ελληνική μουσική
    923 online   ·  210.853 μέλη
    margo
    15.09.2006, 14:23

    kadmilos
    15.09.2006, 14:51
    Ειχα πει οτι δεν θα ξαναμιλησω εδω αλλα δυστυχως αναγκαζομαι να πατησω το λογο μου και αρχιζω με ενα στιχο απο Active Member.
    Οι πιο πολλοι δεν θυμαστε αυτα που ειχα πει,και μ'αναγκαζετε ξανα να σας χαλασω τη γιορτη.
    Ειστε κλικα γιατι τρεχει ο ενας να καλυψει τον αλλον οχι γιατι βγαινετε εξω και κανετε παρεα.Αυτοπροστατευεστε απο την αληθεια.Οτι δηλαδη βγαζετε στο περιθωριο οτι ειναι διαφορετικο με ατακες του τυπου..σας ξερουμε εσας που θελετε να τραβηξετε την προσοχη κτλ.
    Αυτα που ειπα για φασισμο ναι πανε στο χιουμορ οπως ειπε ο μεγαλοςερωτικος αλλα και σε αλλα πραγματα που εχω δει απο εσας εδω μεσα του τυπου:Ακουτε γυφτικα τραγουδια εσεις που ακουτε λαικα.και δεν ειναι το θεμα οτι τα λεει ενας αλλα σχεδον ολοι.Ρε ενα επιπεδο,μακρια απο φασισμο παντα(ειμαι εμπαθης ναι)
    Και κατι αλλο οταν μεσα σε ενα διαλογο λες διακοσιες φορες οτι εισαι εκτος θεματος θυμιζεις τον αθλιο καθηγητη που βαθμολογει τις ιδεες σου λεγοντας εισαι εκτος θεματος.και τα παιδακια που τα βολευει λενε:καλα λεει ο κυριος.Εδω μιλαμε για αλλο θεμα,ασχετα αν εισαι μεσα στο θεμα η τουλαχιστον σε αυτα που λενε αλλοι εντος θεματος.Φασισμο το έω εγω αυτο.Κοβω οτι δεν μαρεσει ή τουλαχιστον το υποβιβαζω για να δημιουργησω εντυπωσεις
    Βαρεθηκα να ακουω ο χορχε την εφτιαξε τη σελιδα.Δε με νοιαζει κιολας αν την εφτιαξε αυτος.Δεν τον ξερω,δε με ξερει αλλα την αποψη μου θα τη λεω.αν ηθελε να λεει τα δικα του να μην ειχε φορουμ
    Ειμαι αντιθετος σε πολλα απο εδω μεσα και αν θελετε να ξερετε ειμαι γραμμενος εδω μεσα σχεδον τρια χρονια.Δεν τα λεω αυτα απο προσωρινα συμπερασματα.
    Και κατι τελευταιο γιατι κουρασα..Ας δουμε ενα πμ που μου εστειλε ο υποστηρικτης του δικου του δικαιου ο γιουνικ.

    Φίλε μου, μπες κάποια στιγμή στο post σου στο "Η βία πουλάει; Κάτι μας είπες." και σβήσε αυτό το "βαζω δυο ωραιες γκομενες να πηδιουνται..." ή άλλαξέ τό με κάτι πιο κόσμιο... Δεν χρειάζεται όποιος μπαίνει στο topic να διαβάζει για "πηδήματα". Σου θυμίζω ότι μεταξύ μας βρίσκονται παιδιά, γυναίκες, και γενικότερα κόσμος που δεν είναι υποχρεωμένος να διαβάζει τέτοιες εκφράσεις... Το MusicHeaven έχει ένα πολύ καλό επίπεδο. Ας το κρατήσουμε έτσι...


    Και ολα αυτα σε μια εκφραση που δεν εχει κατα τη δικη μου αποψη τιποτα το χυδαιο και τιποτα το αισχρο.Αλλα ο ηθικος γιουνικ που κατα τα αλλα ξερει τι ειναι φασισμος το θεωρει κακο.Αισχρο.Μηπως να με αφοριζανε κιολας οι παπαδες του ΜΗ??


    Υ.Γ σιχαινομαι την προστακτικη.
    jorge
    15.09.2006, 15:02
    Το μέλος kadmilos στις 15-09-2006 στις 14:51 έγραψε...
    Παράθεση:

    Και κατι αλλο οταν μεσα σε ενα διαλογο λες διακοσιες φορες οτι εισαι εκτος θεματος θυμιζεις τον αθλιο καθηγητη που βαθμολογει τις ιδεες σου λεγοντας εισαι εκτος θεματος.


    Δώσε μου ένα παράδειγμα που έκανα κάτι τέτοιο και θα το κουβεντιάσουμε.
    kadmilos
    15.09.2006, 15:12
    Δεν πηγαινε σε εσενα αυτο.Διαβασε αυτο το θεμα και δες ποσες φορες εκανε καποιος παραπονα οτι ειμαι εκτος θεματος η οτι ξεχασαμε το θεμα.
    jorge
    15.09.2006, 15:26
    Γιατί να μην πει την άποψή του δηλαδή; Κάποιοι ήθελαν να συνεχίσουν τη συζήτηση περί κόλασης κλπ. Είναι κακό που το γνωστοποίησαν;

    Δε σου επέβαλλε κανείς κάτι.
    kadmilos
    15.09.2006, 15:30
    Ετσι το βλεπεις εσυ.Εγω δεν το βλεπω ετσι.Αν ηθελε να συνεχισει την κουβεντα περι κολασεως ας τη συνεχιζε.Δεν του επεβαλλε κανεις κατι.
    antreas_dr
    15.09.2006, 15:30
    Μαλλιά κουβάρια!!!!
    jorge
    15.09.2006, 16:22
    Το μέλος kadmilos στις 15-09-2006 στις 15:30 έγραψε...
    Παράθεση:

    Αν ηθελε να συνεχισει την κουβεντα περι κολασεως ας τη συνεχιζε.Δεν του επεβαλλε κανεις κατι.



    Μα ΕΣΥ δείχνεις ενοχλημένος και γκρινιάζεις.
    kadmilos
    15.09.2006, 16:26
    Καταλαβες γιατι γκρινιαζω η εισαι αλλα λογια να αγαπιομαστε?
    jorge
    15.09.2006, 17:05
    Όχι, δεν είσαι ξεκάθαρος.
    dimitrapan
    15.09.2006, 19:13
    Το μέλος heartbreak-kid στις 14-09-2006 στις 20:05 έγραψε...
    Παράθεση:

    αν κάποιος διαπιστώση,με την οποια λογική διαθέτει,ότι παει να δημιουργηθή ή έχει δημιουργηθή κλίκα,είναι καλλίτερο να κάνει κλικ στην οθονη πάνω δεξιά ή να το πή???εγώ προτιμώ τους ανθρώπους που βγαίνουν και το λένε στα ισα και δεν με πειραζει το ύφος τους...δεν το κρινω ή τουλάχιστον προσπαθώ(ορισμένες φορες ανεπιτυχώς οπως ολοι)...


    Το λένε Δημήτρη μου αλλά χωρίς προσβολές και διδαχές...

    Παράθεση:

    και κατι αλλο...εδω μέσα δεν ειμαστε μονο για να περναμε καλα!αλλιως δεν θα είχαν φτιαχτη τοπικ οπως για τον λιβανο κλπ.μπορούμε να γράφουμε και αλλα πράγματα πέραν των χαρούμενων σχολίων.αυτα εν ολιγοις απο έναν άνθρωπο που συνηθως διαφωνεί με τον sintorin και που ισως και να θεωρείται απο αυτόν μερος της κλικας


    Προσωπικά είμαι εδώ για να περνάω καλά και σε αυτό το "καλά" περιλαμβάνω τις έννοιες του "ενημερώνομαι", "προβληματίζομαι" και φυσικά κάνω και δέχομαι "χαρούμενα σχόλια"... Δεν θεωρώ ότι "περνάω καλά" όταν αυτό που κάνω κυρίως είναι να προσπαθώ να επιβάλλω τον τρόπο σκέψης μου...

    kadmilos
    15.09.2006, 19:37
    Το μέλος jorge στις 15-09-2006 στις 17:05 έγραψε...
    Παράθεση:

    Όχι, δεν είσαι ξεκάθαρος.



    Ξεκαθαρος ειμαι.Κατσε διαβασε τι λεω .
    jorge
    15.09.2006, 20:23
    Λες να μην το έκανα;
    kadmilos
    15.09.2006, 20:28
    Ναι ετσι λεω.
    antreas_dr
    15.09.2006, 20:44
    Η Φάση σε αυτό το τοπικ μου θυμίζει παιδάκια του δημοτικού που έχουν πεισμώσει και και δεν υποχωρεί κανένα....
    Θα φωνάξω τη μαμά μου....
    jorge
    15.09.2006, 22:31
    Το μέλος kadmilos στις 15-09-2006 στις 20:28 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ναι ετσι λεω.



    Τελικά μάλλον είχε δίκιο αυτός της κλίκας σου, ο sintorin. Είμαι ηλίθιος.
    kadmilos
    15.09.2006, 22:59
    Ρε φιλε τωρα τι προσπαθεις να κανεις?Να πεις οτι και καλα αλλος ειναι κλικα?Απο που και ως που ?Τον σιντοριν ουτε τον ξερω ουτε με ξερει ουτε αναφερθηκα ποτε σαυτον.
    Διαστρεβλωση νομιζω το λενε αυτο.Αλλα δεν το κανεις πολυ καλα.
    Και τελικα ηλιθιος δεν εισαι,πιο πολυ στο κουτοπονηρος πας ετσι οπως μιλας.
    jorge
    15.09.2006, 23:48
    Είστε κλίκα μεγάλη, άσ' τα σάπια...
    kadmilos
    15.09.2006, 23:54
    Το μέλος jorge στις 15-09-2006 στις 23:48 έγραψε...
    Παράθεση:

    Είστε κλίκα μεγάλη, άσ' τα σάπια...



    yeahhhhhh!!!!!!!
    thank
    15.09.2006, 23:58
    εγω σας προειδοποίησα να μην ανοίξετε τα links βράδυ, ορίστε τώρα τα αποτελέσματα. Περα, από πλάκα, 2 - 3 επισημάνσεις, πιο πολύ σαν συμβολή στον προβληματισμό, παρα σε κάποια δικαίωση. Και αυτό, επειδή εδω και αρκετό καιρό έχω πολύ αποστασιοποημένη στάση απέναντι στο ΜΗ, παρά το γεγονός πως μεγαλώνει η εκτίμισή μου στην προσπάθεια, στους ανθρώπους του (χόρχε, moderators, "μελη") και σε ότι προκύπτει από αυτό. Από τα blogs που φτιάχνει ο χόρχε μέχρι τα λαιβ και δεν ξερω κι εγω τι αλλο.

    Οπου χρησιμοποιώ α' πληθυντικό, το κάνω επίτηδες γιατί δεν εξαιρώ τον εαυτό μου.

    1. Μη - κλικα, επειδή μαζευόμαστε, γνωριζόμαστε περνάμε καλα, τηλεφωνιόμαστε κλπ.

    Λαθος. Αυτά τα κάνουν κάποιοι. Καποιοι άλλοι όχι, ειτε επειδή δεν μπορούν, είτε επειδή δεν επιλέγουν να το κανουν. Για μενα, η "πραγματική" διάσταση που έχει το σαιτ, ειναι μοναδική, εξαιρετική. Ισως σπάνιο για το ιντερνετ. Αλλα, για κάποιον που δεν τα βιώνει αυτά, βλέπει και κρίνει (ορθώς ή εσφαλμένα) από το τι γράφεται, το πως, αλλά και από άλλα που ανακοινωνονται στο σαιτ. (οχι μονο στο φόρουμ εννοείται).

    2. Ιντερνετ και κολλητιλικια, κλικες κλπ.

    Στό φόρουμ γράφονται διάφορα. Μετά μπορεί να γνωρίσεις τον άλλον και να αποδειχθεί μάπας. Η να μην συμφωνείς με όσα γράφει αλλά στην πραγματικότητα να σου αρέσει. Να υπάρχει άλλη χημεία. Βεβαια, πολλες φορές, το τι γράφει και ο τρόπος που τα γράφει ο καθένας, αντανακλά κάποιες πλευρές του. Ειναι ενα στίγμα. Πάντως ειναι λαθος (για όλους) να νομίζουμε πως η συμφωνία και το κολλητηλίκι στο ίντερνετ σημαινει το ίδιο και εκτός. Και ολοι θα την πατήσουμε πολλες φορες.

    Το σωστό θα ειναι να περιοριζόμαστε στο συγκεκριμένο τόπικ. Μπορεί και να μην ειναι έτσι, τέλος πάντων. Ελα ντε όμως που πολλές φορες, επηρεαζόμαστε και από άλλα που έχουμε δει .. Ειναι αυτό που λέμε τελικα, "δικτυακή παρουσία" Μας επηρεάζει κάποιες φορες. Αν τον γνωρίζουμε προσωπικά, ίσως μας επηρεάζει περισσότερο. Επομένως, πολλές φορές, απευθυνόμαστε στον άλλον σε ένα δημόσιο βήμα - έχει διαφορά μεταξύ κουβέντας κολλητών - νομίζοντας πως οι τριτοι εχουν την ίδια εικονα με μας. Εμ, δεν την έχουν.

    Πολλές φορές συμβαίνει το αντίθετο. Βλέπει ο άλλος εμένα να κάνω πλάκα στα τοπικς με τον ορφέα ή τον ρόρρυ166 (οχι 666) και σου λεει, αυτοί ειναι τεκίμια ... αρα αλληλοκαλύπτονται. Εκεί κάπου μπαίνουν και τα ΠΜ, τα μαιλ, τα μσν .. και δεν ξέρω κι εγω τι άλλο.

    Ειναι όμως δικαίωμα όλων να κανουν παρέα με όλους, να γράφουν οπως νομίζουν, να κρίνονται κλπ. Και βεβαια δικαίωμα των άλλων να σχηματίζουν την εικόνα που έχουν. Το ιντερνετ ισως ειναι παραμορφωτικό από μόνο του. Οχι γιατι καποιοι λένε φούμαρα, αλλα γιατί απλά μεταφέρει τόσα πολλα σε μια οθόνη. Βεβαια, οι τσαντίλες, οι χαρές, οι δευτερες και τρίτες σκέψεις ειναι φυσιολογικό, γιατί πίσω απο τα πισι υπάρχουν άνθρωποι.

    3. Ο χαμός εδώ.

    Kατάλαβα πως ο kadmilos τα πηρε με ενα μαιλ που έλαβε σε άλλο τόπικ, - έτσι εξηγείται η φάση με τον χαρακτηρισμό του γιουνίκ. Χωρις να θέλω να υποτιμίσω κανέναν, η αναφορά σε ΠΜ - δυστυχως - σε ενα δημοσιο βήμα, μαλλον θα πρεπει να θεωρείται ως "ισχυρισμός" Γιατι, ειπειδή ακριβως εδω μπαινουν 100δες ανθρωποι τη μερα, δεν μπορει ο αλλος (ο "τρίτος") να ξέρει το αληθές. Υπάρχουν βεβαια οριακες περιπτώσεις.

    Αλλά, πάλι χωρις να θελω να πω ότι ο kadmilos λεει ψέμματα, στη μεθοδολογία της έντασης αναφέρομαι, αν μπω στη λογική αυτή, τότε ενδεχομένως ο καθένας θα μπορεί να επικαλείται περιεχόμενο ΠΜ, ο αλλος να το αρνείται .. και ο χόρχε να κάνει τον ντετέκτιβ. Τώρα βέβαια, έγινε, δεν εχει νοημα να μπαινουμε σε λεπτομέρειες. Αν εγω επαιρνα ένα τετοιο ΠΜ (θεωρητικά μιλάω παλι) θα το ετρωγα .. και θα προσδιοριζα εσωτερικα την ολη σταση μου, ισως με βοηθούσε και στο να βλεπω πως το φορουμ δεν ειναι τιποτε αλλο απο μια ανταλλαγη απόψεων. Οι οποιες συνέχεις και προεκτάσεις σε κλίκες, φιλίες, εκτίμιση, σαιτ, κλίκας, ομάδας, παρέας, κλπ .. θελει αλλη προσέγγιση.

    4. Ηθικολογία, όρια και προσβολές.

    Παιδιά συγνώμη, αλλά τελικά τα όρια ειναι λεπτά. Με το συμπάθιο δηλαδή, αλλά,

    - μπινελίκια για πλάκα η για σοβαρά, έχουν γρφτεί καταφανέστατα. Τωρα το να βαζουμε τελίτσες .. και τα πρώτα γραμματάκια, η αν τα λέμε ολογραφως. Συγνώμη, αλλά το μαλακας ειναι απολύτως το ίδιο με το μ......ς (σόρρυ αν μου ξέφυγε καμμια τελεία. Μη τραλαθούμε.

    - το "εχεις φασιστικες απόψεις" δεν απεχει πολύ από το εισαι "εισαι φασίστας". Η το "θρησκοληπτικες απόψεις" ειναι σχεδόν το ίδιο με το "εισαι θρησκόληπτος". Η μεγάλη διαφορά εντοπίζεται κυρίως στο πως το γράφει κανεις. Βεβαια υπαρχουν καποια ορια.

    Για να μη πούμε άλλα όπως (ενδεικτικά το λέω) "μη κανετε σαν προβατα", "διαφθείρετε κόσμο", "χαφτετε ότι σας πασαρουν" "ειστε σκυλάδες" κλπ μπορεί να μην έχουν υβριστικό περιεχόμενο, αλλά τον άλλον μπορει να τον προσβάλουν.

    Ολοι μας σχεδόν, κατά τον α ή β τρόπο ίσως έχουμε ξεπεράσει τις λεπτες γραμμες. Και με εξαιρεση καποιες συστασεις σε οριακες καταστασεις - αν εχουν υπάρξει - το σαιτ δεν επεμβαίνει, δεν διαγραφει, δεν δεν ... Και τελικά μετά από λίγο καιρό ξεχνιέται. Γιατί απλά, οσο και αν πολλοι θα το θελαμε - εγω ιδεατα θα το ηθελα να συμβαινει - δεν γινεται. Το σαιτ ειναι ανοιχτό και καποιοι ανθρωποι από τον ελευθερο χρόνο τους προσπαθουν να κρατησουν μια ισσοροπια. Χανουμε από αυτά, αλλά κερδίζουμε από άλλα. Αν ο χόρχε ειχε 3 - 4 συνεργάτες να κόβουν, να ράβουν και να προβαίνουν σε συστάσεις ... απλά .. το ΜΗ δεν θα ηταν ΜΗ.

    Αλλα, με όλο αυτό, τελικα έχει γινει ενας χωρος προβληματισμού - με τα πολλα μειονεκτηματα καθε δικτυακου χώρου, επικοινωνιας και γνώσης. Για να μη πουμε πως ... ολες οι δημοσιες εκδηλώσεις σχεδόν στο σύνολό τους οργνανώνονται μεσα από εδω. Τώρα .. σε καποια κρίσιμα θέματα .. ε .. οκ βρε παιδιά, καποιος πρεπει να εχει τον τελικό λόγο. Ε αντικειμενικα ειναι ο χόρχε.

    5. Εισαστε ετσι κι αλλοιως, το σαιτ ειναι έτσι, αλλοιως κι αλλοιωτικα κλπ.

    Εδω τα πραγματα ειναι ξεκάθαρα. Το σαιτ το εκφράζει ο διαχειριστής και ο moderators. Οι moderators καπου ειναι γραμμενοι, και για καθε ενότητα του φόρουμ. Αν εγώ δω έναν mοderator να εχει δικτυακή συμπεριφορά που δεν μου παει, τότε .. ισως προβληματισθώ.

    Ολοι οι αλλοι, από τις γλυκύτατες παρεναίσεις, τις βοήθειες, τις υποδείξεις, τις λίγο πιο τραβηγμενες παρεμβάσεις, τις απόψεις, τις εντάσεις, τα μπινελίκια, τις κοσμιότητες, εκφράζουν τον εαυτό τους. Και αυτό συμβαίνει συχνά. Από το αν ανοιχτηκε ενα τοπικ στη σωστη κατηγορία, ή "βρε παιδάκια ηρεμήστε, φιλάκια, μπυριτσες και τετοια". Στην υπερβολή τους, μπορεί να οδηγήσουν και σε ταύτιση. Αλλά, και πάλι, αν εμπαινε ο χόρχε και ελεγε συνεχεια .. "οχι τετοια σχολια ρε, αυτή ειναι δουλειά του moderator ..." ε οκ παλι χανεται η μπαλλα.

    Α ναι .... και πολλοι δεν γράφουν .. απλα διαβάζουν ... Η ψαχνουν κατι και δευγουν και ριχνουν μια ματια. Και ομως το γουστάρουν.

    Και όλοι, ο διαχειριστής, οι moderators, αυτοί που μπαινουν, οι γκρινιάρηδες, οι φαν, .. ολοι, έχουν καθε δικαίωμα να εκφράζονται όπως θέλουν, με τον τρόπο που θελουν, αναλαμβάνοντας βέβαια τον κίνδυνο της διαμορφωσης της δημοσιας εικονας τους, με τα ωραία, τα άσχημα και τις αντιφάσεις τους.

    Και η ζωή θα συνεχιστεί, και το σαιτ θα παει μια χαρά. Και οσοι "συντονιζονται" θα παραμένουν και οσοι καπου κολλάνε, δεν εχουν χρόνο, δεν τους παει, .. θα απομακρύνονται. Αλλά, ειναι αλλο αυτό και αλλο η κλίκα. Και δεν ειναι λογος να χαρακτηρίζουμε συνολικα ανθρώπους και προσπάθεις. Μπορει να μη μας πανε .. αλλα να δινουν κατι.

    ΥΓ. και εγώ έχω βρεθεί σε αντίσοιχες καταστάσεις, τα έχω παρει όπως ο γιουνικ και ο καδμιλος, εχω εκνευρισθεί με τον χορχε και τους μοντερειτορς, εχω δημιουργησει ένταση κλπ. Μερικά από τα όσα γράφω, οφείλονται σε αυτην την εμπειρία. Αλλά οταν προσπαθησα να δω και την άλλη πλευρα, δεν άλλαξα τις απόψεις μου τελικα, αλλά ειδα και άλλες οπτικές. Που συνθέτουν τη στάση μου σε ολα αυτα.


    (αντε μπας και πειτε ... ωχ .. θα μας ξαναπετάξει κανένα κατεβατό και αμπελοφιλοσοφίες αν το συνεχίσουμε ... οποτε στματήσει η όλη ένταση.