ελληνική μουσική
    984 online   ·  210.856 μέλη

    Άλκηστις Πρωτοψάλτη

    Soiram
    28.01.2009, 19:15

    Όντως Γιάννη καλό είναι να μην γράφεις μόνο με κεφαλαίο διότι είναι κουραστικό στο διάβασμα. Από εκεί και πέρα ντροπή δεν είναι τίποτα και ο κάθε καλλιτέχνης κάνει τις επιλογές που τον εκφράζουν την δεδομένη στιγμή.

    Από εκεί και πέρα εμένα αυτές οι συναυλίες με τον Κορκολή μου δίνουν ελπίδα για μια στροφή σε κάτι καλύτερο. Για να δούμε...ίσως αυτές οι συναυλίες να είναι προάγγελος του δίσκου που πριν κάποια χρόνια είχε πεί η Άλκηστη ότι θέλει να κάνει σε μουσική του Κορκολή...Δεν έχουμε παρά να αναμείνουμε στο ακουστικό μας και να ελπίζουμε!

    Αλήθεια κανένας καλός άνθρωπος που να μένει Λονδίνο και να πήγε στη συναυλία της Πρωτοψάλτη εκεί;;;;

    By the way...τέλη Φλεβάρη θα έρθω Αθήνα οπότε θα περάσω και μια βόλτα από το GazARTE να κόψω κίνηση{#emotions_dlg.clap}!


    -----------------
    "Κράτα τα μάτια σου ανοιχτά γιατί του κόσμου τα πλεχτά τα δείχνουν όλα στη ζωή μας γκρίζα. Και τα καλά και τα φριχτά στον κόσμο ετούτο είναι μεικτά Στον ήλιο γίνεται ο καρπός στο χώμα η ρίζα" Λίνα Νικολακοπούλου, Ανθρώπων Έργα(1993)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Soiram στις 28-01-2009 19:17 ]


    mitskinis
    28.01.2009, 20:36

    {#emotions_dlg.walkman}Σπουδαία τραγουδίστρια.


    GIANNHSKOLLIAKOS
    29.01.2009, 02:19

    Οταν παρακολουθείς μια τραγουδίστρια από τα 12 σου χρόνια και έχεις δει την παράσταση του ''ΗΦΑΙΣΤΕΙΟΥ'' σε σκηνοθεσία ΔΗΜΗΤΡΗ ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ 10 φορές Ε,ΤΟΤΕ ΣΥΓΓΝΩΜΗ αλλά τραγούδια σαν τον ''άγγελο'' και διαφημίσεις για δάνεια μόνο ΑΗΔΙΑ μπορούν να σου προκαλέσουν. και το ξαναλέω ΕΙΜΑΙ ΦΑΝ ΜΕΓΑΛΟ ΤΗΣ ΠΡΩΤΟ! ΤΩΝ ΧΡΟΝΩΝ 1974-2000(Υδρόγειες Σφαίρες) ΤΙ ΔΙΣΚΑΡΑ ΘΕΕ ΜΟΥ! Απο κεί και πέρα δε με αφορά! το οτι είναι σπουδαία το γνωρίζω πολυ καλά χρόνια τώρα... και εννοείται οτι θα πάω GAZARTE δεν ξέρω βέβαια όταν πιάσει να κλαίει(λέει) τον ''άγγελο'' τι θα κάνω, να πνιγώ στα γέλια μου? θα δω! οτι μου βγει... πάντως είναι ακόμα πιο ΘΕΑ οταν δε φωνάζει στα τραγούδια! τι ωραία που ερμηνεύει το ''δικαίωμα'' το ''στις 12'' το ''τρεις αγγελοι'' την ''κιβωτό'' .ΕΙΝΑΙ Θεά επίσης οταν αξίζει να φωνάξει οπως στα ''τσιγγάνικα τραγούδια'' οπως στον ''ΜΙΚΡΟ ΙΕΖΕΚΙΗΛ'' οπως στη ''Δουλεία''κ.α πολλά ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΟ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΕΝΟ.  πάντως αισθάνομαι πολύ τυχερός που την εχω δει στις καλύτερές της παραστασεις. ΠΟΤΕ ΔΕ ΘΑ ΞΕΧΑΣΩ αυτές τις υπέροχες βραδιές στο Δημοτικό Θέατρο Πειραία με την παράσταση του ΘΡΥΛΙΚΟΥ ''ΗΦΑΙΣΤΕΙΟΥ''! ΠΟΤΕ ΔΕ ΘΑ ΞΕΧΑΣΩ ΤΗΝ <<ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ>> των παραστάσεων,αλλά εκεί είχε ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ-ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ-ΑΝΤΥΠΑ   ΔΕΝ ΕΙΧΕ.........(Σσσσσ)   ΠΡΩΤΟ! ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΣΟΥ ΦΙΛΟΙ... από το 2000 μόνο 3 τραγούδια μας έχεις κεράσει ''ΧΑΡΤΟΚΙΒΩΤΙΑ ΝΟΥΝΟΥ''-''ΕΛΑ ΓΙΑ ΛΙΓΟ'' ΚΑΙ ''Ο ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΑΣΤΡΟΝΑΥΤΗΣ'' ΤΑ 2 ΠΡΩΤΑ ΤΟΥ ΣΠΟΥΔΑΙΟΥ ΣΤΙΧΟΥΡΓΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΠΑΥΡΙΑΝΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΗΣ ΜΟΝΑΔΙΚΗΣ ΚΑΙ ΚΟΡΥΦΑΙΑΣ ΛΙΝΑΣ ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ!!!

    ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΛΟΙΠΟΝ...


    -----------------
    ''ΠΟΙΑ ΠΑΤΡΙΔΑ ΣΕ ΔΙΩΧΝΕΙ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ,ΠΟΙΑ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ,ΠΟΙΑ ΓΗ,ΠΟΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΣΤΑ ΣΤΗΘΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΡΑΝΤΑΖΕΤΑΙ,ΣΑΝ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΖΩΝΤΟΣ ΘΕΟΥ ΠΟΥ ΑΡΓΕΙ?'' (Λίνα Νικολακοπούλου)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GIANNHSKOLLIAKOS στις 29-01-2009 02:26 ]


    Soiram
    08.02.2009, 13:59

    Καλημέρα σε όλους!

    Πήγε καμμιά ψυχή στην πρεμιέρα της Άλκηστης στο GAZArte χτές; Περιμένω πληροφόρηση για το πρόγραμμα, σχόλια, τι ήταν ωραίο, τι δεν ήταν!


    GeoMo
    10.02.2009, 13:53

    Το πρόγραμμα ειναι πολυ ωραίο! Η Αλκηστις στα καλυτερά της και ο Κορκολής ειναι εξαιρετικός πιανίστας! Δένουν πολυ ωραία μάζι, υπάρχει χημεία! Θα ήθελα όμως και κάποια τραγούδια επίπλεον να έχει οπως το ''ανθρώπων έργα''΄, '' το σίδερο'' , θεωρώ οτι ειναι τραγούδια που ταιριάζουν απόλυτα στο συγκεκριμένο concept!      


    Soiram
    10.02.2009, 18:42

    Ανυπομονώ να τους ακούσω μαζί! Αλήθεια πήγες ως όρθιος με τα 25 ευρώ ή καθιστός; Σε τι απόσταση από την σκηνή είναι το μπάρ; Είχε κόσμο; Χρειάζεται όντως κράτηση;


    emmanuella
    10.02.2009, 18:55

    Η Άλκηστις είναι πααααρα πολυυυ καλή. Μπορεί να μην παρακολουθώ τη δισκογραφία της και τα τραγούδια και απλά ακούω κάποια τραγούδια που ακούγονται και στα ραδιόφωνα ...

    Κάποιος είχε πει ( δεν θυμάμαι ποιος ) ότι η Άλκηστις είναι μια παρουσία που λύπει από το χώρο της όπερας. Θα συμφωνήσω απόλυτα.

    Σε μια συναυλία που πήγα το καλοκαίρι ( που ομολογώ δεν πήγα για την ίδια αλλά για το Γιάννη Χριστοδουλόπουλο που εμφανιζόταν μαζί της ) συγκλονίστηκα από το βάθος της φωνής της.

    Τον τελευταίο καιρό έχω πάθει τρελό κόλλημα με "Απέραντο Κενό"

    {#emotions_dlg.thumbup}


    GeoMo
    11.02.2009, 13:26

    Ηταν γεμάτο! Αν πας με τραπέζι χρειάζεται κράτηση! Αν πας στο μπάρ δε χρειάζεται απλά μια ωρα νωρίτερα να πας! Το μπάρ ειναι πολυ κοντά στη σκηνή αρκει να μπορέσεις να κάτσεις μπροστά!

    Αυτά!

    υ.γ σ'αυτό το πρόγραμμα αποδεικνύει οτι ειναι μεγάλη φωνή!

       


    Soiram
    11.02.2009, 23:05

    Παράθεση:

    Το μέλος GeoMo στις 11-02-2009 στις 13:26 έγραψε...

     

    υ.γ σ'αυτό το πρόγραμμα αποδεικνύει οτι ειναι μεγάλη φωνή!

     



     

    Τώρα με μπρίζωσες! Ανυπομονώ τρελά να την ακούσω!


    konvoulis
    21.02.2009, 18:08

    Εχει τελεια τραγουδια και μαρεσει το Χαβαη!!!


    Soiram
    18.03.2010, 16:19

    Από το γκρούπ της Άλκηστις στο Facebook η πληροφορία ότι αυτή τη Κυριακή, με την εφημερίδα RealNews (που προσωπικά αγνοούσα την ύπαρξη της{#emotions_dlg.blink}), θα κυκλοφορήσει το νέο CD της με τίτλο "Φανερά Μυστικά" (μέσα στη πρωτοτυπία...), σε μουσική Στέφανου Κορκολή και στίχους σε κάποια από τα 12 νέα τραγούδια, της Λίνας Νικολακοπούλου{#emotions_dlg.clap}. Άντε να δούμε τι θα ακούσουν τα αυτάκια μας...!{#emotions_dlg.walkman}


    freakhood
    19.03.2010, 13:17

    Θυμάμαι το '93 στο Πόρτο Καρράς όταν ψυχαγωγούσε τα αφεντικά μας στην Ευρωπαική σύνοδο κορυφής...

    Όπως θυμάμαι και τη διαφήμιση για τη Millenium Bank...μοιράζοντας πλατιά χαμόγελα να παροτρύνει σε δάνεια...

    Όταν η τέχνη σε σπρώχνει στην αγκαλιά του τοκογλύφου [...]

    Ποιά τέχνη θα μου πεις...


    rollinngstone
    19.03.2010, 15:20

    Σαν τραγουδίστρια με αρέσει. Έχει μερικά πολύ καλά τραγούδια,  που όμως πολλά από αυτά είναι copy paste, άλλων ξένων τραγουδιών (π.χ Χαβάη). Και σαν άνθρωπος καλή μου φαίνεται. Έχω δει και κάποιες συνεντεύξεις της και έχω σχηματίσει μια καλή άποψη γι αυτήν. Και σε αντίθεση με μερικές άλλες τραγουδίστριες των μερών μας, έχει απείρως καλύτερη φωνή και αυτό είναι που με αρέσει. Όσο για άλλες πράξεις της που αμαυρώνουν την εικόνα της, δεν με ενδιαφέρουν πολύ. Εξάλλου ο κάθε καλλιτέχνης είναι ελεύθερος να κάνει ότι επαγγελματική κίνηση θελήσει, χωρίς βέβαια να είναι αυτή η σωστότερη. Αλλά ας το καταλάβουμε, όλα γίνονται για την κονόμα και δεν υπάρχει άνθρωπος που ασχολείται με τη μουσική που να μην την λογαριάζει.


    freakhood
    20.03.2010, 13:54

    Κάνεις λάθος φίλε. Δε γίνονται όλα για την κονόμα.


    rollinngstone
    20.03.2010, 20:46

    Kαι για τι άλλο γίνονται. Θα ήθελα να ακούσω. Εντάξει όντως υπάρχει αυτός ο σεβασμός του καλλιτέχνη προς το κοινό του, που τον σμπρώχνει να συνεχίσει, αλλά σε μια κοινωνία, που τρέχεις τρέχεις και τρέχεις να επιβιώσεις, τότε για πιο άλλο πράγμα να νοιάζεται ένας μουσικός, εκτός απο τα λεφτά που θα βγάλει. Γιατί στην ουσία είναι και αυτό ένα επάγγελμα. Λοιπόν περιμένω να μου πεις και να απαντάςπ πρώτα κατ' ευθείαν, χωρίς να με βάζεις από πριν σε αμφιβολίες.


    freakhood
    21.03.2010, 16:57

    Πήγαινε στο topic για τον Χατζηδάκι και ψάξε βρες τι έχω γράψει για την έννοια καλλιτέχνης - μουσικός.


    thanaish
    24.03.2010, 22:51

    Παράθεση:
     Εντάξει όντως υπάρχει αυτός ο σεβασμός του καλλιτέχνη προς το κοινό του, που τον σμπρώχνει να συνεχίσει, αλλά σε μια κοινωνία, που τρέχεις τρέχεις και τρέχεις να επιβιώσεις, τότε για πιο άλλο πράγμα να νοιάζεται ένας μουσικός, εκτός απο τα λεφτά που θα βγάλει.

     

    Για την  εν λόγο "καλλιτέχνη-δα" ο μόνος λόγος για να τρέχει είναι για να γλυτώσει από τα κουνούπια της μεζονέτας.

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thanaish στις 24-03-2010 22:52 ]


    freakhood
    25.03.2010, 17:32

    Ακριβώς!

    Άντε γιατί αξία της δώσαμε της ξεφτιλισμένης.


    kwstasagas
    25.03.2010, 20:28

    Εμένα, πάντως, αυτή η Πρωτοψάλτη μού αρέσει περισσότερο, που τραγουδάει στο παρακάτω βίντεο :

     


    https://www.youtube.com/watch?v=CfaXfebaaKgLink

    >

     

    Τι ειρωνία, ε ??? Στα 17 - 18 σου να τραγουδάς τις πολύπλοκες μουσικές αναζητήσεις του ΔΗΜΟΥ ΜΟΥΤΣΗ πάνω σε ποίηση ΣΕΦΕΡΗ και στα 50 σου να τραγουδάς "Αν είσαι σπίτι, τοτ' ετοιμάσου για Χαβάη" ......


    -----------------
    Jeanne: Oh what a beautiful feeling. Everything shimmering in the twilight. Look at that sunset. I've never seen such colours before. It all seems suspended in eternity. I wish moments like these would last forever [Eloy - Love Over six centuries]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 25-03-2010 20:32 ]


    GeoMo
    26.03.2010, 13:06

    Συμφωνώ με αρκετά απο τα παραπάνω! Σίγουρα εχει κάνει πράγματα για την κονόμα!

    Παραταύτα ο χαρακτιρισμός <<ξεφτιλισμένη>> ειναι απαράδεκτος!

    Και σκεφτείτε και κατι αλλο, και πέρσι και φέτος εμφανίζεται σ'εναν χώρο που πληρώνεται το 1/3, για να μη πω και λιγότερο, απο τα λεφτά που θα μπορούσε να βγάλει αν εμφανιζότανε σε εναν απο τους γνωστούς μεγάλους χώρους ,που και η ίδια παλαιότερα εχει εμφανιστεί, π.χ VOX!  Αρα δεν γίνονται ολα για την κονόμα!

    Οχι οτι το παραπάνω την αθωώνει εντελώς αλλα μη τα ισοπεδώνουμε όλα!