ελληνική μουσική
    377 online   ·  210.857 μέλη

    Φοβάστε να εκφράζετε τα συναισθήματά σας??

    sileforce
    24.02.2007, 16:51
    Σας τυχαίνει συχνά να φοβάστε να εκφράζετε τα συναισθήματά σας???

    .....εμένα ναι......

    και ιδιαίτερα στις σχέσεις με το άλλο φύλο!! Νοιώθω οτι θα τα κάνω θάλασσα..........

    και όμως όταν το σκέφτομαι λογικά δεν υπάρχει λόγος!! Αλλά η λογική δεν υπερισχύει και ο φόβος νικάει για ακόμη μια φορά..............


    Εσεις??
    Eliza21
    24.02.2007, 21:51
    Παράθεση:

    Το μέλος sileforce στις 24-02-2007 στις 16:51 έγραψε...

    Σας τυχαίνει συχνά να φοβάστε να εκφράζετε τα συναισθήματά σας???

    .....εμένα ναι......

    και ιδιαίτερα στις σχέσεις με το άλλο φύλο!! Νοιώθω οτι θα τα κάνω θάλασσα..........

    και όμως όταν το σκέφτομαι λογικά δεν υπάρχει λόγος!! Αλλά η λογική δεν υπερισχύει και ο φόβος νικάει για ακόμη μια φορά..............


    Εσεις??




    ΔΕν θα έπρεπε να φοβάσαι να τα εκφράσεις. Ισα ισα μάλιστα. Αντίθετα απο τα εμφιαλωμένα κρασια, τα εμφιαλωμένα αισθήματα δεν γινονται καλύτερα με το χρόνο....να το θυμασαι. Θα πρέπει να είσαι υπερήφανος που αισθάνεσαι κατι για το άλλο φύλο και όχι να το κρύβεις.
    tolaruba
    24.02.2007, 23:22
    Τις περισσοτερες φορες φοβαμαι τι θα πουν οι αλλοι για τα συναισθηματα αυτα.
    Δεν ειναι οτι ντρεπομαι απλα οπως λεει και ο πασχαλιδης...μου μαθαν να φοβαμαι οτι αγαπω... και δυσκολευομαι
    tago
    24.02.2007, 23:31
    Απαντώ μονολεκτικά. ΟΧΙ, δεν φοβάμαι και αν και μερικές φορές βγαίνω χαμένος, εγώ πάντα τα εκφράζω. Ακόμα και τα αρνητικά.
    rory166
    25.02.2007, 02:30
    Παντα εκφραζω τα συναισθηματα μου..διοτι αμα τα κραταω μεσα μου με πνιγουν.Τα εκφραζω ακομα κ ξεροντας πως δεν θα εχουν αντικρυσμα.
    "Θα παω και ας μου βγει και σε κακο" που λεει και ο Νικος Παπαζογλου...

    και τώρα ένα σύνθημα που όλους μας ενώνει....."ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΠΟΝΥΥΥΥΥ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΠΟΝΥΥΥ...."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rory166 στις 25-02-2007 02:31 ]


    walkero
    25.02.2007, 02:39
    Εδώ φοβάσαι να γράψεις πέντε πράγματα για εσένα στο προφίλ σου. Αυτό σημαίνει ότι δεν θες να σε γνωρίσουν οι άλλοι. Κρατάς άμυνες. Δύο άμυνες στην ζωή μας είναι απολύτως αναγκαίες. Μία το firewall στα Windows και μία απέναντι σε καθάρματα αφεντικά.

    Και για να απαντήσω στα ερωτήματά σου, πιστεύω πως πρέπει να εκφράζεσαι ανοιχτά, άφοβα και άνετα. Να αφήσεις τους άλλους να σε επιλέξουν για αυτό που είσαι. Ξεκάθαρα. Κι αν σε απορρίψουν, κι αυτό μέρος της ζωής μας είναι. Αλλά όταν εκφράζεσαι να το κάνεις με τρόπο και στυλ. Αν θες να εκφράσεις τον θυμό σου σε κάποιον, καλό είναι να το κάνεις με τον πιο ήπιο τρόπο. Αν πάλι θες να εκφράσεις την αγάπη σου, κάντο με όλο σου το πάθος. Δεν θα χάσεις.
    Xrononaytis
    25.02.2007, 03:09
    Emena mou simbaini kati allo eno mou aresi mia na liono kai na fovamai na tis po kati giati fovamai to oxi entaxi den me pirazi exo akousi xiliades oxi alla re paidi mou niotho kapos asxima . Merikes fores ta ekfrazo alla merikes ginetai kai ekmetalefsi .
    maspa
    25.02.2007, 04:14
    Δε φοβάμαι να εκφράσω συναισθήματα, απλά συχνά δε θέλω. Είναι ωραίο να κρατάς πράγματα για τον εαυτό σου ακόμη κι αν αυτά αφορούν άλλους ανθρώπους. Γενικότερα, πιστεύω πως με το να μην εκδηλώνεις συναισθήματα πάντα, είναι πολύ υγιές. Από την άλλη όποιος λέει με σιγουριά ότι δεν φοβάται να αποκαλύπτει τα συναισθήματά του το θεωρώ ψιλο-υπερβολικό. Για να μην υπερβάλλω λοιπόν, ασχέτως από το αν θέλω να κρατήσω κάτι που νιώθω για μένα, ναι, φοβάμαι, αλλά δε φοβάμαι την αρνητική αντίδραση του άλλου, αλλά την αμηχανία που προκαλλεί, είτε θετική είτε αρνητική..
    babisdr
    25.02.2007, 06:49
    Παράθεση:

    Το μέλος walkero στις 25-02-2007 στις 02:39 έγραψε...

    Αν πάλι θες να εκφράσεις την αγάπη σου, κάντο με όλο σου το πάθος. Δεν θα χάσεις.



    Εγώ πάλι γιατί πιστεύω οτι θα χάσεις?

    Εγώ, πάντως, όταν θέλω να νικήσω κάποιον στο σκάκι, ή τουλάχιστον να κάνω ένα καλό παιχνίδι, προσπαθώ να τον κάνω να αναρωτιέται σε κάθε κίνηση, μέχρι και την τελευταία, "τι ρόλο βαράω"... Αν του τα δείξεις όλα στις πρώτες κινήσεις, κι έχει παίξει και δυό-τρείς φορές στη ζωή του, το 'χασες το παιχνίδι...
    Red-Rose
    25.02.2007, 11:08
    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 25-02-2007 στις 02:30 έγραψε...

    Παντα εκφραζω τα συναισθηματα μου..διοτι αμα τα κραταω μεσα μου με πνιγουν.Τα εκφραζω ακομα κ ξεροντας πως δεν θα εχουν αντικρυσμα.
    "Θα παω και ας μου βγει και σε κακο" που λεει και ο Νικος Παπαζογλου...

    και τώρα ένα σύνθημα που όλους μας ενώνει....."ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΠΟΝΥΥΥΥΥ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΠΟΝΥΥΥ...."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rory166 στις 25-02-2007 02:31 ]





    Εγώ συμφωνώ με τον rory για αρκετό καιρό τα κρατούσα μέσα μου κι ένιωθα κυριολεκτικά να με πνίγουν! από ένα σημείο και μετά, θεωρούσα πως το μόνο που καταφέρνω είναι να κοροϊδεύω τον ίδιο μου τον εαυτό. Δε θα έπρεπε να φοβάσαι γιατί στην τελική, καλύτερα να ρισκάρεις και ας μη βγει κάτι απ αυτήτην ιστορία παρά να μάθεις αργότερα ότι αν είχες ρισκάρει τότε κάτι θα γινόταν αλλά πλέον είναι αργά!

    Αισθάνεσαι καλύτερα όταν εκφράζεσαι... ξέρεις οτι προσπάθησες και εδώ που τα λέμε, η προσπάθεια είναι που μετράει!
    xartinooneiro
    25.02.2007, 12:45
    Παράθεση:

    Το μέλος sileforce στις 24-02-2007 στις 16:51 έγραψε...

    Σας τυχαίνει συχνά να φοβάστε να εκφράζετε τα συναισθήματά σας???

    .....εμένα ναι......

    και ιδιαίτερα στις σχέσεις με το άλλο φύλο!! Νοιώθω οτι θα τα κάνω θάλασσα..........

    και όμως όταν το σκέφτομαι λογικά δεν υπάρχει λόγος!! Αλλά η λογική δεν υπερισχύει και ο φόβος νικάει για ακόμη μια φορά..............


    Εσεις??



    Εκφράσου κι αν πονέσεις κι αν πληγωθείς δεν πειράζει. Μη φοβάσαι τον πόνο, ίσως μέσα από αυτόν καταλάβεις ότι υπάρχεις.

    elenigeladari
    25.02.2007, 13:06
    δυστυχώς ή ευτυχώς είναι ορισμένα που όχι ότι φοβάμαι να τα εκφράσω, απλά δεν πρέπει να τα εκφράσω γιατί θα φέρουν την καταστροφή.. τόσο για μένα όσο και για τους άλλους... οπότε προτιμώ να τα πνίξω εγώ, .. αντί να με πνίξουν αυτά...

    τώρα για εσάς, ... συμβουλή μου να μη κάνετε το ίδιο... είναι άκρως επικίνδυνο...
    εκφραστείτε ελεύθερα και αφήστε τους άλλους να παραμιλούν... είναι προτιμότερο να παραμιλούν αυτοί παρά εσείς.. πιστέψτε με...
    incomplete_angel
    25.02.2007, 14:02
    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 25-02-2007 στις 02:30 έγραψε...

    Παντα εκφραζω τα συναισθηματα μου..διοτι αμα τα κραταω μεσα μου με πνιγουν.Τα εκφραζω ακομα κ ξεροντας πως δεν θα εχουν αντικρυσμα.
    "Θα παω και ας μου βγει και σε κακο" που λεει και ο Νικος Παπαζογλου...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rory166 στις 25-02-2007 02:31 ]





    Me too!!
    Συμφωνώ!




    …Μπλέκουμε στις χίλιες σφαίρες της σιωπής…
    …Ανοίγουμε τα φτερά μας για να χαθούμε στο πουθενά…
    …Κάπου εκεί ίσως να βρούμε ένα άλλο χρώμα για την ψυχή μας…

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : incomplete_angel στις 25-02-2007 14:03 ]


    Thalia__
    25.02.2007, 14:03
    Τί σημαίνει ουσιαστικά "φοβάμαι να εκφράσω τα συναισθήματά μου?"
    Η απάντηση που χρειαζόμαστε είναι γιατί συμβαίνει αυτό ή τι σημαίνει αυτο?

    Δεν ξέρω τί πρέπει να απαντήσω αν φόβος σημαίνει οτι δεν μιλάω αλλά ναι τα δείχνω -με τον τρόπο που πιστεύω εγώ τουλάχιστον- τότε ναι φοβάμαι....

    Αν πάλι με την λέξη "φοβος" εννούμε οτι κλείνομαι στο καβούκι μου και χτίζω χιλιάδες απροσπέλαστα τείχη γύρω μου τότε ας μου εξηγήσει κάποιος ποια είναι η σημασία του να μην μοιράζομαι τίποτα???
    angel21
    25.02.2007, 15:03
    Βασικα τα αισ8ηματα μ δεν φοβαμαι να τα εκφρασω....Ομως οταν συνεχεια πληγωνεσαι καποια στιγμη δεν αντεχεις κ τα κρατας ολα μεσα σου...Τι να κανεις ομως??Η ζωη ετσι ειναι...Κ 8α πληγωνεις αλλα κ 8α πληγωνεσαι...Κρατησε τα μεσα σου οσο μπορεις μεχρι να ερ8ει η καταλληλη στιγμη!!!...
    loukaki
    25.02.2007, 15:05
    Εγώ, για κάποιο καταραμένο λόγο, φοβάμαι να τα εκφράσω εκεί που πρέπει να τα εκφράσω και τα εκφράζω μια χαρά όταν δεν πρέπει να τα εκφράσω!!!
    Τώρα πότε πρέπει και πότε δεν πρέπει, αυτό είναι μια πικρή ιστορία που την καταλαβαίνω πάντα εκ των υστέρων...
    Giorgos_arazei
    25.02.2007, 19:45
    Εμενα παλι μου φαινεται οτι ειτε αυτο λεγεται σχεση πρσωπικη, ειτε κοινωνικη, τα συναισθηματα παντα κρυβονται σε καποιο βαθμο. Ειναι αυτο που λενε και το ασπαζομαι-και λυπαμαι που το λεω-, οτι φοραμε μονιμα μια μασκα. Και τωρα που ηταν και οι Αποκριες, φορουσαμε τη μια πανω στην αλλη και ιδρωναμε...
    varnaviskos
    25.02.2007, 20:13
    μην φοβασαι να εισαι σιγουρος οτι και με το αλλο φυλλο το ιδιο συμβαινει τιποτα δεν υπαρχει που να εξαιρειται στο ενα φυλλο.Και εγω ντρεπομαι αλλα δεν φοβαμαι για τιποτα το να εκφραζεσαι ανοιχτα σου δινει την δυνατοτητα να σε καταλαβει ο/η αλλος/η και σιγουρα θα ανοιχτει οπως και εσυ

    alexia-vicky
    25.02.2007, 20:37
    Παράθεση:

    Το μέλος Red-Rose στις 25-02-2007 στις 11:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 25-02-2007 στις 02:30 έγραψε...

    Παντα εκφραζω τα συναισθηματα μου..διοτι αμα τα κραταω μεσα μου με πνιγουν.Τα εκφραζω ακομα κ ξεροντας πως δεν θα εχουν αντικρυσμα.
    "Θα παω και ας μου βγει και σε κακο" που λεει και ο Νικος Παπαζογλου...

    και τώρα ένα σύνθημα που όλους μας ενώνει....."ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΠΟΝΥΥΥΥΥ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΠΟΝΥΥΥ...."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rory166 στις 25-02-2007 02:31 ]





    Εγώ συμφωνώ με τον rory για αρκετό καιρό τα κρατούσα μέσα μου κι ένιωθα κυριολεκτικά να με πνίγουν! από ένα σημείο και μετά, θεωρούσα πως το μόνο που καταφέρνω είναι να κοροϊδεύω τον ίδιο μου τον εαυτό. Δε θα έπρεπε να φοβάσαι γιατί στην τελική, καλύτερα να ρισκάρεις και ας μη βγει κάτι απ αυτήτην ιστορία παρά να μάθεις αργότερα ότι αν είχες ρισκάρει τότε κάτι θα γινόταν αλλά πλέον είναι αργά!

    Αισθάνεσαι καλύτερα όταν εκφράζεσαι... ξέρεις οτι προσπάθησες και εδώ που τα λέμε, η προσπάθεια είναι που μετράει!



    Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΟΤΑΤΑ!!!
    Αν και μερικές φορές είναι πολύ δύσκολο να τα εκφράσεις...σημασία έχει πάντως πως ότι κάνεις, το κάνεις πρώτα απ'όλα για εσένα και μετά για οποιονδήποτε άλλο λόγο! Πάνω απ'όλα πρέπει να είσαι ειλικρινής απέναντι στον εαυτό σου. Και δε σημαίνει πως κάτι που είναι δύσκολο είναι και ακατόρθωτο!
    rory166
    25.02.2007, 20:45
    ακριβως..οπως ειμαι εγω πχ ειλικρινης οταν σου εκφραζω τα συναισθηματα μου για εσενα