ελληνική μουσική
    408 online   ·  210.881 μέλη

    Νέος δίσκος της Χάρις Αλεξίου: ‘‘Βύσσινο & Νεράντζι’’

    nalpha
    11.10.2006, 21:39
    Παράθεση:

    Το μέλος Tsouxtra-is-back στις 27-07-2006 στις 14:39 έγραψε...

    Νομίζω οτι θα μπορούσε η Χαρούλα να κάνει και κάτι καλύτερο. Πολύ "λίγο" το Βύσσινο & Νεράντζι" για να μας γλυκάνει μετά απο τόσο καιρό απουσίας νέου δίσκου
    Ένα - δύο κομμάτια είναι πραγματικά "νέα" , τα υπόλοιπα θυμίζουν λαϊκά και δημοτικά (κυρίως θρακιώτικα) με στίχο και ήχο ευκολοφόρετο.
    Μάλλον έπρεπε να βγάλει δίσκο και αυτό έκανε, μετά τις κυκλοφορίες συλλογών και live.
    Το γεγονός οτι είναι αυτή που είναι και έχει την ιστορία που έχει στην ελληνική μουσική, δεν της δίνει , κατ' εμε, και το άλλοθι για το μέτριο του πράγματος.


    Πάντα φιλικά και με την συνηθισμένη όρεξη....γιατρέ μου






    Kai μένα με απογοήτευσε ρε παιδιά.
    Δε μπορώ να πω ότι τρελλαθηκα.
    Melissanthi
    07.11.2006, 03:31
    Πολύ ωραίος ο δίσκος αλλά γιατί έχω την εντύπωση ότι δεν πηγαίνει και τόσο καλά? Το "Ως την άκρη του ουρανού σου" παιζόταν καθημερινά σε πολλούς ραδιοφωνικούς σταθμούς και κατείχε την πρώτη θέση των τσαρτ για κάμποσες εβδομάδες. Θυμάμαι ότι αστειευόμενη το είχα παρομοιάσει με το φαινόμενο των Beatles! Για το "νεραντζάκι" όμως δεν ακούμε τίποτα...


    Εν τάξει και να μην πάει τόσο καλά, τι να κάνουμε? Νομίζω πώς η Χαρούλα είναι μακράν η πιο παραγωγική Ελληνίδα ερμηνεύτρια, συνδυάζοντας παράλληλα το ποιοτικό με το εμπορικό. Αν και αυτό που μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση είναι οι συναυλίες της: περίπου 150 στο διάστημα 1993-1996!Μέχρι και στην Ιαπωνία είχε σουξέ το "Ζήλεια μου"!! Χαίρομαι ιδιαιτέρως που απ' ότι φαίνεται η Χαρούλα είναι ιδιίτερα αγαπητή στην Ισπανία και την Γαλλία αλλά και στην Αμερική και τον Καναδά!Είναι δύσκολο, πιστεύω, για έναν Έλληνα καλλιτέχνη να έχει απήχηση μεγάλη και στο εξωτερικό. Μπράβο της!


    karelia
    07.11.2006, 08:57
    Σε πωλήσεις μια χαρά πάει..Σε τρεις μήνες μες το κατακαλόκαιρο (που δεν είναι και Η αγοραστική περίοδος) έγινε Πλατινένιο.
    Μόνο το live του Χατζηγιάννη έχει κάνει περισσότερες πωλήσεις.

    Τώρα στα radiocharts...Aπό τους εμπορικούς σταθμούς τύπου Λάμψη,Σφαίρα κλπ μη περιμένεις και πολλά.Εκεί αν δεν γίνουν κάποια απαραίτητα πράγματα,και το αφήσει ο καλλιτέχνης το cd του "όπως πάει",απλά δ ε ν θα παίξει.
    Γιατί δεν παίζει όμως τόσο και στα λεγόμενα 'έντεχνα" ραδιόφωνα?
    Δε γίνεται ανάμεσα στο Μοναξιά μου όλα και στο Γερο Νέγρο Τζιμ να βάλεις νησιώτικο.Ας το λέει και η Αλεξίου.Αρκούνται στο να παίζουν παλαιότερά της,απτο να χαλάνε τη ροή του προγράμματός τους.

    Πάντως και η ίδια έχει δηλώσει ότι θέλει να "συμπεριφερθεί διαφορετικά" σε αυτόν της το δίσκο.
    qanun
    07.11.2006, 11:42
    Παιδια, ας μη συγκρινουμε τα ανομοια. Το ''Ως την ακρη..'' ηταν ενας λαικος δισκος και εγινε για να πουλησει και πουλησε τρελα. Το ''Βυσσινο...'' ειναι ειδικου ρεπερτοριου δισκος. Ουτε χασαπικα, ουτε ζειμπεκικα, ουτε ρουμπες. Τραγουδια παραδοσιακου υφους, ρυθμικα αλλα και (εκπληκτικες) μπαλαντες, οι οποιες μαλλον υπερτερουν σε αριθμο. Και δε νομιζω οτι δεν παιζεται στα ραδιοφωνα. Ο Μελωδια το παιζει συνεχεια και σε μικροτερο βαθμο και το Δευτερο προγραμμα και ο Διεση. Εχω ομως ακουσει να παιζεται και απο ραδιοφωνα του ... εμπορικου, αλλα και αυτα τα τελευταια να μην το παιζαν, καρφακι δε μου καιγεται. Ετσι κι αλλιως, τα ραδιοφωνα που ακουω εγω το παιζουν συχνα... .

    Υ.Γ. Και επισης θελω να επισημανω οτι ενας τετοιος δισκος πουλησε πολυ (εκτος κι αν θεωρειται οτι το να γινει ενας δισκος πλατινενιος ειναι πολυ ευκολο στις μερες μας) και μεσα στο καλοκαιρι, τη στιγμη που η Πεγκυ Ζηνα, μια θεοποιημενη σκυλου του συρμου, μαζικα προβεβλημενη απο τα ΜΜΕ και συνεχως παιζομενη στα σκυλοραδιοφωνα βλεπει το τελευταιο της cd , σχεδον ενα χρονο μετα την κυκλοφορια του, να εχει γινει απλα χρυσο. Αν μετρησουμε και την τοποθετηση στις προθηκες των δισκοπωλειων, καταλαβαινετε για τι χαμηλες ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ πωλησεις μιλαμε.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : qanun στις 07-11-2006 11:43 ]


    karelia
    07.11.2006, 13:48
    Πες τα χρυσόστομε!

    Και κάτι τελευταίο=>
    όταν ένας καλλιτέχνης,
    χωρίς τη πλύση εγκεφάλου από τα ΜΜΕ,
    χωρίς βίντεοκλιπς,radiocharts και όλα τα συναφή,
    χωρίς να έχει παρουσιάσει όχι σε μαγαζί,αλλά ούτε καν σε καλοκαιρινή παριοδεία συναυλιών τα τραγούδια του,
    χωρίς να έχει βγάλει έναν mainstream δίσκο,
    κάνει πλατινένιο σε μια εποχή που τα λεγόμενα πρωτοπροβλεβλημένα ονόματα
    κάνουν ίδιες και χαμηλότερες πωλήσεις
    μάλλον κάπου Μετράει και το Κοινό του,το "καθαρό" κοινό του,που σαγαπάει,σ ακολουθεί,και αγοράζει το δίσκο σου,ανεξάρτητα από το πόσο θα προβληθεί.
    Οπότε μάλλον η Χαρούλα το κέρδισε αυτό το στοίχημα,και με το παραπάνω.
    nikosar
    07.11.2006, 14:12
    Η Χαρούλα βγάζει μια θλίψη σε αυτόν τον δίσκο,ο τρόπος που ερμηνεύει τα τραγούδια...άλλωστε φάνηκε και στην εκπομπή της Σεμίνας ότι κάτι προσώπικο"περνάει".Μου άρεσε πολύ ο ήχος του δίσκου αφού ηχογραφηθηκε με τον παλιό τρόπο και με φυσικά όργανα.Πολύ καλή δουλειά,όχι εμπορική χώρις αυτό να είναι απαραίτητα κακό.
    semplice
    07.11.2006, 14:27
    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 07-11-2006 στις 13:48 έγραψε...

    Πες τα χρυσόστομε!

    Και κάτι τελευταίο=>
    όταν ένας καλλιτέχνης,
    χωρίς τη πλύση εγκεφάλου από τα ΜΜΕ,
    χωρίς βίντεοκλιπς,radiocharts και όλα τα συναφή,
    χωρίς να έχει παρουσιάσει όχι σε μαγαζί,αλλά ούτε καν σε καλοκαιρινή παριοδεία συναυλιών τα τραγούδια του,
    χωρίς να έχει βγάλει έναν mainstream δίσκο,
    κάνει πλατινένιο σε μια εποχή που τα λεγόμενα πρωτοπροβλεβλημένα ονόματα
    κάνουν ίδιες και χαμηλότερες πωλήσεις
    μάλλον κάπου Μετράει και το Κοινό του,το "καθαρό" κοινό του,που σαγαπάει,σ ακολουθεί,και αγοράζει το δίσκο σου,ανεξάρτητα από το πόσο θα προβληθεί.
    Οπότε μάλλον η Χαρούλα το κέρδισε αυτό το στοίχημα,και με το παραπάνω.



    Συμφωνώ απόλυτα.Το αγόρασα και εγώ το βύσσινο και μου άρεσε.
    Δεν μπορώ να πω πως όλα τα τραγούδια μου άρεσαν τρελά (όπως έχει συμβεί
    με παλαιότερους δίσκους της)όμως ελάχιστη σημασία έχει για μένα αυτό.
    Το μεγαλύτερο από όλα στοιχήματα που έχει κερδίσει η Χαρούλα
    είναι να μπει μέσα στις καρδιές μας εδώ και 30 χρόνια τουλάχιστον.

    Τρυφερή , γλυκιά ,γνήσια με βαθιά συναίσθηση και σεβασμό στο τραγούδι.
    Παρουσία που να σε ηρεμεί και να χαιδέυει την ψυχή με μελωδίες
    και λόγια πανέμορφα.Επαρση καμία ,σημασία μόνο στα σημαντικά
    δια-σκέδαση με την έννοια της λέξης.Το βλέμμα της ,το χαμόγελο της
    η ομιλία της ,το γήινο στην πιο ζεστή ανθρώπινή του διάσταση.Δεν
    ανοίγω τόπικ με το όμομα της.Δεν χρειάζεται προβολή ,ούτε θέλω να δημιουργήσω
    αρένα στην οποία θα εμφανιστούν ίσως και κάποιοι λύκοι που θα θέλουν
    να χτυπήσουν.Θα τα γράφω από εδώ.
    Την ευχαριστώ για όλα και εσάς φυσικά που μιλάτε με τόση φροντίδα και αγάπη.

    megaloserwtikos
    07.11.2006, 14:49
    Η Αλεξίου είναι μια τραγουδίστρια χωρίς προβολή;
    Οι 9 στους 10 δίσκους της έχουν πουλήσει και έχουν γίνει τουλάχιστον πλατινένιοι.
    Παιδιά μην υπερβάλλουμε κι όλας.
    Τι να πουν και κάποιοι άλλοι καλλιτέχνες δηλαδή.
    Η Αλεξίου είναι αναγνωρισμένη ως η πιο σημαντική τραγουδίστρια της εποχής μας. Και της το αναγνωρίζουν ακόμα και οι ποπ τραγουδιστές.

    (ακόμα και οι ''σκύλοι του συρμού''(!), δεν την είχα σκεφτεί την έκφραση αυτή)
    aggeliki
    07.11.2006, 14:51
    Τα δυο μου φιλαράκια τα είπαν όλα!
    Karelia & semplice
    karelia
    07.11.2006, 15:08
    megaloserwtikos Μάλλον δεν διάβασες προσεχτικά τι είπα...
    Μίλησα συγκεκριμένα για το δίσκο βύσσινο και νεράντζι,ότι δεν τον έχει προωθήσει όπως τον προηγούμενο.
    Και όσων αφορά ότι όλοι της οι δίσκοι γίνονται πλατινένιοι
    Το παράξενο φως,πούλησε 30.000 αντίτυπα,και έχοντας μέσα σύσσωμο το έντεχνο ελληνικό τραγούδι (μικρούτσικος,λοίζος,νικολακοπούλου,αντύπας κλπ)
    το προώθησε κάνοντας 3 βινετεοκλιπς
    συναυλίες στην Ελλάδα
    και έβγαλε και 2 hits την εποχή εκείνη,το ντουέτο με το Χατζηγιάννη και το Ναμαι καλά.

    Σε αντιπαράθεση με αυτό το δίσκο,που εμπιστεύτηκε καινούριους δημιουργούς,δεν τον έχει προωθήσει τρελλά,και έχει αυτή τη στιγμή που μιλάμε 50.000 αντίτυπα.

    Θα συμφωνήσω πολύ με τ όμορφα λόγια για τη Χαρούλα,του semplice

    και μόνο θα προσθέσω μία φράση που είχε πει ο Κραουνάκης σε περσυνή του συνέντευξη
    ότι η φωνή της Χαρούλας,απλά σε συμφιλιώνει με το ελληνικό τοπίο..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : karelia στις 07-11-2006 15:13 ]


    megaloserwtikos
    07.11.2006, 15:29
    Μα εγώ δεν απάντησα μόνο σε σένα. Απλά έμεινα λίγο άναυδος που έβλεπα να αντιμετωπίζετε την Αλεξίου σαν μια τραγουδίστρια χωρίς προβολή. Από αυτά που γράφεις εσύ μου έκανε εντύπωση εκεί που λες ''πρωτοβεβλημμένα''.
    Μίλησα κυρίως (και μόνο) για την προβολή της.


    Περί πωλήσεων.
    Τις πωλήσεις αυτές τις ξέρεις η τις λες λόγω του ότι έγινε πλατινένιο;
    Γιατί η διάκριση νομίζω γίνεται στις 40.000 πωλήσεις πλέον.
    Επίσης αυτά ψιλοβγαίνουν και από τις παραγγελίες.


    (30.000 πωλήσεις δεν είναι λίγο).
    karelia
    07.11.2006, 15:36
    Aααα...!Θα σου εξηγήσω τι εννούσα.
    Ότι,πλέον νομίζω όλοι αντιλαμβανόμαστε στην εποχή μας ποια είναι τα mainstream ονόματα.(Χατζηγιάννης,Ρέμος,Τερζής,Ζήνα) .

    Για τις πωλήσεις εε ναι δεν τα φαντάστηκα
    κ ναι όντως 30.000 δεν είναι και άσχημα στην εποχή μας,παρόλο που ο συγκεκριμένος δίσκος,είναι ο δίσκος με τις χαμηλότερες πωλήσεις που έχει κάνει ποτέ δίσκος της Αλεξίου,όσα χρόνια είναι στο τραγούδι.
    megaloserwtikos
    07.11.2006, 15:40
    Οσο αφορά τα βιντεοκλιπς, να πω ότι σαν ακροατή της Αλεξίου χρόνια τώρα, αυτό με υποτιμά. Υπάρχουν κάποιοι καλλιτέχνες που έχουν μεγάλη πορεία και το αν θα κάνουν βιντεοκλιπ η όχι ούτε με νοιάζει. Δεν μου προωθούν έτσι στη συνειδησή μου τον δίσκο.


    Το ''παράξενο φως'' ήταν ωστόσο ένας εσώστρεφος δίσκος. Δεν ήταν αυτό που λέμε για τα μεγάλα πλήθη. Ηταν για εμάς που κάτι μας έκανε αυτό. Και τον αγόρασα, αγνοώντας εντελώς αν έκανε βιντεοκλιπ, η σουξέ.

    Αυτά τα κάνει μια πλευρά εντελώς εμπορική της μουσικής (τύπος Ζήνα). Κάποιοι δεν τα έχουν ανάγκη. Να μην σου πω ότι από ένα κακό βιντεοκλιπ μπορεί και να την κακοχαρακτηρίσω...


    Melissanthi
    07.11.2006, 15:41
    Καλά παιδιά, μια κουβέντα είπα, με πήρατε από τα μούτρα!! Εν τάξει δεν είχα ενημερωθεί -φαίνεται- επαρκώς για τις πωλήσεις του δίσκου (Μήπως φταίει το ότι το "7" της Ελευθεροτυπίας" έβγαλε από το οπισυθόφυλλό του τά charts?)... Χαίρομαι που τελικά πάει καλά ο δίσκος... Μακάρι όλοι οι έντεχνοι να είχαν τόση απήχηση στο κοινό όσο η Χαρούλα, έτσι τα πράγματα για το καλό ελληνικό τραγούδι θα ήταν πιο ευοίωνα. Είναι πραγματικά συγκινητικό να βλέπεις ότι δίσκοι της Αλεξίου (που εκπροσωπεύει την ποιότητα) είναι τόσο δημοφιλείς ξεπερνούν δηλαδή τις "σκυλούδες του συρμού" (όπως εύστοχα έγραψε κάποιο μέλος) οι οποίες είναι σαφώς πιο προβεβλημένες από τα πάντα.

    Η Αλεξίου είναι μακράν η αγαπημένη μου τραγουδίστρια ακριβώς για τους λόγους που έγραψε ο semplice στο κείμενό του.. Η απόλυτη ερμηνεύτρια. Η φωνή της προσαρμόζεται σε όλα τα είδη της ελληνικής μουσικής, από τα κλαρίνα μέχρι το "Όλα σε θυμίζουν". Ακόμα θυμάμαι τον εξαίρετο τρόπο με τον οποίο ερμήνευσε γνήσια ρεμπέτικα και λαικά τραγούδια όπως η "Δημητρούλα", η "Γκαρσόνα" και το "Έμαθα πώς είσαι μάγκας" αλλά και την ευαισθησία της στα δημοτικά τραγούδια όπως το "Όμορφη που είν' η Λεβαδειά". Καλά για τραγουδάρες όπως το "Οδός Αριστοτέλους" ή το "Ερωτικο" ό, τι και να πω απλά θα είναι πολύ λίγο.
    Είχα βρεθεί σε μια συναυλία της στο Παρίσι κι αν και πιτσιρίκι μου είχε εντυπωθεί στη μνήμη ο τρόπος που είπε το "Όλοι οι ρεμπέτες του ντουνιά" και το "Όλα σε θυμίζουν".Αλλά θυμάμαι και το κοινό (τους Γάλλους) να παραληρεί ακούγοντας την βαθειά κι αισθησιακή φωνή της. Πρέπει αυτό να ήταν το πρώτο μου ολοκληρωμένο μουσικό άκουσμα, το θυμάμαι ακόμα μετά από τόσα χρόνια κι ανατριχιάζω.


    όμορφο το κείμενό σου semplice


    karelia
    07.11.2006, 15:51
    Megaloserwtikos
    δεν εννοώ ότι εσύ που ακούς έντεχνο,θα χρειαστείς ένα βίντεοκλπ για να πάρεις το δίσκο.
    Εννοώ ότι σήμερα ζούμε στην εποχή της εικόνας,και η Χαρούλα είναι μια καλλιτεχνιδα
    που εκτός από άτομα 15,20,30,40 ετών έχει και κοινό
    50,60 και 70 ετών,τα οποία προφανώς δεν έχουν τη δυνατότητα να ενημερωθούν από το διαδίκτυο για μια καινούρια κυκλοφορία της..
    megaloserwtikos
    07.11.2006, 16:01
    Α, έτσι... δεν το είχα σκεφτεί αυτό... ότι οι 50-70 ενημερώνονται από το mad και το ολοζώντανο ok.


    Καλό!
    karelia
    07.11.2006, 16:54
    Λυπάμαι που τόση ώρα προσπάθησα να σου εξηγήσω κάτι απλό
    και δεν κατάλαβα εξ αρχής ότι θα συναντούσα ειρωνεία.

    megaloserwtikos
    07.11.2006, 18:30
    Ένα αστείο έκανα.
    Διαβάζοντας την απαντησή σου έτσι αντέδρασα. Κι αντί να γράψω κάτι άλλο, έγραψα αυτό που αυθόρμητα μου γεννήθηκε.
    Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν κατάλαβα τι εννοούσες, η ότι σε υποτιμώ, η ότι σε ειρωνεύομαι...

    Ας συνεχίσουμε λοιπόν χωρίς να αστειεύομαστε...

    qanun
    08.11.2006, 10:00
    Παράθεση:
    Η Αλεξίου είναι μια τραγουδίστρια χωρίς προβολή;
    Οι 9 στους 10 δίσκους της έχουν πουλήσει και έχουν γίνει τουλάχιστον πλατινένιοι


    Αυτο δε σημαινει οτι εχουν γινει πλατινενιοι βασει η λογω της προβολης της, ισα ισα. Εκει φαινεται ποσο εκτιμαει ο κοσμος τον καλλιτεχνη, οταν δηλαδη τον αγαπαει και ΚΥΡΙΩΣ τον αγοραζει,ακομα και οταν δεν τον βλεπει πρωι, μεσημερι και βραδυ στα ΜΜΕ. Μου φαινεται οτι μπερδευεις την εννοια ''προβολη'' με την εννοια ''επιτυχια''.
    megaloserwtikos
    08.11.2006, 13:38
    Αγαπητέ φίλε και το να αγαπήσουμε έναν καλλιτέχνη και αυτό με κάποια προβολή γίνεται.
    Και η προβολή του καθενός είναι αναλόγως και της καριέρας που κάνει.
    Η Αλεξίου αν δεν την παίζανε τα ραδιόφωνα, δεν θα την είχε αγαπήσει ο κόσμος, δεν θα πούλαγε αβίαστα στην εποχή μας.
    Εγώ θυμάμαι στις δεκαετίες 70 και 80 που ήμουν παιδί να παίζει ασταμάτητα στο ράδιο, η Αλεξίου ο Πάριος ο Νταλάρας... και όλοι όσοι σήμερα πουλάνε και καλά αβίαστα ''μόνο με την αγάπη του κοινού στο έργο τους.''
    Η έννοια προβολή και η έννοια επιτυχία είναι εντελώς συνδεδεμένες.

    Τίποτα δεν γίνεται τυχαία, αλλά τίποτα.