ελληνική μουσική
    583 online   ·  210.870 μέλη

    Eurovision 2007 - 7ος Ο Sarbel, 1η Η Σερβία

    tsibitos
    01.03.2007, 16:29
    Παράθεση:

    Το μέλος kozanitis στις 01-03-2007 στις 15:49 έγραψε...
    ......

    ΤΕΛΟΣ

    ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΝ ΣΑΜΠΡΕΛ



    Το "καλη επιτυχια" μ'αρεσε (μετα το παραληρημα)... Αν και δεν εχεις αδικο (γενικα), νομιζω οτι εισαι λιγακι υπερβολικος..
    houlina
    01.03.2007, 17:45
    comme ci-comme ca, la vie passe...
    elenigeladari
    01.03.2007, 17:47
    έχουμε ξεφύγει λιγάκι όλοι μας με το θέμα της eurovision.. όχι μονάχα εμείς σαν Ελλάδα, αλλά γενικώς και οι υπόλοιπες χώρες... προσπαθεί η κάθε μία ξεχωριστά να στείλει κάτι διαφορετικό, με αποτέλεσμα να γίνεται ένα μπάχαλο... όσο σκέφτομαι ότι πέρσι βγήκανε τα τέρατα με πιάνει πονοκεφάλος... τί ήταν αυτό που έκανε την διαφορά στο συγκεκριμένο συγκρότημα και βγήκε πρώτο;;;.. η χορευτική τους ικανότητα ή μήπως η εκθαμβωτική τους ομορφιά;;... τίποτα απο τα δύο.. απλά ήταν κάτι τελείως διαφορετικό απο αυτά που έχουμε δει μέχρι τώρα... οπότε η δική μου γνώμη είναι ότι πλέον έχει χαθεί ο θεσμός της μουσικής, και τη θέση του έχει πάρει η παραξενιά... απλά λυπάμαι για όλα αυτά που γίνονται γιατί πραγματικά είναι κρίμα...έχουμε τόσο ωραία ακούσματα απο τις παραδόσεις μας και όμως κανείς δεν ενδιαφέρθηκε να τα φέρει στην επιφάνεια...

    εύχομαι καλή τύχη λοιπόν στον Σαρμπέλ, και θα ήθελα παιδιά, του χρόνου αν τα καταφέρουμε και πάρουμε πάλι μέρος, να ακούσω μια δυναμική ζεμπεκιά του Πασχάλη Τερζή, με το ύφος και το χρώμα που μονάχα αυτός ξέρει να δίνει... και πάντα με ελληνικό στίχο...
    mariza18
    01.03.2007, 21:05
    Το τραγούδι δεν μου αρέσει και πολύ,αλλά πιστεύω πως για το στυλ αυτού του θεσμού είναι ο κατάλληλος τραγουδιστής,ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά και να χουμε άλλη μία πρωτιά
    jacamar
    01.03.2007, 22:31
    απο υην αρχή πίστευα οτι του Δάντη ήταν το καλύτερο μετα απο την παρουσίαση ήταν μακράν καλύτερο του Σαρμέλ σκηνοθετικά και σαν στήσιμο!
    nefos
    02.03.2007, 01:58
    Yassou Ελσίνκι

    Ρεπορτάζ: Μ. ΠΕΤΡΟΥΤΣΟΥ - Σ. ΜΑΝΙΑΤΗΣ

    Απίστευτο και όμως ελληνικό και... eurovisioniko. Κοινό και επιτροπή ψήφισαν τελικά ότι περισσότερο το... «δυνάμωσε» ο Σαρμπέλ με το «Yassou Maria» και του έδωσαν το εισιτήριο για τον τελικό της Eurovision που θα γίνει στο Ελσίνκι στις 10-12 Μαΐου.

    Πρόκειται για τεράστια έκπληξη καθώς οι περισσότεροι πίστευαν ότι το παιχνίδι θα παιχτεί μεταξύ Δάντη και Τάμτας. Τελικά, κοινό και επιτροπή είδαν αλλιώς τα πράγματα δίνοντας το εισιτήριο στον (εικονιζόμενο) Σαρμπέλ με 39,69%, ενώ ακολούθησαν ο Δάντης με 31,28% και η Τάμτα με 29,02%, σύμφωνα με τα πρώτα αποτελέσματα.

    Κατά τα λοιπά, μια από τα ίδια, τα γνωστά, τα τετριμμένα, από Φώτη Σεργουλόπουλο και Μαρία Μπακοδήμου που παρουσίαζαν την πολύωρη εκδήλωση της ΕΡΤ από το «Αθηνών Αρένα». Βαρετή παρουσίαση, σαχλαμαρίτσες της πλάκας, με κάποια δήθεν φαρμακερά σχόλια στην αρχή για το πόσα χρήματα πήραν: «ξοδέψαμε αρκετά χρήματα» είπαν, «όσα βέβαια περίσσεψαν από τους περσινούς και τη Δρούζα».

    Αντε λοιπόν και καλή τύχη στον Σαρμπέλ στο Ελσίνκι. Χωρίς Τάμτα που, όπως έλεγε πανό στο κλαμπ, «Σίγουρη νίκη με Τάμτα στο Ελσίνκι», και δίχως Δάντη αφού ο ίδιος έλεγε «Νο Madonna» και κοινό και επιτροπή τού απάντησαν «no Δάντης».

    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 01/03/2007

    sentoni
    02.03.2007, 10:36
    Παράθεση:

    Το μέλος xouzoura στις 01-03-2007 στις 01:58 έγραψε...

    Παιδιά δεν το είδα αλλά το κομμάτι της Τάμτα ήταν φανταστικό! Κρίμα! Μου θυμίζει Σερβία Μαυροβούνιο πριν δυο τρία χρόνια!

    Απ'τον Δάντη πάντως καλύτερα!
    Τί να πω!



    . . . σε όλους το ίδιο θύμιζε . . . οπότε δεν θα έκανε και καμιά σπουδαία εντύπωση και στις υπόλοιπες χώρες άσε που αν έβγαινε με την αηδία στο κεφάλι σαν μεταξοσκώληκας πάλι δεν θα την ψήφιζαν γιατί θα είχαν ξεράσει απ' τα γέλια . . .

    . . . sarbel . . . το απόλυτο τίποτα απο δαύτο . . .

    . . . Δάντης . . . πολύ χαμός για το τίποτα . . . βαρέθηκα να ακούω ότι ο elvis έφυγε . . .

    . . . παρόλα αυτά ο Κοργιαλάς με την Ευριδίκη νομίζω ότι θα κάνουν την διαφορά . . .
    omnis
    02.03.2007, 10:46
    Τελικά πρέπει όλοι πια να καταλάβουμε ότι δεν πρέπει να ασχολούμαστε με σαχλαμάρες αυτού του είδους. Εμένα το θέαμα μου θύμισε show απο μαγαζί παραλιακής, εντάξει το παιδί αυτο ξέρει να κάνει αυτό κάνει.
    Χάιρομαι για την περσινή επιτυχία της Φιλανδίας, γιατί οι τύποι είχαν το θάρρος να πάνε σε έναν δήθεν ποπ διαγωνισμό και να φέρουν τα πάνω κάτω! Με την ασχήμια τους, την αγριάδα και την επιθετικοτητά τους! Μαγκιά τους

    maspa
    02.03.2007, 10:57
    Παράθεση:

    Το μέλος omnis στις 02-03-2007 στις 10:46 έγραψε...

    Χάιρομαι για την περσινή επιτυχία της Φιλανδίας, γιατί οι τύποι είχαν το θάρρος να πάνε σε έναν δήθεν ποπ διαγωνισμό και να φέρουν τα πάνω κάτω! Με την ασχήμια τους, την αγριάδα και την επιθετικοτητά τους! Μαγκιά τους




    Που είναι η μαγκιά συκεκριμένα; Λυπάμαι που θα διαφωνήσω αλλά το περσινό ήταν το αποκορύφωμα της αηδίας..

    Τον καημένο τον Σαρμπελ λύπαμαι που αν βγεί πρώτος( γέλιααααα) θα παραλάβει το βραβείο από το αρχιτράγο της φιλανδίας!


    athinouli24
    02.03.2007, 11:07
    Για ακόμα μαι φορά στέλνουμε ενα τραγούδι το οποίο δεν έχει πρωτοτυπία και είναι απλά μια αντιγραφή κάποιου άλλου.(βλέπε Ρουβά)
    Anyway Καλή επιτυχία
    omnis
    02.03.2007, 11:16
    Λυπάμαι αλλά στο <<αποκορύφωμα της αηδίας>> υποκλίθηκε η πλειοφηφία της Ευρώπης όπως και της Ελλάδας!!
    babisdr
    02.03.2007, 11:37
    Παράθεση:

    Το μέλος omnis στις 02-03-2007 στις 11:16 έγραψε...

    Λυπάμαι αλλά στο <<αποκορύφωμα της αηδίας>> υποκλίθηκε η πλειοφηφία της Ευρώπης όπως και της Ελλάδας!!



    Εμένα πάντως οι τύποι μου θύμισαν το ΚΚΕ. Συμβιβάστηκαν με το σύστημα με απώτερο στόχο να το ρίξουν "εκ των έσω"



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 02-03-2007 11:39 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 02-03-2007 11:40 ]


    maspa
    02.03.2007, 12:01
    Παράθεση:

    Το μέλος omnis στις 02-03-2007 στις 11:16 έγραψε...

    Λυπάμαι αλλά στο <<αποκορύφωμα της αηδίας>> υποκλίθηκε η πλειοφηφία της Ευρώπης όπως και της Ελλάδας!!



    Και ποιός είπε ότι ψηφίστηκαν επειδή άρεσαν; Μπορεί να ψηφίστηκαν επειδή τους θεώρησαν outsider..Έτσι δεν κάνουν όλοι;
    Και τίποτα από τα παραπάνω να μην ισχύει, οι τύποι με τις μάσκες και τους κοθόρνους ήταν πολύ δήθεν..
    (Αλήθεια, ξέρατε ότι η μάσκα του αρχιτέρατος πουλήθηκε έναντι 6.500 ευρώ περίπου για φιλανθρωπικό σκοπό;)

    Και για να το δούμε και ιδεολογικά το θέμα, εκτός από την εμφάνιση(ίδιος ο σατανάς ήταν- καλά δεν τον έχω δει και προσωπικά για να ξέρω(ευτυχώς) ) οι στίχοι του τραγουδιού ήταν σατανιστικοί.

    Τέλος πάντων, περσινα ξινά σταφύλια..
    margo
    02.03.2007, 12:05
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 02-03-2007 στις 10:57 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος omnis στις 02-03-2007 στις 10:46 έγραψε...

    Χάιρομαι για την περσινή επιτυχία της Φιλανδίας, γιατί οι τύποι είχαν το θάρρος να πάνε σε έναν δήθεν ποπ διαγωνισμό και να φέρουν τα πάνω κάτω! Με την ασχήμια τους, την αγριάδα και την επιθετικοτητά τους! Μαγκιά τους




    Που είναι η μαγκιά συκεκριμένα; Λυπάμαι που θα διαφωνήσω αλλά το περσινό ήταν το αποκορύφωμα της αηδίας..

    Τον καημένο τον Σαρμπελ λύπαμαι που αν βγεί πρώτος( γέλιααααα) θα παραλάβει το βραβείο από το αρχιτράγο της φιλανδίας!










    omnis
    02.03.2007, 12:27
    Ποιοι στίχοι ήταν σατανιστικοι? Επειδή το τραγούδι έχει λέξεις όπως διάμονας, κόλαση, διάολος, άγγελος σημαίνει ότι είναι σατανιστικοί?
    Ακούς τι λένε ποτέ οι στίχοι των τραγουδιών? ή έχεις συνηθίσει του στιχους του δίδυμου Καρβέλας - Φοίβος όπως μωρό μου, λατρεία μου, αγάπη μου, καρδιά, ψυχή μου, φώς μου κτλ κτλ κτλ κτλ, όλα τους ίδους στίχους έχουν, τα ανακατεύουν, στους πασάρουν στους αγορασμένους ραδιοφωνικούς σταθμούς και τα ακούς όλη μέρα!! Κατάντια

    maspa
    02.03.2007, 12:36
    Παράθεση:

    Το μέλος omnis στις 02-03-2007 στις 12:27 έγραψε...

    Ποιοι στίχοι ήταν σατανιστικοι? Επειδή το τραγούδι έχει λέξεις όπως διάμονας, κόλαση, διάολος, άγγελος σημαίνει ότι είναι σατανιστικοί?


    Μεμονομένα οι λέξεις δε λένε τίποτα.Το νόημα του τραγουδιού αν το προσέξεις θα καταλάβεις...


    Παράθεση:


    Ακούς τι λένε ποτέ οι στίχοι των τραγουδιών?

    Είναι το πρώτο πράγμα που προσέχω σε ένα τραγούδι
    Παράθεση:

    ή έχεις συνηθίσει του στιχους του δίδυμου Καρβέλας - Φοίβος όπως μωρό μου, λατρεία μου, αγάπη μου, καρδιά, ψυχή μου, φώς μου κτλ κτλ κτλ κτλ,


    Άπό ό,τι βλέπω ξέρεις καλά το περιεχόμενο των στίχων σε τραγούδια του Καρβέλα! Λυπάμαι, εγώ δε γνωρίζω!
    Δε ξέρεις τι μουσική ακούω και δεν είσαι σε θέση να κάνεις τέτοιου είδους άτοπα σχόλια.
    Παράθεση:


    όλα τους ίδους στίχους έχουν, τα ανακατεύουν, στους πασάρουν στους αγορασμένους ραδιοφωνικούς σταθμούς και τα ακούς όλη μέρα!! Κατάντια




    Μπα?? Ξέρεις και τι σταθμούς ακούω?


    omnis
    02.03.2007, 13:11
    Εσύ είσαι σε θέση να κρίνεις σατανιστικό ένα τραγούδι?
    Από τις απαντήσεις σου δε χρειάζεται πολύ σκέψη για να καταλάβει κανείς τι σταθμους ακούς!!
    Θα ακούσω προσεκτικά τους στίχους και θα εχω το νού μου για το σατανά!!
    Μη μου πείς όμως ότι πρέπει να αρχίσω να το ακούω ανάποδα και τετοια!!
    maspa
    02.03.2007, 13:19
    Παράθεση:

    Το μέλος omnis στις 02-03-2007 στις 13:11 έγραψε...

    Εσύ είσαι σε θέση να κρίνεις σατανιστικό ένα τραγούδι?
    Από τις απαντήσεις σου δε χρειάζεται πολύ σκέψη για να καταλάβει κανείς τι σταθμους ακούς!!


    Μπα? Ναι, ε? Για να μη κουράζεσαι κάνε κλικ στο προφιλ μου και θα δεις..


    Παράθεση:


    Θα ακούσω προσεκτικά τους στίχους και θα εχω το νού μου για το σατανά!!
    Μη μου πείς όμως ότι πρέπει να αρχίσω να το ακούω ανάποδα και τετοια!!




    Αυτό ειναι δική σου υπόθεση, δε θα σου πω εγώ τι θα κάνεις και δε με ενδιαφερει κιόλας.

    omnis
    02.03.2007, 13:43
    Δε χρειάζομαι ΠΡΟΦΙΛ για να σου πω μερικά πράγματα.
    Αλλά από το δικό σου προφίλ που βλέπω πεσμου πως απο τα 19 σου έχεις προλάβει και έχεις ακούσει και σχηματίσει άποψη για όλα αυτα τα είδη μουσικής??
    tsibitos
    02.03.2007, 14:54
    Παιδια μηπως ειστε λιγο εκτος θεματος;;; Ας επανελθουμε please..