ελληνική μουσική
    610 online   ·  210.886 μέλη
    deathminor88
    10.01.2008, 14:33
    Άσχετο αλλά εμένα μου άρεσε πάρα πολύ η διασκευή του Prydz... Kαι έκανε πολλούς φίλους μου να αναζητήσουν το original κιμμάτι των Floyd ενώ άλλους περισσότερα κομμάτια του Prydz... Eπομένως όλα καλά (που λέει και ο Σάκης)

    ΥΓ1 Δεν καταλαβαίνω το νόημα της συζήτησης... Είναι ηλίθιο να συγκρίνουμε τη μεγαλύτερη progressive rock μπαντα και γενικότερα rock μπάντα των 70's με ένα ελληνικό RnB, Hip - Pop crew των 00's... Kαι θα πώ το κλασσικό... Δεν συγκρίνουμε μήλα με "κουκούτσια"...

    ΥΓ2 Οι Going Through μου αρέσουν πάρα πολύ...
    Aλλά οι Floyd περισσότερο..
    marylin
    10.01.2008, 15:43
    Παράθεση:

    Το μέλος pastella στις 10-01-2008 στις 13:18 έγραψε...

    Ότι μυαλό είχα συγκεντρώσει ως τώρα για την πτυχιακή το έχασα

    Καταρχας μην πυροβολείτε όλοι μαζί το μέλος 12plus που έκανε το θέμα, δεν θεωρεί καλύτερους τους ΝΙΒΟ&ΣΙΑ από τους Pink Floyd, απλά το έθιξε. Διαβάστε από την αρχή το θέμα.

    kafetzopoylos: χρειαζόταν το ποστ για να χαλαρώσουμε λίγο.

    τι σκοτώνεστε για τη σύγκριση;;; στο μυαλό και στην καρδιά του καθενός μας ξέρουμε τι συμβαίνει. Κι εγώ έχω μια καρδιακή φίλη που είναι σκλάβος της Fena και των brand name ρούχων και θεωρεί θεό του παγκοσμίου μουσικού στερεώματος τον Eric Prydz (αυτόν που έβγαλε σε μπιτακι στο 'the wall'), τι να κάνω, να μαλώσω μαζί της;

    Παρεπιπτόντως, να αναφέρω ενα περιστατικό από την παλιά μου δουλειά: έκανα έλεγχο σε κάτι αφίσες για χορούς από το FIX πριν πάνε τυπογραφείο και έμεινε με ανοιχτό το στόμα όλο το γραφείο όταν είδαμε το σχήμα:Τσαλίκης- NiVo & τα χάλκινα της Γουμένισσας.

    Ε άμα ο καλλιτέχνης ξέρει να κάνει συνεργασίες, τι το θες....




    ΑΑΑΑΑ!!!!!! Κι άφησαν απ' έξω τη Μάρω Λύτρα και το Σταύρο Κωνσταντίνου??????
    ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!!!!!!!!!!!!
    pastella
    10.01.2008, 16:29
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 10-01-2008 στις 14:33 έγραψε...

    Άσχετο αλλά εμένα μου άρεσε πάρα πολύ η διασκευή του Prydz... Kαι έκανε πολλούς φίλους μου να αναζητήσουν το original κιμμάτι των Floyd ενώ άλλους περισσότερα κομμάτια του Prydz... Eπομένως όλα καλά (που λέει και ο Σάκης)



    Ναι κι εμένα μου άρεσε. Αλλα δυστυχώς μερικοί ανακάλυψαν την μαγεία των pink floyd μέσα από ένα χορευτικό κομμάτι που ήδη άρχισε να θεωρείται παλιό. Κρίμα δεν είναι;
    Panosfloyd
    24.01.2008, 16:34
    Παράθεση:

    Το μέλος Feggarenia261 στις 24-06-2006 στις 00:04 έγραψε...

    Τι θα γίνει, δεν θα μου αφήσετε τρίχα για τρίχα στο κεφάλι? το παιδί έχει δικιο! oi going through είναι θεοι μπροστά στους pink floyd... Μα είμαστε με τα καλά μας???? ούτε καν θέμα δεν έπρεπε να μπεί αυτο εδω μέσα! αυτόν που είπε τέτοιο πράγμα πρέπει να βάλατε μέσα? και που βρίσκει το μέτρο σύγκρισης? ΕΛΕΟΣ! και αυτό που κανουν οι going through ο θεός να το κάνει hip hop.. έτσι είναι το αληθινό hip hop? ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΩ... οι going through ασ μείνουν με την βίσση και οι pink floyd στην ησυχία τους... ΕΛΕΟΣ * 12345678


    ΜΗΝ ΞΕΡΑΣΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΤΟΥS ΘΕΟΥΣ PINK FLOYD ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΗΝ ΞΕΡΑΣΩ GOING THROUGH;KATAΡΧΗΝ ΟΙ PINK FLOYD ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟΥΣ ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ Ο,ΤΙ ΝΟΙΩΘΟΥΝ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΜΕ ΑΓΓΙΖΟΥΝ ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟΥΣ ΕΝΩ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΦΙΑ ΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ!!!
    PROFBASILHS
    24.01.2008, 17:26
    Παράθεση:

    Το μέλος 12plus στις 15-06-2006 στις 13:17 έγραψε...

    Ναι καλά διαβάσατε... Δεν είναι πολύς καιρός (ή μάλλον είναι κάποιοι μήνες) που έχω δώσει σε έναν κολλητό ένα cd με mp3 με 4-5 album των Pink Floyd. Μετά λοιπό από τόσον καιρό δεν ξέρω και εγώ πως έφτασε εκεί η συζήτηση μου λέει ότι οι Goin' Through είναι καλύτεροι από τους Pink Floyd και ότι έχουν καλύτερη μουσικούλα, ψιλοέμεινα, δεν ήξερα τι να πω ή αν έπρεπε να πω. Εσείς τι θα κάνατε? (Εν τω μεταξύ το παιδί δεν ακούει hip-hop αλλά πιο πολύ pop ή ό,τι παίζει γενικότερα μία περίοδο...)






    @ 12plus,

    pou to vrikes ayto to palikari ?? imartooooon poy leei kai o georgioy . i sygkrisi ayti dn stekei giati milame gia 2 diaforetikous kosmoys -eidi mousikis - epoxes- kai poiotita. dn nomizw oi floyd na ecgazan se kathe doyleia toys 2-3 tragoudia kraxtes kai me ta ypoloipa na "tin elegan " ston "antagwnismo" i na eylogoysan tin parti toys.

    elpizw apla na min ekfrastike swsta o filos soy kai na ennoouse kati allo giati alliws einai pantelos asxetos apo moysiki

    RoCkLiViN
    24.01.2008, 19:03
    poioi goin' through reeeeeeeee??????einai aytoi oi apotiximenoi pou exoun ftiaksei kommatia me sxedon olous tous apotiximenous ellhnes neolaikatzides???E.L.E.O.S.
    an kai den me trelenoun oi pink floyd mhn tous sigkrinete me tous aniparktous...!!!
    dimi93-gnr
    24.01.2008, 20:00
    νιβο και ξερο ψωμι..
    χεχεεχχεεχχε πλακα κανω

    ρε φιλε,


    πΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ.
    ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ
    ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ

    δεν υπαρχει τετοιο 8εμα!!!
    συγκρινεις μηλα και αγκιναρες!!!!!!
    αγκιναρες οι γκοινγκ θρου!!!
    μα ελεος!!
    ΟΙ ΦΛΟΙΝΤ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟΤΑΤΟΙ,κλασσικοι,υπεροχοι
    ελεος!!!!

    που κολλαν οι ασχετοι οι αλλοι?????
    ΕΛεος ομως

    εσυ οταν κανεις προσ8εση προσ8ετεις
    μηλα με πατατοκεφτεδες????

    εγω ξερω οτι δεν συγρινουμε κατι ανομοιο
    ετσι μου πανε τουλαχιστον

    -----------------
    ΥΟU may say i am a dreamer but i am not the only one i hope someday you join us and the world ll be as one!!



    blackdragon
    24.01.2008, 22:47
    Εντάξει, τι συζητάμε τώρα... Προσωπικά,δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης μεταξύ των δύο συγκροτημάτων... ακόμα κ την ιστορία τους να συγκρίναμε (πέρα από την δισκογραφική τους πορεία), οι pink floyd θα κέρδιζαν επάξια το χρυσό μετάλλιο
    Rinio524
    25.01.2008, 10:14
    Eleos re paidia!!!!!!!!!!!! pos kanete etsi? afiste na akouei o ka8enas oti mousiki 8elei kai min tous krinete...!!! Egw proswpika apo tous Pink Floyd xerw mono ena tragoudi kai etsi den me endiaferei poios einai kaliteros apla se merikous aresoun oi Goin' Through. Kai? kako einai? eleos pia!!!!!
    sigur
    25.01.2008, 10:24
    τα συγκριτικά επίθετα : καλύτερος και χειρότερος , για να έχουν μια υπόσταση σε συζητήσεις περί τέχνης , θα πρέπει να συνοδεύονται από κριτήρια. Στην συγκεκριμένη από μουσικά κριτήρια. Βέβαια στην παρούσα κουβέντα είναι δύσκολο να μπουν καθώς κάθε σχήμα υπηρετεί άλλο είδος μουσικής, άλλη δεκαετία ερεθίσματα και βιώματα, άλλη εθνικότητα (επομένως διαφορετικό μουσικο backround κλπ). Ε, ναι νομίζω οτι η σύγκριση είναι πέρα για πλερα άτοπη και αδόκιμη.
    Μεταξύ μας οι Pink Floyd άσκησαν επίδραση σε ένα κάρο μουσικά σχήματα που εμφανίστηκαν ύστερα από αυτούς, και σίγουρα αποτελούν αγαπημένο άκουσμα εκατομμυρίων ανθρώπων από πολλά φάσματα της μουσικής.Ίσως για τους Goin' Through δεν ισχύει κάτι τέτοιο...
    Nick-the-GreeK
    25.01.2008, 10:28
    Παράθεση:

    Το μέλος 12plus στις 15-06-2006 στις 13:17 έγραψε...

    Ναι καλά διαβάσατε... Δεν είναι πολύς καιρός (ή μάλλον είναι κάποιοι μήνες) που έχω δώσει σε έναν κολλητό ένα cd με mp3 με 4-5 album των Pink Floyd. Μετά λοιπό από τόσον καιρό δεν ξέρω και εγώ πως έφτασε εκεί η συζήτηση μου λέει ότι οι Goin' Through είναι καλύτεροι από τους Pink Floyd και ότι έχουν καλύτερη μουσικούλα, ψιλοέμεινα, δεν ήξερα τι να πω ή αν έπρεπε να πω. Εσείς τι θα κάνατε? (Εν τω μεταξύ το παιδί δεν ακούει hip-hop αλλά πιο πολύ pop ή ό,τι παίζει γενικότερα μία περίοδο...)



    Με λιγη αντιβιοση των πεντακωσιων και 1 μερα στο κρεβατι θα του περασει....

    sigur
    25.01.2008, 11:09
    είσαι γελαστερό παιδί snake για αυτό και γέλασες...
    RoCkLiViN2
    25.01.2008, 11:31
    Παράθεση:

    Το μέλος ---Snake--- στις 25-01-2008 στις 11:01 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 25-01-2008 στις 10:24 έγραψε...

    τα συγκριτικά επίθετα : καλύτερος και χειρότερος , για να έχουν μια υπόσταση σε συζητήσεις περί τέχνης , θα πρέπει να συνοδεύονται από κριτήρια. Στην συγκεκριμένη από μουσικά κριτήρια. Βέβαια στην παρούσα κουβέντα είναι δύσκολο να μπουν καθώς κάθε σχήμα υπηρετεί άλλο είδος μουσικής, άλλη δεκαετία ερεθίσματα και βιώματα, άλλη εθνικότητα (επομένως διαφορετικό μουσικο backround κλπ). Ε, ναι νομίζω οτι η σύγκριση είναι πέρα για πλερα άτοπη και αδόκιμη.
    Μεταξύ μας οι Pink Floyd άσκησαν επίδραση σε ένα κάρο μουσικά σχήματα που εμφανίστηκαν ύστερα από αυτούς, και σίγουρα αποτελούν αγαπημένο άκουσμα εκατομμυρίων ανθρώπων από πολλά φάσματα της μουσικής.Ίσως για τους Goin' Through δεν ισχύει κάτι τέτοιο...

    Ισως ...με έκανες και γέλασα πάλι...



    Kala snake asto... den to xeis... o sigur kala ta egrapse. Oi Pink Floyd einai isws ena ap ta pio epidrastika sugrotimata pou exoun perasei apo auton ton planiti pou legetai gi. Isws den to ksereis, alla einai ap tous prwtous pou eferan tin psuxedelia sti mousiki... kai apo autous epireastike kata ena megalo meros i psychedelic... Gi'auto sou lew... Asto...
    RoCkLiViN2
    25.01.2008, 11:37
    Kai gia na pw kai tin apopsi mou sto post auto... Mporei to paidi pou to eipe auto, na einai mikro i megalo. Den exei simasia. Exei tin apopsi tou. Den xreiazetai na ton katakrinoume etsi. To sigouro einai pws den exei akousei tipota allo ektos apo Goin' Through... Isws file an tou eksigouses ti paizei me tous Pink Floyd na katalabaine...
    Brokenchord
    25.01.2008, 12:50
    Παράθεση:

    Το μέλος 12plus στις 15-06-2006 στις 13:17 έγραψε...

    Ναι καλά διαβάσατε... Δεν είναι πολύς καιρός (ή μάλλον είναι κάποιοι μήνες) που έχω δώσει σε έναν κολλητό ένα cd με mp3 με 4-5 album των Pink Floyd. Μετά λοιπό από τόσον καιρό δεν ξέρω και εγώ πως έφτασε εκεί η συζήτηση μου λέει ότι οι Goin' Through είναι καλύτεροι από τους Pink Floyd και ότι έχουν καλύτερη μουσικούλα, ψιλοέμεινα, δεν ήξερα τι να πω ή αν έπρεπε να πω. Εσείς τι θα κάνατε? (Εν τω μεταξύ το παιδί δεν ακούει hip-hop αλλά πιο πολύ pop ή ό,τι παίζει γενικότερα μία περίοδο...)




    Έεεεεεελα Εγώ έπαθα παρόμοια νίλα με τον Steve Vai. Ακούς Παναγιώτη με τον
    Steve Vai !!!! Mπορείς να φανταστείς με ποιόν Έλληνα καλλιτέχνη συγκρίθηκε!!!Εεε δεν μπορείς
    Ήταν κοπέλα μωρέ για αυτό!!! Που να τις έδινα τον Satriani χα χα χα !!!
    Κάτι πήγαινε να γίνει αλλά μετά από αυτό δεν τις ξαναμίλησα!!!

    Ακριβώς RoCkLiViN2 δεν υπάρχει σωστή μουσική παιδεία από πλευράς ακροατή!!! Ακούμε κάποιον μόνο και νομίζουμε ότι τα έχουμε ακούσει όλα!!! Δεν φταίει το παλικάρι αλλά και ούτε και η κοπέλα στην δική μου περίπτωση!!! Φταίμε εμείς που έχοντας υποτίθεται και ένα ερέθισμα παραπάνω δεν καθόμαστε να το συζητήσουμε και να δούμε πώς σκέπτονται!!! Να τους καταλάβουμε για να τους το εξηγήσουμε !! Αν είναι βέβαια είναι διατεθειμένοι/νες να ακούσουν!


    κοπέλα-Αχ ξέρεις δεν μου αρέσει καθόλου η κιθάρα!!!

    εγώ-Εεεεεεεεε;;;;;;

    κοπέλα-Και τι άλλα νέα, για πες μου τα νέα σου τι κάνεις είσαι καλά!!...

    εγώ (Έχω ήδη φύγει!!!)

    φιλαράκι-Είσαι ηλίθιος μόλις έκανες την μεγαλύτερη μα..... α της ζωής σου!!!

    εγώ-Ναι καλά εκείνη έκανε την μεγαλύτερη μα.... α της ζωής της της!

    φιλαράκι-Δεν πας καλά! Τέτοια κοπελάρα ρε!!!

    εγώ-Βρε όπου ακούς πολλά κεράσια μην κρατάς καν καλάθι!

    φιλαράκι-Είσαι πολύ μα....... ς !!!

    εγώ-Όχι φίλε μου απλός παίζω κιθάρα!!

    Ούτε ανέκδοτο να ήτανε χα χα!!!


    Παράθεση:

    Το μέλος Rinio524 στις 25-01-2008 στις 10:14 έγραψε...

    Eleos re paidia!!!!!!!!!!!! pos kanete etsi? afiste na akouei o ka8enas oti mousiki 8elei kai min tous krinete...!!! Egw proswpika apo tous Pink Floyd xerw mono ena tragoudi kai etsi den me endiaferei poios einai kaliteros apla se merikous aresoun oi Goin' Through. Kai? kako einai? eleos pia!!!!!



    Όπα χαλαρά !!! Σεβαστό αυτό που λες αν και το θέτεις σε λάθος βάση ! Μα ακριβώς το θέμα μας δεν είναι ποιος είναι ο καλύτερος! Ακόμα και αν ήξερες απ έξω όλοι την δισκογραφία των Pink Floyd μια τέτοια σύγκριση δεν θα είχε κανένα νόημα και πολύ σωστά δεν σε ενδιαφέρει! Το θέμα μας από ότι κατάλαβα εδώ είναι το πως το παλικάρι έφτασε στο συμπέρασμα ότι οι Goin' Through είναι καλύτεροι!
    Η η κοπελιά (στην δικιά μου περίπτωση) να μου πει ότι δεν τις αρέσει η κιθάρα (δεν τις αρέσει καθόλου συγκεκριμένα!!!)Γκτόοοοοινγκ!! από την στιγμή που τις αρέσει ο ... (μαντέψτε) και τον συγκρίνει άνισα με τον Steve Vai !!! Κουκουρούκου!! Όχι όχι δεν το μετανιώνω ούτε στιγμή που γύρισα την πλάτη και έφυγα!!!

    Βρε λές η Μ... με αυτήν εδώ να κάνουνε παρέα για πες και εσύ βρε Στέλλα!!
    RoCkLiViN2
    25.01.2008, 13:22
    Asto Brokenchord...I kopelitsa ap oti fainetai athwa to eipe auto... Mia xara eisai.... Egw ti na pw pou exw akousei metalades(ksereis, apo autous pou exoun akousei ligo Maiden, ligo Metallica, kai auta apo cd pou tous grafoun alloi) na mou lene oti den tous aresei o Vai epeidi sto ntusimo miazoun me to Sfakianaki....................????????............................................ Ti na peis ????? Yparxoun merikoi anthrwpoi pou mousika einai teleiws apaideutoi.....

    Desperate Hearts, το νεο μας συγροτημα...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : RoCkLiViN2 στις 25-01-2008 13:23 ]


    deathminor88
    25.01.2008, 13:45
    ΧΑΧΑΧΑΧΑ.. Εγώ να δείς τι έπαθα όταν με βάλανε να παίξω στην μπάντα του σχολείου κιθάρα (επειδή είχ χτυπήσει ο άλλος κιθαρίστας) και δεν τα ήξερα τα παιδιά. Και ήταν όλοι μυροφορεμένοι, μαλλί μέχρι το γόνατο, μπλουζάκια metallica, iron maiden, GNR, και μώλις με είδανε μου είπανε: εσύ παίζεις κιθάρα? Και λέω ναι. Και μου λένε ρε φίλε έτσι όπως σε κόβω δεν παίζεις και πολύ καλά. Γιατί του λέω. Και μου απαντάει ότι το καταλαβαίνει από το ντυσιμό μου (jeans, κολλεγιακό χρωματιστό, μπλουζάκι, κοντά μαλλιά, καθαριότητα)...!!! Τί να πείς... Πείτε μου!!!
    ΥΓ Μήπως ξεφύγαμε απο το τόπικ?
    RoCkLiViN2
    25.01.2008, 14:11
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 25-01-2008 στις 13:45 έγραψε...

    ΧΑΧΑΧΑΧΑ.. Εγώ να δείς τι έπαθα όταν με βάλανε να παίξω στην μπάντα του σχολείου κιθάρα (επειδή είχ χτυπήσει ο άλλος κιθαρίστας) και δεν τα ήξερα τα παιδιά. Και ήταν όλοι μυροφορεμένοι, μαλλί μέχρι το γόνατο, μπλουζάκια metallica, iron maiden, GNR, και μώλις με είδανε μου είπανε: εσύ παίζεις κιθάρα? Και λέω ναι. Και μου λένε ρε φίλε έτσι όπως σε κόβω δεν παίζεις και πολύ καλά. Γιατί του λέω. Και μου απαντάει ότι το καταλαβαίνει από το ντυσιμό μου (jeans, κολλεγιακό χρωματιστό, μπλουζάκι, κοντά μαλλιά, καθαριότητα)...!!! Τί να πείς... Πείτε μου!!!
    ΥΓ Μήπως ξεφύγαμε απο το τόπικ?



    Lathoe epilogi topic.... Auto eprepe na to grapseis sto "exw barethei tous pseftorokades.....
    Oso gi auto pou sou eipane to exw akousei ki egw...
    An kai exw makri malli, kai eimai metalas, apla de foraw maures mplouzes kai den to paizw kakia kai me lene flwro... I apantisi tous dwthike meta apo merikes meres otan me eidan se sunaulia na tragoudaw.....
    Brokenchord
    25.01.2008, 14:28
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 25-01-2008 στις 13:45 έγραψε...
    ΥΓ Μήπως ξεφύγαμε απο το τόπικ?



    Μπάαααα δεν νομίζω μια και μόνο για γέλια προσφέρεται η όλη υπόθεση γιατί για σοβαρά

    Ωραία !! ωραία ! λυπών το αποφάσισα θα κάνω Death Metal μπάντα και θα είμαστε καλόξυρισμένοι με κοντό μαλλί και κουστουμάκι!!! Είστε μέσα!!!

    Η ζωή είναι ένα τραγούδι. Γι΄αυτό τραγούδησε το όσο ποιο δυνατά μπορείς. Γιατί λίγα πράγματα χρειάζεται κάποιος για να είναι ευτυχισμένος. Μια ψυχή να τον αγαπάει, μια καλοκαρδισμένη κιθάρα και όνειρα, πολλά όνειρα, όσα είναι τα αστερία στους γαλαξίες

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Brokenchord στις 25-01-2008 14:30 ]


    deathminor88
    25.01.2008, 14:59
    Eγώ μέσα είμαι, και θα φοράμε, Lacoste, Burburry κλπ, οκ?
    Το μόνο πρόβλημα στη λαμπρή καριέρα που αχνοφαίνεται στον ορίζοντα θα είναι η απόσταση, αλλά... λεπτομέρειες!