ελληνική μουσική
    567 online   ·  210.874 μέλη

    Νέο album από τον Γιάννη Κότσιρα

    sentoni
    01.11.2006, 17:40
    Παράθεση:

    Το μέλος Yperoptis στις 31-10-2006 στις 10:29 έγραψε...

    Αγαπητέ qanun δεν αντιλαμβάνομαι την διαφωνία σου. Το ίδιο κάνει και σήμερα... Πάντα μιλάει για όλα αυτά. Απλά όχι με την λογική που θεωρούν τα media του τι είναι εμπορικό και τι όχι. Και σήμερα τα ίδια λέει. Δύο όχθες υπάρχουν σαφώς. Του καλού και του κακού. Όχι τρεις, τέσσερις, πέντε κτλ ανάλογα με το "είδος" της ενορχήστρωσης. Και αν έχω καταλάβει σωστά, για το εμπορικό πάντα έλεγε, πως σημασία έχει να κρίνεται με βάση τον λόγο για τον οποίο γίνεται και όχι με το εάν πουλάει πολύ ή όχι. Από τότε που τον παρακολουθώ ακούω συνεχώς την ίδια φράση. Αποκλείεται ένα εμπορικό τραγούδι να έχει ποιότητα και το αντίστροφο ένα ποιοτικό τραγούδι να πουλάει; Που διαφωνείς για να καταλάβω κι εγώ; Κι εν πάση περιπτώση δεν καταλαβαίνω γενικά τι συμβαίνει. Ο Κότσιρας καθορίζει το μέλλον της Ελληνικής μουσικής και πέσαμε όλοι να τον φάμε επειδή σε κάποιους δεν αρέσει ο καινούριος του δίσκος ή η Ελληνική δισκογραφία είναι παράδειγμα ηθικής και συνέπειας και για όσα προβλήματα αντιμετωπίζει θα δώθεί λύση μέσα από την λεπτομερή ανάλυση της δεκαετούς πορείας του Κότσιρα στο τραγούδι; Ας κοιτάξουμε λίγο γύρω μας να δούμε τι συμβαίνει; Ποιος είναι ο αθώος τραγουδιστής, συνθέτης, τραγουδοποιός, κριτικός τέχνης ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο που έχει αποκτήσει το δικαίωμα να κρίνει; Ποιος είναι αυτός που στη ζωή του δεν έχει κάνει την παραμικρή υποχώρηση και μπορεί να κρίνει τους άλλους ως Άγιο Πνεύμα. Εκτός κι αν όλοι αυτοί είναι η συγχρονη μετεμψύχωση του Χατζιδάκη που βάφτισε τη δεκαετία του 60 ένα συγκεκριμένο είδος μουσικής ως έντεχνο; Και τελικά ποιος είναι εκείνος που γνωρίζει καλύτερα από μένα, από εσένα, από τους καλλιτέχνες τι εστί έντεχνο, εμπορικό, ποιοτικό κτλ. Ο Παπαδάκης ή ο κάθε ένας που του έδωσαν λίγο χώρο κι ένα στυλό και εμείς είμαστε υποχρεωμένοι να αποδεχόμαστε τις αρλούμπες του καθενός; Μην τρελαθούμε κιόλας...




    Ο Κότσιρας καθορίζει το μέλλον της ελληνικής μουσικής τελικώς και μπράβο του !

    mousikofilh
    01.11.2006, 17:52
    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 01-11-2006 στις 17:40 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Yperoptis στις 31-10-2006 στις 10:29 έγραψε...

    Αγαπητέ qanun δεν αντιλαμβάνομαι την διαφωνία σου. Το ίδιο κάνει και σήμερα... Πάντα μιλάει για όλα αυτά. Απλά όχι με την λογική που θεωρούν τα media του τι είναι εμπορικό και τι όχι. Και σήμερα τα ίδια λέει. Δύο όχθες υπάρχουν σαφώς. Του καλού και του κακού. Όχι τρεις, τέσσερις, πέντε κτλ ανάλογα με το "είδος" της ενορχήστρωσης. Και αν έχω καταλάβει σωστά, για το εμπορικό πάντα έλεγε, πως σημασία έχει να κρίνεται με βάση τον λόγο για τον οποίο γίνεται και όχι με το εάν πουλάει πολύ ή όχι. Από τότε που τον παρακολουθώ ακούω συνεχώς την ίδια φράση. Αποκλείεται ένα εμπορικό τραγούδι να έχει ποιότητα και το αντίστροφο ένα ποιοτικό τραγούδι να πουλάει; Που διαφωνείς για να καταλάβω κι εγώ; Κι εν πάση περιπτώση δεν καταλαβαίνω γενικά τι συμβαίνει. Ο Κότσιρας καθορίζει το μέλλον της Ελληνικής μουσικής και πέσαμε όλοι να τον φάμε επειδή σε κάποιους δεν αρέσει ο καινούριος του δίσκος ή η Ελληνική δισκογραφία είναι παράδειγμα ηθικής και συνέπειας και για όσα προβλήματα αντιμετωπίζει θα δώθεί λύση μέσα από την λεπτομερή ανάλυση της δεκαετούς πορείας του Κότσιρα στο τραγούδι; Ας κοιτάξουμε λίγο γύρω μας να δούμε τι συμβαίνει; Ποιος είναι ο αθώος τραγουδιστής, συνθέτης, τραγουδοποιός, κριτικός τέχνης ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο που έχει αποκτήσει το δικαίωμα να κρίνει; Ποιος είναι αυτός που στη ζωή του δεν έχει κάνει την παραμικρή υποχώρηση και μπορεί να κρίνει τους άλλους ως Άγιο Πνεύμα. Εκτός κι αν όλοι αυτοί είναι η συγχρονη μετεμψύχωση του Χατζιδάκη που βάφτισε τη δεκαετία του 60 ένα συγκεκριμένο είδος μουσικής ως έντεχνο; Και τελικά ποιος είναι εκείνος που γνωρίζει καλύτερα από μένα, από εσένα, από τους καλλιτέχνες τι εστί έντεχνο, εμπορικό, ποιοτικό κτλ. Ο Παπαδάκης ή ο κάθε ένας που του έδωσαν λίγο χώρο κι ένα στυλό και εμείς είμαστε υποχρεωμένοι να αποδεχόμαστε τις αρλούμπες του καθενός; Μην τρελαθούμε κιόλας...




    Ο Κότσιρας καθορίζει το μέλλον της ελληνικής μουσικής τελικώς και μπράβο του !




    Μπορώ να μην συμφωνήσω...
    Yperoptis
    02.11.2006, 18:45
    Διάβασα σήμερα μία συνέντευξη του Κότσιρα στο LIFO. Νομίζω πως αξίζει να την διαβάσουμε. Τελικά χαίρομαι πάρα πολύ που τον υποστηρίζω... Εκτός από χιούμορ έχει και πολλά κότσια ο άνθρωπος.
    mousikofilh
    02.11.2006, 21:45
    Μήπως θες να πεις life?Περιοδικό lifo δεν έχω ξανακούσει.
    Περισσότερα στοιχεία?

    karelia
    02.11.2006, 21:53
    Eγώ πάλι ποτέ δε θα σχηματίζω ολοκληρωμένη άποψη για το καινούριο δίσκο του Γιάννη Κότσιρα,
    μιας και με εκνευρίζει η φωνή του.
    Πέτυχα ένα τραγούδι βέβαια,νομίζω το πιο γνωστό,λέγεται
    "Σ αγαπάω",
    έχει ωραία μελωδία,και σαχλούς στίχους (για μένα).
    Αλλά δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για όλο το άλμπουμ από ένα τραγούδι.
    sentoni
    02.11.2006, 23:45
    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 02-11-2006 στις 21:45 έγραψε...

    Μήπως θες να πεις life?Περιοδικό lifo δεν έχω ξανακούσει.
    Περισσότερα στοιχεία?







    έλα ρε mousikofilh αθήνα να μάθεις τι είναι το lifo . . . .
    Φοβερή συνεύντευξη και επιτέλους μας λέει και για το φανελάκι που έχουν λυσσσσσάξει όλοι !

    maspa
    03.11.2006, 00:51
    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 02-11-2006 στις 23:45 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 02-11-2006 στις 21:45 έγραψε...

    Μήπως θες να πεις life?Περιοδικό lifo δεν έχω ξανακούσει.
    Περισσότερα στοιχεία?







    έλα ρε mousikofilh αθήνα να μάθεις τι είναι το lifo . . . .
    Φοβερή συνεύντευξη και επιτέλους μας λέει και για το φανελάκι που έχουν λυσσσσσάξει όλοι !




    Για πες και σε μας για το φανελάκι που δε μένουμε Αθήνα....
    valia1984
    03.11.2006, 10:08
    Όντως η συνέντευξη είναι πολύ καλή...
    Yperopti θα συμφωνήσω μαζί σου...

    και για να διαβάσετε μια από τις απαντήσεις του θα παραθεσω το εξής που μου άρεσε πολύ η απάντησή του. για όσους σχολίασαν το βλέμμα της αναγεννησιακής έκστασης που πολλοί λένε ότι έχει στο εξώφυλλο του δίσκου απάντησε ότι στον επόμενο δίσκο το εξώφυλλο θα είναι ακέφαλλο...( πολύ σωστός!!!!!!!!)

    Επιπλέον για το φανελάκι είπε ότι του αρέσει πολύ και το φοράει και στον
    ύπνο του...
    Και ακόμη αποκάλυψε ότι στον προηγούμενο δίκσο η πρώτη φωτογράφηση ήταν χωρίς μπλουζάκι αλλά δεν μπήκε τελικά για τεχνικούς λόγους...


    Και για να πάμε σε πιο σοβαρές απαντήσεις είπε ότι χαίρεται που κάθε φορά που βγάζει δίσκο όλοι ασχολούνται μαζί του....


    ΤΡΕΛΗ ΚΙ ΑΛΟΠΑΡΜΕΝΗ......Μ' ΕΣΕΝΑ ΜΑΓΕΜΕΝΗ.....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : valia1984 στις 03-11-2006 22:12 ]


    Giorgos_arazei
    03.11.2006, 13:27
    Τελικα αυτο που εγω βλεπω ειναι πως ειδικα εμεις οι Ελληνες γνωριζουμε να κατακρινουμε μονομιας με μεγαλο ταλεντο! Ειναι αυτο που λεμε, "το ενα μας βρωμαει, το αλλο μας ξινιζει" Σε εσας λοιπον που δεν σας αρεσει ή αντιπαθειτε τον Κοτσιρα ( και το λεω με καθε φιλικη διαθεση)ας πατε να χειροκροτησετε τη Βανδη, τον Τσαλικη, την Θελξη ή αυτη που λεει "το νινι σερνει καραβι"(δεν θυμαμαι το ονομα της)! Μακαρι οι περισσοτεροι "σημερινοι" καλλιτεχνες να ταν σαν τον Κοτσιρα. Δεν λεω οτι δεν εχει κανει λαθη ή οτι ειναι "τελειος σ'οτι κι αν εχει κανει" αλλα στο δικο μου ρεπερτοριο ειναι πολυ σεβαστο ατομο. Κι απ την αλλη...ας μην τον συγκρινουμε με εποχες χρυσες(π.χ των Κατσιμιχαιων της δεκαετιας 80 κ 90)γιατι αυτες οι εποχες παει, τελειωσαν και και πρεπει να κοιταμε και λιγο πιο μπροστα. Ας κοιταξουμε λοιπον τι εχουμε σημερα στον ελληνικο καλλιτεχνικο χωρο και ας βαλουμε αντικειμενικα τον Κοτσιρα εκει που πραγματικα αξιζει.
    mousikofilh
    04.11.2006, 00:18
    Σωστός!!!!
    megaloserwtikos
    04.11.2006, 00:33
    ...σταματήστε να καταστρέφετε το μοναδικό πλανήτη που έχει Κότσιρα...
    mousikofilh
    04.11.2006, 00:49
    ...Και που είσαι μόνιμος κάτοικος...
    prochatz
    04.11.2006, 02:36
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 04-11-2006 στις 00:33 έγραψε...

    ...σταματήστε να καταστρέφετε το μοναδικό πλανήτη που έχει Κότσιρα...




    maspa
    04.11.2006, 02:46
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 04-11-2006 στις 00:33 έγραψε...

    ...σταματήστε να καταστρέφετε το μοναδικό πλανήτη που έχει Κότσιρα...



    Καλά Πέτρο τον τελευταίο καιρό στα topics μες την ατάκα σε βρίσκω!

    Giorgos_arazei
    04.11.2006, 03:44
    Ε, λιγα με την υπογραφη μου, γιατι θα ζητησω πνευματικες απολαβες...προσεξτε καλα...!
    Yperoptis
    05.11.2006, 14:03
    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 04-11-2006 στις 03:44 έγραψε...

    Ε, λιγα με την υπογραφη μου, γιατι θα ζητησω πνευματικες απολαβες...προσεξτε καλα...!

    Μα είναι τόσο έξυπνη που θα μπορούσε να γίνει σύνθημα. Εγώ προσωπικά σου βγάζω το καπέλο... Και ταιριάζει πολύ στον Κότσιρα με όλα αυτά που ακούει τελευταία...
    sentoni
    05.11.2006, 16:04
    . . . α, ρε Γιάννη !
    sindy-windy
    05.11.2006, 16:08
    να σας κανω μια ερωτηση, γνωριζετε αν ο κοτσιρας τραγουδαει καπου και αν ναι με ποιους??
    tolaruba
    05.11.2006, 16:26
    sto metro tragoydai...exo anixi k topic!!!psaxnoyme k ligo!!!
    sindy-windy
    05.11.2006, 16:32
    το δικο σ τοπικ θα εψαχνα για να βρω που ταγουδαει ..... να εισαι σιγουρη!!!



    επισυναπτόμενα: Sweet-Kitty.gif