ελληνική μουσική
    239 online   ·  210.899 μέλη
    valia1984
    05.03.2007, 19:23
    Σταδίου 24 είναι η διεύθυνση..
    kotsiroula
    05.03.2007, 19:39
    Παράθεση:

    Το μέλος valia1984 στις 05-03-2007 στις 19:23 έγραψε...

    Σταδίου 24 είναι η διεύθυνση..



    καλα τηα το ακουσω στο ραδιο...(103,7)
    moufixtros
    06.03.2007, 01:00
    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 05-03-2007 στις 14:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος valia1984 στις 05-03-2007 στις 14:20 έγραψε...

    να τολμήσω να συμφωνήσω με τη σεντόνι ή θα με καταδικάσετε σε δημόσιο λιθοβολισμό;




    Μάλλον μαζί θα μας λιθοβολήσουν,γιατί θα συμφωνήσω και εγώ.
    Γενικά εμένα δεν μου αρέσει καθόλου ο Νταλαρας,ουτε σαν ειρηνευτής ούτε και σαν συνολική προσωπικότητα.
    Όσο για το ''καραντί'',το αν θα το τολμήσει ή όχι να το ερμηνεύσει ο Κότσιρας,νομιζω ο κύριος Μικρούτσικος είναι σε θέση να απαντήσει σε αυτό(καθώς επιλογή του ηταν να πει ο Κότσιρας το τραγούδι αυτό,όπως και αρκετά άλλα ,στον σταυρό του νότου).Και έχει απαντήσει,νομίζω με τον καλύτερο τρόπο.
    Όσο για την εκτέλεση...
    Μοναδική και ξεχωριστή χωρίς να μοιάζει με καμιά άλλη....εκτέλεση...!


    όπα ρε Νταλάρα....πόσο Νταλάρας είσαι; κλπκλπ
    sentoni
    06.03.2007, 01:11
    . . . α, να σου πω moufixtre . . . εδώ μιλάμε για τον Κότσιρα . . .
    moufixtros
    06.03.2007, 15:25
    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 06-03-2007 στις 01:11 έγραψε...

    . . . α, να σου πω moufixtre . . . εδώ μιλάμε για τον Κότσιρα . . .

    έχεις δίκιο...έκανα ένα δυσάρεστο διάλειμμα...συγγνώμη
    roubas
    06.03.2007, 21:16
    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 05-03-2007 στις 14:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος valia1984 στις 05-03-2007 στις 14:20 έγραψε...

    να τολμήσω να συμφωνήσω με τη σεντόνι ή θα με καταδικάσετε σε δημόσιο λιθοβολισμό;




    Μάλλον μαζί θα μας λιθοβολήσουν,γιατί θα συμφωνήσω και εγώ.
    Γενικά εμένα δεν μου αρέσει καθόλου ο Νταλαρας,ουτε σαν ειρηνευτής ούτε και σαν συνολική προσωπικότητα.
    Όσο για το ''καραντί'',το αν θα το τολμήσει ή όχι να το ερμηνεύσει ο Κότσιρας,νομιζω ο κύριος Μικρούτσικος είναι σε θέση να απαντήσει σε αυτό(καθώς επιλογή του ηταν να πει ο Κότσιρας το τραγούδι αυτό,όπως και αρκετά άλλα ,στον σταυρό του νότου).Και έχει απαντήσει,νομίζω με τον καλύτερο τρόπο.
    Όσο για την εκτέλεση...
    Μοναδική και ξεχωριστή χωρίς να μοιάζει με καμιά άλλη....εκτέλεση...!




    Σ' αυτο το site θα σαλταρω καμια μερα!
    Δεν θα απαντησω!
    Το μονο που θα πω ειναι οτι διαφωνω με τον Μικρουτσικο για την επανεκδοση ενος εργου χωρις λογο και ειδικα με τους συγκεκριμενους ερμηνευτες που προς θεου τους θεωρω αξιολογοτατους αλλα συγκρινομενοι με τους "αλλους"...τι γινετε?
    Ειναι ο Κοτσιρας - Νταλαρας?
    Ειναι ο Μαχαιριτσας - Παπακωνσταντινου?
    Ειναι ο Θηβαιος - Κατσιμηχας?
    ΗΜΑΡΤΟΝ!
    Ο Σταυρος του Νοτου κυκλοφορησε για πρωτη φορα με Κουτρα,Σαρρη,Παπακωνσταντινου - ΘΕΪΚΟ
    Και στη δευτερη του εκδοση περιειχε νεα ποιηματα!
    Να ο λογος!
    Την τριτη του εκδοση δεν την καταλαβαινω!
    Απλα πραγματα!
    valia1984
    06.03.2007, 22:00
    προφανώς ήθελε να υπενθυμίσει τα συγκεκριμένα τραγούδια στους παλιότερους αλλα να προσεγγίσει και τη νέα γενιά με τραγουδιστές της εποχής τους..
    από εκεί και πέρα ο καθένας επιλέγει αυτό που θέλει να ακούσει...
    roubas
    06.03.2007, 22:06
    Παράθεση:

    Το μέλος valia1984 στις 06-03-2007 στις 22:00 έγραψε...

    προφανώς ήθελε να υπενθυμίσει τα συγκεκριμένα τραγούδια στους παλιότερους αλλα να προσεγγίσει και τη νέα γενιά με τραγουδιστές της εποχής τους..
    από εκεί και πέρα ο καθένας επιλέγει αυτό που θέλει να ακούσει...



    Φιλη Βαλια,
    σ'ενακλασικο εργο σαν αυτο δεν επιτρεπονται "φθηνοτερες" επανεκτελεσεις!
    Ας το ληξω λεγοντας οτι θαυμαζω τον Κοτσιρα αλλα με χαλαει να ακουω ποιηματα απο το σταυρο του νοτου απο αυτον!
    Τα εχω συνδιασει με αλλους!Προσωπικη μου αποψη!
    valia1984
    06.03.2007, 22:15
    εγώ όμως αυτά τα κλασικά κομμάτια τα άκουσα πρώτη φορά με τη φωνή του Κότσιρα και των υπολοίπων..
    εντάξει δεν είναι το στυλ του να λέει τέτοια τραγούδια και ούτε η χροιά της φωνής του τον βοηθάει..
    όμως κατά την προσωπική μου άποψη πάντα το Σταυρό του νότου και το καραντί τα είπε πάρα πολύ καλά..
    εντάξει με τον Παπακωνσταντίνου δεν τίθεται θέμα σύγκρισης..
    roubas
    06.03.2007, 22:21
    Παράθεση:

    Το μέλος valia1984 στις 06-03-2007 στις 22:15 έγραψε...

    εγώ όμως αυτά τα κλασικά κομμάτια τα άκουσα πρώτη φορά με τη φωνή του Κότσιρα και των υπολοίπων..
    εντάξει δεν είναι το στυλ του να λέει τέτοια τραγούδια και ούτε η χροιά της φωνής του τον βοηθάει..
    όμως κατά την προσωπική μου άποψη πάντα το Σταυρό του νότου και το καραντί τα είπε πάρα πολύ καλά..
    εντάξει με τον Παπακωνσταντίνου δεν τίθεται θέμα σύγκρισης..



    Δεν διαφωνουμε!
    Στον Κοτσιρα και σε καποιους αλλους συγχρονους ερμηνευτες χρωσταμε πολλα!
    Χωρις αυτους η ιστορια θα εγραφε οτι στην Ελλαδα τη δεκαετια του 90 μεχρι σημερα επικρατησε μουσικη παρακμη!
    valia1984
    06.03.2007, 22:28
    Παράθεση:

    Το μέλος roubas στις 06-03-2007 στις 22:21 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος valia1984 στις 06-03-2007 στις 22:15 έγραψε...

    εγώ όμως αυτά τα κλασικά κομμάτια τα άκουσα πρώτη φορά με τη φωνή του Κότσιρα και των υπολοίπων..
    εντάξει δεν είναι το στυλ του να λέει τέτοια τραγούδια και ούτε η χροιά της φωνής του τον βοηθάει..
    όμως κατά την προσωπική μου άποψη πάντα το Σταυρό του νότου και το καραντί τα είπε πάρα πολύ καλά..
    εντάξει με τον Παπακωνσταντίνου δεν τίθεται θέμα σύγκρισης..



    Δεν διαφωνουμε!
    Στον Κοτσιρα και σε καποιους αλλους συγχρονους ερμηνευτες χρωσταμε πολλα!
    Χωρις αυτους η ιστορια θα εγραφε οτι στην Ελλαδα τη δεκαετια του 90 μεχρι σημερα επικρατησε μουσικη παρακμη!



    πράγματι..σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο!!
    mousikofilh
    06.03.2007, 22:45
    Παιδιά μην το ζορίζεται.
    Περι ορέξεως ουδείς λόγος.
    Εγώ χαίρομαι όταν βλέπω τέτοιες επανεκτελέσεις
    όπως σε αυτό το έργο.Γενικά είμαι υπέρ των επανεκτελεσεων για πολλούς λόγους. Επουδενεί δεν τις συγκρίνω όμως με τις πρώτες εκτελέσεις.Δεν το βρίσκω και τόσο δίκαιο να συγκρίνουμε κάτι που έχει καταχωρηθεί με μια συγκεκριμένη ερμηνεία και έχει δοκιμαστεί στο χρονο,με κάτι καινούριο και νεότερο καλλιτεχνικά.Στην συγκεκριμένη περίπτωση,η προσέγγιση είναι εντελώς διαφορετική και γι’αυτό το βρίσκω ανούσιο να μπούμε σε αυτό το τριπάκι.
    Ο καθένας επιλεγεί ότι του πάει καλυτέρα στο αυτί.
    Όλα τα άλλα...

    sentoni
    08.03.2007, 01:56
    . . . δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψουν την χθεσινή βραδιά στον Ιανό . . . Ο Κότσιρας σ' όλο του το μεγαλείο, μας ισοπέδωσε για μια ακόμη φορά . . . !
    moufixtros
    10.03.2007, 02:17
    ένας φίλος μου ηχολήπτης ήταν εκεί και μου είπε ότι ήταν καλά...
    sentoni
    20.03.2007, 10:23
    . . . Σάββατο 17 / 3 . . . Κότσιρας - Τρίκαλα - Απαρχές . . . περίπου το γνωστό πρόγραμμα, ο Κότσιρας όπως πάντα ξεπερνάει τον ήδη εκπληκτικό εαυτό του με μια διαφορά . . . αίσχος το κοινό και άκρως ξενέρωτο, παρόλα αυτά . . . τους έδειξε την αξία του ( χωρίς κόπο ) με αποτέλεσμα όλοι να ξεσηκωθούν και να μην τον αφήνουν να φύγει απ' τη σκηνή . . . !

    mariametokapelo
    20.03.2007, 12:02
    Παράθεση:

    Το μέλος geordan στις 24-02-2007 στις 00:59 έγραψε...

    Σχετικά με την παραπάνω συζήτηση θέλω να θυμίσω ότι ο Κότσιρας έχει συμμετάσχει σε δίσκο του Πορτοκάλογλου με ένα καινούριο τραγούδι. Στο soundtrack Μπραζιλέρο με το τραγούδι "χρέη παλιά", ένα πολύ όμορφο λαϊκότροπο κομμάτι. Κατά τη γνώμη μου μια χαρά έδεσαν. Θέμα διάθεσης είναι. Από κοινού. Όσο για Κορακάκη...Αυτό αποτελεί παλιά απόκρυφη επιθυμία μου. Ας μη βιαζόμαστε. Προέχει να ξεχάσει ο Κότσιρας τα ψευτοσουξέ και να γυρίσει στα τραγούδια, έστω και ξενέρωτα για μερικούς.

    Είσαι αδιάβαστος/η...Το "χρέη παλιά" είναι στο "Βαλκανιζατέρ" και όχι στο Μπραζιλέρο....
    moufixtros
    25.03.2007, 21:15
    Γεια σου ρε Κότσιρα με τις επιλογές σου...άντε και στον Derti( ή derty,δεν ξέρω).Νομίζω ότι ώρες ώρες αυτό το παληκάρι δεν ξέρει τι του γίνεται.Και κάποτε τον συμπαθούσα λόγω επιλογών ,αλλά έχασε τη μπάλα...
    mousikofilh
    26.03.2007, 08:27
    Που αναφέρεσαι ακριβώς?Πολύ ξεκάρφωτο(?)σε βρίσκω...
    moufixtros
    26.03.2007, 10:01
    αναφέρομαι σε συνέντευξη που θα δώσει στο ραδιόφωνο john greek που αν και φυσικά δεν ακούω καθόλου,έχω την αίσθηση μέσα από διαφημιστικά κυρίως ότι είναι σκυλοσταθμός...είναι ο μόνος τραγουδιστής της "κατηγορίας " ( νομίζω) που πηγαίνει εκεί...τί να πω?Μπράβο και εις ανώτερα...
    mousikofilh
    26.03.2007, 10:18
    Αν κουβαλάς από μόνος σου μια ποιότητα ως άνθρωπος και
    Καλλιτέχνης,δεν την χάνεις με το να πας σε ένα σταθμό που δεν παίζει την ''κουλτούρα''(τι σοβαροφάνεια...).Αυτά μας πάνε πίσω αγαπητέ μου.
    Αντίθετα αν είσαι δήθεν και καινός,σε όσους ''έντεχνους'' σταθμούς και αν πας,το ίδιο θα είσαι.Ας μη φέρω τέτοια παραδείγματα...Υπάρχουν πολλά όπως ίσως θα ξέρεις.
    Αν συμπαθείς έναν καλιτεχνη,απλα λόγω επιλογών,
    Τότε Καλά κάνεις και..δεν τον συμπαθείς πια...
    Επιλογές είναι αυτές...