ελληνική μουσική
    783 online   ·  210.883 μέλη

    Νέο album από τον Γιάννη Κότσιρα

    tolaruba
    29.10.2006, 12:35
    ρε σεντονι θα μας τρελανεις?λες οτι σεβεσαι τη γνωμη των αλλων αλλα μολις καποιος τολμησει να πει διαφορετικη αποψη αμεσως αντιδρας.Και δικιο να εχεις με τετοιες επιθεσεις το χανεις.Η μασπα ειπε τη γνωμη της και εκτος οτι παλι αντεδρασες χρησιμοποιησες πολυ απρεπης εκφρασεις οπως προσγειωσου και τετοια..Για ηρεμησε...
    θυμαμαι στην αρχη του τοπικ που λεγαται οτι τα κολληματα και ο θαυμασμος ειναι απολυτα φυσιολογικα και υγειη...Ειναι ρε παιδι μου αλλα μην αναπτυσεις και τοσο επιθετικο χαρακτηρα...Ασε που οσοι εχουν γραψει αρνητικα σχολια για το κοτσιρα θα πρεπει λογικα να εχουν προσβληθει απο τη σταση σου.Και ,τελος,λυπασαι γιατι νομιζες οτι καποιοι ειναι πιο ωριμοι-ετσι γραφεις...Αν διαβασεις με αντικειμενικοτητα ολο το τοπικ απο την αρχη θα δεις ποιος ειναι ο ανωριμος
    giourkas17
    29.10.2006, 13:53
    σεντονι....κοιτα λιγο τις παρατηρησεις που εχεις απο τους πιο πολλους εδω μεσα...ολοι εχουν κατι να πουν για το τροπο που απαντας.....αρα για σκεψου λιγο μηπως δεν φταιει ο τροπος μας αλλα ο δικος σου????Μηπως απλως εχει " θεοποιησει " το κοτσιρα στο μυαλο σ και δεν δεχεσαι τιποτα αρνητικο για αυτον??
    sindy-windy
    29.10.2006, 14:00
    σεντονι ολοι εχουν δικιο!!! Εχεις βαλλει το κοτσιρα σε ενα κουτι και τον πασαρεις σαν το καλυτερο καλλιτεχνη....ενταξει καλος ειναι και μου αρεσει αλλα δεν εχεις το δικαιωμα να κρινεις τους αλλους και να χρησιμοποιεις εκφρασεις και χαρακτηρισμους που δεν ισχυουν .... απο εκει και περα σκεψου λιγο μηπως το προβλημα δεν το εχουμε εμεις!!!! αυτο το τοπικ ξεκινησε για να πουμε τη γνωμη μας ειτε αυτη ειναι θετικη ειτε αρνητικη..τι να κανουμε δεν μπορουμε να εχουμε ολοι τα ιδια πιστευω με εσενα!!! ΑΑΑ και οσο για το ανωριμος που εγραψες δεν θα το σχολιασω γιατι οντως αν δεις τι απαντησεις εχεις δωσει σε ολους θα καταλαβεις ποιος ειναι ο ανωριμος και ποιος οχι!!
    YoungAngel
    29.10.2006, 14:07
    pantos sentoni an kapoios diabasi to topik bori na se kakoxaraxtirisei poli eykola...ma kala ti tropos ine aytos?Diladi ti??s aresi o kotsiras kai meta erxese epiti8ese k prosbalis toys pantes???giati ise melos toy mh????giati s aresi i elliniki moysiki k 8elis na ma8is ki ala apo pio ebiroys i epidi ise kolimeni me to kotsira k 8eoroyses pos edo 8a ton kanakeyan oloi??gia simazeysou....!!!
    Yperoptis
    29.10.2006, 16:11
    Καλησπέρα σε όλους και πάλι. Κατ' αρχήν να πω πως όχι δεν έχω τον Κότσιρα στο απυρόβλητο όπως φαντάζομαι και κανείς εδώ μέσα. Ασχέτως του εάν κάποιος εκφράζεται πιο φανατισμένα από κάποιον άλλο. Αν διάβαζες από την αρχή της παρουσίας μου καλή μου tolaruba θα έβλεπες την συνολική μου άποψη για τον συγκεκριμένο τραγουδιστή. Ότι δηλαδή δεν είμαι τυφλός θαυμαστής του αλλά με τον τελευταίο του δίσκο με έκανε να ελπίσω, μουσικά πάντα, σε κάτι. Και όχι μόνο με τον δίσκο αλλά και με την συνολική του στάση απέναντι στα πράγματα πχ Μετρό. Όσο για το εξώφυλλο που τόσα πάθη πάλι έχει προκαλέσει θα καταθέσω την προσωπική μου γνώμη η οποία είναι απολύτως θετική. Οι φωτογραφήσεις εξωφύλλων δίσκων, περιοδικών κτλ αποτελούν μέρος μιας ιδέας. Όχι κατ' ανάγκη πραγματικής εικόνας. Θα σας αναφέρω κάποιο παράδειγμα όπως του Ρέμου που αν θυμάμαι καλά κάποια στιγμή φωτογραφήθηκε ως ταυρομάχος και της Γαλάνη που φωτογραφήθηκε γυμνή για το Playboy ή του Κότσιρα με μια βέσπα. Δεν σημαίνει πως άλλαξαν άποψη ή πως ο Ρέμος έγινε ταυρομάχος ή η Γαλάνη έγινε γυμνό μοντέλο. Ο Κότσιρας, πάντα κατά τη γνώμη μου, έκανε κάτι διαφορετικό από αυτά που συνηθίζει. Μία σχεδόν Ροκ καθημερινή φωτογράφηση που θα μπορούσε να την δούμε σε κάποιο ξένο CD μόνο που τότε δεν θα μας ενοχλούσε. Τον προτιμώ δηλαδή πιο καθημερινό και πιο ανθρώπινο από ότι πιο επιθετικό ή έστω πιο ρομαντικό ή γενικότερα τόσο "καλογυαλισμένο" όσο στην προηγούμενη δουλειά του. Αν κάτι δεν μου κολλάει καλά είναι πως σαν ιδέα έρχεται σε κόντρα με το περιεχόμενο. Δηλαδή του λαϊκότροπου δίσκου. Ίσως πάλι βέβαια με αυτό κάτι να θέλει να δηλώσει. Όλα αυτά τα λέω για να σας αποδείξω και στους "Κοτσιρικούς" και στους "Αντικοτσιρικούς" πως πάντα υπάρχει άλλη άποψη που οφείλουμε να σεβόμαστε και όχι να την απορρίπτουμε επειδή απλά δεν μας κάθεται καλά. Αυτό που όμως εμένα με αφορά σε ένα τραγουδιστή τύπου Κότσιρα, που από ότι φαίνεται από τις αντιδράσεις που προκάλεσε επηρρεάζει τα πράγματα, είναι το περιεχόμενο και η στάση του. Σε αυτό λοιπόν με καλύπτει πλήρως. Επίσης spiroos οφείλω να σου πω πως παρά την αντίθετη γνώμη μας για τον Κότσιρα σε πάω. Και δεν ήθελα να σε προσβάλω με την χιουμοριστική μου επίθεση. Όπως όμως εσένα σε ενοχλεί που κάποιοι τον αγαπάνε και τον υπερασπίζονται παντού και δεν το ανέχεσαι αυτό, έτσι και κάποιοι άλλοι δεν ανέχονται να τον βρίζουν όπου βρεθούν επειδή απλά δεν τον συμπαθούν ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Προσωπικά δεν μου αρέσουν ούτε οι μεν, ούτε οι δε. Γι αυτό και δεν μπαίνω στη διαδικασία να τον υπερασπιστώ πουθενά αλλού παρά μόνο εδώ που είναι ένα topic μόνο για τον Κότσιρα. Στο κάτω κάτω έμένα για παράδειγμα ο στίχος που τον ανέφερες ως γελοίο με βρίσκει απόλυτα αντίθετο. Δεν κατάλαβα ούτε την γελοιότητα ούτε την δυσκολία. Τι σε ενόχλησε; Το "βαθιά τα χέρια μου στις τσέπες του καημού"; Εγώ και το κατάλαβα απόλυτα και δεν μου βγάζει κάτι γελοίο. Εσένα πάλι σου βγάζει. Αν όλοι συμφωνούσαμε σε όλα δεν θα υπήρχαν καν τα φόρουμ... Και για να το κλείσω επιτέλους ως πολυλογάς να πω κάτι για τις δύο κακές κριτικές (Δίφωνο-Εέυθεροτυπία). Είναι μόνο δύο και από συγκεκριμένους τύπους κριτικών. Δηλαδή από άσχετους με το εμπορικό τραγούδι. Έχουν δημοσιευθεί και αρκετές (πολύ πάνω από 2) θετικές. Για όποιον ενδιαφέρεται...
    maspa
    29.10.2006, 16:56
    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 29-10-2006 στις 12:23 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 28-10-2006 στις 20:24 έγραψε...



    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 28-10-2006 στις 10:10 έγραψε...

    . . . ρε maspa θα μας τρελάνεις ;
    Μας έχεις φάει τόσο καιρό ότι σου λείπει ο παλιός Γιάννης και θες φύλακα άγγελο κλπ κλπ κλπ εσύ δεν έχεις ακούσει το cd και βγάζεις το συμπέρασμα ότι δεν ακούγεται . . . . το μόνο που ακούς είναι κριτικές άλλων : ΠΡΟΣΓΕΙΩΣΟΥ





    Μου φαίνεται πως δεν έχεις παρακολουθήσει όλη τη συζήτηση και βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα. Πότε είπα κάτι τέτοιο και δεν το θυμάμαι; Είπα πως δεν ακούγεται; Δεν έτυχε να το ακούσω εγώ! Μη παραποιείς τα λόγια μου... καλύτερα να παραθέτεις ό,τι γράφω και να απαντάς.... Και ναι ακούω κριτικές, τις βρίσκω ενδιαφέρουσες μέχρι ένα σημείο, από κει και πέρα θα βγάλω δικά μου συμπεράσματα. Κι εμένα μ'αρέσει ο Κότσιρας αλλά δε φανατίζομαι σε σημείο που να δημιουργώ η ίδια ψευδαισθήσεις ότι μ'αρεσει κάτι. Είπα μια γνώμη που διάβασα και μετ'έπειτα τη δική μου γνώμη.... Αν διάβαζες πιο προσεχτικά θα καταλάβαινες ότι δε συμφωνούσα 100% με την κριτική....





    . . . ήμουν ξεκάθαρη απ' την αρχή δεν καταλαβαίνω την επίθεσή σου ! Το ότι δεν άκουσες το cd σημαίνει ότι πρόσεξα πάρα πολύ τι έγραφες τόσο καιρό γι'αυτό και βγήκα εκτός εαυτού . . . δεν είπα κάτι εκτός απο τα δικά σου σχόλια ! Και συγνώμη για το ότι εγώ θέλω να 'χω δική μου γνώμη και άποψη . . . και όχι των άλλων ! Άσε που τ' άκουσα και από την mousikofilh για χάρη σου . . .



    Έχεις τη γνώμη σου και πολύ καλά κάνεις. Όμως μην την επιβάλλεις κιόλας.
    Δεν επιτίθεμαι εγώ, αλλά εσύ με τη φρασούλα με κεφαλαία μάλιστα: "ΠΡΟΣΓΕΙΩΣΟΥ".
    Ε,λοιπόν αν θεωρείς πως με την άποψή μου πετάω στα σύννεφα, ΟΧΙ δε προσγειώνομαι!
    sindy-windy
    29.10.2006, 17:11
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 29-10-2006 στις 16:56 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 29-10-2006 στις 12:23 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 28-10-2006 στις 20:24 έγραψε...



    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 28-10-2006 στις 10:10 έγραψε...

    . . . ρε maspa θα μας τρελάνεις ;
    Μας έχεις φάει τόσο καιρό ότι σου λείπει ο παλιός Γιάννης και θες φύλακα άγγελο κλπ κλπ κλπ εσύ δεν έχεις ακούσει το cd και βγάζεις το συμπέρασμα ότι δεν ακούγεται . . . . το μόνο που ακούς είναι κριτικές άλλων : ΠΡΟΣΓΕΙΩΣΟΥ





    Μου φαίνεται πως δεν έχεις παρακολουθήσει όλη τη συζήτηση και βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα. Πότε είπα κάτι τέτοιο και δεν το θυμάμαι; Είπα πως δεν ακούγεται; Δεν έτυχε να το ακούσω εγώ! Μη παραποιείς τα λόγια μου... καλύτερα να παραθέτεις ό,τι γράφω και να απαντάς.... Και ναι ακούω κριτικές, τις βρίσκω ενδιαφέρουσες μέχρι ένα σημείο, από κει και πέρα θα βγάλω δικά μου συμπεράσματα. Κι εμένα μ'αρέσει ο Κότσιρας αλλά δε φανατίζομαι σε σημείο που να δημιουργώ η ίδια ψευδαισθήσεις ότι μ'αρεσει κάτι. Είπα μια γνώμη που διάβασα και μετ'έπειτα τη δική μου γνώμη.... Αν διάβαζες πιο προσεχτικά θα καταλάβαινες ότι δε συμφωνούσα 100% με την κριτική....





    . . . ήμουν ξεκάθαρη απ' την αρχή δεν καταλαβαίνω την επίθεσή σου ! Το ότι δεν άκουσες το cd σημαίνει ότι πρόσεξα πάρα πολύ τι έγραφες τόσο καιρό γι'αυτό και βγήκα εκτός εαυτού . . . δεν είπα κάτι εκτός απο τα δικά σου σχόλια ! Και συγνώμη για το ότι εγώ θέλω να 'χω δική μου γνώμη και άποψη . . . και όχι των άλλων ! Άσε που τ' άκουσα και από την mousikofilh για χάρη σου . . .



    Έχεις τη γνώμη σου και πολύ καλά κάνεις. Όμως μην την επιβάλλεις κιόλας.
    Δεν επιτίθεμαι εγώ, αλλά εσύ με τη φρασούλα με κεφαλαία μάλιστα: "ΠΡΟΣΓΕΙΩΣΟΥ".
    Ε,λοιπόν αν θεωρείς πως με την άποψή μου πετάω στα σύννεφα, ΟΧΙ δε προσγειώνομαι!




    πες τα!!!!!!!!
    spiroos
    29.10.2006, 17:22
    Yperoptis διατυπώνεις την άποψή σου με υγιή και ήρεμο τρόπο και μπράβο σου, σε αντίθεση με πολλούς από εμάς μέσα σε αυτό το τόπικ. Φυσικά με βρίσκεις τελείως διαφορετικό στα θέματα τόσο του δίσκου, όσο και του εξωφύλλου αλλά και της μουσικής σκηνής. Δεν νομίζω οτι είναι ούτε ροκ καθημερινό εξώφυλλο, ούτε τον εκφράζει και τον αναδεικνύει. Επίσης η φωτογράφηση της Γαλάνη κτλ ήταν σε περιοδικό. Εδώ μιλάμε για εξώφυλλο δίσκου. Αλλο το ένα άλλο το άλλο. Το εξώφυλλο οφείλει να συνάδει έμμεσα ή άμεσα με τον δίσκο. Ως προς το σ΄τιχο που αναφέρεις "στις τσέπες του καημού" νομίζω οτι είναι το λίγότερο αστείος, αφού το γελοίος σε ξενίζει. Πάντα προσωπική άποψη. Τέλος ως προς το Μετρό μην είσαι τόσοοοο αθώος οτι γίνεται από την καλή διάθεση του καλλιτέχνη...αλλά ίσως γιατί δεν μπορεί να κάνει αλλιώς....αν θέλει να τραγουδήσει μόνος του, πρώτο όνομα...Θα ήθελα πραγματικά να παραθέσεις, αν έχεις χρόνο, θετικές κριτικές από ανθρώπους όμως που να έχουν γνώση όχι κριτικούς περιοδικών όπως το Ciao ή το Λοιπόν..αφού λες οτι υπάρχουν.
    Γιατί υπάρχουν κι άλλες αρνητικές κριτικές πχ Βήμα Κυριακής, Hridanos.gr ενώ θετικές δεν είδα, εκτός από τον Μωραιτη που δεν θα μπορούσε να γράψει και διαφορετικά...

    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 29-10-2006 17:25 ]


    tolaruba
    29.10.2006, 19:23
    yperopti k esi an diabazes me prosoxi ta dika m 8a eblepes oti de se eblexa se kamia apantisi m edo.Den anaferomoyn se sena.Apla gia na xeris.Prosopika o kotsiras m aresi os foni.Anafer8ika sto sentoni poy fenete oti ton exi kani 8eo.De s epiti8oyme oso ironikos k an fenete o tonos m apla exo 8imosi ligo me ayta p akoyo.Episis ayto me ti fotografisi ti m to les.Milisa sxetika me apopsis k goysta se sxesi me to moysiko tmima.An kapoios bgazi ton k**o toy exo de me afora.(edo episis na s po oti sixenome to remo k perimena kati tetoio apo ayton opote akiro to epixirima) Panta filika..
    mousikofilh
    30.10.2006, 00:42
    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 29-10-2006 στις 12:23 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 28-10-2006 στις 20:24 έγραψε...



    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 28-10-2006 στις 10:10 έγραψε...

    . . . ρε maspa θα μας τρελάνεις ;
    Μας έχεις φάει τόσο καιρό ότι σου λείπει ο παλιός Γιάννης και θες φύλακα άγγελο κλπ κλπ κλπ εσύ δεν έχεις ακούσει το cd και βγάζεις το συμπέρασμα ότι δεν ακούγεται . . . . το μόνο που ακούς είναι κριτικές άλλων : ΠΡΟΣΓΕΙΩΣΟΥ





    Μου φαίνεται πως δεν έχεις παρακολουθήσει όλη τη συζήτηση και βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα. Πότε είπα κάτι τέτοιο και δεν το θυμάμαι; Είπα πως δεν ακούγεται; Δεν έτυχε να το ακούσω εγώ! Μη παραποιείς τα λόγια μου... καλύτερα να παραθέτεις ό,τι γράφω και να απαντάς.... Και ναι ακούω κριτικές, τις βρίσκω ενδιαφέρουσες μέχρι ένα σημείο, από κει και πέρα θα βγάλω δικά μου συμπεράσματα. Κι εμένα μ'αρέσει ο Κότσιρας αλλά δε φανατίζομαι σε σημείο που να δημιουργώ η ίδια ψευδαισθήσεις ότι μ'αρεσει κάτι. Είπα μια γνώμη που διάβασα και μετ'έπειτα τη δική μου γνώμη.... Αν διάβαζες πιο προσεχτικά θα καταλάβαινες ότι δε συμφωνούσα 100% με την κριτική....





    . . . ήμουν ξεκάθαρη απ' την αρχή δεν καταλαβαίνω την επίθεσή σου ! Το ότι δεν άκουσες το cd σημαίνει ότι πρόσεξα πάρα πολύ τι έγραφες τόσο καιρό γι'αυτό και βγήκα εκτός εαυτού . . . δεν είπα κάτι εκτός απο τα δικά σου σχόλια ! Και συγνώμη για το ότι εγώ θέλω να 'χω δική μου γνώμη και άποψη . . . και όχι των άλλων ! Άσε που τ' άκουσα και από την mousikofilh για χάρη σου . . .



    Βε τι πάθατε όλοι?12 ώρες έλειψα και βρίσκω ανάστατο το topic
    Από τι να πιαστώ και τι να πώ.Έχω κουραστεί με όλα αυτά πια.Γιατι όλοι ρίχνεστε στο sentoni?Επειδή ίσως λέει κάποια πράγματα ως έχουν?Η αλήθεια πονάει όταν την εκφράζεις ειλικρινά.Και εγώ ''του την είπα'' στην αρχη,αλλα για πολύ συγκεκριμένο θεμα.Συγνωμη sentoni μου,αλλα αυτό πιστεύω.Τι πέσατε όλοι πάνω του?Και εγώ ανάλογα θα είχα αντιδράσει και πολλές φορές είχα και την αφορμή και την ευκαιρία να το κανω.Τελευταία στιγμή σκεφτόμουν ''τι μου φταίνε οι άλλοι''.Ειλικρινά,εγώ ντρέπομαι να διαβάζω τέτοιου είδους σχόλια για τον Κότσιρα από πολύ συγκεκριμένα μέλη(που φυσικά μόνο την προσωπική τους άποψη που δεν καταθέτουν).ντρέπομαι που είμαι στο ίδιο forum με αυτους.Καλο είναι να έχεις την γνώμη σου,αλλα όταν προσπαθείς να πείσεις ότι ο Κοτσιρας είναι ελέφαντας με ότι άκυρα επιχειρήματα βρεις και λέγοντας τα μύρια οσα,από το μαλλί μέχρι το φανελάκι,διαστρεβλώνοντας ακόμα και αυτά που ο ίδιος έχει πει,ε δηλαδή ακόμα και ο ποιο χαμηλών τόνων θαμαστής του θα είχε γίνει έξαλλος.
    Πιστεύω ότι συνολικά αντέδρασε το sentoni και όχι μόνο για το μήνυμα της maspa.
    Εγώ μαζι σου ειμαι,αλλα λίγο πιο χαλαρα,γιατι εδώ οι περισσότεροι δέχονται να διαβάζουν μόνο βρισιές για τον Κότσιρα και απίστευτα πικρόχολα σχόλια και αν τύχει
    να πεις την άποψη σου πιο εντονα,σε βάζουν σε μαύρη λίστα.

    megaloserwtikos
    30.10.2006, 00:53
    ...κοτσιροκαυγάς...
    maspa
    30.10.2006, 01:50
    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 30-10-2006 στις 00:42 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 29-10-2006 στις 12:23 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 28-10-2006 στις 20:24 έγραψε...



    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 28-10-2006 στις 10:10 έγραψε...

    . . . ρε maspa θα μας τρελάνεις ;
    Μας έχεις φάει τόσο καιρό ότι σου λείπει ο παλιός Γιάννης και θες φύλακα άγγελο κλπ κλπ κλπ εσύ δεν έχεις ακούσει το cd και βγάζεις το συμπέρασμα ότι δεν ακούγεται . . . . το μόνο που ακούς είναι κριτικές άλλων : ΠΡΟΣΓΕΙΩΣΟΥ





    Μου φαίνεται πως δεν έχεις παρακολουθήσει όλη τη συζήτηση και βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα. Πότε είπα κάτι τέτοιο και δεν το θυμάμαι; Είπα πως δεν ακούγεται; Δεν έτυχε να το ακούσω εγώ! Μη παραποιείς τα λόγια μου... καλύτερα να παραθέτεις ό,τι γράφω και να απαντάς.... Και ναι ακούω κριτικές, τις βρίσκω ενδιαφέρουσες μέχρι ένα σημείο, από κει και πέρα θα βγάλω δικά μου συμπεράσματα. Κι εμένα μ'αρέσει ο Κότσιρας αλλά δε φανατίζομαι σε σημείο που να δημιουργώ η ίδια ψευδαισθήσεις ότι μ'αρεσει κάτι. Είπα μια γνώμη που διάβασα και μετ'έπειτα τη δική μου γνώμη.... Αν διάβαζες πιο προσεχτικά θα καταλάβαινες ότι δε συμφωνούσα 100% με την κριτική....





    . . . ήμουν ξεκάθαρη απ' την αρχή δεν καταλαβαίνω την επίθεσή σου ! Το ότι δεν άκουσες το cd σημαίνει ότι πρόσεξα πάρα πολύ τι έγραφες τόσο καιρό γι'αυτό και βγήκα εκτός εαυτού . . . δεν είπα κάτι εκτός απο τα δικά σου σχόλια ! Και συγνώμη για το ότι εγώ θέλω να 'χω δική μου γνώμη και άποψη . . . και όχι των άλλων ! Άσε που τ' άκουσα και από την mousikofilh για χάρη σου . . .



    Βε τι πάθατε όλοι?12 ώρες έλειψα και βρίσκω ανάστατο το topic
    Από τι να πιαστώ και τι να πώ.Έχω κουραστεί με όλα αυτά πια.Γιατι όλοι ρίχνεστε στο sentoni?Επειδή ίσως λέει κάποια πράγματα ως έχουν?Η αλήθεια πονάει όταν την εκφράζεις ειλικρινά.Και εγώ ''του την είπα'' στην αρχη,αλλα για πολύ συγκεκριμένο θεμα.Συγνωμη sentoni μου,αλλα αυτό πιστεύω.Τι πέσατε όλοι πάνω του?Και εγώ ανάλογα θα είχα αντιδράσει και πολλές φορές είχα και την αφορμή και την ευκαιρία να το κανω.Τελευταία στιγμή σκεφτόμουν ''τι μου φταίνε οι άλλοι''.Ειλικρινά,εγώ ντρέπομαι να διαβάζω τέτοιου είδους σχόλια για τον Κότσιρα από πολύ συγκεκριμένα μέλη(που φυσικά μόνο την προσωπική τους άποψη που δεν καταθέτουν).ντρέπομαι που είμαι στο ίδιο forum με αυτους.Καλο είναι να έχεις την γνώμη σου,αλλα όταν προσπαθείς να πείσεις ότι ο Κοτσιρας είναι ελέφαντας με ότι άκυρα επιχειρήματα βρεις και λέγοντας τα μύρια οσα,από το μαλλί μέχρι το φανελάκι,διαστρεβλώνοντας ακόμα και αυτά που ο ίδιος έχει πει,ε δηλαδή ακόμα και ο ποιο χαμηλών τόνων θαμαστής του θα είχε γίνει έξαλλος.
    Πιστεύω ότι συνολικά αντέδρασε το sentoni και όχι μόνο για το μήνυμα της maspa.
    Εγώ μαζι σου ειμαι,αλλα λίγο πιο χαλαρα,γιατι εδώ οι περισσότεροι δέχονται να διαβάζουν μόνο βρισιές για τον Κότσιρα και απίστευτα πικρόχολα σχόλια και αν τύχει
    να πεις την άποψη σου πιο εντονα,σε βάζουν σε μαύρη λίστα.




    Συγνώμη αλλά, περισσότερες αφορμές έχουν δώσει άλλα μέλη κι όχι εγώ. Τ sentoni μως απεθύνθηκε σε μένα. Αν είχε κάτι να πει ας το γενίκευε. Εγώ πάντως αρνούμαι να συνεχίσω αυτήν την παρωδία. Από μερικά μέλη αποπνέεται ένας φανατισμός και υπέρ και κατά του Κότσιρα. Καλό είναι να αγαπάμε κάτι και να το στηρίζουμε ή στην άλλη περίπτωση να εκφέρουμε τηνν αρνητική άποψη χωρίς όμως υπερβολλές και προσωπικές επιθέσεις.
    Το ξαναλέω αν όχι ο πιο αγαπημένος μου, ο Κότσιρας είναι από τους αγαπημένους μου καλλιτέχνές. Δε σημαίνει όμως αυτό ότι θα αποδεχτώ κι όλες τις επιλογές του. Εξέφρασα μια άρνηση προς την κατεύθυνση που στράφηκε. Έτσι απλά.... Δε θα συνεχίσω να απολογούμαι για !@#$%^&.... Συγνώμη. Ξέρετε πόσες φορές κι εγώ έχω δυσαρεστηθεί που αρκετοί από 'δω δε πάνε το Μαχαιρίτσα? Δε θα κάτσω να σκάσω όμως κιόλας για τη γνώμη των άλλων. Γνώμη τους. Μάθετε να δέχεστε τον αντίλογο. Χάρη σ'αυτόν γίνονται πιο ενδιαφέρουσες και πιο ουσιώδεις οι συζητήσεις. Δηλαδή απειλείταιι το κύρος του Κότσιρα επειδή ο χ,ψ έχει μια αρνητική γνώμη? Καλύτερα να τα βάλετε με τους κριτικούς παρά με μέλη του mh. Από τους πρώτους εξαρτούνται κυρίως οι τραγουδιστές όχι από μας. Έλεος πια!! Ο καθένας έχει τη γνώμη του, δεν είναι ανάγκη να του παίρνουμε το κεφάλι!
    Ας συνεχιστεί λοιπόν πιο πολιτισμένα και πιο χαλαρά η συζήτηση επί του θέματος του συγκεκριμένου topic...
    Yperoptis
    30.10.2006, 11:40
    Φίλε spiroos. Πρέπει να σου πω πως πριν από τις δύο κακές κριτικές έχω διαβάσει καλά στην Καθημερινή (Γιώτα Συκκά), στην Ελευθεροτυπία (Ναταλί Χατζηαντωνίου πριν τη κακή), στο Θέμα (Νίκος Μωραΐτης), στο Έθνος (Αναστασία Κουκά), στο Αθηνόραμα (Γιώργος Χαρωνίτης) και κάπου αλλού που αυτή τη στιγμή δεν θυμάμαι. Συγνώμη γι αυτό. Όσο για το εξώφυλλο το μόνο που έχω να πω τα εξώφυλλα δεν καθρεφτίζουν πάντα το θέμα του δίσκου αν και στον συγκεκριμένο αυτο συμβαίνει. Διότι, συμβολικά βέβαια πάντα, ο καθρέφτης σημαινε ταξίδι και αν παρατηρήσεις υπάρχει ένα αδιόρατο αποτύπωμα φιλιού στον καθρέφτη. Τώρα για το Μετρό spiroos θα διαφωνήσω κάθετα μαζί σου. Ο λόγος είναι πως κανείς δεν είναι τόσο ηλίθιος ώστε να αφήσει μια βαλίτσα με λεφτά στην πάντα απλά ρίσκάροντας μήπως αποδείξει κάτι. Τα λεφτά φεύγουν και δεν ξανάρχονται... Όσο για το άλλο περί πρώτου και δέυτερου κτλ πίστεψε με ο συγκεκριμένος θα μπορούσε κάλλιστα να είναι πρώτος όποτε ήθελε. Θα μπορούσε πχ να πάει με το Μπάση στη Σφεντόνα και να την γεμίζουνε και να είναι και πρώτος και να τα παίρνει. Τυχαίο παράδειγμα. Οπότε ή το κάνει γιατί αυτό νοιώθει ή είναι απλά ηλίθιος. Και δεν μου κάνει το δεύτερο. Επειδή δουλέυω χρόνια νύχτα σου λέω ότι πχ στο Μετρό (350 ατόμων) δύσκολα θα πάιρνει πάνω από 1500 τη στιγμή που σαν ισότιμος με Τερζή πχ στην Ιερά Οδό (1800 ατόμων) αυτά θα ήταν τουλάχιστον 6000. Είναι πολλά τα λεφτά φίλε για να τα αφήσεις απλά για να δείξει ότι είναι πρώτος ειδικά τη στιγμή που στο συγκεκριμένο είδος τραγουδιού ο συγκεκριμένος είναι και μάλιστα με διαφορά...
    spiroos
    30.10.2006, 12:26
    Πρώτος όποτε το ήθελε και σε μεγάλη σκηνή, μετά από δύο εμπορικά αποτυχημένους δίσκους, δεν το νομίζω. Με τον Τερζή δεν θα ήταν πρώτο όνομα, όπως σου ξαναείπα. Και να σου πω την αλήθεια ωραίο δίδυμο μου ακούγεται, μακάρι να γίνει κάποτε η συνεργασία. Ως προς τις κριτικές νομίζω έχεις μπερδέψει την έννοια της παρουσίασης δίσκου και συνέντευξης με την κριτική δίσκου. Και κάτι τελευταίο. Ποιο είναι το συγκεκριμένο είδος τραγουδιού που είναι πρώτος; αν εννοείς με το ένα πόδι στο έντεχνο και με το άλλο στο εμπορικό, ναι συμφωνώ είναι πρώτος. Επίσης αν μου ζητήσεις να κρίνω τον δίσκο με βάση το εμπορικό τραγούδι, ναι είναι καλύτερος από τους δίσκους του Τσαλίκη, του Βέρτη και του Πετρέλη. Αν λοιπόν θέλει με αυτούς τη σύγκριση, είμαι με τον Κότσιρα και μπράβο του για τον δίσκο. Απλά σκέφτομαι και τον λυπάμαι για τον κόπο που θα πρέπει να κάνει στον επόμενο δίσκο του, που θα προσπαθήσει να αποδείξει ξανά οτι είναι έντεχνος...Μου θυμίζει την Θεοδωρίδου στο ανάποδό της...και πόσο ρεζίλι έγινε. Τέλοσπάντων καλά να είμαστε να γινόμαστε χάλια...
    Yperoptis
    30.10.2006, 15:18
    Το τι εννοείς με τον όρο εμπορικά αποτυχημένους δίσκους δύο πλατινένια CD ομολογώ δεν το αντιλαμβάνομαι. Ειδικά το δέυτερο που παρότι δεν με ενθουσίασε από ότι φάνηκε στα επίσημα της IFPI και του Δραγουμάνου πούλησε γύρω στις 45000 και έσπασε κάθε ρεκός στα ραδιόφωνα με το σεντόνι. Δεν τα λέω εγώ επαναλαμβάνω. Και μιλάμε για μία εποχή που με το ζόρι υπάρχουν δίσκοι που περνάνε τις 20000. Τώραο ότι δεν πούλησε 150.000 όπως στο παρελθόν αυτό δεν νομίζω ότι συμβαίνει πια από κανένα... Ως αναφορά τον Τερζή κι εμένα θα μου άρεσε πολύ αυτή η συνεργάσία και την ανέφερα γιατί απλά από ότι ακούστηκε του έγινε πρόταση αλλά την αρνήθηκε.Όσο για το είδος τραγουδιού εννοώ το κάλο τραγούδι spiroos μου. Εγώ προσωπικά δεν αναγνωρίζω έντεχνα, εμπορικά, ποιοτικά, πίστας, σαλονιού κτλ. Εκτός εάν υπάρχει κανείς που μπορεί να μου εξηγήσει την ορολογία. Τι σημαίνουν όλες αυτές οι κατηγορίες δηλαδή. Εγώ προσωπικά τον Κότσιρα τον κατατάσω στην κατηγορία των τραγουδιστών με μία από τις καλύτερες επιλογές ρεπερτορίου και ταυτοχρόνως με εμπορική απήχηση. Και όσο για το πρώτος ξεκάθαρα λέω πως μεταξύ των σύγχρονων τραγουδιστών με καλό ρεπερτόριο νομίζω πως είναι πρώτος. Γνώμη μου βέβαια. Άλλωστε γι αυτό τον επέλεξαν όλοι οι εν ζωή σημαντικοί δημιουργοί. Γιατί είναι καλός τραγουδιστής, γιατί είναι ευπρεπής (εκτος αν έχουμε να του προσάψουμε κάτι που δεν ξέρω) και γιατί πουλάει. Κάνω λάθος;
    spiroos
    30.10.2006, 17:36
    Επειδή αν συνεχίσω θα αναιρέσω αυτά που έγραψα, οτι εδώ είναι τόπικ για τον καινούριο δίσκο του Κότσιρα κια όχι για την συνολική του πορεία, θα σου έλεγα να σταματήσουμε εδώ και να ξεκινήσουμε άλλο τόπικ αν είναι. Εδώ προσωπικά κλείνω -μπαίνοντας στα χωράφια του υποκειμενισμού- και απαντώ εν ολίγοις στα προηγούμενα οτι αν εξαιρέσουμε τις επανεκτελέσεις (μεταφορικά και κυριολεκτικά) κλασσικών δίσκων που έκανε, προσωπικά 10-15 ,το πολύ, τραγούδια του αξίζουν από το ρεπερτόριο του. Εκτός αν συμβιβαζόμαστε με την μετριότητα-αξιοπρέπεια και ως εκεί. Ως προς τη φωνή δεν βρίσκω τίποτε το διαφορετικό και προπάντων το λυρικο-συναισθηματικό σε αυτή. Η ιστορία θα δείξει τον κερδισμένο. Στο μόνο που του βγάζω το καπέλο είναι η προσωπική του εικόνα προς τα Μίντια. Ποτέ δεν δημιουργησε το παραμικρό κουτσομπολιό.

    Έτσι και ο τωρινός δίσκος, δεν έχει λόγο ύπαρξης για μένα. Θα μπορούσε να πει εμπορικά τραγούδια με καλούς συνθέτες και στιχουργούς. Ο όρος εμπορικός με την έννοια του μαζικού είναι αποδεκτός και όχι του καταναλωτικού-εύκολου-ευτελούς. Αυτή είναι η διαφορά.

    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 30-10-2006 17:40 ]


    mousikofilh
    30.10.2006, 17:57
    Παράθεση:

    Το μέλος Yperoptis στις 30-10-2006 στις 15:18 έγραψε...

    Το τι εννοείς με τον όρο εμπορικά αποτυχημένους δίσκους δύο πλατινένια CD ομολογώ δεν το αντιλαμβάνομαι. Ειδικά το δέυτερο που παρότι δεν με ενθουσίασε από ότι φάνηκε στα επίσημα της IFPI και του Δραγουμάνου πούλησε γύρω στις 45000 και έσπασε κάθε ρεκός στα ραδιόφωνα με το σεντόνι. Δεν τα λέω εγώ επαναλαμβάνω. Και μιλάμε για μία εποχή που με το ζόρι υπάρχουν δίσκοι που περνάνε τις 20000. Τώραο ότι δεν πούλησε 150.000 όπως στο παρελθόν αυτό δεν νομίζω ότι συμβαίνει πια από κανένα... Ως αναφορά τον Τερζή κι εμένα θα μου άρεσε πολύ αυτή η συνεργάσία και την ανέφερα γιατί απλά από ότι ακούστηκε του έγινε πρόταση αλλά την αρνήθηκε.Όσο για το είδος τραγουδιού εννοώ το κάλο τραγούδι spiroos μου. Εγώ προσωπικά δεν αναγνωρίζω έντεχνα, εμπορικά, ποιοτικά, πίστας, σαλονιού κτλ. Εκτός εάν υπάρχει κανείς που μπορεί να μου εξηγήσει την ορολογία. Τι σημαίνουν όλες αυτές οι κατηγορίες δηλαδή. Εγώ προσωπικά τον Κότσιρα τον κατατάσω στην κατηγορία των τραγουδιστών με μία από τις καλύτερες επιλογές ρεπερτορίου και ταυτοχρόνως με εμπορική απήχηση. Και όσο για το πρώτος ξεκάθαρα λέω πως μεταξύ των σύγχρονων τραγουδιστών με καλό ρεπερτόριο νομίζω πως είναι πρώτος. Γνώμη μου βέβαια. Άλλωστε γι αυτό τον επέλεξαν όλοι οι εν ζωή σημαντικοί δημιουργοί. Γιατί είναι καλός τραγουδιστής, γιατί είναι ευπρεπής (εκτος αν έχουμε να του προσάψουμε κάτι που δεν ξέρω) και γιατί πουλάει. Κάνω λάθος;



    Πες τα βρε yperopti!!!!


    Yperoptis
    30.10.2006, 22:59
    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 30-10-2006 στις 17:36 έγραψε...

    Επειδή αν συνεχίσω θα αναιρέσω αυτά που έγραψα, οτι εδώ είναι τόπικ για τον καινούριο δίσκο του Κότσιρα κια όχι για την συνολική του πορεία, θα σου έλεγα να σταματήσουμε εδώ και να ξεκινήσουμε άλλο τόπικ αν είναι. Εδώ προσωπικά κλείνω -μπαίνοντας στα χωράφια του υποκειμενισμού- και απαντώ εν ολίγοις στα προηγούμενα οτι αν εξαιρέσουμε τις επανεκτελέσεις (μεταφορικά και κυριολεκτικά) κλασσικών δίσκων που έκανε, προσωπικά 10-15 ,το πολύ, τραγούδια του αξίζουν από το ρεπερτόριο του. Εκτός αν συμβιβαζόμαστε με την μετριότητα-αξιοπρέπεια και ως εκεί. Ως προς τη φωνή δεν βρίσκω τίποτε το διαφορετικό και προπάντων το λυρικο-συναισθηματικό σε αυτή. Η ιστορία θα δείξει τον κερδισμένο. Στο μόνο που του βγάζω το καπέλο είναι η προσωπική του εικόνα προς τα Μίντια. Ποτέ δεν δημιουργησε το παραμικρό κουτσομπολιό.

    Έτσι και ο τωρινός δίσκος, δεν έχει λόγο ύπαρξης για μένα. Θα μπορούσε να πει εμπορικά τραγούδια με καλούς συνθέτες και στιχουργούς. Ο όρος εμπορικός με την έννοια του μαζικού είναι αποδεκτός και όχι του καταναλωτικού-εύκολου-ευτελούς. Αυτή είναι η διαφορά.

    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 30-10-2006 17:40 ]




    Αυτό προσπαθώ κι εγώ να καταλάβω. Το εμπορικά τραγούδια με καλούς δημιουργούς. Σαν ποιον δηλαδή; Την Ρεμπούτσικα που συνεργάστηκε με την Θεοδωρίδου; Ή τον Θεοδωράκη που συνεργάστηκε και με το Ρέμο; Και σε τί είναι καλύτερος ας πούμε ο Λειβαδάς από τον Κυριάκο Παπαδόπουλο; Ή η Ζιώγα από την Γεροθόδωρου; Και τι εννοείς ευτελές εσύ; Διότι για μένα ευτελές είναι κάτι τελείως υποκειμενικό. Είναι ευτελές για παράδειγμα το Σ'αγαπάω από τον καινούριο του δίσκο και όχι το Σ'αγαπώ του Καλαντζόπουλου; Μόνο επειδή είναι άλλες οι υπογραφές; Ή έχεις την ψευδαίσθηση πως εάν ο δίσκος που έκανε ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου πούλαγε 100.000 θα πήγαινε και θα έλεγε έγω δεν το θέλω. Δώστε τα πίσω σας παρακαλώ... Εκτός εάν πιστεύεις πως όλοι όσοι κάνουν δίσκο σήμερα δεν επιθυμούν ή δεν έχουν ως κύριο στόχο τις πωλήσεις. Διότι μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως εάν κάνανε τραγούδια που δεν είχανε έστω την παραμικρή πιθανότητα να πουλήσουν οι δισκογραφικές δεν θα ξόδευαν φράγκο για να τα εκδόσουν. Και να σου πως επίσης πως και το να πουλάς κουλτούρα και δήθεν άποψη και καλά "δεν με ενδιαφέρει το εμπορικό τραγούδι" στην τέχνη είναι και αυτό τρόπος marketing του λεγόμενου αντιστάρ. Και να είσαι απόλυτα σίγουρος πως αυτοί που κατηγορούν τον Κότσιρα πως έκανε ένα δίσκο με εμπορικά τραγούδια που θα μπορούσε να πει ο Ρέμος ή ο Πλούταρχος και το λένε ώς κακό, έχουν κρατήσει ήδη από τώρα τραπέζι για την πρεμιέρα τους. Το ότι ο συγκεκριμένος δεν έκρυψε ποτέ τις απόψεις του πίσω από τον ψεύτικο μανδύα του εντέχνου, μάλλον στα θετικά του το βάζω. Γιατι τελικά στο βωμό του εντέχνου κάνουνε τα μεγαλύτερα εγκλήματα. Γιατί στα λέω όλα αυτά; Γιατί αυτό που εσύ θεωρείς ευτελές μπορεί για μένα να είναι σπουδαίο. Διότι αν για σένα είναι ευτελές το "Έλα και κόψε με στα δυό" για μένα είναι ότι πιο αληθινό έχω ακούσει τα τελευταία χρόνια και όταν το ακούω με κάνει και συγκινούμαι. Και αν για μένα είναι ευτελές το Προαίσθημα που είπε ο Νταλάρας για σένα μπορεί να είναι σπουδαίο. Φίλε spiroos δεν αντιδικώ απλά σου λέω πως δεν υπάρχει απόλυτη άποψη σε τίποτα... Εάν πάντως θέλεις μπορούμε να συνεχίσουμε σε άλλη σελίδα. Όχι το θέμα Κότσιρας αλλά το τι είναι έντεχνο, λαϊκό ευτελές κτλ.
    qanun
    31.10.2006, 08:22
    Παράθεση:
    Το ότι ο συγκεκριμένος δεν έκρυψε ποτέ τις απόψεις του πίσω από τον ψεύτικο μανδύα του εντέχνου, μάλλον στα θετικά του το βάζω




    E, οχι , οχι , οχι ,οχι!!! Ο Κοτσιρας ειναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ της υποκρισιας σχετικα με το τι ειναι ''εντεχνο'', ''εμπορικο'' κτλ. Για οσους διαβαζουν το διφωνο , θα θυμησω μια κοινη του συνεντευξη με την Τσαλιγοπουλου επ'ευκαιρια της πρωτης συνεργασιας τους (στο ''Φως'' αν θυμαμαι καλα), οπου διαρρυγνυει τα ιματια του για το εμπορικο και τους εμπορικους, για τις δυο οχθες του τραγουδιου κλπ. Αλλο το ζητημα του ποσο καλα ειναι τα τραγουδια του και ΕΝΤΕΛΩΣ αλλο η συνεπεια του ανδρος.
    Yperoptis
    31.10.2006, 10:29
    Αγαπητέ qanun δεν αντιλαμβάνομαι την διαφωνία σου. Το ίδιο κάνει και σήμερα... Πάντα μιλάει για όλα αυτά. Απλά όχι με την λογική που θεωρούν τα media του τι είναι εμπορικό και τι όχι. Και σήμερα τα ίδια λέει. Δύο όχθες υπάρχουν σαφώς. Του καλού και του κακού. Όχι τρεις, τέσσερις, πέντε κτλ ανάλογα με το "είδος" της ενορχήστρωσης. Και αν έχω καταλάβει σωστά, για το εμπορικό πάντα έλεγε, πως σημασία έχει να κρίνεται με βάση τον λόγο για τον οποίο γίνεται και όχι με το εάν πουλάει πολύ ή όχι. Από τότε που τον παρακολουθώ ακούω συνεχώς την ίδια φράση. Αποκλείεται ένα εμπορικό τραγούδι να έχει ποιότητα και το αντίστροφο ένα ποιοτικό τραγούδι να πουλάει; Που διαφωνείς για να καταλάβω κι εγώ; Κι εν πάση περιπτώση δεν καταλαβαίνω γενικά τι συμβαίνει. Ο Κότσιρας καθορίζει το μέλλον της Ελληνικής μουσικής και πέσαμε όλοι να τον φάμε επειδή σε κάποιους δεν αρέσει ο καινούριος του δίσκος ή η Ελληνική δισκογραφία είναι παράδειγμα ηθικής και συνέπειας και για όσα προβλήματα αντιμετωπίζει θα δώθεί λύση μέσα από την λεπτομερή ανάλυση της δεκαετούς πορείας του Κότσιρα στο τραγούδι; Ας κοιτάξουμε λίγο γύρω μας να δούμε τι συμβαίνει; Ποιος είναι ο αθώος τραγουδιστής, συνθέτης, τραγουδοποιός, κριτικός τέχνης ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο που έχει αποκτήσει το δικαίωμα να κρίνει; Ποιος είναι αυτός που στη ζωή του δεν έχει κάνει την παραμικρή υποχώρηση και μπορεί να κρίνει τους άλλους ως Άγιο Πνεύμα. Εκτός κι αν όλοι αυτοί είναι η συγχρονη μετεμψύχωση του Χατζιδάκη που βάφτισε τη δεκαετία του 60 ένα συγκεκριμένο είδος μουσικής ως έντεχνο; Και τελικά ποιος είναι εκείνος που γνωρίζει καλύτερα από μένα, από εσένα, από τους καλλιτέχνες τι εστί έντεχνο, εμπορικό, ποιοτικό κτλ. Ο Παπαδάκης ή ο κάθε ένας που του έδωσαν λίγο χώρο κι ένα στυλό και εμείς είμαστε υποχρεωμένοι να αποδεχόμαστε τις αρλούμπες του καθενός; Μην τρελαθούμε κιόλας...