ελληνική μουσική
    838 online   ·  210.853 μέλη

    Αισχος - Αισχος - Αισχος

    tsibitos
    14.02.2007, 01:56
    Μπορει να μην ειμαι και ο Πρωτος οικολογος ουτε γραμμενος σε καποια οργανωση προστασιας του περιβαλλοντος, αλλα δεν θα μπορουσα να μην ευαισθητοποιηθώ βλεποντας ενα βιντεακι που βρηκα σε μια βολτα μου στο διαδυκτιο.

    Δειτε το και εσεις και πειτε μου την γνωμη σας πατωντας εδώ

    Μην σεβομενοι το περιβαλλον μας και μαλιστα κανοντας τετοια κτηνωδία στα καημενα τα δελφινια νομιζω πως δεν σεβομαστε τους ιδιους μας τους εαυτους...

    Πατηστε εδω για να υπογραψετε για να σταματησει αυτο το αισχος.....
    swkraths
    14.02.2007, 04:52
    Όπως το πες....αίσχος.....δεν έχω κάτι άλλο να πω.....
    AlmaNegra
    14.02.2007, 05:11
    Κι όμως, τα δελφίνια συνεχίζουν να μας ακολουθούν στις θαλάσσιες μας διαδρομές. Δεν κρατούν κακίες...
    Ποιός είναι άνθρωπος και ποιός όχι τελικά;


    Σοκαριστικές εικόνες...
    babisdr
    14.02.2007, 05:28
    Αδύνατο να περιγράψω τι ένιωσα βλέποντάς το, ξέρω 'γω, αίσχος...
    absurdus_delirium
    14.02.2007, 07:52
    Τα δελφίνια έχουν εγκεφάλους ίσου μεγέθους με τους δικούς μας. Το ότι είμαστε δίποδα και έχουμε αντιτακτούς αντίχειρες δε μας δίνει το δικαίωμα να σφαγιάζουμε αυτά τα πανέμορφα ζώα με καθαρά ανθρώπινο τρόπο.
    Solfezos
    14.02.2007, 07:53
    Έχω σοκαριστεί!!!!!! Πραγματικά εχω μείνει άφωνος...
    Solfezos
    14.02.2007, 07:55
    Εννοείται οτι υπέγραψα.....
    vasilis23
    14.02.2007, 08:55
    Γενικα εμεις ειμαστε τα ζωα...σαν ανθρωπινο ειδος....ΕΜΕΙΣ εχουμε καταστρεψει ολο τον πλανητη...Δυστυχως καθε μερα νιωθω δυστυχισμενος που γενηθηκα με ολα αυτα που βλεπω....
    Thanassis_Priskos
    14.02.2007, 09:18
    Πραγματικά απαράδεκτες εικόνες. Φυσικά υπέγραψα και 'γώ!
    aggeliki
    14.02.2007, 10:01



    ΝΤΡΟΠΗ!
    Φυσικ'α και υπέγραψα!
    alexia-vicky
    14.02.2007, 11:03
    Και εγώ υπέγραψα... ότι και να πω είναι λίγο, είμαστε ΚΤΗΝΗ και όχι μόνο όσον αφορά τα δελφίνια
    ominous
    14.02.2007, 12:30
    ανθρωπακια..
    angel21
    14.02.2007, 13:21
    Τι να πει κανεις?...Αυτοι ειμαστε.....Αν8ρωπινο ον...
    Giorgos_arazei
    14.02.2007, 13:45
    Εγω πάλι ουτε θα το δω, ουτε θα υπογραψω χανοντας το χρονο μου σε ηλιθιες ηλεκτρονικες υπογραφες. Αμα θελουμε να κανουμε κατι για τα δελφινια ή για τον κοσμο γυρω μας, ας σταματησουμε να γραφουμε "ποσο στεναχωρηθηκα" ή "αίσχος!" στα φορουμς και ας κουνηθουμε για κατι πιο δημιουργικο ή κατι πιο ελπιδοφορο. Αλλα βαζω στοιχημα πως σε 2 μερες ολοι μας θα χουμε ξεχασει αυτο το τοπικ και αυτο το βιντεο...εκει φαινεται ποσο ανθρωποι ειμαστε και οχι αν σφαζουμε τα δελφινια.
    KAKOFONIKS
    14.02.2007, 13:55
    Γιώργη συμφωνώ μαζί σου εν' μέρει,αλλά δεν πρέπει να προσπαθήσουμε και μέσω αυτών των ηλεκτρονικών υπογραφών?Να κάνουμε έστω μια αρχή απο εκεί.Εννοείται βέβαια ότι σε δυό μέρες θα έχει ξεχαστεί το θέμα αυτό αλλά τουλάχιστο τις δυο αυτές μέρες κάτι θα ΄χουμε προσφέρει.
    alex3
    14.02.2007, 15:14
    Ασφαλώς από μόνη της μια υπογραφή σ'ένα φόρουμ δεν αρκεί...Παρ'όλα αυτά. υπέγραψα. Αυτό που πάντως χρειάζεται, είναι να συνειδητοποιήσουμε πως ο πραγματικός υπαίτιος αυτής της κατάστασης δεν είναι μερικές εκατοντάδες φουκαράδες γιαπωνέζοι ψαράδες, που παλεύουν για το μεροκάματο. Πραγματικός υπαίτιος είναι η ζήτηση από την αγορά. Φαντάζομαι, όλοι έχουμε δει ανάλογες σκηνές μαζικής εξόντωσης καρχαριών για την αφαίρεση των πτερυγίων τους, που θεωρούνται εξαιρετικό έδεσμα, με αφροδοσιακά αποτελέσματα, και βέβαια δεκάδες άλλα παραδείγματα. Αυτό που χρειάζεται να γίνει, είναι ο καθένας μας, στη μικρή δική του καθημερινότητα, να να ξεπεράσει την αίσθηση του ασήμαντου και να αποκτήσει φιλική προς το περιβάλλον, καθημερινή συμπεριφορά...Να περιορίσει την κατανάλωση σε όποια μορφή υπάρχει...από τα ψώνια έως την ανοιχτή βρύση στο ξύρισμα, από το "stand by" video-tv έως την αλόγιστη χρήση του αυτοκινήτου, και πάει λέγοντας...Αυτό είναι καθημερινή μάχη, δεν είναι εύκολο...
    vero
    14.02.2007, 15:15


    ax pote tha katalavoun!!!!
    PHILIPPOSSM
    14.02.2007, 15:37
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 14-02-2007 στις 11:03 έγραψε...

    Και εγώ υπέγραψα... ότι και να πω είναι λίγο, είμαστε ΚΤΗΝΗ και όχι μόνο όσον αφορά τα δελφίνια


    πως μπορεις να μην υπογραψεις

    vasilis23
    14.02.2007, 17:22
    Παράθεση:

    Το μέλος alex3 στις 14-02-2007 στις 15:14 έγραψε...

    Αυτό που πάντως χρειάζεται, είναι να συνειδητοποιήσουμε πως ο πραγματικός υπαίτιος αυτής της κατάστασης δεν είναι μερικές εκατοντάδες φουκαράδες γιαπωνέζοι ψαράδες, που παλεύουν για το μεροκάματο.


    Ε οχι και φουκαραδες ρε Alex....δηλαδη αν σε λιγο εσφαζαν σκυλια η και ανθρωπους....θα μου ελεγες οτι παλι το κανουν για το μεροκαματο.....? Αυτοι οι τυποι(και οχι ανθρωποι ειπαμε...) θα εκαναν τα παντα για το χρημα!Εγω παντως οταν δεν θα βρισκω καμια δουλεια....ουτε καν για δελφινια...θα αρχισω να σκοτωνω ανθρωπους...!Τι ειναι αυτα τα πραγματα....
    manblaz
    14.02.2007, 18:21
    Οτι και να πω χαμενο θα παει οποτε θα σιωπησω...

    Απλα ας αναλογιστουμε ολοι πως αν συνεχισουμε με τον ιδο ρυθμο θα καταφερουμε να μεινουμε μονοι μας στον πλατηνη και τοτε να δω ποιος θα σκοτωνει ποιον για να επιβιωσει



    επισυναπτόμενα: Dolfins.jpg