ελληνική μουσική
    497 online   ·  210.881 μέλη

    Ετοιμάζεται ο νέος δίσκος του Μιχάλη Χατζηγιάννη

    Yperoptis
    16.11.2006, 17:22
    Παράθεση:

    Το μέλος Margarita1 στις 07-11-2006 στις 23:57 έγραψε...

    Μάλλον έκανα κάποιο λάθος και γι'αυτό ξαναγράφω το μήνυμα:
    Συμφωνώ σε αυτά που λέτε για τον ΟΤΕ και για τη βοήθεια που του προσφέρει ωστόσο αν θυμάμαι καλά μεγάλη επιτυχία έκανε ο Χατζηγιάννης και προ ΟΤΕ εποχή.Επίσης για να τον διάλεξε μια τόσο μεγάλη εταιρεία για να στηρίξει ολόκληρη την καμπάνια της πάνω του κάτι θα έχει δεν μπορεί...και ότι είναι αυτό νομίζω ότι πρέπει να το σεβόμαστε είτε μας αρέσει είτε όχι.


    margarita1 δεν είπα κάτι διαφορετικό. Αυτό που είπα είναι ότι ακόμα και η πρώτη επιτυχία του Χατζηγιάννη με την τηλεόραση είναι ταυτισμένη. Ακριβώς αυτό λέω. ΟΤΕ, Άγγιγμα ψυχής και άγιος ο Θεός. Αυτό όμως δεν έχει σχέση με το ταλέντο του. Απλά καμιά φορά αναρρωτιέσαι. Άραγε αν δεν υπήρχε αυτή η σχέση του με την TV θα υπήρχε ο ίδιος; Ή μιά άλλη ερώτηση πόσοι άλλοι καλλιτέχνες είναι στην ίδια εμπορική αξία με τον Χατζηγιάννη χωρίς τηλεόραση;
    Astron
    16.11.2006, 17:55
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 08-11-2006 στις 02:56 έγραψε...

    Σας έχω σπουδαία νέα! Σύμφωνα με ανασφαλείς πληροφορίες μου, αυτή την φορά δεν θα διαφημίζει τον ΟΤΕ, αλλά την ΕΥΔΑΠ !

    Μου το εκμηστηρεύτηκε ο gay, που εργάζεται για το blog του ΚΙΝΤ. Τον συνάντησα τυχαία στον δρόμο και μου το είπε.





    Εκπληκτικά τα νέα και φαντάζομαι ο στίχος "μ' ένα τηλέφωνο αγκαλιά" θα μετατραπεί σε "Με μια βρύση παραμάσκαλα";

    Πάντως νομίζω όλη αυτή η ιστορία με την υπερπροβολή του στις διαφημίσεις πιστεύω ότι του έχει κάνει κακό... Έχει γίνει πια το παιδί του ΟΤΕ...

    mousikofilh
    17.11.2006, 09:52
    Παράθεση:

    Το μέλος Yperoptis στις 16-11-2006 στις 17:22 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Margarita1 στις 07-11-2006 στις 23:57 έγραψε...

    Μάλλον έκανα κάποιο λάθος και γι'αυτό ξαναγράφω το μήνυμα:
    Συμφωνώ σε αυτά που λέτε για τον ΟΤΕ και για τη βοήθεια που του προσφέρει ωστόσο αν θυμάμαι καλά μεγάλη επιτυχία έκανε ο Χατζηγιάννης και προ ΟΤΕ εποχή.Επίσης για να τον διάλεξε μια τόσο μεγάλη εταιρεία για να στηρίξει ολόκληρη την καμπάνια της πάνω του κάτι θα έχει δεν μπορεί...και ότι είναι αυτό νομίζω ότι πρέπει να το σεβόμαστε είτε μας αρέσει είτε όχι.


    margarita1 δεν είπα κάτι διαφορετικό. Αυτό που είπα είναι ότι ακόμα και η πρώτη επιτυχία του Χατζηγιάννη με την τηλεόραση είναι ταυτισμένη. Ακριβώς αυτό λέω. ΟΤΕ, Άγγιγμα ψυχής και άγιος ο Θεός. Αυτό όμως δεν έχει σχέση με το ταλέντο του. Απλά καμιά φορά αναρρωτιέσαι. Άραγε αν δεν υπήρχε αυτή η σχέση του με την TV θα υπήρχε ο ίδιος; Ή μιά άλλη ερώτηση πόσοι άλλοι καλλιτέχνες είναι στην ίδια εμπορική αξία με τον Χατζηγιάννη χωρίς τηλεόραση;




    Δεν χρειάζεται και πολύ προσπάθεια για να δεις
    τι ''παίζει'' με τον χατζηγιάννη,ακόμα και από τα πρώτα του βήματα,
    όπως λες και εσύ!Είναι πασιφανές πιστεύω.Εγώ τουλάχιστον,δεν αναρωτιέμαι καθόλου..
    Margarita1
    17.11.2006, 17:32
    Συγνώμη yperopti αλλά τι εννοείς ότι πολλοί τραγουδιστές είναι στην ίδια εμπορική αξία αλλά χωρίς τηλεόραση?
    mousikofilh
    17.11.2006, 21:58
    Αυτό ακριβώς που εννοεί!
    Sorry που παίρνω το θάρρος,αλλά είναι απολύτως κατανοητό
    αυτό που λέει και το συμμερίζομαι απόλυτα!!!

    Margarita1
    18.11.2006, 15:52
    Αγαπητή mousikofilh έχω παρατηρήσει ότι πολύ συχνά σχολιάζεις αρνητικά και πολλές φορές ειρωνικά τον Χατζηγιάννη, και καλά κάνεις άλλωστε δεν είναι υποχρεωτικό να σου αρέσει. Από την άλλη έχω παρατηρήσει επίσης ,καθώς διαβάζω πολλά topics στο forum άσχετα αν δεν απαντάω ότι είσαι θαυμάστρια του Κότσιρα και πολλές φορές παίρνεις το μέρος του "Γιάννη" όπως τον αποκαλείς λέγοντας πόσο καταπληκτικός είναι και πόσο σου αρέσει απαντώντας σε αρνητικά σχόλια άλλων, οπότε επίτρεψε μου να κάνω κι εγώ το ίδιο όποτε το κρίνω σωστό!Όταν διαβάζω λοιπόν να καταφέρεσαι τόσο εναντίον του Χατηγιάννη σκέφτομαι:"από πότε θεωρείται ο Κότσιρας καλύτερος τραγουδιστής από τον Χατζηγιάννη?"Γιατί αν δεν το ξέρεις την άποψη δηλαδή που έχεις για τον Χατζηγιάννη (ότι τραγουδά ελαφρά τραγουδάκια ή ότι τον ακούει ένα γυναικείο κοινό συγκεκριμένης ηλικίας)την ίδια ακριβώς άποψη έχουν πάρα πολλοί και για τον Κότσιρα δεν μπορεί να μην το ξέρεις ή να μην το έχεις ακούσει?Εκτός αν δεν θέλεις να το παραδεχτείς. Αφού πήρες το θάρρος το πήρα κι εγώ! Αυτά... φιλικά πάντα!
    mousikofilh
    18.11.2006, 17:39
    Νομίζω ότι λάθος έχεις παρατηρήσει.
    Το πολύ συχνά,είναι 1-2 σχόλια?Γιατι παραπάνω δεν μπαίνω στην διαδικασία να κανω.
    Και αν έχεις παρατηρήσει,ούτε ειρωνεύομαι ούτε έχω πει την άποψη μου για τον χατζηγιαννη,οποια και αν είναι αυτή.
    Όταν συμφωνώ με κάτι που έχει λεχθεί,οτιδήποτε και αν είναι αυτό,φυσικα
    Και θα το πω.Δεν τον εκτιμώ διόλου τον χαζηγιαννη και γι’αυτό δεν ασχολουμε,περα από 1-2 μηνματα.Αυτο.
    Επίσης το ότι είμαι θαυμάστρια του Γιάννη Κότσιρα(του Γιάννη όπως λες και δεν καταλαβαίνω γιατί το τονίζεις.) δεν βλέπω να κολλάει σε κατι.Φυσικα όταν αισθάνομαι ότι αυτός που''εχω απέναντι μου''δεν λέει απλά
    την γνώμη του,αλλα θίγει και προσβάλει έναν καλλιτέχνη (και αλλα πολλά που θα τα ξέρεις αφού όπως λες παρακολουθείς τα topics),επίσης θα το πω και δεν θα πάρω το μέρος του Κότσιρα,
    Αλλά θα στηρίξω την άποψη μου.Δεν βλέπω που συγχέονται αυτά τα δυο.
    Στο τελευταίο σου ερωτημα,-από πότε θεωρείται ο Κότσιρας καλύτερος τραγουδιστής από τον Χατζηγιάννη-Προσωπικά για εμένα,δεν είναι καν άξιο λόγου κατι τετοιο...
    Φιλικά πάντα..

    Margarita1
    18.11.2006, 18:30
    Καταρχήν για σένα δεν είναι άξιο λόγου. Από εκεί και πέρα θα μπορούσα κι εγώ να μπαίνω και να λέω κακίες για τον οποιοδήποτε καλλιτέχνη δεν μου αρέσει αλλά δεν το κάνει 1ον γιατί σέβομαι το όποιο κοινό τον ακούει και 2ον γιατί δεν μου προσφέρει κάτι αυτό έχω!Αυτά είχα να πω δεν ξανασχολούμαι με το θέμα μπορεί να τα πούμε κάποια στιγμή και στο chat.Δεν φαντάζομαι αυτή ας πούμε η "διένεξη" να σε επηρεάσει αρνητικά εγώ δεν έχω πρόβλημα με όποιον λέει οτιδήποτε!
    mousikofilh
    18.11.2006, 18:46
    Μα φυσικά για εμένα δεν είναι άξιο λόγου.Το είπα απο την αρχή εξάλλου!
    Το ότι δεν γραφώ κακίες,ε νομίζω μπορείς να το καταλαβεις.Θα μπορούσα να γράψω,γιατί έχω πολύ συγκεκριμένη άποψη για το θεμα.Δεν θα το κάνω όμως.Το ότι συμφώνησα με την άποψη κάποιου,αυτό είναι άλλο.Νομίζω μπορώ να το κάνω...
    Δεν ασχολούμαι με πράγματα που δεν αγαπαω και δεν χαλάω φαιά ουσία για τέτοια θέματα.Φυσικα και δεν με επηρέασε σε τίποτα αυτό.Δεν σε ξέρω για να έχω το οποιοδήποτε πρόβλημα μαζί σου.Όλα ok από πλευράς μου.

    Phoenix_Of_The_Dark
    22.02.2007, 20:43
    Δεν έχω διαβάσει όλο το topic παρ'όλα αυτά θέλω να κάνω κάποια σχόλια...Ναι,το λέμε τη γνώμη μας κάθε άλλο παρά κακό είναι.Αλλά αν η γνώμη μας αποτελεί κριτική τότε καλό είναι να είμαστε έτοιμοι να δεχτούμε κριτική στην κριτική μας.Άλλωστε,μην κρίνεις για να μην κριθείς έτσι;Όσο για το δίσκο,πια έχει περάσει καιρός από την κυκλοφορία του-άλλο που εμένα σήμερα μου ΄ρθε να ψάξω αν υπάρχει σχετικό θέμα...-και νομίζω πως οι περισσότεροι έχουμε αγκαλιάσει αυτό το δίσκο.Μικροί και μεγάλοι.Και η ηλικία δεν έχει να κάνει με το αν ακούς Χατζηγιάννη ή όχι...Ο Χατζηγιάννης δεν πουλάει μόνο περιτύλιγμα ώστε οι μικρούλες(και για να μην παραξηγηθώ,και εγώ μικρούλα θεωρούμε έχοντας κλίσει μόλις πρόσφατα τα 17 ή λέτε να γέρασα;Ωχχχ!) να τρελαίνονται μαζί του μόνο για αυτό...Ο Μιχάλης έχει καταπληκτική φωνή και εξαιρετικό συνθετικό ταλέντο.Και μιλάω απόλυτα αντικειμενικά και όχι μόνο ως fan.Άλλωστε αυτοί είναι και οι λόγοι που επέλεξα να υποστηρίζω φανατικά αυτόν τον άνθρωπο.Ναι μεν το ταλέντο είναι έμφυτο αλλά ο τρόπος που θα το διαχειριστούμε είναι δική μας υπόθεση...

    Και επειδή ξέφυγα πάρα πολύ από το θέμα του δίσκου-και σας ζητώ συγγνώμη-για το δίσκο έχω να πω πως δεν έγινε τυχαία 2πλα πλατινένιος σε λιγότερο από 2 εβδμάδες.Εμπορικός θα μου πεις.Ναι,εμπορικός θα σου απαντήσω,αλλά δεν σημαίνει πάντα ότι το να είσαι εμπορικός δεν έχεις και ποιότητα.Γιατί μπορεί ακριβώς η ποιότητα να σε κάνει εμπορικό.Και η Αλεξίου με το Ανθολόγιο -αναφέρω το Ανθολόγιο ως το πιο πρόσφατο παράδειγμα-είχε κάνει μεγάλη εμπορική επιτυχία.Προς Θεού,δεν εξισώνω την Χαρούλα με τον Μιχάλη γιατί εννοείται πως ο μικρός έχει σκαλοπάτια και σκαλοπάτια να ανεβεί για να φτάσει καλλιτέχνες σαν την Χαρούλα,απλως φέρνω ένα παράδειγμα.Τελως πάντων,ο δίσκος μπορεί να ξέφυγε από το γνωστό στυλ του Μιχάλη καθώς αυτός φλερτάρει με λαϊκούς ήχους,αλλά παραμένει να έχει αυτή τη γλυκιά γοητεία των τραγουδιών του Μιχάλη που ερωτευτήκαμε και ερωτευτήκαμε μαζί τους...
    melody-music
    28.02.2007, 14:25
    Αυτό το παιδί έχει πρόβλημα έκφρασης σε αυτά που τραγουδάει.... δεν έχει δώσει ποτέ σε κανένα τραγούδι του 100%(ούτε 80%) πάθος,ένταση,λύπη ,χαρά. Ολα είναι ίδια... λες και κοιμάται πάνω στο μικρόφωνο... είναι δυνατον να τραγουδάει το ‘‘χέρια ψηλά’’ με αυτόν τον τρόπο;;
    Απαράδεκτος... πολλά τραγούδια του αν τα είχε πει άλλος θα ήταν πιο εκφραστικά... και μην βιααστείτε να μου πείτε οτι ο καθένας ακούει το είδος που του αρέσει γιατι και εγώ ακούω τέτοιου έιδους μουσική όπως και οτιδήποτε εμπορικό ή μη. ένας σωστός μουσικόφιλος δεν απορρίπτει κανένα είδος.
    kinia
    28.02.2007, 15:13
    Δεν καταλαβαίνω ποιός είναι ο λόγος τώρα που καθόμαστε και "τσακωνόμαστε" για ένα τραγουδιστή... Για μένα δεν λέει πολλά και όχι σαν φωνή ή οτιδήποτε μουσικό... που τη σπάει πάνω απ' όλα η συμπεριφορά του. Δυστυχώς ή ευτυχώς με επηρεάζει πολύ η συμπεριφορά ενός τραγουδιστή όταν δεν μου λέει πολλά αυτό που τραγουδάει... Εγώ πάντως το cd του δεν πρόκειτε να το αγοράσω (ειλικρίνια πάνω απ'όλα) αλλά αν θέλουν να το αγοράσουν κάποιοι δεν θα δυσανασχετίσω... Γούστα είναι αυτά και είναι δεκτά...
    mousikofilh
    28.02.2007, 15:17
    Παράθεση:

    Το μέλος melody-music στις 28-02-2007 στις 14:25 έγραψε...

    ένας σωστός μουσικόφιλος δεν απορρίπτει κανένα είδος.



    Αυτό Ξαναπές το.
    Έτσι είναι και ας μην αρέσει σε πολλούς δήθεν ''εντέχνους''-''ροκάδες''-''ποιοτικούς''κλπ…
    Όταν αγαπάς την μουσική,θα αγαπήσεις οτιδήποτε καλό,χωρίς να βάζεις ταμπέλες.
    Όσο για την εκφραστικότητα του τραγουδιστή που ανέφερες,θα συμφωνήσω.
    Εκτός του ότι για μένα είναι χλιαρός στις ερμηνείες του,δεν δίνει και ψυχή στα τραγούδια,απλα τα διεκπεραιώνει.
    Αλλά και τα τραγούδια του πάνω κάτω είναι τα ίδια.
    Αν έχεις ακούσει ένα,τα έχεις ακούσει όλα!

    XeniaRodo
    28.02.2007, 16:11
    Παράθεση:

    Το μέλος melody-music στις 28-02-2007 στις 14:25 έγραψε...

    Αυτό το παιδί έχει πρόβλημα έκφρασης σε αυτά που τραγουδάει.... δεν έχει δώσει ποτέ σε κανένα τραγούδι του 100%(ούτε 80%) πάθος,ένταση,λύπη ,χαρά. Ολα είναι ίδια... λες και κοιμάται πάνω στο μικρόφωνο... είναι δυνατον να τραγουδάει το ‘‘χέρια ψηλά’’ με αυτόν τον τρόπο;;
    Απαράδεκτος... πολλά τραγούδια του αν τα είχε πει άλλος θα ήταν πιο εκφραστικά... και μην βιααστείτε να μου πείτε οτι ο καθένας ακούει το είδος που του αρέσει γιατι και εγώ ακούω τέτοιου έιδους μουσική όπως και οτιδήποτε εμπορικό ή μη. ένας σωστός μουσικόφιλος δεν απορρίπτει κανένα είδος.



    Συμφωνώ απόλυτα. Tο έχω παρατηρήσει κι εγώ... σαν να βαριέται...
    ή ακόμα χειρότερα σα να λέει "σιγά μην σας κάνω τη χάρη και σπαταλήσω το ταλέντο μου για σας". Eνώ φαίνεται ότι μπορεί και καλύτερα.

    Aυτό μου βγάζει.
    makisdav
    28.02.2007, 19:07
    Ο Χατζηγιαννης για μενα εχει πολλη καλη φωνη αλλα τα τραγουδια που λεει δεν τον βοηθανε.Απο τη μια ειναι θετικο οτι τα γραφει αυτος απο την αλλη ομως στα τελευταια αλμπουμ γραφει πανω στην ιδια σιγουρη για επιτυχια στις μικρες ηλικιες συνταγη χωρις ιδιαιτερο βαθος στους στιχους.Το συγκεκριμενο συμβαινει προφανως γιατι εκανε επιτυχια σε μικρη ηλικια.Το οτι ο ΟΤΕ τον χρηματοδοτει δεν με ενδιαφερει.Το οτι ομως γραφει κατα παραγγελια τραγουδια για τηλεφωνα κλπ. δεν νομιζω οτι τιμα τον ιδιο!