ελληνική μουσική
    780 online   ·  210.851 μέλη

    Ελληνική rock αναζωπύρωση!

    sintorin
    27.07.2006, 11:33
    Το μέλος jorge στις 27-07-2006 στις 01:02 έγραψε...
    Παράθεση:

    Δεν ξέρω ρε παιδιά, αλλά αν το promotion ενός Live είναι μόνο οι αφίσες στα Μέγαρα και οι γνωστοί του Λήτη, δεν βλέπω γιατί φταίει ο κοσμάκης που δεν ενημερώθηκε. Τα πράγματα έχουν αλλάξει, για να κάνεις σωστό live πρέπει να το προβάλεις σωστά, χρησιμοποιώντας τη νέα τεχνολογία. Και επειδή οι διαφημίσεις σε TV & ραδιόφωνο κοστίζουν, υπάρχει και το Internet. Σε τόσα μουσικά sites μπαίνω, ούτε που πήρε το μάτι μου αυτά τα ονόματα...

    Μήπως τελικά δεν ενημερώνεται σωστά ο κόσμος επειδή κανείς δεν αφιερώνει σοβαρά το χρόνο του για την προβολή της εκδήλωσης; Οι καλλιτέχνες είναι και λίγο ζαμάν-φου, το ξέρετε...


    Sumfono apolutos mazi sou.....prepei na provaleis ti mousiki sou, oti eidos mousikis kai na paizeis........Diladi vlepo olous autous tous legomenous 'rokades', pou einai kata otidipote eidos diafumisis, ustera na klapsourizoun oti kaneis den tous akouei, kai kaneis den paei na tous dei.......eleos pia....na stamatisoun na griniazoun, kai na kanoun kati to organomeno gia na diafumusoun to proion tous....auti einai i simerini alithia.......if you can't take the heat, stay out of the kitchen...........
    chorrer
    27.07.2006, 13:51
    @timandra

    ΥΓ:Αυτο με την ταυτοτητα δεν το πα για αστειο

    @anthos
    Δεν απογοητευομαι πια, δεν εχω σκοπο να κανω "καριερα" , νομιζω οτι δυστυχως μεγαλωσα πια και το μονο που με νοιαζει ειναι να παιζω και να γραφω, ουτε να αλλαξω τον κοσμο με ενδιαφερει πια, ουτε να γεμισω σταδια. Ερχονται νεοτεροι με πιο φρεσκους ηχους και καινουργιες ιδεες. Μακαρι να εχει δικιο ο adonisdr.


    @adonisdr
    Οπως προειπα : Μακαρι να εχεις δικιο.


    @faltsoo
    Θα συμφωνησω (σχεδον σε ολα) μαζι σου

    @sintorin
    ακομα δεν μου απαντησες τι μουσικη παιζουν οι τρυπες,σιδηροπουλος,σπαθια,κ.λ.π. ??
    Επιπλεον, μηπως μπορεις να δωσεις εναν ορισμο για τον ορο folk??
    Και τελος, σε πειραζει που βγαλαν τον dylan folk-rock, αλλα δεν σε ενοχλει οταν μιλαμε για progressive rock, industrial , garage, k.l.p. ?

    @orfeus
    Ακομα δεν μου απαντησες ουτε κι εσυ :"τι μουσικη παιζουν οι τρυπες,σιδηροπουλος,σπαθια,κ.λ.π. ??"

    Επιπλεον ειπες:
    "Όταν παίζεις rock και τραγουδάς Αγγλικά χωρίς να είσαι Άγγλος, αυτό που κάνεις, είναι απλά ….μίμηση." και : "Πού το βρήκαν οι Έλληνες το Ροκ; Το είχαν ποτέ στην κουλτούρα τους; Πότε;"

    Ρωταω τωρα εγω με το φτωχο το μυαλουδακι μου, το ροκ ξεκινησε στην αγγλια? Δεν εχει ριζες στο αμερικανικο blues ? Πού το βρήκαν οι Αγγλοι το Ροκ; Το είχαν ποτέ στην κουλτούρα τους; Πότε?
    Μηπως θα επρεπε (παντα με την δικη σου λογικη) να πω κι εγω οτι :"Όταν παίζεις rock και τραγουδάς Αγγλικά χωρίς να είσαι ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ, αυτό που κάνεις, είναι απλά ….μίμηση."?
    Στην υγεια σου κι εσενα


    @jorge
    Το ομορφο πραγμα με το ροκ, ηταν αυτο ακριβως .....οτι οποιος ενδιαφεροταν πραγματικα για αυτο, φροντιζε να μαθει μονος του...και μετα να το πει και στους φιλους του. Να γραψει μια κασετουλα και να την δωσει κι σε ενα φιλαρακι του, κ.λ.π.-κ.λ.π.
    Εμεις πια στην σημερινη εποχη εχουμε στο τριπακι της εμπορικοποιησης πρωτου γινουμε καν γνωστοι και πριν ακομα αρχισουμε τις συναυλιες. στειλε τα κοματια σου στο ιντερνετ, κανε διαφημιση καθημερινα και που θα παει καποιος θα μαθει για σενα.
    Το θεμα ειναι οτι παλια ο κοσμος πηγαινε να δει εναν καλλιτεχνη που δεν ηξερε, κι αν του αρεζε αυτο που ΕΒΛΕΠΕ και ΑΚΟΥΓΕ, τοτε αγοραζε το δισκακι, ξαναπηγαινε στην συναυλια του και τα λοιπα.
    Σημερα για να παει καποιος σε μια συναυλια, πρεπει πρωτα να ξερει τον καλλιτεχνη και τα τραγουδια του και μετα να παει.
    Δεν βαριεσαι, να 'χαμε να λεγαμε, αντε γεια μας

    jorge
    27.07.2006, 14:45
    Το μέλος chorrer στις 27-07-2006 στις 13:51 έγραψε...
    Παράθεση:

    Σημερα για να παει καποιος σε μια συναυλια, πρεπει πρωτα να ξερει τον καλλιτεχνη και τα τραγουδια του και μετα να παει.


    Δε διαφωνώ. Και εγώ αυτό κάνω και είναι το σωστό νομίζω. Όταν τα μαγαζιά έχουν πάει το ποτό στα 15 ευρώ και για να πιώ τις 2 σαμπούκες μου θέλω 25 ευρώ, ε δε θα πάω να ακούσω το συγκρότημα Χ για το οποίο δεν έχω ακούσει τίποτα.

    Επομένως θα πρέπει πρώτα να ενημερωθώ, να πάρω μια πρώτη γεύση βρε αδερφέ. Είτε από φίλους, είτε από το Internet, είτε από εφημερίδες,TV & radio (υπάρχουν και αντικειμενικά ΜΜΕ, μη βαράτε). Να βρω κάτι να μου τραβήξει την περιέργια. Δεν είμαι τύπος που κάνω επιλογές άκριτα.

    Αν τώρα εσύ σαν καλλιτέχνης, δεν κουνάς τον πισινό σου να φροντίσεις να ενημερωθώ, και μου κολλάς 5 αφίσες στο Καποδιστριακό και άλλες τόσες στα Εξάρχεια με τον τίτλο του γκρουπ με bold 120άρια και περιμένεις να έρθω επειδή θεωρείς οτι αξίζεις, ε σόρρυ αλλά έχασες.

    Διότι εγώ θα πάω στο φιλαράκι μου τον Orfeus, που μπορεί να μην είναι O καλλιτέχνης, αλλά τουλάχιστον φρόντισε και άνοιξε ένα topic σε ένα site και μας ενημέρωσε, σε αντίθεση με εσένα που ενώ μπαίνεις κάθε μέρα στο MusicHeaven και σε άλλα sites, δεν έγραψες για το event ούτε στην Ατζέντα.

    Αυτό είναι το κακό που έχουν σήμερα πολλά γκρουπ: είναι ΑΝΟΡΓΑΝΩΤΑ. Δε λέω οτι φταίνε τα γκρουπ, καθότι οι περισσότεροι έχουν πρωινή δουλειά και δεν έχουν χρόνο για τέτοια. Αλλά τουλάχιστον, ας μην γκρινιάζουν. Για να έχεις κόσμο στο μαγαζί απαιτούνται 2-3 κινήσεις. Τις έκανες; Θαυμάσια. ΔΕΝ τις έκανες; Ε τότε την άλλη φορά να τις κάνεις και σταμάτα τη γκρίνια.


    ΥΓ. Δημήτρη, το 2ο ενικό που χρησιμοποιώ δεν αναφέρεται σ' εσένα, γενικά μιλάω.
    sintorin
    27.07.2006, 15:37
    Το μέλος chorrer στις 27-07-2006 στις 13:51 έγραψε...
    Παράθεση:

    @sintorin
    ακομα δεν μου απαντησες τι μουσικη παιζουν οι τρυπες,σιδηροπουλος,σπαθια,κ.λ.π. ??
    Επιπλεον, μηπως μπορεις να δωσεις εναν ορισμο για τον ορο folk??
    Και τελος, σε πειραζει που βγαλαν τον dylan folk-rock, αλλα δεν σε ενοχλει οταν μιλαμε για progressive rock, industrial , garage, k.l.p. ?


    Paizoun rock...........
    Folk einai folklore, polu perissotero paradosiako stuxio laiko amerikaniko. Stin periptosi tou dylan, einai amerikaniko paradosiako....polu styl tis dekaetias tou 60, vassismeno stous stuxous. O dylan egrafe stoixous. Evale mousiki epano se autous tous stoixous, gia na akoustei pio eukola apo to koino tou. Exei mia foni apaisia, kai den einai katholou mousikos, parolo pou paizei kithara. Ton eida edo kai duo xronia na tragoudaei stin tileorasi, kai den exo dei pio apaisio pragma sti zoi mou. Auto gia mena den einai rock...den exei oute ton oixo, oute tin atmosphaira pou vgazei to rock...ena pragma einai sigouro, einai oti edose ena kinitro stous rock mousikous, na graphoun stixous me polu perissotero noima, apo oti graphane tote.......
    Progressive rock den exei kamia sxesi me to folk......einai para polu pio meletimeno, exei mia dunamiki pou sto folk den uparxei, dinei tin aisthisi tou komatiou xoris kan na akous ta logia. To idio usxiei kai gia to rock, to industrial, to garage, to alternative kai oti alo rock exei vgei. Kai oi fones einai polu pio zontanes, dunamikes......ala kai oi stixoi einai polu pio meletimenoi, protoporiakoi, sundiazontai para polu kala me tin dunamiki tis mousikis, opos kai i foni tou tragoudisti.
    To rock exei ekselixthei......exei parei stixeia apo diafora styl, ala auto pou to kanei na diaferei apo ta ala, einai i energia pou paragei, to aima pou sou anavei otan akous ena komati rock, tis kithares pou vgazoun tous sklirous eixous, to zontano kai aproopto rythmo sta drums, to basso pou pote paizei me tin kithara, pote me ta drums, kai alote me tin foni. Sto rock ola metrane. Stin folk, aplos akoume mono to pioiti kai i mousiki de metraei, oute kan akougetai kala, kai den aksizei kai polu.
    Antonisdr
    28.07.2006, 00:10
    Nai, kai egw synfonw gia to promotion, den ginete kalo, oi perissoteres mpantes den exoun selida kan. Kai oses exoun anakinonoun mono sthn dikia tous to live pou prokite na kanoun (p.x. o Litis pou exei sthsei mia arketa kalh selidoula www.greek-rock.com, rixte mia matia). Alla auto opws proeipe kapios einai kai thema xronou, oi perissoteroi exoun alles doulies, kai manager den paizei. Makari na ftiaxnotan mia selida pou na tous stegasei olous autous kai na enhmerwnete gia ta live tous kai tis kyklofories diskwn tous. Giati kai se auton ton tomea isteroun. Exei tyxei na paw se diskadiko kai na vrw neo cd mpantas pou mou aresei kai na mhn exw mathei prin tipota gia thn kykloforia tou.

    Filarakia, tha lipsw gia kamia 10aria meroules. Elpizw na mhn xalasei auth h parea pou exoume ftiaxei, kai otan gyrisw na synexizete h kouventoula. Anotera via, logo diakopwn.
    Kala na pernate
    Orfeus
    28.07.2006, 01:23
    Το μέλος chorrer στις 27-07-2006 στις 13:51 έγραψε...
    Παράθεση:


    @orfeus
    Ακομα δεν μου απαντησες ουτε κι εσυ :"τι μουσικη παιζουν οι τρυπες, σιδηροπουλος, σπαθια,κ.λ.π. ??"


    Ελληνόφωνο Ροκ παίζουν.

    Το μέλος chorrer στις 27-07-2006 στις 13:51 έγραψε...
    Παράθεση:


    Επιπλεον ειπες:
    "Όταν παίζεις rock και τραγουδάς Αγγλικά χωρίς να είσαι Άγγλος, αυτό που κάνεις, είναι απλά ….μίμηση." και : "Πού το βρήκαν οι Έλληνες το Ροκ; Το είχαν ποτέ στην κουλτούρα τους; Πότε;"


    Όταν λέω "Αγγλικά" & "Αγγλος" αναφέρομαι στην Αγγλική γλώσσα, διότι το rock είναι δεμένο με αυτή τη γλώσσα.

    Το μέλος chorrer στις 27-07-2006 στις 13:51 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ρωταω τωρα εγω με το φτωχο το μυαλουδακι μου, το ροκ ξεκινησε στην αγγλια? Δεν εχει ριζες στο αμερικανικο blues ? Πού το βρήκαν οι Αγγλοι το Ροκ; Το είχαν ποτέ στην κουλτούρα τους; Πότε?


    Φυσικά και το είχαν.
    Ξέρεις κανέναν Αμερικάνο αυτόχθονα; Εκτός από τους Ινδιάνους, οι Αμερικάνοι τι είναι; Από πού ήρθαν; Ιρλανδοί άποικοι είναι.
    Και το blues τι είναι; Αμερικάνικη μουσική είναι; Οι μαύροι το τραγουδούσαν που ήταν σκλάβοι στις φυτείες. Και τι ήταν οι μαύροι; Από πού ήρθαν; Αμερικάνοι ήταν; Από την Αφρική τους φέρνανε με τα βαπόρια.
    Οι Αμερικάνοι έκαναν το Rock 'n' Roll με βάση στο blues, αλλά οι Άγγλοι είναι που το έκαναν Rock και μπάντες όπως οι Rolling Stones, Kinks κλπ πρόσφεραν πάρα πολλά σ' αυτό.

    Το μέλος chorrer στις 27-07-2006 στις 13:51 έγραψε...
    Παράθεση:

    Μηπως θα επρεπε (παντα με την δικη σου λογικη) να πω κι εγω οτι :"Όταν παίζεις rock και τραγουδάς Αγγλικά χωρίς να είσαι ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ, αυτό που κάνεις, είναι απλά ….μίμηση."?
    Στην υγεια σου κι εσενα



    Δεν αντιλέγω όπως διαβάζεις για τις ρίζες. Η εξέλιξη όμως, όπως και η εξάπλωσή του, οφείλεται στους Άγγλους.

    Ερώτηση: Αφού οι ρίζες λοιπόν είναι το blues, πού το βρήκαν οι Έλληνες; Γιατί θέλουμε όλα να τα βαφτίζουμε Ελληνικά;

    dimko
    28.07.2006, 09:56
    Πάρτε το ροκ, κλείστε το σε μια γυάλα, και γράφτε απέξω:

    "ΠΡΟΣΟΧΗ, ΔΕΝ ΕΝΔΕΙΚΝΥΤΑΙ ΓΙΑ ΛΑΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΗΣ ΚΟΙΝΟΠΟΛΙΤΕΙΑΣ, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΔΕ ΑΥΣΤΗΡΩΣ Η ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ!"


    Hastaroth
    28.07.2006, 10:33
    Το μέλος jorge στις 27-07-2006 στις 01:02 έγραψε...
    Παράθεση:

    Δεν ξέρω ρε παιδιά, αλλά αν το promotion ενός Live είναι μόνο οι αφίσες στα Μέγαρα και οι γνωστοί του Λήτη, δεν βλέπω γιατί φταίει ο κοσμάκης που δεν ενημερώθηκε. Τα πράγματα έχουν αλλάξει, για να κάνεις σωστό live πρέπει να το προβάλεις σωστά, χρησιμοποιώντας τη νέα τεχνολογία. Και επειδή οι διαφημίσεις σε TV & ραδιόφωνο κοστίζουν, υπάρχει και το Internet. Σε τόσα μουσικά sites μπαίνω, ούτε που πήρε το μάτι μου αυτά τα ονόματα...

    Μήπως τελικά δεν ενημερώνεται σωστά ο κόσμος επειδή κανείς δεν αφιερώνει σοβαρά το χρόνο του για την προβολή της εκδήλωσης; Οι καλλιτέχνες είναι και λίγο ζαμάν-φου, το ξέρετε...



    Γεώργιε,λίγο καιρό μετά τά Μέγαρα,κάναμε ένα live στο Afterdark.Εγώ ο ίδιος έβαλα τόπικ εδώ-αποκλείεται να μήν το είχες δεί.Δέν περίμενα νά κουβαληθή όλη η Αθήνα (δέν είναι καί κανένα ΟΑΚΑ το Afterdark ), αλλά τουλάχιστον 10-15 από την παρέα τών τακτικών καί γνωστών μας.Τό τόπικ δέν έμεινε ούτε δυό μέρες στο headline,ξεχάστηκε,καί τελικά από όλους που ξέρω εδώ μέσα,μονο ο Parateristas πέρασε γιά λίγο από το μαγαζί.

    Ιδού καί το link
    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?mop=modload&name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=5776&forum=18

    Δέν ξέρω άν τά υπόλοιπα παιδιά τής μπάντας έκαναν κάτι ανάλογο,αλλά άν η δική μου προσπάθεια δέν είχε αποτέλεσμα (παρ'όλο που,όπως διαπίστωσα,το διάβασαν 68 άτομα-συνεπώς ενημερώθηκαν γιά το επερχόμενο γεγονός),πώς να είμαι αισιόδοξος γιά τίς δικές τους;

    Anyway,so much for this αλλά νομίζω πως είναι ένα μικρό παράδειγμα....



    chorrer
    28.07.2006, 13:29
    @adonisdr
    Καλες διακοπες φιλε!!

    @jorge
    Νομιζω οτι θα συμφωνησω λιγο με τον hastaroth, δεν φτανει μονο να το ανακοινωσεις, πρεπει να συμμετεχεις ενεργα σε ενα φορουμ, ωστε να ενδιαφερθουν καποιοι απο αυτους να ερθουν, ασε που πρεπει να κανεις και "διπλωματικες" συζητησεις ωστε να τραβηξεις το ενδιαφερον των υπολοιπων.

    Παραδειγμα: Θυμισου λιγο οταν πρωτοεκανα τη musicpage μου....Εβγαλες ενα τοπικ στο φορουμ (και σε ευχαριστω παρα πολυ για αυτο), και το ανακοινωσες.........Πριν αρχισω να συμμετεχω στις συζητησεις, η σελιδα μου ειχε 200κατι επισκεψεις και μολις 20 ακροασεις (και σκεψου οτι οταν κατι ειναι καινουργιο, οι περισσοτεροι θα περασουν απο περιεργεια και μονο), 1 μηνα αργοτερα που ειχα ηδη συμμετεχει σε μερικα τοπικ, ,αρχισαν να ακουγονται δειλα-δειλα τα τραγουδια...
    ...Δεν κατηγορω κανεναν, ουτε βγαζω παραπονο. Θεωρω οτι αυτο ειναι φυσιολογικο. Σκεψου ομως να μην ειχα συμμετεχει ενεργα στο site και ξαφνικα να εβγαζα μια ανακοινωση οτι παιζω την ταδε μερα στο ταδε μερος, ποσοι νομιζεις οτι θα το διαβαζαν και ποσοι θα ερχοντουσαν. (βεβαια κι αυτο υποθεση ειναι γιατι ακομα δεν το εχω δοκιμασει, θα σου πω απο Σεπτεμβρη)
    Παντως συμφωνω μαζι σου οτι το διαδυκτιο εχει γινει πια απαραιτητο στο promotion ενος καλλιτεχνη.....απλα δεν μου αρεσει που εχει γινει αυτο.

    @dimko
    Σωστοοοοος φιλε!!!


    @orfeus
    Εγραψες παλιοτερα οτι :
    "Το rock δεν είναι Ελληνικό, αλλά Ελληνόφωνο!!!"
    και μετα:
    "Όταν παίζεις rock και τραγουδάς Αγγλικά χωρίς να είσαι Άγγλος, αυτό που κάνεις, είναι απλά ….μίμηση.
    Το rock είναι ένα και είναι αυτό που είναι. Όλα τα υπόλοιπα είναι “….όφωνα”.
    Συνεχισες καπως ετσι:
    "Όταν λέω "Αγγλικά" & "Αγγλος" αναφέρομαι στην Αγγλική γλώσσα, διότι το rock είναι δεμένο με αυτή τη γλώσσα. "
    Μετα ομως λες :
    "Εκτός από τους Ινδιάνους, οι Αμερικάνοι τι είναι; Από πού ήρθαν; Ιρλανδοί άποικοι είναι"
    και :
    "Και το blues τι είναι; Αμερικάνικη μουσική είναι; Οι μαύροι το τραγουδούσαν που ήταν σκλάβοι στις φυτείες. Και τι ήταν οι μαύροι; Από πού ήρθαν; Αμερικάνοι ήταν; Από την Αφρική τους φέρνανε με τα βαπόρια. "
    και τελος :
    "Οι Αμερικάνοι έκαναν το Rock 'n' Roll με βάση στο blues, αλλά οι Άγγλοι είναι που το έκαναν Rock και μπάντες όπως οι Rolling Stones, Kinks κλπ πρόσφεραν πάρα πολλά σ' αυτό. "
    και:
    "Δεν αντιλέγω όπως διαβάζεις για τις ρίζες. Η εξέλιξη όμως, όπως και η εξάπλωσή του, οφείλεται στους Άγγλους. "

    Να κανω μια σουμα τωρα δηλαδη, παντα συμφωνα με τα λεγομενα σου:
    Αρα πρωτα απο ολα οποιος εχει για μητρικη γλωσσα τα αγγλικα (που το 1/3 του αγγλικου λεξιλογιου ειναι ελληνικο και 1/3 λατινικο) ειναι αγγλος. Αρα η Αμερικη ειναι αγγλικη αποικια , οχι ψεματα ΙΡΛΑΝΔΙΚΗ ειπες οτι ειναι (εκτος αν ειναι κι αυτοι Αγγλοι).
    Οποτε πηγαν οι Ιρλανδοι στην Αμερικη, σκοτωσαν τους Ινδιανους, εφεραν ή αγορασαν Αφρικανους σκλαβους, τους εκλεψαν την μουσικη, μετα ηρθαν οι Αγγλοι (οι original αγγλοι), πηραν αυτη την μουσικη κι αφου της αλλαξαν λιγο το ονομα , την εξελιξαν και την μοιρασαν σε ολους τους υπολοιπους λαους που δεν ειχαν οι καημενοι δικια τους κουλτουρα!!

    Λοιπον χωρις πλακα τωρα, ο μονος λαος αν θελεις να το δουμε ετσι που "εχει το δικαιωμα" να λεει πως το ροκ ανηκει στην κουλτουρα του, ειναι οι Αμερικανοι. Ειναι ενα νεο εθνος που οσο και να μην αρεσει σε πολυ κοσμο, εχει αποκτησει πια το δικαιωμα να λεγεται Εθνος με εψιλον κεφαλαιο που εχει δικα του ηθη κι εθιμα.
    Κι οχι δεν ειμαι φιλοαμερικανος (ενταξει μπορει να ειμαι λιγο αντιαγγλος), απλα βλεπω τα πραγματα (ή τουλαχιστον προσπαθω) αντικειμενικα.
    Οσο "δικαιωμα" εχουν οι Αγγλοι στο ροκ, τοσο εχουν και οι ελληνες, και οι Γαλλοι, και οι ισπανοι, κ.λ.π.......Το θεμα ειναι οτι στην Αγγλια το κλιμα βοηθησε στην ωριμανση του ροκ εκει, εδω οχι. Με λιγα λογια , παντα με τα δικα σου λεγομενα, ολοι οι ευρωπαιοι μιμητες ειμαστε , αλλοι καλυτεροι κι αλλοι χειροτεροι.
    Εγω σου λεω ομως οτι κανενας δεν μιμηται, γιατι το ροκ δεν ειναι μονο μουσικη, ειναι κατι πιο βαθυ, για αυτο κι εχει εξαπλωθει σε τοσες πολλες χωρες......αυτο ειναι που το ξεχωριζει απο το "κινεζικο φλαμενγκο", τα "γαλικα τσιφτετελια", την "αραβικη καντρυ", κ.λ.π.-κ.λ.π.

    @sintorin
    Ειχες πει οταν εγραψες για πρωτη φορα στο τοπικ οτι:
    "Sugnomi paidia, ala na sas po tin alitheia den nomizo oti upirkse pote elliniko rock"
    Τωρα λες οτι τα συγκροτηματα που αναφερω και ειναι ολα ελληνικα παιζουν ροκ.
    Τελικα μηπως θα μπορουσες να μας διαφωτισεις λιγο περισσοτερο........

    Επισης εγραψες οτι :
    "Folk einai folklore, polu perissotero paradosiako stuxio laiko amerikaniko. Stin periptosi tou dylan, einai amerikaniko paradosiako....polu styl tis dekaetias tou 60, vassismeno stous stuxous. O dylan egrafe stoixous. Evale mousiki epano se autous tous stoixous, gia na akoustei pio eukola apo to koino tou. Exei mia foni apaisia, kai den einai katholou mousikos, parolo pou paizei kithara. Ton eida edo kai duo xronia na tragoudaei stin tileorasi, kai den exo dei pio apaisio pragma sti zoi mou. Auto gia mena den einai rock...den exei oute ton oixo, oute tin atmosphaira pou vgazei to rock...ena pragma einai sigouro, einai oti edose ena kinitro stous rock mousikous, na graphoun stixous me polu perissotero noima, apo oti graphane tote.......
    Progressive rock den exei kamia sxesi me to folk......einai para polu pio meletimeno, exei mia dunamiki pou sto folk den uparxei, dinei tin aisthisi tou komatiou xoris kan na akous ta logia. To idio usxiei kai gia to rock, to industrial, to garage, to alternative kai oti alo rock exei vgei. Kai oi fones einai polu pio zontanes, dunamikes......ala kai oi stixoi einai polu pio meletimenoi, protoporiakoi, sundiazontai para polu kala me tin dunamiki tis mousikis, opos kai i foni tou tragoudisti.
    To rock exei ekselixthei......exei parei stixeia apo diafora styl, ala auto pou to kanei na diaferei apo ta ala, einai i energia pou paragei, to aima pou sou anavei otan akous ena komati rock, tis kithares pou vgazoun tous sklirous eixous, to zontano kai aproopto rythmo sta drums, to basso pou pote paizei me tin kithara, pote me ta drums, kai alote me tin foni. Sto rock ola metrane. Stin folk, aplos akoume mono to pioiti kai i mousiki de metraei, oute kan akougetai kala, kai den aksizei kai polu."

    Λεω εγω τωρα: Μηπως ολα αυτα που λες ειναι υποκειμενικα?
    Για παραδειγμα εμενα το progressive rock , δεν μου αρεσει και ιδαιτερα, θεωρω οτι εχει μονο τεχνικη και καθολου συναισθημα, παρολα αυτα το θεωρω ειδος της ροκ......αρα εμενα που μου αρεσει το clasic rock και το folk rock, θεωρεις οτι δεν ειμαι ροκας?
    Επιπλεον μου αρεσει να ακουω το μπασσο να κανει ολα αυτα που λες, και τα τυμπανα και τα λοιπα, αλλα εμενα η τριχα μου σηκωνεται οταν ακουω καταπληκτικες ερμηνειες απο τραγουδιστες κι οταν εχει ωραιο στιχο ενα κομματι. Αρα ειμαι λιγοτερο ροκας απο εσενα? ή μηπως δεν εχω πιασει το νοημα?







    jorge
    28.07.2006, 15:03
    Βγήκαμε λίγο εκτός τόπικ, αλλά γράφω κάτι τελευταίο και το λήγουμε εδώ αν θέλετε.

    Το μέλος Hastaroth στις 28-07-2006 στις 10:33 έγραψε...
    Παράθεση:

    Γεώργιε,λίγο καιρό μετά τά Μέγαρα,κάναμε ένα live στο Afterdark.Εγώ ο ίδιος έβαλα τόπικ εδώ-αποκλείεται να μήν το είχες δεί.Δέν περίμενα νά κουβαληθή όλη η Αθήνα (δέν είναι καί κανένα ΟΑΚΑ το Afterdark ), αλλά τουλάχιστον 10-15 από την παρέα τών τακτικών καί γνωστών μας.Τό τόπικ δέν έμεινε ούτε δυό μέρες στο headline,ξεχάστηκε,καί τελικά από όλους που ξέρω εδώ μέσα,μονο ο Parateristas πέρασε γιά λίγο από το μαγαζί.

    Δέν ξέρω άν τά υπόλοιπα παιδιά τής μπάντας έκαναν κάτι ανάλογο,αλλά άν η δική μου προσπάθεια δέν είχε αποτέλεσμα (παρ'όλο που,όπως διαπίστωσα,το διάβασαν 68 άτομα-συνεπώς ενημερώθηκαν γιά το επερχόμενο γεγονός),πώς να είμαι αισιόδοξος γιά τίς δικές τους;




    Λέγοντας "σοβαρή προβολή" ενός live δεν εννοώ απλά ένα τόπικ σε ένα site. Το τόπικ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ στις ενέργειες προβολής, δεν είναι όμως το μόνο που πρέπει να κάνεις κάποιος.

    Παρόλ' αυτά, η συγκεκριμένη ανακοίνωση που έγραψες είναι ελλειπής και χαρακτηρίζεται από μια "άντε-να-βγάλουμε-την-ανακοίνωση-να-τελειώνουμε-και-ο-θεός-μαζί-μας" λογική, που ταιριάζει με τα συμπτώματα του καλλιτέχνη γενικά, όπως τα περιέγραψα προηγουμένως.

    Γιατί;

    Που είναι μια βιογραφία του Λήτη να μάθουμε οι νεότεροι; Που είναι μια-δυο φωτογραφίες του γκρουπ, που είναι ένα κείμενο να λέει για τις επιτυχίες του, που είναι links με δείγματα δουλειάς, που είναι ένας χάρτης του μαγαζιού, που είναι μια αφίσα της εκδήλωσης; Γράφεις 3 γραμμές, λες και απευθύνεσαι μόνο στους αναγνώστες που έζησαν στα 70's. Όταν εδώ το 80% των αναγνωστών τότε δεν είχαν κάν γεννηθεί.

    Σόρρυ, αλλά αυτό δε λέγεται προβολή μιας εκδήλωσης.
    Orfeus
    28.07.2006, 16:56
    Το μέλος dimko στις 28-07-2006 στις 09:56 έγραψε...
    Παράθεση:

    Πάρτε το ροκ, κλείστε το σε μια γυάλα, και γράφτε απέξω:

    "ΠΡΟΣΟΧΗ, ΔΕΝ ΕΝΔΕΙΚΝΥΤΑΙ ΓΙΑ ΛΑΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΗΣ ΚΟΙΝΟΠΟΛΙΤΕΙΑΣ, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΔΕ ΑΥΣΤΗΡΩΣ Η ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ!"




    Δημήτρη με παρερμήνευσες!!!



    Everybody must give something back, for something they get.....


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 28-07-2006 16:57 ]


    uNick
    28.07.2006, 17:01
    Το μέλος chorrer στις 28-07-2006 στις 13:29 έγραψε...
    Παράθεση:

    ...δεν φτανει μονο να το ανακοινωσεις, πρεπει να συμμετεχεις ενεργα σε ενα φορουμ, ωστε να ενδιαφερθουν καποιοι απο αυτους να ερθουν, ασε που πρεπει να κανεις και "διπλωματικες" συζητησεις ωστε να τραβηξεις το ενδιαφερον των υπολοιπων.

    Μια μικρή, off-topic παρατήρηση...

    Ναι, έτσι ακριβώς είναι. Και η λογική πίσω από αυτή την αναγκαιότητα είναι απλούστατη: Πουλάς κάτι! Στην συγκεκριμένη περίπτωση πουλάς τον εαυτό σου, την έμπνευσή σου, την κουλτούρα σου... κλπ... κλπ... Σε ποιόν τα πουλάς? Σε αυτούς που αναμένεις να έρθουν στο live σου. Για να έρθουν όμως θα το διαφημίσεις. Δεν θα το αναφέρεις απλά και μονολεκτικά. Θα το προωθήσεις. Θα σκιστείς για να τους κάνεις γνωστό ότι την τάδε μέρα στο τάδε μαγαζί παίζει ο τάδε καλλιτέχνης με το τάδε γκρουπ κλπ. Και αυτό δεν θα είναι αρκετό. Θα τους παρουσιάσεις το ποιός είσαι, τί έχεις κάνει μέχρι σήμερα, τί θα παρακολουθήσουν στο live που τους καλείς να έρθουν, κλπ. Με λίγα λόγια, αν περιμένεις να έρθει λαός με μια απλή ανακοίνωση... δεν το βλέπω! Πρέπει να τους κάνεις να έρθουν, είτε από περιέργεια είτε γιατί σε γουστάρουν σαν καλλιτέχνη, είτε ακόμα και γιατί π.χ. μέσα στο mh έχετε αναπτύξει κάποιου είδους διαδικτυακή φιλία και θα έρθουν να στηρίξουν τον φίλο τους...

    Αυτά, γιατί ξέφυγα... Ας επιστρέψουμε στην ελληνική ή ελληνόφωνη (ή όπως αλλιώς την πούμε) ροκ.

    Orfeus
    28.07.2006, 17:01
    Από όλα όσα έγραψες, κρατάω μόνο αυτό:

    Το μέλος chorrer στις 28-07-2006 στις 13:29 έγραψε...
    Παράθεση:

    @orfeus
    ….ο μονος λαος αν θελεις να το δουμε ετσι που "εχει το δικαιωμα" να λεει πως το ροκ ανηκει στην κουλτουρα του, ειναι οι Αμερικανοι.


    1) Οι Αμερικάνοι Δημήτρη, δεν έχουν δική τους κουλτούρα.
    Ούτε καν ιστορία δεν έχουν.
    Πολύ απλά η κουλτούρα που μετέφεραν στην Αμερική –όσο κι αν διαφωνείς- είναι …..Ιρλανδο-Βρετανική!!!!

    2) Από ότι διαβάζω, συμφωνούμε στο ότι το Rock “ανδρώθηκε” στη Βρετανία. Ε αυτό προσπαθώ να σου πω.
    Εξ άλλου, γι αυτόν ακριβώς το λόγο ονομάστηκε (από τους Αμερικάνους) “Βρετανική Εισβολή” (British Invasion) και αυτό το τελευταίο, είναι κάτι που είμαι βέβαιος ότι το γνωρίζεις!!!

    3) Μπορεί να διαφωνούμε……αιώνια. Η μουσική όμως θέλω να πιστεύω ότι μας ενώνει.
    Όταν λοιπόν χρησιμοποιώ όρους όπως “Κινέζικο Φλαμένκο”, ειρωνεύομαι –καλοπροαίρετα όμως και το τονίζω αυτό- τον όρο “Ελληνικό Rock”, θέλοντας να δείξω ότι αυτό το είδος μουσικής, δεν έχει απολύτως καμία σχέση με την Ελληνική κουλτούρα, ακριβώς όπως και το Φλαμένκο δεν έχει απολύτως καμία σχέση με τους Κινέζους.
    Αυτό και μόνο. Για την κουλτούρα μιλάω….

    4) Και για κάτι που έγραψες στο μέλος sintorin:
    Δημήτρη, το πρόβλημά σου είναι η ……ταμπέλα του “ροκά”;;;;;
    Να σου παραγγείλω μία στην …..Αγγλία;;;;
    Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις ταμπέλες. Αδιαφορώ!!!
    Και αδιαφορώ, επειδή γνωρίζω τι είμαι!!!
    Δε το κρύβω, αλλά και δεν το διατυμπανίζω.
    Απλά, μου είναι αρκετό που το γνωρίζω εγώ!!!

    5) Τις Παρασκευές, πίνω μπύρες στο “Blue Note”.
    Τα Σάββατα (συνήθως κάθε δεύτερο Σάββατο), παίζω εκεί.
    Είσαι ευπρόσδεκτος!!!

    6) Αυτά….


    alagi_katestimenou
    28.07.2006, 20:10
    ωραία ρε παιδιά....
    να ρωτίσω κάτι απλά ενημερωτικα?
    τι θα προτίνατε σε ενα νέο συγκρότημα,το οποίο θα ήθελε να προβάλει μια όμορφη ροκ δουλειά?το οποίο συγκρότημα είναι καινούργιο και αγαπάει την ροκ μουσική....
    δηλαδή ποιά είναι τα σωστά βήματα,τι θα πρέπει να προσέξουν?
    παιδιά αυτό το ρωτάω γιατί είμαι νέος και αυτοδίδακτος πάνω στην μουσική
    και πιστεύω οτι όταν ανταλάσεις απόψεις σε έναν τέτοιο χώρο όπως είναι το mh μπορείς να μάθεις κάποια πράγματα που σε ενδιαφέρουν ακόμα και να διορθώσεις λάθη!!!!!


    Ύ.Γ συγνώμη αν δεν απαντάω συχνά,είναι λόγο του οτι δεν έχω χρονο λόγο δουλειάς..
    Hastaroth
    28.07.2006, 20:12
    Το μέλος jorge στις 28-07-2006 στις 15:03 έγραψε...
    Παράθεση:

    Βγήκαμε λίγο εκτός τόπικ, αλλά γράφω κάτι τελευταίο και το λήγουμε εδώ αν θέλετε.

    Το μέλος Hastaroth στις 28-07-2006 στις 10:33 έγραψε...
    Παράθεση:

    Γεώργιε,λίγο καιρό μετά τά Μέγαρα,κάναμε ένα live στο Afterdark.Εγώ ο ίδιος έβαλα τόπικ εδώ-αποκλείεται να μήν το είχες δεί.Δέν περίμενα νά κουβαληθή όλη η Αθήνα (δέν είναι καί κανένα ΟΑΚΑ το Afterdark ), αλλά τουλάχιστον 10-15 από την παρέα τών τακτικών καί γνωστών μας.Τό τόπικ δέν έμεινε ούτε δυό μέρες στο headline,ξεχάστηκε,καί τελικά από όλους που ξέρω εδώ μέσα,μονο ο Parateristas πέρασε γιά λίγο από το μαγαζί.

    Δέν ξέρω άν τά υπόλοιπα παιδιά τής μπάντας έκαναν κάτι ανάλογο,αλλά άν η δική μου προσπάθεια δέν είχε αποτέλεσμα (παρ'όλο που,όπως διαπίστωσα,το διάβασαν 68 άτομα-συνεπώς ενημερώθηκαν γιά το επερχόμενο γεγονός),πώς να είμαι αισιόδοξος γιά τίς δικές τους;




    Λέγοντας "σοβαρή προβολή" ενός live δεν εννοώ απλά ένα τόπικ σε ένα site. Το τόπικ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ στις ενέργειες προβολής, δεν είναι όμως το μόνο που πρέπει να κάνεις κάποιος.

    Παρόλ' αυτά, η συγκεκριμένη ανακοίνωση που έγραψες είναι ελλειπής και χαρακτηρίζεται από μια "άντε-να-βγάλουμε-την-ανακοίνωση-να-τελειώνουμε-και-ο-θεός-μαζί-μας" λογική, που ταιριάζει με τα συμπτώματα του καλλιτέχνη γενικά, όπως τα περιέγραψα προηγουμένως.

    Γιατί;

    Που είναι μια βιογραφία του Λήτη να μάθουμε οι νεότεροι; Που είναι μια-δυο φωτογραφίες του γκρουπ, που είναι ένα κείμενο να λέει για τις επιτυχίες του, που είναι links με δείγματα δουλειάς, που είναι ένας χάρτης του μαγαζιού, που είναι μια αφίσα της εκδήλωσης; Γράφεις 3 γραμμές, λες και απευθύνεσαι μόνο στους αναγνώστες που έζησαν στα 70's. Όταν εδώ το 80% των αναγνωστών τότε δεν είχαν κάν γεννηθεί.

    Σόρρυ, αλλά αυτό δε λέγεται προβολή μιας εκδήλωσης.



    Γιά να κλείσω μέ το σημείο αυτό:
    Η προβολή τού συγκεκριμένου live δέν ήταν δική μου υπευθυνότητα,αλλά τού Λήτη.Αυτός έκανε τά δελτία τύπου καί μάλιστα είχε καλέσει καί δύο κανάλια ιδιωτικά (εξ ού και ήρθαν δύο τύποι μέ κάτι κάμερες σάν αεροπλάνα..).Εγώ απλώς σκέφτηκα νά το αναφέρω και εδώ ώστε οι υπόλοιποι εσείς που μέ ξέρετε -καί κάποιοι μάλιστα (που είναι και κάποιας ηλικίας ) ξέρουν καί τον συγκεκριμένο καλλιτέχνη- νά τό δήτε καί όσοι ενδιαφερόντουσαν,νά ερχόντουσαν να μάς δούν.Αν ακόμα καί αυτό δέν είχε την έστω μικρή ανταπόκριση που περίμενα (είπαμε,δέν θα γινόταν και πανικός από ένα τόπικ...) νά έρθουν δηλαδή κάποια άτομα που ξέρω οτι θα τους άρεσε η συγκεκριμένη μουσική,γιά μένα είναι ένα δείγμα ότι αυτό που έχει σημασία είναι να θέλη κάποιος,να έχη την περιέργεια έστω,νά πάη να δή και να ακούση κάτι-αλλοιώς σέ όσα μουσικά sites καί να το προβάλης,δέν θα υπάρξη αποτέλεσμα...

    Αυτά εν συμπεράσματι και πάμε πίσω στην big picture....
    chorrer
    28.07.2006, 21:16
    @u-nick
    Φιλε με τα καταπληκτικα αστεια σου, δεν διαφωνω οτι ετσι πλεον πρεπει να γινεται αν θελεις να πετυχεις κατι, κι οχι μονο στην μουσικη. Εμενα αυτο που με στεναχωρει ειναι το οτι δυστυχως πρεπει να γινεται!!!
    Θα προτιμουσα να ζουσα σε μια παλιοτερη εποχη που ο καλλιτεχνης δεν χρειαζοταν να αυτοδιαφημιζεται μεσω διαδυκτιου και να μην χρειαζοταν να εχει αυτην την τοσο αμεση εμπορικη σχεση με την μουσικη. Αυτο μονο. Και δεν νομιζω οτι το θεμα ειναι of-topic , γιατι ολα αυτα συνδεονται με το αν υπαρχει ελληνικη ροκ αναζωπυρωση ή οχι. Εννοω, μηπως ο φιλος adonisdr (και καποιοι αλλοι που δεν θυμαμαι) , θεωρουν οτι υπαρχει αναζωπυρωση εξαιτιας του γεγονοτος οτι το διαδυκτιο βοηθαει στην προβολη νεων κι αγνωστων (ή ας πουμε καλυτερα, οχι πολυ γνωστων) καλλιτεχνων, που σε παλιοτερες εποχες σεν ειχαν την ευκαιρια να αυτοπροβληθουν τοσο μαζικα και τοσο αμεσα?

    @alagi_katestimenou
    Φιλε μου νομιζω οτι αυτη η ερωτηση ειναι of-topic (πολυ τη γουσταρω αυτη τη λεξη.......) , και στο τελος θα χασουμε το μπουσουλα, με τα τοσα παρακλαδια που ανοιξαμε. Μηπως να ανοιγες ενα καινουργιο τοπικ για αυτο το θεμα, προσωπικα πιστευω οτι ειναι ενα πολυ μεγαλο και σοβαρο θεμα, και θα θελα κι εγω να ακουσω αποψεις αλλων για αυτο.


    @orfeus
    Σχετικα με τα 1,2,3:
    Παντα με τις καλυτερες προθεσεις αδερφε, νομιζω οτι εθελοτυφλεις και στρουθοκαμηλιζεις. Αν ειναι δυνατον να μην εχουν οι Αμερικανοι δικια τους κουλτουρα!!! Δηλαδη το Hollywood, το heavy metal, η silicon valey, τα western, η cantry, κ.λ.π. ειναι ιρλανδο-βρετανικη κουλτουρα?? Φανταζεσαι εσυ το Φιλεας Φογκ με καμπο'ι'κο καπελο, σπηρουνια και μποτες?? Γιατι αυτη ηταν η κουλτουρα των αγγλων, οταν γενιοταν η καντρυ και η blues μουσικη.
    Κι οχι δεν συμφωνω οτι η ροκ "ανδρωθηκε" στην Αγγλια, στο προηγουμενο post χρησιμοποιησα τη φραση "παντα συμφωνα με ταδικα σου λεγομενα", εγω πιστευω οτι η Αγγλια (σαν χωρα κι οχι σαν μουσικοι-καλλιτεχνες), εμπορικοποιεισαι το ροκ, που παρεπιπτοντως αυτο ειχε και μια καλη συνεπεια:Για το λογο γεννηθηκε το κινημα της πανκ.
    Και ναι θα διαφωνουμε αιωνια, οσο θα υποστηριζεις οτι το ροκ ειναι αγγλικης προελευσης, κι ακομα περισσοτερο οταν θα λες οτι υπαρχει αγγλικο ροκ αλλα οχι ελληνικο, ισπανικο, κ.λ.π.
    Η μουσικη μπορει να ενωνει......αλλα ευτυχως που υπαρχουν και οι ιδεολογιες-φιλοσοφιες κι ο κοσμος (τουλαχιστον μια μεριδα αυτου) δεν ειναι ενα αβουλο κοπαδι που ακολουθαει παντα το ρευμα-μοδα και κανει οτι του λενε

    Σχετικα με το 4 & 5:
    Ξαναδιαβαζω αυτα που εγραψε και δεν μπορω να καταλαβω πως τα εξελαβες ετσι?
    Μηπως δεν διαβασες το post του sintorin? Στην συγκεκριμενη φαση δεν προσπαθουσα να κανω κοντρα για το ποιος ειναι πιο ροκας αλλα αν διαβασεις προσεχτικα την τελευταια παραγραφο του , αναφερει καποια πραγματα για τον ορισμο του ροκ στα οποια διαφωνω. Εκει πανω κολλουσε ο τροπος που εκανα την ερωτηση.
    Δεν προσπαθω να βαφτισω τον εαυτο μου ως τον απολυτο ροκα, θελω να πιστευω οτι λιγο πολυ, οι περισσοτεροι που γραφουμε σε αυτο το τοπικ "εχουμε σχεση με το αθλημα" (sory Timandra, ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω .......).
    Επιπλεον, δεν νομιζω οτι χρειαζομαι ταμπελα για να επιδεικνυω την "ροκοτητα" μου, θεωρω οτι αυτοι που με ενδιαφερει να μαθουν ποιος ειμαι, καταλαβαινουν απο χιλιομετρα το τι καπνο φουμαρω.
    .......(Δεν μπορω θα σκασω) Και στο φιναλε αμα χρειαστω ταμπελα, δεν θα φορεσω "μα'ι'μου" αγγλικη, θα παω να αγορασω μια αμερικανικη που ειναι και γνησια!!!

    6.
    Orfeus
    29.07.2006, 13:30
    Το μέλος chorrer στις 28-07-2006 στις 21:16 έγραψε...
    Παράθεση:

    @orfeus
    Παντα με τις καλυτερες προθεσεις αδερφε, νομιζω οτι εθελοτυφλεις και στρουθοκαμηλιζεις. Αν ειναι δυνατον να μην εχουν οι Αμερικανοι δικια τους κουλτουρα!!! Δηλαδη το Hollywood, το heavy metal, η silicon valey, τα western, η cantry, κ.λ.π. ειναι ιρλανδο-βρετανικη κουλτουρα?? Φανταζεσαι εσυ το Φιλεας Φογκ με καμπο'ι'κο καπελο, σπηρουνια και μποτες?? Γιατι αυτη ηταν η κουλτουρα των αγγλων, οταν γενιοταν η καντρυ και η blues μουσικη.


    Τι σόι κουλτούρα μπορεί να έχει ένας λαός που “ξεκίνησε” πριν από 200 χρόνια;
    Α ναι…. ξέχασα. Έχει!!!
    Έχει το σκεπτικό: “Αφανίζω τους Ινδιάνους για να εγκατασταθώ ΕΓΩ”,
    έχει τις πατάτες του Hollywood,
    έχει τη φιλοσοφία του western: “Καλός λευκός σκοτώνει κακό Ινδιάνο”
    και έχει βέβαια και αυτό που όλος ο πλανήτης βιώνει τα τελευταία χρόνια και να μη τα γράφω τώρα, γιατί ξέρεις πολύ καλά τι λέω.

    Το μέλος chorrer στις 28-07-2006 στις 21:16 έγραψε...
    Παράθεση:

    @orfeus
    Κι οχι δεν συμφωνω οτι η ροκ "ανδρωθηκε" στην Αγγλια, στο προηγουμενο post χρησιμοποιησα τη φραση "παντα συμφωνα με ταδικα σου λεγομενα", εγω πιστευω οτι η Αγγλια (σαν χωρα κι οχι σαν μουσικοι-καλλιτεχνες), εμπορικοποιεισαι το ροκ, που παρεπιπτοντως αυτο ειχε και μια καλη συνεπεια:Για το λογο γεννηθηκε το κινημα της πανκ.
    Και ναι θα διαφωνουμε αιωνια, οσο θα υποστηριζεις οτι το ροκ ειναι αγγλικης προελευσης, κι ακομα περισσοτερο οταν θα λες οτι υπαρχει αγγλικο ροκ αλλα οχι ελληνικο, ισπανικο, κ.λ.π.


    Δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούμε. Έχεις την άποψή σου και έχω τη δική μου.
    Η "Βρετανική Εισβολή" όμως, είναι γεγονός και μάλιστα σημαντικότατο και κυρίαρχο γεγονός στην ιστορία της Rock μουσικής.
    Το ξαναγράφω: "Βρετανική Εισβολή"

    Το μέλος chorrer στις 28-07-2006 στις 21:16 έγραψε...
    Παράθεση:

    @orfeus
    Σχετικα με το 4 & 5:
    Ξαναδιαβαζω αυτα που εγραψε και δεν μπορω να καταλαβω πως τα εξελαβες ετσι?
    Μηπως δεν διαβασες το post του sintorin? Στην συγκεκριμενη φαση δεν προσπαθουσα να κανω κοντρα για το ποιος ειναι πιο ροκας αλλα αν διαβασεις προσεχτικα την τελευταια παραγραφο του , αναφερει καποια πραγματα για τον ορισμο του ροκ στα οποια διαφωνω. Εκει πανω κολλουσε ο τροπος που εκανα την ερωτηση.


    Όχι δεν διάβασα το post του sintorin.
    (Συμπάθα με sintorin, αλλά δεν διαβάζω γκρήκλις)

    Το μέλος chorrer στις 28-07-2006 στις 21:16 έγραψε...
    Παράθεση:

    @orfeus
    Δεν προσπαθω να βαφτισω τον εαυτο μου ως τον απολυτο ροκα, θελω να πιστευω οτι λιγο πολυ, οι περισσοτεροι που γραφουμε σε αυτο το τοπικ "εχουμε σχεση με το αθλημα" (sory Timandra, ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω .......).
    Επιπλεον, δεν νομιζω οτι χρειαζομαι ταμπελα για να επιδεικνυω την "ροκοτητα" μου, θεωρω οτι αυτοι που με ενδιαφερει να μαθουν ποιος ειμαι, καταλαβαινουν απο χιλιομετρα το τι καπνο φουμαρω.


    Το μέλος chorrer στις 28-07-2006 στις 21:16 έγραψε...
    Παράθεση:

    @orfeus
    Η μουσικη μπορει να ενωνει......αλλα ευτυχως που υπαρχουν και οι ιδεολογιες-φιλοσοφιες κι ο κοσμος (τουλαχιστον μια μεριδα αυτου) δεν ειναι ενα αβουλο κοπαδι που ακολουθαει παντα το ρευμα-μοδα και κανει οτι του λενε


    Η ιδεολογία όμως και η φιλοσοφία αγαπητέ φίλε, προϋποθέτει και μία συμπεριφορά.

    Το να λες (σε προηγούμενο post) “Θα σας βάλω μυαλό”, αυτό ΔΕΝ είναι Rock συμπεριφορά.
    Όπααα…… Ποιος είσαι; Διακρίνω έπαρση και εγωισμό και αυτό ΔΕΝ είναι Rock συμπεριφορά.

    Το να λες “Δεν προσπαθω να βαφτισω τον εαυτο μου ως τον απολυτο ροκα”
    Σημαίνει ότι “προσπαθείς - τουλάχιστον- να βαφτίσεις τον εαυτό σου ως ροκά;”
    Μα και αυτό ΔΕΝ είναι Rock συμπεριφορά.

    Και αυτό το “δεν νομιζω οτι χρειαζομαι ταμπελα για να επιδεικνυω την "ροκοτητα" μου”
    Τι είναι πάλι αυτή “η ροκότητά ΣΟΥ”; Είναι προϊόν προς επίδειξη;
    Διακρίνω ένα άγχος, μία προσπάθεια και μία αγωνία για να δείχνεις ότι είσαι Rock? Αυτό ΔΕΝ είναι Rock συμπεριφορά.

    Το να έρχεσαι στο “Blue Note” και να φεύγεις “επιδεικτικά”, επειδή ο Ageras έπαιξε και τραγούδησε “Το Παλιό Μου Παλτό”, αυτό ΔΕΝ είναι συναδελφικό, ΔΕΝ είναι φιλικό και σαφώς, ΔΕΝ είναι Rock συμπεριφορά.

    Ούτε η κιθάρα, ούτε το μακρύ μαλλί, ούτε το ντύσιμο θα σε κάνει “ροκά”. Θέλει και λίγη διανόηση το πράγμα. Θέλει και σοβαρότητα. Θέλει και σεμνότητα. Θέλει να αφήσεις την ψυχή σου να πετάξει ελεύθερη και να μη την περιχαρακώνεις στο “είμαι ροκάς” ή στο “εγώ είμαι πιο ροκάς από τον άλλο” που έγραψες σε άλλο post. Τι είναι πάλι αυτό το …..“πιο ροκάς”;;; Έχεις “ροκόμετρο” και μετριέσαι;

    Δεν θα αποκτήσεις ποτέ Rock συμπεριφορά και δεν θα γίνεις ποτέ Rock, όσο το βροντοφωνάζεις και το επιδεικνύεις.
    "Aν είναι να ‘ρθει, θε να ‘ρθεί" που λέει και η ρήση και είναι καλύτερα να αφήνεις τους άλλους να σου το λένε.

    Είμαι και off topic….


    Everybody must give something back, for something they get.....


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 29-07-2006 13:35 ]


    koini_maria
    29.07.2006, 14:04
    Πραγματικά , ζητώ εξ αρχής να με συγχωρέσετε για τα όσα θα πω μα , είπε πριν κάτι ο Orfeus το οποίο με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη και θα ήθελα να αναφερθώ σε αυτό...

    Έχει παραγίνει το κακό πιά με τους εξαιρετικά σνομπ ''ροκάδες'' οι οποίοι μπαίνουν σε κάτι εντελώς άστοχες και ανώφελες συγκρίσεις προκειμένου να θεωρηθούν ''πιο rock'', ''πιο μουσικοί'' , ''πιο καλλιτέχνες'' από τους υπόλοιπους ... Έλεος , πια ! Αν το rock είναι όντως ένα είδος μουσικής το οποίο έχει αρχίσει να φθίνει , όπως είχα διαβάσει κάπου , τότε τέτοιες εγωιστικές συμπεριφορές σίγουρα δεν βοηθούν , κατά την άποψή μου , στην αναζωπύρωσή του ... Όσο στενεύουν τα όρια ελαττώνεται το περιεχόμενο , νομίζω ... Και σίγουρα το γνωρίζετε όλοι σας εδώ πολύ καλύτερα από εμένα ότι το rock δεν είναι μονάχα ένα είδος μουσικής , αλλά ούτε και εξασφαλίζεται με λίγο μακρύ μαλλί , μια κιθάρα και ατημέλητη εμφάνιση ... Είναι ολόκληρη νοοτροπία , στάση ζωής ... Γι' αυτό καλύτερα ας απεκγδυθούν τις ταμπέλες τους όλοι αυτοί οι ''πιο ροκάδες'' και ας πιάσουν για λίγο από την αρχή το νήμα τους ... Έτσι , για αλλαγή ...

    Και πάλι συγγνώμη για τα όσα είπα , πιθανότατα να ήταν όλα μπούρδες .

    Ελπίζω να ήμουν εντελώς off topic ...

    Υ.Γ.:Εννοείται πως ότι είπα δεν αναφερόταν σε κανένα συγκεκριμένο πρόσωπο .
    chorrer
    29.07.2006, 19:51
    @koini maria
    Ουδεν σχολιο

    @orfeus
    1. Εγω δεν ειπα οτι μου αρεσει η αμερικανικη κουλτουρα(αν και σε μερικα πραγματα μου αρεσει, οπως μ΄αρεσουν πραγματα κι απο αλλες κουλτουρες), ΕΙΠΑ απλως οτι υφισταται!! Και ναι μπορει κανουν οι αμερικανοι ολα αυτα που λες, μπορει να ειναι και χειροτεροι....Το θεμα ειναι οτι αυτο δεν εχει σχεση με την συζητηση!!! Το θεμα (ΠΑΝΤΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΛΕΓΟΜΕΝΑ) , ειναι οτι το ροκ ειναι προιον της αμερικανικης κουλτουρας και οι αγγλοι ειναι αυτοι που "μιμηθηκαν" , οπως και οι ελληνες, οι γαλλοι, κ.λ.π......Απλα οι αγγλοι το "μιμηθηκαν" καλυτερα!!
    Επιπλεον οσο υπαρκτη ειναι αυτη η Βρετανικη εισβολη, τοσο υπαρκτο ειναι και το ελληνικο ροκ!!

    2. Σχετικα με τα υπολοιπα, συμφωνα (ΠΑΛΙ με τα δικα σου λεγομενα), δεν θα επρεπε να απαντησω, θα επρεπε να δειξω ανωτεροτητα, και να το παιξω σοβαρος και σεμνος, και να αφησω τους αναγνωστες να διαβασουν μονοι τους τα post και να βγαλουν τα συμπερασματα τους........................................................................................................................Αλλα επειδη ΕΓΩ δεν ειμαι εσυ, κι επειδη εχω μπουχτησει απο φανφαρολογιες και κυρηγματικες συμβουλες, σχετικα με το πως θα επρεπε να φερομαι, ΕΓΩ θα το ριξω παλι το επιπεδο...(sory παλι ρε timandra, αλλα πες μου τωρα, φταιω?):

    ....Καταρχην οσον αφορα αυτα με το sintorin, πως ειναι δυνατον να με κατηγορεις για κατι, χωρις καν να εχεις διαβασει το post στο οποιο αναφερομαι!! Αυτο δειχνει διανοηση, σοβαροτητα και σεμνοτητα?????

    ...Δευτερον παραθετω το σημειο στο οποιο ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ :
    "......Βεβαια , οχι οτι με χαλαει να μιλαμε γενικως για την ροκ κι ας διαφωνουμε..........Που θα παει ? Θα σας Βαλω μυαλο στο τελος (αχαχαχααχαχ, ελα μια πλακιτσα εκανα) "
    Οποιος θελει μπορει να το ελεγξει ειναι στη σελιδα 3!!
    Αντιθετως η "καλοπροαιρετη" πλακα σου με το κινεζικο φλαμενγκο, μοιαζει περισσοτερο με ειρωνια παρα με πλακα, κι ομως οπως ειδες απλα υιοθετω το υφος σου, δεν σου κανω επιθεση κατα μετωπο, ουτε σε λεω βλακα συγκαλλυμενα, οπως ακριβως εκανες εσυ στο προηγουμενο post.
    Επισης παρακαλω οποιον θελει, πριν καταδικασει αυτο το post (γιατι θα πω κι αλλα) , να διαβασει ολη την προηγουμενη συζητηση.....Οχι γιατι εχω προβλημα μηπως και με παρεξηγησει κανενας , απλα για να μην γινονται αστοχες παρατηρησεις.......

    Μετα γραφει σαν παραθεση :
    "Το να λες “Δεν προσπαθω να βαφτισω τον εαυτο μου ως τον απολυτο ροκα”
    Σημαίνει ότι “προσπαθείς - τουλάχιστον- να βαφτίσεις τον εαυτό σου ως ροκά;”
    Μα και αυτό ΔΕΝ είναι Rock συμπεριφορά. "

    ......Αυτο ειναι καθαρα δικια σου υποθεση και καθαρα δικια σου ερμηνεια, εγω δεν ειπα τιποτα τετοιο.

    Συνεχιζεις ετσι:
    "Και αυτό το “δεν νομιζω οτι χρειαζομαι ταμπελα για να επιδεικνυω την "ροκοτητα" μου”
    Τι είναι πάλι αυτή “η ροκότητά ΣΟΥ”; Είναι προϊόν προς επίδειξη;
    Διακρίνω ένα άγχος, μία προσπάθεια και μία αγωνία για να δείχνεις ότι είσαι Rock? Αυτό ΔΕΝ είναι Rock συμπεριφορά"

    .....Αν δεν καταλαβες την ειρωνεια στην λεξη "ροκοτητα" ζητω συγνωμη, νομιζα οτι ημουν αρκετα σαφης. Προφανως οχι! ......Εκτος κι αν το καταλαβες κι απλα το χρησιμοποιεις ως ρητορεια? Τεσπα......Οσο για το αγχος και τα λοιπα που διακρινεις, νομιζω οτι ηρθε η ωρα να αλλαξεις γυαλια , γιατι μαλλον δεν βλεπεις και πολυ καλα. (παντα φιλικα ετσι ?)

    Λιγο παρακατω γραφεις:
    "Ούτε η κιθάρα, ούτε το μακρύ μαλλί, ούτε το ντύσιμο θα σε κάνει “ροκά”. Θέλει και λίγη διανόηση το πράγμα. Θέλει και σοβαρότητα. Θέλει και σεμνότητα. Θέλει να αφήσεις την ψυχή σου να πετάξει ελεύθερη και να μη την περιχαρακώνεις στο “είμαι ροκάς” ή στο “εγώ είμαι πιο ροκάς από τον άλλο” που έγραψες σε άλλο post. Τι είναι πάλι αυτό το …..“πιο ροκάς”;;; Έχεις “ροκόμετρο” και μετριέσαι;"

    ....Ολα αυτα που γραφεις τα εχουμε ηδη αναφερει,
    (timandra, εβαλα πληθυντικο )
    σε προηγουμενα post, καλο θα ηταν να διαβαζες ολα τα post πριν αρχισεις τις ρητορειες και τα σοφισματα.....Νομιζω οτι το μελος anthos περιεγραψε πολυ σωστα και λιτα αυτο που προσπαθεις να πεις......Για τις φρασεις μου που χρησιμοποιεισες (για δευτερη φορα στο ιδιο post) ,παλι το μονο που θα πω ειναι να διαβαζεις ολα τα μηνυματα και μετα να βγαζεις συμπερασματα.
    Επιπλεον, χρησιμοποιεις την εκφραση : "αυτό ΔΕΝ είναι Rock συμπεριφορά. " και μαλιστα αρκετες φορες. Οποτε απο τη μια με κατηγορεις για επαρση και τα λοιπα αλλα παρολα αυτα ΕΣΥ διατηρεις το δικαιωμα να καθοριζεις τι ειναι ροκ συμπεριφορα και τι οχι!!! Ωραια διανοηση, και πολυ σεμνη, ασε που διακατεχεται κι απο σοβαροτητα!!

    Τελος , οσον αφορα τον ageras :
    Πρωτα απο ολα δεν ειμαστε φιλοι (ουτε καν γνωστοι), και σιγουρα δεν ειμαστε συναδελφοι, "Αντιπαλοι" ισως αλλα σε καμια περιπτωση ΕΓΩ δεν ειμαι συναδελφος ενος ανθρωπου που τραγουδαει σε σκυλαδικα (να με συγχωρεσει ο ageras, δεν προσπαθω να τον μειωσω, απλα εχω διαφορετικη αντιληψη και σταση οσον αφορα την μουσικη, που θα εξηγησω παρακατω).
    Πριν ερθω εκεινη την ημερα στο blue note σε ρωτησα για το στυλ του προγραμματος και συγκεκριμενα αν το ροκ δωματιου (οπως το ονομαζεις) περιλαμβανει και τραγουδια στυλ χατζηγιαννη. Μου απαντησες αρνητικα και μαλιστα χρησιμοποιωντας φατσουλες που ξεκαρδιζοντε στο γελιο. Η ερωτηση που σου εκανα ΓΙΑ ΜΕΝΑ εχει μεγαλη σημασια, κι ο λογος ειναι οτι τοσα χρονια προσπαθω να μπο'υ'κοταρω ολα αυτα που θεωρω εμπορικοποιηση και ξεφτιλα της μουσικης (θα μου αφαιρεσεις και το δικαιωμα να πιστευω κατι τετοιο?)........Ετσι λοιπον προτιμω να μην παρεβρισκομαι σε χωρους στους οποιους συμβαινουν τετοια γεγονοτα. Μπορει αυτη η σταση ζωης να φαινεται γραφικη ισως και γελοια σε καποιους, δεν ζητησα την γνωμη σας ουτε και περιμενω να την καταλαβετε. Το θεμα ειναι οτι, αυτη ειναι η σταση ζωης μου......και στο φιναλε ποιος εισαι εσυ που θα μου πεις πως να φερθω? Δεν απαγορευσα σε κανεναν τιποτα , ουτε γιουχαρισα τον ageras που επαιξε Δαντη, απλα προτιμησα να φυγω......Οσο για το επιδεικτικα, δεκα ατομα ειμασταν ολοι κι ολοι, λογικο δεν ηταν να γινει αντιληπτο, το οτι καποιοι σηκωθηκαν να φυγουν?
    Οσο για την ψυχη μου μην ανησυχεις, εγω τουλαχιστον ακομα δεν εχω "βαλει νερο στο κρασι μου" οπως εσπευσες να με συμβουλεψεις εκεινο το βραδυ.....Και στο ξαναλεω , δεν με νοιαζει τι σκεφτονται οι αλλοι για μενα, μονο για αυτα που γραφω και τραγουδαω με νοιαζει αλλα κι αυτο αστο , μη το παρεις υποψιν σου, γιατι θα το παρερμηνεψεις/διαστρεβλωσεις κι αλλα τετοια κολπα που κανετε εσεις οι σοφιστες ........

    @προς το thread
    Ζητω ταπεινα (χωρις πλακα ή ειρωνεια, το λεω) συγνωμη αν οντως σας εχω δωσει τετοια εικονα, σαν αυτη που περιγραφει ο orfeus. Αν ισχυει κατι τετοιο , τοτε απλα να αποσυρθω και να μην σας ενοχλησω αλλο, χωρις ομως να παρω πισω τιποτα απο ολα αυτα που ειπα.
    Ενα εξτρα συγνωμη που βγηκαμε τοσο εκτος τοπικ, αν κι οταν μιλαμε για το καημενο το ελληνικο ροκ, ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα συμβει κατι τετοιο.



    Ταπεινα δικος σας, Ροκοσαυρος ο Ελληνικος

    www.musicheaven.tzelepis.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : chorrer στις 29-07-2006 20:00 ]


    koini_maria
    29.07.2006, 20:50
    Φίλε chorrer ελπίζω το ''ουδέν σχόλιο'' σου για τα λεγόμενά μου να μην ήταν ειρωνικό...

    Μάλλον έκανα λάθος που μπήκα στην συγκεκριμένη συζήτηση γιατί αυτό που ήθελα να πω ήταν κάτι πολύ απλό αλλά δείχνει να παρερμηνεύθηκε... Εγώ ήθελα απλώς να πω ότι ο καθένας μπορεί να αγαπά και να αντιλαμβάνεται διαφορετικά αυτό που λέμε rock... Δεν νομίζω πως υπάρχουν αντικειμενικά μέτρα και σταθμά με τα οποία θα κριθεί κάποιος ως rock προσωπικότητα και δεν υπάρχει λόγος να υπάρχουν τέτοιου είδους συγκρίσεις ...
    Τα όσα είχαν πει τα μέλη faltsoo και Anthos σε προηγούμενα posts τους με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνη ...

    Τέλος πάντων ...
    Και πάλι συγγνώμη για τα όσα είπα .
    Γειά σας.