ελληνική μουσική
    683 online   ·  210.828 μέλη
    Orfeus
    13.05.2005, 13:01
    Από Μικρά Ασία (Σμύρνη) και οι δύο!



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 20-12-2007 19:04 ]


    koripaki
    13.05.2005, 15:36
    Η μητέρα μου είναι καθαρά νησιώτισσα, καθώς η μητέρα της ήταν απ' τη Σκύρο και ο πατέρας της ήταν Χιώτης (και μάλιστα απ' το ξακουστό Βροντάδο). Απ' την άλλη ο πατέρας μου γεννήθηκε σε ένα ακατοίκητο πια χωριό σε ένα βουνό, το Λογκάρι, κοντά στην Μονεμβασία. Όταν με ρωτάνε από που κατάγομαι, λοιπόν, απαντάω πάντα πως είμαι ένα μέρος κοντά στη Μονεμβασία και πράγματι είμαι από εκεί, γιατί έτσι το νιώθω. Τα αγαπώ εκείνα τα μέρη, παρ'όλο που αντικειμενικά είναι μάλλον πολύ γυμνά και ξερά και άγρια. Στα δικά μου τα μάτια είναι όμορφα και γαλήνια και μοναδικά.

    pastella
    13.05.2005, 21:14
    Η μητέρα μου μεγάλωσε στα Ριζά Χαλκιδικής, ένα χωρίο πριν την Αρναία ( όχι δεν είναι κοντά σε θάλασσα ούτε σε κάποιο πόδι, είναι στο Χολομώντα), αλλά μετά τα 14 έμενε Αθήνα και μετά Θεσσαλονίκη.

    Ο δε μπαμπάς γεννήθηκε στην Βλάστη Κοζάνης, ένα πανέμορφο χωριό, μεγάλωσε Πτολεμαίδα και αργότερα γύρισε όλη την Ελλάδα και τη Μέση Ανατολή μέχρι λίγο πριν παντρευτεί. Θεσσαλονίκη, Αθήνα, Πειραιάς, Ρόδος, Σ.Αραβία, Συρία, Ιράκ είναι λίγες πόλεις (ή κρατη) στα οποία έζησε και δούλεψε για περίπου 15 χρόνια.

    Εγώ γεννήθηκα και μεγάλωσα Θεσσαλονίκη, έχω και κάτι από την τοπική βαριά προφορά
    Αλλά είμαι περήφανη να λέω ότι κατάγομαι από τα δύο αυτά χωριά και δεν μου αρέσουν κάποιοι που το παίζουν πρωτευουσιάνοι αρνούμενοι ότι είναι από κάποιο χωριό.
    Panther
    14.05.2005, 19:46
    .... βερα Χαλκιδικιωτισσα εγω......
    Kerato
    22.05.2005, 16:54
    Quote:

    Το μέλος alicia0 στις 18-02-2005 στις 18:56 έγραψε:

    η μητερα μου απο χαλκιδικη αλλα η γιαγια της ηρθε απο Μ.Ασια και ο πατερας μου θεσσαλινικιος αν και εχει ζησει αρκετα χρονια και Αθηνα και Καστορια, του παππου του οι ριζες ηταν απο Ιταλια μερια.
    εγω...αγνωστον!σχεδον οσα χρονια εζησα θεσ/νικη, εζησα και χα/κη...





    Φιλενάδα, το αντίστροφο για μένα...
    Πατέρας από Χαλκιδική και μάνα από Θεσσαλονίκη, με ρίζες σε Ημαθία κι από κεί πιο πίσω στην προγιαγιά από Σμύρνη!
    Εγώ 3,5 χρόνια στη Δράμα, 13 χρόνια στη Χαλκιδική, 9,5 χρόνια στη Θεσσαλονίκη και 2 χρόνια στην Κέρκυρα!!!!!!!!Ναι,έφτασα αισίως τα 28!!!

    mickey
    25.05.2005, 11:29
    .....λοιπον παπουδες απο Μ. Ασια

    ......γονεις απο Αθηνα, Νεα Ιωνια, οπου κι εγω γεννηθηκα και μεγαλωσα

    .....τωρα ομως κατοικω στο εξωτερικο



    CasillasF
    25.05.2005, 19:47
    i mama mu apo Ispania sigkekrimena madriti
    ke o papas mou apo Kipro sigkekrimena Papho...

    etsi menoume Kipro twra
    zoyd
    13.06.2005, 04:51
    απο τον πλανητη, music hell
    Nicole
    18.06.2005, 23:16
    Από την Κύπρο
    Cyprus
    Kibris....γραμμένο σε τρεις γλώσσες...!!!












    επισυναπτόμενα: satel03.jpg cy-map.jpg arxaia_map_gr_800_mg.jpg 
    elzaatar
    19.06.2005, 00:43
    Από το πατέρα μου έχω καταγωγή από Μάνη.
    Η καταγωγή της οικογένειας του πατέρα μου είναι από Χίο(καταστροφή 1822).
    Από τότε οι γυναίκες της οικογένειας ήταν όλες Μανιάτισες μέχρι που η μάνα μου έσπασε την αλυσίδα έχοντας καταγωγή από Καλαμάτα. Αυτό συνεχἰστηκε με την γυναίκα μου. Τώρα θα δούμε τι θα κάνει το παιδί μας.
    Εγώ μένω Καλαμάτα αλλά αισθάνομαι international.


    avantage
    25.06.2005, 21:02
    Ο πατέρας μου απ'την Ήπειρο(Θεσπρωτεία)Και η μητέρα μου απ'την Εύβοια!!!(Ευβοιότισσα είσαι μιά αρχόντισσα
    όνειρα τρελλά,κάνω στη ζωή πολλά)!!!!
    Leia_Organa
    29.07.2005, 09:30
    Σερραία και ωραία!



    doritsa78
    29.07.2005, 11:23
    Οι προγονοι μου καταγονταν απο Μ.ΑΣΙΑ και ΠΟΝΤΟ και αλλοι απο ΧΙΟ.
    Ο πατερας μου γεννηθηκε ΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗ και η μητερα μου ΧΙΟ,ΒΟΛΙΣΣΟ.Αν εχετε ακουστα τον ΜΑΝΤΙΚΑ τον αθλητη,αυτος ηταν θειος της μητερας μου.
    Εγω γεννημα θρεμα Αθηναια.
    beatlus
    29.07.2005, 12:12
    Καλημέρα σε όλους! Αυτό είναι το πρώτο μου τόπικ στο φόρουμ αν και εδώ και καιρό στριφογύριζε η σκέψη στο κεφάλι μου...
    Σε ό,τι αφορά το θέμα που εδώ πραγματευόμαστε, η δική μου καταγωγή είναι -και από τους δυό μου γονείς- από την Αρτοπούλα, ένα μικρό χωριό της επαρχίας Δωδώνης στα Γιάννενα.
    Υ.Γ. Θα ήθελα να ξέρω... υπάρχει κάποια κανονισμένη συνάντησή μας προσεχώς?
    eleni
    29.07.2005, 13:18

    Ο παππούς και η γιαγία και απο τους δύο γονείς απο Μ.Ασία.

    Η μαμά μου μεγάλωσε στην Ν.Έφεσσο Κατερίνης και ο μπαμπάς

    μεγάλωσε στον Πειραία.
    The_Heretic
    29.07.2005, 19:43
    Ο Δαρβίνος έχει μια θεωρία για το από που κατάγομαι,αλλά μάλλον δεν ισχύει...50% Κρητικός,25% Μωραϊτης,25% Κων/Πολη...
    kinia
    18.08.2005, 10:21
    Καταγωγή ε; Αθηναία μάλλον θεωρούμε αν βάλουμε που μεγάλωσαν οι γονείς μου, αλλά έχω κάτι από Αίγινα κ από Πάρο. Το μόνο που ξέρω είναι ότι δεν έχει σχέση από που κατάγεσαι αλλά που μεγάλωσες και που νιώθεις ότι είναι ο δικός σου τόπος. Εμένα λοιπόν είναι σίγουρα η Πάρος! Φιλάκια
    EDdie_Pap
    29.08.2005, 10:45
    Ο πατερας μου απο Φλωρινα η μανα μου απο θεσσαλονικη.....Εγω γεννηθηκα θεσσαλονικη
    LAMBRINA
    05.09.2005, 22:11
    απο ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ΕΒΡΟΣ FOR EVER!!!
    Dj_kerveros
    06.09.2005, 11:20
    Γέννημα θρέμα Αθηναίος (και προσεχώς κάτοικος Πατρών)! Οι γονείς μου όμως κατάγονται από κάτι μίκρα χωριά στο Ν. Ηλείας.