ελληνική μουσική
    701 online   ·  210.861 μέλη

    Δεν μπορώ ή... δεν θέλω???

    KAKOFONIKS
    23.09.2006, 12:00
    Απο μικρός θυμάμαι την μητέρα μου και τον πατέρα μου να μου λένε, "δεν υπάρχει δεν μπορώ αλλά δεν θέλω "!

    Πιστεύω ότι όντως ισχύει αυτό . Δηλαδή πιστεύω ότι αν πραγματικά θέλουμε, μπορούμε να κάνουμε τα πάντα (σε λογικά πλαίσια βέβαια).

    Ποιά είναι η δική σας άποψη?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KAKOFONIKS στις 23-09-2006 12:01 ]


    alexia-vicky
    23.09.2006, 12:23
    Είμαι της άποψης ότι υπάρχει τόσο το "δε μπορώ" όσο και το "δε θέλω".Απλά, σε μερικές περιπτώσεις, είναι γεγονός πως αν δείξεις λίγη παραπάνω θέληση (μακριά από εγωισμούς κτλ) , πολλά μπορούν να γίνουν και να αλλάξουν.
    Μερικές φορές όμως για να γίνει κάτι δεν εξαρτάται μόνο από εμάς, οπότε και να θέλουμε...δε μπορούμε.

    Είναι καθαρά θέμα περιστάσεων.
    sea_like_eyes
    23.09.2006, 12:37
    δεν μπορω..να μην θελω!!!!δεν θελω..να μην μπορω!!!!
    Giorgos_arazei
    23.09.2006, 12:47
    Τι σημαινει πραγματικα το "δεν μπορω"ομως?Δεν υπαρχει κατι που ο ανθρωπος θέλησε και δεν το μπορεσε.Αρρωστειες νικουνται,στο διαστημα πια κανουμε εκδρομες,γινονται κλωνοποιησεις...Οτι μπαινει για τα καλα στο μυαλο του ανθρωπου πραγματοποιειται και ακομα πιστευω δεν εχουμε δει τιποτα. Οποτε τα πραγματα ειναι απλα. Οταν κατι στ'αληθεια το θελησεις(μιλαμε με γενικοτες βεβαια,και αυτο δεν ειναι ωραιο αλλα πως να γινει..) δεν υφισταται το "δεν μπορω".
    uNick
    23.09.2006, 12:49
    Πιστεύω ότι το "δεν μπορώ" συνήθως είναι ο εύκολος δρόμος... Σίγουρα υπάρχουν περιπτώσεις που πραγματικά κάτι είναι πάνω από τις δυνάμεις μας και το "δεν μπορώ" είναι αληθινά έτσι. Όμως οι περιπτώσεις αυτές είναι μάλλον πολύ λιγότερες από αυτές που νομίζουμε... Στην πραγματικότητα, το "δεν μπορώ" σημαίνει έλλειψη ενδιαφέροντος. Αν κάτι με ενδιαφέρει και πρέπει να το τελειώσω, θα γυρίσω τον κόσμο τούμπα για να το πετύχω. Με αυτή την λογική, θα άλλαζα τις φράσεις "δεν μπορώ" και "δεν θέλω" με τις αντίστοιχες "δεν με ενδιαφέρει" (ή "δεν με καίει") και "με ενδιαφέρει" ("με καίει", "πρέπει να το κάνω πάσει θυσία", κλπ).

    Έχεις δίκιο Αλεξία στο ότι όλα είναι θέμα περιστάσεων. Όσο για τον εγωισμό που ανέφερες, θα προσέθετα ότι ο "καλός" εγωισμός είναι το απόλυτο κίνητρο για να καταφέρεις αυτά στα οποία οι περισσότεροι θα έλεγαν "δεν μπορώ". Μιλάω για το ανθρωπάκι που μιλάει μέσα στο μυαλό μου (και όλων μας σε κάποιες φάσεις) και μου λέει "Θα το βάλεις κάτω? Έτσι εύκολα εγκαταλείπεις? Άχρηστε! Τεμπελχανά!", και πεισμώνω και το παλεύω... και συνήθως το καταφέρνω...! Και, πέρα από την επιτυχία αυτή καθαυτή, είναι τεράστια και η ηθική ικανοποίηση όταν βγάζεις εις πέρας κάτι δύσκολο...

    Ozzakos
    23.09.2006, 12:54
    Συμφωνώ απόλυτα και εγώ έλεγα δεν μπορώ να τρέηω δυο 20 λεπτα στην προπόνηση μέτα από πολύ προσπάθεια κάτω απο την ζέστη και αφού πολλές φορές διπλώθηκα κάτω απο τον πόνο αφού λυποθήμησα και έκανα και εμετό μπορώ πλέον να με βάλεις να τρέχω 2 ώρες και να μην καταλάβω τίποτα.....
    Προσπάθεια χρειάζεται και όλα γίνονται!!!!!!!!!
    prochatz
    23.09.2006, 13:37
    Εν γένει, οι φράσεις "δε μπορώ" και "δε θέλω" είναι διαφορετικές. Προφανώς, δε μπορούμε να χρησιμοποιούμε τη φράση "δε μπορώ" στη θέση της φράσης "δε θέλω". Αντίστοιχα, ισχύουν και για το αντίστροφο (αυτό είναι το αμφιλεγόμενο σημείο). Για μένα υπάρχουν πράγματα πέρα των δυνάμεών μου. Όσο και να προσπαθήσω, όσο και να παλέψω δεν θα καταφέρω να σπάσω το παγκόσμιο ρεκόρ στα 100μ για παράδειγμα. Γιατί? Διότι είναι υπεράνω των δυνάμεών μου. Υπάρχουν κάποια πράγματα απαγορευτικά για κάποιους ανθρώπους, τα οποία δεν οφείλονται αποκλειστικά στην προσπάθεια που καταβάλλουν. Ένας μόνιμος δεύτερος σε κατάταξη αθλητής, προσπαθεί να ξεπεράσει τον πρώτο. Το ότι μπορεί να μην τα καταφέρει ποτέ οφείλεται στην αδυναμία του οργανισμού του. Ο συμπαθής Γιάο Μινγκ ύψους 226 εκατοστών δε θα μπορούσε να ισορροπήσει στη δοκό της ενόργανης γυμναστικής! Δεν είναι ότι "δε θέλει" είναι ότι "δε μπορεί". Η σωματοδομή του, του το απαγορεύει. Κατά τη γνώμη μου, κάνουμε απλά ένα σφάλμα, όταν ενώ πρέπει να χρησιμοποιήσουμε τη φράση "δε θέλω" χρησιμοποιούμε τη φράση "δε μπορώ". Δεν τίθεται, όμως, θέμα γενικής υποκατάστασης της μιας φράσης από την άλλη.
    sea_like_eyes
    23.09.2006, 13:38
    ..θεληση να υπαρχει..εχεις δικιο κων/νε!ααα και χρονια πολλα..!!!χαχαχαχ
    houlina
    23.09.2006, 15:26
    υπάρχουν περιπτώσεις που δε μπορείς να κάνεις κάτι γιατί δε θέλεις...αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που κάποιος μπορεί να θέλει κάτι και να μή μπορεί, για χίλιους δυο λόγους...
    μέσα σε λογικά πλαίσια, -πάντα-, πιστεύω πως αν προσπαθήσεις για κάτι έστω κι αν στην αρχή νομίζεις πως είναι αδύνατον, στο τέλος δικαιώνεσαι!!

    Ozzakos
    23.09.2006, 17:06
    Το μέλος sea_like_eyes στις 23-09-2006 στις 13:38 έγραψε...
    Παράθεση:

    ..θεληση να υπαρχει..εχεις δικιο κων/νε!ααα και χρονια πολλα..!!!χαχαχαχ


    Ευχαριστώ να σαι καλά...
    poison_girl
    23.09.2006, 17:40
    δεν ειμαι της αποψης "δεν υπαρχει δεν μπορω υπαρχει δεν θελω" υπαρχουν πραγματα που θελουμε αλλα δεν τα μπορουμε!!!!

    επισης Χρονια πολλα κ απο μενα ο,τι επιθυμεις
    meltica
    23.09.2006, 18:30
    Το μέλος uNick στις 23-09-2006 στις 12:49 έγραψε...
    Παράθεση:

    Πιστεύω ότι το "δεν μπορώ" συνήθως είναι ο εύκολος δρόμος... Σίγουρα υπάρχουν περιπτώσεις που πραγματικά κάτι είναι πάνω από τις δυνάμεις μας και το "δεν μπορώ" είναι αληθινά έτσι. Όμως οι περιπτώσεις αυτές είναι μάλλον πολύ λιγότερες από αυτές που νομίζουμε... Στην πραγματικότητα, το "δεν μπορώ" σημαίνει έλλειψη ενδιαφέροντος. Αν κάτι με ενδιαφέρει και πρέπει να το τελειώσω, θα γυρίσω τον κόσμο τούμπα για να το πετύχω. Με αυτή την λογική, θα άλλαζα τις φράσεις "δεν μπορώ" και "δεν θέλω" με τις αντίστοιχες "δεν με ενδιαφέρει" (ή "δεν με καίει") και "με ενδιαφέρει" ("με καίει", "πρέπει να το κάνω πάσει θυσία", κλπ).


    Συμφωνώ πολύ με αυτήν την άποψη. Πιστεύω ότι όλα είναι θέμα επιλογών.

    Βέβαια η φράση ''δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω'' σχετίζεται με πολλές ανθρώπινες αντιδράσεις. Δηλαδή εγώ όταν είδα το τόπικ μου ήρθε αμέσως στο μυαλό όλες αυτές τις φορές που μου έχουν ακυρώσει ραντεβού ή κάποια έξοδο ή κάποια εκδρομή λέγοντας μου ''δεν μπορώ γιατί έχω αυτή την υποχρέωση''. Μετά διάβασα και τις απαντήσεις των υπόλοιπων και είδα ότι πολλοί την σχετίζουν με τα στοιχήματα που βάζουμε με τον εαυτό μας. Και αυτό σωστό.

    Πάντως η γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει ''δεν μπορώ'' με την προυπόθεση βέβαια ότι ζούμε με ελευθερία κινήσεων και έχουμε το δικαίωμα να πράττουμε κατά βούληση. Τότε σε μια τέτοια κοινωνία ο καθένας κάνει τις επιλογές του. ''Δεν μπορώ να παρατήσω το παν/πιο ας πούμε γιατί έχω μαθήματα ή το meeting που έχω στην εταιρεία''(ένα ακραίο παράδειγμα, οκ) σημαίνει πως δεν θέλω να το κάνω για τον α ή β λόγο(και φυσικά δίκαιος και σωστός όποιος δεν θέλει να το κάνει, απλά ας μην μετονομάζει το ''δεν θέλω να το κάνω'' στο ''δεν μπορώ να το κάνω''). ''Δεν μπορώ να ισορροπήσω στη δοκό ή να βγω πρώτος στο κατοστάρι'' σημαίνει πως δεν θέλω να προσπαθήσω να το κάνω. Πιστεύω πως για όλα τα πράγματα υπάρχει η θέληση και το κουράγιο για να τα καταφέρουμε. Το θέμα είναι αν εμείς θέλουμε να υπερβούμε τον εαυτό μας μερικές φορές ή να συμβιβαστούμε με το ''δεν μπορώ''.

    Αυτή είναι η δική μου γνώμη, γιατί έτσι έχω μεγαλώσει. Μερικοί άνθρωποι που έχω συναντήσει νιώθουν τόσο έντονα στο πετσί τους την αδυναμία να κάνουν κάτι, ακόμα και αν είναι στη δική τους δικαιοδοσία να αποφασίσουν, γιατί πιστεύουν πως δεν μπορούν πραγματικά. Αυτό για μένα είναι λάθος και πρέπει να αλλάξει. Αλλά είπαμε πως αυτή είναι η δική μου γνώμη και μπορεί να είναι λανθασμένη.
    thank
    23.09.2006, 19:43
    Συμφωνώ πως όλα ειναι θέμα επιλογών. Και πέρα από αυτό, νομίζω πως καλά κάνει και λέγεται, γιατί οι περισσότεροι άνθρωποι σήμερα υποεκτιμούμε τις δυνάμεις μας, θεωρούμε πολύ έυκολα κάποια ως δεδομένα κλπ. Και ειναι μία φράση που δίνει δύναμη σε ανθρώπους. Τουλάχιστον να το προσπαθήσουν, ή έστω να το ψάξουν πιο πέρα. Εγώ το λέω και στους άλλους, και στον εαυτό μου.

    Αλλά όπως ειπε και ο Ακης, πολλές φορές μπερδεύουμε τη χρήση των εννοιών. Και όχι μόνο αυτό. Το "δεν μπορώ" πολλες φορες προσδιορίζει όρια δικά μας, που δεν "θέλουμε" να υπερβούμε. Αλλά πολλές φορές φορές, το "δεν μπορώ", δεν αφορά μόνον τεχνικές δυσκολίες. Ναι πχ ένας γιατρός δεν μπορεί πάντα να γιατρέψει κάποιον, ούτε ένας καρδιοπαθής μπορεί να απολαύσει μια διαστημική πτήση - τουλάχιστον σήμερα -.

    Το δεν "μπορώ" ίσως σημαίνει πως έχω βάλει τέτοια πλαίσια στη ζωή μου, που μπορεί να έχω τη δυνατότητα να τα ξεπεράσω, αλλά "επιλέγω" να μην το κάνω. Από ένα σημείο και μετά λειτουργώ σχεδόν αντανακλασιτκά, προσαρμόζω τις προσωπικές κοινωνικές μου συμπεριφορές σε αυτό. Δεν με αφορά, δεν χρειάζεται να προσπαθήσω και τελικά, ακόμα και αν προσπαθήσω δεν θα έχω τις ικανότητες να το πετύχω. Επομένως, ναι δεν υπάρχει δεν μπορώ, δεν θέλω υπάρχει, αλλά στά γήπεδα που έχουμε επιλέξει να παίξουμε.

    Και ένα τελευταίο. Η θέληση του ανθρώπου ειναι όντως απεριόριστη δύναμη. Και όντως μπορείς να τρέξεις 100 χλμ αν το βάλεις πείσμα. Ξεπέρασμα των ορίων. Ειναι μαγευτικό, εξαιρετικό. Ομως, υπάρχουν φορές, που το ξεπέρασμα των ορίων δεν ειναι πάντα "καλό". Πχ δεν θα μ ενδιέφερε ποτέ να ξεπεράσω τα όριά μου εκτελώντας εν ψυχρώ κάποιον άνθρωπο, στα πλαίσια της ανακάλυψης των κακών πλευρών του εαυτού μου και της υπέρβασης ορίων (ακραιο παράδειγμα οκ, χτύπα ξύλο, αλλά καμμία φορά τα ακραία μας βοηθούν να κατανοήσουμε τι θέλει να πει ο αλλος). Προτιμώ λοιπον να μην μπορώ. Και ας έχω ενοχές
    neerie
    23.09.2006, 20:54
    Κι εγώ το λέω αυτό, "δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δε θέλω". Ή μάλλον καλύτερα, υπάρχει "δεν το θέλω αρκετά (για να βάλω όλες μου τις δυνάμεις)"

    Αν θέλουμε κάτι πραγματικά θα το προσπαθήσουμε μέχρι εκεί που δεν πάει άλλο, μπορεί να μην το καταφέρουμε στο βαθμό που θέλουμε, αλλά σημασία έχει το ότι το επιδιώξαμε με όποιον τρόπο μπορούσαμε.
    prochatz
    23.09.2006, 23:04
    @thank
    Παράθεση:

    Και ένα τελευταίο. Η θέληση του ανθρώπου ειναι όντως απεριόριστη δύναμη. Και όντως μπορείς να τρέξεις 100 χλμ αν το βάλεις πείσμα.


    !!! !!!
    Προσωπικά, όσο και να παλέψω, όσο και να προσπαθήσω, να τρέξω 100 χλμ δε θα τα καταφέρω. Ακόμα και αυτός που θα το καταφέρει, θα είναι η εξαίρεση, όχι ο κανόνας.

    Αν κατάλαβα καλά, πιστεύεις ότι όλα είναι θέμα θέλησης. Όπως είπα και πιο πάνω, ο αιώνιος δεύτερος σε κατάταξη αθλητής, π.χ. στα 100 μ, είναι δεύτερος διότι έχει λιγότερη θέληση από τον πρώτο? Δεν υπάρχει η περίπτωση ο οργανισμός του δεύτερου να είναι χειρότερος από τον οργανισμό του πρωταθλητή? Αυτό είναι πάνω και πέρα από τα όρια που βάζει ο καθένας για τον εαυτό του. Ανήκει στα όρια που βάζει η φύση για σένα. Δεν είναι θέμα επιλογών, αφού εχουμε ξεφύγει από τα προσωπικά πλαίσια του κάθενος.

    Διότι καλά, να συγχέουμε τις έννοιες "δε μπορώ" και "δε θέλω" στο πλαίσιο που μπορεί να υπάρξει μονοσήμαντη υποκατάσταση. Τι γίνεται, όμως, όταν δε μπορεί να επιτευχθεί υποκατάσταση?

    Για παράδειγμα:
    Μου λέει ένας φίλος μου: "Πάμε για καφέ?", κι εγώ του απαντάω "Δε μπορώ γιατί έχω να λύσω ασκήσεις και δε θα προλάβω να τις κάνω", ενώ στην πραγματικότητα ξέρω ότι μπορώ να τις τελειώσω γρήγορα αλλά δε θέλω να πάω για καφέ. Αυτή είναι μία λανθασμένη υποκατάσταση του "δε θέλω" με το "δε μπορώ".

    Δεν ισχύουν, όμως, τα ίδια στην περίπτωση που η γιαγιά μου θέλει να βάλει καλάθι από 50 μέτρα! Είναι αδύνατο, διότι η υποκατάσταση απαγορεύεται από την ίδια τη φύση. Όσο και να θέλει η γιαγιά μου να σκοράρει από 50 μέτρα ( ), δε θα το πετύχει.

    @neerie
    Παράθεση:

    Αν θέλουμε κάτι πραγματικά θα το προσπαθήσουμε μέχρι εκεί που δεν πάει άλλο, μπορεί να μην το καταφέρουμε στο βαθμό που θέλουμε, αλλά σημασία έχει το ότι το επιδιώξαμε με όποιον τρόπο μπορούσαμε.


    Αυτό, όμως, τελικά δε σημαίνει "δε μπορώ"??? Δεν το κατάφερα, άσχετα με το αν προσπάθησα.
    thank
    23.09.2006, 23:52
    @ ακη (prochatz)

    αν διαβάσεις με προσοχή, αναφέρθηκα σε αντίστοιχα παραδείγματα (πχ ο καρδιοπαθής που ΔΕΝ μπορεί να εκτοξευθεί με διαστημόπλοιο). Και αναφέρθηκα και στη δική σου τοποθέτηση (οκ δεν επικεντρώθηκα στους αθλητές). Στα 100 χλμ κόλλλησες Εγώ, με τις σημερινές συνθήκες, ούτε 1 δεν μπορώ να τρέξω (ακόμα και αν κόψω το κάπνισμα !!! ).

    Απλά λέμε για τα όρια του ανθρώπου μιλώντας με κάποια υπερβολή. Ειναι θέμα θέλησης και επιλογών, και πρέπει να το λεμε. Αλλά, και τεχικοί παράγοντες και ζητήματα γενικότερων επιλογών (που ορίζουν συνειδητά το πλαίσιό μας), ναι, μας προσδιορίζουν το "δεν μπορώ".
    prochatz
    24.09.2006, 00:05
    Εντάξει, δεν κατάλαβα ότι αναφερόσουν σε προτάσεις στις οποίες προκύπτει η σύγχυση ανάμεσα στο "δε μπορώ" και στο "δε θέλω". Όσον αφορά τα προσωπικά μας όρια, με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο.


    vasilis23
    01.10.2006, 22:16
    Παράθεση:

    Το μέλος neerie στις 23-09-2006 στις 20:54 έγραψε...

    Αν θέλουμε κάτι πραγματικά θα το προσπαθήσουμε μέχρι εκεί που δεν πάει άλλο, μπορεί να μην το καταφέρουμε στο βαθμό που θέλουμε, αλλά σημασία έχει το ότι το επιδιώξαμε με όποιον τρόπο μπορούσαμε.




    olatyra5
    01.10.2006, 22:53
    Τελικα νομιζω πως η συζητηση πρεπει να γινει οχι γυρω απο το αν δεν μπορουμε ή δεν θελουμε αλλα γυρω απο το τι θελουμε περισσοτερο ή λιγοτερο....σκεφτειτε οτι καθε φορα που λεμε "δεν μπορω να κανω αυτο",στην πραγματικοτητα διαλεγουμε κ κανουνε κατι αλλο-εστω το αντιθετο του-το οποιο μαλλον θελουμε περισσοτερο...

    πιστευω οτι απο την στιγμη που ειμαστε ανθρωπινα οντα,δεν υπαρχει κατι που να μην μπορουμε να το κανουμε μιας κ ο εγκεφαλος μας εχει δημιουργηθει με αψογες προδιαγραφες κ δυνατοτητες...

    ΑΜΛΕΤ:
    "Τι αξιζει ο ανθρωπος αν τα σημαντικοτερα αγαθα,στα οποια αφιερωνει το μεγαλυτερο μερος της ζωης του ειναι ο υπνος κ το φαγητο;
    ενα ζωο,τιποτε αλλο.Σιγουρα,αυτος που ειχε λογο να μας δημιουργησει,δεν μας εδωσε αυτη την ικανοτητα κ λογικη ομοια με του "θεου",για να μουχλιαζουν μεσα μας χωρις να χρησιμοποιουνται τα αγαθα που μας δοθηκαν"

    ΑΚΟΜΑ Κ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕΣ...
    ...ΕΣΕΝΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΕΙΧΑ ΕΠΙΝΟΗΣΕΙ!!!
    null

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : olatyra5 στις 01-10-2006 22:55 ]


    mmmsss
    02.10.2006, 16:57
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 23-09-2006 στις 12:23 έγραψε...

    Είμαι της άποψης ότι υπάρχει τόσο το "δε μπορώ" όσο και το "δε θέλω".Απλά, σε μερικές περιπτώσεις, είναι γεγονός πως αν δείξεις λίγη παραπάνω θέληση (μακριά από εγωισμούς κτλ) , πολλά μπορούν να γίνουν και να αλλάξουν.
    Μερικές φορές όμως για να γίνει κάτι δεν εξαρτάται μόνο από εμάς, οπότε και να θέλουμε...δε μπορούμε.

    Είναι καθαρά θέμα περιστάσεων.



    εγω συμφωνω εδω με την alexia-vicky