ελληνική μουσική
    669 online   ·  210.851 μέλη

    Νέος δίσκος της Χάρις Αλεξίου: ‘‘Βύσσινο & Νεράντζι’’

    qanun
    08.11.2006, 13:52
    Συμφωνω ομως , αν και αλληλενδετες, δεν ειναι αναλογες. Το παραδειγμα της Ζηνα που αναφερω παραπανω το αποδεικνυει περιτρανα νομιζω, το αυτο και η επιτυχια του ''Βυσσινου''.
    megaloserwtikos
    08.11.2006, 13:59
    Φίλε μου σίγουρα η σημερινή γενιά γνωρίζει την λέξη ''προβολή'', βλέποντας την Ζήνα να κοπανιέται στους τοίχους και να ανακράζει ''τι νόημα έχει η ζωή'', φυσικό είναι να συγχέει κάποια πράγματα.
    Εμείς είχαμε την τύχη να ακούμε όλη μέρα ''όλα σε θυμίζουν'', χωρίς βαρύγδουπα βιντεοκλιπ, χωρίς να γδύνονται οι τραγουδίστριες, χωρίς το σημερινό κιτς.
    Κι αγαπήσαμε τους ανθρώπους αυτούς διότι βλέπαμε το έργο τους και όχι το ...τους, ας μην το πω καλύτερα, μπαίνουν και παιδιά.
    Ετσι σήμερα τηλεφωνιόμαστε και λέμε ''τι έβγαλε η Χαρούλα;'', την πάιξουν η όχι τα ραδιόφωνα, κάνει η όχι βιντεοκλιπ, υπάρχει ένα κοινό που μαθαίνει γι αυτήν έτσι κι αλλιώς.
    karelia
    08.11.2006, 14:04
    Μην ξεχνάς όμως ότι υπάρχουν και καλλιτέχνες που ανανεώνουν το κοινό τους,που σημαίνει κερδίζουν κόσμο που πριν δεν τον άκουγαν και χάνουν κόσμο που τον άκουγαν μέχρι τότε.
    Στη προκείμενη περίπτωση βλέπε Δι ευχών(1992) και Ως την άκρη τ ουρανού σου(2003).
    qanun
    08.11.2006, 14:09
    Δηλάδη λες οτι η Χαρουλα κερδισε κοσμο το 1992 και εχασε το 2003? Μμμ, δε νομιζω μωρε...Σιγουρα το 1992 κερδισε αλλα και εχασε, το ''Δι'ευχων'' ηταν ενα σοκ για τους οπαδους της λα'ι'κης Χαρουλας. Μπορει λοιπον οσους εχασε το 1992 να τους κερδισε το 2003...μαζι με νεους!!Χαχα, μακρια το πηγα??
    karelia
    08.11.2006, 14:12
    όχι βρε δεν λέω αυτό...!
    Εννοώ ότι η Χαρούλα το 1992 κέρδισε κάποιο κοινό που δεν είχε και έχασε κάποιο κοινό που είχε.το ίδιο και το 2003,κέρδισε κάποιο κοινό που δεν είχε,και έχασε κάποιο κοινό που είχε.
    qanun
    08.11.2006, 14:16
    Ε, μεσημερι ειναι , το στομαχι εχει φτασει στην πλατη, ενα μυαλο χειμωνα -καλοκαιρι, καταλαβαινεις...!
    megaloserwtikos
    08.11.2006, 14:17
    Ανεβοκατεβάσματα έχουν όλοι οι καλλιτέχνες. Φυσικό είναι.
    Το ''ως την άκρη του ουρανού σου'' ήταν ένας πολυσυλεκτικός δίσκος με συμμετοχή διάφορων μουσικών, ένα άνοιγμα της εσώστρεφης Χαρούλας επί χρόνια. Κι αν θέλεις με κάποια ακούσματα πιο λαικής αποδοχής, από τις μελαγχολικές κυρίως μπαλάντες που έγραφε κυρίως η ίδια για 10 χρόνια περίπου.

    Έτσι πούλησε περισσότερο, ένα νεανικό κοινό την γνωρισε καλύτερα, την αγάπησε κι αυτό.
    Πήγε και στα Αρίων, έπαιξε και βιντεοκλιπ, πήγε λίγο με τα νερά της εποχής, δεν γίνονται έτσι αυτά, ένας κάποιος ψιλοσυμβιβασμός είναι αναγκαίος.

    Μιας και ασχολήσε με πωλήσεις, υπάρχει και το ''ψίθυροι'' που νομίζω πρέπει να πήγε πιο μέτρια ακόμα.
    karelia
    08.11.2006, 14:22
    Καταλαβαίνω..
    Πάντως είμαι βέβαιος ότι και με την επόμενη δισκογραφική της δουλειά θα ξαφνιάσει,
    αν και πιστεύω ότι θα αργήσει τουλάχιστον 1,5 με 2 χρόνια... Γερή να είναι η γυναίκα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : karelia στις 08-11-2006 14:23 ]


    karelia
    08.11.2006, 14:30
    @ Megaloserwtikos,
    μελαγχολικό είναι και το "οι φίλοι μου χαράματα" απλά είναι λαικό.
    Η Εξωστρεφής φάση αυτή της Χαρούλας,άρχισε νομίζω από τις εμφανίσεις και το cd του Κεραμεικού (2001-02)
    Πάντως μη νομίζεις ότι όλοι βλέπουν τόσο καλοπροαίρετα το "ως την άκρη τ ουρανού σου".μια φίλη μου είπε πχ ότι "η Αλεξίου έγινε σκλάβα του εμπορίου"
    ο καθένας τα αντιλαμβάνεται διαφορετικά.
    Και μιας και είπα 'ως την άκρη τ ουρανού σου " -ξεφύγαμε από το θέμα -
    έχει πάρει το αυτί μου ότι από το συγκεκριμένο άλμπουμ ο Οδυσσέας Ιωάννου δεν έχει μεταδώσει τραγούδι,Ποτε.
    θυμάται-γνωρίζει κανείς?
    qanun
    08.11.2006, 14:31
    Eγω δυο πραγματα περιμενω απο τη Χαρούλα. Το πρωτο ειναι πιο πιθανο, το δευτερο ομως θα ηταν πιο μαγικο...

    1) Συναυλια στο Ολυμπιακο Σταδιο με Νταλαρα, να γινει της τρελης!

    2) Σε ενα χωρο μικρο και ατμοσφαιρικο, ή και σε μεγαλυτερο (εκει θα κολλησουμε?) να τραγουδησει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ τα ''Τσιλικα''...

    Τη βλεπω απο δω και περα ομως σε πιο μικρα και ενδιαφεροντα πραγματα. Απο το καλοκαιρι και μετα εχει κανει πολυ ωραια πραγματα η Χαρουλα και αρκετα απροβλεπτα...
    karelia
    08.11.2006, 14:36
    Απόσο γνωρίζω και έχω παρακολουθήσει και τα λεγόμενα της ίδιας,
    προς το παρών τοουλάχιστον δεν υπάρχει ενδεχόμενο να γίνει κάποιο από τα δύο που αναφέρεις..
    Προς το παρών χαίρεται τη συνεργασία της με τον Μάλαμα και τον Ιωαννίδη,που έχει δηλώσει ότι τους λατρεύει και τους θεωρεί τους σημαντικότερους τραγουδοποιούς και εκπροσώπους της νέας γενιάς.
    Αν και μεταξύ μας,μου δίνει την αίσθηση ότι έχει λιιιγο παραπάνω αδυναμία στο Μάλαμα.
    qanun
    08.11.2006, 14:39
    Το ξερω , το ξερω...

    Οσο για το Μαλαμα, ταιριαζουν φοβερα, και περιμενω τη δισκογραφικη τους συνεργασια, που αυτη θα γινει, αν και δεν ειναι σιγουρο ακομα ποια μορφη θα εχει...
    karelia
    08.11.2006, 14:41
    E είναι...!τουλάχιστον απόσο ξέρω εγώ..
    Η Χαρούλα θα ερμηνεύσει κάποια τραγούδια (2,3,ή 4) στο καινούριο δίσκο του Μάλαμα,και του έχει γράψει και στίχους για ένα από τα τραγούδια του δισκου του.Αλλά δεν γνωρίζω αν θα το ερμηνεύει η ίδια,ή,ο Μάλαμας.
    aggeliki
    08.11.2006, 15:01
    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 08-11-2006 στις 14:30 έγραψε...

    Και μιας και είπα 'ως την άκρη τ ουρανού σου " -ξεφύγαμε από το θέμα -
    έχει πάρει το αυτί μου ότι από το συγκεκριμένο άλμπουμ ο Οδυσσέας Ιωάννου δεν έχει μεταδώσει τραγούδι,Ποτε.
    θυμάται-γνωρίζει κανείς?




    Έχει παίξει πάρα πολλές φορές αυτό το δίσκο....Και σχεδον όλα τα κομμάτια!
    karelia
    08.11.2006, 15:06
    Ευχαριστώ Αγγελική!
    rompa
    30.01.2007, 14:37
    Τη Δευτέρα 29 Ιανουαρίου στα γραφεία της Estia Recordings, της δισκογραφκής δηλαδή της Χάρις Αλεξίου, η ίδια παρέλαβε τον πλατινένιο δίσκο για το album "Βύσσινο και Νεράντζι", ένα album που ξεπέρασε τις 50.000 χιλιάδες πωλήσεις. Μαζί της και οι δημιουργοί του δίσκου Σμαρώ Παπαδοπούλου, Θοδωρής Παπαδόπουλος, Μάκης Σεβίλογλου και Θωμάς Κωνσταντίνου.

    karelia
    30.01.2007, 14:42
    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ

    ΤΡΙΤΗ 30 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2007


    Πλατινένιους κι αν έχει πάρει στην καριέρα της η Χαρούλα Αλεξίου.Αυτός όμως που πήρε χθές για τις άνω των 50.000 πωλήσεις του πιο πρόσφατου δίσκου της <<Βύσσινο και νεράτζι>>(Estia ,διανομή MINOS) , θα εκπροσωπεί αναμφισβήτητα μία από τις πολυτιμότερες αναμνήσεις της: διότι αυτή τη φορά τον πλατινένιο της δίσκο τής τον παρέδωσε ο γιος της , Μάνος Θεοφίλου , που πρόσφατα ανέλαβε τη διεύθυνση της δισκογραφικής τους εταιρείας Estia.Εξ ου και η ακόμα μεγαλύτερη συγκίνησή της...Ο Μάνος Θεοφίλου απένειμε τους δίσκους και στους δημιουργούς του cd Σμαρώ Παπαδοπουλου,Θοδωρή Παπαδόπουλο και Μάκη Σεβίλογλου που έγραψαν μουσική και στίχους και στον Θωμά Κωνσταντίνου που έκανε τις ενορχηστρώσεις.

    *Το πρώτο ραντεβού με τη Χαρούλα Αλεξίου γιατο 2007 θα είναι στις 26,27 και 28 Φεβρουαρίου και στις 2 και 3 Μαρτίου στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών.Πέντε συναυλίες εφ'όλης της ύλης.


    karelia
    10.02.2007, 13:51
    Δύο φωτογραφίες από την απονομή του πλατινένιου δίσκου στα γραφεία της Estia.








    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : karelia στις 10-02-2007 13:52 ]


    επισυναπτόμενα: 99_n.jpg 99_b_0.jpg