ελληνική μουσική
    998 online   ·  210.857 μέλη

    Γιατί χαλάνε οι φιλίες...;

    Other_side
    23.08.2006, 03:31
    Εγώ και πάλι διαφωνώ με τον Ορφέα,

    για μένα οι φιλίες χαλάνε κυρίως επειδή αλλάζουν οι καταστάσεις...όχι τόσο οι προσωπικότητες, όσο ναι οι καταστάσεις. Δεν είναι για μένα, και πιστεύω για πολλούς όλα τόσο άσπρα ή μαύρα όσο τα θέτουν μερικοί.

    Αν χάλασε δεν ήταν αληθινή φιλία, ήταν απλά γνωριμία. Πολύ απόλυτο μου φαίνεται αυτό, και πραγματικά δεν βλέπω πως χωράνε απόλυτες δηλώσεις μέσα στις ανθρώπινες σχέσεις που είναι πράγματι κάθε τί άλλο παρά σταθερές...

    Οι καταστάσεις λοιπόν, πιστεύω οδηγούν τους ανθρώπους σε παρεξηγήσεις, τσακωμούς, κλπ. Χαθήκαμε, λένε πολλοί μετά την αποφοίτηση όταν αρχίζουν οι δουλειές, οι θητείες και τα σχετικά, χαθήκαμε λένε επίσης πολλοί, όταν αρχίζουν οι αρραβώνες και τα συναφή.

    Μια αληθινή φιλία ναι, μπορεί να έχεις πραγματικά ξεκόψει με τον/την κολλητή, επειδή ακριβώς οι καταστάσεις πιστεύω σας οδήγησαν εκεί, αλλά μια πραγματική φίλη, ή φίλος, ακόμα και μετά από πολλά χρόνια, αν βρεθήτε ξανά, τυχαία, ή μη, θα είναι σαν να μην χωρίσατε καθόλου. Ίσως να κρίνεται από εκεί μια πραγματική φιλία, και όχι τόσο από τον αν "χάλασε" ή όχι στην πορεία του καθενός...

    Αυτό ήθελα να πω.
    Other_side
    23.08.2006, 03:39
    Και τώρα πού το σκέφτομαι, ίσως να είναι εκτός κάπως, αλλά εγώ αυτό που αναρωτιέμαι ώρες ώρες είναι πως γίνεται να ξεγράψεις κάποιον από την ζωή σου, με τον οποίο όχι φιλία, αλλά μιλάμε για ερωτικό δεσμό, αγάπη, εξωγήνιοι πες το όπως θες...Ποτέ δεν κατάλαβα...μια μέρα αγαπιέστε, φιλιέστε, θα σε αγαπώ για πάντα, είσαι η ζωή μου και τα σχετικά και μετά από μικρό ή μεγάλο πέρασμα του χρόνου...δεν θέλω ούτε ακούω το όνομα του (της).

    Θα μου πεις, είναι άμυνα για να τους ξεχάσουμε, να μη πονάμε...αλλά όχι δεν εννοώ αυτό. Τις περισσότερες φορές δεν μπαίνουμε καν στον κόπο να βρούμε ένα καινούργιο τρόπο αντιμετώπισης, ίσως μια λύση να μείνουν αυτά τα πρόσωπα στη ζωή μας, ίσως μια κάποια διαφορετική θέση. Όχι ίσως σίγουρα. Ποιός κάνει αυτή τη προσπάθεια πλεον; Τον μαλάκα και να μην τον ξαναδώ μπροστά μου...

    Κάποιος, κάποια που κάποτε έδωσες το όλο είναι σου. Αυτό λοιπόν πραγματικά, δεν μπορώ να το καταλάβω...
    GinaDanis
    23.08.2006, 08:52
    & εγώ αυτό αναρωτιέμαι, Other_side. Σε ποιο βαθμό επιτρέπουν οι άνθρωποι στις φιλικές ή στις ερωτικές σχέσεις τον κακό εγωισμό & την υποκρισία παρά την αλήθεια...
    Orfeus
    23.08.2006, 11:21
    Το μέλος Other_side στις 23-08-2006 στις 03:31 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εγώ και πάλι διαφωνώ με τον Ορφέα,


    Και ....πάλι;;;;
    Δεν κατάλαβα όμως το λόγο που διαφωνείς μαζί μου.
    Διαφωνείς για συμφωνήσεις στο τέλος;


    Το μέλος Other_side στις 23-08-2006 στις 03:31 έγραψε...
    Παράθεση:

    για μένα οι φιλίες χαλάνε κυρίως επειδή αλλάζουν οι καταστάσεις...όχι τόσο οι προσωπικότητες, όσο ναι οι καταστάσεις.


    Τι είδους “καταστάσεις”;
    Έρωτας; Δεν χαλάει η φιλία. Γάμος; Δεν χαλάει η φιλία. Παιδιά; Δεν χαλάει η φιλία.
    Ή ακόμα, το να βρεθεί ο ένας ξαφνικά στη ….Σουμάτρα και ο άλλος στο Βανκούβερ, δεν σημαίνει ότι χαλάει η φιλία.
    Για οποιοδήποτε λόγο, η επαφή μπορεί να εξακολουθήσει να υπάρχει.


    Το μέλος Other_side στις 23-08-2006 στις 03:31 έγραψε...
    Παράθεση:

    Αν χάλασε δεν ήταν αληθινή φιλία, ήταν απλά γνωριμία. Πολύ απόλυτο μου φαίνεται αυτό, και πραγματικά δεν βλέπω πως χωράνε απόλυτες δηλώσεις μέσα στις ανθρώπινες σχέσεις που είναι πράγματι κάθε τι άλλο παρά σταθερές...


    Δεν είναι καθόλου απόλυτο. Εάν δεν “έδεσε”, δεν ήταν φιλία. Ήταν γνωριμία. Εκτός και αν την έννοια “Φιλία”, την εννοούμε διαφορετικά.
    Και στο κάτω-κάτω, πού πάει το ότι οι αληθινοί μας Φίλοι είναι ελάχιστοι, ενώ οι Γνωστοί μας, είναι πάρα πολλοί; Για μένα τουλάχιστον αυτό ισχύει.


    Το μέλος Other_side στις 23-08-2006 στις 03:31 έγραψε...
    Παράθεση:

    Οι καταστάσεις λοιπόν, πιστεύω οδηγούν τους ανθρώπους σε παρεξηγήσεις, τσακωμούς, κλπ.


    Οι παρεξηγήσεις και οι τσακωμοί όταν πρόκειται για αληθινή φιλία, λύνονται!!!!


    Το μέλος Other_side στις 23-08-2006 στις 03:31 έγραψε...
    Παράθεση:

    Χαθήκαμε, λένε πολλοί μετά την αποφοίτηση όταν αρχίζουν οι δουλειές, οι θητείες και τα σχετικά, χαθήκαμε λένε επίσης πολλοί, όταν αρχίζουν οι αρραβώνες και τα συναφή.
    Μια αληθινή φιλία ναι, μπορεί να έχεις πραγματικά ξεκόψει με τον/την κολλητή, επειδή ακριβώς οι καταστάσεις πιστεύω σας οδήγησαν εκεί, αλλά μια πραγματική φίλη, ή φίλος, ακόμα και μετά από πολλά χρόνια, αν βρεθήτε ξανά, τυχαία, ή μη, θα είναι σαν να μην χωρίσατε καθόλου. Ίσως να κρίνεται από εκεί μια πραγματική φιλία, και όχι τόσο από τον αν "χάλασε" ή όχι στην πορεία του καθενός...


    Αυτό είπα (εννοούσα) κι εγώ!!! Ευχαριστώ!!!!



    Everybody Must Give Something Back, For Something They Get!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 23-08-2006 11:23 ]


    thank
    23.08.2006, 20:15
    Τέλος πάντων ... μιά ατάκα των 2 σειρών πήγα να γράψω κι εγώ και εσείς αμέσως ... να το διευρύνετε. Αμάν ... (Τζίνα δεν αναφέρομαι σε σένα) Λοιπον.

    Σαφέστατα και οι καταστάσεις αλλάζουν τους ανθρώπους. Η Αννα σωστά το έθεσε. Αλλά, τελικά, άσχετα από την ένταση της επαφής με τον άλλον, δεν παίζει ρόλο η δυνατότητα κατανόησής του ? των όποιων αλλαγών του ? Ακόμα και στο ερωτικό επίπεδο ?

    Αν πχ ο κολλητός ή η κολλητή παντρευτεί και κάνει και 2 παιδία και δεν έχει πλέον την παραμικρή διάθεση να ακούσει - έστω για 2 λεπτά - αυτόν που ειναι μόνος ... Ε .. κάτι σημαίνει. Δεν ειναι τεχνικό το πρόβλημα. ειναι μάλλον θέμα επιλογών και περιφρούρισης του νέου κόσμου που ο ένας μπήκε από "εξωθεν απειλές". Το ίδιο βέβαια συμβαίνει και αντίστροφα ... Αν υπήρχε πραγματικό δέσιμο, τότε πάντα ο ένας θα βρίσκει χώρο για τον άλλον. Δύσκολο, αλλά τελικά η χημεία και η συν-πόρευση θέλουν και ανοχή των αλλαγών του άλλου. Από εκει και πέρα, οι αποκλίσει ναι, θα υπάρχουν, αλλά οι κώδικες δεν θα έχουν διαλυθεί εντελώς.

    Στα ερωτικά τα πραγματα ειναι λιγάκι πιο δύκολα, και επίσης σωστά το έθεσε η
    Αννα. (μιλάμε για σχέσεις που μας στιγμάτισαν ... οκ). Βέβαια άντε τώρα να παλέψεις με τον καινούργιο σύντροφό σου το δικαίωμα να έχει ένας παλιός, μια θέση - που έτσι κι αλλοιώς την έχει, αλλά πρέπει να μη φαίνεται -. Δύσκολα τα πραγματα.

    Κι εγω δεν κατάλαβα τη διαφορά μεταξύ Αννας και Γιώργου. Ισως μπαίνει ένα ζήτημα προσδιορισμού της έννοιας "πραγματική" ... Δεν θα το καταφέρουμε ποτέ στην απόλυτη ακρίβεια, - αυτή άλλωστε ειναι και η μαγεία των σχέσεων - Ομως, αυτό που μας στιγματίζει πραγματικά, μπορεί να αλλάζει μορφή, να παίρνει άλλες προτεραιότητες στη ζωή μας, να εκφράζεται αλλοιώς, .. αλλά σίγουρα έχει μία ξεχωριστή θέση μέσα μας. Το θέμα ειναι πως του συμπεριφερόμαστε .. Ο καθένας σίγουρα διαφορετικά.
    Orfeus
    23.08.2006, 21:11
    Το μέλος thank στις 23-08-2006 στις 20:15 έγραψε...
    Παράθεση:

    Στα ερωτικά τα πραγματα ειναι λιγάκι πιο δύκολα, και επίσης σωστά το έθεσε η
    Αννα. (μιλάμε για σχέσεις που μας στιγμάτισαν ... οκ). Βέβαια άντε τώρα να παλέψεις με τον καινούργιο σύντροφό σου το δικαίωμα να έχει ένας παλιός, μια θέση - που έτσι κι αλλοιώς την έχει, αλλά πρέπει να μη φαίνεται -. Δύσκολα τα πραγματα.


    Το post μου, δεν αφορούσε καθόλου στα ερωτικά!!!!


    Other_side
    23.08.2006, 21:33
    @Ορφέα πρώτα...

    Αυτό το πράγμα εδώ μέσα είναι που μου τη δίνει (ε τότε τί μπαίνεις; Να μην εκφραστώ;). Λέει ο άλλος (δηλαδή εσύ) κάτι απόλυτο όπως:

    "Ολα τα άλλα είναι γνωριμίες"

    Και πας να απαντήσεις πως διαφωνείς και αμέσως αρχίζει αυτό με τα παράθυρα και πως δεν είπα είπες και τα σχετικά. Όλα τα άλλα είναι γνωριμίες...ίσως έχω μια προκατάληψη μαζί σου...δεν ξέρω. Εαν δεν έδεσε η φιλία ήταν γνωριμία, μαγιονέζα χτυπάμε; Ξέρω γω...εμένα μου κάνει μπαμ πως μια τέτοια πρόταση είναι απόλυτη και μου βγάζει την εικόνα στο νου για ανθρώπους αναλώσιμους. Δεν σου άρεσε, δεν σου έδεσε; Ας περάσει ο επόμενος μια γνωριμία ήταν. Κατακρίνω ίσως, ναι. Απλά επειδή τυχαίνει να είμαι και Παρθένος (αρχίσαμε με τα ζώδια) και νομίζω πως ότι κάνω και λέω είναι τέλειο και τα σχετικά...θα ήθελα και οι υπόλοιποι λοιπόν να δίνουν την ήδια αξία που δίνω εγώ στις φιλίες και στις σχέσεις μας. ΄

    Δεν έδεσε ήταν μια γνωριμία και περάστε κόσμο. Τώρα ξέρω πως διαφωνείς ή νομίζεις πως τα έχω παίξει (που τα έχω παίξει σωστά) αλλά το έχω δει ξανά και ξανά το έργο.

    Ότο πιο πολύτιμο στη ζωή μας δεν είναι τα άτομα που αγαπάμε και μας αγαπάνε; Και είναι τόσο εύκολο να αγαπήσεις και να αγαπηθείς. Δεν καταλαβαίνω τί φοβόμαστε πια όλοι; Μην και περάσει ο άλλος μέσα σου...Μην και δεθείς...χρειάζομαι χρόνο να γίνει φιλία αυτή η γνωριμία και τα ρέστα...

    Απλά διαφωνώ. Τώρα δεν μπορω να σου το εξηγήσω καλύτερα.

    Άννα
    koini_maria
    23.08.2006, 21:36
    Πως δεν το είχα παρατηρήσει τόσο καιρό αυτό το νημάτιο ;;;

    Λοιπόν , Mr Orfeus για ακόμα μία φορά ... τα σέβη μου !

    Συμφωνώ μαζί σας !
    Γνωστούς έχουμε πολλούς .
    Φίλους ; Ελάχιστους .
    Αγαπημένους ; Εκεί να δεις ... μετρημένους στα δάχτυλα του ενός χεριού ....

    Έχει αρχίσει να με κουράζει πια αυτή η ξέφρενη σπατάλη , αυτό το άδειασμα ορισμένων τόσο βαθειών , τόσο γεμάτων , σπουδαίων , γλυκών , άγιων εννοιών ...
    ''Αγάπη'' , ''φιλία'' , λέξεις καθημερινής χρήσης έχουν καταντήσει πια ...
    ''Την αγάπη μία την λες
    την ντύνεσαι , την γδίνεσαι
    μέχρι που γίνονται πολλές
    και πάλι σε όλες δίνεσαι''
    που λέει καυστικότατα και ο Οδυσσέας Ελύτης ...

    Η φιλία αν υπήρξε , δεν χαλάει ποτέ , δεν χάνεται...
    Είναι εφ' άπαξ!
    Και όχι , δε νομίζω οτι οι καταστάσεις μπορούν να πάψουν μια φιλία ...Τον εαυτό μας και τις επιλογές του τον ορίζει κυρίως η ελευθερία μας ...Αν πάψω να επικοινωνώ με κάποιον , ουσιαστικά θα το έχω επιλέξει , δεν θα είναι ''χτύπημα της μοίρας''...Εγώ θα έχω πάψει να ενδιαφέρομαι το ίδιο για αυτόν ... Δικό μου φταίξιμο θα είναι ..Πάντα υπάρχει χρόνος για αυτούς που νοιαζόμαστε πραγματικά...
    Ο χρόνος δεν μπορεί να ακυρώσει τίποτα ...Ακόμα και να ''φύγει'' ο άλλος πάλι φίλος μου θα είναι ...Πολλές φορές κοιτάω στον δρόμο και έχω την αίσθηση οτι εκείνος που έφυγε μου κάνει παρέα ..Την φιλία ούτε ο θάνατος δεν μπορεί να την πεθάνει ...
    Τώρα , μπορεί πάνω στον ενθουσιασμό μας να πούμε κάποιον συμπαθητικό γνωστό μας (είτε που έχουμε συναντήσει από καιρό , είτε που μόλις συστηθήκαμε) , φίλο και μετά από 1 χρόνο να μην τον γουστάρουμε καθόλου...Ε , αυτός ο τύπος δεν θα λογαριαζόταν ως φίλος μας ...Πρέπει να καταλάβουμε οτι αυτό λέγεται παρόρμηση της στιγμής , ίσως και ανάγκη να νιώσεις κάτι , η ανάγκη όμως δεν αντικατοπτρίζει πάντα και την αλήθεια ... Καλύτερα να κάνουμε λίγο κράτι στα λόγια και να αφήσουμε τον χρόνο να μας δείξει τον δρόμο ... Ντρέπομαι πολύ που παραδέχομαι οτι ο χρόνος αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα στον συγκεκριμένο τομέα , μα νομίζω πως έτσι είναι ...

    Πάλι πολλά έγραψα ...

    (Μάλλον έχω κάνει και ορθογραφικά λάθη μα είμαι αρκετά κουρασμένη για να σκεφτώ καθαρά )
    Other_side
    23.08.2006, 21:44
    Βρε Μαράκι; Πάνω που θα σε έβαζα στη φιλική λίστα φίλων. Α και που ΄σαι Ορφέα βγάλε με σε παρακαλώ από φανς φίλοι τί είναι αυτό και βάλε με στο γνωστοί. Να θυμηθώ να ζητήσω στον Γιώργο αν γίνεται να αλλάξει τους τίτλους στις επιλογές...


    Ίσως και να παρεξηγήθηκα (δεν θα είναι και η τελευταία φορά). Δεν λέω να είσαι όλο φιλάκια και ψεύτικες αγάπες, ο φίλος ο κολλητός ενώ τον έχεις γραμμένο έτσι; Αλλού το πάω...με προσέχετε τώρα οι δυο σας γιατί βλέπω να στήνετε κλίκα σε λιγάκι και ξέρετε πως με τις κλίκες δεν τα πάω καλά.

    Το πρόβλημα μου είναι (κάπως έτσι ξεκινάνε οι συζητήσεις και με τον ψυχαναλυτή μου) πως νοιώθω πως δεν δίνουμε πλέον μια δυνατότητα στον άλλο να γίνει φίλος. Είμαστε όλοι επιφυλαχτικοί και ίσως και συμφεροντολογοί. Και τώρα θα γίνω κι εγω κομματάκι απόλυτη. Αν είναι αντίθετου φύλου, και κυρίως άντρας προς γυναίκα (εμείς οι γυναίκες δεν τα κάνουμε αυτά) αλίμονο να σου δώσει την ευκαιρία να του δείξεις μια κάποια φιλία. Οι περισσότερες λοιπόν γνωριμίες αντίθετου φύλου γίνονται με αφορμή το χώσιμο και αν δεν παιχτεί αυτό περάστε παρακαλώ στο τμήμα μη αποδεχτών γνωριμίων.

    Τα παραλέω; Μπορεί. Έχω και πιο σοβαρά επιχειρήματα αλλά λέω να δω τί θα μου απαντήσετε πρώτα.

    Με πολλα φιλιά,

    Άμα.
    Orfeus
    23.08.2006, 21:47
    Το μέλος Other_side στις 23-08-2006 στις 21:33 έγραψε...
    Παράθεση:

    @Ορφέα πρώτα...

    Απλά διαφωνώ. Τώρα δεν μπορω να σου το εξηγήσω καλύτερα.

    Άννα



    .......διαφώνα!!!!!



    Everybody Must Give Something Back, For Something They Get!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 23-08-2006 21:49 ]


    Other_side
    23.08.2006, 21:49
    Γιατί ασχολούμαι;
    Orfeus
    23.08.2006, 21:54
    Έλα μου ντε....


    koini_maria
    23.08.2006, 22:09
    Φίλτατη Άννα ,

    κάνω παρέα με μια κοπελίτσα τα τελευταία 6 χρόνια η οποία μου έχει σταθεί καλύτερα και από αδερφή - το τι μπορεί να της έχω προσφέρει εγώ δεν είμαι σε θέση να το αναπτύξω , δεν γνωρίζω...Όσες φορές έχω πάει στα νοσοκομεία - που είναι πολλές , πιστέψτε με - ήταν εκεί , δίπλα μου , όσα ''κακά μαντάτα'' έχω ακούσει τα έχουμε περάσει μαζί , μαζί στην χαρά και στην λύπη , στην φτώχεια και στα πλούτη - είμαστε και οι δυο φοιτήτριες και πότε έχουμε αρκετά , πότε δεν έχουμε τίποτα κτλ , κτλ - που λέει και ένα μυστήριο ...
    Θα μου πεις τώρα , τι σε νοιάζει εσένα και γιατί στα λέω όλα αυτά ...
    Γιατί αυτή η κοπέλα ίσως μετά από 6 χρόνια ναι , να μπορεί να ονομαστέι φίλη όμως σκέψου πόσο πολύ ανούσια θα έμοιαζε αυτή της η ιδιότητα απέναντι μου , αν φίλη μου έλεγα και μια κοπελιά με την οποία γνωριζόμαστε 2 μήνες , μου φαίνεται ξηγημένο άτομο , συμπεριφέρεται ωραία , ταιριάζουν οι απόψεις μας κτλ , κτλ όλα δείχνουν να βαίνουν καλώς δηλαδή και παιχτεί μ@λ@κία μετά ...Δεν είναι ανάγκη να προσπαθούμε να προσανατολίζουμε τα πράγματα προς ορισμένες κατευθύνσεις , ορισμένους χαρακτηρισμούς ...Δεν λέω , κάνε παρέα με κάποιον που γουστάρεις και περνάς καλά και ταιριάζετε μα φίλο σου μην τον πεις ...Μην βιαστείς γιατί μπορεί να υποτιμήσεις την λέξη και κατ' επέκτασην και αυτόν που είναι όντως φίλος σου ... Ξαναλέω , η ανάγκη να νιώσουμε ή να πούμε κάτι μας κάνει να κάνουμε και να λέμε χοντρές βλακείες κατά καιρούς ... Ας ξεχωρίζουμε λοιπόν πότε πρόκειται για ανάγκη της συγκεκριμένης περιόδου και πότε πρόκειται για πραγματική φιλία !..

    Φοβάμαι πως δεν μπορώ να εξηγήσω αυτό που σκέφτομαι ακριβώς (ξαναλέω είμαι αρκετά κουρασμένη σωματικά και αρκετά πεσμένη ψυχολογικά ώστε να να μην μπορώ να σκεφτώ καθαρά)...Ίσως και να έχω εκφραστικό πρόβλημα , δεν ξέρω ...
    thank
    24.08.2006, 01:20
    καλα, αν ξαναπροσπαθησω να γεφυρώσω εσας τους δύο, τρυπήστε μου τη μύτη. Και το εννοώ. (οχι πως δεν εννοούσα αυτά που έγραψα ... α ναι .. και έχω δίκιο).
    meltica
    24.08.2006, 03:11
    Διάβασα τις απόψεις σας... Και πιστεύω πως η αλήθεια είναι κάπου στη μέση... Όπως πάντα άλλωστε.

    Δηλαδή γιατί να μην πεις φίλο κάποιον που δεν τον ξέρεις πολύ καιρό- καλά όχι δυό μήνες, ένα χρόνο ξέρω γω. Μπορεί να μαλώσετε, μπορεί να μην ήτανε τελικά και αδελφή ψυχή. Αλλά περνάτε καλά. Πως να τον πεις, γνωστό; Νομίζω ότι η λέξη δεν υποτιμήθηκε από κανένα, μάλλον υπερτιμήθηκε.(καλά είχα παλιά μια φίλη που τους έλεγε όλους φίλους... δεν μιλάμε για τέτοιο πράγμα).

    Εντάξει κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει στο μέλλον του. Και μάλιστα οι στιγμές που σε ενώνουν στο παρόν, αυτό είναι η φιλία. Δηλαδή δεν συμφωνώ με την απόψη του Orfeus ότι χάνεσαι, ξαναβρίσκεσαι μετά από χρόνια, αλλά η φιλιά παραμένει. Αν κατάλαβα καλά δηλαδή αυτό είπε. Πως γίνεται να είσαι φίλος ακόμα με κάποιον που μπορεί να μην σε ενώνει τίποτα πια; Οι άνθρωποι αλλάζουν. Με τον καιρό αλλάζουν. Όχι χαρακτήρα, αλλά συνήθειες, αντιλήψεις για τον κόσμο...

    Και ναι είναι λίγο απόλυτο ότι οι αληθινές φιλίες κρατάνε στον χρόνο και όσες δεν κρατάνε δεν είναι αληθινές. Συγκεκριμένα σύμφωνα με τις απόψεις μου το δεύτερο σκέλος είναι λάθος. Μπορεί μια φιλία να μην κρατήσει. Για όλους τους λόγους που είπε η Άννα. Αλλά αυτό δεν σήμαινει πως για τους ανθρώπους που είχαν την σχέση, τον καιρό που την είχα δεν είχαν φιλικά αισθήματα, αισθήματα αγάπης μεταξύ τους. Μπορεί μετά οι καταστάσεις να άλλαξαν τα συναισθήματα να ξεθώριαζαν. Αυτό που μένει είναι η ανάμνηση της φιλίας, όχι η ίδια.

    Είναι και βράδυ... Δεν μπορώ να γράψω άλλα...

    Και χωρίς να ξέρω κανέναν από τους δυό σας (εντάξει τον Γιώργο-Ορφέα τον έχω δει από κοντά, αλλά δεν έχουμε μιλήσει) Orfeus- Other_side σταματήστε να μαλώνετε βρε παιδιά!
    koini_maria
    24.08.2006, 19:16
    Λοιπό , λοιπόν ...
    Νιώθω λιγουλάκι άσχημα γιατί ίσως να ήμουν απόλυτη χθές που συζητούσαμε το θέμα ...

    Απλά να , πιστεύω πως πια δεν προσέχουμε ούτε τι , ούτε γιατί λέμε όλους αυτούς τους - σημαίνοντες για μερικούς - ήχους που ακατάπαστα βγαίνουν από το στόμα μας... Τα σκορπάμε τα λόγια και μέσα στα πολλά που λέμε ''καταστρέφουμε'' και άγιες , υπερκόσμιες έννοιες όπως είναι κυρίως η αγάπη και η φιλία (μάλλον έχω κόλλημα με αυτές τις δυο λέξεις , ίσως γιατί τις αντιμετωπίζω περισσότερο ως νοοτροπία ολόκληρη , στάση ζωής)...

    Δεν είναι εύκολο να ορίσεις κάποιες έννοιες , να θέσεις δηλαδή τα όρια μέσα στα οποία θα κυμαίνονται , θα υπάρχουν , τα όσα εν συντομεία παραθέτουν τα λεξικά δεν αρκούν γιατί δεν είναι εύκολη η πρόσβαση όλων στην ''αντικειμενική αντίληψη'' ...

    Δεν ξέρω τι να πω ...
    Ίσως να λέω μπούρδες ...
    Ίσως η other_side να έχει πιάσει το νόημα ...
    Γίνομαι καχύποπτη γιατί ξέρω πως είμαι ανεπαρκής ...

    Συγχωρέστε με για τα κενά γραφώμενά μου .

    Aiolos_m
    24.08.2006, 19:33
    Το μέλος dimitrela στις 12-07-2006 στις 23:02 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το γιατί χαλάνε οι φιλίες είναι ένα θέμα που με απασχολεί ιδιαίτερα την τελευταία χρονιά...έχασα δυο πολύ καλές μου φίλες τις οποίες γνώρισα στην πρώτη λυκείου και απομακρύνθηκα απελπιστικά με την κοπέλα που κάναμε κολλητή παρέα από το προνήπιο...στεναχωρήθηκα πάρα πολύ και για τις δυο περιπτώσεις..Στην πρώτη φιλία, μπήκε τρίτο άτομο στη μέση και έβαλε λόγια και στη δεύτερη η φίλη μου απομακρύνθηκε χωρίς κάποιο λόγο(από όσο μπορώ να καταλάβω εγώ βέβαια με το ταπεινό μου μυαλό...) Ενώ με τον κολλητό μου είμαστε φίλοι πολλά χρόνια και τα πάμε μια χαρά. Και γενικότερα με τα αγόρια φίλους μου τα πάμε μια χαρά.
    Εσείς...;έχει χαλάσει ποτέ κάποια δυνατή φιλία σας; Και ποιος ή ποιοί ήταν οι λόγοι;



    Γιατί χαλάνε πρώτοι οι άνθρωποι...
    sintorin
    24.08.2006, 20:27
    Pisteuo oti oi filies pou xalane, einai polu xrusimes gia ti zoi mas. Einai ta mathimata pou xreiazomaste gia na orimasoume, na mathoume pragmata gia tous alous, kai gia ton eauto mas. Yparxoun filies pou exo kopsei, kai tous euxaristo polu pou eitan filoi mou, gia tin periodo pou perasa mazi tous, ematha pola pragmata, kai perasa xaroumenes stigmes. Ala eitan o prologos se kainourgies pio olokliromenes gnorimies kai filies, polu ligoteres ala polu megaliteris piotitas. Einai san na ftiaxneis krasi. Ksekinas me oti ksereis, ftiaxneis to proto sou krasi, einai kalo, to euxaristiesai, ala olo kai kati leipei. Dokimazeis kai ftiaxneis kainourgio me tin empeiria pou apekteises apo tin proigoumeni paragogi. Kai peigainei etsi, mexri pou vriskese se ena sumeio opou ksereis polu kala oti exeis paragei kalis piotitas krasi. Kai to kalo krasi, olo kalitereuei me to xrono.........i cava mou einai gemati apo auti ti sodia, kai anoigo ena mpoukali opote vlepo ton polu kalo mou filo, eite einai mia fora to mina, i mia fora to xrono.....
    Orfeus
    24.08.2006, 20:36
    Συμφωνώ σ' αυτό!!!!



    Everybody Must Give Something Back, For Something They Get!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 24-08-2006 20:36 ]


    Other_side
    25.08.2006, 05:38
    Εγώ πάλι διαφωνώ...μα τί είναι οι άνθρωποι τώρα σαν τις καλές σοδιές;

    ε όχι ρε παιδιά...


    θα σας το εξηγήσω άλλη φορά.

    για την όλα ξέρω απλά πως έχω δίκοιο. εγώ και άντε να έχει δίκοιο και το Μαράκι. Οι υπόλοιποι;

    τσκ τσκ τσκ