ελληνική μουσική
    871 online   ·  210.851 μέλη

    θα ηθελα να μαθω κιθαρα

    deathminor88
    21.06.2007, 01:22
    Αλλα λεω εγω,αλλα λες εσυ. Μηπως θες να τα πω σε αλλη γλωσσα για να καταλαβεις? Αλλος ο τροπος οπως επισημανες σωστα, αλλο το ηθος. Αυτο ειπα και εγω. εσυ εμαθες τον τροπο οχι το ηθος.
    Και μεχρι δυο απαντησεις παραπανω ελεγες οτι δεν υπαρχουν ολα αυτα.Τωρα τα μελετησες.
    Εγω δεν τα εχω μελετησει ολα αυτα που λες.Το ειπα απο την αρχη. Το θεμα μου ηταν οτι αρχισες να μιλας σαν αυθεντεια πανω σε κατι που δεν το γνωριζεις, αλλα επιμενεις να πιστευεις οτι το γνωριζεις καλυτερα απο ακποιον που δεν πηγε ωδειο. αν ηξερες μουσικηπραγματικα οπως υποστηριζεις ,ισως να γνωριζες τι ειναι το ηθος. Εσυ σε τρεις απαντησεις σου προσπαθησες να με πεισεις οτι δεν υπαρχει κατι τετοιο. Μεχρι που παραδεχτηκες οτι υπαρχει και το ξερεις απεξω.
    Με εντυπωσιαζεις, λες οτι θες. Δεν διαβαζεις τι λεω και συνεχιζεις...

    Prose3e.
    Auto pou leei H8OS den yparxei me thn ennoia pou to leei. Twra gia na ftia3w afta pou leei h8h twn armoniwn to mono pou xreiazetai na 3erw einai oi diafores klimakes kai tropoi kai na gnwrizw to pws hxei o ka8enas. Dystyxws oi ennoies etsi opws anaferontai sto wiki exoun na xrhshmopoih8oun apo tous pro Xristou aiwnes. Yparxoun alles le3eis, kai ekfraseis gia ta idia pragmata. Sou 3analew h8os ths armonias einai apla to ti akousma sou dinei, ti ais8hsh. OXI den to h3era ws h8os, giati egw to apokalw opws oloi se auton ton kosmo. Oxi sth sygxronh mousikh den uparxoun me aftes tis ennoies kai ekfraseis. To 8ema einai oti esy dn 3ereis kan ti einai ola auta, kai gi auto synexizeis. Den 8a katsw na s pw ti einai oi klimakes, pws dhmiourgountai oi sugxordies kai pws syndeontai sthn armonia.

    Twra, mousikh einai eleu8eros na akouei opoios 8elei, na grafei opoios 8elei, na paizei opoios 8elei, na ma8ainei opws 8elei. Den milhsa kan gia texnikh. H meleth den shmainei oti exeis artia texnikh. Den eipa oti to site einai gia mousikous.
    Re gamwto nai einai synais8hma, alla to 8ema einai na yparxei ena kalo kallitexniko apotelesma, hxos oxi parafwnos, na exeis thn dunatothta na mporeis an 8eleis na valeis polles fwnes kai melwdies. Mousikh dn einai pairnw mia ki8ara kai paizw do-fa-sol... An pernas kala me auta fusika kai na to kaneis, alla efoson dn 3ereis ti s ginetai apo mousikh mh dineis symvoules stous allous, idiws se atoma pou 8eloun na ma8oun klassikh ki8ara. Ekei DEN exei 5 akkornta.
    Kai apla gia na leme thn alh8eia enw esy ekfrazeis ta sunais8hmata sou me 5 akkornta egw kai opoiosdhpote mousikos wdeiou me 1005 diaforetikous tropous.

    Epishs mhn synexizeis na les vlakeies:

    Οι μουσικοι που παιζουν μουσικη διαφορετικα απο οτι διδασκεται στα ωδεια της δυτικης μουσικης δεν ξερουν μουσικη?

    Afou den 3ereis kan ti ennow me ton oro dytikh mousikh, giati to anafereis?
    An kapoios 8elei na ma8ei klarino, mpouzouki klp, se tetoio wdeio phgainei.
    Afou den 3ereis ti ennow...

    YG les:

    Και μια τελευταια ερωτηση συνεχεια της σκεψης μου παραπανω. Αν βαλω εναν μουσικο που σπουδασε στο ωδειο κλαρινο θα μπορεσει να μου παιξει δημοτικο τραγουδι? Ρωτα το αυτο τους δασκαλους σου πριν απαντησεις.

    Fusika kai 8a to pai3ei arista, arkei na tou dwseis thn partitoura. Den 3erw an 8a to pai3ei me thn idia xarh ka8ws mporei na mhn exei 3anapai3ei pote tou dhmotika alla nai 8a to pai3ei kai oute pou 8a katalaveis diafora. To 8ema omws einai oti an dwseis se ena klarintzh pou den exei spoudasei ena klassiko kommati de 8a mporesei na to pai3ei...



    kadmilos
    21.06.2007, 01:33
    Κατσε διαβασε καλα τη wikipedia. Εκει που μιλαει για ηθος, αναφερεται σε αλλα πραγματα. Ηθη των αρμονιων ειναι αυτα που πηγαζουν απο την αρμονια και οχι ο ΤΡΟΠΟΣ που φτιαχνεις την αρμονια. Αυτο πιστευω δεν τα μαθαινεις.

    Δεν ξερεις ποσο κρατιεμαι να μην πεσω στο επιπεδο σου καθε φορα που λες οτι λεω βλακειες.

    Και πιστευω οτι οι κλιμακες, οι αρμονιες και ολα αυτα δεν εχουν σημασια ουσιαστικη.Ως εκ τουτου θα λεω αυτο που πιστευω.
    kadmilos
    21.06.2007, 01:37
    Παράθεση:


    YG les:

    Και μια τελευταια ερωτηση συνεχεια της σκεψης μου παραπανω. Αν βαλω εναν μουσικο που σπουδασε στο ωδειο κλαρινο θα μπορεσει να μου παιξει δημοτικο τραγουδι? Ρωτα το αυτο τους δασκαλους σου πριν απαντησεις.

    Fusika kai 8a to pai3ei arista, arkei na tou dwseis thn partitoura. Den 3erw an 8a to pai3ei me thn idia xarh ka8ws mporei na mhn exei 3anapai3ei pote tou dhmotika alla nai 8a to pai3ei kai oute pou 8a katalaveis diafora. To 8ema omws einai oti an dwseis se ena klarintzh pou den exei spoudasei ena klassiko kommati de 8a mporesei na to pai3ei...






    Το δημοτικο τραγουδι μπορεις να το γραψεις σε παρτιτουρα δυτικης μουσικης (επιμενω να χρησιμοποιω τις λεξεις που σου ανηκουν)
    Το παραπανω ειναι ερωτηση αν μπορει καποιος που ξερει ας απαντησει..

    deathminor εχε κατι στο νου σου..Αυτα που ξερεις εσυ,μπορει και να ειναι αχρηστα...
    deathminor88
    21.06.2007, 01:44
    Egw se osa dhmotika tragoudia 3erw kai exw dei oi mikroteres apostaseis einai autes tou hmitoniou ARA nai. To klarino den exei pio mikra diasthmata apo auta tou hmitoniou, alla xrwmatika perasmata ap oles tis syxnothtes. Giauto kai den mporeis na grapseis rock ki8ara se pentagrammo.

    Alla dn nomizw na katalaves...
    kadmilos
    21.06.2007, 01:48
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 21-06-2007 στις 01:44 έγραψε...

    Egw se osa dhmotika tragoudia 3erw kai exw dei oi mikroteres apostaseis einai autes tou hmitoniou ARA nai. To klarino den exei pio mikra diasthmata apo auta tou hmitoniou, alla xrwmatika perasmata ap oles tis syxnothtes. Giauto kai den mporeis na grapseis rock ki8ara se pentagrammo.

    Alla dn nomizw na katalaves...



    Καταλαβα αλλα ρωτησα να απαντησει καποιος που ξερει. Οχι καποιος που νομιζει οτι ξερει. Η απαντηση σου δεν με καλυψε.
    deathminor88
    21.06.2007, 01:49
    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 21-06-2007 στις 01:33 έγραψε...

    Κατσε διαβασε καλα τη wikipedia. Εκει που μιλαει για ηθος, αναφερεται σε αλλα πραγματα. Ηθη των αρμονιων ειναι αυτα που πηγαζουν απο την αρμονια και οχι ο ΤΡΟΠΟΣ που φτιαχνεις την αρμονια. Αυτο πιστευω δεν τα μαθαινεις.

    Δεν ξερεις ποσο κρατιεμαι να μην πεσω στο επιπεδο σου καθε φορα που λες οτι λεω βλακειες.

    Και πιστευω οτι οι κλιμακες, οι αρμονιες και ολα αυτα δεν εχουν σημασια ουσιαστικη.Ως εκ τουτου θα λεω αυτο που πιστευω.



    OOO, sorry afto den to diavasa kai exei plaka.
    Leei sto h8os ths armonias : px paixnidiariko, xaroumeno, luphtero, andreio klp. Swsta???????
    E, gia navgaleis tetoia akousmata, tetous hxous, prepei na 3ereis tis antistoixes klimakes kai tropous.
    Px an 8es na grapseis kati luphtero, px enan epikeidio 8a xrhshmopoihseis mia minore klimaka... Den katalavaineis tpt etsi????

    Afto mathenetai, ti na kanoume twra? Arkei na exeis th gnwsh...
    kadmilos
    21.06.2007, 02:01
    Ρε ποτε θα μαθεις να μιλας σαν ανθρωπος?
    Ο μονος λογος που δεν εχεις ακουσει τωρα μπινελικια ειναι οτι δεν θελω να δωσω δικαιωμα να μιλανε καποιοι για ανηθικοτητα στη σελιδα.

    Αυτο που δεν μπορεις να καταλαβεις ειναι οτι λεει πως το ηθος των αρμονιων παιρνει τους χαρακτηρισμους αυτους απο τα συναισθηματα που ξυπναει.δεν μιλαω για τον τροπο αλλα για το αποτελεσμα στην ανθρωπινη ψυχη.Παραδειγματος χαριν οι στρατιωτες θα επρεπε να ακουν τραγουδια με δωρικη αρμονια γιατι ξυπναει συναισθηματα μεγαλοπρεπειας και ανδροπρειεας. ..Αλλα τωρα τι καθομαι και σου εξηγω λεξεις οπως ανδροπρεπεια..
    deathminor88
    21.06.2007, 02:13
    Παράθεση:

    Το μέλος kadmilos στις 21-06-2007 στις 02:01 έγραψε...

    Ρε ποτε θα μαθεις να μιλας σαν ανθρωπος?
    Ο μονος λογος που δεν εχεις ακουσει τωρα μπινελικια ειναι οτι δεν θελω να δωσω δικαιωμα να μιλανε καποιοι για ανηθικοτητα στη σελιδα.

    Αυτο που δεν μπορεις να καταλαβεις ειναι οτι λεει πως το ηθος των αρμονιων παιρνει τους χαρακτηρισμους αυτους απο τα συναισθηματα που ξυπναει.δεν μιλαω για τον τροπο αλλα για το αποτελεσμα στην ανθρωπινη ψυχη.Παραδειγματος χαριν οι στρατιωτες θα επρεπε να ακουν τραγουδια με δωρικη αρμονια γιατι ξυπναει συναισθηματα μεγαλοπρεπειας και ανδροπρειεας. ..Αλλα τωρα τι καθομαι και σου εξηγω λεξεις οπως ανδροπρεπεια..



    AKRIVWS!!!!
    Isws katalaveis twra!!!
    Grafeis to parakatw:

    Παραδειγματος χαριν οι στρατιωτες θα επρεπε να ακουν τραγουδια με δωρικη αρμονια γιατι ξυπναει συναισθηματα μεγαλοπρεπειας και ανδροπρειεας.

    Symfwnw, oi stratiwtes kati tetoi 8a eprepe na akoun...
    Koita giati den 3ereis tpt.

    Grafeis thn frash dorikh armonia. Afto einai la8os.

    prepei opws les afto pou akoune na tous 3ypnaei px afta ta synais8hmata opote ti kanane?
    3erane ton Dwriko tropo, h klimaka (afth emperiexei au3hmenh ekth alla pou na katalaveis) opote pairnane afto ton tropo (kai mn to 3anamperdepseis me thn ennoia ths le3hs tropos) kai grafane mia melwdia me vash afton ton tropo-klimaka. Mesa se auto ton tropo ta diasthmata einai etsi wste na dinoun ta parapanw sunais8hmata otan afta sunduas8oun.

    Kai allo ena shmeio p deixneis poso asxetos eisai (dn einai vrusia) einai to oti xrhshmopoieis thn le3h armonia xwris na 3ereis kan ti einai. Parepiptontws oi arxaioi eixan mono mia fwnh, dn 8a mporousan aftoi na exoun armonia (me th swsth shmasia ths le3hs) ka8ws oi epomenes fwnes proste8hkan polu argotera kata ton 4o -5o aiwna meta Xriston...

    Twra an de se kalupse h apanthsh mou einai ka8ara epeidh eisai asxetos k dn katalavaineis tpt ap osa s lew apla epeidh den exeis asxolh8ei...
    Lupamai p sto lew alla opoio mousiko ki an rwthseis afto 8a s pei.


    kadmilos
    21.06.2007, 02:25
    Τρια πραγματα. Ενα εισαι κολλημενος. Δεν μπορεις να καταλαβεις γιατι πραγμα μιλαω.Οτι και να πω,παλι τα δικα σου θα πεις.

    Δευτερον αρμονια με τη σωστη σημασια της λεξης εννοεις αρμονια οπως την εμαθες απο τη δυτικη μουσικη.

    Τρια, το εχω πει οτι δεν τα εχω διδαχθει ολα αυτα. Οταν σου λεω οτι μιλας ασχημα,δεν σου λεω που με λες ασχετο (δεν με προσβαλει οταν με λες ασχετος, δεν σε ξερω και δεν σε εκτιμαω απο αυτα που γραφεις-οποτε ξερεις που σε γραφω)

    Σου λεω που χρησιμοποιεις εκφρασεις οπως:Λες βλακειες και αρκει κανεις να εχει τη γνωση..
    deathminor88
    21.06.2007, 02:48
    Mporeis na psa3eis na vreis thn etumologia ths le3hs.
    Mporeis na vreis kapoio melos pou einai mousikos gia na epivevaiwsei afta pou lew. Sth mousikous orous dn yparxei ypokeimenikothta. Kai ontws mporei na mn katalavainw giati milaw gia mousikous orous me kapoion pou den 3erei oute tis notes. Sou eipa k prin oti den arkei na exeis 3erh gnwsh, afth einai "to oplo" me to opoio proxwras. To mono pou exeis didax8ei einai to pws na vazeis ta daxtula panw sthn ki8ara. An dinoun kapoioi san k esena sumvoules tote xa8hkame. E3allou dn xreiazetai na akouseis emena, alla tous allous pou apanthsa epishs. Egw e3hghsa oso pio polu mporousa vasika pragmata, alla esy dn 3ereis oute tou nhpiagwgeiou.
    To mono pou exeis na kaneis einai na rwthseis kapoious mousikous, h na kaneis kana ma8hma mpas kai katalaveis ligo pws douleuei to pragma. A, phgenai pes ston Mozart to oti oi klimakes einai axrhstes. 8a trizoun ta kokala tou...
    Thief
    21.06.2007, 08:50
    Deathminor χαλάρωσε λιγάκι. Κάτι σε ρώτησα και στην προηγούμενη σελίδα αλλά δεν πήρα απάντηση. Είναι το τελευταίο ποστ της σελίδας και μάλλον δεν το είδες.
    kontras
    21.06.2007, 09:08
    Eπειδή ξεφύγατε, να σας υπενθυμίσω ότι το παλικάρι που άνοιξε το ποστ θέλει να μάθει κλασσική κιθάρα. Και δυστυχώς διάλεξε να το ποστάρει σε φόρουμ και να του κάψουμε το θέμα.
    Απολυτότητες σπάνια υπάρχουν και η μουσική είναι ένας τομέας που ανήκει στους πιό ελεύθερους. Η προσωπική μου άποψη παραμένει ότι τουλάχιστον για αρχή ένας δάσκαλος (όχι αναγκαστικά και καθαρά θεωρητικός) μπορεί να βοηθήσει κάποιον πάρα πολύ, τουλάχιστον για του γλυτώσει χρόνο οργανώνοντάς του τα βασικά και μετά ο κερδισμένος αυτός χρόνος επενδύεται στο να προχωρήσει παραπέρα.
    Ας μην ξεχνάμε ότι οι περισσότεροι από εμάς κάνουμε κι άλλα πράγματα πέρα από το να παίζουμε μουσική, και ο χρόνος είναι πολύτιμος... Εγώ είμαι αυτοδίδακτος, αλλά θα ήθελα πάρα πολύ ό,τι έχω μάθει με πολλές ώρες μελέτης, να τα είχα εξ αρχής οργανωμένα και όμορφα, από το να ψάχνω το μπούσουλα σε ταμπλατούρες, ίντερνετ, σιντί κλπ κλπ.
    Από την άλλη το να πιστεύει κάποιος ότι η μουσική σαν γενικότερη τέχνη έκφρασης υπηρετείται αποκλειστικά από μουσικούς ωδείων κλπ κλπ, είναι τουλάχιστον αφελές.
    Παρόλαυτά ένα καλό ξεκίνημα είναι πάντα μια καλή βάση. Αν ξεκινούσα κιθάρα από την αρχή, προσωπικά θα πήγαινα για κάποιους μήνες σε ένα δάσκαλο να με ψιλοξεστραβώσει στην αρχή, και μετά θα κανα του κεφαλιού μου

    Και για να προσθέσω και στο ερώτημα "Τόσοι αυτοδίδακτοι πήγαν μπροστά και τί καλά τα κατάφεραν", η μουσική γίνεται όλο και πιό απαιτητική (δε φτάνει πάντα ένας αυτοσχεδιασμός και μια πεντατονική που έπαιζε ο χέντριξ - άσχετα με το πόσο τον γουστάρουμε για την εποχή του-) και ευτυχώς που γίνεται έτσι για να υπάρχει εξέλιξη, χωρίς αυτή να γίνεται στείρα και ταμπουρωμένη πίσω από κλίμακες και πεντάγραμμα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kontras στις 21-06-2007 09:09 ]


    deathminor88
    21.06.2007, 10:58
    Παράθεση:

    Το μέλος Thief στις 21-06-2007 στις 01:13 έγραψε...

    Παρακολουθώ τη συζήτηση από την αρχή. Συμφωνώ εν μέρει και με τους δύο, ανάλογα το σημείο. Απλά θεωρώ απαράδεκτο τον τρόπο του Deathminor. Πραγματικά είναι σαν να προσπαθείς να επιβάλλεις την άποψή σου και μάλιστα με πολύ άσχημο τρόπο. Μπορεί να θεωρείς τον εαυτό σου καταρτισμένο μουσικό λόγω του ωδείου (αλήθεια έχεις κάποιο "δίπλωμα μουσικού"?), αλλά θεωρώ πως στα 19 σου δεν έχεις ακόμα την απαραίτητη εμπειρία, που είναι επίσης σημαντική όπως και η θεωρία και βασίζεται και στη μελέτη που αναφέρεις αλλά και σε άλλους παράγοντες που μόνο ο χρόνος φανερώνει.


    Έχεις δίκιο μεν ότι οι σπουδές του ωδείου σου ανοίγουν την πόρτα για οτιδήποτε, αλλά μην ξεχνάς ότι αμέτρητες φορές οι καλλιτεχνικές εκφράσεις κάποιου "μουσικού" χωρίς τα χαρτιά, έχουν ξεπεράσει κατά πολύ αυτές ενός μουσικού με τη βούλα.



    Sorry den to eixa dei.
    Den 3erw an diavases ola ta posts apo thn arxh.
    Symfwnw me ton kontras.
    H mousikh einai gia opoion 8elei, eite autodidaktos eite oxi.
    Auto pou me ekneurizei kai den einai upokeimeniko einai h poiothta enos mousikou wdeiou me enan autodidakto. Opws kai na to kanoume diaferoun kata polu. Auto den einai psema, kai oi megaluteres mousikes proswpikothtes h3eran mousikh. Px o hendrix h3ere blues kai Jazz. Mporei na epaize pentatonika alla prin ginei gnwstos epaize Jazz e diafora clubs.

    Twra yparxei ena shmeio sth syzhthsh opou nai yposthrizw fanatika afto pou lew OXI omws epeidh einai h gnwmh mou alla epeidh etsi einai.
    An diavasete leei o kadmilos gia h8h armoniwn, melwdiwn klp. Kai mou dinei to antistoixo site pou ta leei. Egw loipon mphka ta idavasa kai toue3hghsa ti uparxei ti oxi, ti ma8enetai. O kadmilos xwris kan tis aparaithtes vasikes gnwseis prospa8ei na m pei oti exw adiko se kati pou den einai h apopsh mou alla h alh8eia, auta pou sxuoun.
    Oso gia auto pou les thief peri ekfrasewn mousikwn xwris xartia diafwnw. Mporei na mhn phran xartia pote, alla afto den shmainei oti den asxolh8hkan, den psaxthkan klp.
    Px o malmsteen pou exei syn8esei apo metal mexri klassikh den exei oute ena xarti, alla 3erei th 8ewria ap e3w kai anakatota.... to idio isxuei kai gia pollous allous.
    Epishs to paidi zhthse na ma8ei klassikh ki8ara. Phgaina 8 xronia klassikh kai 3erw oles tis duskolies ths, kai den ginetai na ma8eis xwris daskalo.
    Epishs einai tragiko enas an8rwpos xwris vasikes mousikes gnwseis na dinei sumvoules se allous pou den 3eroun kai na amfisvhtei atoma opws o kontras gia to logo tou oti ki autos ws autodidaktos sumfwnei oti thn exei pathsei.
    Den einai 8ema xronou. Kanw ma8hma se ena paidi pou einai 28-29 xronwn, iatros. Sta 3 prwta ma8hmata exoun anoi3ei ta matia tou apo thn aplothta pou parousiazei kapoios gnwsths to 8ema mousikhs. Den xreiazetai na phgaineis 100 xronia wdeio gia na pai3eis sygxronh mousikh, alla xwris thn paramikrh meleth, kanones, vasika 8ewrhtika apla den ginetai. Eidika sthn klassikh. Auta den einai apolutothtes alla alh8eies. Oson afora se emena paizw 11 xronia ki8ara apo ta 8, kai ta prwta 8 klassikh. Paizw plhktra, mpasso, ntrams, ma8ainw piano, exw ptyxio anwtatwn 8ewrhtikwn kai paw gia ekeino ths antistoi3hs, 4 sugkrothmata kai arketes synavlies...

    Telos, einai eleu8eros opoios 8elei na ma8ei mousikh. O swstoteros tropos omws kai o apotelesmatikoteros einai me daskalo h se wdeio. Auto den einai kati amfisvhtisimo. An 8elei kapoios na ma8ei monos tou mpravo tou, giati einai polu duskolo kai 8elei polu prospa8eia, alla to na 3ereis 5 akkornta den einai tipota. An kapoios menei euxaristhmenos me auta enta3ei alla den einai oute ki8aristas oute mousikos.
    frapes-drinker
    22.06.2007, 05:59
    Απο τα μακρύτερα flames που έχω διαβάσει ποτέ σε forum...

    Η κιθάρα είναι ένα από τα πιο πολυπρόσωπα όργανα, από την άποψη ότι από τη μία είναι το απόλυτο όργανο συνοδείας (λόγω μεγέθους, φορητότητας, κ.α.) αλλά και ένα από τα πιο σολιστικά όργανα, για το οποίο έχουν γραφτεί αριστουργήματα σε πολλά πεδία της μουσικής.

    Θα ήθελα αν μου επιτρέπετε να πω κι εγώ τη γνώμη μου στο θέμα. Είμαι σπουδαστής πιάνου σε ωδείο, αλλά παίζω και λίγη κιθάρα (ένας φίλος μου μου έδειξε τα ακόρντα και το μπαρέ, ενώ βοηθήθηκα από μόνος μου με ταμπλατούρες), οπότε βρίσκομαι ίσως κάπου στη "μέση" ανάμεσα στους δύο "αντιμαχόμενους"...

    Αν κάποιος ξεκινήσει εντελώς από μόνος του, είναι σχεδόν βέβαιο ότι τουλάχιστον στην αρχή θα κάνει αρκετά λάθη στην τεχνική της κιθάρας, που είτε θα τον επιρεάσουν οργανικά (πόνοι στα χέρια), είτε θα του κρατήσουν χαμηλά το επίπεδο εκτέλεσης. Και αν κάποιος μάθει να παίζει με λάθος τρόπο, είναι δύσκολο αργότερα να αλλάξει την τεχνική του.

    Για παράδειγμα εγώ όταν παίζω με τα δάχτυλα (όχι με πένα) έχω συνηθίσει να ακουμπάω το μικρό μου δάχτυλο στο καπάκι της κιθάρας (δίπλα από τις χορδές). Όταν έμαθα ότι αυτό είναι λάθος και οτι μου αφαιρεί ευλιγυσία από το δεξί χέρι, προσπάθησα αρκετά να το αλλάξω, αλλά δεν τα κατάφερα ποτέ να το αποβάλλω εντελώς. Αυτό βέβαια είναι ένα μόνο από τα λάθη τεχνικής που κάνω (προφανώς κάνω και άλλα που πιθανόν να μην μάθω ποτέ). Η αλήθεια έιναι ότι δεν με εμποδίζουν στο να χαίρομαι τη μουσική στην κιθάρα, αλλά μου κρατάνε το επίπεδο εκτέλεσης αρκετά χαμηλά. Στο πιάνο όμως, που βρίσκομαι υπό την επίβλεψη της καθηγήτριάς μου, τέτοια λάθη στην τεχνική γίνονται αντιληπτά από την αρχή.

    Θα διαφωνήσω λοιπόν με τον kadmilos, ως προς την άποψή του ότι ο δάσκαλος είναι περιττός. Βέβαια, δάσκαλος θα μπορούσε να είναι εκτός από δάσκαλος ωδείου και ένας φίλος που παίζει και αυτός κιθάρα, είτε κάποιος κιθαρίστας που κάνει ιδιαίτερα, κοκ. Καλό θα είναι (αν όχι ο μόνος δρόμος) βέβαια να σκεφτεί κάποιος να φοιτήσει σε ένα ωδείο σε περίπτωση θέλει να εξερευνήσει το όργανο και να ασχοληθεί σε βάθος μαζί του (παίζοντας διάφορα έργα άλλων συνθετών για κιθάρα), να αποκτήσει πιο σφαρική γνώση της μουσικής (μέσω θεωρητικών μαθημάτων) και να συνηθίσει στην εκτέλεση των έργων μπροστά σε κοινό (εξετάσεις ωδείου ή μαθητική συναυλία).

    Επίσης, για το άν οι θεωρητικές σπουδές χρειάζονται, θα πω ότι βοηθούν σημαντικά. Για παράδειγμα, το μάθημα της αρμονίας είναι κατά τη γνώμη μου ένα πολύ σημαντικό βοήθημα στην κιθάρα (ειδικά όταν αυτή χρησιμοποιείται για συνοδεία). Βοηθάει στο να καταλάβει κάποιος τον αρμονικό σκελετό του κομματιού (τα ακόρντα) ώστε να να αυξήσει το ρεπερτόριό του σε τραγούδια αφού σε συνδιασμό με την συνεχή τριβή, θα μπορεί να "βγάζει" με το αυτί πιο γρήγορα τα τραγούδια, δεν χρειάζεται τόσο η αποστήθηση των κομματιών, ενώ μπορεί πιο ευκολα να μεταφέρει την τονικότητα του κομματιού πιο "χαμηλά" ή "ψηλά".

    Θα διαφωνήσω όμως με τον deathminor88 στο ότι το ωδείο είναι πανάκεια. Αν ένας θέλει απλά να παίζει κάποια τραγούδια στην κιθάρα χωρίς να θέλει να εντρυφήσει βαθιά στο όργανο (όπως είπα και πιο πριν) αρκεί απλά κάποιος άλλος κιθαρίστας (π.χ. κάποιος γνωστός που παίζει κιθάρα) που θα τον βοηθήσει, τουλάχιστον στα πρώτα βήματα. Επίσης, για να βοηθήσει το ωδείο πρέπει να είναι σωστος και ο δάσκαλος (κατάρτιση, ενδιαφέρον, μεράκι). Για παράδειγμα, είχα παρακολουθήσει μικρός μαθήματα κλαρίνου στη φιλαρμονική, και ο δάσκαλος του κλαρίνου ανακάλυψε οτι κρατούσα ανάποδα το κλαρίνο μετά από ένα μήνα μαθημάτων.

    Υπάρχουν, βέβαια, πολλά παραδείγματα αυτοδίδακτων μουσικών που έλαμψαν στο μουσικό στερέωμα και ήταν αυτοδίδακτοι. Σίγουρα όμως θα χρειάστηκε να προσπαθήσουν πολύ παραπάνω από έναν σπουδαστή ωδείου, για να πετύχουν το σκοπό τους, ενώ πόσοι αυτοδίδακτοι άραγε δεν τα κατάφεραν? Ας σκεφτούμε όμως: πόσοι από εμάς έχουν την πολυτέλεια, το χρόνο, την υπομονή και την όρεξη να μάθουμε από την αρχή μόνοι μας ένα μουσικό όργανο?



    P-A-B-L-O
    12.07.2007, 15:22
    EGO PISTEYO POS THA HTAN KALITERA NA PAS SE ENA ODIO I SE DASKALO ALA AN THES NA MATHEIS GIA NAPEZEIS ME TIN PAREA SOU KAI NA PERNAS KALA TOTE ARKEI NA MATHEIS TIS BASIKES SIXORDIES
    delta66
    11.08.2007, 06:40
    Παράθεση:

    Θεμα προς σκεψη:
    Οι μουσικοι που παιζουν κλαρινο και βιολι στα πανηγυρια ειναι μουσικοι η οχι ?



    1) Δεν πηγαν στο Εθνικο Ωδειο, αλλα ολο και κανενας γερος θα τους εδειξε στη αρχη.
    Οι παραδοσιακοι μουσικοι ειναι πιο δυσκολο να παρουν μαθηματα γιατι οι καλοι μουσικοι
    δεν διδασκουν ευκολα πχ. για να μαθεις καλο κλαρινο πρεπει να σου δειξει λιγα πραγματα ο Πετρο-Λουκας Χαλκιας. Αντε βρες τον.
    2) Εγω ειμαι αυτοδιδακτος αλλα τωρα πλεον καταλαβαινω οτι θα ειχα γλιτωσει πολυ χρονο στην αρχη που ψαχνομουνα, αν μου εδειχνε καποιος λιγα πραγματα.
    Υ.Γ Ασχολουμαι με την ηλεκτρικη και ακουστικη κιθαρα και δεν εχω να "κερδισω" κατι απο τον φιλο που θελει να μαθει κλασσικη.
    Φιλικα.

    Alkemist
    17.08.2007, 02:59
    Πολύ αγενής ο τρόπος σου deathminor. Δεν ξέρω τις μουσικές σου σπουδές, αλλά παιδεία δεν σε δίδαξαν σωστά (συγνώμη που γίνομαι κακός, αλλά με δυσαρεστεί αφάνταστα να βλέπω ανθρώπους που καλούνται μουσικοί να εκφράζονται έτσι). Ώστόσο, θα συμφωνήσω μαζί σου σε ένα μέρος. Το ωδείο είναι ένας χώρος όπου είναι συγκεντρωμένες μουσικές γνώσεις και ευκαιρίες. Ένας δάσκαλος βοηθάει γιατί μπορεί να σου δώσει το κάτι που δεν έχει το βιβλίο. Όταν το βιβλίο γραφτεί δεν αλλάζει, αλλά τον δάσκαλο μπορείς να τον ρωτάς και να τον ξαναρωτάς.

    Εγώ, όμως, δεν έχω πάει για κιθάρα σε ωδείο και παρ' όλα αυτά έχω μάθει θεωρία, αρμονία κ.λπ. Μπορεί πολλοί να λένε ότι μετάνιωσαν που "έχασαν" τις ώρες τους στην κιθάρα, αλλά εγώ δεν θα το άλλαζα. Αυτές οι ώρες ήταν που με έκαναν να αγαπήσω τη μουσική. Η επιβεβαίωση και ανταμοιβη των κόπων μου, καθώς και η γνώση ότι μαθαίνω με των δύσκολο τρόπο με ωρίμασαν.

    Πιστεύω πως δεν υπάρχουν πολλοί μουσικοί που να μπορούν να σταθούν τεχνικά δίπλα σε ένα αυτοδίδακτο (όσον αφορά τα ίδια χρόνια εκπαίδευσης). Στο ωδείο κάνεις 1 ώρα την βδομάδα. Μόνος σου μπορείς να μαθαίνεις κάτι καινούργιο κάθε μέρα και είναι γνωστό ότι ένας αυτοδίδακτος έχει πολύ περισσότερο μεράκι από ένα σπουδαστή σε ωδείο.

    Επιπλέον, θέλω να σου πω πως το ωδείο δεν είναι απαραίτητο για να είναι μουσικός κάποιος, ούτε τα "χαρτιά" σε κάνουν καλύτερο μουσικο. Όταν ο Eddie Van Halen έκανε το tapping ευρέως γνωστό στον κόσμο δεν το είχε σπουδάσει σε κανένα ωδείο.

    Ακόμα, θέλω να σου αναφέρω, deathminor, κάτι που έχει συζητηθεί σε αυτο το forum και άλλες φορες. Το MusicHeaven δεν είναι τόπος για επαγγελματίες μουσικους. Είναι ένας χώρος για όλους και ασφαλώς μπορεί κάποιος που είναι "άσχετος" (Αν κα με κανένα τρόπο δεν θα τον χαρακτήριζα έτσι) να δώσει συμβουλές και λύσεις. Είναι ένα μέρος όπου τα άτομα ανταλλάσουν γνώσεις και εμπειρίες. Όσοι ξέρουν κάτι παραπάνω είναι εδώ για να διορθώνουν και όχι για να κράζουν.

    Ώστοσο, επειδή το θέμα δεν αφορά την ηλεκτρική, αλλά την κλασσική (ξέφυγα και εγώ άθελα μου) θα έλεγα ότι μπορείς να βρεις βιβλία, αλλά είμαι κάπως επιφυλακτικός. Το να μάθεις κλασσική έξω από το ωδείο είναι λίγο μάταιο (συγχωρέστε με αν κάνω λάθος). Δεν πρόκειται να παίξεις κλασσική με την παρέα σου ή on stage.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Alkemist στις 17-08-2007 03:26 ]


    deathminor88
    17.08.2007, 12:38
    Aυτη η συζητηση εγινε πριν καιρο. Δεν ξέρω αν διαβασες ολα τα posts. Oτι ειπα δεν εχει σχεση με ο αν ειναι καποιος επαγγελματιας η οχι. Ομως το πως μαθενεται σωστοτερα, πληρεστερα, αποτελεσματικοτερα, και γρηγοροτερα ενα μουσικο οργανο δεν ειναι δικη μου προσωπικη αποψη... Αν οντως ξερεις απο μουσικη, σε παρακαλω δες αυτα που μου ελεγε ο φιλος περι αρμονιων, ηθους κλπ. Αν και ειχαμε ξεφυγει απο το θεμα, καποια πραγματα ειναι καλυτερα να μην τα λες αν δεν τα ξερεις. Τελος το παιδι που ανοι3ε το post ρωτησε για κλασσικη κιθαρα. Πραγματικα, πως πιστευεις οτι θα μαθει δακτυλισμους χωρις δασκαλο? Δεν ρωτησε για ακουστικη, αλλα για κλασσικη (oπου bach, rossini κλπ και οχι απλα τραγουδακια με 3 ακκορντα). Οποτε αν δεν εννουσε κατι αλλο δεν βλεπω που εκανα λαθος. Και καποιες φορες, συζητωντας, μπορει να βγεις εξω απο τα ρουχα σου αν ακους πραγματα που εσυ μαθαινεις απο μικρος, να τα λενε οπως θελουν ατομα που δεν εχουν ιδεα πανω στο αντικειμενο. ΔΕΝ λεω οτι δεν πρεπει να τα λενε. Ολοι πρεπει να εχουν γνωμη και αποψη, αλλα να ακουν καποιους που ισως να γνωριζουν καλυτερα...
    Alkemist
    17.08.2007, 16:41
    Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου. Η κλασσική ωδείο θέλει. Αυτό είπα και εγώ. Ο τρόπος σου δεν μου άρεσε. Ασε το παιδί να βοηθήσει και ας ξέρει μόνο λίγα. Εσείς το κάνετε πεδιό μάχης το forum. Χάσατε το νοήμα της κοινότητας. Αν έχεις εμπειρία απο live και μουσικές παρέες θα ξέρεις ότι πάντα υπάρχει κάποιος άσχετος που θα πει τα δικά του. Δεν πρέπει να τον υποτιμάς. Αν δεν καταλαβαίνει το λάθος του μην τον κράζεις. Εσύ είσαι ο μουσικος.
    deathminor88
    17.08.2007, 17:51
    Γι αυτο σου ειπα να κοιταξεις τα ποστ... Γιατι οσο και αν εξηγουσα, οση υπομονη κι αν εκανα, αυτα που μου ελεγε ηταν ασχετα, και εδειχνε οτι δεν εχει την γνωση, ομως οπως και καθε ανθρωπος εχω και εγω ορια, και δεν ανεχομαι καποια πραγματα.