ελληνική μουσική
    872 online   ·  210.853 μέλη

    Κομμουνισμός και στρουμφάκια

    Astron
    28.09.2006, 11:43
    Το μέλος santourman στις 27-09-2006 στις 18:28 έγραψε...
    Παράθεση:

    Η στρουμφίτα όμως δεν ήταν ένα κοινό στρουμφάκι αλλά ένα κακάσχημο θηλυκό δημιούργημα του Δρακουμέλ το οποίο θα εξυπηρετούσε τους πονηρούς σκοπούς του! Η συνέχεια είναι όπως τη λες...


    Αυτό δεν το ήξερα! Άρα στα στρουμφάκια δεν υπάρχει ούτε μία αληθινή γυναίκα!
    ariel4217
    28.09.2006, 13:10
    Ένα άλλο κορυφαίο που είχα διαβάσει ήταν για τους πυκνούς καπνούς που έβγαιναν από το φορτηγάκι της παρέας του Σκούμπι-Ντου και μάθαιναν στα παιδιά... τη μαριχουάνα!!! Εσείς είχατε αντιληφθεί κάτι τέτοιο, γιατί εγώ όχι, κι αναρωτιέμαι αν πρέπει να αρχίσω να αισθάνομαι χαζή, που παραμυθιαζόμουν από το μυστήριο της υπόθεσης και άφησα να μου ξεφύγουν αυτά τα καταχθόνια και ύπουλα περασμένα μηνύματα!
    maspa
    28.09.2006, 18:08
    Εμένα θα μου λύσετε την απορία?? Κομμουνιστής και παπάς πάει??Γιατί εγώ ξερώ ότι ο κομμουνισμός ιδρύθηκε ως κίνημα για πρώτη φορά στη Ρωσία ενάντια στην ορθοδοξία.....
    aurora
    28.09.2006, 20:02
    Επίσης, θα ήθελα να θέσω επί τάπητος ένα ακόμα σοβαρό θέμα:
    Το ξέρατε ότι ο pac-man, αυτός ο συμπαθέστατος μικρούλης κιτρινιάρης, δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένας απελπισμένος ναρκομανής που κυνηγάει απεγνωσμένα τα χάπια του, και που μέσα στο χαοτικό λαβύρινθο των ψευδαισθήσεων και της παράνοιας (όπου τον κυνηγάνε τα πολύχρωμα φαντάσματα των τύψεών του) προσπαθεί να βρεί διέξοδο, χωρίς αποτέλεσμα?? Ε??
    Και ερωτώ: Πού οδεύει η σημερινή νεολαία, με τέτοια παιχνίδια?? Προστατέψτε τα παιδιά σας!! Δώστε τους ασφαλή και αθώα παιχνίδια, όπως το Doom (1,2,3 κλπ), Counterstrike κλπ...

    (όχι ότι έχω τίποτα με τα παιχνίδια αυτά, αν και δεν τα έπαιξα ποτέ, μ'αρέσουν, όπως φυσικά και ο pac - man, με τον οποίο μεγάλωσα. Τώρα βέβαια έχω στραφεί προς πιο εξευγενισμένα και υπερσύγχρονα παιχνίδια, όπως το Road fighter ... και φυσικά το Circus Charlie!!!! Δήμητρα αυτό μόνο εσύ μπορείς να το καταλάβεις!!)
    Astron
    28.09.2006, 20:07
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 28-09-2006 στις 18:08 έγραψε...

    Εμένα θα μου λύσετε την απορία?? Κομμουνιστής και παπάς πάει??Γιατί εγώ ξερώ ότι ο κομμουνισμός ιδρύθηκε ως κίνημα για πρώτη φορά στη Ρωσία ενάντια στην ορθοδοξία.....



    Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Μάλιστα στον εμφύλιο υπήρχαν και αρκετοί παπάδες με το μέρος των κομμουνιστών. Έχω γνωρίσει και αρκετούς θρησκευόμενους κομμουνιστές. Στην ουσία αυτό που πιστεύουν είναι ότι τα ιδεώδη του Χριστιανισμού και του Κομμουνισμού συναντιούνται, βλέπε κοινοκτημοσύνη κλπ Έχω ακούσει μάλιστα την φράση ότι ο Χριστός ήταν ο πρώτος κομμουνιστής.
    Προσωπικά δεν συμφωνώ με τα παραπάνω και απλά θεωρώ ότι ο καθένας προσαρμόζει την θρησκεία στα μέτρα του.

    Όσο για το ότι ο κομμουνισμός ιδρύθηκε για να χτυπήσει την ορθοδοξία δεν ξέρω ποιος σου το είπε, αλλά είναι σχεδόν προπαγανδιστικό.

    Βεβαίως η θρησκεία απαγορεύτηκε, καθώς κάτι τέτοιο προβλεπόταν από την Μαρξιστική φιλοσοφία.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 28-09-2006 20:09 ]


    thank
    28.09.2006, 20:10
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 28-09-2006 στις 18:08 έγραψε...

    Εμένα θα μου λύσετε την απορία?? Κομμουνιστής και παπάς πάει??Γιατί εγώ ξερώ ότι ο κομμουνισμός ιδρύθηκε ως κίνημα για πρώτη φορά στη Ρωσία ενάντια στην ορθοδοξία.....



    Ο κομμουνισμός δεν "ιδρύθηκε" εναντίον καμμιάς ορθοδοξίας, ούτε πρώτη φορά στη Ρωσία. "Κομμουνιστικά" κινήματα εμφανίστηκαν πολύ νωρίτερα στην Ευρώπη. Θεωρητικά, μπορεί να πεί κανείς ότι βασίζεται στον Μαρξ και τον Ενκελς. Και οι 2 τους, ουδεμία σχέση με Ρωσία είχαν.

    Στη Ρωσία, στις αρχές του 20ου αιώνα, υπήρχε η αυτοκρατορία του Τσάρου. Το 1916 - 1917 έφτασε στο αποκορύφωμα μία σειρά εξεγέρσεων. Ηταν κατά του Τσάρου. Σε αυτό συμμετείχαν διάφορες ομάδες από τους σοσιαλδημοκράτες του Κερένσκυ, μέχρι τους μπολσεβίκους (με πολύ μικρή δύναμη) του Λέννιν.

    Η πρώτη "δημοκρατική" κυβέρνηση μετά την πτώση των Τσάρων (κοινοβούλιο κλπ) συγκροτήθηκε με επικεφαλής τον Κερένσκυ, που όμως δεν μπόρεσε να ελέγξει την κατάσταση. Στη συνέχεια ανετράπη από το κίνημα των μπολσεβίκων, με τον Λέννιν, ο οποίος και έθεσε τα θεμέλια (πρακτικά και θεωρητικά) αυτού που λέμε "Κομμουνιστικό κράτος", κάτι που πολλοί στη συνέχεια αμφισβήτησαν.

    Στη συνέχεια είχαμε τον Στάλιν (αποκορύφωμα "αυταρχικής διακυβέρνησης" με διώξεις που επεκτάθηκαν και μάλιστα με πρωτοφανή αγριότητα και σε αντίπαλες ομάδες της αριστεράς).

    Εν κατακλείδι. τό μόνο που δεν μπορούμε να πούμε, ειναι ότι ο κομμουνισμός ιδρύθηκε. Κατά την γνώμη μου δεν υπήρξε ποτέ και οι όποιες αντιπαραθέσεις με τον χριστιανισμό, αλλά και τις άλλες θρησκείες, είταν "δευτερογενείς", ξεκινωντας από την αμοφισβήτιση του ίδιου του κοινωνικού / οικονομικού συστήματος αλλά και της ίδιας της φιλοσοφίας, ως εργαλείου για την ερμηνεία του κόσμου.

    Κομμουνιστής και παπάς ?? Αμέ, πως δεν πάει. Πχ δες στη Λατινική Αμερική, δές στην Ελλάδα, ειδικά στην περίοδο της κατοχής αλλά και του εμφυλίου κλπ. Το "πάει" καταλαβαίνεις ... με την ευρεία έννοια

    Στρουμφάκι και κομμουνιστής πάει ? Δεν ξέρω, εδώ δεν έχουν ιερό και όσιο .. Ολα τα ανέτρεψαν. !!!!!

    Εγώ νομίζω πάντως πως τα στρουμφάκια, ειναι οικολόγοι - εναλλακτικοί.
    ariel4217
    28.09.2006, 20:37
    Παράθεση:

    Το μέλος aurora στις 28-09-2006 στις 20:02 έγραψε...

    Επίσης, θα ήθελα να θέσω επί τάπητος ένα ακόμα σοβαρό θέμα:
    Το ξέρατε ότι ο pac-man, αυτός ο συμπαθέστατος μικρούλης κιτρινιάρης, δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένας απελπισμένος ναρκομανής που κυνηγάει απεγνωσμένα τα χάπια του, και που μέσα στο χαοτικό λαβύρινθο των ψευδαισθήσεων και της παράνοιας (όπου τον κυνηγάνε τα πολύχρωμα φαντάσματα των τύψεών του) προσπαθεί να βρεί διέξοδο, χωρίς αποτέλεσμα?? Ε??
    Και ερωτώ: Πού οδεύει η σημερινή νεολαία, με τέτοια παιχνίδια?? Προστατέψτε τα παιδιά σας!! Δώστε τους ασφαλή και αθώα παιχνίδια, όπως το Doom (1,2,3 κλπ), Counterstrike κλπ...

    (όχι ότι έχω τίποτα με τα παιχνίδια αυτά, αν και δεν τα έπαιξα ποτέ, μ'αρέσουν, όπως φυσικά και ο pac - man, με τον οποίο μεγάλωσα. Τώρα βέβαια έχω στραφεί προς πιο εξευγενισμένα και υπερσύγχρονα παιχνίδια, όπως το Road fighter ... και φυσικά το Circus Charlie!!!! Δήμητρα αυτό μόνο εσύ μπορείς να το καταλάβεις!!)



    Και δε μου λες αγαπητή Ελπίδα, πού ξέρεις ότι αύριο-μεθαύριο, σε δέκα χρόνια βρε αδερφέ, το παδί σου που θα παίζει Road Fighter δε θα θέλει μετά να κάνει κόντρες στα φανάρια;; Ε;; Για το Circus Charlie ακόμα δεν έχω βρει τίποτα μεμπτό, αλλά θα το ψάξω, που θα μου πάει...
    maspa
    28.09.2006, 21:05
    Το μέλος Astron στις 28-09-2006 στις 20:07 έγραψε...
    Παράθεση:

    Όσο για το ότι ο κομμουνισμός ιδρύθηκε για να χτυπήσει την ορθοδοξία δεν ξέρω ποιος σου το είπε, αλλά είναι σχεδόν προπαγανδιστικό.


    Το διάβασα σε βιβλίο που συσχετιζόταν με τον χριστιανισμό....
    Και δε μου λέτε....Έχετε δεί την Παπαρήγα να ορκίζεται ποτέ στο Ευαγγέλιο??

    Μπορεί βέβαια να έχει κοινά σημεία ο κομμουνισμός με την ορθοδοξία αλλά αυτό δε σημαίνει πως συμπίπτουν κιόλας....

    Εγώ με την απορία θα μείνω....το βλέπω!

    Το μέτρο δεν είναι η μετριότητα,είναι η κορύφωση

    (Από το βιβλίο "Η μοναξιά είναι από χώμα" της Μάρως Βαμβουνάκη)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maspa στις 28-09-2006 21:50 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 28-09-2006 21:53 ]


    vero
    28.09.2006, 21:29
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 28-09-2006 στις 11:43 έγραψε...

    Το μέλος santourman στις 27-09-2006 στις 18:28 έγραψε...
    Παράθεση:

    Η στρουμφίτα όμως δεν ήταν ένα κοινό στρουμφάκι αλλά ένα κακάσχημο θηλυκό δημιούργημα του Δρακουμέλ το οποίο θα εξυπηρετούσε τους πονηρούς σκοπούς του! Η συνέχεια είναι όπως τη λες...


    Αυτό δεν το ήξερα! Άρα στα στρουμφάκια δεν υπάρχει ούτε μία αληθινή γυναίκα!



    Εγω διαφωνω γιατι ομως ολα τα αγορια στο στρουμφοχωριο την ερωτευονται?
    maspa
    28.09.2006, 21:35
    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 28-09-2006 στις 21:29 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 28-09-2006 στις 11:43 έγραψε...

    Το μέλος santourman στις 27-09-2006 στις 18:28 έγραψε...
    Παράθεση:

    Η στρουμφίτα όμως δεν ήταν ένα κοινό στρουμφάκι αλλά ένα κακάσχημο θηλυκό δημιούργημα του Δρακουμέλ το οποίο θα εξυπηρετούσε τους πονηρούς σκοπούς του! Η συνέχεια είναι όπως τη λες...


    Αυτό δεν το ήξερα! Άρα στα στρουμφάκια δεν υπάρχει ούτε μία αληθινή γυναίκα!



    Εγω διαφωνω γιατι ομως ολα τα αγορια στο στρουμφοχωριο την ερωτευονται?



    Βρε vero έχεις ιδέα από απελπισία; Δε λένε από το ολότελα καλή κι......η στρουμφίτα!
    fireroc
    28.01.2010, 22:19

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 28-01-2010 22:22 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 29-01-2010 20:21 ]


    dimitris1965
    29.01.2010, 09:03
    eeee pou to vrikes kai to ksethapses meta apo 4 xronia;;;; :) :)
    StavmanR
    01.02.2010, 13:13

    Η τέχνη έχει το μοναδικό προσόν να αγκαλιάζει όλους τους 'χώρους' της ανθρώπινης υπόστασης. Και καθένας μπορεί να ερμηνεύσει την τέχνη κατά προσωπική βούληση. Ετούτο, βέβαια, εγκυμονεί ιδεολογικούς κινδύνους, όπως πχ. να αναγάγουμε (καταγάγουμε στην πραγματικότητα) την τέχνη σε ιδεολογία.

     

    Ένας χριστιανιστής θα μπορούσε να μιλήσει για το μήνυμα της αντιμαγείας και του αντιπαγανισμού, βλέποντας τα στρουμφάκια. Με δεδομένη την αναλογία των ανδρών και γυναικών, θα μπορούσε κάλλιστα να μιλήσει για μοναχική ζωή και την πάλη με το αιώνιο κακό που μας κυνηγά. Μάλιστα, διάβασα παραπάνω και το γεγονός ότι η στρουμφίτα (μοναδική θηλυκή) είναι στην πραγματικότητα 'μεταλλαγμένος' αρσενικός, που μας θυμίζει τη Γένεση και τη δημιουργία της Εύας από το πλευρό του Αδάμ...

     

    Ένας σατανιστής θα υποστήριζε ότι σκόπιμα αποκρύπτεται το τέλος του παραμυθιού με τον Δρακουμέλ να μαγειρεύει τα στρουμφάκια, με δεδομένο πως το κακό πάντα επιβάλλεται. Ένας άθεος θα υποστήριζε ότι ο Δρακουμέλ συμβολίζει την έννοια του Θεού που επιτίθεται στους νοήμονες ανθρώπους.

     

    Ένας φαλλοκράτης, θα μιλούσε για την εμμονή του πως οι σωστές και υγιείς κοινωνίες χτίζονται αποκλειστικά από άντρες. Μία φεμινίστρια θα υποστήριζε μάλλον ότι η εσωτερική ισορροπία οφείλεται στη μόνη θηλυκή ύπαρξη.

     

    Ένας καπιταλιστής θα έλεγε πως ο ανταγωνισμός μεταξύ των δύο πλευρών δημιουργεί τις συνθήκες πνευματικής και υλικής προόδου κι ένας κομμουνιστής πως η κοινοκτημοσύνη προάγει την ευτυχία έναντι των εγωιστικών κεφαλαιοκρατικών διαθέσεων. Ένας στρατοκράτης θα έλεγε πως η κοινωνία (στρουμφάκια) προοδεύει μόνο όταν βρίσκεται υπό την επιρροή εξωτερικού φόβου, κι ένας αναρχικός θα υποστήριζε ότι ο Δρακουμέλ συμβολίζει τις αρχές ασφαλείας...

     

    Ένας δάσκαλος ή ιερέας θα υποστήριζε ότι ο μπαρμπα στρουμφ θα έπρεπε να μισθώνεται περισσότερο εξαιτίας του κοινωνικού έργου που επιτελεί, κι ένας φιλόζωος ότι ο αδικημένος της υπόθεσης είναι η γάτα του Δρακουμέλ.

     

    Ένας κυνηγός θα υποστήριζε ότι με απόχη πιάνει κανείς μόνο πεταλούδες. Κι ένας γκρινιάρης πως η γκρίνια είναι επωφελής.

     

    κ.ο.κ.

     

     

    --------

     

    Διαλέγουμε, λοιπόν, και παίρνουμε...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 01-02-2010 13:15 ]


    fireroc
    10.02.2010, 22:45

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 01-02-2010 στις 13:13 έγραψε...

    Η τέχνη έχει το μοναδικό προσόν να αγκαλιάζει όλους τους 'χώρους' της ανθρώπινης υπόστασης. Και καθένας μπορεί να ερμηνεύσει την τέχνη κατά προσωπική βούληση. Ετούτο, βέβαια, εγκυμονεί ιδεολογικούς κινδύνους, όπως πχ. να αναγάγουμε (καταγάγουμε στην πραγματικότητα) την τέχνη σε ιδεολογία.

     

    Ένας χριστιανιστής θα μπορούσε να μιλήσει για το μήνυμα της αντιμαγείας και του αντιπαγανισμού, βλέποντας τα στρουμφάκια. Με δεδομένη την αναλογία των ανδρών και γυναικών, θα μπορούσε κάλλιστα να μιλήσει για μοναχική ζωή και την πάλη με το αιώνιο κακό που μας κυνηγά. Μάλιστα, διάβασα παραπάνω και το γεγονός ότι η στρουμφίτα (μοναδική θηλυκή) είναι στην πραγματικότητα 'μεταλλαγμένος' αρσενικός, που μας θυμίζει τη Γένεση και τη δημιουργία της Εύας από το πλευρό του Αδάμ...

     

    Ένας σατανιστής θα υποστήριζε ότι σκόπιμα αποκρύπτεται το τέλος του παραμυθιού με τον Δρακουμέλ να μαγειρεύει τα στρουμφάκια, με δεδομένο πως το κακό πάντα επιβάλλεται. Ένας άθεος θα υποστήριζε ότι ο Δρακουμέλ συμβολίζει την έννοια του Θεού που επιτίθεται στους νοήμονες ανθρώπους.

     

    Ένας φαλλοκράτης, θα μιλούσε για την εμμονή του πως οι σωστές και υγιείς κοινωνίες χτίζονται αποκλειστικά από άντρες. Μία φεμινίστρια θα υποστήριζε μάλλον ότι η εσωτερική ισορροπία οφείλεται στη μόνη θηλυκή ύπαρξη.

     

    Ένας καπιταλιστής θα έλεγε πως ο ανταγωνισμός μεταξύ των δύο πλευρών δημιουργεί τις συνθήκες πνευματικής και υλικής προόδου κι ένας κομμουνιστής πως η κοινοκτημοσύνη προάγει την ευτυχία έναντι των εγωιστικών κεφαλαιοκρατικών διαθέσεων. Ένας στρατοκράτης θα έλεγε πως η κοινωνία (στρουμφάκια) προοδεύει μόνο όταν βρίσκεται υπό την επιρροή εξωτερικού φόβου, κι ένας αναρχικός θα υποστήριζε ότι ο Δρακουμέλ συμβολίζει τις αρχές ασφαλείας...

     

    Ένας δάσκαλος ή ιερέας θα υποστήριζε ότι ο μπαρμπα στρουμφ θα έπρεπε να μισθώνεται περισσότερο εξαιτίας του κοινωνικού έργου που επιτελεί, κι ένας φιλόζωος ότι ο αδικημένος της υπόθεσης είναι η γάτα του Δρακουμέλ.

     

    Ένας κυνηγός θα υποστήριζε ότι με απόχη πιάνει κανείς μόνο πεταλούδες. Κι ένας γκρινιάρης πως η γκρίνια είναι επωφελής.

     

    κ.ο.κ.

     

     

    --------

     

    Διαλέγουμε, λοιπόν, και παίρνουμε...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 01-02-2010 13:15 ]



    τετοια μυνηματα απο τα ......στρουμφακια??????????!


    punkster
    11.02.2010, 22:29

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 28-09-2006 στις 21:05 έγραψε...

    Το μέλος Astron στις 28-09-2006 στις 20:07 έγραψε...

    Παράθεση:

    Όσο για το ότι ο κομμουνισμός ιδρύθηκε για να χτυπήσει την ορθοδοξία δεν ξέρω ποιος σου το είπε, αλλά είναι σχεδόν προπαγανδιστικό.



    Το διάβασα σε βιβλίο που συσχετιζόταν με τον χριστιανισμό....
    Και δε μου λέτε....Έχετε δεί την Παπαρήγα να ορκίζεται ποτέ στο Ευαγγέλιο??

    Μπορεί βέβαια να έχει κοινά σημεία ο κομμουνισμός με την ορθοδοξία αλλά αυτό δε σημαίνει πως συμπίπτουν κιόλας....

    Εγώ με την απορία θα μείνω....το βλέπω!

    Το μέτρο δεν είναι η μετριότητα,είναι η κορύφωση

    (Από το βιβλίο "Η μοναξιά είναι από χώμα" της Μάρως Βαμβουνάκη)

    Ο κομμουνισμος απορριπτει και αντιτιθεται στην θρησκεία ως μέσω ελέγχου και χειραγωγησης του λαου. Και ποιος μπορει να αρνηθει οτι δεν ειναι? Μαλιστα, ειναι απ τους ισχυροτερους τροπους συγκρατησης των μαζων, καθως σπερνει την τρομοκρατια του θεου.

    Ναι, εννοειται οτι στην εξεγερση της Ρωσιας οι κομμουνιστες "επιτεθηκαν" και κατα των χριστιανικων ναων. Κατα καποιους "λεηλατισαν" και "κατεστρεψαν" ανεκτιμητα εργα τεχνη. ....Εργα τεχνης τα οποια ηταν φτιαγμενα απο χρυσο και βελουδο την ωρα που ο λαος πεθαινε στον δρομο απο λιμο. Ο πλουτος που παραγει ο λαος ανηκει στον λαο. Γι αυτο το χρυσαφι επεστραφη στα χερια που το εξορυξαν.

    Ο κομμουνισμος και ο πρωιμος χριστιανισμος μοιαζουν πολυ. Ο χριστιανισμος στην εφαρμογη του ειναι ο καπιταλισμος με ρασα.

    Επισης, δεν μπορω να καταλαβω γιατι θεωρειται απο καποιους τοσο σκανδαλιστικο το να προβαλωνται κομμουνιστικα ιδεοδη, αν δεχτουμε οτι οντως τα στρουμφακια ζουν σε μια κομμουνιστικη κοινωνια. Ειναι πολυ ωραιο τα παιδακια να ερχονται σε επαφη με τις ιδεες της κοινοκτημοσυνης, της συνεργασιας με στοχο την κοινη ευημερια, της συντροφικοτητας και της ισοτητας, ειδικα σε μια ιμπεριαλιστικη κοινωνια με απολιτικ πολιτες.

     


    punkster
    12.02.2010, 01:30

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 12-02-2010 στις 01:03 έγραψε...

    Το πως "το χρυσαφι επεστραφη στα χερια που το εξορυξαν" το βλέπουμε από το πως ζούσαν οι προλετάριοι επί σοβιετικού καθεστώτος...



    Αλλο το πως αρχισε και αλλο το πως εξελιχθηκε. Η πραξη δεν συμβαδιζει παντα με την θεωρια. Είναι ενα πολυ μεγαλο κοινωνικο-ψυχολογικο θεμα το γιατι οι ανθρωποι τεινουν να γυριζουν παντα στα γνωριμα, στα ιδια σκατα απ τα οποια βγηκαν. {#emotions_dlg.whistling}

    Εξάλλου, όπου εφαρμοστηκε το συστημα σωστα, ολα βαινουν καλως!

     


    SouLRocK
    12.02.2010, 02:15

    ΝΑ ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΝΑΙ ΕΝΑΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΣΤΟ ΚΟΥΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΣΤΡΟΥΜΦΟ-ΧΩΡΙΟ...

    - καλημέρα σύντροφε Προκόπη..

    - καλημέρα σύντροφε Χουζούρη...

    - ....ΖΖΖΖΖΖΖ...

    - α καλά άστο!

    - ωωω συντροφε Ξεφτέρη...

    - μα καλά που είναι η συντρόφισσα Στρουμφίτα?

    - μοιράζει τους "στρουμφο-σπάστες", έχει πορεία με μολοτωφ αύριο έξω από το σπίτι του Λιχούδη... δεν είναι φαγητά αυτά που φτιάχνει πια...

    -ναι σωστά θα έπρεπε ο Μπαρμπά-Στρουμφ να τον εκτελέσει ... αλλά τι να πρωτοκάνει πια? τόσους αιώνες στην εξουσία βαρέθηκε τις εκτελέσεις...

    -και εξόρισε και το Παππού στα στρουμφο-γκουλανκ γιατί ηθελε να κάνει δημοψηφισμα επί του θέματος.

    -από την άλλη μπορεί να φταίει που έχουμε κλείσει τα σύνορα και δεν υπάρχει εμπόριο αλλά εντάξει στηριζόμαστε στα δικά μας... αφου τα έχουμε όλα από κοινού...

    -ναι τι ωραία... τι κρίμα που ειμαστε όμως καμιά 50αρια και η στρουμφίτα μόνο μια...!

    -... και αξύριστη!

    χαχαχαα{#emotions_dlg.tt2}

    σε κάποια άλλη συζήτηση αν θέλετε ισως να αναλύσουμε και το Γαλατικό χωριό!!

     


    Disasterpiece
    12.02.2010, 02:23

    "Οι άνθρωποι παραπαίουν ιδεολογικά μεταξύ Καπιταλισμού και Κομμουνισμού
    γιατί δεν έχουν καταλάβει ότι,Καπιταλισμός είναι η εκμετάλλευση ανθρώπου
    από άνθρωπο ενώ Κομμουνισμός είναι το αντίθετο..."{#emotions_dlg.scared}

    {#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}


    Hastaroth
    12.02.2010, 09:57

    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 12-02-2010 στις 01:30 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 12-02-2010 στις 01:03 έγραψε...

    Το πως "το χρυσαφι επεστραφη στα χερια που το εξορυξαν" το βλέπουμε από το πως ζούσαν οι προλετάριοι επί σοβιετικού καθεστώτος...



    Αλλο το πως αρχισε και αλλο το πως εξελιχθηκε. Η πραξη δεν συμβαδιζει παντα με την θεωρια. Είναι ενα πολυ μεγαλο κοινωνικο-ψυχολογικο θεμα το γιατι οι ανθρωποι τεινουν να γυριζουν παντα στα γνωριμα, στα ιδια σκατα απ τα οποια βγηκαν. {#emotions_dlg.whistling}

    Εξάλλου, όπου εφαρμοστηκε το συστημα σωστα, ολα βαινουν καλως!

     

    Απ'όσο ξέρω,η μόνη περίπτωση που εφαρμόστηκε σό σύστημα "σωστά",ήταν στά kibbutzim.Δηλαδή,σέ κοινότητες μικράς κλίμακος.

    Αλλά κι'εκεί ακόμη,υπάρχουν προβλήματα στην εφαρμογή τού συστήματος,άρα δέν βαίνουν όλα καλώς.


    Hastaroth
    12.02.2010, 10:04

    Παράθεση:

    Το μέλος Disasterpiece στις 12-02-2010 στις 02:23 έγραψε...

    "Οι άνθρωποι παραπαίουν ιδεολογικά μεταξύ Καπιταλισμού και Κομμουνισμού
    γιατί δεν έχουν καταλάβει ότι,Καπιταλισμός είναι η εκμετάλλευση ανθρώπου
    από άνθρωπο ενώ Κομμουνισμός είναι το αντίθετο..."{#emotions_dlg.scared}

    {#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}



    Δηλαδή η εκμετάλλευση από άνθρωπο,τού ανθρώπου...