ελληνική μουσική
    814 online   ·  210.853 μέλη

    Φοβάστε να εκφράζετε τα συναισθήματά σας??

    esta
    20.06.2007, 15:32
    Θα απαντήσω μέσα από αποσπάσματα από ένα κείμενο του αγαπημένου μου συγγραφέα Gabriel Garcia Markes:
    "Θεέ μου, αν είχα ένα κομμάτι ζωής…Δεν θα άφηνα να περάσει ούτε μια μέρα χωρίς να πω στους ανθρώπους ότι αγαπώ, ότι τους αγαπώ. Θ έκανα κάθε άνδρα και γυναίκα να πιστέψουν ότι είναι οι αγαπητοί μου και θα ζούσα ερωτευμένος με τον έρωτα.....

    ....Να λες πάντα αυτό που νιώθεις και να κάνεις πάντα αυτό που σκέφτεσαι.....

    ...Το αύριο δεν το έχει εξασφαλίσει κανείς, είτε νέος είτε γέρος. Σήμερα μπορεί να είναι η τελευταία φορά που βλέπεις τους ανθρώπους που αγαπάς. Γι’ αυτό μην περιμένεις άλλο, καν’ το σήμερα, γιατί αν το αύριο δεν έρθει ποτέ, θα μετανιώσεις σίγουρα για την ημέρα που δεν βρήκες χρόνο για ένα χαμόγελο, μια αγκαλιά, ένα φιλί και ήσουν πολύ απασχολημένος για να κάνεις πράξη μια τελευταία σου επιθυμία.."

    ΥΓ.Εγώ προσπαθώ να εφαρμόσω αυτές τις συμβουλές....αν και δεν τα καταφέρνω!!!
    CountessEfi
    22.06.2007, 16:07
    χμ.. για μένα δν θα το έλεγα φόβο. θα έλεγα ότι 'κρατάω πισινή'.
    StavmanR
    27.06.2007, 22:53
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 26-02-2007 στις 13:13 έγραψε...

    Δεν ξερω αν ειναι φοβος,η ανασφαλεια τελικα.Μια ανασφαλεια που σε κανει να αναρωτιεσαι κατα ποσο ενδιαφερουν τον αλλον τα συναισθηματα σου.Ακομα και τωρα που γραφω αναρωτιεμαι κατα ποσον ενδιαφερουν αυτα που εκφραζω.
    Η εκφραση των συναισθηματων ειναι μια μετεωρη κατασταση.Θεωρω οτι δεν αποδιδεται παρα μονο με τις αισθησεις.Ολα τα λογια του κοσμου δεν φτανουν την μαγεια ενος κοιταγματος...το χαδι,η αγκαλια..ακομα και τα συναισθηματα θυμου δεν αποδιδονται 100% μονο με μια ασχημη κουβεντα..
    Και ισως, κατα την ταπεινη γνωμη μου παντα,αν με την ιδια ανεση που δειχνουμε το θυμο μας,την πεινα μας,τον κορεσμο ,την νυστα,την ευτυχια μιας μελωδιας στ'αυτια μας και ολα τα αλλα απλα και ολοφανερα δειχναμε και την αγαπη μας ....ολα θα ταν απλα.Μεσα στα "ολα"θα ηταν και τα συναισθηματα μας...τι στο καλο....


    Ουδέν κρυπτόν υπό του ηλίου...Όλοι εκφράζουμε τα συναισθήματά μας, και όλοι καταλαβαίνουν μέρος αυτών. Ο άνθρωπος λειτουργεί ως πομποδέκτης ευρύτατου φάσματος "επικοινωνιακών συχνοτήτων". Η επικέντρωση στην φωνητική έκφραση είναι σαν να προσπαθούμε να συμπιέσουμε όλο τα φάσμα των πληροφοριών στις ακουστικές συχνότητες (20-20000Hz). Υπάρχει ένας κλάδος της ψυχολογίας που ασχολείται με τη συναισθηματική νοημοσύνη, την ενσυναίσθηση και την ψυχοσωματική διαπροσωπική αλληλεπίδραση. Σύμφωνα με τον κλάδο αυτό,η εκφραστική μας απόδοση δεν ξεπερνά το 10% όταν χρησιμοποιείται ο λόγος ως μέσον έκφρασης. Εκεί βασίστηκε και η πλέον διαδεδομένη γλώσσα του σώματος, η οποία τείνει να υποκαταστήσει κάθε γλωσσολογικό τεστ. Προς το παρόν η χρήση της είναι συμπληρωματική και επαληθευτική του γλωσσοκεντρικού μας ψυχολογικού προφίλ.
    Είμαστε ανοιχτά χαρτιά, καθώς το σώμα μας τείνει να αυτοπροσδιοριστεί ανά πάσα στιγμή σε μία διαδικασία κοινωνικοποίησης κάθε τύπου, ενώ η λογική μας προσπαθεί να κρατήσει υποτυπώδεις "αλεξι-κοινωνικές" άμυνες. Το θέμα είναι κατά πόσο έχουμε αναπτύξει τις ενσυναισθητικές μας ικανότητες, ώστε να μπορούμε να διαβάσουμε και να νιώσουμε τον διπλανό μας, χωρίς να είναι απαραίτητο να ανοίξει το στόμα του.
    Σας παραπέμπω στο υπέροχο βιβλίο "Συναισθηματική Νοημοσύνη", του Γκολντμαν (αν θυμάμαι καλά), το οποίο θα προβληματίσει ευχάριστα πολλούς που δεν έχουν ασχοληθεί με το αντικείμενο.
    Τρεν για μία ακόμη φορά προσυπογράφω τον απλό τρόπο με τον οποίο αναλύεις σε βάθος τα πράγματα. Κάνε τον κόπο και ρίξε μία ματιά στο βιβλίο.
    StavmanR
    27.06.2007, 22:58
    Παράθεση:

    Το μέλος edelweiss στις 09-06-2007 στις 04:56 έγραψε...

    Είμαι τόσο μα τόσο αυθόρμητη και τόσο εκφραστική που και μόνο με το βλέμα μου φαίνεται τι νοιώθω για τον άλλον :) Σπάνια καταφερνω να κρυφτώ (αλλά ποτέ δεν το μετάνοιωσα)


    Μία εικόνα, 1000 λέξεις...
    Μία πρόταση, 1000 αναλύσεις ψυχολογίας...
    Tren
    28.06.2007, 00:10
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 27-06-2007 στις 22:53 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 26-02-2007 στις 13:13 έγραψε...

    Δεν ξερω αν ειναι φοβος,η ανασφαλεια τελικα.Μια ανασφαλεια που σε κανει να αναρωτιεσαι κατα ποσο ενδιαφερουν τον αλλον τα συναισθηματα σου.Ακομα και τωρα που γραφω αναρωτιεμαι κατα ποσον ενδιαφερουν αυτα που εκφραζω.
    Η εκφραση των συναισθηματων ειναι μια μετεωρη κατασταση.Θεωρω οτι δεν αποδιδεται παρα μονο με τις αισθησεις.Ολα τα λογια του κοσμου δεν φτανουν την μαγεια ενος κοιταγματος...το χαδι,η αγκαλια..ακομα και τα συναισθηματα θυμου δεν αποδιδονται 100% μονο με μια ασχημη κουβεντα..
    Και ισως, κατα την ταπεινη γνωμη μου παντα,αν με την ιδια ανεση που δειχνουμε το θυμο μας,την πεινα μας,τον κορεσμο ,την νυστα,την ευτυχια μιας μελωδιας στ'αυτια μας και ολα τα αλλα απλα και ολοφανερα δειχναμε και την αγαπη μας ....ολα θα ταν απλα.Μεσα στα "ολα"θα ηταν και τα συναισθηματα μας...τι στο καλο....


    Ουδέν κρυπτόν υπό του ηλίου...Όλοι εκφράζουμε τα συναισθήματά μας, και όλοι καταλαβαίνουν μέρος αυτών. Ο άνθρωπος λειτουργεί ως πομποδέκτης ευρύτατου φάσματος "επικοινωνιακών συχνοτήτων". Η επικέντρωση στην φωνητική έκφραση είναι σαν να προσπαθούμε να συμπιέσουμε όλο τα φάσμα των πληροφοριών στις ακουστικές συχνότητες (20-20000Hz). Υπάρχει ένας κλάδος της ψυχολογίας που ασχολείται με τη συναισθηματική νοημοσύνη, την ενσυναίσθηση και την ψυχοσωματική διαπροσωπική αλληλεπίδραση. Σύμφωνα με τον κλάδο αυτό,η εκφραστική μας απόδοση δεν ξεπερνά το 10% όταν χρησιμοποιείται ο λόγος ως μέσον έκφρασης. Εκεί βασίστηκε και η πλέον διαδεδομένη γλώσσα του σώματος, η οποία τείνει να υποκαταστήσει κάθε γλωσσολογικό τεστ. Προς το παρόν η χρήση της είναι συμπληρωματική και επαληθευτική του γλωσσοκεντρικού μας ψυχολογικού προφίλ.
    Είμαστε ανοιχτά χαρτιά, καθώς το σώμα μας τείνει να αυτοπροσδιοριστεί ανά πάσα στιγμή σε μία διαδικασία κοινωνικοποίησης κάθε τύπου, ενώ η λογική μας προσπαθεί να κρατήσει υποτυπώδεις "αλεξι-κοινωνικές" άμυνες. Το θέμα είναι κατά πόσο έχουμε αναπτύξει τις ενσυναισθητικές μας ικανότητες, ώστε να μπορούμε να διαβάσουμε και να νιώσουμε τον διπλανό μας, χωρίς να είναι απαραίτητο να ανοίξει το στόμα του.
    Σας παραπέμπω στο υπέροχο βιβλίο "Συναισθηματική Νοημοσύνη", του Γκολντμαν (αν θυμάμαι καλά), το οποίο θα προβληματίσει ευχάριστα πολλούς που δεν έχουν ασχοληθεί με το αντικείμενο.
    Τρεν για μία ακόμη φορά προσυπογράφω τον απλό τρόπο με τον οποίο αναλύεις σε βάθος τα πράγματα. Κάνε τον κόπο και ρίξε μία ματιά στο βιβλίο.




    Σ'ευχαριστω πολυ!Θα το κοιταξω οπωσδηποτε!!!!!!!!
    Αυτη η παλη λογικης και αυτοπροσδιορισμου ειναι μεγαλη αμηχανια παντως..
    sileforce
    28.06.2007, 01:20
    Να’ μαι και πάλι εγώ η δημιουργός του θέματος αυτού…Τέσσερεις μήνες μετά…με κάτι εμπειρίες παραπάνω(πάντα σχετικά με το θέμα!) στο ενεργητικό μου!!
    …πολύ ενδιαφέρουσες οι απαντήσεις σας και σας ευχαριστώ που διοχετεύσατε λίγο από το χρόνο και την ενέργειά σας στο προβληματισμό μου!!!

    Το σχετικό θέμα δημιουργήθηκε σε μια εποχή που πραγματικά με απασχολούσε το ερώτημα που είχα θέσει… (όχι πως τώρα δεν με απασχολεί…αλλά σε μικρότερη ένταση!!)

    …και διαβάζοντας αυτά έκανα κάποια βήματα…συμπλήρωσα προφίλ (!!!) , είπα κάποια πράγματα…και ας μου έβγαινε σε κακό…, και στο κάτω κάτω καλύτερα να μετανιώσω για κάτι που έκανα…αλλά όλα αυτά κρατώντας πάντα κάποια κρυφή κίνηση..(σαν στο σκάκι που είπε και ένας φίλος). Τελικά όλα με μέτρο και όλα στο καιρό τους….Όταν νιώθουμε ότι θέλουμε να δείξουμε κάτι …να το δείξουμε…με οποιοδήποτε τρόπο μας βολεύει…

    ….βέβαια και εδώ υπάρχει ένας μικρός προβληματισμός ο οποίος αναφέρθηκε και παραπάνω…Και αν οι άλλοι δεν είναι σε θέση να καταλάβουν αυτό που εμείς εκφράζουμε;;;; Αν δεν έχουν μάθει να αποκωδικοποιούν κάποια από τα μηνύματα που λαμβάνουν (από όλους ή μόνο από εμάς;;;)

    Και αν απλά δεν θέλουν να τα καταλάβουν;;

    Τελικά καταλήγω στο ότι όλα είναι σχετικά…

    ….μου έτυχε σε αυτούς τους τέσσερεις μήνες να θέλω να εκφραστώ, και να εκφραστώ …και να μην φοβάμαι γι’ αυτό. …και στη συνέχεια να μου βγει σε καλό!! Και μου έτυχε να νιώθω πράγματα …και να μην τα εκφράσω…και πάλι σε καλό να μου βγει…Και επίσης μου έτυχε να εκφραστώ και να μην έχω καμιά ανταπόκριση…και να πληγωθώ…(είτε δεν με κατάλαβαν,…είτε δεν ήθελαν να με καταλάβουν!)….

    Υ.Γ. και σε όλα τα παραπάνω δεν εννοώ να εκφραστώ μόνο λεκτικά ,..αλλά γενικότερα, δλδ. και με τη γλώσσα του σώματος, την οποία θεωρώ ότι μπορούμε σε μεγάλο βαθμό να την ελέγξουμε.

    Άρα…κατά τη δική μου γνώμη…το να εκφραστείς είναι σαν να περνάς έναν δρόμο.
    Κάποιες φορές είναι ένα μικρό στενάκι και περνάς απέναντι χωρίς καμιά δυσκολία. Άλλες φορές υπάρχει ένα φανάρι και σε καθοδηγεί. Αλλά υπάρχουν και κάποιες φορές που βρίσκεσαι σε μια μεγάλη λεωφόρο…σε ένα σημείο δίχως φανάρι…Εκεί ρισκάρεις….ελέγχεις καλά το δρόμο και μετά προχωράς ή αποφασίζεις ότι είναι παρακινδυνευμένο και απλά προχωράς προς τη πλευρά που ήδη είσαι!


    Αυτά προς το παρόν…..

    asxetos
    28.06.2007, 01:25
    τελικά όλα είναι μια φαινομενική αντικειμενικότητα

    StavmanR
    28.06.2007, 12:34
    Παράθεση:

    Το μέλος sileforce στις 28-06-2007 στις 01:20 έγραψε...

    ….βέβαια και εδώ υπάρχει ένας μικρός προβληματισμός ο οποίος αναφέρθηκε και παραπάνω…Και αν οι άλλοι δεν είναι σε θέση να καταλάβουν αυτό που εμείς εκφράζουμε;;;; Αν δεν έχουν μάθει να αποκωδικοποιούν κάποια από τα μηνύματα που λαμβάνουν (από όλους ή μόνο από εμάς;;;)

    Και αν απλά δεν θέλουν να τα καταλάβουν;;


    Πολύ εύστοχη η παρατήρησή σου. Η επικοινωνία προϋποθέτει την ύπαρξη πομποδεκτών. Η βιολογική μας ανάπτυξη περιλαμβάνει και μία ιδιότυπη ρύθμιση σε ένα εύρος "συχνοτήτων" κατάλληλο ώστε να επικοινωνούμε σε διάφορα επίπεδα με τους γύρω μας. Η γλώσσα του σώματος έχει την τάση να επιδεικνύει έντονα τα πρωταρχικά μας ένστικτα (σεξουαλικότητα,πείνα, φόβος,επιβίωση κλπ.), δεμένα με τα πρότυπα "πρέπει" τα οποία χτίζουν τις κύριες τάσεις συμπεριφοράς και δομές της προσωπικότητας. Επειδή μάλιστα έβαλες τη λέξη "θέλουν" μέσα στην πρόταση, θα σου πω το εξής: τα κύρια σήματα, τα έντονα και τα πρωταρχικά τα αντιλαμβάνονται όλοι γύρω σου. Το αν θα ανταποκριθούν ανάλογα είναι θέμα της δικής τους προσωπικότητας. Επίσης το αν εσύ δεν πνίγεις τα ερεθίσματα που δέχεσαι, μέσα σε συγκεκριμένα θέλω (πχ. η συζήτηση ενός ζευγαριού "ξέρω πως μ' αγαπάς αλλά θέλω να μου το λες"), είναι επίσης θέμα δικής σου προσωπικότητας και λειτουργίας.
    Σε τελική ανάλυση και στην ακραία περίπτωση που δεν σας καταλαβαίνουν, έχετε βάλει κομπιούτερς με διαφορετικά πρωτόκολλα να επικοινωνήσουν; Για ποιο λόγο θα πρέπει να επιβάλλουμε τα δικά μας προσωπικά πρωτόκολλα στον άλλο και απλά να μην ψάξουμε για κάποιον που διαθέτει ίδιο πρωτόκολλο με μας; Εδώ δεν μπορούμε να επικοινωνήσουμε με το απλοποιημένο πρωτόκολλο της λεκτικής επικοινωνίας το οποίο διδασκόμαστε εντατικά από τότε σχεδόν που γεννηθήκαμε, σε πολλές περιπτώσεις. Άλλος την καρέκλα την αντιλαμβάνεται ως βάζο, και άλλος την Ανταρκτική ως πρωτεύουσα της Ζιμπάμπουε...
    Δυστυχώς, είναι πραγματικά απέραντοι οι ωκεανοί τις ανθρώπινης ψυχολογίας για να μπορέσουμε να τους εξερευνήσουμε με μία βαρκούλα που διαθέτουμε εδώ.
    Και όντως τα πάντα είναι σχετικά ...
    margo
    28.06.2007, 12:55
    Και να μην θέλω να τα εκφράσω δεν γίνεται..στο πρόσωπό μου αποτυπώνεται αυτό που νιώθω θέλω δεν θέλω.Το ίδιο και στα λόγια και στις κινήσεις μου.Κάποτε προσπαθούσα να το "διορθώσω"αυτό,τώρα πια το χαίρομαι
    catwalk014
    28.06.2007, 16:44
    καλο η' κακο και εγω σαν την margo ειμαι..δεν μπορω να κρυψω τιποτα,κανενα συναισθημα,σκεψη,κινηση..ειμαι αρκετα παρορμητικη και δεν μπορω με τιποτα οτι με πλυμμηριζει να ελεγξω την ορμη του.θα αγκαλιασω,θα πω σ'αγαπω,θα πω συγνωμη,θα κλαψω,θα γελασω οποτε νιωσω οτι αυτο θελω να κανω αυτη τη στιγμη.μετα βεβαια ερχεται ο απολογισμος,τι επρεπε να κανω και τι δεν επρεπε,χτυπαω το κεφαλι μου,αλλα τελικα....ειναι ωραιο να εισαι ο εαυτος σου!!!!
    asxetos
    28.06.2007, 16:57
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 28-06-2007 στις 12:55 έγραψε...

    Και να μην θέλω να τα εκφράσω δεν γίνεται..στο πρόσωπό μου αποτυπώνεται αυτό που νιώθω θέλω δεν θέλω.Το ίδιο και στα λόγια και στις κινήσεις μου.Κάποτε προσπαθούσα να το "διορθώσω"αυτό,τώρα πια το χαίρομαι




    ; Ετσι είμαι και εγώ Μαργαρίτα.....απλά δεν έχω προσπαθήσει να το διορθώσω ποτέ αυτό. Το αν είναι καλό ή κακό, να σου είμαι ειλικρινής το "έψαχνα" βαθειά μέσα μου , σε αρκετές "σκηνές" απο την ταινία της έως τώρα ζωής μου......αλλα ουσιαστικά ποτέ δε με ενδιέφερε, γιατί και σε κακό να μου βγήκε....δεν έχω μετανιώσει ποτέ για αυτό. Εχεις δίκιο....έρχεται κάποια στιγμή που πραγματικά πια...το χαίρεσαι.


    "Αν η εργασία ήταν καλό πράγμα, τότε γιατί μας πληρώνουν για να τη κάνουμε".

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asxetos στις 28-06-2007 16:58 ]


    margo
    28.06.2007, 18:59
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 28-06-2007 στις 16:57 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 28-06-2007 στις 12:55 έγραψε...

    Και να μην θέλω να τα εκφράσω δεν γίνεται..στο πρόσωπό μου αποτυπώνεται αυτό που νιώθω θέλω δεν θέλω.Το ίδιο και στα λόγια και στις κινήσεις μου.Κάποτε προσπαθούσα να το "διορθώσω"αυτό,τώρα πια το χαίρομαι




    ; Ετσι είμαι και εγώ Μαργαρίτα.....απλά δεν έχω προσπαθήσει να το διορθώσω ποτέ αυτό. Το αν είναι καλό ή κακό, να σου είμαι ειλικρινής το "έψαχνα" βαθειά μέσα μου , σε αρκετές "σκηνές" απο την ταινία της έως τώρα ζωής μου......αλλα ουσιαστικά ποτέ δε με ενδιέφερε, γιατί και σε κακό να μου βγήκε....δεν έχω μετανιώσει ποτέ για αυτό. Εχεις δίκιο....έρχεται κάποια στιγμή που πραγματικά πια...το χαίρεσαι.


    "Αν η εργασία ήταν καλό πράγμα, τότε γιατί μας πληρώνουν για να τη κάνουμε".

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asxetos στις 28-06-2007 16:58 ]