ελληνική μουσική
    773 online   ·  210.861 μέλη
    atrixospi8ikos
    03.07.2006, 00:03
    Ξύλινα Σπαθιά

    Ο Παύλος Παυλίδης δεν είναι καθόλου καινούριος στη σκηνή του ελληνικού ροκ. Χρόνια πριν είχε ξεκινήσει να παίζει με το σχήμα του, τα Μωρά στη Φωτιά, ακολουθώντας κάποια περίεργα μουσικά μονοπάτια που λίγα ελληνικά σχήματα είχαν τολμήσει να ακολουθήσουν μέχρι τότε. Ο ποπ ροκ ήχος τους με τα στοιχεία των ambient πειραματισμών του Brian Eno ήταν κάτι πολύ καινούριο για τη χώρα μας. Τα Μωρά στη Φωτιά δεν έζησαν πολλά χρόνια και ο Παύλος μέχρι το 1993 είχε μείνει εκτός των εξελίξεων. Εκείνη τη χρονιά, όμως, σχημάτισε το συγκρότημα που σημάδεψε τόσο τον ίδιο όσο και την ελληνική ροκ σκηνή, γενικότερα. Τα Ξύλινα Σπαθιά θεωρούνται σήμερα, όχι άδικα, το μεγαλύτερο ροκ συγκρότημα της χώρας μας μετά τις Τρύπες. 1993: Οι Παύλος Παυλίδης, Βασίλης Γκουνταρούλης στα πλήκτρα, Πάνος Τόλιος στη ντραμς (πρώην ντράμερ των Απροσάρμοστων του Παύλου Σιδηρόπουλου) και Χρήστος Τσαπράζης στο μπάσο σχηματίζουν στην Θεσσαλονίκη τα Ξύλινα Σπαθιά. Την ίδια χρονιά ηχογραφούν το πρώτο τους άλμπουμ στην ανεξάρτητη Ano Kato Records τηςΘεσσαλονίκης. Ο τίτλος του: Ξεσσαλονίκη. Το πρώτο live τους στην Αθήνα καταφέρνει να μαζέψει μόλις 100 άτομα. 1995: Ζωντανή εμφάνιση στο Μύλο της Θεσσαλονίκης. Τον Φεβρουάριο ηχογραφούν το νέο τους δίσκο Πέρα Από Τις Πόλεις Της Ασφάλτου, αυτή τη φορά με την ετικέτα της Virgin. Την πρώτη ημέρα κυκλοφορίας του στην Αθήνα πουλάει 2.000 αντίτυπα! Ο δίσκος αποσύρεται γιατί το συγκρότημα μπλέκεται σε μία δικαστική διαμάχη με την παλαιά εταιρία του. Το Νοέμβριο δικαιώνονται από το δικαστήριο και ο δίσκος ξανακυκλοφορεί. 1996: Το δεύτερο άλμπουμ τους γίνεται χρυσό. 1997: Από τις αρχές του χρόνου μέχρι και τον Απρίλιο βρίσκονται στο στούντιο και ηχογραφούν την τρίτη δουλειά τους, Μια Ματιά Σα Βροχή, που κυκλοφορεί στις 19 Μαΐου. Το καλοκαίρι εμφανίζονται στο φεστιβάλ Βύρωνα όπου μαζεύουν 8.000 άτομα! Στις 9 Δεκεμβρίου, έπειτα από πρόσκληση του MTV δίνουν μία συναυλία στο HQ club του Λονδίνου με τον Τάκη Καννέλο των Mode Plagal να έχει πάρει τη θέση του Πάνου Τόλιου στη ντραμς. 1998: Ξεκινούν τη χρονιά με τρεις (16-17-18/1) sold out εμφανίσεις στο Ρόδον για ναακολουθήσουν δύο εξίσου επιτυχημένες εμφανίσεις στο Μύλο τον Φεβρουάριο. Ο Τάκης Καννέλος αποχωρεί με τη σειρά του μην μπορώντας να ακολουθήσει το βαρύ πρόγραμμα του συγκροτήματος. Τη θέση του παίρνει ο Γιάννης Μήτσης. Το Πέρα Από Τις Πόλεις Της Ασφάλτου γίνεται πλατινένιο ενώ το Μια Ματιά Σα Βροχή χρυσό. Τον Ιούλιο εμφανίζονται στο Rockwave Festival '98. Στις εμφανίσεις τους παρουσιάζουν ήδη νέα τραγούδια που θα συμπεριληφθούν στον αναμενόμενο πριν το τέλος της χρονιάς τέταρτο δίσκο τους.
    Μέσα Σεπτέμβρη, βρίσκονται στο Ολυμπιακό Στάδιο, support γκρουπ ενός από τα μεγαλύτερα συγκροτήματα της διεθνούς ροκ σκηνής, των Rolling Stones σε μία από τις καλύτερες συναυλίες που έγιναν ποτέ στην Ελλάδα! Οκτώβριος-Νοέμβριος. Ετοιμάζουν καινούργια τραγούδια και εμφανίζονται ζωντανά σε τέσσερις πόλεις της Μ.Βρετανίας. Τροφή Για Θηρία, Διαστημόπλοια, Χάθηκα, Τώρα Αρχίζω Και Θυμάμαι, είναι τα τέσσερα νέατραγούδια των Ξύλινων Σπαθιών που κυκλοφορούν τέλη Ιουνίου σε c.d.-single. Το ροκ συναντάει την ηλεκτρονική μουσική και ξεσηκώνει σε κάθε άκουσμα. Οι ρυθμοί αλλάζουν και γεννάνε μπαλάντες. Τίποτα δεν έχει αλλάξει, όλα είναι διαφορετικά. Σχεδιάζουν καλοκαιρινές εμφανίσεις σε Ελλάδα και Κύπρο. "γιατί ο δρόμος είναι χίλια και ένα παραμύθια, είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος.." "Αυτό που μ' ενδιέφερε από την αρχή, είναι ένα συγκρότημα που εάν πετύχαινε, να προχωρούσε και παραπέρα. 'Όταν βρεθήκαμε μαζί με τα παιδιά, κατάλαβα ότι είμαστε ένα καλό group με απρόβλεπτη συνέχεια. Τώρα, στο υλικό του τρίτου δίσκου, η δουλειά είναι συνολική και οι ιδέες ξεπηδάνε από παντού". Παύλος Παυλίδης - Ιανουάριος 1996 .




    atrixospi8ikos
    09.07.2006, 13:23









    maspa
    10.11.2006, 01:06
    Γενικότερα έχω μια αδυναμία στα συγκροτήματα, ελληνικά και ξένα. Τα ξύλινα σπαθιά απίστευτο γκρουπάκι. Είναι πολύ αγαπημένοι μου, μετά τους πυξ λαξ βεβαίως βεβαίως!!

    Υ.Γ. Πολύ χαίρομαι που ακούγεται το "πάρε με μαζί σου" των ξύλινων σπαθιών στη σειρά του mega. Ευτυχώς δηλαδή που υπάρχουν κάποια σίριαλ και μας θυμίζουν αγαπημένα κομμάτια. Γιατί αν περιμέναμε από διάφορες εκπομπές.... Πολύ σκαρταδούρα ρε παιδί μου....
    Dylan4ever
    10.11.2006, 12:31
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 10-11-2006 στις 01:06 έγραψε...

    Γενικότερα έχω μια αδυναμία στα συγκροτήματα, ελληνικά και ξένα. Τα ξύλινα σπαθιά απίστευτο γκρουπάκι. Είναι πολύ αγαπημένοι μου, μετά τους πυξ λαξ βεβαίως βεβαίως!!

    Υ.Γ. Πολύ χαίρομαι που ακούγεται το "πάρε με μαζί σου" των ξύλινων σπαθιών στη σειρά του mega. Ευτυχώς δηλαδή που υπάρχουν κάποια σίριαλ και μας θυμίζουν αγαπημένα κομμάτια. Γιατί αν περιμέναμε από διάφορες εκπομπές.... Πολύ σκαρταδούρα ρε παιδί μου....


    Ετυχε να δω ενα επεισόδειο της εν λογω σειράς... Εκτος από το "Παρε με" είχε κι αλλα απίστευτα κομάτια ελληνικό και ξενο ροκ που εγω πρωτη φορα ακουγα απο την τηλεοραση! (πχ. "λιγη ακόμα αγάπη" κ.α.)

    Κι ολα αυτά σε μια σειρα που προταγωνιστει ο Μπεγνής

    Κοιτα να δεις μερικές φορές...
    movflower
    10.11.2006, 12:40
    α ναι!!!!
    κι εγώ χάρηκα που τα άκουσα. σε επεισόδιο της σειράς "Πάλι από την Αρχή"

    ήταν η πρώτη φορά που σκέφτηκα ότι επιτέλους χρησιμοποιήθηκε και ένα άκουσμα πιο κοντά στη γενιά μας, (20+).

    εσείς δεν χαρήκατε;;;;;
    vinias
    10.11.2006, 15:59
    Παιδιά όντως η γενιά μας έζησε την ροκ πιο έντονα απο οτι θα την ζησει αυτη.ζησαμε lives τρυπες, ξυλινα, Σπυριδουλα, de spell, Ενδελεχια, κτλ.Όμως ποια δεν πουλάνε. Ειχα παει σε μια συναυλια που έκανε ο παυλιδης, ροδες και ηταν 70 ατομα.Ποιος? ο Παυλιδης!!Που με τα ξυλινα γεμιζανέ λυκαβητους....Δυστυχως ή ευτυχως φύγαμε πια απο αυτό το τριπακι.Ωραια ηταν αυτα αλλα τοτε!!! Καλο ειναι να κοιταξουμε και λιγο το τωρα γιατι παμε κατα διαολου στην ελληνικη ροκ σκηνη...

    http://www.zaratoustra.musicheaven.gr
    http://blogs.musicheaven.gr/vinias

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vinias στις 10-11-2006 16:00 ]


    movflower
    10.11.2006, 16:04
    όντως!!!!

    εδώ πολλά παιδιά των 15-20 δεν ξέρουνε τους Πυξ-Λαξ και θα ξέρουνε τα Υπόγεια Ρεύματα ή τα Ξύλινα Σπαθιά; για να μην αναφέρω τις Τρύπες που ανήκουνε σε ακόμα παλιότερη γενιά.

    αλλά το καταχάρηκα που ήταν τόσο ατόφιοι. κι εγώ ακούω συνέχεια το Ρόδες όταν ειμαι χάλια. μεταξύ άλλων.


    vinias
    10.11.2006, 16:10
    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 10-11-2006 στις 16:04 έγραψε...

    όντως!!!!

    εδώ πολλά παιδιά των 15-20 δεν ξέρουνε τους Πυξ-Λαξ και θα ξέρουνε τα Υπόγεια Ρεύματα ή τα Ξύλινα Σπαθιά; για να μην αναφέρω τις Τρύπες που ανήκουνε σε ακόμα παλιότερη γενιά.

    αλλά το καταχάρηκα που ήταν τόσο ατόφιοι. κι εγώ ακούω συνέχεια το Ρόδες όταν ειμαι χάλια. μεταξύ άλλων.





    Οχι μονο ατοφιοι αλλα και αναλλοιωτοι!!!αν σκεφτεις ποσα μα ποσα τραγουδια εχουν μεγαλωσει γενιες τοτε θα καταλαβουμε την αξια της τοτε Ελληνικης ροκ μουσικης!!!!!!!!
    maspa
    10.11.2006, 16:40
    Παράθεση:

    Το μέλος vinias στις 10-11-2006 στις 15:59 έγραψε...

    Παιδιά όντως η γενιά μας έζησε την ροκ πιο έντονα απο οτι θα την ζησει αυτη.ζησαμε lives τρυπες, ξυλινα, Σπυριδουλα, de spell, Ενδελεχια, κτλ.Όμως ποια δεν πουλάνε. Ειχα παει σε μια συναυλια που έκανε ο παυλιδης, ροδες και ηταν 70 ατομα.Ποιος? ο Παυλιδης!!Που με τα ξυλινα γεμιζανέ λυκαβητους....Δυστυχως ή ευτυχως φύγαμε πια απο αυτό το τριπακι.Ωραια ηταν αυτα αλλα τοτε!!! Καλο ειναι να κοιταξουμε και λιγο το τωρα γιατι παμε κατα διαολου στην ελληνικη ροκ σκηνη...

    http://www.zaratoustra.musicheaven.gr
    http://blogs.musicheaven.gr/vinias

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vinias στις 10-11-2006 16:00 ]





    Είμαι 19. Όλα αυτά που λες δε πρόλαβα να τα ζήσω. "Ψάξε ψάξε" τα ανακάλυψα μόνη μου σε έναν τόπο που όλα τα μμε προωθούν μ_!@#$%^_ς..... Και τα απολαμβάνω φυσικά με μια μικρή καθυστέρηση. Αλλά δε πειράζει!
    Η ουσία είναι να ψάχνεσαι γιατί η μουσική είναι απεριόριστη, και να μη τρως τα άνοστα που σου σερβίρουν.
    vinias
    10.11.2006, 17:17
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 10-11-2006 στις 16:40 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος vinias στις 10-11-2006 στις 15:59 έγραψε...

    Παιδιά όντως η γενιά μας έζησε την ροκ πιο έντονα απο οτι θα την ζησει αυτη.ζησαμε lives τρυπες, ξυλινα, Σπυριδουλα, de spell, Ενδελεχια, κτλ.Όμως ποια δεν πουλάνε. Ειχα παει σε μια συναυλια που έκανε ο παυλιδης, ροδες και ηταν 70 ατομα.Ποιος? ο Παυλιδης!!Που με τα ξυλινα γεμιζανέ λυκαβητους....Δυστυχως ή ευτυχως φύγαμε πια απο αυτό το τριπακι.Ωραια ηταν αυτα αλλα τοτε!!! Καλο ειναι να κοιταξουμε και λιγο το τωρα γιατι παμε κατα διαολου στην ελληνικη ροκ σκηνη...

    http://www.zaratoustra.musicheaven.gr

    Mπραβο ρε maspa.Αυτο ειναι.Μην περιοριζομαστε μονο σε αυτο που μας πλασαρουνε για διαφορους λογους....Οσο ψαχνομαστε τοσο θα ανοιγουνε και οι οριζοντες της ελληνικης μουσικης!!απο εμας θελει βοηθεια...αν οχι εμεις τοτε ποιος...??
    http://blogs.musicheaven.gr/vinias

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vinias στις 10-11-2006 16:00 ]





    Είμαι 19. Όλα αυτά που λες δε πρόλαβα να τα ζήσω. "Ψάξε ψάξε" τα ανακάλυψα μόνη μου σε έναν τόπο που όλα τα μμε προωθούν μ_!@#$%^_ς..... Και τα απολαμβάνω φυσικά με μια μικρή καθυστέρηση. Αλλά δε πειράζει!
    Η ουσία είναι να ψάχνεσαι γιατί η μουσική είναι απεριόριστη, και να μη τρως τα άνοστα που σου σερβίρουν.


    maspa
    10.11.2006, 21:02
    Παράθεση:

    Το μέλος vinias στις 10-11-2006 στις 17:17 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 10-11-2006 στις 16:40 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος vinias στις 10-11-2006 στις 15:59 έγραψε...

    Παιδιά όντως η γενιά μας έζησε την ροκ πιο έντονα απο οτι θα την ζησει αυτη.ζησαμε lives τρυπες, ξυλινα, Σπυριδουλα, de spell, Ενδελεχια, κτλ.Όμως ποια δεν πουλάνε. Ειχα παει σε μια συναυλια που έκανε ο παυλιδης, ροδες και ηταν 70 ατομα.Ποιος? ο Παυλιδης!!Που με τα ξυλινα γεμιζανέ λυκαβητους....Δυστυχως ή ευτυχως φύγαμε πια απο αυτό το τριπακι.Ωραια ηταν αυτα αλλα τοτε!!! Καλο ειναι να κοιταξουμε και λιγο το τωρα γιατι παμε κατα διαολου στην ελληνικη ροκ σκηνη...

    http://www.zaratoustra.musicheaven.gr

    Mπραβο ρε maspa.Αυτο ειναι.Μην περιοριζομαστε μονο σε αυτο που μας πλασαρουνε για διαφορους λογους....Οσο ψαχνομαστε τοσο θα ανοιγουνε και οι οριζοντες της ελληνικης μουσικης!!απο εμας θελει βοηθεια...αν οχι εμεις τοτε ποιος...??
    http://blogs.musicheaven.gr/vinias

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vinias στις 10-11-2006 16:00 ]





    Είμαι 19. Όλα αυτά που λες δε πρόλαβα να τα ζήσω. "Ψάξε ψάξε" τα ανακάλυψα μόνη μου σε έναν τόπο που όλα τα μμε προωθούν μ_!@#$%^_ς..... Και τα απολαμβάνω φυσικά με μια μικρή καθυστέρηση. Αλλά δε πειράζει!
    Η ουσία είναι να ψάχνεσαι γιατί η μουσική είναι απεριόριστη, και να μη τρως τα άνοστα που σου σερβίρουν.







    Επίσης δε θεωρώ τυχαίο το ότι αυτό το topic άνοιξε πριν 4 μήνες κι έχει γράψει μόνο το μέλος που το άνοιξε....Ok, μπορεί να μην το πρόσεξαν... Κρίμα είναι όμως που δεν αναπτύχθηκε μια μικρή έστω κουβεντούλα για τα ξύλινα σπαθιά.
    Ας δώσουμε περισσότερη σημασία σε πράγματα που αξίζουν. Είναι φυσιολογικό το topic για τη Βέρα Λάπρου να έχει κοντά στις 100απαντήσεις και των ξύλινων σπαθιών μέχρι χτες μόνο 2??



    movflower
    11.11.2006, 10:04
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 10-11-2006 στις 21:02 έγραψε...

    Επίσης δε θεωρώ τυχαίο το ότι αυτό το topic άνοιξε πριν 4 μήνες κι έχει γράψει μόνο το μέλος που το άνοιξε....Ok, μπορεί να μην το πρόσεξαν... Κρίμα είναι όμως που δεν αναπτύχθηκε μια μικρή έστω κουβεντούλα για τα ξύλινα σπαθιά.
    Ας δώσουμε περισσότερη σημασία σε πράγματα που αξίζουν. Είναι φυσιολογικό το topic για τη Βέρα Λάπρου να έχει κοντά στις 100απαντήσεις και των ξύλινων σπαθιών μέχρι χτες μόνο 2??




    όντως, έχεις απόλυτο δίκαιο. για αυτό να συνεχίσουμε να συζητάμε έστω εμείς οι 4 εδώ πέρα, μήπως και φιλοτιμηθεί και κανένας άλλος να απαντήσει......
    διότι έχουμε καταντήσει η γενιά της μουσικής ραδιοφώνου. ΈΛΕΟΣ!!!!

    εν τω μεταξύ, τους είδατε ποτέ σε συναυλία;
    Dylan4ever
    11.11.2006, 10:38
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 10-11-2006 στις 21:02 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος vinias στις 10-11-2006 στις 17:17 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 10-11-2006 στις 16:40 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος vinias στις 10-11-2006 στις 15:59 έγραψε...

    Παιδιά όντως η γενιά μας έζησε την ροκ πιο έντονα απο οτι θα την ζησει αυτη.ζησαμε lives τρυπες, ξυλινα, Σπυριδουλα, de spell, Ενδελεχια, κτλ.Όμως ποια δεν πουλάνε. Ειχα παει σε μια συναυλια που έκανε ο παυλιδης, ροδες και ηταν 70 ατομα.Ποιος? ο Παυλιδης!!Που με τα ξυλινα γεμιζανέ λυκαβητους....Δυστυχως ή ευτυχως φύγαμε πια απο αυτό το τριπακι.Ωραια ηταν αυτα αλλα τοτε!!! Καλο ειναι να κοιταξουμε και λιγο το τωρα γιατι παμε κατα διαολου στην ελληνικη ροκ σκηνη...

    http://www.zaratoustra.musicheaven.gr

    Mπραβο ρε maspa.Αυτο ειναι.Μην περιοριζομαστε μονο σε αυτο που μας πλασαρουνε για διαφορους λογους....Οσο ψαχνομαστε τοσο θα ανοιγουνε και οι οριζοντες της ελληνικης μουσικης!!απο εμας θελει βοηθεια...αν οχι εμεις τοτε ποιος...??
    http://blogs.musicheaven.gr/vinias

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vinias στις 10-11-2006 16:00 ]





    Είμαι 19. Όλα αυτά που λες δε πρόλαβα να τα ζήσω. "Ψάξε ψάξε" τα ανακάλυψα μόνη μου σε έναν τόπο που όλα τα μμε προωθούν μ_!@#$%^_ς..... Και τα απολαμβάνω φυσικά με μια μικρή καθυστέρηση. Αλλά δε πειράζει!
    Η ουσία είναι να ψάχνεσαι γιατί η μουσική είναι απεριόριστη, και να μη τρως τα άνοστα που σου σερβίρουν.







    Επίσης δε θεωρώ τυχαίο το ότι αυτό το topic άνοιξε πριν 4 μήνες κι έχει γράψει μόνο το μέλος που το άνοιξε....Ok, μπορεί να μην το πρόσεξαν... Κρίμα είναι όμως που δεν αναπτύχθηκε μια μικρή έστω κουβεντούλα για τα ξύλινα σπαθιά.
    Ας δώσουμε περισσότερη σημασία σε πράγματα που αξίζουν. Είναι φυσιολογικό το topic για τη Βέρα Λάπρου να έχει κοντά στις 100απαντήσεις και των ξύλινων σπαθιών μέχρι χτες μόνο 2??








    vero
    11.11.2006, 15:42
    Ακουσατε το νεο του δισκο? ποια ειναι η γμωνη σας?
    maspa
    11.11.2006, 16:07
    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 11-11-2006 στις 15:42 έγραψε...

    Ακουσατε το νεο του δισκο? ποια ειναι η γμωνη σας?



    Δυστυχώς όχι ακόμα Δεν έτυχε να ακούσω και τίποτα από ραδιόφωνο(είμαι περισσότερο των cds, για τον λόγο που υπονόησε ο/η movflower).... Ή θα τα κατεβασω μόλις ενεργοποιηθεί η γραμμή dsl ή θα πάρω το cd μια και καλή.
    movflower
    11.11.2006, 16:25
    του Παύλου εννοείς; όχι.....

    χμ......

    ακούω τώρα την Σιωπή και χάνομαι....

    maspa μου, είμαι η movflower
    Lansetris
    12.11.2006, 00:05
    Ο δίσκος "Άλλη μια μέρα" του Παύλου Παυλίδη είναι πολύ καλός, τελείως διαφορετικός από τον προηγούμενο (που κι εκείνος καλός ήταν!). Σπουδαία τραγούδια με έμφαση στο ρυθμό, έχει κάτι από τη δυναμική των Σπαθιών αλλά και το νέο συγκρότημα οι Β-Μovies είναι άξιοι.

    Νομίζω πως δεν έχετε δίκιο όσοι θεωρείτε τα Ξύλινα Σπαθιά πεθαμένη υοπόθεση για τους εικοσάχρονους. Τα καλά πράγματα δε χάνονται. "Λίγο καιρό ξαποστένουν και ξανά προς τη δόξα τραβούν". Το ίδιο ισχύει νομίζω και για τα υπόλοιπα σπουδαία γκρουπ του χώρου (εξαιρούνται οι ανεπαρκείς Πυξ Λαξ).
    maspa
    12.11.2006, 00:48
    Παράθεση:

    Το μέλος Lansetris στις 12-11-2006 στις 00:05 έγραψε...

    Ο δίσκος "Άλλη μια μέρα" του Παύλου Παυλίδη είναι πολύ καλός, τελείως διαφορετικός από τον προηγούμενο (που κι εκείνος καλός ήταν!). Σπουδαία τραγούδια με έμφαση στο ρυθμό, έχει κάτι από τη δυναμική των Σπαθιών αλλά και το νέο συγκρότημα οι Β-Μovies είναι άξιοι.

    Νομίζω πως δεν έχετε δίκιο όσοι θεωρείτε τα Ξύλινα Σπαθιά πεθαμένη υοπόθεση για τους εικοσάχρονους. Τα καλά πράγματα δε χάνονται. "Λίγο καιρό ξαποστένουν και ξανά προς τη δόξα τραβούν". Το ίδιο ισχύει νομίζω και για τα υπόλοιπα σπουδαία γκρουπ του χώρου (εξαιρούνται οι ανεπαρκείς Πυξ Λαξ).



    Δεν αναφέραμε κάτι τέτοιο, ότι δηλαδή πρόκειται για "πεθαμένη υπόθεση". Απλά θίξαμε το γεγονός της μη προβολής του συγκροτήματος κι άλλων παρόμοιων καλλιτεχνών από την τηλεόραση που προωθεί αναλώσιμα ειδη μουσικής και το ότι δόθηκε περισσότερη σημασία στο topic με θέμα "Βέρα Λάμπρου"(το οποίο το ανέφερα μόνο ως παράδειγμα για να τονίσω το πόσο αδιάφορο(;) πέρασε το topic για τα ξύλινα σπαθιά. Αλίμονο αν τα σύγκρινα!). Δεν έχει ειπωθεί κάτι διαφορετικό από αυτό που λες.
    Όσο για τους πυξ λαξ θα σε ρωτούσα γιατί τους θεωρείς ανεπαρκείς(εφόσον πρόκειται για πολύ αγαπημένους μου καλλιτέχνες) όμως θα βγούμε off topic....


    Lansetris
    12.11.2006, 12:22
    Εντάξει, το "πεθαμένη υπόθεση" ήταν δική μου έκφραση ως σχόλιο στο ότι τα Ξύλινα Σπαθιά δεν τα γνωρίζουν οι σημερινοί 15χρονοι και 20χρονοι.
    Η τηλεόραση και βέβαια δεν προωθεί ελληνικό ροκ όπως δεν προωθεί τίποτε καλό. Αυτό είναι πια δεδομένο. Τα νέα παιδιά ανακαλύπτουν τα όμορφα πράγματα και φυσικά όχι από την τηλεόραση. Γι' αυτό άλλωστε είμαστε κι εμείς οι μεγάλοι! (Χωρίς διάθεση κηδεμόνευσης, βέβαια).
    Όσο για τους Πυξ Λαξ γούστα είναι αυτά, όλοι έχουμε τις αντιπάθειές μας.
    vero
    12.11.2006, 17:29
    εγω ειμαι 17 !!!! δεν βλεπω καθολου τηλεοραση μονο Υ.Η.