ελληνική μουσική
    851 online   ·  210.855 μέλη

    15 Χρόνια Μελωδία - Αλκινοος, Χαρουλα, Σωκρατης!

    uNick
    19.09.2006, 16:41
    Το μέλος Nafpaktos___ στις 19-09-2006 στις 16:38 έγραψε...
    Παράθεση:



    Καλα να περασετε παιδια,εγω παω να συνεχισω τον θρηνο μου.........





    Νωρίτερα υπήρχαν κάποια εισιτήρια για σήμερα και αύριο - δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα. Δεν το κοιτάζεις?

    nefos
    19.09.2006, 17:04
    Το μέλος uNick στις 19-09-2006 στις 16:41 έγραψε...
    Παράθεση:

    Νωρίτερα υπήρχαν κάποια εισιτήρια για σήμερα και αύριο - δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα. Δεν το κοιτάζεις?


    @ Δεν υπάρχουν για καμμία μέρα. Από χθες το λένε στον Μελωδία πως γιόκ, καπούτ, κλπ.
    Nafpaktos___
    19.09.2006, 17:09
    Και να υπηρχαν,αυτη την στιγμη ειμαι Ναυπακτο!
    Εκανα το ταξιδι μονο και μονο για την χθεσινη συναυλια!
    uNick
    19.09.2006, 17:32
    Το μέλος nefos στις 19-09-2006 στις 17:04 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 19-09-2006 στις 16:41 έγραψε...
    Παράθεση:

    Νωρίτερα υπήρχαν κάποια εισιτήρια για σήμερα και αύριο - δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα. Δεν το κοιτάζεις?


    @ Δεν υπάρχουν για καμμία μέρα. Από χθες το λένε στον Μελωδία πως γιόκ, καπούτ, κλπ.


    Εδώ εννοούσα Νεφέλη μου, στο mh.... Υπάρχει σχετική αγγελία εδώ.
    Τα εισιτήρια δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα...

    uNick
    19.09.2006, 17:36
    Και κάτι όχι και πολύ άσχετο..... Σήμερα είναι τα γενέθλια του Αλκίνοου Ιωαννίδη... Όσοι πάτε να του πείτε χρόνια πολλά από εμάς!

    aggeliki
    19.09.2006, 17:59
    Γύρισα τον κόσμο ανάποδα αλλά βρήκα εισιτήρια για σήμερα!
    ginab
    19.09.2006, 19:13
    Συντονιστειτε στους 99,2 για να ακουσετε τη συναυλια!!Στις 22:00!!!
    mary
    19.09.2006, 23:28
    ακουω τη συναυλία...Ειναι τελεια!!!! Τυχεροι οσοι ειναι εκει!!!!!!!!
    eneni
    19.09.2006, 23:48
    Μολις γυρισα απ τη δουλειά και τωρα εβαλα ν ακούσω. Ουτε αυτό δεν πρόλαβα καλά καλα!
    Εχω αλλάξει 45 χρώματα απ τη ζηλεια μου!


    Μηπως το μετανοιωσε κανείς και δε θέλει να πάει αυριο; 3 εισιτηριακια ζηταω...
    koini_maria
    20.09.2006, 01:53
    Ήταν μια κυριολεκτικά μοναδική βραδιά !
    Δεν περιγράφεται!
    Ειλικρινά δεν ξέρω τι να γράψω ....
    Βλέπετε ο καθένας από τους τρεις τους είναι τόσο ιδιαίτερος , τόσο σπουδαίος , τόσο ξεχωριστός , πόσο μάλλον η σύμπραξη τους !
    Ούτε ένα δευτερόλεπτο δεν μπορώ να πω οτι ήταν βαρετό ή αδιάφορο στην συγκεκριμένη συναυλία !

    Υ.Γ.: Και επειδή ο Μητσάκος είναι πολύ καλό παιδί μου έδωσε και την πένα του Ιωαννίδη !
    Geeskcat
    20.09.2006, 02:11
    Λοιπόν μόλις κατέβηκα από το Λυκαβηττο, αλλά είμαι ακόμα πάνω στον ουρανό. Ηταν από τις συναυλίες που δεν περιγρονται.

    Το μόνο που με χαλάει είναι ότι δεν έχω βρει εισητίριο για αύριο.
    Δεν θα με σώσει κανείς;;;; μόνο 1......... όπου και να βρίσκεται έρχομαι να το βρω.....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Geeskcat στις 20-09-2006 02:29 ]


    megaloserwtikos
    20.09.2006, 02:15
    Η μέρα που δεν έγινε λόγω βροχής, δεν θα γίνει καθόλου, η θα πάει κάποια άλλη μέρα;
    prochatz
    20.09.2006, 02:46
    Φοβερή η βραδιά στο Λυκαβηττό! Ανεπανάληπτες στιγμές. Τα ονόματα και μόνο προμήνυαν τη μεγαλειώδη αυτή βραδιά. Οι 4.500 θεατές απόλαυσαν τις εξαιρετικές ερμηνείες των καλλιτεχνών για περίπου 3 ώρες. Η Χ.Αλεξίου τραγούδησε πολλά τραγούδια του Ιωαννίδη (+ δικά της φυσικά), ο Αλκίνοος μάγεψε για ακόμη μία φορά και ο Σ.Μάλαμας ξεσήκωσε τα πλήθη. Γενικά, η μεταξύ τους χημεία ήταν άψογη.

    Αρνητικά: Είχαν βγει σε κυκλοφορία πολλά εισιτήρια, με αποτέλεσμα να υπάρχει πάρα πολύς κόσμος. Το θέατρο Λυκαβηττού χωράει 3000 άτομα (καθήμενοι). Σήμερα, υπήρχαν γύρω στα 4.500-5.000 άτομα. Πέρα από το αναμενόμενο γέμισμα του χώρου ανάμεσα στις θέσεις και τη σκηνή, είχαν γεμίσει και οι σκάλες με πολύ κόσμο, ενώ μερικοί βρίσκονταν στο πλάι της σκηνής. Ας μη βγαίνουν τόσα πολλά εισιτήρια, για εξυπηρέτηση όλων μας.

    Θετικά: Τα θετικά τα γνωρίζουμε! Άσε που είναι εξαιρετικά δύσκολο να μεταφέρεις μαγικές εικόνες.

    Highlight της βραδιάς: Σε μια φάση... η Αλεξίου πιάνει την κλασσική ΚΙΘΑΡΑ!!! (Εδώ που τα λέμε δεν είναι συνηθισμένο να βλέπεις την Αλεξίου να παίζει κιθάρα).
    Από το πλήθος ακούγεται ένα παρατεταμένο "Ωωωωωωωωωωωωωοοοοοοοοο". Οπότε γυρνάει η Αλεξίου και λέει: "Την ηλεκτρική την ξέχασα στο σπίτι!!!"
    aggeliki
    20.09.2006, 09:21
    Ήταν

    Το μόνο σημείο που δεν μ'άρεσε ήταν ο Μάλμας στο "ξημερώνει"...
    Emaki
    20.09.2006, 09:24
    Απ' τις πιο ωραίες συναυλίες που έχω παρευρεθεί!
    Για όλα τα υπόλοιπα με κάλυψαν απόλυτα ο Άκης και η Μαρία!

    Καλά να περάσετε όσοι θα πάτε σήμερα!



    qanun
    20.09.2006, 09:36
    Χωρις υπερβολη, η καλυτερη συναυλια που εχω παρευρεθει. Συναυλια που ειχε λογο υπαρξης, και οχι την απλη παραθεση των επιτυχιων του καθενος...ΤΕΛΕΙΑ!!
    antreas_dr
    20.09.2006, 10:45
    Και εγώ με τη σειρά μου θα πώ ότι ήταν μια απο τις καλύτερες συναυλίες που έχω πάει (δεν λέω η καλύτερη γιατι είναι υπερβολή).

    Εξαιρετικη η μπάντα που είναι ένα μίγμα απο μουσικούς του Αλκίνοου και του Σωκράτη με την προσθήκη του Δ.Μαργιολά (μπουζουκι, λαουτο, μαντολινο)

    Πολλά πολλά πολλά μα πάρα πολλα μπράβο στον κύριο Λάππα για τον εκπλήκτικό ήχο που έφτιαξε!

    Και δύο φωτογραφίες....

    Καπ καπ απ' κατ, κατ καν γκαπ γκαπ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : antreas_dr στις 20-09-2006 11:07 ]








    επισυναπτόμενα: alkinoos xaroula.jpg malamas.jpg 
    vasiloukos
    20.09.2006, 11:12
    Ακόμα κι απ'τα.... βράχια [συνήθεια έγινε πια] ήταν μια ιδιαίτερη βραδιά με πολλά τραγούδια γνωστά κι αγαπημένα, αλλά και κάποια όχι κ τόσο γνωστά, ευτυχώς δηλ. δεν είχαμε το φαινόμενο μια συναυλίας με ποτ πουρί τραγούδια των ερμηνευτών [άντε να βγάλεις άκρη από επιτυχίες...]. Πολύ καλή εμπειρία, αυτός που με κέρδισε περισσότερο - ο Μάλαμας, ο Ιωαννίδης πολύ καλός, αλλά και η Αλεξίου χτες είχε μια φωνή μοαναδική....
    anka1
    20.09.2006, 12:35
    ....Mαγική Βραδιά....αυτό περιγράφει τη χτεσινή συναυλία.....Για ακομη μία φορά οι τρείς ερμηνευτές άγγιξαν την ψυχή μας με τις ερμηνείες τους...
    koini_maria
    20.09.2006, 12:46
    Πριν λίγο ξύπνησα και με έπιασε με απίστευτη μελαγχολία ...
    Είναι αυτό το περίεργο σύνδρομο που όταν ζεις κάτι κυριολεκτικά σπουδαίο και πολύ σπάνιο σε πιανει θλίψη γνωρίζοντας πως δεν έχει άλλο , πως αυτό που έζησες ανήκει πια στην σφαίρα του χθες ...
    Όταν ξάπλωσα το πρώτο τραγούδι που μου ήρθε στο μυαλό ήταν η πολυαγαπημένη ''Αράχνη'' του Μάλαμα από τον Αλκίνοο Ιωαννίδη . Το τραγούδι έτσι κι αλλιώς το λάτρευα μα όταν το άκουσα έτσι χθες σαγηνεύτηκα από αυτό ακόμα περισσότερο ...
    Ή το ''Παπάκι'' και από τους τρεις τους στο κλείσιμο της βραδιάς ...
    Ή το ''Τίποτα δεν πάει χαμένο'' λίγο νωρίτερα ...
    Ή η ''Παράκληση'' που εχθές είχε ακόμα πιο συγκινησιακό χαρακτήρα ...

    Καθόμουν μπροστά στην σκηνή και προσπαθούσα να συγκρατήσω τα δάκρυά μου σε κάτι τέτοιες στιγμές ...
    Κάπου ανάμεσα όμως είχαν προηγηθεί τα τραγούδια του Μάλαμα ''Άσε τα ψέμματα'' , Δρόμο άλλαξε ο αέρας'' , ''Πάγια'' , ''Είναι σκοτάδι'' κ.α. όπου η μελαγχολία μας ξεχνούσε για λίγο και επικρατούσε ένα πολύ ευχάριστο αλλά και ''παιχνιδιάρικο'' ύφος ...

    Προσπαθώ να κλείσω την χθεσινή εμπειρία σε λέξεις μήπως και καταλάβω τι έζησα μα προφανώς δεν τα καταφέρνω ...
    Ίσως να είναι καλύτερα έτσι : ''όσα ποτέ δεν είπαμε , αυτά δεν λησμωνιούνται'' που λέει και ένα τραγούδι .