ελληνική μουσική
    848 online   ·  210.851 μέλη

    Πρόβλημα δικό μας ή του κράτους....?

    fotis70
    12.09.2008, 20:09

    Παράθεση:

    Το μέλος Disasterpiece στις 12-09-2008 στις 16:13 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 12-09-2008 στις 13:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Disasterpiece στις 12-09-2008 στις 10:23 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος St_Anger στις 22-08-2006 στις 12:12 έγραψε...

    Πληροφορήθηκα σήμερα πως όλοι οι μετανάστες (ή λαθρομετανάστες) στην χώρα μας έχουν προνόμια που εμείς οι ίδιοι δεν έχουμε ούτε θα τα αποκτήσουμε ποτέ! Ο Αλβανός ας πούμε μπορεί άνετα και αβασάνιστα να πάρει δάνειο από την τράπεζα άτοκα ενώ εμείς έχουμε καταντήσει να πληρώνουμε τόκους και τόκους και λίγο ΤΟΚΟΥΣ! Ζουν όλοι τους στην δικιά μου χώρα τόσο άνετα που νιώθω ξένος! Στο τέλος θα είμαι φιλοξενούμενος (για να μην πω μετανάστης) στην ίδια μου την χώρα και από ανθρώπους που όταν πρωτοήρθανε σφάζανε κόσμο και κλέβανε για πλάκα! Και τι κάνουν οι 300 εκεί πάνω? Τους δίνουν και άλλα προνόμια γιατί είναι «οικονομικοί μετανάστες»! Στην Ολλανδία στο ανάλογο θέμα τους δώσανε προθεσμία να τα μαζέψουνε και να φύγουν…! Δεν είμαι ρατσιστής απλά θέλω πίσω την χώρα μου! Είμαστε 11,000,000 άνθρωποι και από αυτό το ποσό τα 4 με 5 εκτατομύρια είναι μετανάστες! Για πιο λόγο? Εγώ αν πάω στην Αλβανία δεν θα έχω τα προνόμια που έχουν αυτοί εδώ! Δεν είναι άδικο εμένα το κράτος (όπως και σε σας) να μου τα παίρνει με κάθε μέσο και ο Αλβανός να ζει με άνεση και απλότητα?

    Συγχωρήστε με αν σας κούρασα αλλά έπρεπε κάπου να τα πω…!


    Ο δικός σας St Anger


    Φιλε νομιζω πεφτεις στην χειροτερη λουμπα,αυτη του εθνικισμου και φυλετισμου.Σκεψου πως ενας οικονομικος μεταναστης η' ενας προσφυγας που ερχεται εδω εχει αλλο σημειο εκκινησης απο εσενα και ειναι φυσικο το κρατος να τον παρει απο το χερακι και να τον βοηθησει να σταθει στα ποδια του.Ερχεται ξεβρακωτος με στοχο την υλικη επιβιωση,αλλα και να ξεφυγει απο καποιο απολυταρχικο καθεστως που του εκανε την ζωη πατινι.Μην κοιτας στην Ελλαδα που επι της ουσιας ειμαστε ενας καλομαθημενος λαος:σε πολεμο εχουμε να εμπλακουμε σοβαρα απο το Β' παγκοσμιο και η χουντα που εγινε εδω ηταν light-σε συγκριση με αλλους λαους.Δεν φανταζεσαι τι τραβανε αλλοι λαοι,χουντες που τους τσακισαν,συνεχεια πολεμο,πεινα,φτωχια και δυστυχια.

    Δεν υπαρχουν εθνη και αλλοι διαχωρισμοι(η' εστω δεν θα επρεπε),αλλα ανθρωποι που θελουν να ζησουν για ενα καλυτερο αυριο.Μετα λες "η χωρα μου"..Σκεψου αυριο μεθαυριο να μην υπαρχει η χωρα σου και να πρεπει να φυγεις για να επιβιωσεις,πως θα ηθελες να σου φερθει η χ-ψ χωρα υποδοχης?Ροδα ειναι και γυριζει..{#emotions_dlg.rolleyes}



    Στο σπίτι σου πόσους μετανάστες φιλοξενείς;

     



    Α ρε Φωτη ακομα απωθημενα εχεις απο την εποχη που σε μπουκωνα στα θρησκευτικα και πετας κακιουλες-εξυπναδουλες?Το τι εχει κανει η οικογενεια μου για μεταναστες και τι εχουν κανει οι προγονοι μου για να σωσουν Εβραιους απο το Αουσβιτς στο Β'παγκοσμιο δεν το ξερεις,οταν την ιδια στιγμη κατι "Χριστιανοι" σαν και σενα τους εψαχναν φορωντας μαυρη κουκουλα.Εξυπνακια.



    To τι έχει κάνει η οικογένειά σου για τους μετανάστες και για τους Εβραίους δεν το γνωρίζω όπως δεν γνωρίζεις και εσύ τι έκανε η δικιά μου οικογένεια και εγώ!

    Δεν θα απαντήσω ανάλογα γιατί δεν συνηθίζω να ακολουθώ όταν το επίπεδο πέφτει!

    Θα μπορούσα να σου πω ιστορίες για κολοκύθια τούμπανα πολλές.

    Εγώ θα σου ζητήσω συγνώμη αν σε πρόσβαλα με αυτό που είπα στην προηγούμενη παράθεση. Άλλη όμως ήταν η πρόθεσή μου!

    Εσύ μπορεί και να φιλοξενείς πράγματι μετανάστες στο σπίτι σου. Μπορεί και να μοιράζεσαι και το φαγητό σου μαζί τους. Αν συμβαίνει μπράβο σου!

    Εγώ με αυτό που ρώτησα ήθελα να δείξω ότι σε όλα υπάρχει ένα όριο. Μπορείς να φιλοξενήσεις μέχρι τόσους όχι παραπάνω το κατάλαβες;

    Πέρα από αυτό το όριο ή δεν μπορείς να τους βοηθήσεις και λες στόπ ή συνεχίζεις να τους δέχεσαι και το πρόβλημά τους γρήγορα γίνεται και δικό σου!

    Γιατί ο απελπισμένος που δεν βρίσκει δουλειά ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΑ θα κάνει και έγκλημα για να επιβιώσει ή για να ταϊσει το παιδί του!

    Εμείς σαν λαός δώσαμε τεράστιους αγώνες για ελευθερία δημοκρατία και εργασιακά δικαιώματα! Χύθηκε πολύ αίμα! Ελπίζω αυτό κάτι να λέει!

    Το ξαναλέω λοιπόν. Όλα είναι θέμα μεταναστευτικής πολιτικής.

    Θεωρίες του αέρα με ωραία λόγια όλοι μπορούμε να λέμε! Κροκοδείλια δάκρυα για τους κατατρεγμένους του κόσμου όλοι μπορούμε να βγάζουμε!

    Ποιος πραγματικά όμως βοηθάει είναι άλλη ιστορία!

    Η απάντηση αυτή που δίνω είναι μια επεξήγηση στους φίλους της συζήτησης που μπορούν να καταλάβουν και μπορούν να κάνουν έναν λογικό διάλογο κρατώντας το επίπεδο στο σωστό σημείο!

    Δεν με ενδιαφέρει η απάντησή σου γιατί θεωρώ ότι κάποιος από τους δυό μας έχει πρόβλημα ακοής ή κατανόησης οπότε είναι αδύνατη η επικοινωνία! Δεν το αποκλείω να είμαι εγώ αυτός. Ας το κρίνουν οι υπόλοιποι!

     


    fotis70
    12.09.2008, 20:18

    Ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών Δαμασκηνός που έσωσε χιλιάδες Εβραίους βγάζοντάς τους ψεύτικες ταυτότητες σαν Χριστιανούς αν δεν κάνω λάθος ήταν Χριστιανός Ορθόδοξος.

    Αυτά όμως είναι ψιλά γράμματα! Δεν μας ενδιαφέρουν!