δηλαδή η ποπ μουσική απαιτεί λαμπερές φρέσκιες παρουσίες. Και η Βίσση στο κοινό του εξωτερικού δεν φαίνεται ούτε νεανική ούτε λαμπερή. Απλά εδώ έχουμε υποστεί πλύση εγκεφάλου τόσα χρόνια.
    Τα περισσότερα τραγούδια πάνω απ' την 9η θέση ήταν καλύτερα απ' το δικό μας και πιο εντυπωσιακά σαν σκηνοθεσία.

    Αλλά να πάμε στο ουσιαστικό που είναι το αποτέλεσμα... Νομίζω η νεολαία της Ευρώπης έστειλε ένα μήνυμα: "Παρατήστε μας με τα χιλιοειπωμένα ποπ σαχλοτραγούδια σας, είστε για γέλια" και ψήφισαν το heavy metal συγκρότημα.

    Επίσης εκτέθηκαν όλοι αυτοί που γυρόφερναν στα κανάλια-συμπεριλαμβανομένων των δύο τηλεοπτικών παρουσιαστών που έλεγαν "μην ψηφίσετε αυτό, είναι επικίνδυνο κλπ κλπ". Όταν βγαίνεις 9ος φυσικά δεν έχει καμία σημασία τί ψήφισες.

    vouliakis
    21.05.2006, 02:29
    Πάντως, εμένα μου είπε ο γιος μου να ψηφίσω Lordi (με sms) και ψήφισα...
    Ήταν η πρώτη φορά που ψήφιζα σε διαγωνισμό Eurolordion και μπορω να πω πως το ευχαριστήθηκα...

    (Για ποιά από όλα τα τέρατα μιλάμε, βρε παιδιά?)





    assasinos
    21.05.2006, 03:33
    ta terata fysika k den exoun kamia sxesh me thn katastash ths eurovision polla xronia twra...einai aplo...oi an8rwpoi katalavan oti o pio karagiozhs mporei na kerdisei, arkei na kanei "xoligountianh paragwgh"...kai na sas pw k kati...

    anamesa sta ks3k0la pou katevainoun ka8e xrono, kai tous dh8en nohmones pou katakrinoun thn eurovision ksexnontas toso eukola to oti mazeuontai se spitia k kafeteries gia na thn parakolou8hsoun, kai egw ta terata 8a epelega...


    shmeia k terata
    aggeliki
    21.05.2006, 03:41
    εγω πάντως ήθελα Λιθουανία....Ε μια χαρά τους κοροιδεύανε!
    la_luna_nera
    21.05.2006, 11:39
    >Hard Rock hallelujah ψήφισε η ευρώπη,
    >στην ένατη θέση η ελλάδα
    >
    >ΑΠΕ
    >Αθήνα
    >σκληρό ροκ και τερατόμορφοι ερμηνευτές κατέκτησαν την ασιθητική της ευρώπης, >που έδωσε την πρωτιά της Eurovision 2006 στο Hard Rock hallelujah των Lordi και >τη διοργάνωση της επόμενης χρονιάς στην Φινλανδία, για πρώτη φορά στην >ιστορία.
    >
    >στην ένατη θέση βρέθηκε η Άννα Βίσση με το Everything με 128 βαθμούς, οι >οποίοι προήλθαν από τις ψήφους 17 χωρών. Αυτό σημαίνει ότι η χώρα μας >εξασφάλισε μια θέση στα τελικά της διοργάνωσης του 2007.
    >δεύτερη κατετάγη η Ρωσία με τον Dima Bilan και το Never let you go, που >συγκέντρωσε 248 βαθμούς.
    >την τρίτη θέση κατέλαβε η Βοσνία - Ερζεγοβίνη με το Leila, που ερμήνευσαν οι >Hari mata Hari και έλαβε 229 βαθμούς.
    >υπολογίζεται ότι περισσότεροι από 100 εκατ. Τηλεθεατών παρακολούθησαν τον >εφετινό διαγωνισμό, που φιλοξένησε η χώρα μας.
    >η ελληνική συμμετοχή πήρε ψήφους από τις παρακάτω χώρες:
    >Ανδόρα 1
    >Ρουμανία 10
    >Σουηδία 4
    >Φινλανδία 1
    >Βέλγιο 10
    >Σερβία -
    >Μαυροβούνιο 6
    >Μάλτα 8
    >Λιθουανία 3
    >Κύπρος 12
    >Ολλανδία 5
    >Ελβετία 5
    >Βρετανία 7
    >Αρμενία 8
    >Γαλλία 5
    >Λευκορωσία 2
    >γερμανία 8
    >Μολδαβία 1
    >Βοσνία 1
    >Αλβανία 8
    >Βουλγαρία 12
    >ΠΓΔΜ 7
    >Τουρκία 4
    >η τελική κατάταξη
    >1. Φινλανδία 2922.
    >Ρωσία 2483.
    >Βοσνία - Ερζεγοβίνη 2294.
    >Ρουμανία 1725.
    >Σουηδία 1706.
    >Λιθουανία 1627.
    >Ουκρανία 1458.
    >Αρμενία 1299.
    >ελλάδα 12810.
    >Ιρλανδία 9311.
    >Τουρκία 9112.
    >ΠΓΔΜ 5613.
    >Κροατία 5614.
    >Νορβηγία 3615.
    >Γερμναία 3616.
    >Λετονία 3017.
    >Ελβετία 3018.
    >Δανία 2619.
    >Βρετανία 2520.
    >Μολδαβία 2221.
    >Ισπανία 18 22.
    >Γαλλία 523.
    >Ισραήλ 424.
    >Μάλτα-
    >News.IN.Gr
    >
    >
    >News.IN.Gr
    >
    >Αυτό ήταν λοιπόν αγαπητά μου φιλαράκια το θέατρο του παραλόγου η το τσίρκο >που παρακολουθήσαμε χτες βράδυ!
    >Υπήρχαν βέβαια και καλές συμμετοχές με καλές μελωδίες και αξιοπρεπή παρουσία >όπως της Βοσνίας, της ρουμανίας
    >κι αυτά πάντα κατά την γνώμη μου!
    >Λοιπόν πιστεύω ότι η νίκη των τεράτων είναι μια αντίδραση και μια περιφρόνηση >του κοινού σε ότι βγαίνει
    >στημένο και επιτηδευμένο...
    >Φαντασθείτε ποσό χρόνο, ποσό άγχος και χρήμα ξόδεψαν όλοι
    >για να βγουν όμορφοι... Καλοντυμένοι, να έχουν Ευρηματικές χορογραφίες, καλά >τραγούδια, άψογες ερμηνείες ..
    >Κι έρχονται τα τέρατα στα ξαφνικά
    >γουργουρίζουν πάνω στη σκηνή...
    >χοροπηδάνε, με κάνουν να πιστεύω ότι βλέπω ταινία θρίλερ, και στο τέλος είναι >νικητές!
    >Αυτό για μένα σημαίνει decadance που προέρχεται
    >από την κούραση του κόσμου που βαρέθηκε και δεν θέλει να μασάει άλλο >κουτόχορτο!
    >Για μένα αυτοί οι θεσμοί όπως βραβεία ΑΡΙΩΝ,
    >Eurovision και κάποιοι άλλοι είναι στημένα παιχνιδάκια συμφερόντων και έδειξε >περίτρανα απόψε ο κόσμος
    >πως το ξέρει μια χαρά!
    >Φασαρία να γίνεται λοιπόν παιδιά και το χρήμα να ρέει
    >και να τοποθετείται στις ειδικές τσεπούλεςα!
    >Για μουσική κι αισθητική ούτε λόγος να γίνεται...
    >Εξ άλλου όλη η Ευρώπη τραγουδάει τώρα Hard Rock hallelujah !!
    >Του χρόνου φαντάζομαι τι θα γίνει ....
    >
    >
    >

    eneni
    21.05.2006, 11:51
    Quote:

    Το μέλος aggeliki στις 21-05-2006 στις 03:41 έγραψε:

    εγω πάντως ήθελα Λιθουανία....Ε μια χαρά τους κοροιδεύανε!





    καλά τρελλή πλάκα αυτοι!!!!
    φοβερή εμπνευση ο καλλιτεχνις-ποιητης-στιχουργος!
    κολλησα στην τηλεόραση!



    Bruce_Dicki13
    21.05.2006, 13:07
    Καλα εκαναν και βγηκαν οι Φιλανδοι!!!! πολυ γαματοι ηταν........τωρα για τη βισση.....και πολυ της ηταν η 9η θεση!!!! Θα προτειμουσα βεβαια να δω 1η την Tina Karol με την ουκρανια αλλα......δεν καθησε!!!!
    yokor
    21.05.2006, 13:19
    Με μία πρώτη ματιά χθες το βράδυ θεώρησα απαράδεκτη την επιλογή των «Τεράτων» για την πρώτη θέση. Όταν το σκέφτηκα λίγο καλύτερα όμως άλλαξα γνώμη. Τα σχόλια που έχω να κάνω είναι δύο:

    1ο : Γιατί πρόσβαλαν την αισθητική μου τα «Τέρατα»; Τόσα «τέρατα» που μας επιβάλλουν τόσα χρόνια γιατί δε μας ενοχλούν; Για να μην μιλήσω για τα «τέρατα» με την θεϊκή εμφάνιση και τις ψυχές που είναι πιο αποκρουστικές ακόμα και από την εμφάνιση των Φιλανδών…

    και

    2ο: Τα «Τέρατα» ήταν κατά κύριο λόγο η επιλογή των παιδιών. Σαν νηπιαγωγός γνωρίζω πως τα παιδιά είναι πάντα οι καλύτεροι κριτές. Μήπως μας στέλνουν με τον δικό τους τρόπο μηνύματα που ως τώρα αρνούμασταν να λάβουμε;;

    Εξακολουθώ να πιστεύω πως η πιο αξιοπρεπής παρουσία ήταν οι Βόσνιοι.

    alexia-vicky
    21.05.2006, 13:33
    Τα "τερατα" ηταν χαλια και το τραγουδι απαισιο!!!
    Θα προτιμουσα το τραγουδι της Ρωσιας ή της Ρουμανιας..

    Οσο για την ελληνικη συμμετοχη, οπως εχω πει και σε αλλο topic, η Βισση ειναι ηδη αρκεταααααααααα σιτεμενη και επιτελους πρεπει να το καταλαβει...Οφειλω παντως να πω οτι το φορεμα του Gaultier ηταν υπεροχο!!

    Παντως, γενικοτερα σα διοργανωση πιστευω πως καναμε πολυ καλη δουλεια
    tolaruba
    21.05.2006, 13:49
    οι Φιλανδοι παντως εστειλαν το καταλληλο τραγουδι για τη γιουροβιζιον..προσωπικα δεν μου αρεσαν σε γενικες γραμμες ουτε τα τραγουδια ουτε και η ολη ατμοσφαιρα...κρατησε πολυ λιγο και ηταν κατα τη γνωμη μου λιγο μονοτονο..απο τραγουδια το μονο που μου αρεσε λιγο ηταν της τουρκιας
    Ozzakos
    21.05.2006, 13:51
    Εγώ πιστεύω ότι δίκαια κέρδισαν ήταν κάτι καινούργιο στον θεσμό της Eurovision και όπως φάνηκε άρεσε!!!!!!!!!!!!!!!
    GL
    21.05.2006, 14:03
    Xθες το βραδυ την ωρα αυτου του τελικου ως συνηθως δουλευα!!Την στιγμη των αποτελεσματων λοιπον ο κοσμος ηταν με ενα κινητο στο χερι και παρατηρουσα την στεναχωρια τους και την απορια τους οταν μαθαιναν την εκβαση του ματς!
    Καποια στιγμη ρωτησα μια κυρια μεγαλης ηλικιας,"γιατι ριχνει μουτζα στο κινητο της!"
    Και εκεινη μου απαντησε:"Μα ειναι δυνατον να κερδιζουν τα "τερατα" και η Αννουλα μας να ειναι 9η???"


    Πραγματικα ενστερνιστηκα τον πονο της κυριας αυτης και προσπαθησα να σβησω και την δικη μου εκπληξη με μια γουλια Τζιν τονικ και παιζοντας το υπεροχο ασμα της συμπαθους κυριας Εφης Θωδης "Γλύκα Γλύκα Γλυκιά μου" .



    Υ.Γ:Θερμη παρακληση ρε παιδια,ας μην ανοιγουμε τοσα πολλα τοπικς για αυτο το πανηγυρακι.Οτι εγινε,εγινε!Του χρονου παλι!!
    vouliakis
    21.05.2006, 14:03
    Κρίνω σκόπιμο, εδώ, να ...παραθέσω τους στίχους των νικητών:

    Hard Rock Hallelujah!
    Hard Rock Hallelujah!

    The saints are crippled
    On this sinners' night
    Lost are the lambs with no guiding light

    The walls come down like thunder
    The rocks about to roll
    It's The Arockalypse
    Now bare your soul

    All we need is lightning
    With power and might
    Striking down the prophets of false
    As the moon is rising
    Give us the sign
    Now let us rise up in awe

    Rock 'n roll angels bring that Hard Rock Hallelujah
    Demons and angels all in one have arrived
    Rock 'n roll angels bring that Hard Rock Hallelujah
    In God's creation supernatural high

    The true believers
    Thou shall be saved
    Brothers and sisters keep strong in the faith
    On the day of Rockoning
    It's who dares, wins
    You will see the jokers soon'll be the new kings

    All we need is lightning
    With power and might
    Striking down the prophets of false
    As the moon is rising
    Give us the sign
    Now let us rise up in awe

    Rock 'n roll angels bring that Hard Rock Hallelujah
    Demons and angels all in one have arrived
    Rock 'n roll angels bring that Hard Rock Hallelujah
    In God's creation supernatural high

    Wings on my back
    I got horns on my head
    My fangs are sharp
    And my eyes are red
    Not quite an angel
    The one that fell
    Now choose to join us or go straight to Hell

    Hard Rock Hallelujah!
    Hard Rock Hallelujah!
    Hard Rock Hallelujah!
    Hard Rock Hallelujah!

    Rock 'n roll angels bring that Hard Rock Hallelujah
    Demons and angels all in one have arrived
    Rock 'n roll angels bring that Hard Rock Hallelujah
    In God's creation supernatural high

    Hard Rock Hallelujah!