ελληνική μουσική
    897 online   ·  210.851 μέλη

    Ο υγιής άνθρωπος δεν έχει ανάγκη από τέχνη

    sintorin
    25.10.2006, 18:14
    gia mena enas ugieis anthropos einai autos pou kserei pos na lutrothei.....autos pou ta krataei mesa tou arostenei.... poloi kalitexnes mporei na fainontai arostoi gia ton koino anthropo, ala einai pragmatika;;;;;....

    Kai to idio usxiei episis gia ipiodipote anthropo pou agapaei tin texni, eite theoritai ugieis i arostos apo tous koinous anthropous.....

    Tora opos exei paei auto to thema, vasizomeno epano sto ti leei o pagkosmios organismos ugias, pisteuo oti den exei kamia sxesi, kai aplos exei mperdeutei gia kanena logo......

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 25-10-2006 18:34 ]


    KwnstantiaDouka
    25.10.2006, 19:29
    Παράθεση:

    Το μέλος prosilios στις 25-10-2006 στις 01:47 έγραψε...

    ο υγιής άνθρωπος ίσως δεν έχει ανάγκη απο ανθρώπινη τέχνη γιατί τα αισθητήρια του,τα έσω και τα έξω, είναι αρκετά εκλεπτυσμένα ώστε να χαίρονται το καλλιτέχνημα της Ζωής...

    και ίσως η απόλαυση να ακούς το κελαδημα του αηδονιού δίπλα στο παγωμένο νερό που κυλά να μη συγκρίνεται με καμμιά συμφωνική ορχήστρα και κανενα σπουδαίο αοιδό....

    ισως οι γραμμές ενος γερασμένου πλατάνου να ξεπερνουν σε ωραιοτητα κάθε έργο γλυπτικής...

    κι ίσως το χαμόγελο της αγαπημένης να υπερβαίνει σε μυστήριο και πλαστικότητα τη Τζοκόντα του Ντα Βιντσι...

    δηλαδή όσα θέλει ένας υγιής άνθρωπος για να χαρεί υπάρχουν ήδη εκεί έξω και εδώ μέσα...απλώς αυτός γνωρίζει πώς να τα βλέπει...

    δεν ειμαι ειδημων περί την τεχνη ..εικασίες κάνω...





    Πολυ καλα τα λες αν υποθεσουμε οτι ο υγιεις ανθρωπος ειναι και ο ¨τελειος¨ ο ιδανικος οπως πολυ ευστοχα ειπε η Νεκταρια. Κατα τη γνωμη μου υπαρχει ενας τετειος ¨Ανθρωπος¨ και αυτο που εκανε ηταν να διδασκει και να θαυμαζει το εργο της φυσης η΄ το εργο του Πατερα του....οπως νομιζει κανεις καλυτερα. Δεν εγραφε ποιηματα, μουσικη μα ουτε τραγουδουσε, δεν ειχε αναγκη την τεχνη για να εκφραστει......

    Εμεις παλι καλα που ειμαστε "αρρωστοι" !!!!! Ειμαι "αρρωστη"
    anisie
    26.10.2006, 00:43
    Αυτό είναι σωστό εν μέρει....Δεν είναι τίποτα καινούριο...Κι όταν μιλάμε για υγεία προφανώς εννοούμε ιδιαιτερότητες ψυχοσύνθεσης και όχι για αυχενικό και προστάτη...

    Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα όμως....Είναι και θέμα φύσης και ιδιοσυγκρασίας...

    Δεν είναι όλοι οι άρρωστοι καλλιτέχνες...Μακάρι να μπορούσαν όλοι οι άρρωστοι να εκτονωθούν μέσω της τέχνης....

    Ο καλλιτέχνης είναι φύση ιδιαίτερη ενδεχομένως με αδυναμίες παράλληλα όμως και με ικανότητες και κλίσεις που ξεχωρίζουν και που τον οδηγούν εκεί που τον οδηγούν....Δεν είναι απλά ένας άρρωστος...Και μιλάμε για τον καλλιτέχνη που παράγει τέχνη γιατί δεν μπορεί να κάνει αλλιώς...Και όχι για εκείνον που στον ελεύθερο χρόνο του ζωγραφίζει και ένα πορτραίτο άμα λάχει να 'ούμε....ή που γράφει και κανα ποίημα για να κάνει φιγούρα στη γκόμενα...
    vasiloukos
    26.10.2006, 01:17
    Προσωπική μου άποψη -τι προσωπική δηλαδή.... πάμε απ' την αρχή, ενστερνίζομαι την άποψη του Ταχτσή που έλεγε: "Η Τέχνη πρέπει να είναι απόσταγμα ζωής, κι όχι υποκατάστατο"... αυτό επειδή αναφέρθηκε η σχέση ζωής - τέχνης.
    prosilios
    26.10.2006, 01:51
    Στην τέχνη ο λαός δεν αποζητά πλέον την ανακούφιση και την εξύψωση. Αλλά οι λεπτεπίλεπτοι, οι πλούσιοι, οι αργόσχολοι αναζητούν το καινούριο, το παράδοξο, το πρωτότυπο, το ασυνήθιστο, το σκανδαλώδες. Και εγώ, από τον κυβισμό και έπειτα, ικανοποίησα τους σοφούς και τους κριτικούς με όλες τις ευμετάβλητες σαχλαμάρες που μου έρχονταν στο κεφάλι, και όσο λιγότερο με καταλάβαιναν τόσο περισσότερο με θαύμαζαν. Με το να διασκεδάζω με αυτά τα παιχνίδια, αυτές τις κουταμάρες, αυτές τις σπαζοκεφαλιές, έγινα διάσημος και μάλιστα πολύ γρήγορα. Και η διασημότητα για ένα ζωγράφο σημαίνει πωλήσεις, κέρδη, περιουσία, πλούτη. Και σήμερα, όπως ξέρεις, είμαι διάσημος, είμαι πλούσιος. Αλλά όταν βρίσκομαι μόνος με τον εαυτό μου δεν έχω το κουράγιο να θεωρούμαι καλλιτέχνης με τη μεγάλη και την παλιά ονομασία της λέξεως. Αυτοί ήταν μεγάλοι ζωγράφοι: ο Τζιότο, ο Ρέμπραντ, ο Τισιάνο, ο Γκόγια. Δεν είμαι παρά ένας κοινός σαλτιμπάγκος που κατάλαβε το πνεύμα των καιρών του και εξάντλησε όσο μπορούσε καλύτερα τη βλακεία, τη ματαιοδοξία, τη φιλοχρηματία των συγχρόνων του. Είναι πικρή η εξομολόγησή μου, πιο θλιβερή απ' όσο φαίνεται, αλλά έχει τη χάρη να είναι ειλικρινής.


    Πάμπλο Πικάσο
    XeniaRodo
    26.10.2006, 13:39
    Δεν ήξερα γι' αυτά τα λόγια του Πικάσο.
    Άκρως αποκαλυπτοκή δήλωση.. ευχαριστούμε πολύ prosilios...
    Pucca
    26.10.2006, 13:41
    Δέν συμφωνώ καθόλου με αυτήν την άποψη. Η τέχνη είναι μέσα στη ζωή μας κάθε μέρα, τη βιώνουμε και την παράγουμε μόνο και μόνο με την ίδια μας την ύπαρξη. Είναι και απόσταγμα όπως ειπώθηκε παραπάνω είναι και διμιούργια αλλά πάνω απ`όλα είναι επικοινωνία, άρα όποιος δεν την χρειάζεται όχι απλά δεν είναι υγειής αλλά μάλλον πέθανε και δεν το κατάλαβε ακόμα.
    meltica
    26.10.2006, 14:12
    Kαταπληκτική η δήλωση του Πικάσο. Είναι ο χειροτερός μου γιατί τα έργα του δεν μου αρέσουν καθόλου, πόσο μάλλον όταν ξέρω ότι ήταν καταπληκτικός ζωγράφος σαν όλους αυτούς που αναφέρει- είχε δει έργα του σε ένα ντοκυμαντέρ, έργα που είχε κάνει πριν "μπει" στον κυβισμό.

    Όσο για το θέμα του τόπικ...

    Αυτό που σκεφτόμουν μόλις διάβασα την φράση το εκφράσατε πολλοί. Με τον όρο υγιής άνθρωπος, δηλώνεται ο ιδανικός άνθρωπος. Μόνο ένας τέτοιος άνθρωπος έχει πλήρη ψυχική υγεία. Στην πραγματικότητα δεν υπάρχει κανείς που να μην έχει κάποιο ψυχολογικό... "πρόβλημα"; Πως να το πω και να μην ακουστεί άσχημο; Νομίζω εκεί κρύβεται η αλήθεια στην φράση. Ένας άνθρωπος τέλεια ψυχικά υγιής δεν έχει ανάγκη από τέχνη.

    Για μένα η τέχνη είναι η αναπλήρωση των συναισθημάτων. Αν κάποιος τα είχε καλά με τον εαυτό του και με τους γύρω του, χωρίς να είχε ανάγκη τα γραπτά, τη μουσική, την τέχνη γενικότερα για να αναπληρώσει τα συναισθηματά του, τότε μονάχα θα μπορούσε να επιβιώσει χωρίς την τέχνη. Υπάρχει τέτοιος άνθρωπος; Που να απολαμβάνει τα ήδη φτιαγμένα από την φύση με ηρεμία χωρίς να δημιουργεί; Ίσως οι αρχαίοι φιλόσοφοι να πετύχαιναν αυτό μονάχα. Ή αυτοί που κάνουν διαλογισμό. Απραξία και σκέψη. Με την προϋπόθεση ότι οι σκέψεις δεν αποτελούν και οι ίδιες μια μορφή τέχνης.
    Pucca
    26.10.2006, 14:52
    Παράθεση:

    Το μέλος meltica στις 26-10-2006 στις 14:12 έγραψε...

    Kαταπληκτική η δήλωση του Πικάσο. Είναι ο χειροτερός μου γιατί τα έργα του δεν μου αρέσουν καθόλου, πόσο μάλλον όταν ξέρω ότι ήταν καταπληκτικός ζωγράφος σαν όλους αυτούς που αναφέρει- είχε δει έργα του σε ένα ντοκυμαντέρ, έργα που είχε κάνει πριν "μπει" στον κυβισμό.

    Όσο για το θέμα του τόπικ...

    Αυτό που σκεφτόμουν μόλις διάβασα την φράση το εκφράσατε πολλοί. Με τον όρο υγιής άνθρωπος, δηλώνεται ο ιδανικός άνθρωπος. Μόνο ένας τέτοιος άνθρωπος έχει πλήρη ψυχική υγεία. Στην πραγματικότητα δεν υπάρχει κανείς που να μην έχει κάποιο ψυχολογικό... "πρόβλημα"; Πως να το πω και να μην ακουστεί άσχημο; Νομίζω εκεί κρύβεται η αλήθεια στην φράση. Ένας άνθρωπος τέλεια ψυχικά υγιής δεν έχει ανάγκη από τέχνη.

    Για μένα η τέχνη είναι η αναπλήρωση των συναισθημάτων. Αν κάποιος τα είχε καλά με τον εαυτό του και με τους γύρω του, χωρίς να είχε ανάγκη τα γραπτά, τη μουσική, την τέχνη γενικότερα για να αναπληρώσει τα συναισθηματά του, τότε μονάχα θα μπορούσε να επιβιώσει χωρίς την τέχνη. Υπάρχει τέτοιος άνθρωπος; Που να απολαμβάνει τα ήδη φτιαγμένα από την φύση με ηρεμία χωρίς να δημιουργεί; Ίσως οι αρχαίοι φιλόσοφοι να πετύχαιναν αυτό μονάχα. Ή αυτοί που κάνουν διαλογισμό. Απραξία και σκέψη. Με την προϋπόθεση ότι οι σκέψεις δεν αποτελούν και οι ίδιες μια μορφή τέχνης.





    Μα μπορει ένας ανθρώπος να φτάσει σ` αυτην την τελειότητα που περιγράφεις βγάζοντας την τέχνη που είναι μέρος της εξελιχτικής διαδικασίας απο τη ζωή του ???
    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ακόμα και αν υποθετικά υπηρχε αυτο το μοντέλο ανθρωπου η τελειότητα του θα διαρκούσε μόνο λίγα λεπτά και μετά πάλι θα άρχιζε ο εκφυλισμος αφού θα είχε βγάλει την τέχνη απο τη ζωή του ως τέλειος πια.
    AlmaNegra
    26.10.2006, 15:21
    Παράθεση:
    Μα μπορει ένας ανθρώπος να φτάσει σ` αυτην την τελειότητα που περιγράφεις βγάζοντας την τέχνη που είναι μέρος της εξελιχτικής διαδικασίας απο τη ζωή του ???
    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ακόμα και αν υποθετικά υπηρχε αυτο το μοντέλο ανθρωπου η τελειότητα του θα διαρκούσε μόνο λίγα λεπτά και μετά πάλι θα άρχιζε ο εκφυλισμος αφού θα είχε βγάλει την τέχνη απο τη ζωή του ως τέλειος πια.


    Η τέχνη δεν είναι κορυφή να την κατακτήσεις, αλλά στήριγμα που το έχεις ανάγκη συνέχεια, για να διατηρηθείς στην τελειότητα που αναφέρεις, αν τη φτάσεις. Αν και για μένα η τέχνη δε σε βοηθά να γίνεις αυτό που ο Τσαρούχης λέει "υγιής". Είναι απλά μια παραίσθηση...
    Pucca
    26.10.2006, 15:32
    Παρεξήγηση, εγώ δεν πιστεύω σε κανενος είδους "τελειότητες, ούτε και θεωρω την τέχνη κορυφή ίσα ίσα τη θεώρω διαδικασία και αυτό εξηγούσα, τα παράπάνω ήταν σχόλια στην άποψη της meltica. Δεν νομίζω πως με κατάλαβες καθόλου.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Pucca στις 26-10-2006 15:33 ]


    anisie
    26.10.2006, 15:37
    Εννοείται πως η τέχνη είναι για όλους και ότι εξυψώνει το νου και εξευγενίζει την ψυχή....Και ότι παράγεται και υπάρχει ως φυσική απόρροια της ύπαρξης του ανθρώπου...
    Άνθρωπος που δεν έρχεται σε επαφή με την τέχνη ή που δεν την αναζητά προφανώς δεν είναι και ό,τι καλύτερο....

    Δεν είναι το ίδιο όμως αυτός που πάει μια φορά τη βδομάδα κινηματογράφο ή θέατρο ή σε μια συναυλία και ανοίγει το μυαλό του με τον άλλο που τρελλαίνεται και κάθεται και γράφει ποιήματα ή ζωγραφίζει ή παίζει μουσική για να ηρεμήσει.....Είναι λίγο ακραία τα παραδείγματα αλλά ......ντάξει..

    Βέβαια μπορεί κάποιος να ασχολείται με την τέχνη γιατί έτσι γουστάρει, γιατί θέλει να το παίξει διανοούμενος ή για να βγάλει λεφτά...Δεν είναι ανάγκη να έχει κανα πρόβλημα υγείας.....

    Υπάρχει όμως και η άλλη περίπτωση να ασχολείται με την τέχνη για να βρει διεξόδους που δεν μπορεί να βρει αλλού ή γιατί είναι η φύση του και η ιδιοσυγκρασία του τέτοια που τον οδηγούν εκεί....Δεν μπορεί να κάνει αλλιώς...Σ'αυτήν την περίπτωση ενδεχομένως να υπάρχουν "μικροπροβληματάκια" υγείας....Τα οποία δεν είναι και εύκολο να προσδιορίσεις...Κάτι δεν πάει καλά πάντως....

    Και η διαφορά ανάμεσα σ'αυτόν που κάνει τέχνη από χόμπι και σ'αυτόν που το κάνει από υπαρξιακή ανάγκη φαίνεται στο αποτέλεσμα....

    Τα λέει κι ο Πικάσο...
    flogeritsa
    26.10.2006, 17:33
    H τέχνη είναι παντού! Το αλάτι στην καθημερινότητα, η σαντιγή στην πάστα, το λουλούδι στο βάζο....... Φαντάζεστε ένα κόσμο χωρίς πίνακες ζωγραφικής, χωρίς τοιχογραφίες στις εκκλησίες, χωρίς γκράφιτι στους δρόμους ή ερωτικά στιχάκια στους τοίχους; Καλύτερα να πήγαινα σε άλλο πλανήτη...
    Και αυτός που παράγει τέχνη είναι δημιουργός που μέσα από το τίποτα και το πουθενά κάνει θαύματα. Αρκεί να μη σκέφτεται μόνο την τέχνη του, γιατί δέσαμε...
    okanenas
    26.10.2006, 19:43
    Εγώ θα ξεφύγω λίγο από το θέμα άλλα διαβάζοντας το topic μου ήρθε αυτή η σκέψη

    σε όλη αυτή την συζήτηση που κάνουμε δεν έχουμε ξεκαθαρίσει ποιοι είναι οι υγιείς και ποιοι είναι άρρωστοι, γιατί υπάρχουν διάφορες υγείες και διάφορες αρρώστιες παράδειγμα υπάρχουν άρρωστοι σωματικά άλλα είναι υγιείς ψυχικά ή άλλοι που είναι υγιείς σωματικά αλλά άρρωστη ψυχικά (δεν εννοώ τις βαριές ασθένειες), και βέβαια τις σωματικές ασθένειες τις ξεχωρίζουμε εύκολα τη γίνεται ωμός με τις ψυχικές που διακρίνονται πολύ δύσκολα.
    Όλα αυτά τα είπα γιατί τελικά είναι δύσκολο να πούμε ποιος είναι υγιείς και άρρωστος

    αυτά περί ασθένειας.....

    συγνώμη που ξέφυγα από το θέμα
    vouliakis
    27.10.2006, 02:02
    Παράθεση:

    O Γιάννης Τσαρούχης κάποτε είπε...

    Ο υγιής άνθρωπος δεν έχει ανάγκη από τέχνη...


    Γκουχ Γκουχ (παλιόβηχας...)




    megaloserwtikos
    27.10.2006, 02:23
    Μήπως έχεις και καταροή;
    clapton21
    30.10.2006, 02:44
    Νομίζω πως ο "υγιής" άνθρωπος δεν γεννήθηκε ακόμη. Επιπλέον νομίζω ότι δεν έχει ορισθεί ακόμη η τέχνη κατα τέτοιο τρόπο, ώστε να αποκλείει ή να προσδιορίζει με αντικειμενικά κριτήρια το δημιουργό από τον οποίο θα προέλθει ή το κοινό στο οποίο θα απευθυνθεί. Με λίγα λόγια "μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην λες".
    Lansetris
    30.10.2006, 15:51
    Νομίζω ότι όσο ευτυχής και τέλειος ή υγιής να ήταν κάποιος πάλι θα είχε ανάγκη την Τέχνη. Και η ομορφιά της φύσης και το ρυάκι που κυλάει και οι ήχοι των πουλιών, Τέχνη γίνονται κι αυτά και ορίζονται μέσα από την ανθρώπινη παρουσία, μιλούν στην ανθρώπινη ψυχή και εξελίσσονται. Τέλειος και υγιής είναι, άραγε, μια στατική κατάσταση που την κατακτάμε και τη διατηρούμε για πάντα; Και οι άλλοι;
    Και παραφράζοντας την αντίληψη κάποιων: δεν είμαστε εμείς που εκφραζόμαστε μέσω της τέχνης, είναι η τέχνη που εκφράζεται μέσα από εμάς.


    movflower
    31.10.2006, 05:14
    an ugihs anthrwpos shmainei normal melos ths koinwnias tote,
    etsi einai

    aman exeis suntrofia alles skepseis ti na kaneis thn parea ths mousas????
    thn agnoeis, mexri pou se agnoei ki auth me th seira ths.......


    XeniaRodo
    31.10.2006, 11:41
    Παράθεση:

    Το μέλος anisie στις 26-10-2006 στις 15:37 έγραψε...

    Εννοείται πως η τέχνη είναι για όλους και ότι εξυψώνει το νου και εξευγενίζει την ψυχή....Και ότι παράγεται και υπάρχει ως φυσική απόρροια της ύπαρξης του ανθρώπου...
    Άνθρωπος που δεν έρχεται σε επαφή με την τέχνη ή που δεν την αναζητά προφανώς δεν είναι και ό,τι καλύτερο....

    Δεν είναι το ίδιο όμως αυτός που πάει μια φορά τη βδομάδα κινηματογράφο ή θέατρο ή σε μια συναυλία και ανοίγει το μυαλό του με τον άλλο που τρελλαίνεται και κάθεται και γράφει ποιήματα ή ζωγραφίζει ή παίζει μουσική για να ηρεμήσει.....Είναι λίγο ακραία τα παραδείγματα αλλά ......ντάξει..

    Βέβαια μπορεί κάποιος να ασχολείται με την τέχνη γιατί έτσι γουστάρει, γιατί θέλει να το παίξει διανοούμενος ή για να βγάλει λεφτά...Δεν είναι ανάγκη να έχει κανα πρόβλημα υγείας.....

    Υπάρχει όμως και η άλλη περίπτωση να ασχολείται με την τέχνη για να βρει διεξόδους που δεν μπορεί να βρει αλλού ή γιατί είναι η φύση του και η ιδιοσυγκρασία του τέτοια που τον οδηγούν εκεί....Δεν μπορεί να κάνει αλλιώς...Σ'αυτήν την περίπτωση ενδεχομένως να υπάρχουν "μικροπροβληματάκια" υγείας....Τα οποία δεν είναι και εύκολο να προσδιορίσεις...Κάτι δεν πάει καλά πάντως....

    Και η διαφορά ανάμεσα σ'αυτόν που κάνει τέχνη από χόμπι και σ'αυτόν που το κάνει από υπαρξιακή ανάγκη φαίνεται στο αποτέλεσμα....

    Τα λέει κι ο Πικάσο...



    Mε κάλυψες.... αυτό είναι.