ελληνική μουσική
    862 online   ·  210.851 μέλη

    Εντυπώσεις από το νέο ΔΙΦΩΝΟ

    Astron
    24.10.2006, 01:52
    Όπως έγραψα και στο τόπικ για τον Χάρη Κατσιμίχα, πήρα κι εγώ το δίφωνο κυρίως για την συνέντευξη του Χάρη και του Πάνου που πραγματικά την απόλαυσα. Θυμάμαι πριν 6 χρόνια όταν πάλι είχα πάρει το ίδιο περιοδικό για να διαβάσω την συνέντευξη του Χάρη που ανακοίνωνε την διάλυση του γκρουπ. Ευτυχώς τα πράγματα τώρα είναι πιο ευχάριστα μιας και ανακοίνωσαν την κυκλοφορία συλλογής τους με μουσικά CD και DVD με ανέκδοτο οπτικό υλικό.

    Ας ευχηθούμε στο Δίφωνο να φιλοξενεί στις σελίδες του πάντα τέτοιους ξεχωριστούς καλλιτέχνες.
    maspa
    24.10.2006, 02:16
    Παράθεση:

    Το μέλος Shu_Ji στις 24-10-2006 στις 01:10 έγραψε...

    Το αγορασα και εγω το απογευμα! απιστευτη η επανασυνδεση!Οφειλουμε να ανφερθουμε στο απιστευτο ενθετο με αναφορα στον αγνωστο Χατζιδακι!Εξαιρετικη φαίνεται η νεα ομδα του Διφώνου! Κυρία Βλαχογιάννη καλως επιστρέψατε και περιμενουμε και συνεντευξεις τις οποιες θα κανετε εσεις!



    Αυτό το ένθετο του Χατζιδάκι ξέχασα να το αναφέρω...Αδικαιολόγητη! Υπέροχο όπως και το περιοδικό. (Δεν το έχω διαβάσει όλο, αλλά που θα μου πάει...)

    "Το να νικάς τον εαυτό σου είναι η πρώτη και η άριστη απ'όλες τις νίκες, ενώ το να νικιέσαι από τον εαυτό σου το χειρότερο και το πιο ατιμωτικό απ'όλα."
    Πλάτων

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 24-10-2006 09:26 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 24-10-2006 09:27 ]


    XeniaRodo
    24.10.2006, 09:36
    Kι εγώ το διάβασα όλο σχεδόν σε ένα βράδυ. Πράμα σπάνιο για μένα. Συνήθως βαριέμαι. Έχω να πω τα καλύτερα. Aκόμα και τις δισκοκριτικές έκατσα και τις διάβασα σχεδόν όλες. Kι αυτές που δε με ενδιέφεραν.

    Mόνο μη μου βάλετε σε κάννα εξώφυλλο τη Mπάμπαλη με τον Πυροβολάκη γιατί δεν το ξανααγοράζω.
    johnny_b
    24.10.2006, 13:18
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 24-10-2006 στις 01:52 έγραψε...

    Όπως έγραψα και στο τόπικ για τον Χάρη Κατσιμίχα, πήρα κι εγώ το δίφωνο κυρίως για την συνέντευξη του Χάρη και του Πάνου που πραγματικά την απόλαυσα. Θυμάμαι πριν 6 χρόνια όταν πάλι είχα πάρει το ίδιο περιοδικό για να διαβάσω την συνέντευξη του Χάρη που ανακοίνωνε την διάλυση του γκρουπ. Ευτυχώς τα πράγματα τώρα είναι πιο ευχάριστα μιας και ανακοίνωσαν την κυκλοφορία συλλογής τους με μουσικά CD και DVD με ανέκδοτο οπτικό υλικό.

    Ας ευχηθούμε στο Δίφωνο να φιλοξενεί στις σελίδες του πάντα τέτοιους ξεχωριστούς καλλιτέχνες.


    & Εγώ γι'αυτό το λόγο το πηρά...Το cd & το dvd ήξερα οτι θα βγει γύρω στα Χριστούγεννα, το είχε πει ο Πάνος στο "Έχει Γούστο"...


    Johnny B, how much there is to see
    Just open your eyes and listen to me
    Straight ahead, a green light turns to red
    Oh why can't you see, oh Johnny B...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : johnny_b στις 24-10-2006 13:18 ]


    catz
    26.10.2006, 10:25
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 24-10-2006 στις 09:36 έγραψε...
    Mόνο μη μου βάλετε σε κάννα εξώφυλλο τη Mπάμπαλη με τον Πυροβολάκη γιατί δεν το ξανααγοράζω.



    Γειά σου Xenia με τις συμπάθειές σου !


    XeniaRodo
    26.10.2006, 11:56
    Γεια μου!

    γιατί βρε παιδιά; όλοι έχουμε συμπάθειες...
    aggeliki
    26.10.2006, 13:47
    Αν και ακόμα δεν το έχω διαβάσει όλο αλλά το έχω ξεφυλλίσει μ'αρεσε πάρα πολύ που ασχολείται με όλα τα είδη...Κάτι που πιο παλιά δεν γινόταν σχεδόν καθόλου...
    Για παράδειγμα έχει ένα άρθρο για το Γιάννη Πλούταρχο(που προσωπικά δεν μ'αρέσει καθόλου) αλλά και για τον Χατζηγιάννη...Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ!
    XeniaRodo
    26.10.2006, 15:43
    Kαι αυτό με τους χορούς έχει ενδιαφέρον παρ' όλο που νομίζω ότι έχω διαβάσει αλλού πράγματα σχετικά που δεν συμφωνούν -χωρίς να ξέρω ποιο είναι το σωστό-.

    Πάντα με γοήτευε το παρελθόν, ιδίως αν έχει και σχέση με την τέχνη....

    Θα αγοράσω και το επόμενο τέυχος (εκτός κι αν έχει εξώφυλλο αυτούς που ανέφερα πριν).
    catz
    26.10.2006, 23:47
    Μπα , δεν παίζει ! , θα σου πω όταν παίζει κάτι ...

    Keep on δίφωning...

    maspa
    27.10.2006, 00:03
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 26-10-2006 στις 15:43 έγραψε...

    Kαι αυτό με τους χορούς έχει ενδιαφέρον παρ' όλο που νομίζω ότι έχω διαβάσει αλλού πράγματα σχετικά που δεν συμφωνούν -χωρίς να ξέρω ποιο είναι το σωστό-.

    Πάντα με γοήτευε το παρελθόν, ιδίως αν έχει και σχέση με την τέχνη....

    Θα αγοράσω και το επόμενο τέυχος (εκτός κι αν έχει εξώφυλλο αυτούς που ανέφερα πριν).



    Καλά για τον Πυροβολάκη ξέρω(από άλλο topic)... Η Μπάμπαλη γιατί??

    "Το να νικάς τον εαυτό σου είναι η πρώτη και η άριστη απ'όλες τις νίκες, ενώ το να νικιέσαι από τον εαυτό σου το χειρότερο και το πιο ατιμωτικό απ'όλα."
    Πλάτων

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maspa στις 27-10-2006 00:05 ]


    jorge
    27.10.2006, 00:40
    Ας μην ξεφύγουμε κι άλλο από το θέμα μας.
    CHE
    17.11.2006, 21:40
    Νέο Δίφωνο τεύχος Δεκεμβρίου, στήλη ''Είκοσι πέντε και κάτω'' του Τάσου Μητσελή, σελίδα 59:
    ''Τώρα για τα παλικάρια του Music Heaven δεν ξέρω από που να αρχίσω. Όπως ακριβώς το διαβάζετε: Μουσικός Παράδεισος! (σ.σ. στο πρωτότυπο είναι σε bold και με κόκκινους χαρακτήρες). Μια διαδικτυακή γειτονιά, σαν αυτές που μαζευόμασταν πιτσιρίκια στις πόλεις που μεγαλώσαμε και νυχτώναμε παρέα, μέχρι που οι μανάδες μας μάς μαζεύανε για ύπνο, γιατί αύριο θα είχε σχολείο. Αμ! Δεν σφάξανε που θα χαλάσω και άλλο τη μαγεία. Τα παιδιά του Music Heaven μένουν στην οδό www.musicheaven.gr και σας περιμένουν. Ραντεβού εκεί..''.

    Αυτό το κείμενο συνοδεύεται και από μία φωτογραφία της αρχικής σελίδας.

    Ευχαριστούμε πολύ τον συντάκτη Τάσο Μητσελή για τα σχόλιά του τα οποία ομολογουμένως κάνουν περήφανα όλα τα μέλη αλλά και τους διαχειριστές του site που φαντάζομαι ότι μόλις το πάρουν χαμπάρι θα απαντήσουν.
    Θέλω κι ελπίζω αυτή την αίσθηση της ''παρέας'' να συνεχίσουμε όλοι μας να τη ζούμε μέσα από τις διαδικτυακές σελίδες του Music Heaven για πάντα.

    Κατά τα υπόλοιπα συγχαίρω τη Στέλλα Βλαχογιάννη για την ανοιχτή επιστολή της στο Μίκη Θεοδωράκη (υπάρχει και σχετικό θέμα στο φόρουμ) το οποίο μου θύμισε και τα δικά μου παιδικά βιώματα αλλά εκφράζει και τις δικές μου απόψεις σχετικά με το θέμα.
    Προς ενημέρωση του κοινού, το CD του Διφώνου περιέχει τραγούδια του διδύμου Κραουνάκη-Νικολακοπούλου. Δεν αμφισβητεί κανείς την καλλιτεχνική αξία των δημιουργών και των τραγουδιών τους αλλά νομίζω ότι το Δίφωνο θα πρέπει να είναι κάπως πιο τολμηρό στις επιλογές των CD. Διακρίνω μία ατολμία, έναν συντηρητισμό, δεν ξέρω αλλά αυτή η επιλογή τραγουδιών του στυλ ''αυτούς ξέρουμε αυτούς εμπιστευόμαστε'' γίνεται κουραστική. Θα προτιμούσα το περιοδικό να ξεφύγει από τη δοκιμασμένη ίδια συνταγή με τραγούδια που τα έχουμε χιλιοακούσει και τα οποία τα έχουμε και σε δεκάδες άλλα CD.
    gate
    17.11.2006, 21:48
    Υπέροχο νέο!

    Ευχαριστούμε από καρδιάς τον Τάσο Μητσελή για τα σχόλιά του!
    Και ναι... είναι όπως τα λέει. Σαν παιδί της γειτονιάς που νυχτώνει παρέα και που δεν μαζεύεται σπίτι του, για να μη χάσει την μαγεία..., έτσι αισθάνομαι κι εγώ και πολλοί πολλοί που είμαστε εδώ μέσα... Κι ούτε πρόκειται να χάσουμε αυτήν την αίσθηση, όσο αφήνουμε τη μαγεία να μας θρέφει και να αναζωπυρώνει ό,τι τσαλαπατούν οι άνθρωποι μέσα τους κάτω από μίζερες καθημερινότητες, πέτρινα λόγια, κλισέ και υποκρισίες...

    Εμείς ας επιλέγουμε τον παράδεισο κι ας μην γυρνάμε ποτέ σπίτια μας...
    jorge
    18.11.2006, 11:44
    Ότι πιο γλυκό έχει γραφτεί ποτέ σε ΜΜΕ για το MusicHeaven. Ούτε είχε περάσει ποτέ από το μυαλό μου η παρομοίωση με γειτονιά, ενώ ναι, κάτι τέτοιο είναι τελικά...

    κ.Μητσελή σας ευχαριστούμε από καρδιάς.

    ΥΓ. CHE
    jorge
    18.11.2006, 15:37
    Και βεβαίως να αναφέρουμε πως τη συνέντευξη του μήνα, την έχει πάρει ο spiroos (Σπύρος Αραβανής), ο οποίος μιλάει με τη Λίνα Νικολακοπούλου και τον Σταμάτη Κραουνάκη. Πολύ χαίρομαι παλιέ συμμαθητή και φίλε, πολλά συγχαρητήρια.
    jorge
    19.11.2006, 23:12




    επισυναπτόμενα: Image2.jpg 
    vouliakis
    19.11.2006, 23:14
    Ναι... Το αγόρασα σήμερα το πρωί




    vasiloukos
    20.11.2006, 01:52
    Πολλά συγχαρητήρια και στον spiroos που πήρε τη συνέντευξη απ' τον Κραουνάκη και την Νικολακοπούλου. Καλή συνέχεια σε μελλοντικές συνεντεύξεις!
    XeniaRodo
    20.11.2006, 10:19
    Tι λέτε βρε παιδιά; χτες το είδα στο περίπτερο αλλά χάλασα τα λεφτά μου για την Kυριακάτικη εφημερίδα. Θα το πάρω όμως.... Nαιιιιιιι

    όσο για τη γειτονιά, ναι ισχύει... παρόλο που περνάω πολλές ώρες την ημέρα μπροστά στον υπολογιστή λόγω δουλειάς το MH είναι πειρασμός για μένα στο σπίτι. 1000 φορές εδώ παρά να βλέπω τηλεόραση....
    maspa
    20.11.2006, 14:43
    Καλά αυτό το δίφωνο όσο πάει γίνεται και πιο ευχάριστο!
    Πρίν λίγο το πήρα κι ενθουσιάστηκα με τη συνέντευξη Κραουνάκη- Νικολακοπούλου! Πρόκειται για τους αγαπημένους μου δημιουργούς εξάλλου.
    Όπως και η ανάφορά στο Music Heaven, πολύ γλυκό. Γενικότερα η στήλη του Τάσου Μητσελή "εικοσιπέντε και κάτω" είναι αγαπημένη μου.
    Όσο το ότι το μέλος spiroos πήρε τη συνέντευξη δεν το ήξερα! Συγχαρητήρια κι από μένα!