ελληνική μουσική
    855 online   ·  210.851 μέλη

    Νέο album από τον Γιάννη Κότσιρα

    mousikofilh
    29.09.2006, 13:53
    Ήμουν σίγουρη ότι εσύ έτσι κρίνεις τους καλλιτέχνες και τις δουλειές τους
    maspa
    29.09.2006, 13:58
    Δεν το έχω ακούσει ακόμα,αλλά από τα λεγόμενα της mousikofilhs καταλαβα ότι πρόκειται κυρίως για λαικό δίσκο.....γιατί??
    dimko
    29.09.2006, 14:27
    Καιρός ήταν, γιατί τα δυο προηγούμενα, ειδικά το τελευταίο, προκαλούσαν ανεξάντλητα χασμουρητά!
    dijo
    29.09.2006, 16:12
    Δεν καταλαβαινει τους χαρακτηρισμούς. Έντεχνος τραγουδιστής; Ερωτικός; Γιατί ερωτικός; «To τι είναι ο καθένας θα το κρίνει ο χρόνος, όπως και κάθε τραγούδι το κρίνει ο χρόνος...».
    Φέτος ο Γιάννης Κότσιρας έκανε ένα λαϊκό CD, με δεκατέσσερα τραγούδια που επιλέχθηκαν και δουλεύτηκαν με τη βοήθεια του παραγωγού του Ηλία Μπενέτου και τα οποία έδωσαν καλλιτέχνες του πιο «εμπορικού» τραγουδιού (αν υπάρχουν διαχωριστικές): από τον Στέλιο Ρόκκο και τον Χρήστο Δάντη μέχρι τον Κυριάκο Παπαδόπουλο (που αυτή τη φορά ειδικά ανέδειξε τον έντεχνο εαυτό του). Μελωδίες έδωσαν ακόμη οι Χριστόφορος Γερμενής, Βαγγέλης Μαχαίρας, Τάσος Παναγής και Θάνος Παπανικολάου και στίχους οι Βίκυ Γεροθόδωρου, Βασίλης Γιαννόπουλος, Λίλιαν Δημητρακοπούλου, Βασίλης Μακριμίχαλος, Ζωή Παναγιωτοπούλου και ο Μάνος Ελευθερίου.
    Ακούσαμε προσεκτικά και τα 14 τραγούδια, και όντως πρόκειται για έναν προσεγμένο λαϊκό ερωτικό δίσκο που ερμηνεύει μια φωνή με εμπειρία, τεχνική, χροιά. Την έχει αυτή την άνεση ο Γιάννης Κότσιρας. Μπορεί να πει τα πάντα, το ίδιο καλά, με την ίδια αίσθηση φυσικότητας. Όμως δεν μπορεί να παραγνωρίσει κανείς το γεγονός ότι σε ένα μέρος του, ο εν λόγω δίσκος θα μπορούσε να έχει γραφτεί για έναν Ρέμο...
    «Μπορείτε να μου πείτε εσείς ποια είναι τα χαρακτηριστικά των τραγουδιών πίστας; Είναι το "Τσιγάρο" τραγούδι πίστας; To "Λέει, λέει, λέει"; "Τα Μαύρα Μάτια Σου" είναι τραγούδι πίστας;».
    Η αλήθεια είναι ότι ο Κότσιρας είχε αρχίσει την καριέρα του ως λαϊκός τραγουδιστής: «Με ρεμπέτικα ξεκίνησα και λαϊκά στο "Περιβόλι του Ουρανού". Με αυτά τα τραγούδια μεγάλωσα, μ' αυτά ανδρώθηκα. Πάντα έβρισκα να πω λαϊκά τραγούδια αλλά ποτέ δεν ήταν αρκετά για να κάνω ολοκληρωμένο δίσκο. Όταν πέρυσι με πήρε τηλέφωνο ο Στέλιος Ρόκκος και με κάλεσε να ακούσω κάποια κομμάτια, ξαναθυμήθηκα το απωθημένο μου και είπα να προχωρήσω...».
    Πριν ακόμα αρχίσει η ακρόαση, διευκρίνισε ότι ποτέ δεν ήταν προκατειλημμένος με τα είδη τραγουδιών ή με τους ανθρώπους που τα γράφουν. «Γι' αυτό αντιμετώπισα το θέμα με ανοιχτό μυαλό».

    ΤΑ ΝΕΑ , 28/09/2006


    Ερώτηση: Κατανοείται τη νομιμοποίηση που υπήρξε από τους έντεχνους καλλιτέχνες, οι οποίοι πήγαν να τραγουδήσουν στην εκδήλωση (βραβεία Αρίων);

    Κότσιρας: Με ενόχλησε η στάση κάποιων έντεχνων τραγουδιστών, όχι όλων όσων ήταν εκεί και τραγούδησαν. Με ενόχλησαν αυτοί που πήγαν εκεί για να εξομοιώσουν τα είδη, για να ισοπεδώσουν τα πάντα. Αυτή η ισορροπία εμένα με ενοχλεί. Αυτό συνέβη και στην πολιτική μας ζωή: ισοπεδώθηκαν οι ιδεολογίες. Εξέλιπαν πανευρωπαϊκά οι αριστεροί, οι δεξιοί, οι κεντρώοι – και ξαφνικά βγαίνουν φαινόμενα τύπου Λεπέν και διερωτόμαστε το γιατί. Βγαίνουν τερατόμορφα τραγούδια και αναρωτιόμαστε «γιατί;». Διότι προσπαθούμε να εξαλείψουμε τη διαφορετικότητα. Θέλει κάποιος να τραγουδάει ποπ; Ας είναι ποπ. Θέλει να τραγουδάει έντεχνο; Ας είναι έντεχνος. Αλλά ας μείνει. Προσπαθούν να κάνουν το ποπ έντεχνο. Ε, αυτό δεν γίνεται.

    Echo & artis Ιούλιος 2002


    Μπουζούκι σύντροφε πιστέ
    εσύ μονάχα μένεις
    αυτή την ψεύτικη ζωή
    να μου τηνε γλυκαίνεις

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dijo στις 29-09-2006 16:13 ]


    mousikofilh
    29.09.2006, 17:27
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 29-09-2006 στις 13:58 έγραψε...

    Δεν το έχω ακούσει ακόμα,αλλά από τα λεγόμενα της mousikofilhs καταλαβα ότι πρόκειται κυρίως για λαικό δίσκο.....γιατί??



    Kαι γιατί όχι...???
    maspa
    29.09.2006, 17:35
    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 29-09-2006 στις 17:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 29-09-2006 στις 13:58 έγραψε...

    Δεν το έχω ακούσει ακόμα,αλλά από τα λεγόμενα της mousikofilhs καταλαβα ότι πρόκειται κυρίως για λαικό δίσκο.....γιατί??



    Kαι γιατί όχι...???



    Κοίτα, όλες του οι δουλειές μ'άρεσαν μέχρι τον δίσκο 30+κάτι.....(το cd δρόμος δεν το συμπεριλαμβάνω διότι ερμήνευε παλιά τραγούδια.) Στο δίσκο αυτό είχε επιχειρήσει να πεί κάποια λαικά κάπως κομμάτια (π.χ. βρες ένα ψέμα) που δε μ'άρεσε πολύ....Τον προτιμώ σε τραγούδια της Ζιώγα,Μαχαιρίτσα κλπ. κάπως πιο έντεχνο δηλαδή.....θεωρώ πως του πάει καλύτερα....
    mousikofilh
    29.09.2006, 17:51
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 29-09-2006 στις 17:35 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 29-09-2006 στις 17:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 29-09-2006 στις 13:58 έγραψε...

    Δεν το έχω ακούσει ακόμα,αλλά από τα λεγόμενα της mousikofilhs καταλαβα ότι πρόκειται κυρίως για λαικό δίσκο.....γιατί??



    Kαι γιατί όχι...???



    Κοίτα, όλες του οι δουλειές μ'άρεσαν μέχρι τον δίσκο 30+κάτι.....(το cd δρόμος δεν το συμπεριλαμβάνω διότι ερμήνευε παλιά τραγούδια.) Στο δίσκο αυτό είχε επιχειρήσει να πεί κάποια λαικά κάπως κομμάτια (π.χ. βρες ένα ψέμα) που δε μ'άρεσε πολύ....Τον προτιμώ σε τραγούδια της Ζιώγα,Μαχαιρίτσα κλπ. κάπως πιο έντεχνο δηλαδή.....θεωρώ πως του πάει καλύτερα....




    Αν θυμάσαι όμως καλα,ο Γιάννης σε όλους τους δίσκους του,συμπεριλάμβανε λαϊκά τραγουδια.Και με τον Μαχαιρίτσα όπως λες,είχε πει αρκετά λαϊκά τραγούδια.
    Όπως τα:Σε συγχωρώ(και τι να γίνει),ξεπεσμένος άγγελος,Επίδαυρος,φρονιμίτης και το ''βάλε να πιω'' που προς το λαϊκό πήγαινε κάπως.Δεν είναι λοιπόν η πρώτη φορά στο 30 και Κάτι.Εγω νομίζω ότι του πάνε εξίσου και τα λαικα.Αυτό δεν φαίνεται τόσο από τους δίσκους(επειδή ήταν και λίγα τα δήγματα λαϊκών τραγουδιών,αλλα που πάντα υπήρχαν.Από την πρώτη του κιόλας δισκογραφική δουλειά.Μην ξεχνάμε πως έτσι ξεκίνησε.Με λαϊκά και ρεμπέτικα)
    όσο από τα live του που εκεί πίστευω ότι φαίνεται καθαρά ότι έχει λαϊκή χροιά.
    Βέβαια περί ορέξεως...

    maspa
    29.09.2006, 20:30
    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 29-09-2006 στις 17:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 29-09-2006 στις 17:35 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 29-09-2006 στις 17:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 29-09-2006 στις 13:58 έγραψε...

    Δεν το έχω ακούσει ακόμα,αλλά από τα λεγόμενα της mousikofilhs καταλαβα ότι πρόκειται κυρίως για λαικό δίσκο.....γιατί??



    Kαι γιατί όχι...???



    Κοίτα, όλες του οι δουλειές μ'άρεσαν μέχρι τον δίσκο 30+κάτι.....(το cd δρόμος δεν το συμπεριλαμβάνω διότι ερμήνευε παλιά τραγούδια.) Στο δίσκο αυτό είχε επιχειρήσει να πεί κάποια λαικά κάπως κομμάτια (π.χ. βρες ένα ψέμα) που δε μ'άρεσε πολύ....Τον προτιμώ σε τραγούδια της Ζιώγα,Μαχαιρίτσα κλπ. κάπως πιο έντεχνο δηλαδή.....θεωρώ πως του πάει καλύτερα....




    Αν θυμάσαι όμως καλα,ο Γιάννης σε όλους τους δίσκους του,συμπεριλάμβανε λαϊκά τραγουδια.Και με τον Μαχαιρίτσα όπως λες,είχε πει αρκετά λαϊκά τραγούδια.
    Όπως τα:Σε συγχωρώ(και τι να γίνει),ξεπεσμένος άγγελος,Επίδαυρος,φρονιμίτης και το ''βάλε να πιω'' που προς το λαϊκό πήγαινε κάπως.Δεν είναι λοιπόν η πρώτη φορά στο 30 και Κάτι.Εγω νομίζω ότι του πάνε εξίσου και τα λαικα.Αυτό δεν φαίνεται τόσο από τους δίσκους(επειδή ήταν και λίγα τα δήγματα λαϊκών τραγουδιών,αλλα που πάντα υπήρχαν.Από την πρώτη του κιόλας δισκογραφική δουλειά.Μην ξεχνάμε πως έτσι ξεκίνησε.Με λαϊκά και ρεμπέτικα)
    όσο από τα live του που εκεί πίστευω ότι φαίνεται καθαρά ότι έχει λαϊκή χροιά.
    Βέβαια περί ορέξεως...





    Δεν αμφισβητώ ότι του πάνε τα λαικά,απλά όχι τόσο όσο άλλα κομμάτια που τον έχω συνηθήσει.Απ'ό,τι πληροφορήθηκα του έχει γράψει κομμάτια ο Κορκολής στο νέο δίσκο. Δε μ'αρέσει σα δημιουργός.Σαφώς προτιμώ τον Μαχαιρίτσα(ακόμα και στα λαικά)....Θα το ακούσω πρώτα κι έπειτα θα σου πω με βεβαιότητα γιατί προς το παρόν μιλάω υποθετικά,έτσι;
    mousikofilh
    30.09.2006, 08:42
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 29-09-2006 στις 20:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 29-09-2006 στις 17:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 29-09-2006 στις 17:35 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 29-09-2006 στις 17:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 29-09-2006 στις 13:58 έγραψε...

    Δεν το έχω ακούσει ακόμα,αλλά από τα λεγόμενα της mousikofilhs καταλαβα ότι πρόκειται κυρίως για λαικό δίσκο.....γιατί??



    Kαι γιατί όχι...???



    Κοίτα, όλες του οι δουλειές μ'άρεσαν μέχρι τον δίσκο 30+κάτι.....(το cd δρόμος δεν το συμπεριλαμβάνω διότι ερμήνευε παλιά τραγούδια.) Στο δίσκο αυτό είχε επιχειρήσει να πεί κάποια λαικά κάπως κομμάτια (π.χ. βρες ένα ψέμα) που δε μ'άρεσε πολύ....Τον προτιμώ σε τραγούδια της Ζιώγα,Μαχαιρίτσα κλπ. κάπως πιο έντεχνο δηλαδή.....θεωρώ πως του πάει καλύτερα....




    Αν θυμάσαι όμως καλα,ο Γιάννης σε όλους τους δίσκους του,συμπεριλάμβανε λαϊκά τραγουδια.Και με τον Μαχαιρίτσα όπως λες,είχε πει αρκετά λαϊκά τραγούδια.
    Όπως τα:Σε συγχωρώ(και τι να γίνει),ξεπεσμένος άγγελος,Επίδαυρος,φρονιμίτης και το ''βάλε να πιω'' που προς το λαϊκό πήγαινε κάπως.Δεν είναι λοιπόν η πρώτη φορά στο 30 και Κάτι.Εγω νομίζω ότι του πάνε εξίσου και τα λαικα.Αυτό δεν φαίνεται τόσο από τους δίσκους(επειδή ήταν και λίγα τα δήγματα λαϊκών τραγουδιών,αλλα που πάντα υπήρχαν.Από την πρώτη του κιόλας δισκογραφική δουλειά.Μην ξεχνάμε πως έτσι ξεκίνησε.Με λαϊκά και ρεμπέτικα)
    όσο από τα live του που εκεί πίστευω ότι φαίνεται καθαρά ότι έχει λαϊκή χροιά.
    Βέβαια περί ορέξεως...





    Δεν αμφισβητώ ότι του πάνε τα λαικά,απλά όχι τόσο όσο άλλα κομμάτια που τον έχω συνηθήσει.Απ'ό,τι πληροφορήθηκα του έχει γράψει κομμάτια ο Κορκολής στο νέο δίσκο. Δε μ'αρέσει σα δημιουργός.Σαφώς προτιμώ τον Μαχαιρίτσα(ακόμα και στα λαικά)....Θα το ακούσω πρώτα κι έπειτα θα σου πω με βεβαιότητα γιατί προς το παρόν μιλάω υποθετικά,έτσι;




    O Κορκολής πάντως,δεν του έχει γράψει κανένα τραγούδι!
    spiroos
    30.09.2006, 11:32
    Παράθεση:

    Το μέλος dijo στις 29-09-2006 στις 16:12 έγραψε...

    Δεν καταλαβαινει τους χαρακτηρισμούς. Έντεχνος τραγουδιστής; Ερωτικός; Γιατί ερωτικός; «To τι είναι ο καθένας θα το κρίνει ο χρόνος, όπως και κάθε τραγούδι το κρίνει ο χρόνος...».
    Φέτος ο Γιάννης Κότσιρας έκανε ένα λαϊκό CD, με δεκατέσσερα τραγούδια που επιλέχθηκαν και δουλεύτηκαν με τη βοήθεια του παραγωγού του Ηλία Μπενέτου και τα οποία έδωσαν καλλιτέχνες του πιο «εμπορικού» τραγουδιού (αν υπάρχουν διαχωριστικές): από τον Στέλιο Ρόκκο και τον Χρήστο Δάντη μέχρι τον Κυριάκο Παπαδόπουλο (που αυτή τη φορά ειδικά ανέδειξε τον έντεχνο εαυτό του). Μελωδίες έδωσαν ακόμη οι Χριστόφορος Γερμενής, Βαγγέλης Μαχαίρας, Τάσος Παναγής και Θάνος Παπανικολάου και στίχους οι Βίκυ Γεροθόδωρου, Βασίλης Γιαννόπουλος, Λίλιαν Δημητρακοπούλου, Βασίλης Μακριμίχαλος, Ζωή Παναγιωτοπούλου και ο Μάνος Ελευθερίου.
    Ακούσαμε προσεκτικά και τα 14 τραγούδια, και όντως πρόκειται για έναν προσεγμένο λαϊκό ερωτικό δίσκο που ερμηνεύει μια φωνή με εμπειρία, τεχνική, χροιά. Την έχει αυτή την άνεση ο Γιάννης Κότσιρας. Μπορεί να πει τα πάντα, το ίδιο καλά, με την ίδια αίσθηση φυσικότητας. Όμως δεν μπορεί να παραγνωρίσει κανείς το γεγονός ότι σε ένα μέρος του, ο εν λόγω δίσκος θα μπορούσε να έχει γραφτεί για έναν Ρέμο...
    «Μπορείτε να μου πείτε εσείς ποια είναι τα χαρακτηριστικά των τραγουδιών πίστας; Είναι το "Τσιγάρο" τραγούδι πίστας; To "Λέει, λέει, λέει"; "Τα Μαύρα Μάτια Σου" είναι τραγούδι πίστας;».
    Η αλήθεια είναι ότι ο Κότσιρας είχε αρχίσει την καριέρα του ως λαϊκός τραγουδιστής: «Με ρεμπέτικα ξεκίνησα και λαϊκά στο "Περιβόλι του Ουρανού". Με αυτά τα τραγούδια μεγάλωσα, μ' αυτά ανδρώθηκα. Πάντα έβρισκα να πω λαϊκά τραγούδια αλλά ποτέ δεν ήταν αρκετά για να κάνω ολοκληρωμένο δίσκο. Όταν πέρυσι με πήρε τηλέφωνο ο Στέλιος Ρόκκος και με κάλεσε να ακούσω κάποια κομμάτια, ξαναθυμήθηκα το απωθημένο μου και είπα να προχωρήσω...».
    Πριν ακόμα αρχίσει η ακρόαση, διευκρίνισε ότι ποτέ δεν ήταν προκατειλημμένος με τα είδη τραγουδιών ή με τους ανθρώπους που τα γράφουν. «Γι' αυτό αντιμετώπισα το θέμα με ανοιχτό μυαλό».

    ΤΑ ΝΕΑ , 28/09/2006


    Ερώτηση: Κατανοείται τη νομιμοποίηση που υπήρξε από τους έντεχνους καλλιτέχνες, οι οποίοι πήγαν να τραγουδήσουν στην εκδήλωση (βραβεία Αρίων);

    Κότσιρας: Με ενόχλησε η στάση κάποιων έντεχνων τραγουδιστών, όχι όλων όσων ήταν εκεί και τραγούδησαν. Με ενόχλησαν αυτοί που πήγαν εκεί για να εξομοιώσουν τα είδη, για να ισοπεδώσουν τα πάντα. Αυτή η ισορροπία εμένα με ενοχλεί. Αυτό συνέβη και στην πολιτική μας ζωή: ισοπεδώθηκαν οι ιδεολογίες. Εξέλιπαν πανευρωπαϊκά οι αριστεροί, οι δεξιοί, οι κεντρώοι – και ξαφνικά βγαίνουν φαινόμενα τύπου Λεπέν και διερωτόμαστε το γιατί. Βγαίνουν τερατόμορφα τραγούδια και αναρωτιόμαστε «γιατί;». Διότι προσπαθούμε να εξαλείψουμε τη διαφορετικότητα. Θέλει κάποιος να τραγουδάει ποπ; Ας είναι ποπ. Θέλει να τραγουδάει έντεχνο; Ας είναι έντεχνος. Αλλά ας μείνει. Προσπαθούν να κάνουν το ποπ έντεχνο. Ε, αυτό δεν γίνεται.

    Echo & artis Ιούλιος 2002


    Μπουζούκι σύντροφε πιστέ
    εσύ μονάχα μένεις
    αυτή την ψεύτικη ζωή
    να μου τηνε γλυκαίνεις

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dijo στις 29-09-2006 16:13 ]






    ΨΕΜΜΑΤΑ! Συνομωσίες! Κατασκευάσμένα λόγια. Σαμποτάζ. Δολοπλοκίες. Ο δικός μας ο Γιάννης είναι αψεγάδιαστος. Αποκλείεται να τα είπε αυτά. Οι εξωγήινοι τα έγραψαν. Θάνατος στους δημοσιογράφους...
    maspa
    30.09.2006, 15:06
    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 30-09-2006 στις 08:42 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 29-09-2006 στις 20:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 29-09-2006 στις 17:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 29-09-2006 στις 17:35 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 29-09-2006 στις 17:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 29-09-2006 στις 13:58 έγραψε...

    Δεν το έχω ακούσει ακόμα,αλλά από τα λεγόμενα της mousikofilhs καταλαβα ότι πρόκειται κυρίως για λαικό δίσκο.....γιατί??



    Kαι γιατί όχι...???



    Κοίτα, όλες του οι δουλειές μ'άρεσαν μέχρι τον δίσκο 30+κάτι.....(το cd δρόμος δεν το συμπεριλαμβάνω διότι ερμήνευε παλιά τραγούδια.) Στο δίσκο αυτό είχε επιχειρήσει να πεί κάποια λαικά κάπως κομμάτια (π.χ. βρες ένα ψέμα) που δε μ'άρεσε πολύ....Τον προτιμώ σε τραγούδια της Ζιώγα,Μαχαιρίτσα κλπ. κάπως πιο έντεχνο δηλαδή.....θεωρώ πως του πάει καλύτερα....




    Αν θυμάσαι όμως καλα,ο Γιάννης σε όλους τους δίσκους του,συμπεριλάμβανε λαϊκά τραγουδια.Και με τον Μαχαιρίτσα όπως λες,είχε πει αρκετά λαϊκά τραγούδια.
    Όπως τα:Σε συγχωρώ(και τι να γίνει),ξεπεσμένος άγγελος,Επίδαυρος,φρονιμίτης και το ''βάλε να πιω'' που προς το λαϊκό πήγαινε κάπως.Δεν είναι λοιπόν η πρώτη φορά στο 30 και Κάτι.Εγω νομίζω ότι του πάνε εξίσου και τα λαικα.Αυτό δεν φαίνεται τόσο από τους δίσκους(επειδή ήταν και λίγα τα δήγματα λαϊκών τραγουδιών,αλλα που πάντα υπήρχαν.Από την πρώτη του κιόλας δισκογραφική δουλειά.Μην ξεχνάμε πως έτσι ξεκίνησε.Με λαϊκά και ρεμπέτικα)
    όσο από τα live του που εκεί πίστευω ότι φαίνεται καθαρά ότι έχει λαϊκή χροιά.
    Βέβαια περί ορέξεως...





    Δεν αμφισβητώ ότι του πάνε τα λαικά,απλά όχι τόσο όσο άλλα κομμάτια που τον έχω συνηθήσει.Απ'ό,τι πληροφορήθηκα του έχει γράψει κομμάτια ο Κορκολής στο νέο δίσκο. Δε μ'αρέσει σα δημιουργός.Σαφώς προτιμώ τον Μαχαιρίτσα(ακόμα και στα λαικά)....Θα το ακούσω πρώτα κι έπειτα θα σου πω με βεβαιότητα γιατί προς το παρόν μιλάω υποθετικά,έτσι;




    O Κορκολής πάντως,δεν του έχει γράψει κανένα τραγούδι!





    Ναι,έχεις δίκιο...! Ρόκκος ήθελα να πω και μπερδεύτηκα! (μα που το 'χω το μυαλό μου??)
    dijo
    01.10.2006, 05:42
    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 30-09-2006 στις 11:32 έγραψε...

    ΨΕΜΜΑΤΑ! Συνομωσίες! Κατασκευάσμένα λόγια. Σαμποτάζ. Δολοπλοκίες. Ο δικός μας ο Γιάννης είναι αψεγάδιαστος. Αποκλείεται να τα είπε αυτά. Οι εξωγήινοι τα έγραψαν. Θάνατος στους δημοσιογράφους...



    Αυτούς ακριβώς ήθελα να καταγγείλω: Τους ψεύτες δημοσιογράφους (της Αθήνας)
    entexni_skylou
    01.10.2006, 19:38
    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 13-09-2006 στις 09:58 έγραψε...

    Αυτή η ομορφούλα στο εξώφυλλο του δίσκου, ποιά είναι..;


    1) ΝΕΑ 28/9/06 (e-mail - Φοίβη Αθηναίου):

    «ΤΗΣ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΕΩΣ
    Κυρία Αθηναίου,
    Είδατε τις φωτογραφίες του Γιαννάκη του Κότσιρα; Οποία αλλαγή. Ένας άλλος είναι πια. Λέτε να έκανε λίφτινγκ ή είναι τα θαύματα που κάνουν τα κομπιούτερ;
    Ευχαριστώ, Ελένη Ζαρμότσιου (φαν του Γιάννη)
    - Πώς κάνετε έτσι, αγαπητή Ελένη; Απλώς ο Γιαννάκης γιορτάζει της Μεταμορφώσεως (που έλετε κάποτε και για την καημένη Μαίρη Χρονοπούλου η Σίβυλλα). Ανήμερα! Γιατί σας ανησυχεί αυτό; Θέλει το παιδί, με το μακρύ μαλλί (με πιστολάκι το ισιώνει;) να μοιάσει της θείας του και είπε να "διορθωθεί" λίγο. Ε, σου λέει, το δημόσιο ίματζ, λέει...»

    2) NITRO 4/04 (λεζάντα φωτο):

    «Εδώ βλέπουμε την Αλεξίου και τον Κότσιρα. Βρείτε ποιος είναι ποιος και κερδίστε πλούσια δώρα.»


    entexni_skylou
    01.10.2006, 19:46
    1) MUSICCORNER.GR 20/12/05: «Το ξέρατε εσείς ότι και στις μουσικές σκηνές πλέον πετάνε γαρίφαλα; Εγώ δεν το ήξερα μέχρι προχτές, αλλά ισχύει!»

    2) Down-Town 22/12/05: «O Κότσιρας θέλει να το γυρίσει στο σκυλάδικο.»

    3) ΝΕΑ 10/1/06 (e-mail - Φοίβη Αθηναίου):
    «Κυρία Φοίβη μου,
    Έβλεπα όλες αυτές τις ημέρες, τις γιορτινές, η άτυχη όλα τα μπουζουκοσκυλάδικα στα κανάλια να παίζουν έως τις πέντε το πρωί, σε κονσέρβα. Θα μου πείτε, άλλη δουλειά δεν είχα; - εμ, τι να κάνω, έβαζαν και τίποτε άλλο τα κανάλια; Χώρια οι μπουζουκοεκπομπές. Που για να μας δείξουν ότι το γιορτάζουν, έριχναν και μερικές πενιές από σκυλάδικο-έντεχνο. Μου δημιουργήθηκε όμως μια απορία: γιατί όπου και να γυρνούσα στα κανάλια, μαζί με όλους τους άλλους, έβλεπα είτε την Ελενίτσα Τσαλιγοπούλου είτε τον Γιώργο Μαργαρίτη; Παντού! Ήταν σύμπτωση;
    Ελένη Ζαφειροπούλου, Πεντέλη
    Όοοοοχι, αγαπητή Ελένη. Δεν ήταν σύμπτωση. Ατυχία ήταν. Που δεν καθήσατε να το απολαύσετε παντού. Δυο τέτοιες Φωνές. Δυο μεγάλες μουσικές προσωπικότητες. Που δε χωράνε σε ένα κανάλι. Χρειάζονται πολλάαααααα για να ανθίσουν!»

    4) CIAO 17/1/06:
    «Τα άνθη του κακού
    - Τώρα που είπες για την Ολυμπίου και την κατάντια του έντεχνου, απλώς θυμήσου και τον Κότσιρα. Εκεί να δεις υποχωρήσεις... Κατάλαβε κι αυτός ότι τα λεφτά δεν είναι απλώς να βγαίνεις και να τραγουδάς ωραία και καλά, αλλά στα λουλούδια που θα σου πετάξουν. Έχεις λουλούδια; Έχεις νυχτοκάματο.
    - Και με τι τραγούδια θα του πετάνε λουλούδια του Κότσιρα; Με τα "7 ποτήρια στ' ουρανού τα πανηγύρια"; Μην τρελαθούμε τελείως!
    - Ε, γι' αυτό σου λέω, μέχρι ρεπερτόριο άλλαξε. Ξέχασε και το έντεχνο, ξέχασε και τη στάση του απέναντι στα λουλούδια και το μεγαλύτερο μέρος του προγράμματός του αποτελείται καθαρά από τα πιο καραλαϊκα τραγούδια.»

    5) ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ 1/10/06:
    «Τους τελευταίους χειμώνες το έντεχνο δοκιμάστηκε σε μεγάλα προγράμματα. Σε κάποιες περιπτώσεις το πείραμα πέτυχε. Κάποιοι άλλοι, όμως, βίωσαν την ισοπέδωση που συχνά κρύβει μια μεγάλη πίστα. Ετσι, φέτος βαδίζουν στα... σίγουρα. Κι επιστρέφουν σε χώρους που δεν κρύβουν ιδιαίτερους κινδύνους, που το κοινό νιώθει οικεία, που οι τιμές θα είναι πιο περιορισμένες.
    Τους δύο τελευταίους χειμώνες δεν έπεφτε καρφίτσα στις παραστάσεις της Τάνιας Τσανακλίδου. Φέτος, στο Μετρό ένας άνδρας παίρνει την σκυτάλη: Από τις 10/11 ξεκινάει ο Γιάννης Κότσιρας και μαζί η Ζωή Παπαδοπούλου. Υπολογίζουν να δώσουν περί τις 30 παραστάσεις, ενώ αμέσως μετά μόνοι Τσαλιγοπούλου, Ζερβουδάκης, Μάλαμας.»

    Τη στροφή δεν την κάνει τώρα, την κάνει λίγο-λίγο από το Live και μετά. Πέρυσι είχε γαρίφαλα, φέτος το γύρισε στις "τρύπες" για ιδεολογικούς λόγους; Στο Μετρό βρέθηκε γιατί ήθελε να μπει πρώτο όνομα και μεγαλύτερο μαγαζί μόνος του με ένα μικρό δε γεμίζει.
    Όσο για την Παπαδοπούλου, ε, αφού τον Μπαλάφα τον πρόλαβε ο Ρόκκος (Maxim) κι όλους τους υπόλοιπους των realities η Ραλλία (Vox);
    valia1984
    01.10.2006, 20:15
    Ένα μεγάλο μπράβο στον Κότσιρα γιατί έχει καταφέρει να ασχολούνται όλοι μαζί του, και ιδιαίτερα αυτοί που δεν τον συμπαθούν.....!!!

    ΤΡΕΛΗ ΚΙ ΑΛΟΠΑΡΜΕΝΗ......Μ' ΕΣΕΝΑ ΜΑΓΕΜΕΝΗ.....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : valia1984 στις 01-10-2006 20:17 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : valia1984 στις 01-10-2006 20:17 ]


    mousikofilh
    02.10.2006, 09:17
    Τόσο υλικό δεν το έχω και εγώ που είμαι και fun του.
    Αν δείτε στα προφίλ(όπως είχα πει καιρό πριν,παλι σε αυτό το θέμα)
    Αυτών των μελλών, ασχολούνται απολιτικά και μόνο με το θέμα
    Κότσιρας.Eπειδή υποψιάζομαι τι παίζει,εγω απλά έχω να τους πω να συνεχίσουνε γιατί κάνουνε καλή δουλειά και θα ευχαριστηθούν κάποιοι...


    ΚΑΘΕ ΜΗΝΑΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ. . .

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mousikofilh στις 02-10-2006 09:22 ]


    OUCH
    02.10.2006, 18:48
    ΔΙΣΚΟΚΡΙΤΙΚΗ E-GO.GR:


    Ένας δίσκος, λίγες λέξεις
    Σαν το ανέκδοτο με τις ψείρες την έπαθα.
    Έβαλα να απολαύσω (λέμε τώρα) Κότσιρα και βρέθηκα να ...χαίρομαι Πλούταρχο!
    Γιατί έγινε ο Κότσιρας Πλούταρχος, ρώτησα τον τοίχο απέναντι, αφού Πλούταρχο έχουμε και σε πολύ επιτυχημένη συσκευασία μάλιστα.
    Και γιατί έγινε και λίγο Τερζής και λίγο Σφακιανάκης και λίγο κάποιος άλλος σταρ της πίστας που μου διαφεύγει το όνομά του αλλά δεν έχει σημασία?
    Μήπως, ξαναρώτησα τον τοίχο, έχουν πάθει τα αυτιά μου και ακούω Πλούταρχο εκεί που βλέπω Κότσιρα?
    Και δεν μου ξαναπάντησε ο τοίχος, γιατί τι ξέρει κι αυτός από πιοτικό (sic) ελληνικό τραγούδι.
    Το μόνο σίγουρο πάντως είναι ότι ο κύριος Κότσιρας αποφάσισε ότι είναι λαϊκός τραγουδιστής, γεγονός το οποίο με ζορίζει λίγο, διότι λαϊκός τραγουδιστής δεν είναι κάποιος που λέει ζεϊμπέκικα ή τσιφτετέλια. Είναι πολύ μεγάλο (και δύσκολο) πράγμα και βαρύ φορτίο στην Ελλάδα.
    Διάβασα στο εσώφυλλο του δίσκου το σημείωμα του Κότσιρα, το οποίο, αν κατάλαβα καλά, λέει ότι η ζωή είναι γεμάτη ανατροπές κι ότι το γεγονός ότι έγινε Πλούταρχος οφείλεται σε ένα ντελαπάρισμα της ζωής, αλλά ότι επιτέλους σε αυτό το δισκάκι δεν ακούμε τραγούδια ΜΕ τον Γιάννη Κότσιρα αλλά "ΤΟΝ ίδιο Γιάννη Κότσιρα, διότι αυτά είναι τα ραγούδια που του ταιριάζουν κι αυτά που θέλει να λέει". Τόσον καιρό δηλαδή ακούγαμε κάποιον που έλεγε τραγούδια που δεν ήθελε να τα λέει και είχαμε μέσα στο μυαλό μας έναν τραγουδιστή "Κότσιρα", ο οποίος δεν ήταν αυτός που ήταν, αλλά κάποιος άλλος, που τώρα (επιτέλους!) υποχώρησε κι έτσι βλέπουμε τώρα τον αυθεντικό Κότσιρα μαζί με τα τραγούδια που του αρέσουν και του ταιριάζουν, ο οποίος όμως είναι ο Πλούταρχος με ολίγη από Σφακιανάκη και ολιγότερη από Πασχάλη Τερζή!! Και μετά μου λες χαιρετίσματα.
    Τίποτα δεν καταλαβαίνω πια. Τίποτα.

    Ποια κομμάτια πρόσεξες;
    Πρόσεξα το: "Σώμα μου καταδικασμένο από φιλί αθάνατο όνειρο απαγορευμένο εσύ με πας στο θάνατο"
    Και θυμήθηκα το:
    "Σώμα μου φτιαγμένο από πηλό
    μου μπήκε σφαίρα στο μυαλό",
    που μου έχει μείνει αξέχαστο.
    Πρόσεξα επίσης όλα τα τσιφτετέλια και τις ζεϊμπεκιές και τα οριένταλ και τα με ολίγη από "ροκ" κιθάρα, και όλο το πρόγραμμα του μαγαζιού που θα εμφανίζεται ο Γιάννης Κότσιρας παύλα Πλούταρχος φέτος, το είδα με το τρίτο μου μάτι, το οποίο έκτοτε έχει κλείσει.

    Στιχάκια... ποικίλα
    "Ποιος σου είπε πως τη σκέψη σου διαβάζουν
    πως δεν έχεις από εκείνους μυστικά
    κι όπως θέλουν τη ζωή σου διασκευάζουν
    Μα τι λέτε ρε, δε γίνονται αυτά
    Ποιος σου είπε πως συνέχεια σε κοιτάζουν
    κάποια μάτια ηλεκτρονικά
    και στις ύποπτες γκριμάτσες εστιάζουν
    Μα τι λέτε ρε, δε γίνονται αυτά
    Ποιος σου είπε πως τους ύποπτους του ήχους
    τους καούνε ηλεκτρονικά αυτά
    που τρυπάνε ακόμα κι ατσαλένιου τοίχους
    μα τι λέτε ρε, δε γίνονται αυτά"

    Στίχοι (κοινωνικοπολιτικού προβληματισμού, άραγε? Ή στιχάκια που δεν υπάρχουν απλώς?: Λίλιαν Δημητρακοπούλου, Γιάννης Κότσιρας

    CD το οποίο...
    ...είναι του Κότσιρα, αλλά αν δεν το καταλάβεις με την πρώτη, μην πάρεις τηλέφωνο το γιατρό σου. Δεν φταίν' τ' αυτιά σου, φταιν' αυτά που λέει η θεία σου (κατά την παροιμία).

    Λες να το αγοράσω;
    Αν δεν το αγοράσεις, δε θα μπορέσεις να διακρίνεις τις ανατροπές της ζωής και το πώς αλλάζει ο άνθρωπος και γίνεται αυτό που ήταν, αλλά δεν ήταν, λόγω ανωτέρας βίας και ξαφνικής θεομηνίας, με πήρε η κατηφόρα κι έφυγα από το θέμα, αλλά σάμπως είμαι και η μόνη?
    mousikofilh
    02.10.2006, 19:54
    Και για ακόμα μια φορά,επιβεβαιώνομαι...
    ilio
    03.10.2006, 00:38
    Μου αρέσει ο Γιάννης Κότσιρας,τον παρακολουθώ από τα πρώτα του βήματα.
    Μα με αυτόν τον δίσκο με κούφανε τελείως!!!!!!Τι στο καλό έπαθε?Συμφωνώ απόλυτα με την δισκοκριτική της Γεωργίας Λαίμου!!!Αυτά σκεφτόμουν και εγώ μόλις τον άκουγα!!!!Μα καλά άμα ήθελε να κάνει έναν εξ ολοκλήρου λαικό δίσκο χαθήκαν τα τραγούδια βρε παιδιά?Και εσείς οι φαν έχετε τυφλωθεί τελείως από τον θαυμασμό?Εκτός αν ακούτε παράλληλα Πετρέλη,Κιάμο κλπ όποτε δεν σας ξενίζει το καινούργιο του άκουσμα...τι να πω!!!!!
    Και όχι τίποτε άλλο μα μου φαίνεται πως ακόμα και κάποια τραγούδια της "άλλης"όχθης που δεν ακούω βγάζουν ένα συναίσθημα βρε παιδί μου...αυτά τίποτε δεν μου καναν!!!! ΤΟΣΟ πολυ του άρεσαν?Δεν μου βγαλαν κάτι βρε παιδιά...τα βρήκα από αδιάφορα εως φτηνά αντίγραφα του Πουλόπουλου,Μαχαιρίτσα,Πλούταρχου κλπ.
    Μα τόσο λάθος κάνω?????????
    Yperoptis
    07.10.2006, 13:14
    Καλησπέρα σε όλους. Νέο μέλος αλλά όχι περαστικό. Είδα φως και μπήκα που λένε... Διάβασα πολύ προσεχτικά όλο το φόρουμ και θα πρέπει να συμφωνήσω σε πάρα πολλά με τη mousikofilh. Μάλλον είναι αρκετά έμπειρη και αντιλαμβάνεται εύκολα τη διαφορά μεταξύ της εμπάθειας και της αρνητικής άποψης. Πήρα κι εγώ το δίσκο του Κότσιρα με πολύ μεγάλες επιφυλάξεις οφείλω να πω. Οι επιφυλάξεις μου ήταν περισσότερο γιατί έχω γενικότερα απογοητευτεί με την Ελληνική μουσική. Δεν είχε να κάνει αποκλειστικά με τον Κότσιρα. Διαπίστωσα λοιπόν πως κρατάω στα χέρια μου μία εξαιρετική δουλειά. Προσεγμένη, σύγχρονη, αρκετά καλή παραγωγή και ως επί των πλείστων με θαυμάσια λαϊκά τραγούδια. Ξαφνιάστηκα το ομολογώ. Γυρίζω στα φόρουμ κατά καιρούς και θέλω να καταθέσω πως αυτό που συνέβη εδώ με τον Κότσιρα έχει συμβεί κατά καιρούς ξανά με τον συγκεκριμένο τραγουδιστή. Προφανώς δημιουργεί πάθη. Έτσι είναι όμως. Όταν σε αγπάνε πολύ ταυτόχρονα κάποιοι σε μισούν πολύ. Απλά με τον Κότσιρα καταντάει ενοχλητικό. Τελικά βέβαια σε καλό θα του βγει αφού όταν κάνεις τέτοιους καλούς δίσκους, το αποτέλεσμα των επιθέσεων είναι να γίνεσαι ακόμη πιο συμπαθής. Όπως με την περίπτωσή μου. Ίσως αν δεν έβλεπα τέτοιου μεγέθους συστηματικής και εμπαθούς επίθεσης να μην έγραφα. Συγχαρητήρια λοιπόν στον Κο Κότσιρα για τον δίσκο που μας προσέφερε, συγχαρητήρια για την επιλογή του να μας τον παρουσιάσει στο Μετρό αποδυκνείοντας ότι έχει γραμμένα τα φράγκα, συγχαρητήρια που αποδυκνείει πως όποιος αγαπάει το λαϊκό τραγούδι και καλά τραγούδια βρίσκει και δεν είναι υποχρεωμένος σε υποχωρήσεις στο βωμό των χρημάτων και τέλος συγχαρητήρια που αυτές του οι κινήσεις πάνε κόντρα στο συστηματάκι εταιριών - επιχειρηματιών - καναλιών και γενικότερα στο Ελληνικό star system που τους θέλει όλους να βγάζουν δήθεν λαϊκό τραγούδι πουλώντας το ακριβά σε μεγάλες πίστες, μεγάλα κανάλια και μεγάλες τσέπες. Ίσως τελικά αυτά να είναι που ενόχλησαν κάποιους περαστικούς...