ελληνική μουσική
    554 online   ·  210.912 μέλη

    Eurovision 2007 - 7ος Ο Sarbel, 1η Η Σερβία

    sea_like_eyes
    12.05.2007, 00:17
    Ψηφίστε sarbel…ποια η διαφορά δλδ?
    venus2
    12.05.2007, 12:10
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 11-05-2007 στις 20:23 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος gogere17 στις 11-05-2007 στις 16:32 έγραψε...

    εγω γενικα σνομπαρω τον συγκεκριμενο διαγωνισμο δεν ξερω γιατι........



    Θελει και γιατι????????????


    δεν θέλει! αφού ο "διαγωνισμός" δεν υφίσταται πλέον! όλοι ψηφίζουν τους γείτονες για να τα έχουν καλά μεταξύ τους κ οι κεντρικές χώρες πάντα βγαίνουν κερδισμένες! αλλά έτσι κι αλλιώς, έχει πέσει τόσο πολύ το επίπεδο πλέον που είτε τον σνομπάρεις είτε όχι είναι 1 κ το αυτό! ζητάω συγγνώμη από τους fans της eurovision, απλά θεωρώ πως είναι λίγο εξευτελιστική η κατάσταση πλέον. φυσυκά αυτό είναι δική μου γνώμη κ δεν αναγκάζω κανέναν να τη δεχτεί.
    Xrononaytis
    12.05.2007, 18:48
    signomi tha to po einai mia eurovizita makari na bgi teleftaios . Pistevo Souidia i Filandia na to pari giati einai kai sto stixima .
    tsibitos
    12.05.2007, 19:06
    Παράθεση:

    Το μέλος Xrononaytis στις 12-05-2007 στις 18:48 έγραψε...

    signomi tha to po einai mia eurovizita makari na bgi teleftaios . Pistevo Souidia i Filandia na to pari giati einai kai sto stixima .



    Απο την μια μιλας για Ευρωβιζιτες αλλα απο την αλλη κανεις προγνωστικα!!
    movflower
    13.05.2007, 00:02
    Ο στυλίστας φέτος, δεν είχε χρήματα για τον Σάρμπελ και τα κορίτσια του. Τα δώσανε όλα πέρσι για το φόρεμα της Άννας....

    Eliza21
    13.05.2007, 00:35
    χάνουμε...........κάποιος μου χρωστάει στοίχημα λέω..........
    tsibitos
    13.05.2007, 01:07
    7ος Ο Σαρμπελαρος. 1η η Σερβια.. Αντε και του χρονου σπιτια μας..


    tsibitos
    13.05.2007, 02:34
    Και επειδη εδω ειμαστε MH οριστε η Ελληνικη φετινη συμμετοχη σε μια πιο εντεχνη εκδοση :




    rompa
    13.05.2007, 10:11
    Παράθεση:
    Και επειδη εδω ειμαστε MH οριστε η Ελληνικη φετινη συμμετοχη σε μια πιο εντεχνη εκδοση :


    Καλά πολύ καλό το βιντεάκι ...

    Ο Σαρμπέλ κατά τη γνώμη μου είχε μία αξιοπρεπέστατη παρουσία . Αν φόραγε και λίγο καλύτερα ρούχα ...
    trelozouzouna
    13.05.2007, 11:11
    Για άλλη μια χρονιά η Eurovision έφτασε στο τέλος της! Τα μάτια όλης της Ευρώπης στράφηκαν στο Ελσίνκι και μετά την παρουσίαση των , όλοι κληθήκαμε να διαλέξουμε αυτό που μας άρεσε περισσότερο!

    Νικήτρια χώρα για το 2007, η Σερβία (πρώτη φορά που συμμετέχει μόνη της, μετά από τον διαχωρισμό της από το Μαυροβούνιο), με εκπρόσωπό της την Marija Serifovic με το τραγούδι "Molitva".

    Ο Σαρμπέλ εμφανίστηκε δέκατος και ήταν τέλειος από όλες τις απόψεις. Οι φόβοι, λίγο πριν τον τελικό, ότι κάτι θα πήγαινε στραβά, ευτυχώς διαψεύσθηκαν. Μοναδική παραφωνία σε όλο το σκηνικό βέβαια, τα ασυνάρτητα πλάνα του σκηνοθέτη, τα οποία ευτυχώς είδαμε και στις υπόλοιπες συμμετοχές (δεν είχε κάτι με τη χώρα μας το παιδί!!)

    Η τελική κατάταξη ήθελε την πρώτη δεκάδα να έχει ως εξής:

    1. Σερβία - Molitva της Marija Serifovic
    2. Ουκρανία - Dancing lasha tumbai της Verka Serduchka
    3. Ρωσία - Song #1 των Serebro
    4. Τουρκία - Shake it up, shekerim του Kenan Dogulu
    5. Βουλγαρία - Water των Elitsa και Stoyan
    6. Λευκορωσία - Work your magic του Koldun
    7. - Yassu Maria του Σαρμπέλ
    8. Αρμενία - Anytime you need του Hayko
    9. Ουγγαρία - Unsubstantial Blues της Magdi Ruzsa
    10. Μολδαβία - Fight της Natalia Barbu

    Η Ελλάδα πήρε ψήφους από 25 χώρες. Αναλυτικότερα:

    12 από: Κύπρο, Βουλγαρία
    10 από: Ηνωμένο Βασίλειο, Ρουμανία, Γερμανία
    8 από: Βέλγιο, Αρμενία
    7 από: Αλβανία, Ουγγαρία
    6 από: Μολδαβία
    5 από: Ισλανδία, Ολλανδία
    4 από: Γεωργία, Ελβετία, Σερβία, Τουρκία, Σουηδία
    3 από: Λευκορωσία, Τσεχία, FYROM, Βοσνία, Γαλλία
    2 από: Ισπανία
    1 από: Ισραήλ, Δανία

    Σύνολο ψήφων: 139

    (Συνολικά 42 χώρες συμμετείχαν στον τελικό. 25/42 είναι ένα καλό ποσοστό.)

    Έκπληξη για όλους ήταν η υψηλή θέση της Αρμενίας, αλλά και της Ουγγαρίας και της Μολδαβίας. Για τις δύο τελευταίες μάλλον ρόλο έπαιξαν η φωνάρα της Magdi και η κορμάρα της Natalia αντίστοιχα.

    Φαβορί θεωρούνταν ούτως ή άλλως η Σερβία, η Ουκρανία και η Τουρκία. Υψηλά έπαιζαν και η Ρωσία με τη Βουλγαρία. Υψηλότερα υπολογίζονταν ο Λευκορώσος, ενώ η Ελλάδα βρέθηκε ακριβώς μέσα στις προβλέψεις (των γραφείων στοιχημάτων, όχι των φωτεινών παντογνωστών των μεσημεριανών πάνελ).

    Θέλετε να δείτε και τις υπόλοιπες θέσεις; Ορίστε:

    11 Βοσνία Ερζεγοβίνη
    12 Γεωργία
    13 Ρουμανία
    14 FYROM
    15 Σλοβενία
    16 Λετονία
    17 Φινλανδία
    18 Σουηδία
    19 Γερμανία
    20 Ισπανία
    21 Λιθουανία
    22 Γαλλία
    23 Ηνωμένο Βασίλειο
    24 Ιρλανδία

    Αίσιο τέλος για τη φετινή Eurovision! Ο Σαρμπέλ μας χάρισε μια πολύ καλή θέση και το εισιτήριο για τον τελικό της επόμενης χρονιάς, ενώ το νικητήριο τραγούδι αν μη τι άλλο είναι ποιοτικό. Ασχημούλα η Marija, αλλά φωνάρα! Τα λέμε του χρόνου στο Βελιγράδι!

    Συγχαρητήρια Σαρμπέλ! Συγχαρητήρια Ελλάδα!

    (Μετά τον τελικό ανακοινώθηκαν επίσημα και τα αποτελέσματα του ημιτελικού. Η Κύπρος βρέθηκε στην 15η θέση, 5 θέσεις μακριά από την πρόκριση!)
    rompa
    13.05.2007, 11:19
    Πάντως το Ηνωμένο Βασίλειο μας τιμά δεόντως τα τελευταία χρόνια με τη βαθμολογία του
    MyNameIsDo
    13.05.2007, 11:48

    Άν δεν ήταν Eurovision... ναί, θα είχα φρίξει κι αφρίσει!

    Παρ΄ όλα ταύτα ήταν όλες πολύ καλές συμμετοχές!! Και σίγουρα αναμένουμε του χρόνου..

    Και η διοργάνωση της Φινλανδίας πολύ καλή! Τα σποτάκια τους αχτύπητα! Κυρίως εκείνο με τους γκόθ!

    Τί ψηφίσατε παιδιά? Εγώ Ιρλανδία! Το μοναδικό αυθεντικό τραγούδι! Ειδάλλως μάλλον Βουλγαρία θα ψήφιζα! Τί καλό!!

    Πώς? Άν πιστεύω άν μέτρησε η ψήφος μου? Γιατί ρε φίλε είσαι τόοοοσο μίζερος/η?

    Κι ο Σαρμπέλ πολύ καλός, συμφωνώ με rompa

    gogere17
    13.05.2007, 12:23
    Παράθεση:

    Το μέλος MyNameIsDo στις 13-05-2007 στις 11:48 έγραψε...

    Τί ψηφίσατε παιδιά? Εγώ Ιρλανδία! Το μοναδικό αυθεντικό τραγούδι! Ειδάλλως μάλλον Βουλγαρία θα ψήφιζα! Τί καλό!!

    Πώς? Άν πιστεύω άν μέτρησε η ψήφος μου? Γιατί ρε φίλε είσαι τόοοοσο μίζερος/η?

    Κι ο Σαρμπέλ πολύ καλός, συμφωνώ με rompa



    τοτε γιατι βγηκε τελευταια????????το μονο που μου αρεσε ηταν οι APOCALYPTICA oxi oti to eida αλλα εκεινη την ωρα ανοιξα το ραδιοφωνο......
    movflower
    13.05.2007, 12:44
    Παράθεση:

    Το μέλος rompa στις 13-05-2007 στις 11:19 έγραψε...

    Πάντως το Ηνωμένο Βασίλειο μας τιμά δεόντως τα τελευταία χρόνια με τη βαθμολογία του



    ε, παίζει και το ρόλο του ο μεγάλος αριθμός ομογενών και φοιτητών που ζει στη χώρα.
    Και τις τελευταίες δύο χρονιές δεν χρειάστηκε να μοιραστούν τα τηλεφωνήματα ανάμεσα σε Κύπρο και Ελλάδα.
    ...................................................

    Προσωπικά με ενθουσίασε η φωνή της κοπέλας από την Ουγγαρία. Επίσης βρήκα το τραγούδι της Βουλγαρίας πολύ καλό, αλλά όχι τη φωνή της ερμηνεύτριας.
    Χαίρομαι που κέρδισε η Σερβία, γιατί το τραγούδι και η εξάδα ήταν τρομερή, και ας μη ξεχνάμε ότι τα τελευταία χρόνια είχε πολύ καλές συμμετοχές, οι οποίες ήρθαν δεύτερες λόγω πρωτιών για την πλάκα. Καιρός ήταν να το κερδίσει.

    Ο Σαρμπέλ έκανε όντως μια αξιοπρεπέστατη εμφάνιση αν και ο στυλίστασ είχε αρρωστήσει/χρεωκοπήσει/άλλο.
    Προσέξατε ότι η χορογραφία μας ήταν πολύ παρόμοια με της Τουρκίας;
    Τέλοσπάντων...

    Άντε και του χρόνου!
    Amelie
    13.05.2007, 13:09
    Παιδιά, πιστεύω πως αυτό που έλειπε στο τραγούδι μας ήταν η "Μαρία η άσχημη" να χορεύει στη σκηνή. Και Μαρία τη λένε και επίκαιρη είναι αφού αυτό το σήριαλ το βλέπει όλη η Ευρώπη.
    movflower
    13.05.2007, 13:11
    Παράθεση:

    Το μέλος Amelie στις 13-05-2007 στις 13:09 έγραψε...

    Παιδιά, πιστεύω πως αυτό που έλειπε στο τραγούδι μας ήταν η "Μαρία η άσχημη" να χορεύει στη σκηνή. Και Μαρία τη λένε και επίκαιρη είναι αφού αυτό το σήριαλ το βλέπει όλη η Ευρώπη.




    Τέλεια παρατήρηση!!!!! Ε, λοιπόν, αυτό ήταν κάτι που όντως έλειπε χ8ες. Χμ... Άσε που όχι μόνο η Ευρώπη, όλος ο κόσμος παραμυθιάστηκε με την άσχημη Μαρία.

    Amelie
    13.05.2007, 13:13
    Ευχαριστώ, ευχαριστώ...Το σκεφτόμουν καιρό τώρα και...τα πνευματικά δικαιώματα δικά μου, να το τονίσω!
    movflower
    13.05.2007, 13:24
    Παράθεση:

    Το μέλος Amelie στις 13-05-2007 στις 13:13 έγραψε...

    Ευχαριστώ, ευχαριστώ...Το σκεφτόμουν καιρό τώρα και...τα πνευματικά δικαιώματα δικά μου, να το τονίσω!



    γρήγορα να προλάβεις γιατί οι Ουκρανοί μπορεί να σε προλάβουν ! Όπου καρικατούρα την μαζεύουνε για την Γιουροβίζιον.
    pastella
    13.05.2007, 13:24
    Κι εγω κατεληξα να δω eurovision. Τελικα φετος ειχε καλα κομματια γενικα, εντυπωσιαστηκα. Και η διοργανωση των Φιλανδων αψογη, φοβερο σοου. Και η σκηνοθεσια δεν με αφησε παραπονεμενη γενικα.

    Η υψηλη θεση της Τυρκιας ηταν μεγαλη εκπληξη για μενα, το τραγουδι χαλι
    Ο σαρμπελ ειχε μια αξιοπρεπεστατη παρουσια κατα τη γνωμη μου και φυσικα η θεση που πηρε ηταν πολυ καλη, αν σκεφτουμε τα τραγουδια που συναγωνιζοταν.

    Μου αρεσε το τραγουδι της γερμανιας επισης, αλλα αν ψηφιζα, θα ψηφιζα Βουλγαρια. Πολυ καλο το κομματι και με ωραιο ρυθμο, θα παιξει πολυ στα clubs.

    Πριν αρχισουν τα αποτελεσματα, βγαλαμε τις 3 υποψηφιους για πρωτια με τη φιλη μου που το βλεπαμε παρεα, Ουκρανια (μεστην ποζερια ο τυπος, απιστευτος!), Βουλγαρια και Σερβια, και 3 υποψηφιους για πατο. Κριμα, η Μ.Βρετανια αξιζε την "πρωτια" και οχι η Ιρλανδια.

    Εγω χαρηκα παντως με την νικη της πρωτης, καλο κομματι.
    darvick
    13.05.2007, 14:29
    Μα έλεος!!!!!!!!!
    Να βάλουν διαφημήσεις την ώρα που βγήκαν οι Apocalyptica???????
    Δεν το δέχομαι!!!!!!


    Yassou Marjia
    Θα σε δούμε στη Σερβία..