ελληνική μουσική
    430 online   ·  210.886 μέλη
    gogere17
    14.05.2007, 19:09
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 21-04-2007 στις 21:08 έγραψε...

    δεν ξερω γιατι μα ξαφνικα δεν εχω ηχο στα videos...τι μπορει να φταιει?η ενταση ειναι στο full,μα δεν ακουω τιποτα...ουτε στα videos του musicheaven...helppppp

    anoije ta ixia
    sea_like_eyes
    14.05.2007, 19:11
    Παράθεση:

    Το μέλος gogere17 στις 14-05-2007 στις 19:09 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 21-04-2007 στις 21:08 έγραψε...

    δεν ξερω γιατι μα ξαφνικα δεν εχω ηχο στα videos...τι μπορει να φταιει?η ενταση ειναι στο full,μα δεν ακουω τιποτα...ουτε στα videos του musicheaven...helppppp

    anoije ta ixia




    ....πλακα πλακα δεν ξερει κανεις να μου πει?
    nefos
    16.05.2007, 19:51
    Το YouTube στη δίνη των πνευματικών δικαιωμάτων

    Από τότε που απέκτησε το YouTube, αντί 1,5 δισ. δολαρίων, η Google πρέπει να πληρώνει υπερωρίες στους δικηγόρους της, καθώς δεν προλαβαίνει να... εισπράττει μηνύσεις.

    Προβλήματα και από τη Viacom, ιδιοκτήτρια μεταξύ άλλων του καρτούν Μπομπ ο Σφουγγαράκης, για τους Google - YouTube



    Τον περασμένο Ιούλιο ένα ειδησεογραφικό πρακτορείο του Λος Αντζελες μήνυσε το YouTube για τη δημοσίευση ενός βίντεο από τα επεισόδια που είχαν συγκλονίσει την πόλη το 1992. Το συγκεκριμένο βίντεο είχε προβληθεί 1.000 φορές μέσω του YouTube και το ειδησεογραφικό πρακτορείο κατηγορούσε την εταιρεία ότι ανεχόταν την προβολή υλικού που προστατεύεται από τους νόμους περί πνευματικής ιδιοκτησίας. Πριν από λίγες ημέρες, το δρόμο για τα δικαστήρια πήρε και η Viacom (ιδιοκτήτρια και του MTV) ζητώντας αποζημίωση 1 δισ. για την (χωρίς τη δική της άδεια) προβολή 160.000 βίντεο στο YouTube. Επίσης, πριν από λίγες ημέρες, η Premier League (το αγγλικό ισοδύναμο της ελληνικής Σούπερ Λίγκας και να μας συγχωρούν οι Βρετανοί γι' αυτή τη σύγκριση) ανακοίνωσε ότι πρόκειται να μηνύσει το YouTube επειδή εν γνώσει του επιτρέπει τη μετάδοση αποσπασμάτων από αγώνες του πρωταθλήματος. Η διοργανώτρια αρχή διεκδικεί από την αμερικανική εταιρεία επίσης 1 δισ. δολάρια.

    Το YouTube έχει γίνει διάσημο παγκοσμίως, καθώς αποτελεί τον πιο γνωστό «χώρο» στο Διαδίκτυο για την προβολή αρχείων βίντεο. Η ίδια η εταιρεία καθώς και η μητρική, πια, Google δεν ελέγχουν το είδος των βίντεο που δημοσιεύονται, πάντως ιδιαίτερα μεγάλος είναι ο αριθμός των αποσπασμάτων από τηλεοπτικά σίριαλ, αθλητικές αναμετρήσεις, «προσεχώς» από κινηματογραφικές ταινίες, ειδήσεις από υπηρεσίες όπως το BBC ή το CNN κ.ο.κ. Υπάρχει βέβαια και το πρωτογενές περιεχόμενο που δημιουργούν οι χρήστες του YouTube μόνοι τους, φαίνεται πάντως πως αρκετοί αντιμετωπίζουν την υπηρεσία ως τη διαδικτυακή προέκταση της τηλεόρασης. Το YouTube και η Google φαίνεται πως βρίσκονται σήμερα στη θέση στην οποία κάθονταν πριν από λίγο καιρό οι εταιρείες που λειτουργούσαν δίκτυα ανταλλαγής αρχείων και τα οποία βρέθηκαν στο επίκεντρο της «αντιπειρατικής» εκστρατείας των δισκογραφικών εταιρειών. Σε κάποιες περιπτώσεις οι εταιρείες κέρδισαν τη μάχη, σε κάποιες άλλες όμως όχι. Πιθανόν το ίδιο να συμβεί και για τους Google-YouTube, που για την ώρα ετοιμάζουν τα επιχειρήματά τους για να αντικρούσουν τους αντιδίκους τους στις δικαστικές αίθουσες. Τελικά και οι κολοσσοί του Διαδικτύου έχουν τα προβλήματά τους...

    enet - 15/05/2007

    esta
    25.05.2007, 15:45
    S.O.S.!!!έχω κατεβάσει το downloader και ενώ μου γράφει πως η διαδικασία για να κατεβάσει το βίντεο τελείωσε δεν έχει κατεβάσει απολύτως τίποτα...!!!!
    HELP I NEED SOMEBODY.........
    PHILIPPOSSM
    26.05.2007, 11:56
    Παράθεση:

    Το μέλος esta στις 25-05-2007 στις 15:45 έγραψε...

    S.O.S.!!!έχω κατεβάσει το downloader και ενώ μου γράφει πως η διαδικασία για να κατεβάσει το βίντεο τελείωσε δεν έχει κατεβάσει απολύτως τίποτα...!!!!
    HELP I NEED SOMEBODY.........

    Δεν ειναι τιποτα θα του περασει....
    Ανοιξε παλι το vdownloader και κανε παλι copy το link.αν δεν το κατεβασει παλι τοτε ισος το βιντεακι να εχει αποσυρθη.
    maroulaki_321
    06.07.2007, 13:07
    ΒΟΗΘΕΙΑ

    Λοιπον, δεν έχω ήχο στο youtube, στα google videos, κτλ.

    1.Ο ήχος στο youtube είναι δεν είναι mute
    2.Το flash player είναι εγκατεστημένο. (η πιο τελευταια του έκδοση)
    3. Ουτε στον ΙΕ ουτε στον firefox παίζει.
    4. Τα java s c r i p t είναι ενεργοποιημένα.
    5. Ενω μέχρι κάποια στιγμή τα video επαιζαν με ηχο κανονικοτατα, απο ένα σημειο και μετα δεν ακουγα τιποτα. Δεν θυμαμαι αν έκανα καποια αλλαγη στο συστημα, ισως εκανα update στον firefox αλλα τι σχεση μπορει να έχει αυτο???!!!
    6. Εψαξα σε κάτι forums, προτειναν να προσθεσω το wavemapper στην registry, ήταν ήδη εκεί.

    Γενικα όλα είναι όπως θα έπρεπε να είναι. Αλλα ήχο δεν ακουω στα video.

    (Μήπως κουφάθηκα)

    busted
    06.07.2007, 13:13
    Παράθεση:

    Το μέλος maroulaki_321 στις 06-07-2007 στις 13:07 έγραψε...

    ΒΟΗΘΕΙΑ

    Λοιπον, δεν έχω ήχο στο youtube, στα google videos, κτλ.

    1.Ο ήχος στο youtube είναι δεν είναι mute
    2.Το flash player είναι εγκατεστημένο. (η πιο τελευταια του έκδοση)
    3. Ουτε στον ΙΕ ουτε στον firefox παίζει.
    4. Τα java s c r i p t είναι ενεργοποιημένα.
    5. Ενω μέχρι κάποια στιγμή τα video επαιζαν με ηχο κανονικοτατα, απο ένα σημειο και μετα δεν ακουγα τιποτα. Δεν θυμαμαι αν έκανα καποια αλλαγη στο συστημα, ισως εκανα update στον firefox αλλα τι σχεση μπορει να έχει αυτο???!!!
    6. Εψαξα σε κάτι forums, προτειναν να προσθεσω το wavemapper στην registry, ήταν ήδη εκεί.

    Γενικα όλα είναι όπως θα έπρεπε να είναι. Αλλα ήχο δεν ακουω στα video.

    (Μήπως κουφάθηκα)




    Πηγαινε Control Panel>Sounds and Audio Devices και δες μηπως το συστημα δεν αναγνωριζει την καρτα ηχου σου. Αν ολα ειναι μια χαρα μαλλον πρεπει να αλλαξεις ηχεια...
    maroulaki_321
    06.07.2007, 19:32
    Τα ηχεία και η κάρτα ήχου είναι απο τα πρώτα που κοίταξα. Το μόνο πρόβλημα που έχω στον ήχο είναι στα video απο το internet.

    Κάποια ιστορία περίεργη πρέπει να παίζει με τα audio codecs. Αλλα δεν παιζει να καθομαι να ψάχνω. Εχει να πέσει format που θα παει συννεφο. Αλλωστε εχω 4 χρόνια να κάνω και τα windows χάλια λειτουργικό.... τι να κάνουμε..


    asxetos
    06.07.2007, 19:42
    Μαρίνα, καλά θα ήταν να έκανες ένα έλεγχο στη κάρτα ήχου σου....αλλά έχε υπόψιν σου ότι μερικά βίντεο δεν έχουν ήχο....και ευθύνη για αυτό έχουν αυτόι που το ανέβασαν....
    Αν τα ηχεία σου παίζουν γενικώς ακόμα...οτιδήποτε τότε όλα είναι εντάξει..
    ydrargyros
    07.07.2007, 13:33
    Format Format Format
    fotiana
    07.07.2007, 17:23
    Καλησπέρα! Θα ήθελα μια βοήθεια αν κάποιος ξέρει.
    Πριν λίγο κατέβασα το προγραμμα. Κάνω copy το url του video και το βάζω στο προγραμμα αλλά αφού πατήσω download σχεδόν αμέσως στο status μου γράφει error και δε μου κατεβάζει το video... Καμια ιδέα τι πρέπει να κάνω;
    ydrargyros
    07.07.2007, 18:05
    Για ποιό πρόγραμμα πρόκειται?

    fotiana
    07.07.2007, 18:14
    Το προγραμμα που αναφέρεται στην πρωτη σελίδα, το VDownloader 03Αlfa, με το οποιο κατεβάζεις video απο το youtube...
    ydrargyros
    07.07.2007, 18:24
    να μην σε γελασω...Όμως ο τρόπος που ακολουθώ εγώ και δουλεύει μια χαρούλα είναι ο εξής:

    Έχοντας αντί για τον IE τον Mozilla Firefox βρίσκεις ένα plugin που θα το βρεις εδώ:
    https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/3590
    Έτσι με ένα απλό click κατεβάζεις ότι θες όχι μόνο από το youtube.com αλλά και από άλλα γνωστά Video Communities.
    GL
    07.07.2007, 18:31
    Παράθεση:

    Το μέλος fotiana στις 07-07-2007 στις 18:14 έγραψε...

    Το προγραμμα που αναφέρεται στην πρωτη σελίδα, το VDownloader 03Αlfa, με το οποιο κατεβάζεις video απο το youtube...



    Εδω και καποιες εβδομαδες υπαρχει σοβαρο προβλημα συμβατοτητας με ολες τις εκδοσεις του VDownloader.. Πιστευω οτι στην επομενη εκδοση θα εχει λυθει!

    Θα σου προτεινα να κατεβασεις το Youtube Grabber 1.0.0.1 .
    fotiana
    07.07.2007, 18:32
    Ευχαριστω αλλα είμαι λίγο άσχετη απο αυτά. Και αυτο το προγραμμα το κατεβασα γιατι είναι απλο στη χρήση του και κατεβαζεις κι απο άλλα video communities.
    fotiana
    07.07.2007, 18:34
    Παράθεση:

    Το μέλος GL στις 07-07-2007 στις 18:31 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος fotiana στις 07-07-2007 στις 18:14 έγραψε...

    Το προγραμμα που αναφέρεται στην πρωτη σελίδα, το VDownloader 03Αlfa, με το οποιο κατεβάζεις video απο το youtube...



    Εδω και καποιες εβδομαδες υπαρχει σοβαρο προβλημα συμβατοτητας με ολες τις εκδοσεις του VDownloader.. Πιστευω οτι στην επομενη εκδοση θα εχει λυθει!

    Θα σου προτεινα να κατεβασεις το Youtube Grabber 1.0.0.1 .




    Οκ! Τώρα εξηγειται!
    Ευχαριστω πολύ! Θα το δοκιμάσω!
    GL
    07.07.2007, 19:14
    Παράθεση:

    Το μέλος fotiana στις 07-07-2007 στις 18:32 έγραψε...

    Ευχαριστω αλλα είμαι λίγο άσχετη απο αυτά. Και αυτο το προγραμμα το κατεβασα γιατι είναι απλο στη χρήση του και κατεβαζεις κι απο άλλα video communities.



    Λοιπον ακου, δες, προσεξε και ειναι ευκολο:

    1) Μολις το ανοιξεις θα σου εμφανιστει η παρακατω οθονη:



    2) Στην οθονη που εχεις τωρα θα πατησεις ADD. Εκει θα σου εμφανιστει η παρακατω επιλογη μεσα στην οθονη που εχεις ηδη:



    3) Αφου εχεις κανει ηδη copy το URL που θες απο το YouTube πατας το Paste και καταχωρεις στο λινκ στο προγραμμα!
    (Βασικα μιλαμε για τον απλο τροπο με το Url. Yπαρχουν και οι αλλες επιλογες οπως βλεπεις που απλως πρεπει να τις ψαξεις και να πειραματιστεις.)

    Στη συνεχεια οπως βλεπεις στο παρακατω παραδειγμα πατας το Start. Aν θες βεβαια μπορεις να πειραξεις και τις προτινομενες ρυθμισεις εικονας και ηχου ωστε να εχεις καλυτερη ποιητοτητα του video που θα αποθηκευσεις..



    Οπως βλεπεις εχεις παρα πολλες επιλογες! Εδω στο παραδειγμα απλα εβαλα μια τυχαια φορμα....

    Ελπιζω να σε βοηθισα!

    Υ.Γ 1: Αν το μαθετε καλα το προγραμμα, πιστευω οτι ειναι σκαλες ανωτερο απο το Vdownloader.....

    Υ.Γ 2: Η εκδοση του παραδειγματος μας ειναι Trial, ειναι free δηλαδη για δυο βδομαδες! Μπορειτε βεβαια να το βρειτε το κανονικο προγραμμα απο πολλες μεριες......


    GL
    07.07.2007, 19:40
    Ωπα Παιδακια!! ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ!!!

    Οι παραπανω καρτελες ανοικουν στο προγραμμα ΥΟUTUBE VIDEO GRABBER!! Το λινκ που σας εδωσα σε προηγουμενο ποστ αφορα το YOUTUBE GRABBER!

    Aλλο ειναι το ενα προγραμμα και αλλα ειναι το αλλο!!

    1) Το YOUTUBE GRABBER λειτουργει ακριβως οπως το Vdownloder! Ειναι δηλαδη πολυ απλο! Ενα copy-paste μονο! Εχει ομως ενα ΣΟΒΑΡΟ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ! Τα αρχεια σωζονται σε flv μορφη! Θελετε δηλαδη και ενα προγραμμα για να μετατρεψετε το flv αρχειο σε avi.

    2) To ΥΟUTUBE VIDEO GRABBER το εξηγησαμε παραπανω..Απλα δεν σας ειπα οτι θα το βρειτε ΕΔΩ!.

    Διαλεγετε και παιρνετε!!



    shine on you crazy PYLES diamond...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GL στις 07-07-2007 19:42 ]


    fotiana
    09.07.2007, 13:09
    Κατέβασα το ΥΟUTUBE VIDEO GRABBER και με τις τοσο λεπτομερεις οδηγίες σου κατάφερα να κατεβάσω τα video που θέλω!
    Σ΄ευχαριστώ πολύ!