ελληνική μουσική
    813 online   ·  210.851 μέλη

    Ξένη μουσική του 70-80 και σημερινοί έφηβοι!

    werty25p
    29.08.2006, 22:44
    Ξέρετε πολλούς 17-18άρηδες που να ασχολούνται με την ξένη μουσική του 70 και του 80 πλέον??? Προσωπικά κανέναν και μου φαίνεται περίεργο! Από τότε μας έχουν μείνει τόσα τραγούδια που ακούγονται ευχάριστα ακόμα, ενώ και πολλά χρησιμοποιούνται για νέα remix.
    Γιατί τέτοια περιφρόνηση??? Ιδίως στα pop και disco...?


    assasinos
    29.08.2006, 22:49
    Τι να σου πώ φίλε...τουλάχιστον υπάρχουν και καλά remix ή επανεκτελέσεις των παλιών καλών κομματιών...οπότε δεν πρέπει να μιλάμε για περιφρόνηση...
    werty25p
    29.08.2006, 22:56
    Ναι, αυτοί που κάνουν τα remix προφανώς τα εκτιμούν και αντιλαμβάνονται την αξία τους. Αν όμως βάλεις κανέναν- καμία 18 χρονο-η να ακούσουν το original ούτε που θα το διανοηθούν!!!! Π.χ. φέτος το Hung up της Madonna έγινε τρελή επιτυχία αλλά το Gimme gimme gimme των Abba στο οποίο βασίστηκε δεν έπαιξε και κανείς δε θα ήθελε να το ακούσει!!! Δε θέλω βέβαια να γίνομαι και απόλυτος αλλά ως επί το πλείστον έτσι έχει η κατάσταση!
    meltica
    30.08.2006, 00:49
    Όσοι έχουν μια σχετικά καλή μουσική γνώση φαντάζομαι ξέρουν από που προέρχονται τα τραγούδια που γίνονται ρεμίξ... Τώρα αν ακούνε αυτή τη μουσική που αναφέρεις δεν το ξέρω... ακόμα και να είναι έτσι όπως τα λες, δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα περιφρόνησης, αλλά περισσότερο προσωπικού γούστου.
    evonni
    30.08.2006, 01:44
    Ελάχιστους...Και είναι κρίμα, γιατί χάνουν σπουδαία συγκροτήματα - διαμάντια της ροκ κι όχι μόνο.
    TomTraubert
    30.08.2006, 03:25
    Στο αρχικό ερώτημα να μου επιτραπεί να προσθέσω κι εγώ: Ξέρετε πολλούς 17-18άρηδες που να ασχολούνται με την ξένη μουσική του 2006; Γιατί εδώ κι αν δεν υπάρχει κανένας...
    kalouka
    30.08.2006, 08:00
    δεν νομίζω πως είναι παράλογο να μην ακούνε τα παλιά αν δεν ψάχνονται παραπανω για αυτά που ακούνε.Όποιος θελήσει να αναζητήσει απο που ξεκίνησαν τα διάφορα είδη μουσικής η τις πρώτες ηχογραφήσεις μεγάλων συγκροτημάτων του σήμερα (π.χ rem u2 κ.α.) θα ασχοληθεί με αυτές τις δεκαετίες απο την άλλη μπορεί απλώς να ακούει μουσική χωρίς να τον ενδιαφέρει ούτε καν ποιός το τραγουδάει
    επιλογές.............
    nightwalker
    30.08.2006, 09:33
    Οντως,οι περισσοτεροι εφηβοι σημερα δεν πολυσκοτιζονται αν αυτο το χαζο-remix που ακουνε βασιζεται σε καποιο παλιοτερο τραγουδι των '70's ή '80's(disco συνηθως).Και αυτο ειναι που με ενοχλει πολυ..π.χ τελευταια ακουγονται σε καποια club remix των τρομερων τραγουδιων των Modern Talking,και σχεδον κανεις δεν εχει ακουσει τα original ουτε ξερει μαλιστα ποιοι ειναι αυτοι!
    wraios
    08.09.2006, 12:32
    Παντως εγω προτιμω τους stones τους doors και τον bob dylan(και αλλους πολλους)απο τις τσιριδες των σημερινων τραγουδιστων....τοτε επαιζαν μουσικη...
    black_devil
    08.09.2006, 17:52
    Εγω παντως ακουω 70's. Ακουω και τα σημερινα τραγουδια βεβαια αλλα και τις κομματαρες τις συγκεκριμένης δεκαετίας. Οι περισσότεροι γνωστοι μου όμως δυστυχως δεν εχουν ιδέα για τη μουσική πριν το 97-98...
    mmmsss
    09.09.2006, 00:18
    Ναι κι εγω αν κι ειμαι 15, ακουω κομματια εποχης 70 και του 80, εχει ο πατερας μου πολλα Cd του κι ακουσα μια φορα ετσι για να δω, και ενθουσιαστηκα!!!
    werty25p
    09.09.2006, 00:27
    Πάντως πιστεύω πως πρώτο βήμα για να καταφέρει κάποιος να ακούσει παλιά κομμάτια και να ασχοληθεί, είναι να ξεπεράσει την ιδέα του παλιού! Είναι πολλοί αυτοί που τα απορρίπτουν απλώς ως παλιά. Η ιδεά του να ακούσουν κάτι εκτός εποχής τους προκαλεί απέχθεια! Αλλά το πρόβλημα πιστεύω πως είναι κυρίως πως πολύ απλά τα παλιά αποκλείεται να είναι trendy...! Ωστόσο πρέπει να ψαχνόμαστε και να διαμορφώνουμε εμείς τα γούστα μας και να μην αφήνουμε άλλους να μας επηρεάζουν...!
    mmmsss
    09.09.2006, 14:02
    Το μέλος werty25p στις 09-09-2006 στις 00:27 έγραψε...
    Παράθεση:

    Πάντως πιστεύω πως πρώτο βήμα για να καταφέρει κάποιος να ακούσει παλιά κομμάτια και να ασχοληθεί, είναι να ξεπεράσει την ιδέα του παλιού! Είναι πολλοί αυτοί που τα απορρίπτουν απλώς ως παλιά. Η ιδεά του να ακούσουν κάτι εκτός εποχής τους προκαλεί απέχθεια! Αλλά το πρόβλημα πιστεύω πως είναι κυρίως πως πολύ απλά τα παλιά αποκλείεται να είναι trendy...! Ωστόσο πρέπει να ψαχνόμαστε και να διαμορφώνουμε εμείς τα γούστα μας και να μην αφήνουμε άλλους να μας επηρεάζουν...!



    Σωστοτατος, συμφωνω απολυτα
    iris-the-black
    09.09.2006, 15:20
    Εγω δηλωνω παρουσα!14 χρονων ξεροντας να ξεχωριζω την ποιοτικη μουσικη και φαν των 70s..Να ναι καλα κι ο πατερας μου με τις κασετουλες και τα CDs του...
    Ο...(μ)πα(μ)πα-ροκας!!
    vero
    09.09.2006, 15:55
    Το μέλος iris-the-black στις 09-09-2006 στις 15:20 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εγω δηλωνω παρουσα!14 χρονων ξεροντας να ξεχωριζω την ποιοτικη μουσικη και φαν των 70s..Να ναι καλα κι ο πατερας μου με τις κασετουλες και τα CDs του...
    Ο...(μ)πα(μ)πα-ροκας!!



    me too na einai kala o mpampas m kai o theios m pou mathainw rock mousiki tou 60-70
    Paloukeze
    04.04.2007, 03:42
    Ρε παιδιά, αν δεν ακούνε αρκετοί νέοι 70s τότε όλοι οι νεαροί ροκάδες που κυκλοφορούν τι ακούνε;;; Και μη μου πείτε δεν είναι πολλόι, εγώ μόνο στην τάξη μου στο σχολείο έχω, μαζί μ'εμένα, γύρω στα 7-8 άτομα και γνωρίζω κάθε τόσο πάρα πολλούς! Η ροκ κοινότητα είναι πολύ μεγάλη, μην παρασύρεστε απο τα κωλάδικα που προβάλλουν τα κανάλια, πολλά παιδιά ακούνε classic rock! Σας βεβαιώνω, το ζω!
    analystis
    04.04.2007, 08:28
    Έχω την εντύπωση ότι όπoιο παιδί με καλό αυτί ακούσει τα αριστουργήματα των 70s και 80s θα τα εκτιμήσει και θα γίνει fan. Επίσης έχω την εντύπωση ότι μετά το 95-96 η παραγωγή τέτοιων υτραγουδιών σταμάτησε και ίσως το μόνο που απομένει είναι τα remix. Πάντως μου φαίνεται πολύ περίεργο που τα 80s θεωρούνται πλέον ρετρό, όταν θυμάμαι σαν χθές τα videoclip τους φρέσκα στο MTV και να τα χορεύω σαν καινούρια τραγούδια στις disco στις εκδηλώσεις του Λυκείου...
    tsaboukos
    04.04.2007, 12:43
    Eγώ ακούω μονο 70s,80s,90s....και ξέρω αρκετούς στην ηλικία μου οι οποιοι ακουν τα ιδια:Rock,Hard Rock,Glam Metal,Heavy Metal,Thrash Metal,Grunge,Punk,Pop,Disco...

    It's better to burn out than to fade away!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsaboukos στις 04-04-2007 12:43 ]


    Anthos
    04.04.2007, 14:24
    Μιλώντας με κάποιο 40ρι που έζησε και αμερική πολλά χρόνια με πολλές παρουσίες σε συναυλίες στο LA και καυστηριάζοντας τις μουσικές επιλογές την σήμερον ημέρα μου είπε το εξής "Όλη η μουσική γραφτηκε από το 65 μέχρι το 85..."...

    Μπορεί να μην συμφωνώ απόλυτα και απολύτως αλλά σε ένα βαθμό έχει δίκαιο...Απόδειξη ότι τις μεγαλύτερες συναυλίες κάνουν οι 60ρηδες Stones ktl
    sea_like_eyes
    09.05.2007, 22:53
    πάντως κάντε μια προσπάθεια ν'ακουσετε διάφορα remix καταξιωμένων dj…δεν προσπαθώ να σας πείσω πως είναι καλύτερα από τα αυθεντικά,μα αξίζει μια δοκιμή!
    Πάντως έπεσα από τα σύννεφα όταν κατάλαβα πως το ‘’Τhe world is mine’’ του μεγάλου David Guetta είναι βασισμένο στο ‘’Someone Somewhere In Summertime’’ των Simple Minds…χωρίς αυτό να αναφέρεται πουθενά…(ότι και καλά είναι remix)