ελληνική μουσική
    468 online   ·  210.879 μέλη
    sea_like_eyes
    21.04.2007, 03:17
    ...Σ' αυτό το είδος η τέχνη καλύπτεται από τη βαβούρα...δεν λεω,σε γενικες γραμμες αυτη η αποψη ειναι και η …δημοφιλέστερη(ευκολη απαντηση)…το θέμα είναι πως υπάρχουν παααααααρα πολλά Black Metal τραγούδια των οποίων η μελωδία…καθηλώνει…
    Τραγουδια όπως αυτά των…Αrcturus,Cradle of Filth,dimmu borgir,immortal, Satyricon, Summoning, Emperor,bathory(epic!!!!!) ακουγονται από σχεδον ολους τους Metallers…ειναι άκρως μελωδικά και προσβάσιμα σε διαφόρων γούστων ακροατές!το να θεωρείτε βαβούρα και καφρίλα μια διαφορετική μουσική πρόταση είναι δικαίωμα σας…αλλά μάλλον δεν έχετε ασχοληθεί...

    η πλειοψηφία μπορει να καλύπτεται από.. βαβούρα ..όπως εσείς λέτε..μα όποιος έχει την υπομονή να το ψάξει είμαι σίγουρος πως θα ανακαλύψει πραγματικά διαμάντια..

    τεχνη ε?χμμ...''Enthrone Darkness Triumphant''-dimmu borgir...(ακουστε το!)
    το ειπα και στην αρχη...καλο ειναι μια αποψη να ακολουθείται απο ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ


    deathminor88
    21.04.2007, 03:18
    Εγω εχω να πω αυτο στο φιλο μ τον Paloukeze (στρουμφ), παρε το Enthrone Darkness Triumph απο Dimmu Borgir και αν θες ανοιξε λιγο το μυαλο σ, ακουγοντας πραγματα βγαλμενα απο τη μαυριλα, την κουλτουρα, τη μυθολογια, το τροπο ζωης και σκεψης των σκανδιναβων. 1) οι στιχοι τα σπανε γιατι τα απλα λενε μια αντιθετη αποψη απο αυτη που θελουν να μαθαινουμε στα σχολια και η μουσικη ακομα περισσοτερο λογω των απειρων λυπητερων μελωδιων... Αυτοι οι ανθρωποι για να παιξουν αυτη τη μουσικη εχουν σπουδασει, και εχουν κανει τοση πολυ εξασκηση. ο Lemmy σε ολη του τη ζωη πινει μπυρες, κ συγνωμη δν θελω να σε προσβαλλω αλλα η μουσικη τ ειναι καφρικο ρυθμικο σολφεζ. Παντελής ελλεψη στοιχειώδους μουσικης, κλιμακες, μελωδιες, ενορχιστρωσεις κλπ. Ο λογος που τετοιες μπαντες (Bathory, Dimmu Borgir, Immortal) μενοουνε στην αφανεια σε σχεση με αλλες oπως οι motorhead ειναι το οτι ο κοσμος ειναι κολλημενος κ στεροτυπος και απορριπτει κατι χωρις καν να το δειγματιστει... Και αν απαντησεις καλυτερα κοιτα τα ειδη μουσικης που ακουω και σκεψου καλα... Εντελως φιλικα ολα αυτα. κ δν θελω να υποβαθμισω προς θεοu τους Motorhead αλλα παρακαλω το στοιχειώδη σεβασμο σε ενα ειδος τοσο σημαντικο οσο το black Metal. και παλι συγνωμη για την επιθετικοτητα...
    absurdus_delirium
    21.04.2007, 09:46
    Παράθεση:

    Το μέλος tatsis στις 20-04-2007 στις 20:21 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 20-04-2007 στις 15:20 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος tatsis στις 20-04-2007 στις 12:22 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 19-04-2007 στις 16:48 έγραψε...

    Θεωρώ πως πίσω από το όλο image,τις αντιλήψεις όσον αφορά θρησκείες ,ζωή κτλ κρύβεται πραγματικό ταλέντο…αναφέρομαι στην μουσική! τώρα για οοοοολους αυτούς-ες που πάλι γράψουν για να θάψουν….προσοχή….θα χρειαστούν επιχειρήματα…

    unholy black Metal...



    Όταν λέω οτι μόνο εσυ με καταλαβαίνεις.... κάτι ξέρω.... Όχι σαν τον OPETH που λέει οτι οι immortal είναι έσχος!!!! Έλεος να δώ τι άλλο θα ακούσω!!!!



    Battles in th North!! Γέα! Οι Immortal αίσχος; Θα πέσει ο Abbath να τον πλακώσει! Συμφωνώ κι εγώ με τον sea.. Ενδεικτικά εξαιρετική η διασκευή των Dimmu Borgir στο Burn in Hell των Twisted Sister. Όχι καλύτερη απ' το αυθεντικό - μην τρελαθούμε - αλλά είναι επιχείρημα για τη θέση "υπάρχει πραγματικό ταλέντο"! Και ως γνωστόν, το πραγματικό ταλέντο, δεν κρύβεται!



    Δηλαδή φίλε μου συμφωνείς οτι οι immortal είναι πολύ σημαντικοι για το Metal γενικότερα και για το black Metal ειδικότερα???? ( να μην μιλήσω για mayhem + darkthrone ) ε????????????



    Δε θα ήθελα να γίνει τόσο εξειδικευμένη η συζήτηση αλλά ναι, εν μέρει λόγω προπαγάνδας που έχω φάει από φίλο, οι Immortal είναι απο τα συγκροτήματα που έχω ακούσει και μου αρέσουν. Δε θα μπορούσα να σου απαντήσω όσον αφορά τη "σημαντικότητά" τους παρά μόνο με το δικό μου κριτήριο, ωστόσο η απάντηση είναι "ναι".
    absurdus_delirium
    21.04.2007, 10:11
    Και επειδή ρόδα είναι και γυρίζει θυμάσαι ρε tatsi μια απάντηση που είχες δώσει στο θέμα "τι γνώμη έχετε για το ελληνικό χιπ-χοπ"; Να σ'τη θυμίσω εγώ τώρα που τη βρήκα τυχαία:

    "ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ Π@%^@$$ΤΣΟ!!!! ΜΟΝΟ Metal ΡΕ ΜΟ@%$@%ΙΑ"

    Πως νιώθεις τώρα;
    jorge
    21.04.2007, 10:16
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 21-04-2007 στις 03:17 έγραψε...

    το να θεωρείτε βαβούρα και καφρίλα μια διαφορετική μουσική πρόταση είναι δικαίωμα σας…αλλά μάλλον δεν έχετε ασχοληθεί...

    η πλειοψηφία μπορει να καλύπτεται από.. βαβούρα ..όπως εσείς λέτε..μα όποιος έχει την υπομονή να το ψάξει είμαι σίγουρος πως θα ανακαλύψει πραγματικά διαμάντια..


    Σίγουρα όποιος το ψάξει πολύ θα βρει κάτι καλό, όμως σ' αυτή την κουβέντα μιλάμε για την αίσθηση που μας έχει δημιουργήσει το συγκεκριμένο είδος όσα χρόνια ζούμε. Και αυτό μεταφέρουμε με τις απαντήσεις μας. Υπάρχει Τέχνη, συμφωνώ. Όμως διαφωνώ με την αισθητική με την οποία πλασάρεται. Γι' αυτό και προτιμώ άλλου τύπου μέταλ (epic, hard, heavy).


    ΥΓ. Ωραία συζήτηση πάντως
    tatsis
    21.04.2007, 11:37
    Φίλε μου jorge όπως εσένα σου αρέσει το heavy kai to epic έτσι και σε εμάς αρέσει η black Metal. Ε δέν μπορεί να είμαστε τόσο μαζόχες συγνώμη κιόλας για να ακούμε μια ( για εσάς ) βαβούρα!!!! Δηλαδή είναι σαν να μου λές οτι ακούμε κατι που δέν μας αρέσει!!!! Έχω ανακαλύψει πράγματα στην black Metal που δεν τα έχω δει σε κανένα είδος Metal για να μην πώ μουσικής γενικα.... so my friend....
    jorge
    21.04.2007, 11:49
    Μα δεν κατακρίνω την επιλογή σας φίλε tatsis.
    tatsis
    21.04.2007, 11:50
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 21-04-2007 στις 10:11 έγραψε...

    Και επειδή ρόδα είναι και γυρίζει θυμάσαι ρε tatsi μια απάντηση που είχες δώσει στο θέμα "τι γνώμη έχετε για το ελληνικό χιπ-χοπ"; Να σ'τη θυμίσω εγώ τώρα που τη βρήκα τυχαία:

    "ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ Π@%^@$$ΤΣΟ!!!! ΜΟΝΟ Metal ΡΕ ΜΟ@%$@%ΙΑ"

    Πως νιώθεις τώρα;



    Φίλε μου όπως είπες και εσύ είπα την γνώμη μου για το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΗΙP-HOP οχι για το ΗΙP-HOP γενικότερα....
    tatsis
    21.04.2007, 12:19
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 21-04-2007 στις 11:49 έγραψε...

    Μα δεν κατακρίνω την επιλογή σας φίλε tatsis.



    Οκ φίλε μου jorge ο καθένας ακούει ότι θέλει....
    Να σου πώ έχεις ακούσει κανένα black Metal κομμάτι????
    tsaboukos
    21.04.2007, 14:19
    ''Συγγνωμη που θα στο πω,αλλα σαφώς υπάρχει.Εγω αυτο δεν το αποκαλω μουσικη.Γνωμη μου παντα,και ελπιζω να ειναι σεβαστη...''
    Αυτο ειχα γραψει για το βιντεο των Immortal.Aκυρο ομως.Τελικα ειδα ολο το βιντεο(ειχα δει μονο την αρχη).Πολυ καλο και πορωτικο.Μου θυμιζει σε καποια σημεια τη μουσικη των Death(Respect).
    jorge
    21.04.2007, 17:35
    Παράθεση:

    Το μέλος tatsis στις 21-04-2007 στις 12:19 έγραψε...

    Να σου πώ έχεις ακούσει κανένα black Metal κομμάτι????



    Ναι, έχω ακούσει. Αλλά σπάνια το ακούω ολόκληρο, γιατί με ενοχλεί η βαβούρα όπως προανέφερα. Σίγουρα θα υπάρχουν και πιο ήσυχα κομμάτια, τα οποία δε θα είχα αντίρρηση ν' ακούσω ή να μου προταθούν.
    Astron
    21.04.2007, 19:10
    Παράθεση:

    Το μέλος tatsis στις 21-04-2007 στις 11:50 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 21-04-2007 στις 10:11 έγραψε...

    Και επειδή ρόδα είναι και γυρίζει θυμάσαι ρε tatsi μια απάντηση που είχες δώσει στο θέμα "τι γνώμη έχετε για το ελληνικό χιπ-χοπ"; Να σ'τη θυμίσω εγώ τώρα που τη βρήκα τυχαία:

    "ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ Π@%^@$$ΤΣΟ!!!! ΜΟΝΟ Metal ΡΕ ΜΟ@%$@%ΙΑ"

    Πως νιώθεις τώρα;



    Φίλε μου όπως είπες και εσύ είπα την γνώμη μου για το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΗΙP-HOP οχι για το ΗΙP-HOP γενικότερα....



    Tatsis μηνύματα όπως εκείνο που είχες γράψει στο topic για την hip-hop είναι εντελώς απαράδεκτα. Και φυσικά δεν αποτελεί έκφραση γνώμης το να βρίζεις με χυδαίο τρόπο όσους ακούνε ένα συγκεκριμένο είδος μουσικής!
    absurdus_delirium
    22.04.2007, 00:55
    Astron απλά το μετέφερα εδώ γιατί από τη μια το πέτυχα εντελώς τυχαία το τόπικ για το χιπ-χοπ, και από την άλλη για να δει και ο ίδιος ο tatsis πως ένα είδος μουσικής είναι "παρεξηγημένο".. Nevermind στην τελική..

    Απ' ότι είδα στο τόπικ των Metallica εξίσου ηλίθιος παραμένει στις εκφράσεις του.

    ΑΤΤΕΝΤΙΟΝ! Μη Ζγωνς Σμα Σ'λεν Φλαξ!
    Παρακαλώ, ανοιχτά μάτια, αυτιά και μυαλά... (;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : absurdus_delirium στις 22-04-2007 11:05 ]


    RoCkLiViN2
    22.04.2007, 16:09
    Black Metal..... Απλα αθλιο.....
    sea_like_eyes
    23.04.2007, 00:12
    Band-Dimmu Borgir
    Album-''Enthrone Darkness Triumphant''

    Tracklist...

    1.Mourning Palace
    2.Spellbound (By The Devil)
    3.In Death's Embrace
    4.Relinquishment Of Spirit And Flesh
    5.The Night Masquerade
    6.Tormentor Of Christian Souls
    7.Entrance
    8.Master Of Disharmony
    9.Prudence's Fall
    10.A Succubus In Rapture
    11.Raabjorn Speiler Draugheimens Skodde
    v-for-variemai
    23.04.2007, 00:44
    Παίζει πάρα πολύ η διάθεση στο να σου αρέσει το black Metal πιστεύω. Έχει τύχει να μου αρέσει και να χτυπιέμαι με αυτό και έχει τύχει να βάλω όταν είμαι οκ και να γίνω χάλια λόγω πονοκέφαλου. Αν και γενικά όποτε ακούω δεν ακούω απο δικά μου κομμάτια γιατί δεν έχω αλλά απο φίλους δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό το είδος της μουσικής. Απλά είναι για λίγους..
    sea_like_eyes
    23.04.2007, 01:07
    Αλεξάνδρα...μπορει εδω στο site το Black Metal να ακουγεται...καπως...μα γενικοτερα για το κοινο του Metal,groups οπως αυτα των Cradle of Filth,dimmu borgir κτλ...γνωριζουν μεγαλη επιτυχια!φυσικα υπαρχουν και groups που ειναι για λιγους,μα αυτο ειναι φαινομενο του extreme Metal γενικοτερα
    (βλεπε...death,grind,black)
    v-for-variemai
    23.04.2007, 01:53
    Ένα δίκιο το'χεις...
    zw
    23.05.2007, 19:18
    go on guys black Metal 4ever.....
    k to death oraio einai dn leo

    What do u mean i dont believe in God??
    I talk to him everyday.....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : zw στις 23-05-2007 19:18 ]


    deathminor88
    24.05.2007, 01:01
    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 22-04-2007 στις 16:09 έγραψε...

    Black Metal..... Απλα αθλιο.....



    Aπλα κολλημενος???