ελληνική μουσική
    527 online   ·  210.876 μέλη

    Τα ναρκωτικά σκοτώνουν την μουσική

    klefths
    12.01.2011, 18:20

    Φιλε freddieKrueger.
    Οταν λες πως ο μουσικος υπο την επηρρεια των ουσιων "παραγει απλως ενα μετριο μουσικο αποτελεσμα σε σχεση παντα με αυτο που θα μπορουσε να ειχε παραγει αν ηταν καθαρος..." σε ρωταω πως μπορεις εσυ να το ξερεις?
    Κανεις δεν μπορει να το γνωριζει αυτο -σου το εχω πει πολλες φορες-, δεν μπορεις ουτε εσυ ουτε κι εγω να γνωριζουμε πως θα ηταν τα πραγματα αν δεν ηταν ετσι οπως τελικα ειναι. Το μονο που ξερουμε ειναι πως, οντως υπο την επηρρεια εγραψαν αυτα που εγραψαν και αυτο το εργο τους ειναι που μπορεις να εκτιμησεις.
    Μπορεις να εκφρασης γνωμη για την Mονα Lιζα του... Τσαρουχη?  Οχι, γιατι δεν εχει γινει.
    Μπορεις να πεις οτι το The Wall των Pink Floyd θα ηταν καλυτερο υπο την επηρρεια? Οχι, γιατι δεν εχει γινει.
    Αρα λοιπον, ακυρος ο συλλογισμος σου, γιατι εκφραζεις γνωμη σε κατι που δεν εχει γινει και δεν θα μπορουσες να ηξερες πως θα εβαιναν τα πραγματα, παρα μονο αν ησουν θεος.

    Επισης, αν ησουν ο θεουλης ο ιδιος, παλι η γνωμη σου θα εκφραζε εσενα τον ιδιο μιας και εσυ ειπες πως ολα ειναι υποκειμενικα, σου παρεθεσα λοιπον τον τροπο ωστε να μπορεσουμε να βγαλουμε ενα πιο αντικειμενικο συμπερασμα, τον οποιο τροπο ουτε σχολιασες αν συμφωνεις μαζι του αλλα ουτε και ακολουθησες, ωστε τα οποια συμπερασματα σου να εχουν εκτος απο μια λογικη βαση και καποιο ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ αποτελεσμα.

    Λες πως τα ναρκωτικα ουδεμια σχεση ειχαν με την επιτυχια τους.
    Αυτος ειναι ηθελημενος στρουθοκαμηλισμος απο μερους σου.
    ΟΙ ιδιοι οι μουσικοι ειχαν εκφραστει παρα πολλες φορες θετικα απεναντι τους, αρκετα απο τα τραγουδια τους μιλουσαν για αυτες τις ουσιες, η ηταν αφιερωμενα σε αυτες, αλμπουμ τιτλοφορουνταν προς τιμην τους, συναυλιες διοργανωνονταν στην χαρη τους, οι ιδιοι αποκαλυψαν πως οχι μονο αρκετες φορες εγραψαν υπο την επηρρεια αλλα και επαιξαν στα live τους.
    Επησης οπως παραδεχονται σχεδον ολοι, η επηρροη των συγκεκριμενων καλλιτεχνων ξεπερασε τον "δικο" τους κοσμο και βρηκε απηχηση και στις μαζες που τους παρακολουθουσαν στην διαρκεια της μουσικης τους καριερας και μαζι με τις δημιουργιες τους βρηκαν απηχηση και τα ναρκωτικα σε ενα κοινο που αρκετοι απο αυτους αργοτερα θα εβγαζαν την δικη τους μουσικη με τον ιδιο ακριβως τροπο και αρκετοι απο αυτους θα γινονταν κι αυτοι με την σειρα τους στην συνεχεια μεγαλοι και τρανοι.
    Πως λοιπον βγαζεις το συμπερασμα οτι το μονο σιγουρο ειναι πως δεν ειχαν βοηθεια απο τα ναρκωτικα?
    Αφου οι ιδιοι παραδεχονται πως ειχαν, εσυ ξερεις κατι περισσοτερο απο αυτους?
    Βλεπω πως παλι παριστανεις τον θεο.

    Εγω που ειμαι ενα απλο ανθρωπακι αρκουμαι στο να τους πιστευω και αν δεν μου δωσεις καποιο χειροπιαστο στοιχειο πως τα πραγματα ειναι ετσι οπως τα λες εσυ, δυστυχως λες οτι θελεις!

    Παραδεχεσαι παρακατω πως τα 3J αφησαν πισω τους μεγαλο εργο αλλα μετα μας λες πως το ενα απο τα 3J ηταν ανοητος. Τι εννοεις? οτι το μεγαλο εργο ηταν τελικα -σε αντιθεση με την γνωμη της πλειοψηφιας- αρνητικο, η οτι τελικα ηταν ανοητος επειδη τα ναρκωτικα στο τελος τον σκοτωσαν?
    Γιατι, σου εξηγησα και πριν πως μπορει να οφελησης μια ιδεα σαν την μουσικη, ακομα και αν τελικα ο τροπος που διαλεγης να την υποστηριξης, δηλαδη με την ληψη ουσιων σε οδηγησει στον θανατο.
    Εξαλλου το λες κι εσυ ο ιδιος:
    "Τα ναρκωτικα σκοτωνουν τελος τους μουσικους,αλλα ευτυχως οχι και τη μουσικη:Αφενος γιατι οι μουσικοι που πεθαναν αφησαν αθανατο εργο πισω τους,εφαλτηριο ισως για μελλοντικες εμπνευσεις απο τη νεα γενια,αφετερου γιατι παντα θα βρισκονται ταλαντουχοι ανθρωποι για να συμπληρωνουν τις απωλειες,αργα η γρηγορα..."

    Τελος λες:
    "Τέλος,όταν γράφω πως η μουσική δεν πεθαίνει από τα ναρκωτικά εννοώ πως ΠΑΡΟΛΗ ΤΗΝ ΑΝΡΝΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΒΛΑΒΕΡΗ ΤΟΥΣ ΕΠΙΔΡΑΣΗ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ..."
    Οποτε και παλι το συμπερασμα ειναι το ιδιο -και το αυτο- που βγηκε απο το προηγουμενο σου post, οπως και να το ερμηνευσεις αυτο ειναι το νοημα.
    Η μουσικη δεν πεθαινει απο τα ναρκωτικα, αφου "Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ"

    Τελικα, βλεποντας πως εξακολουθεις να διαφωνεις ακομα και σε αυτα που εσυ ο ιδιος λες, εχω λαθος στο σκεπτικο οτι εισαι εδω απλα και μονο για να διαφωνησης με οποιονδηποτε, ακομα και με τον ιδιο σου τον εαυτο?


    freddieKrueger
    12.01.2011, 22:34

    Δεν υπάρχει τίποτα που να ρχεται σε αντίθεση φίλε κλέφτη,απλά έχεις την τάση να εξάγεις βεβιασμένα συμπεράσματα...τα ναρκωτικά είναι κακουχία για τη μουσική...πληγή...αλλά όντας δυνατότερη από αυτά καταφέρνει να επιβιώσει...Εσύ λες ότι τα ναρκωτικά οφελούν  τη μουσική...το ΑΚΡΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΔΗΛΑΔΗ...

    Αν δεχτούμαι πως μόνο ένας Θεός ξέρει αν θα ήταν καλλίτερες οι δημιουργίες των καλλιτεχνών χωρίς τα ναρκωτικά,τότε πίστεψέ με πως επίσης μόνο ένας Θεός θα γνώριζε και το αντίθετο δηλ πως οι δημιουργοί ωφελήθηκαν...Το γεγονός πως εξυμνούν τα ναρκωτικά μπέσω της μουσικής τους δεν σημαίνει τίποτε άλλο παρά του γεγονότος πως και οι ίδιοι έχουν παραπλανηθεί...Η μουσική βιομηχανία τους χρησιμοποιεί ως πιόνια της για να πετύχει αυτ΄ακριβώς:ΤΗ διαφήμιση με πολύ έντεχνο και πλάγιο τρόπο...Η επιτυχία της επικυρώνεται από το πόσο ισχυρός και άκαμπτος είσαι στα πιστεύω σου...Η μουσική βιομηχανία έχει πετύχει αυτό που ήθελε:Αλλος ένας ''απλός άνθρωπος'' έχει πιστεί για την ωφέλεια των ναρκωτικών ουσιών...

     

    Έχεις δει στους αγώνες στίβου που οι αθλητές κρατούν ορισμένα μεταλλικά μπουκάλια που γράφουν Gatorade κτλ?Νομίζεις πως ακόμη κι αν έπιναν το προιόν αυτό δηλ τη gatorade οι αθλητικές τους επιδόσεις οφείλονται η υποβοηθούνται έστω και λίγο από το...gatorade?Πέρα απ το γεγονός φυσικά πως τα μπουκάλια περιέχουν νερό και όχι Gatorade...

     

    Θεός δεν είμαι αλλά γνωρίζω πολύ καλά πως καταντούν τον άνθρωπο τα ναρκωτικά...σου ξαναλέω και πάλι:Το πρεζάκι της Στουρνάρη ΔΕΝ ΔΙΑΦΕΡΕΙ σε τίποτα από τον χασικλή ροκ σταρ...Εσύ είσαι η στρουθοκάμηλος στην παρούσα και το συμπέρασμα το οποίο καταλήγεις λαθεμένο:Τα ναρκωτικά δεν δίνουν ζωή ούτε στη μουσική,ούτε στους μουσικούς...Είναι ΠΛΗΓΗ και ΚΑΤΑΡΑ και ο κόσμος χωρίς αυτά θα ταν καλύτερος...η θέση μόνον μερικών από αυτών ανήκει στο ντουλάπι το\ων φαρμακείων και του ανιαθησιολόγου για ΑΥΣΤΗΡΩΣ θεραπευτική χρήση...

     

    Στο κάτω κάτω της γραφής και η μουσική έχει χάσει κάτι όταν από κορυφαίους μουσικούς παράγονται παπαριές που εξυμνούν την Κάνναβη και τη Beladona αντί αριστουργημάτων που θα μπορούσαν να μιλούν για όλα εκείνα τα όμορφα και τα άσχημα που δίνουν ΑΞΙΑ στη ζωή...


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 12-01-2011 22:35 ]


    djmetronomos
    13.01.2011, 03:28

    Τι έγινε guys, βρήκατε άκρη?

    Πέντε σελίδες και 30 posts αργότερα κι είμαι πιο μπερδεμένος από πριν...

    Επειδή είμαι μουσικός, πείτε μου τι να κάνω...

    Άν προκύψει τίποτα, τώρα που έρχονται και οι Απόκριες...

    Θα τη βγάλω καθαρή ή θα πέσω τέζα?
    Θα παίξω καλύτερα ή θα παίξω ξύλο με τους άλλους μουσικούς?
    Θα γράψω καλύτερη μουσική ή θα είναι για τα μπάζα?

    Περιμένοντας οδηγίες...
    Δικός σας...
    xxx


    klefths
    13.01.2011, 04:25

    Φιλε freddieKrueger,
    Ηταν αναμενομενο να ξανα- ματα- αλλαξεις γνωμη για να διαφωνησης για μια φορα ακομα με τον εαυτο σου.
    Πρωτα η μουσικη σκοτωνεται απο τα ναρκωτικα, μετα η μουσικη δεν μπορει να σκοτωθει απο τα ναρκωτικα, τωρα η μουσικη λαβωνεται απο τα ναρκωτικα, τι θα γινει με σενα?

    Λες αρχιζοντας απο το τελος:
    "Στο κάτω κάτω της γραφής και η μουσική έχει χάσει κάτι όταν από κορυφαίους μουσικούς παράγονται παπαριές που εξυμνούν την Κάνναβη και τη Beladona αντί αριστουργημάτων που θα μπορούσαν να μιλούν για όλα εκείνα τα όμορφα και τα άσχημα που δίνουν ΑΞΙΑ στη ζωή..."
    Δηλαδη η κανναβη, η η μπελαντονα δεν ειναι απο τα ωραια η τα ασχημα της ζωης? Τι ειναι, εξωγηινα? Υπαρχει απαγορευτικο για τα συγκεκριμενα ειδη? Επειδη δηλαδη δεν πηραν την γνωμη σου, η την γνωμη μου για ποιο θεμα να γραψουν και να τραγουδησουν οι μουσικοι, λενε παπαρολογιες?
    Δεν ξερω, εγω στην σχολη παπαρολογιας δεν πηγα για να μυριζωμαι την παπαρια στον αερα σαν λαγωνικο, να υποθεσω εσυ ησουν αρισουχος ετσι? Εχεις παρει πτυχιο για να μπορεις να τις ξεχωριζεις τοσο ευκολα?
    Οι παπαρολογιες του Jimmy Hendrix εχουν πουλησει πανω απο 20.000.000 δισκους. Αυτες της Joplin 7.800.000. Των Doors 32.500.000.
    Οι δικες σου ποσους?
    Δεν σ' ακουσα?
    Μημπως εισαι λιγο μεγαλομανης, μημπως λεω....

    Πιστευεις δηλαδη πως αν επερναν την  εγκριση σου και εγραφαν το "νιαου βρε γατουλα" Θα αρπαζαν τον ταυρο απο τα κερατα? Το purple haze θα ηταν καλυτερα να λεγοταν tyrquise mist? Tο brown sugar, brown koffee? Μημπως να εκαναν και χορευτικα Macarena? Ενα ειδος αρχαιων Spice Girls / Cher, με μια μικρη δοση Jason Donovan και Hanna Montana.?  Αυτα δεν τα λενε ουτε οι πιο φανατικοι αμουσοι και αταλαντοι του πλανητη, τα λες εσυ που εχεις υποτιθεται και μια καποια σχεση με την μουσικη?
    Ευτυχως δηλαδη που δεν εισαι ο θεος ο ιδιος, αλλοιως θα υποφεραμε! Θα επεβαλες να διμιουργουνται τραγουδια μονο με τα δικα σου γουστα, κατι σαν μοντερνος, αγαπητος, μουσικος Ceauşescu.
    Τουλαχιστον με τα γουστα σου, Ω μεγα κριτη, θα βγαιναμε συνεχως πρωτοι στην Eurovision.

    Φιλε μου καταλαβε το. Οι τυποι αυτα ηθελαν να γραψουν, αυτα εγραψαν, οσο και να το ψυριζεις το αποτελεσμα δεν αλλαζει. Οι συγκεκριμενοι καλλιτεχνες ειναι σημερα ειδωλα για πολλους, για ολα οσα αφησαν πισω τους, τα οποια σε εσενα μπορει να μην αρεσουν, να μην σε συμφερουν η να μην χωρανε στο μυαλο σου, ετσι ειναι ομως, πως να το κανουμε? Το παραδεχτης η οχι, η ουσια ειναι μια.
    Οι τυποι ΚΑΙ πολλα πηραν, ΚΑΙ πολλα εγραψαν, ΚΑΙ πολλα πουλησαν, KAI Πολλα πισω τους αφησαν, ΚΑΙ αποδεκτοι απο πολλους εγιναν.

    Λες:
    "Αν δεχτούμαι πως μόνο ένας Θεός ξέρει αν θα ήταν καλλίτερες οι δημιουργίες των καλλιτεχνών χωρίς τα ναρκωτικά,τότε πίστεψέ με πως επίσης μόνο ένας Θεός θα γνώριζε και το αντίθετο δηλ πως οι δημιουργοί ωφελήθηκαν..."
    Εντελως λανθασμενο το συμπερασμα σου φιλτατε, οτι οφεληθηκαν το ισχυριστηκαν οι ιδιοι, οχι εγω αλλα ουτε και κανενας αλλος ασχετος, οτι δεν οφεληθηκαν το ισχυριζεσαι εσυ. Ποιος απο τους δυο σας λοιπον γνωριζει καλυτερα τον εαυτο του? Εσυ η ο καλλιτεχνης? Να πιστεψω δηλαδη εσενα? Μαλλον περπατας σε ξενα χωραφια.

    Λες:
    "Το γεγονός πως εξυμνούν τα ναρκωτικά μπέσω της μουσικής τους δεν σημαίνει τίποτε άλλο παρά του γεγονότος πως και οι ίδιοι έχουν παραπλανηθεί..."
    Εισαι σοβαρος?
    Οι παραπλανημενοι καλλιτεχνες των 60.000.000 δισκων παιρνουν μαθηματα απο τον freddieKrueger κι εμενα? Των ποσων εκατομυριων δισκων ειπαμε ειμαστε? Της ποιας μουσικης εμπειριας? Ποσα τραγουδια μας στο TOP 100 και για ποσες εβδομαδες? Ποσα live εχουμε κανει? Η γνωμη σου δεν ειναι τιποτα παραπανω απο την δικη μου, ειμαστε και οι δυο καθισμενοι στα πισω καθησματα και λεμε στον οδηγο πως να οδηγησει. Ειμαστε ασχετοι στο συγκεκριμενο θεμα φιλε, και σαν ασχετοι θα πρεπει καμια φορα να κλεινουμε το στομα και να ανοιγουμε τα ματια και τα αυτια, να βλεπουμε και να ακουμε τι μας λενε και οι ιδιοι οι οδηγοι, δηλαδη οι καλλιτεχνες.
    Καλα, δεν ηξεραν, δεν ρωταγαν?
    Δηλαδη, τοσα λεφτα, δεν βρεθηκε ενας ανθρωπος ρε παιδι μου να τους πεi: "Εεε, κομενα τα drugs γιατι γραφετε παπαριες"? Εκει, τους αφηναν οι δισκογραφικες να εξαντλουνται και να αυτοκαταστρεφονται? Με συνεπεια να καταστρεφεται και ολοκληρη μουσικη βιομηχανια τρισεκατομμυριων δολλαριων απο πισω? Ε, αυτοι λοιπον μαλλον μουσικα βληματα ηταν ετσι που μας τους παρουσιαζεις. Επιμενεις δηλαδη οχι μονο πως τα πραγματα ειναι ετσι οπως τα φανταζεσαι, αλλα και οτι πρεπει να σε πιστεψω κιολας επειδη το λες εσυ?

    Α, ξεχασα για σενα αυτο δεν σημαινει τιποτα, ειναι το ταλεντο που μετραει, εγω κι εσυ το εχουμε περισσιο και αυτοι οι τυφλοι to χαραμησαν. Αμ δεν εκατσε λιγακι ο Hendrix να κανει κρατει ωστε να φταση στο επιπεδο μας ο αμοιρος, ΚΑΙ πεθανε ΚΑΙ μουσικη δεν εμαθε, αυτος ο Morrison δε, τιποτα, εκει, να γραφει βλακειες ολη μερα μπας και τον ακουσει κανενας η μημπως πουλησει κανα δισκο, η αλλη η Janis, να γυροφερνει μερα - νυχτα με ενα τοοοσο στο στομα, να το αποτελεσμα, μας κατεστρεψε την μουσικη η ατιμη, δεν διαβασε το βιβλιο "πως να γινεις καλος καλλιτεχνης και αξιο παλληκαρι απλα ξεκολωντας απο τα ναρκωτικα".

    Λες:
    "Η μουσική βιομηχανία τους χρησιμοποιεί ως πιόνια της για να πετύχει αυτ΄ακριβώς:ΤΗ διαφήμιση με πολύ έντεχνο και πλάγιο τρόπο...Η επιτυχία της επικυρώνεται από το πόσο ισχυρός και άκαμπτος είσαι στα πιστεύω σου...Η μουσική βιομηχανία έχει πετύχει αυτό που ήθελε:Αλλος ένας ''απλός άνθρωπος'' έχει πιστεί για την ωφέλεια των ναρκωτικών ουσιών..."
    Δεν βγαινει νοημα εκτος εαν εχεις πολυ σοβαρες πληροφοριες οτι η μουσικη βιομηχανια κρυβεται πισω απο το εμποριο των ναρκωτικων, αλλοιως δεν γινεται να τα διαφημηζει τοσο πολυ χωρις να εχει κερδη απο αυτα, πες μας λοιπον τι ξερεις? Πιοι τα πουλανε, σε ποιους και για ποσο?
    How much ρε παιδι μου?
    Επισης, μας λες πως η μουσικη βιομηχανια προσπαθει να διαφημησει τα ναρκωτικα, ενω την ιδια στιγμη διαπυστωνεις πως τα ναρκωτικα κανουν κακο στον δημιουργο? Και εφοσων εχεις παραδεχτει πως: "Η μουσικη βιομηχανια δεν θα υπηρχε χωρις μουσικη δημιουργια." εμμεσως πλην σαφως υσχυριζεσαι ξανα, οτι η μουσικη βιομηχανια προσπαθει απεγνωσμενα να αυτοκτονησει, σκοτωνοντας μαλλιστα και τους δημιουργους, αλλα και τους ακροατες.
    Εισαι σοβαρος?
    Λες για αυτες τελικα να μιλουσε ο Ιωαννης στην αποκαλυψη? Οι επτα αδελφες τελικα ηταν η EMI, η SΟΝΥ, η UNIVERSAL, η WARNER, η MINOS MATSAS, η LYRA και η LIKOYMIPHONE?
    Αυτα τα δυο δεν στεκουν το ενα διπλα στο αλλο, ουτε superglue να τους εβαζες, να τα επλεκες μαζι και να τα βαλσαμωνες.
    Η ενας απο τους δυο μας παιρνει ληγμενα η εχω χασει επισοδεια.

    Λες:
    "Έχεις δει στους αγώνες στίβου που οι αθλητές κρατούν ορισμένα μεταλλικά μπουκάλια που γράφουν Gatorade κτλ?Νομίζεις πως ακόμη κι αν έπιναν το προιόν αυτό δηλ τη gatorade οι αθλητικές τους επιδόσεις οφείλονται η υποβοηθούνται έστω και λίγο από το...gatorade?Πέρα απ το γεγονός φυσικά πως τα μπουκάλια περιέχουν νερό και όχι Gatorade..."
    Οι εταιριες φιλε freddieKrueger που προαναφερεις, ειναι sponsors, αυτην την διαφημιση τους την πληρωνουν ακριβα και αυτο το κερδος ειναι που ενδιαφερει τους διοργανωτες αγωνων στιβου. Η μουσικη βιομηχανια απο την αλλη, γιατι να τα διαφημιζει αφου οπως λες "Τα ναρκωτικά δεν δίνουν ζωή ούτε στη μουσική,ούτε στους μουσικούς...Είναι ΠΛΗΓΗ και ΚΑΤΑΡΑ" ? 
    Σιγα μην μας λενε:
    "Παρε αυτο που θα σκοτωσει κι εσενα κι εμενα, ΤΩΡΑ!"
    Αυτο δεν ειναι διαφημιση, ειναι η πληρης εννοια της δυσφημησης!
    Η δεν ξερουν πια τι κανουν, η ακυρο και το παραδειγμα της Gatorade.

    Οπως ειπα και στα τρια προηγουμενα μου post:
    "σου παρεθεσα τον τροπο ωστε να μπορεσουμε να βγαλουμε ενα πιο αντικειμενικο συμπερασμα, τον οποιο τροπο ουτε σχολιασες αν συμφωνεις μαζι του αλλα ουτε και ακολουθησες, ωστε τα οποια συμπερασματα σου να εχουν εκτος απο μια λογικη βαση και καποιο ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ αποτελεσμα."

    Με αλλα λογια?
    1. Βρες μια λογικη βαση να στηριξεις οσα λες.
    2. Κανε την αναλυση σου βασισμενη σε γεγονοτα οχι αμφισβιτουμενες προσωπικες θεωριες που δεν μπορεις ετσι κι αλλοιως να αποδειξεις.
    3. Βγαλε το συμπερασμα στο ποιο σε οδηγουν οι αναλυσεις σου, οχι τα πιστευω σου.

    Εμενα τελος, ο Morrison, η Joplin και ο Hendrix δεν ειναι -ουτε ηταν ποτε- οι αγαπημενοι μου καλλιτεχνες, δεν παυω ομως να παραδεχομαι οτι η επιρροη τους στην μουσικη ηταν τεραστια και οι ερμηνιες τους αφθαστες, οχι γιατι ετσι νομιζω εγω, αλλα γιατι ετσι εχει αποδειχτει τελικα πως ειναι.


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    klefths
    14.01.2011, 01:52

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 13-01-2011 στις 14:19 έγραψε...
    Φίλτατε freddiekruger,σού επιτρέπω να δανειστής το nick μου γιά την ιστορία σου,γιατί ακριβώς αυτό που έγραψες είναι το λεγόμενο "λογικό άλμα" που απέδωσα κι'εγώ στον klefth.

    ΥΓ.Δέν έχω γυάλα με ψάρια στο σπίτι μου,έχω όμως γάτα....

     

    Κανενα λογικο αλμα φιλε hastaroth.
    Μπορεις δηλαδη εσυ να μου αποδειξεις πως ΔΕΝ υπαρχει σχεση μεταξυ μουσικης και ναρκωτικων?
    Μπορεις να μου αποδειξης οτι τα ρεμπετικα για παραδειγμα,  ΔΕΝ εκαναν καλο στην μουσικη?
    Μπορεις να μου αποδειξης οτι τα ναρκωτικα ( σαν ιδεα, οχι σαν ουσια που λαμβανεται απο καποιον) ΔΕΝ δινουν κινητρα, εμπνευσεις, ιδεες στους καλλιτεχνες δημιουργους και κατα συνεπεια ωθηση στην μουσικη?
    Εγω αυτο λεω και αυτο ΑΠΟΔΕΙΚΝΕΙΩ, εσυ λοιπον που εχεις διαφορετικη γνωμη, αποδειξε μας λοιπον κι εμας -αν θελεις και μπορεις- ποσο ορθη ειναι.
    Σε προκαλω.
    Τελος, σε εχω ξαναρωτησει, χωρις να παρω απαντηση, σε ξαναρωταω λοιπον:
    Αν ολα τα τραγουδια του κοσμου μιλαγαν για το ποσο κακο κανουν τα ναρκωτικα, ολες οι συναυλιες και οι πωλησεις δισκων πηγαιναν στον αγωνα κατα των ναρκωτικων, ολοι οι καλλιτεχνες αφιερωναν την ζωη τους και την καριερα τους για να μας υπενθημιζουν καθημερινα για τους κινδυνους απο τα ναρκωτικα, παλι τα ναρκωτικα δεν θα ηταν αυτα που θα εδιναν ζωη στην μουσικη μιας και θα ηταν το κυριος θεμα της?
    Χρειαζεται δηλαδη να μιλας υπερ των ναρκωτικων για να για να αναζωογωνησης την μουσικη, η ακομα και εναντιων τους να αναφεροσουν παλι η μουσικη κερδισμενη θα βγαινε, λαμβανοντας σαν δεδομενο οτι, οτι εγραφες θα ηταν αξιολογο?

    Περιμενω.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : klefths στις 14-01-2011 02:32 ]


    Hastaroth
    14.01.2011, 10:18

    Υπάρχουν τραγούδια που μιλάνε γιά τον πόλεμο;Ναί,υπάρχουν

    Αρα ο πόλεμος δίνει ζωή στην μουσική

    Υπάρχουν τραγούδια που μιλάνε γιά τον ρατσισμό;Ναί,υπάρχουν

    Αρα ο ρατσισμός δίνει ζωή στην μουσική.

    Υπάρχουν τραγούδια που μιλάνε για το μίσος;Ναί,υπάρχουν

    Αρα το μίσος δίνει ζωή στην μουσική.

    Ο,τι δίνει ζωή στην μουσική ωφελεί την μουσική

    Ο πόλεμος,ο ρατσισμός,το μίσος δίνουν ζωή στην μουσική.

    Αρα ο πόλεμος,ο ρατσισμός και το μίσος ωφελούν την μουσική....

    Ο,τι ωφελεί την μουσική πρέπει να συνεχίση να υπάρχη,ώστε να την ωφελή.Διότι άν πάψη να υπάρχη,θα πάψη να υπάρχη και το εξ αυτού όφελος γιά την μουσική.

    Ο πόλεμος,ο ρατσισμός και το μίσος ωφελούν την μουσική.

    Αρα ο πόλεμος,ο ρατσισμός και το μίσος πρέπει να συνεχίσουν να υπάρχουν,ώστε να ωφελούν την μουσική.Αν πάψουν να υπάρχουν,θα πάψη να υπάρχη και το εξ αυτών όφελος γιά την μουσική... 

    Αυτός είναι ο λεγόμενος "klefth-κος" συλλογισμός,που δέν έχει καμμία σχέση με τα κλέφτικα δημοτικά άσματα....

    ΥΓ.Αυτό το "ΑΠΟΔΕΙΚΝΕΙΩ" πάντως,μού δίνει την εντύπωση πως στο σχολείο δέν πρόσεχες πολύ σε κάποιο μάθημα (ποιό είναι αυτό,θα το βρής μόνος σου,φίλε klefth...)
    -----------------
    Αρχισαν τα όργανα,το μπουζούκι εργάζεται....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 14-01-2011 10:22 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    faidonalkinoos
    14.01.2011, 13:13
    Υπάρχει περίπτωση να βλάπτεται ο ακροατής;;; Από τους επίσημους ντήλερς - των εκατομμυρίων εμφανίσεων τους ;;; Να ανακοινώνονται όλες οι ανοησίες τους - απ' όλα τα μέσα - με κάθε τρόπο ;;; υπάρχει περίπτωση - με το σύστημα του "ειδώλου" να βλάπτεται η ΝΕΟΛΑΙΑ ;;; Όταν κάποιος έχει την ανάγκη υποκατάστατων προκειμένου να έχει "έμπνευση" μάλλον για άλλους σκοπούς τον κρατάνε εκεί που τον κρατάνε... τον προωθούν... Η πραγματικότητα σκοπεύει στο θάνατο χιλιάδων νέων ανθρώπων που εύκολα μιμούνται τους "επιτυχημένους" μουσικούς ή μη... αν την ιδιατερότητα του καθ' ενός την προβάλλουμε σε καθημερινή βάση, κι αφήνοντας ανοιχτό το υπονοούμενο πως η επιτυχία του οφείλεται, σ' αυτή του την ιδιατερότητα, να είστε σίγουροι πως, ό,τι κι αν κατεργάζεται αυτός ο άνθρωπος, θα εκτιναχτεί σε πωλήσεις, παράλληλα θα έχει μπολιάσει και κάποιες δεκάδες χιλιάδες μιμητών, προς την κατεύθυνση της ιδιαιτερότητας... Μήπως οι ιδιαιτερότητες δολοφονούν, νόες ψυχές και σώματα, αθώων ανθρώπων ;;; πόσα εκατομμύρια βιβλία θα μπορούσα να πουλήσω αν με παίζανε τα κανάλια όλου του κόσμου από το πρωί μέχρι το βράδυ, όχι απαραίτητα ασχολούμενα με το περιεχόμενό τους, αλλά με τις δήθεν παρενέργειες της ιδιαιτερότητάς μου και τις όποιες περίεργες αντιδράσεις μου που εξ αυτής παράγονται ;;; (άντε κι ένα απόσπασμα των περιεχομένων) ΕΧΕΙ ΝΟΜΟΥΣ Η ΠΡΟΠΑΓΑΝΤΑ... ΘΑ ΣΕ ΠΕΙΣΕΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΩΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΠΑΡΕΓΚΛΙΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΟΡΘΟΝ... (ορθόν: εννοώ: πως ο άνθρωπος γεννιέται χωρίς την ανάγκη των ουσιών - επίσης η πρώτη τέχνη γεννήθηκε χωρίς ουσίες, η πρώτη ποίηση μουσική ζωγραφική γλυπτική θέατρο κλπ) ΒΛΑΠΤΕΤΑΙ Η ΤΕΧΝΗ - ΒΛΑΠΤΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΑΘΗΤΙΚΟΙ ΘΕΑΤΕΣ - ΒΛΑΠΤΟΝΤΑΙ ΟΙ ΝΕΟΙ - ΒΛΑΠΤΟΝΤΑΙ ΟΙ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ Κ' ΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΟΝ "ΚΑΛΟ" ΚΟΣΜΟ ΤΩΝ ΟΥΣΙΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΛΙΚΑΣ... ΒΛΑΠΤΟΥΝ ΣΟΒΑΡΑ - ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ - ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ... ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΣΤΑ ΚΑΦΕ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΣΤΑ ΣΗΡΙΑΛ ΣΤΙΣ ΤΑΙΝΙΕΣ... ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΤΟΥΣ ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΤΟΥΣ... ΓΙΑΤΙ ;;; ΕΧΕΙ ΝΟΜΟΥΣ Η ΠΡΟΠΑΓΑΝΤΑ... ΠΙΑΣΤΕ ΞΑΝΑ ΤΟ ΘΕΜΑ... ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΟΥ... ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ !!!
    klefths
    14.01.2011, 18:05

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 14-01-2011 στις 10:18 έγραψε...
    Υπάρχουν τραγούδια που μιλάνε γιά τον πόλεμο;Ναί,υπάρχουν

    Αρα ο πόλεμος δίνει ζωή στην μουσική

    Υπάρχουν τραγούδια που μιλάνε γιά τον ρατσισμό;Ναί,υπάρχουν

    Αρα ο ρατσισμός δίνει ζωή στην μουσική.

    Υπάρχουν τραγούδια που μιλάνε για το μίσος;Ναί,υπάρχουν

    Αρα το μίσος δίνει ζωή στην μουσική.

    Ο,τι δίνει ζωή στην μουσική ωφελεί την μουσική

    Ο πόλεμος,ο ρατσισμός,το μίσος δίνουν ζωή στην μουσική.

    Αρα ο πόλεμος,ο ρατσισμός και το μίσος ωφελούν την μουσική....

    Ο,τι ωφελεί την μουσική πρέπει να συνεχίση να υπάρχη,ώστε να την ωφελή.Διότι άν πάψη να υπάρχη,θα πάψη να υπάρχη και το εξ αυτού όφελος γιά την μουσική.

    Ο πόλεμος,ο ρατσισμός και το μίσος ωφελούν την μουσική.

    Αρα ο πόλεμος,ο ρατσισμός και το μίσος πρέπει να συνεχίσουν να υπάρχουν,ώστε να ωφελούν την μουσική.Αν πάψουν να υπάρχουν,θα πάψη να υπάρχη και το εξ αυτών όφελος γιά την μουσική...

    Αυτός είναι ο λεγόμενος "klefth-κος" συλλογισμός,που δέν έχει καμμία σχέση με τα κλέφτικα δημοτικά άσματα....

    ΥΓ.Αυτό το "ΑΠΟΔΕΙΚΝΕΙΩ" πάντως,μού δίνει την εντύπωση πως στο σχολείο δέν πρόσεχες πολύ σε κάποιο μάθημα (ποιό είναι αυτό,θα το βρής μόνος σου,φίλε klefth...)
    -----------------
    Αρχισαν τα όργανα,το μπουζούκι εργάζεται....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 14-01-2011 10:22 ]

     

    Μαλιστα δασκαλε!
    Μονο που ΞΕΦΥΓΕΣ απο το θεμα.
    Οποτε, μαλλον κι εσυ δεν προσεχες πολυ στο σχολειο....

    Το θεμα ειναι αν κανουν τα ναρκωτικα καλο στην ΜΟΥΣΙΚΗ.

    Για το αν τα ναρκωτικα κανουν καλο στον ανθρωπο η οχι, αυτο ειναι ενα ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ που δεν μας

    απασχολει στην συγκεκριμενη συζητηση, μιας και ο τιτλος του συγκεκριμενου thread ειναι :ΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ" και οχι "τους μουσικους" η "τον ανθρωπο".
    Μπορει σε καποιο αλλο thread με διαφορετικο τιτλο να συμφωνουσα μαζι σου για την επιδραση τους πανω στον καλλιτεχνη, χωρις να κινδυνευα να βρεθω εκτος θεματος.

    Μπορει, αν υποθεσουμε οτι εξαλειφωνταν τα ναρκωτικα η μουσικη να πεθαινε, οπως -λανθασμενα- αποδιδεις στην συνεχιση του συλλογισμου μου?
    Οχι, η μουσικη θα συνεχιζει να υπαρχει, οσο θα υπαρχουν εναυσματα για να την θρεφουν.

    Αφου λοιπον οπως συμπεραινεις και εσυ ο ιδιος τα ναρκωτικα κανουν καλο στην μουσικη, για μενα το θεμα εχει ληξει.

    Χαιρομαι παντως που τελικα κατεληξες σε αυτο που ελεγα εξ αρχης, δηλαδη πως τα ναρκωτικα δεν σκοτωνουν την μουσικη αλλα την ωφελουν.

    :)

     

     

     

     

     

     


    djmetronomos
    14.01.2011, 18:18

    Μα... οι ουσίες δεν έχουν ανάγκη από προπαγάνδα... Οι αρχαίοι Έλληνες έβλεπαν MTV για να απολαύσουν τον μανδραγόρα? Οι Ινδιάνοι της Βορείου Αμερικής παραδειγματίζονταν από την Amy Winehouse για να καταναλώσουν peyote? (το οποίο η κυβέρνηση των ΗΠΑ τούς επιτρέπει να χρησιμοποιούν νομίμως πλέον, αφού είναι βασικό συστατικό της κουλτούρας τους)... Οι τζαζίστες του Χάρλεμ, στην δεκαετία του '30, είχαν ανάγκη να διαβάσουν τα πρωτοσέλιδα της Espresso για να αγοράσουν την κοκαϊνη τους? Στο διάλειμμα, νόμιμα από το φαρμακείο, για να συνεχίσουν να παίζουν ως το πρωί?  Ή οι αγρότες της Βολιβίας ακόμα και σήμερα?
    Ο αείμνηστος William Burroughs το έθεσε ωραία κάποτε: "το καθεστώς έχει ανάγκη να ελέγχει τη νεολαία. Ο καλύτερος τρόπος για να το κάνει, είναι μέσα από τους νόμους που απαγορεύουν τη χρήση ναρκωτικών ουσιών". Πόσες και πόσες περιπτώσεις έχουν αποκαλυφθεί, με συλλήψεις για κατοχή/εμπόριο, όπου η αστυνομία είχε κρύψει η ίδια τα ναρκωτικά στο αυτοκίνητο ή το σπίτι του "κατηγορούμενου". Eίναι το άλλοθι της Εξουσίας... drugs.
    Ο William Burroughs, χρήστης σκληρών ναρκωτικών από την εφηβεία του, έζησε μέχρι τα γεράματα. Πιθανόν, τα πρεζόνια της οδού Ευρίπίδου να μην φτάσουν τα 30. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του... It's a tough world out there... nobody said it's gonna be easy...


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    klefths
    14.01.2011, 19:27

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 14-01-2011 στις 18:18 έγραψε...
    Μα... οι ουσίες δεν έχουν ανάγκη από προπαγάνδα... Οι αρχαίοι Έλληνες έβλεπαν MTV για να απολαύσουν τον μανδραγόρα? Οι Ινδιάνοι της Βορείου Αμερικής παραδειγματίζονταν από την Amy Winehouse για να καταναλώσουν peyote? (το οποίο η κυβέρνηση των ΗΠΑ τούς επιτρέπει να χρησιμοποιούν νομίμως πλέον, αφού είναι βασικό συστατικό της κουλτούρας τους)... Οι τζαζίστες του Χάρλεμ, στην δεκαετία του '30, είχαν ανάγκη να διαβάσουν τα πρωτοσέλιδα της Espresso για να αγοράσουν την κοκαϊνη τους? Στο διάλειμμα, νόμιμα από το φαρμακείο, για να συνεχίσουν να παίζουν ως το πρωί?  Ή οι αγρότες της Βολιβίας ακόμα και σήμερα?
    Ο αείμνηστος William Burroughs το έθεσε ωραία κάποτε: "το καθεστώς έχει ανάγκη να ελέγχει τη νεολαία. Ο καλύτερος τρόπος για να το κάνει, είναι μέσα από τους νόμους που απαγορεύουν τη χρήση ναρκωτικών ουσιών". Πόσες και πόσες περιπτώσεις έχουν αποκαλυφθεί, με συλλήψεις για κατοχή/εμπόριο, όπου η αστυνομία είχε κρύψει η ίδια τα ναρκωτικά στο αυτοκίνητο ή το σπίτι του "κατηγορούμενου". Eίναι το άλλοθι της Εξουσίας... drugs.
    Ο William Burroughs, χρήστης σκληρών ναρκωτικών από την εφηβεία του, έζησε μέχρι τα γεράματα. Πιθανόν, τα πρεζόνια της οδού Ευρίπίδου να μην φτάσουν τα 30. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του... It's a tough world out there... nobody said it's gonna be easy...

    Ακριβως, να μην ξεχνανε μερικοι πως η σχεση ναρκωτικων - μουσικης στην αρχαιοτητα ισως να ηταν ακομα πιο στενη και απο την σημερινη.

    Τελετες, χορος, μουσικη, ουσιες βαδιζαν χερι - χερι. Απο τις φυλες της Αφρικης, τους ιθαγενεις της Αμερικης, τους νομαδες της Ασιας, ολοι ειχαν με καποιο τροπο συνδεσει τα ναρκωτικα με την μουσικη. Μπορει να τα χρησημοποιουσαν περιστασιακα, δηλαδη μια-δυο φορες τον χρονο, δεν παυει ομως να ειχαν τοσο μεγαλη σημασια, για την αλλαγη των εποχων, την γονιμοτητα, την ενηλικιωση που αξιοθηκαν να αφησουν ντοκουμεντα οπως τοιχογραφιες, αγαλματα, περγαμηνες πισω τους που μαρτυρουν αυτην την τοσο στενη σχεση.

    Τα περισσοτερα ναρκωτικα περασαν σε καθημερινη χρηση (και καταχρηση) μοναχα μετα την ποινοικοποιηση τους. Γιαυτο και βλεπουμε σημερα χωρες που η πολιτικη τους απεναντι στα ναρκωτικα ειναι πιο ελαστικη, να δειχνουν μικροτερα ποσοστα εξαρτημενων χρηστων.

     

     

     


    freddieKrueger
    15.01.2011, 12:23

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 14-01-2011 στις 18:18 έγραψε...

    Μα... οι ουσίες δεν έχουν ανάγκη από προπαγάνδα... Οι αρχαίοι Έλληνες έβλεπαν MTV για να απολαύσουν τον μανδραγόρα? Οι Ινδιάνοι της Βορείου Αμερικής παραδειγματίζονταν από την Amy Winehouse για να καταναλώσουν peyote? (το οποίο η κυβέρνηση των ΗΠΑ τούς επιτρέπει να χρησιμοποιούν νομίμως πλέον, αφού είναι βασικό συστατικό της κουλτούρας τους)... Οι τζαζίστες του Χάρλεμ, στην δεκαετία του '30, είχαν ανάγκη να διαβάσουν τα πρωτοσέλιδα της Espresso για να αγοράσουν την κοκαϊνη τους? Στο διάλειμμα, νόμιμα από το φαρμακείο, για να συνεχίσουν να παίζουν ως το πρωί?  Ή οι αγρότες της Βολιβίας ακόμα και σήμερα?
    Ο αείμνηστος William Burroughs το έθεσε ωραία κάποτε: "το καθεστώς έχει ανάγκη να ελέγχει τη νεολαία. Ο καλύτερος τρόπος για να το κάνει, είναι μέσα από τους νόμους που απαγορεύουν τη χρήση ναρκωτικών ουσιών". Πόσες και πόσες περιπτώσεις έχουν αποκαλυφθεί, με συλλήψεις για κατοχή/εμπόριο, όπου η αστυνομία είχε κρύψει η ίδια τα ναρκωτικά στο αυτοκίνητο ή το σπίτι του "κατηγορούμενου". Eίναι το άλλοθι της Εξουσίας... drugs.
    Ο William Burroughs, χρήστης σκληρών ναρκωτικών από την εφηβεία του, έζησε μέχρι τα γεράματα. Πιθανόν, τα πρεζόνια της οδού Ευρίπίδου να μην φτάσουν τα 30. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του... It's a tough world out there... nobody said it's gonna be easy...



    MTV δεν υπήρχε στην αρχαία Ελλάδα,ούτε και οι Ινδιάνοι της Β.Αμερικής περίμεναν την Amy whinehouse να τους υποδείξει τις χρήσεις της μεσκαλίνης...όσο για τους τζαζίστες του Χαρλεμ,δεν διάβαζαν πρωτοσέλιδα...ούτε και τα σημερινά πρεζόνια διαβάζουν...όταν μίλησα για διαφήμιση μίλησα για ΕΜΜΕΣΗ,οχι για αμεση...στις διαφορες εποχες η εννοια αυτη αλλαζει...καποτε λεγοταν πολιτισμικες συναλλαγες λαων μεσω ναυτιλιας,εμποριου...οσο η τεχνολογια προοδευε τοσο οι αποστασεις μειωνονταν...απο την επικοινωνια του ανθρωπου με περιστερια και σηματα καπνου,φτασαμε στην εποχη του διαδικτυου...Ναρκωτικα και διαφημιση με την ευρυτερη εννοια παντα υπηρχαν απλως με αλλη μορφη...αναλογα με ταδιατιθομενα μεσα τις καθε εποχης...

    Τα ναρκωτικά είναι γνωστό πως έχουν πολύ μακρύτερη ιστορία από τις οιασδήποτε μορφής βιομηχανίες...Όταν ήρθε στη ζωή μας η βιομηχανία και αργότερα η τεχνολογία της πληροφορίας και των Μίντια,ό,τι ήταν περιορισμένο σε βουνοκορυφές και κλειστές ομάδες ανθρώπων,έφτασε και στη διπλανη μας πόρτα η και στη δική μας...

    Τι λογική σου δεν την καταλαβαίνω Dj...αναφέρεις γεγονότα τα οποία όμως δεν αποδεικνύουν την ωφέλεια που έχει η μουσική από τα ναρκωτικά...και ναι,οι ουσίες έχουν ανάγκη από προπαγάνδα για να διαδωθεί,όχι για να αξασφαλιστεί η χρήση τους...

    Το γεγονός της νομιμοποιησης η μη των ναρκωτικών ουσιών είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα...ακόμη και τα ναρκωτικά να ταν νόμιμα δεν θ άλλαζε τίποτα ως προς τις επιδράσεις τους στη μουσική....Άλλωστε δεν τα ρίχνουμε στο ''πυρ το εξώτερο'' επειδή είναι ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ ΟΥΣΙΕΣ(αυτό είναι μιας άλλης μορφής πλύση εγκεφάλου by the way:ΠΑΡΑΝΟΜΟ=ΒΛΑΒΕΡΟ ενώ ας πούμε το αθώο τσιγαράκι είναι πολύ πιο βλαβερό από το απαγορευμένο χασίς)αλλά γιατί επιδρούν αρνητικά στη μουσική...

    Από 2 πράγματα πρέπει να ξεκολλήσουμε το μυαλό μας

    1)Μας ενδιαφερει μονο η δημιουργια ενος μουσικου και το ''μουσικο'' κομματι της προσωπικοτητας του...το τι εκανε περα απ αυτο δεν μας αφορα....το μουσικο του ταλεντο και ο κοπος του να το καλλιεργησει,αυτο ειναι που τον εκανε αυτο που ηταν...κι οχι αν καπνιζε μαυρο στα διαλειμματα της παραστασης η αν ελουζε τα μαλια του με Τιμοτει μετα απο αυτη...

     

    2)Ο τιτλος του θρεντ ειναι μια αποτυχια και μιση:Γιατι συνδεει τα ναρκωτικα με τη μουσικη...

    Εγω θα γραφα ενα αλλο θρεντ:''Οι πασατεμποι σκοτωνουν τη μουσική?'

     

    Tέλος το παράδειγμα με τον William Burroughs είναι άκυρο διότι αν δεχτούμε πως ο τύπος πράγματι έκανε ότι διαλαλούσε,είναι ο ένας στο εκατομμύριο...δεν είναι θέμα επιλογών όπως γράφεις,είναι θέμα πιθανοτήτων η πιο λαικά...ΚΩΛΟΦΑΡΔΙΑΣ...όπως πολύ σοφά έγραψε και ο NikosRoman υπάρχουν ένα σωρό άλλες απειλές για τη ζωή ενός ανθρώπου γενικότερα....Υπάρχουν ζευγάρια τα οποία κάνουν έρωτα για μήνες χωρίς προφυλάξεις και στα οποία μόνο ο ένας σύντροφος έχει ΑΙDS...τι να λεμε δηλαδή?Κάντε έρωτα χωρίς προφυλάξεις??Πόσο κουτό είναι την εξαίρεση να τη μετατρέψεις σε κανόνα άραγε?

     

    Καλημέρα


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης