ελληνική μουσική
    275 online   ·  210.857 μέλη

    Φοβάμαι τα αεροπλάνα

    XeniaRodo
    17.07.2006, 11:10
    Mάλιστα, φοβάμαι τα αεροπλάνα.
    Όχι όταν είναι στο έδαφος, όταν πετάνε και είμαι μέσα τους.

    Έχω ταξιδέψει κι άλλες φορές, έχω κάνει και 12 ώρες ταξίδι.
    -Στο πήγαινε απασχολιόμουν με αυτά που μας σέρβιραν κάθε τόσο, στο γύρνα ήταν βράδυ και κοιμόμουν-

    Eπειδή πρόκειται να ξαναταξιδέψω σύντομα, θα ήθελα τη βοήθειά σας.
    Nα μου πείτε δηλαδή καποιους λόγους να μη φοβάμαι....

    ε?
    Spotlight_Dancer
    17.07.2006, 11:50
    Στατιστικα,το αεροπλανο ειναι το ασφαλεστερο μεσο...
    augustina
    17.07.2006, 11:57
    Λοιπόν.Είχα τον ίδιο φόβο με εσένα.Πριν 3 χρόνια ταξίδεψα για δεύτερη φορά με αεροπλάνο και μάλιστα χωρίς γονείς για ενα υπερωκαιάνειο ταξίδι 14 ωρών. Όταν λοιπόν επιβιβάστηκα φοβόμουν τα πάντα!!! Απογειωθήκαμε και μόνο που δεν έβαλα τις τσιρίδες...Απο τότε έχω κάνει τέσσερα ταξίδια.Το έχω πια συνηθίσει!Σου προτείνω λοιπόν για αρχή να σκεφτείς πως είσαι στο Allou fun park(πες μου πως είσαι extreme τύπος....... ) Όταν λοιπόν απογειωθεί τα πράγματα είναι πιο εύκολα...!Το μόνο που μπορεί να σε φέρει ξανά σε στιγμεσ...αδρεναλίνης είναι τα κενά αέρος.Γι' αυτό λοιπόν φρόντισε να έχεις δεμένη ζώνη!!!!Τέλος, αλλα βασικό, σκέψου τι τέλεια θα περάσεις εκεί που πας και τις ώρες που θα έχανες αν πήγαινες με καράβι!!!Δεν είσαι η πρώτη ούτε η τελευταία!!!!ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ!!!!
    tolaruba
    17.07.2006, 12:08
    Ειναι απο τα πιο ασφαλη μεσα μεταφορας,αν το ταξιδι ειναι μεγαλο περνας τελεια(αραζεις,τρως ,ακους μουσικη,βλεπεις ταινειες)σε φερνει πολλες φορες κοντα σε νεα ηθη και εθιμα,αν κοιταξεις απο το παραθυρο εχει φοβερη θεα...Ειναι πολυ ωραια εμπειρια..δεστο σαν προκληση!Πρεπει να αντιμετωπισεις τους φοβους σου..(οπως εκανα κ εγω-τα ετρεμα τα αεροπλανα).Και τελος να ξερεις οτι δε προκειται να παθεις τιποτα αφου εισαι απολυτα ασφαλης.Κατι ακομα..να σκεφτεσαι τι θα κανεις οταν θα φτασεις στο προορισμο σου..ετσι δεν θα εχεις το χρονο να τρομαξεις.
    Hastaroth
    17.07.2006, 12:22
    Επειδή έχω ασχοληθεί αρκετά μέ το θέμα καθ'ότι φανατικός μέ ο,τιδήποτε έχει σχέση μέ την αεροπορία (εκτός άπό τά μαχητικά,γιά τά οποία δέν έχω αφιερώσει ιδιαίτερο χρόνο),έχω να πώ οτι ναί μέν το αεροπλάνο είναι από τά ασφαλέστερα μεταφορικά μέσα (δέν είναι κατ'ανάγκην ΤΟ ασφαλέστερο) αλλά τά πράγματα δέν είναι τόσο απλά.Παίζουν ρόλο πάρα πολλοί παράγοντες,όπως ο τύπος τού αεροπλάνου,η μηχανική του κατάσταση,το "ποιόν" τής αεροπορικής εταιρείας,οι συνθήκες τού αεροδρομίου καί άλλα πολλά.

    Ο γενικός κανόνας είναι να επιλέγουμε όσο μπορούμε γνωστές καί μεγάλες αεροπορικές εταιρείες (καί μάλιστα κυρίως αυτές που κάνουν τακτικά δρομολόγια και όχι charters) οι οποίες κατά τεκμήριο έχουν σύγχρονα αεροπλάνα,σέ καλή μηχανική κατάσταση και εφαρμόζουν πιστοποιημένες διαδικασίες συντήρησης,εκπαίδευσης καί εκμετάλλευσης.

    Σήμερα σχεδόν όλες οι αεροπορικές εταιρείες έχουν δικό τους site στό Internet (πολλές μάλιστα γράφουν τη διεύθυνση τού site ακόμα καί πάνω στά αεροπλάνα τους),ώστε να ενημερώνεται ο κόσμος σχετικά....

    Προσωπικά,ουδέποτε φοβήθηκα νά κάνω αεροπορικό ταξίδι,αντίθετα μέ ενθουσιάζει πάρα πολύ.

    Τό βράδυ πουθά είμαι στο σπίτι θα παραθέσω καί κάποια βιβλιογραφία σχετικά,που απευθύνεται στόν μέσο επιβάτη που δέν έχει -καί δέν θέλει να έχη- ιδιαίτερες γνώσεις πάνω στην αεροπορία,αλλά τον ενδιαφέρει να νιώθη ασφαλής στο ταξίδι του..
    XeniaRodo
    17.07.2006, 12:31
    Σας ευχαριστώ πολύ

    Augustina τσιρίδες δεν έχω βάλει ποτέ και ευτυχώς δεν έχω φτάσει σε τέτοιο σημείο. O λόγος που ανεβαίνω στο αεροπλάνο είναι ότι σκέφτομαι τι καλά που θα περάσω και το μέρος που θα πάω.... λόγος που υπερνικά το φόβο μου ....
    Hastaroth
    17.07.2006, 12:59
    Καί μιά ιστορία που μού είχε διηγηθεί ο πατέρας μου (ο οποίος λόγω δουλειάς ταξίδευε πολύ συχνά,καί δέν φοβόταν τά αεροπλάνα).

    Κάποτε επρόκειτο να πάη στη Ρόδο.Ηταν χειμώνας,ο καιρός δέν ήταν τέτοιος που να ενθουσιάζη τούς επιβάτες καί το αεροπλάνο ανήκε σέ ένα τύπο (Douglas DC6) που εν γένει δέν είχε και τόσο καλό ιστορικό ασφαλείας (μιλάμε γιά εποχή δεκαετίας '60-70).

    Μόλις ο πατέρας μου επιβιβάστηκε,ήρθε και κάθησε δίπλα του μία μεσόκοπη κυρία,κατάχλωμη από τον φόβο της,που έτρεμε ήδη.Ηταν προφανές οτι μέ το που ξεκινούσαν θά έμπηγε τίς φωνές και τίς τσιρίδες από την τρομάρα της.

    "Φοβάστε τα αεροπλάνα;" την ρώτησε ο πατέρας μου

    "Πώς το καταλάβατε;" απάντησε εκείνη "καί βέβαια τά φοβάμαι,απλά είμαι αναγκασμένη να ταξιδέψω σήμερα".

    "Εγώ κυρία μου",είπε τότε ο πατέρας μου,"όταν μπαίνω σ'ένα αεροπλάνο,λέω από μέσα μου:ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΘΑ ΠΕΣΗ.Καί δέν μέ απασχολεί πλέον".

    Σέ όλη τη διάρκεια τού ταξιδιού,η κυρία αυτή δέν έβγαλε ΑΧΝΑ.....

    ΥΓ.Η φοβία τών αεροπλάνων λέγεται επιστημονικά "πτεροφοβία" καί αποτελεί σύνηθες ψυχολογικό φαινόμενο.Ωρισμένες αεροπορικές εταιρείας (όπως η British Airways) διοργανώνουν προγράμματα "θεραπείας" από την φοβία αυτή,μέ ομιλίες που γίνονται από πιλότους καί αεροσυνοδούς καθώς και μέ πτήσεις "εξοικείωσης".
    XeniaRodo
    17.07.2006, 14:08
    Nα λέω κι εγώ "αυτό το αεροπλάνο θα πέσει" και θα είναι καλύτερα λες?
    ---------
    Καλοκαίρι, επιτέλους! Η πόλη άδεια. Μοιάζει με σκηνικό εγκαταλειμμένης πόλης στην αγαπημένη σειρά "Λούκυ Λούκ", μόνο που στην πραγματικότητα ο κόσμος δεν έχει φύγει για να προστατευτεί. Μάλλον θα έχουν πάει στα βουνά για να δροσιστούν, για μια βουτίτσα στη θάλασσα, μια κρουαζιέρα στο Αιγαίο ή ίσως για ένα ταξιδάκι λίγο πιο μακριά... με το αεροπλάνο!

    Και κάπου εδώ μπαίνουμε στο θέμα του άρθρου... τα ταξίδια με τα αεροπλάνα. Για πολλούς, ένα ταξίδι με αεροπλάνο δεν είναι καθόλου μα καθόλου διασκεδαστικό. Υπολογίζεται πως 25% των ταξιδιωτών φοβούνται τρομερά τις πτήσεις με τα αεροπλάνα και μάλιστα κάποιοι απ' αυτούς σε σημείο που να αρνούνται εντελώς να πλησιάσουν αεροπλάνο!

    Η φοβία των αεροπορικών ταξιδιών είναι μια από τις συχνότερες παρόλο που τα στατιστικά στοιχεία δείχνουν ξεκάθαρα πως μια "βόλτα" με το αυτοκίνητο είναι 37 φορές πιο επικίνδυνη από μια πτήση με αεροπλάνο.

    Γιατί υπάρχει τότε αυτή η φοβία; Αυτό το μυστήριο δυστυχώς δεν έχει λυθεί ακόμη! Κάποια στοιχεία δείχνουν πως η φοβία αυτή μπορεί να είναι κληρονομική, να μεταβιβάζεται δηλαδή από τους γονείς στα παιδιά, από τα παιδιά στα δικά τους παιδιά, και από εκείνα τα παιδιά στα δικά τους και... πάει λέγοντας!

    Τα άτομα που έχουν τη φοβία καταλαβαίνουν πως είναι αδικαιολόγητος ο φόβος τους αλλά δεν μπορούν να τον αποφύγουν. Υπάρχει όμως λύση!

    Για τα άτομα που έχουν την φοβία αυτή σε πολύ μεγάλο βαθμό συνίσταται η λεγόμενη "γνωστική συμπεριφορική ψυχοθεραπεία". Αυτού του είδους ψυχοθεραπεία χρησιμοποιείται για ένα μεγάλο αριθμό ψυχολογικών προβλημάτων και στο συγκεκριμένο μπορεί να "θεραπεύσει" μέχρι και 70% των ασθενών!

    Αυτοί που δεν έχουν την φοβία σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό είναι κάλα να δοκιμάσουν κάποια πιο απλά "τρικ" για να τη αντιμετωπίσουν, πριν ξαπλώσουν στον δερμάτινο δερμάτινο καναπέ του ψυχίατρου:

    Καφές, αναψυκτικά και οτιδήποτε άλλο περιέχει καφεϊνη δεν βοηθούν και πολύ την "ηρεμία" του σώματος, έτσι ώστε ο φόβος να εκδηλώνεται πιο εύκολα. Συμβουλή: Μην καταναλώνετε κάτι τέτοια πριν ή κατά την διάρκεια της πτήσης! Αντίθετα, ο φρέσκος χυμός πορτοκαλιού παρέχει στο σώμα το σάκχαρο που ξοδεύει όταν βρίσκεται σε "στρες".
    Αν σας πάρει το άγχος κατά την διάρκεια μιας πτήσης, κλείστε τα μάτια, ακουμπήστε το κεφάλι σας πίσω, και προσπαθήστε να αναπνέετε αργά και σταθερά. Βρείτε κάτι για να αποσπάσετε την προσοχή σας. Διαβάστε ένα βιβλίο, προσπαθήστε να κοιμηθείτε ή να ανακαλύψετε πιο είναι το αγαπημένο φαγητό του διπλανού σας και γιατί!

    Ούτε και το τρέξιμο για να προλάβουμε το αεροπλάνο δεν βοηθά και πολύ την μείωση του άγχους! Γι' αυτό είναι καλή ιδέα να φροντίζετε πάντα να βρίσκεστε έγκαιρα στο αεροδρόμιο ώστε να μην πρέπει να αγχωθείτε ήδη πριν από την πτήση.

    Η καλή προσωπική ψυχολογία είναι το παν! Αντί να κάνετε αρνητικές σκέψεις ("Όπου να' ναι θα πέσει, όπου να' ναι θα πέσει, όπου να' ναι θα πέσει...") δεν είναι η καλύτερη προϋπόθεση για ένα ήρεμο ταξίδι, σωστά; Έχετε λίγη εμπιστοσύνη στους πιλότους και προσπαθείτε να σκέφτεστε τι ωραία θα είναι όταν φτάσετε στον προορισμό σας ("Επιτέλους θα ξαναδώ τους γονείς μου" ή "Γιαμ γιαμ, ανυπομονώ να φάω αυθεντικά κινέζικα, γιαμ γιαμ" ή μήπως "Υπομονή, ακόμη λίγο, όπου να 'ναι θα βρίσκομαι στο κρεβατάκι μου";).

    Μην αφήνετε τους δυνατούς ήχους των μηχανών και τα περιστασιακά τριξίματα να διαταράξουν τον ψυχικό σας κόσμο! Να σκέφτεστε πως όλα έχουν ελεγχθεί πριν από την απογείωση και βρίσκονται σε πολύ καλή κατάσταση... αλλιώς δεν θα είχατε απογειωθεί καν!

    http://www.medlook.net/kids/a-planes.asp

    Hastaroth
    17.07.2006, 14:32
    Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο που παρέθεσες,Ξένια.

    Ομως όπως έχω πεί πιό πρίν,υπάρχουν πάρα πολλοί παράγοντες που εμπλέκονται σέ ένα αεροπορικό ταξίδι καί παρ'όλο που το αεροπλάνο ειναι ένα από τα ασφαλέστερα μεταφορικά μέσα,υπάρχουν πολλές προϋποθέσεις που πρέπει να πληρούνται γιά να συμβή αυτό.

    Γι'αυτό επιμένω οτι πρέπει εμείς ώς επιβάτες νά φροντίζουμε να επιλέγουμε μέ προσοχή μέ ποιά εταιρεία θα πετάξουμε,όπως υπέδειξα καί πιό πάνω.


    antreas_dr
    17.07.2006, 16:32
    Θα σου κάνω δύο ερωτήσεις.

    Πόσους ξέρεις που έχουν τραυματισθει ή σκοτωθεί απο αεροπλάνο?

    Πόσους ξέρεις που έχουν τραυματισθει ή σκοτωθεί απο αυτοκίνητο?

    augustina
    17.07.2006, 16:40
    Το μέλος antreas_dr στις 17-07-2006 στις 16:32 έγραψε...
    Παράθεση:

    Θα σου κάνω δύο ερωτήσεις.

    Πόσους ξέρεις που έχουν τραυματισθει ή σκοτωθεί απο αεροπλάνο?

    Πόσους ξέρεις που έχουν τραυματισθει ή σκοτωθεί απο αυτοκίνητο?





    ΣΩΣΤΟΣ Καλά λέει!
    tolaruba
    17.07.2006, 17:53
    Το μέλος antreas_dr στις 17-07-2006 στις 16:32 έγραψε...
    Παράθεση:

    Θα σου κάνω δύο ερωτήσεις.

    Πόσους ξέρεις που έχουν τραυματισθει ή σκοτωθεί απο αεροπλάνο?

    Πόσους ξέρεις που έχουν τραυματισθει ή σκοτωθεί απο αυτοκίνητο?



    πραγματι πολυ σωστος..το αεροπλανο ειναι ενα ασφαλεστατο μεσο..οι περιπτωσεις θανατου??ελαχιστες και αυτες απο ΄΄τυχαια΄΄ λαθακια
    uNick
    17.07.2006, 19:09
    Το μέλος XeniaRodo στις 17-07-2006 στις 11:10 έγραψε...
    Παράθεση:

    Mάλιστα, φοβάμαι τα αεροπλάνα.
    Όχι όταν είναι στο έδαφος, όταν πετάνε και είμαι μέσα τους.

    Έχω ταξιδέψει κι άλλες φορές, έχω κάνει και 12 ώρες ταξίδι.
    -Στο πήγαινε απασχολιόμουν με αυτά που μας σέρβιραν κάθε τόσο, στο γύρνα ήταν βράδυ και κοιμόμουν-

    Eπειδή πρόκειται να ξαναταξιδέψω σύντομα, θα ήθελα τη βοήθειά σας.
    Nα μου πείτε δηλαδή καποιους λόγους να μη φοβάμαι....

    ε?


    Ξενάκι μου, τα περισσότερα posts ήδη σου έδωσαν ό,τι είχα στο μυαλό μου (με προλάβανε...)

    Σκέψου όμως αυτό: Εδώ δεν φοβήθηκες στο πίσω κάθισμα του Vitara μου... Σε ένα παλιοαεροπλάνο θα κολλήσεις?????

    Μην σκας, καλό μου... Να σκέφτεσαι ότι ο άνθρωπος που θα χειρίζεται το αεροπλάνο είναι ένας καλά εκπαιδευμένος επαγγελματίας... Θα μπορούσε να ήταν πολύ χειρότερα!!!!!!! Σκέψου, π.χ., να πιλοτάριζα εγώ!!!!!!!!
    Hastaroth
    17.07.2006, 21:03
    Σάς υποσχέθηκα μιά μικρή βιβλιογραφία.Ιδού λοιπόν:

    Stephen Barlay:Cleared for takeoff-Behind the scenes of air travel Ed.Kyle Cathie Ltd. 1994 ISBN 1 85626 134 4
    Ενα βιβλίο που πραγματεύεται όλα όσα πρέπει να ξέρη ένας μέσος επιβάτης,από τό πώς λειτουργεί αεροπορική μιά εταιρεία μέχρι το πώς φτιάχνονται τά φαγητά που σερβίρονται εν πτήσει.

    Paul Hawkings:Flying tonight-A survival guide to aviation Ed.Ian Allan Publishing,1994 ISBN 0 7110 2243 7
    Μικρή εκλαϊκευμένη "αεροπορική εγκυκλοπαίδεια" μέ λήμματα που αφορούν διάφορα θέματα αεροπορικού ταξιδιού (διανθισμένο καί μέ χιουμοριστικά αεροπορικά σκιτσάκια).

    Εγώ τά βρήκα στόν Παπασωτηρίου στην Στουρνάρη,δέν ξέρω όμως άν υπάρχουν και σέ άλλα βιβλιοπωλεία.
    Γιά τους πιό "δικτυωμένους" βέβαια υπάρχει και το amazon.com,γι'αυτό παραθέτω και τά αντίστοιχα ISBN.



    Είναι σίγουρο οτι υπάρχει θεός.Είναι επίσης σίγουρο οτι δέν είναι ο Θεός..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 17-07-2006 21:05 ]


    ladyofsadness
    17.07.2006, 21:17
    Είναι αλήθεια πως πολύς κόσμος φοβάται τα αεροπλάνα. Ο φόβος αυτός πιστευω πως καταρχήν ξεκινά από τη φύση του ανθρώπου, καθώς ουδέποτε στην ιστορία ήταν πλασμένος για να πετάει στον αέρα.

    Συμφωνώ επίσης πως το αεροπλάνο είναι στατιστικά τοι ασφαλέστερο ίσως μεσο μεταφοράς (δεν ξέρω μήπως ασφαλέστερο θεωρείται το τρένο). Η διαφορά όμως είναι πως σε ένα ατύχημα με αεροπλάνο, είναι 99% σίγουρο πως θα σκοτωθείς, σε αντίθεση με τα άλλα μέσα. Επίσης, με τα υπόλοιπα μέσα σου δίνεται η ψευδαίσθηση πως μπορείς να κάνεις κάτι για να σωθείς. Εάν ένα πλοίο βουλιάξει, πιστεύεις πως θα κολυμπήσεις, όταν οδηγείς πιστεύεις πως θα καταφέρεις να κάνεις τον ελιγμό που θα σε σώσει.

    Προφανώς, και εγώ είμαι κάοπια η οποία φοβάται τα αεροπλάνα!
    sindy-windy
    17.07.2006, 21:19
    δεν χρειαζεται να φοβασαι, ειναι πολυ ασφαλη εγω με αεροπλανο πηγαινω στη χιο καθε χρονο
    Hastaroth
    17.07.2006, 21:25
    @ladyofsadness
    Δέν είναι "99% σίγουρο" πως θα σκοτωθής σέ ένα αεροπορικό δυστύχημα.Εχουν γίνει πολλά δυστυχήματα μέ αεροπλάνα που είχαν μέσα πάνω από 100 άτομα καί όμως μόνο μέ ελάχιστους νεκρούς (ή ακόμα και καθόλου νεκρούς,αλλά μόνο τραυματίες).Ο λόγος είναι ακριβώς οι πολυποίκιλοι παράγοντες που εμπλέκονται στην όλη υπόθεση ενός αεροπορικού ταξιδιού.

    Σωστό είναι μόνο το οτι σέ ένα αεροπλάνο δέν υπάρχει η αίσθηση οτι μπορείς να κάνης κάτι γιά να σωθής,όπως συμβαίνει στά άλλα μεταφορικά μέσα.Μπορείς όμως καί πάλι να κάνης "διαχείριση ρίσκου" μέ την σωστή επιλογή εταιρείας που θα ταξιδέψης,ώστε να εξασφαλίσης οτι θα είναι αυτή η εταιρεία μέ το ικανοποιητικώτερο safety record.

    Ελπίζω πάντως οτι κάποια στιγμή θά υπερνικήσης την φοβία σου αυτή,αφού και εσύ η ίδια συμφωνείς οτι το αεροπλάνο είναι ένα ασφαλέστατο μέσο μεταφοράς.
    XeniaRodo
    18.07.2006, 11:04
    Σας ευχαριστώ για τα μυνήματά σας.
    Nαι, ο λόγος κυρίως του φόβου πιστεύω κι εγώ ότι είναι πως αν κάτι συμβεί δε μπορείς να κάνεις κάτι για να σωθείς. Tίποτα σχεδόν δεν είναι στο χέρι σου.
    Eγώ πάσχω και από υψοφοβία (όλα τα καλά).

    -Aπό Tζιποφοβία πάντως Unick δεν πάσχω γι 'αυτό άμα λάχει ξανάρχομαι βόλτα με το τζιπ σου.-

    Tελικά το να σκεφτείς τις πιθανότητες βοηθά....

    tolaruba
    18.07.2006, 11:46
    και κατι να γινει υπαρχουν ελπιδες να σωθεις....και μαλιστα αρκετες..αλλα τωρα πια τα αεροπλανα τα ελενχουν πολλες φορες οποτε...χαλαρωσε και απολαυσε το ταξιδακι σου!!
    TwoIslands
    18.07.2006, 13:07
    Οτι είναι να γίνει .....θα γίνει.......ανεβούμε δεν ανεβούμε!!!!