ελληνική μουσική
    935 online   ·  210.856 μέλη

    Ο υγιής άνθρωπος δεν έχει ανάγκη από τέχνη

    -Angel-
    31.10.2006, 13:29
    Η Τέχνη ανέκαθεν ήταν -και για όσο υπάρχουν άνθρωποι θα εξακολουθεί να είναι εντελώς υποκειμενικό θέμα ...

    Για άλλους είναι .. πράγμα,για άλλους .. έννοια,..αίσθηση,...συναίσθημα ,..δημιούργημα κοκ..

    Για μερικούς τέχνη μπορεί να σημαίνει την ... αρμονία μεταξύ της Κουρτίνας, του χαλιού και ..του Πίνακα στον τοίχο ...

    Για άλλους Τέχνη μπορεί σημαίνει αυτό το αίσθημα του .."φεύγα" από οτι υπάρχει γύρω σου και τρύπωσε μέσα στη μελωδία , στα χρώματα ή στο γλυπτο που ξαφνικά σου έκοψε την ανάσα ...

    Για άλλους Τέχνη είναι .. ένα φως στο τούνελ , μιά διέξοδος (που ίσως νάναι και η μοναδική διαθέσιμη που έχουν ... )

    Για άλλους είναι Γιατρειά , για αλλους Διέξοδος , για άλλους Υποκατάστατο και για Αλλους βιοπορισμός . Για άλλους Τρόπος και για άλλους Νόημα της Ζωής ...

    Ο Τσαρούχης βλέποντας την Τέχνη σαν Γιατρειά έκανε αυτόν τον αφορισμό του ...

    Κάτι ανάλογο βέβαια είχε προηγουμένως ειπωθεί και από τον Νίτσε :
    "Κάνουμε την Τέχνη γιατί χάσαμε στη ζωή μας τον οιστρο ενός λυρικού τραγουδιού ... "
    ’υτός την έβλεπε μάλλον σαν Υποκατάστατο .

    Νομίζω οτι η αλήθεια Δεν είναι σε τίποτα από τα παραπάνω ...
    αλλά είναι σε ΟΛΑ μαζί ... ανάλογα με το ποιόν αφορά η απάντηση ..
    γιατι είπαμε ...
    Ο ποιό ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ ορισμος για την σχέση του ανθρώπου με την Τέχνη είναι οτι ειναι η ΠΛΕΟΝ ΑΚΡΑΙΑ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΥ ...
    γιατι απλά μέσω αυτής εκφράζεται το Υποκείμενο (ο άνθρωπος) και κατά συνέπεια μόνο αυτός (και κανένας άλλος) είναι σε θέση να γνωρίζει (=νοιώθει
    ) τί σημαίνει γι αυτόν η Τέχνη ή σε ποία πλευρά της ακουμπάει κάθε φορά ...

    ^j^ ... "Time presend and time past are both perhaps Present in time ... Future " T.S.Eliot

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : -Angel- στις 31-10-2006 13:32 ]


    anisie
    01.11.2006, 11:18
    Φίλε Angel ωραία τα λες και έτσι είναι.....Η Τέχνη είναι εντελώς υποκειμενικό πράγμα και διαφορετικά πράγματα ζητάει και εκφράζει καθένας μέσα από αυτή...

    Παρόλα αυτά μπορούμε να μιλήσουμε και με συγκεκριμένους όρους για την Τέχνη...Η Τέχνη έχει συγκεκριμένο ορισμό ως καλλιτεχνική δημιουργία του ανθρώπου και έκφραση της καλαισθησίας του μέσω δεδομένων μορφών...Οι τέχνες είναι συγκεκριμένες (ζωγραφική, γλυπτική, ποίηση, μουσική....κλπ) και δεν είναι τυχαίο που είναι αυτές.... Η Τέχνη αποτελεί φαινόμενο πολιτισμού το οποίο παράγεται και εξελίσσεται χάρη στην καλλιτεχνική ευφυΐα κάποιων ανθρώπων...

    Τα λόγια αυτά (...ο υγιής άνθρωπος δεν έχει ανάγκη από τέχνη....)τα λένε άνθρωποι οι οποίοι έχουν ξεχωρίσει για το καλλιτεχνικό τους έργο και έχουν συμβάλει στην αναμόρφωση του πολιτισμού και της ζωής γενικότερα. Ενδεχομένως να αποτελούν άλλοθι για τη διασημότητά τους και για την επιθυμία διαφοροποίησής τους από τους άλλους ανθρώπους....Επειδή όμως πάνω κάτω όλοι εκείνοι που έχουν συνεισφέρει στον πολιτισμό με το έργο τους εκφράζουν μια κοινή άποψη για τους λόγους που στρέφονται στην τέχνη, άμα θέλουμε τους πιστεύουμε....

    Τώρα μπορεί κάποιος να μπήγει ένα καρφί στον τοίχο και μετά να κάθεται να το κοιτάει και να ευφραίνεται....Αυτός, σύμφωνοι, είναι ο πιο «γεια σου» απ’όλους....Δεν πρόκειται όμως να μας απασχολήσει περαιτέρω, τουλάχιστον όσον αφορά την «καλλιτεχνική δημιουργία» του....



    alterhoh
    01.11.2006, 15:49
    Μα, ακριβώς ο υγιής άνθρωπος είναι αυτός που έχει ανάγκη από τέχνη!!!! Όχι ο διεστραμμένος!!!!

    Ένας υγιής άνθρωπος από κάθε άποψη (σωματική, διανοητική, ψυχολογική) έχει ανάγκη από τέχνη προκειμένου να απελευθερώσει μέσω αυτής... ΟΛΗ ΤΟΥ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ που τον κάνει και δημιουργικό, συνάμα.

    Ένας μή υγιής, έχει χαθεί σε κόσμους και καταστάσεις όπου μπορεί να ασχολείται με χίλια-δυο προβλήματα του εαυτού και έτσι, μπορεί να αφήσει τη τέχνη ήσυχη, για... τους υγιείς που μπορούν να προσφέρουν μέσω αυτής.

    alterhoh
    01.11.2006, 15:51
    Παράθεση:

    Το μέλος -Angel- στις 31-10-2006 στις 13:29 έγραψε...

    Κάτι ανάλογο βέβαια είχε προηγουμένως ειπωθεί και από τον Νίτσε :
    "Κάνουμε την Τέχνη γιατί χάσαμε στη ζωή μας τον οιστρο ενός λυρικού τραγουδιού ... "
    ’υτός την έβλεπε μάλλον σαν Υποκατάστατο .




    Μα, το λυρικό τραγούδι ρε διεστεραμμένε Νίτσε, ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΗ!!!!!!!!
    Giorgos_arazei
    01.11.2006, 18:36
    Μα...με την Τεχνη δεν γινομαστε "υγιεις άνθρωποι"?Νομιζω πως η κεφαλιδα του τοπικ δεν υφισταται.
    Aiolos_m
    01.11.2006, 20:50
    Όσον αφορά το δημοψήφισμα που είναι αρκετά σχετικό με το τόπικ θα ήθελα να πω πως δεν υπάρχει πλήρης άνθρωπος...
    Amelie
    02.11.2006, 00:10
    Ο υγιής άνθρωπος δεν έχει ανάγκη από τέχνη, τέχνη είναι από μόνος του!
    Πολύ ενδιαφέροντα και πρωτάκουστα τα όσα διάβασα σ'αυτό το τόπικ. Αν και ο τίτλος με παραξένεψε αρχικά, τα επιχειρήματά σας με βοήθησαν να καταλάβω τι θέλει να πει ο καλλιτέχνης!
    Melissanthi
    02.11.2006, 02:07
    Η τέχνη είναι μια εσωτερική ανάγκη του ανθρώπου προκειμένου να φτάσει στο "ευ ζην" ανεξαρτήτως ψυχικής κατάστασης. Ένας απόλυτα ευτυχισμένος άνθρωπος δηλαδή, μπορεί (όπως είπε εύστοχα ο Hastaroth) μέσω της τέχνης να εκφράσει τα συναισθήματα χαράς, ισορροπίας και πληρότητας που νοιώθει. Ή μπορεί επίσης, αυτός ο απόλυτα ευτυχισμένος άνθρωπος, να πάρει μια μέρα τους φίλους του για να παρακολουθήσουν μια ενδιαφέρουσα θεατρική παράσταση. Κι αυτό τέχνη δεν είναι? Τι σημαίνει δηλαδή ότι προυποτίθεται να μην είσαι υγιής για να πας στο θέατρο? ’ρα μάλλον εδώ δεν βρίσκει εφαρμογή η φράση...

    Εκτός αν ο Τσαρούχης αναφέρεται σε αυτούς που παράγουν τέχνη κι όχι σε αυτούς που λειτουργούν ως δέκτες της.Τότε μπορεί τα πράγματα να είναι διαφορετικα:
    ίσως δηλαδή ο Τσαρούχης να εννοεί ότι ένας πραγματικός καλλιτέχνης δεν δημιουργεί από πρόθεση κι από "αγγαρεία" (επειδή η τέχνη είναι προσωπική του ανάγκη) αλλά μόνο όταν εμπνέεται από τα διάφορα ερεθίσματα και νοιώθει ότι θέλει να πει κάτι.
    Ο μη "υγιής" καλλιτέχνης είναι αυτός που θέλει να κάθεται π.χ 12 ώρες την ημέρα στο πιάνο, να ζορίζεται για να βγάλει ένα-δυο τραγούδια.Αυτός την βλέπει την ενασχόληση αυτή ως μια ανάγκη.Ακριβώς ίσως γιατί δεν μπορεί να βρει κάτι άλλο εξόν απ' τη δουλειά του που να τον ευχαριστεί και να τον κάνει να νοιώθει πλήρης.
    Ένας όμως "υγιής" καλλιτέχνης βρίσκει χαρά και πληρότητα μέσα στην πραγματική του ζωή (σύντροφος, φίλους, παιδια κτλ) κι έτσι δεν χρειάζεται την τέχνη σαν υποκατάστατο της, μιας και τα συναισθήματα αυτά μπορεί να τα αντλήσει απο κει.Γι αυτόν ακριβώς τον λόγο,γράφει όταν πραγματικά εμπνευστεί και νοιώσει πώς θέλει να εκφράσει κάποια σκέψη του ή συναισθημά του.Δεν το κάνει δηλαδή από αναγκη.

    Αυτό νομίζω ότι εννοεί ο Τσαρούχης μέσα από αυτή τη φράση: Όχι ότι η Τέχνη δεν είναι αναπόσπαστο στοιχείο για το άτομο αλλά και για την κοινωνία απλώς ότι η τέχνη δεν είναι ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ ανάγκη του ανθρώπου όπως το φαγητό, ο ύπνος και η αναπαραγωγή π.χ.
    Τα στοιχεία αυτά αποτελούν το "ζην" και τα συναντάμε και στα ζώα.
    Η Τέχνη και κατ' επέκτασιν ο πολιτισμός είναι στοιχεία που απαντώνται μόνο στις ανθρώπινες κοινωνίες κι αποτελούν μια "πολυτέλεια", το "ευ ζην".Όταν δηλαδή βάζεις μια σχετική ποιότητα στη ζωή σου...
    Melissanthi
    02.11.2006, 02:09
    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 01-11-2006 στις 18:36 έγραψε...

    Μα...με την Τεχνη δεν γινομαστε "υγιεις άνθρωποι"?Νομιζω πως η κεφαλιδα του τοπικ δεν υφισταται.





    Giorgo, μη βγάζεις γρήγορα κι εύκολα συμπεράσματα και διάβασε το αρχικό post..
    Giorgos_arazei
    02.11.2006, 02:15
    Παράθεση:

    Το μέλος Melissanthi στις 02-11-2006 στις 02:09 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 01-11-2006 στις 18:36 έγραψε...

    Μα...με την Τεχνη δεν γινομαστε "υγιεις άνθρωποι"?Νομιζω πως η κεφαλιδα του τοπικ δεν υφισταται.





    Giorgo, μη βγάζεις γρήγορα κι εύκολα συμπεράσματα και διάβασε το αρχικό post..



    Μα τι γνωμη μας δεν ζητας?Δεν ειναι ουτε γρηγορο ουτε βιαστικο το συμπερασμα.Απλα πιστευω πως η Τεχνη ειναι μεσο για να μαστε εμεις υγιεις! Και οταν λεω τεχνη,δεν εννοω μονο τη μουσικη. Ενας ανθρωπος δεν μπορει να ναι υγιης αν δεν τον περιβαλει η Τεχνη με τον ενα ή με τον αλλον τροπο.
    Melissanthi
    02.11.2006, 03:02
    Συγγνώμη τότε.όπως το έγραψες κατάλαβα ότι εννοείς ότι ο τίτλος του topic είναι λαθεμένος!

    Giorgos_arazei
    02.11.2006, 13:30

    Tsouxtra-is-back
    02.11.2006, 15:46
    Τώρα εγώ να την κάνω την χαζή την ερώτηση???
    Απο πότε η τέχνη είναι κατι σαν...χάπι για την δυσκοιλιότητα ας πούμε ?

    Ο υγιής άνθρωπος έχει την ανάγκη των πάντων ....Ο δέ "άρρωστος" εχει ανάγκη τα χάπια του , τον γιατρό του....άντε και κανα ταξιδάκι σε βουνό κατα προτίμηση



    semplice
    02.11.2006, 16:16
    Παράθεση:

    Το μέλος Tsouxtra-is-back στις 02-11-2006 στις 15:46 έγραψε...

    Τώρα εγώ να την κάνω την χαζή την ερώτηση???
    Απο πότε η τέχνη είναι κατι σαν...χάπι για την δυσκοιλιότητα ας πούμε ?

    Ο υγιής άνθρωπος έχει την ανάγκη των πάντων ....Ο δέ "άρρωστος" εχει ανάγκη τα χάπια του , τον γιατρό του....άντε και κανα ταξιδάκι σε βουνό κατα προτίμηση





    Θα μου επιτρέψουν οι αγαπητοί συμμετέχοντες στο τόπικ να πω κάτι στην
    tsouxtra από εδώ χωρίς να θυμώσουν που βγαίνω εκτός τόπικ?Οκ!
    Tsouxtra-is-back σωστή σε βλέπω όμως μη χαλάς τα τσιμπηματά σου
    σε αυτό το τόπικ.Υπάρχουν άλλα που σε περιμένουν να απαντήσεις.Πολλά..
    Βάλε προτεραιότητες στη ζωή σου tsouxtra...
    Ύπάρχουν τόσα μοσχαράκια που το κεφαλάκι τους μέσα έχει αλεύρι και γράφουν
    ενώ κοιμούνται και άλλα τόσα γουρουνάκια που έχουν φάει πολλούς γύρους και από το πολύ λίπος το μυαλό παράγει μόνο ασυναρτησίες.Δως τους μια τσιμπιά να ξυπνήσουν γιατί θα παρασύρουν και άλλα..
    Υπάρχουν και άλλα(ζωάκια) που νομίζουν πως τα ξέρουν όλα και δεν δέχονται
    κουβέντα ενώ στην ουσία δεν ξέρουν τίποτα -απλά έχουν καταπιεί πολλά χάπια
    μόδας ή εγωιστικής διάθεσης.
    Που και που εμφανίζεται κανένα μυρμήγκι να πει κάτι σωστό και όλα τα άλλα το πατάνε με λύσσα να το συνθλίψουν.Φυσικά και το post του εξαφανίζεται με τεράστιους όγκους σκουπιδιών από πάνω που το έχουν καλύψει.Είναι και σε μόνιμη
    απεργία οι σκουπιδιάρηδες όχι τίποτα άλλο..
    Tsouxtra προχώρα λοιπόν αλλά βάλε προτεραιότητες όπως σου είπα.(ΕΓΩ στο λέω
    χωρίς να είμαι εγωιστής!!!)
    {εμένα εννοείται πως ότι και αν γράψω δεν θα με τσιμπήσεις ε? χεεεχχεχε
    "πλακάκια" με την τσούχτρα ο semplice(προσπαθεί δηλαδη!)}


    Tsouxtra-is-back
    03.11.2006, 14:15
    Φίλε semplice το πρόβλημά μου με την άκρατη - κατα την γνώμη μου - βλακεία, είναι οτι δεν μπορώ να την προσπεράσω έτσι αβάδιστα και αβασάνιστα.
    Όσον αφορά στις προτεραιότητές μου..... χαλάω τα τσιμπίματά μου όπως είπες, όπου θεωρώ σωστό εκείνη την στιγμή να τα χαλάσω. Εκτός αυτού, όλη μου η ζωή δεν είναι το internet, ούτε ξημεροβραδιάζομαι μπροστά σε μια οθόνη.
    Προσωπικά δεν θα χαρακτήριζα κανέναν ...ζώο, ζωάκι ή ζωύφυο....
    Μπορούν να έχουν τις απόψεις τους, εγώ μπορώ να τις κρίνω, και φυσικά μπορούν με την σειρά τους να κάνουν το ίδιο για όσα γράφω εγώ.

    Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές.



    Πάντα φιλικά και με την συνηθισμένη όρεξη...γιατρέ μου..


    FREEDOM IS ANOTHER WORD FOR NOTHING LEFT TO LOSE !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Tsouxtra-is-back στις 03-11-2006 14:16 ]


    semplice
    03.11.2006, 15:13
    Παράθεση:

    Το μέλος Tsouxtra-is-back στις 03-11-2006 στις 14:15 έγραψε...

    Φίλε semplice το πρόβλημά μου με την άκρατη - κατα την γνώμη μου - βλακεία, είναι οτι δεν μπορώ να την προσπεράσω έτσι αβάδιστα και αβασάνιστα.
    Όσον αφορά στις προτεραιότητές μου..... χαλάω τα τσιμπίματά μου όπως είπες, όπου θεωρώ σωστό εκείνη την στιγμή να τα χαλάσω. Εκτός αυτού, όλη μου η ζωή δεν είναι το internet, ούτε ξημεροβραδιάζομαι μπροστά σε μια οθόνη.
    Προσωπικά δεν θα χαρακτήριζα κανέναν ...ζώο, ζωάκι ή ζωύφυο....
    Μπορούν να έχουν τις απόψεις τους, εγώ μπορώ να τις κρίνω, και φυσικά μπορούν με την σειρά τους να κάνουν το ίδιο για όσα γράφω εγώ.

    Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές.
    Πάντα φιλικά και με την συνηθισμένη όρεξη...γιατρέ μου..




    Aστειεύομαι προφανώς σε ότι αφορά στα ζωάκια και δεν βγάζω τον εαυτό μου
    καθόλου εκτός πειράγματος.Nα διώξουμε λίγο αυτήν την σοβαροφάνεια που μας έχει περικυκλώσει και μας καταπνίγει ,αυτό ήθελα.
    Και μη μου λες για συμβουλές ,δεν είμαι γιατρός!))))))

    Nα σαι καλά φίλε


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 03-11-2006 15:16 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 03-11-2006 15:19 ]


    rompa
    05.11.2006, 21:21
    Παράθεση:
    "Ένας άνθρωπος που είναι καλά δεν κάθεται να ζωγραφίσει μήλα. Πάει και τα αγοράζει από το μανάβη. Ή το πολύ πολύ τραγουδά μόνος στο μπάνιο του. Η τέχνη είναι ένα γλυκό ψέμα. Ένα sweet nothing. Ένας άνθρωπος που είναι πλήρης δεν χρειάζεται να περιγράψει τα όνειρά του. Τα ζει..."



    Τι ωραία λόγια....Κόλλησαν στο μυαλό μου
    grammophone
    05.11.2006, 21:47
    Το φυσιολογικό για ένα άνθρωπο είναι να... μή είναι 'υγιής'. Εάν είναι 'υγιής' και 'πλήρης' και 'δεν του λείπει τίποτε' τότε είναι αλήθεια άρρωστος. Γιατί είναι ένδειξη ότι λείπει ο Έρως από την ζωή του, ή μάλλον ότι δεν ζεί. Την εξήγηση δίνει ο Πλάτων στο Συμπόσιον:

    (ο Σωκράτης αφηγείται την απόκριση τής Διοτίμας)

    "Όταν λοιπόν γεννήθηκε η Αφροδίτη, έτρωγαν οι Θεοί, και μαζί τους και ο γιος της Μήτιδος, ο Πόρος. Αφού δείπνησαν, έφτασε η Πενία, για να ζητιανέψει σ'αυτό το τόσο μεγάλο φαγοπότι, και στεκόταν στην πόρτα. Ο Πόρος λοιπόν μεθυσμένος από το νέκταρ (γιατί το κρασί δεν υπήρχε ακόμα), μπήκε στον κήπο του Δία και βαρύς απ'το πιοτό αποκοιμήθηκε. Η Πενία τότε, επειδή ακριβώς ήταν άπορη, σκέφτηκε να κάνει παιδί από τον Πόρο. Ξάπλωσε λοιπόν κοντά του και γέννησε τον Έρωτα.
    Γι'αυτό και έγινε ακόλουθος και υπηρέτης της Αφροδίτης ο Έρωτας, επειδή γεννήθηκε στα γενέθλια της και επειδή συγχρόνως είναι και από τη φύση του εραστής του ωραίου, και είναι και η Αφροδίτη ωραία. Όντας λοιπόν γιος του Πόρου και της Πενίας, ο Έρωτας βρίσκεται σ'αυτήν την κατάσταση. Πρώτα πρώτα είναι πάντοτε πένης, και καθόλου απαλός και ωραίος, όπως νομίζουν οι πολλοί, αλλά σκληρός και βρώμικος και ξυπόλιτος και άστεγος.
    Ξαπλώνει πάντοτε κατάχαμα και χωρίς στρώμα, κοιμάται στο ύπαιθρο έξω απ'τις πόρτες και στους δρόμους, έχοντας τη φύση της μητέρας του, και παντοτινή σύντροφο την ένδεια. Από τον πατέρα του πάλι, κυνηγάει τα ωραία και τα καλά, όντας ανδρείος και ριψοκίνδυνος και ορμητικός, δεινός κυνηγός, μηχανευόμενος συνεχώς κάτι, παθιασμένος για γνώση και επινοητικός, φιλοσοφώντας ολόκληρη τη ζωή του, δεινός γητευτής και μάγος και σοφιστής. Και ούτε αθάνατος είναι από τη φύση του, ούτε θνητός,
    αλλά την ίδια μέρα πότε ανθεί και ζει , πότε πεθαίνει, και αναβιώνει και πάλι όταν τα καταφέρει χάρη στη φύση του πατέρα του, κι εκείνο που αποκτάει, του φεύγει πάντοτε γρήγορα, ώστε ο Έρωτας δεν είναι ποτέ ούτε φτωχός ούτε πλούσιος. Βρίσκεται επίσης ανάμεσα στη σοφία και στην αμάθεια."

    Πλάτωνος Συμόσιον 203 b-e


    Tren
    29.07.2007, 22:45
    Κι επειδη το ειπε ο Τσαρουχης σημαινει οτι ειναι και κατι που χρηζει τοσης σημασιας?Να το εκανε θεμα σε πινακα τοτε μαλιστα.Θα νομιζα πως το πιστευει κιολας...



    Με την ευκαιρια να πω πως...το τοπικ αυτο ειναι καταπληκτικο ως προς τον προβληματισμο που δημιουργει..
    Liza32
    29.07.2007, 23:40
    Διαφωνώ, διότι η τέχνη είναι μια μορφή έκφρασης και ο κάθε άνθρωπος μέσα απο αυτή, γνωρίζει τόσο τον εαυτό του όσο και τους άλλους. Επίσης, είναι ενας τρόπος για να βγάλει κανείς πρός τα έξω τις ευαισθησίες του, τις οποίες για προσωπικούς του λόγους να μη θέλει να κοινωποιήσει στους άλλους. Όμως, με την τέχνη, μπορούμε να δούμε τον πραγματικό άνθρωπο, αυτόν που κρύβεται μέσα μας! Η τέχνη είναι το εισιτήριο για την ευτυχία! Διότι μέσα απο κάθε μέσο αυτοέκφρασης, ο άνθρωπος εξελίσσεται, βελτιώνεται και βλέπει με αισιοδοξία τη ζωή! Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ οτι είναι άρρωστος όποιος αγαπά την τέχνη. Αντίθετα, θα έλεγα οτι είναι απο τους πιο υγιείς! Διότι μόνο όταν είσαι υγιέστατος μπορείς να ακούσεις τις ανάγκες του σώματος σου. Μέσα απο την τέχνη, εκφραζόμαστε έτσι όπως δεν μπορούμε στην καθημερινότητα λόγο υποχρεώσεων. Επίσης μέσα απο την τέχνη δίνουμε μυνήματα στους άλλους για το ποιοί ήμαστε στα αλήθεια αλλά και στοιχεία για την ίδια την αλήθεια! Φυσικά, υπάρχει και περίπτωση για παραποίηση της αλήθειας αν θέλουμε να βλάψουμε ή ακόμα και να καλύψουμε κάποιον! Η τέχνη πρέπει να εφαρμόζεται για το κοινό καλό όχι για τα προσωπικά μας συμφέροντα!