ελληνική μουσική
    548 online   ·  210.905 μέλη

    Η εκκλησία στην εποχή της τουρκοκρατίας.

    yiannisyiannis
    01.08.2007, 16:56
    StavmanR οι εκτάσεις του Αγίου Όρους διέπονται από συγκεκριμένο ιδιοκτησιακό καθεστώς. Δεν μπορεί να δημευτεί έκταση που έχει κατοχυρωμένο ιδιοκτήτη. Παρόλα αυτά, έχουν παραχωρηθεί στο κράτος εκτάσεις που ανήκαν στις μονές, με πρωτοβουλία των ίδιων των μονών.

    Όσον αφορά τον μοναχισμό, αγαπητέ μου οι ορισμοί του λεξικού του Τριανταφυλλίδη είναι πολύ φτωχοί για να χωρέσουν 20 αιώνες μοναστικής παράδοσης. Είναι ηλίου φαεινότερο ότι αν προσπαθήσει κανείς να προσεγγίσει τον μοναχισμό με υπεραπλουστεύσεις τύπου Τριανταφυλλίδη, θα οδηγηθεί σε λάθος συμπεράσματα. Η κοινωνικότητα αγαπητέ μου είναι ιδιότητα του χριστιανού, ακόμη και του ασκητού. Μην ξεχνάς άλλωστε, ότι ο Θεός που πιστεύουμε εμείς είναι Τριαδικός, δεν είναι μόνος του Μην συγχέεις λοιπόν την κοινωνικότητα με τον μοναχισμό, άλλο το ένα κι άλλο το άλλο.

    Τώρα για τα άλλα που λες, ο οποιοσδήποτε έχει ένα πιστεύω, θεωρεί την αντίθετη άποψη λανθασμένη, πλανεμένη. Τι πάει να πει αυτό;
    noizreduction
    01.08.2007, 17:01
    Παράθεση:

    Noizreduction, αφού εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τις μουσικές δυνατότητες και το πάθος των ανθρώπων αυτών, του πέταξαν σα στυμμένες λεμονόκουπες. Σου θυμίζει κάτι από σταρ-σύστεμ;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 01-08-2007 16:50 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 01-08-2007 16:54 ]





    Δυστυχως θα συμφωνησω και σε αυτο ( οχι επειδη συμφωνω μαζι σου, αλλα επειδη ισχυει ). Και αυτη η καταντια εχει αναγνωριστει απο τις νεοτερες γενιες ιερωμενων και ελπιζω η συντηριτικη παραταξη των "ιεραρχων" να αφησει και πιο ριζοσπαστικες ιδεες να περασουν στην λειτουργια της Εκκλησιας.

    Σε αυτο το forum δεν υπαρχει ενημερωση στην περιπτωση που καποιο μηνυμα δημοσιευθει την ωρα που γραφεις το δικο σου.
    StavmanR
    01.08.2007, 17:11
    yannisyannis, και η χούντα ορκίστηκε ως νόμιμη κυβέρνηση. Προφανώς, είχε κάθε συνταγματική ισχύ και προστασία και δεν έπρεπε να πέσει...Γιατί παραφράζεις αυτά που σου λέω; Το ιδιοκτησιακό καθεστώς έχει νόμιμη ισχύ μόνο ως χρησικτησία καθώς δεν συνάδει με το γενικότερο πλαίσιο περί ανθρωπίνων δικαιωμάτων και θρησκευτικής ελευθερίας η οποία αναφέρει ρητά την ίση μεταχείριση των φορέων των θρησκειών. Από τη μία λες ότι δεν πρέπει να δοθούν αντίστοιχες εκτάσεις γιατί προφανώς είναι παράνομο να κατέχουν εκκλησιαστικές οργανώσεις κρατικές περιουσίες και από την άλλη μου λες ότι νομίμως η ορθόδοξη εκκλησία καταχράται δημόσια έκταση.

    Οι ρίζες κάθε λέξης δηλώνουν την πρωταρχική πρόθεση την οποία αυτή ενσωματώνει. Αν δεν είχε το νόημα του μονάζω όπως αυτό ορίστηκε από τους γλωσσολόγους και όχι από αυτόκλητους ερμηνευτές όπως εγώ, κακώς έγινε χρήση του συγκεκριμένου όρου, δηλαδή οι ιδρυτές του δεν κατανοούσαν τη γλώσσα που ομιλούσαν. Αυτή η περίπτωση έχει επικίνδυνες προεκτάσεις για πολλά πράγματα που σήμερα πιστεύουμε...

    Αν το πιστεύω μου είναι μειωτικό ως προς το πιστεύω σου, τότε καταπατάται κάθε έννοια της θρησκευτικής ελευθερίας, όπως αυτή ορίζεται από το σύνταγμα. Έχεις το δικαίωμα να πιστεύεις στην αλήθεια της πίστεώς σου. Δεν έχεις το δικαίωμα να τη διαδίδεις ως μοναδική θρησκευτική αλήθεια. Έτσι ορίζεται από το σύνταγμα και από τα αντίστοιχα άρθρα των νόμων περί ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

    Ως προς την εκκλησιαστική περιουσία να σου θυμίσω και την περίπτωση της ορθής δημεύσεως της νόμιμης περιουσίας του Τέως Βασιλέως. Η παραχώρηση της εκκλησιαστικής περιουσίας αφορά την παραχώρηση για χρήση από όλους τους πιστούς. Μήπως πρέπει να αναθεωρήσουμε και το Άβατον σε αυτήν την περίπτωση; Αλλά να μην το προχωρήσω άλλο...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 01-08-2007 17:19 ]


    gexrag
    01.08.2007, 17:18
    φίλε StavmanR
    Πως μπορεί να ξέρει κάποιος ποια είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ;
    Αν γνώριζες εσύ θα την αναζητούσες αλλού;
    Αν όλοι ήξεραν ποια είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ θα είχε νόημα να εκφέρεις την άποψη πως
    απαγορεύεται να παρουσιάζεις τα πιστεύω σου ως ΑΛΗΘΕΙΑ. Κάτι τέτοιο δεν το
    απαγορεύει κανείς. Απαγορεύεται απλά ο προσυλιτισμός κάτι που είναι τελείως
    διαφορετικό.
    Συγνώμη που επενβαίνω.
    StavmanR
    01.08.2007, 17:21
    Δεν με ενδιαφέρει τί είδους αλήθεια ψάχνει ο καθένας. Με ενδιαφέρει αν η διάδοση της αλήθειας του προσβάλλει τη δική μου ως ψεύτικη ή κατώτερη. Όλα αυτά σε θρησκευτική βάση προς το παρόν.
    asxetos
    01.08.2007, 17:29
    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 01-08-2007 στις 15:54 έγραψε...

    Φίλε μου, σε αυτή την περίπτωση ο τίτλος του topic πρέπει να αλλάξει. Ο κλήρος αποτελεί ένα μικρό υποσύνολο της εκκλησίας. Όσο για τις πηγές σου, πως είσαι σίγουρος ότι επιστημονικά είναι αποδεκτές; Απόψεις εκφράζουν οι φίλοι μου οι αντιεξουσιαστές, τις οποίες απόψεις σέβομαι και με μερικές απ' αυτές συμφωνώ. Άλλο σέβομαι μια άποψη, συμφωνώ κι άλλο όμως το ιστορικό τεκμήριο

    Συμφωνώ για την ιστορία. Τελικά αντικειμενική ιστορία δεν μπορεί να υπάρξει, αφού ο κάθε ιστορικός εξιστορεί τα γεγονότα, αφού τα φιλτράρει σύμφωνα με τα προσωπικά του πιστεύω και βιώματα.


    Για την tren επειδη μου αρεσε η αντιπαραθεση της για την μυγα και τη μελισσα και συμφωνησα και εγω μαζι της θεωρω οτι ηταν παραβολικη επισης ....και πιστευω χωρις εμπαθεια προσωπικη τουλαχιστον προς το προσωπο σου.

    Σημαντικο υποσυνολο φιλε μου yiannisyiannis πιστευω αν και δεν κολλαμε στις λεξεις ετυμολογικα η εκφραστικα οταν θελουμε να εκφερουμε την αποψη μας και οχι να κανουμε αναλυση λεξεων.
    Οσο για τις πηγες το αν τις θεωρεις αβασιμες...μπορεις να ερευνησεις οπως κανω και εγω....αλλωστε καποιος σεβασμιος γεροντας ...ο οποιος δεν ζει τωρα..μου ειχε πει καποτε σε μια ερωτηση που ειχα κανει..."για τα παιδια της Αφρικης ..αν σωζεται η ψυχη τους επειδη δεν εχουν βαφτιστει στο ονομα του Χριστου καποια απο αυτα....μου ειχε πει οτι "ειναι θελημα θεου να βρουν το δρομο τους στην αληθινη πιστη...αρκει να ψαξουν" σεβαστη αποψη.......με αυτο το σκεπτικο ο καθενας μπορει να ερευνησει να ψαξει......εγω παντως το ψαχνω....οσο ζω..και οσο βλεπω την αδικια εναντια σε καθε συνανθρωπο μου ασχετως που πιστευει η αν πιστευει..... και χωρις φανατισμο και εμπαθεια, πιστευω οτι συμφωνεις και εσυ. Απλα στα πιστευω μου η χριστιανικη αποψη ..."να γυρισω και το αλλο μαγουλο" δεν υπαρχει και ουτε προκειται να υπαρξει. Το θεωρω πολυ ματαιο και αδικο για καποιους αλλους.

    Για την ιστορια....νομιζω οτι απαντησες εσυ για εμενα.

    Αληθεια gexrag η ΑΛΗΘΕΙΑ που γνωριζεις πολυ καλα εσυ.....και δεν ξερουμε οι υπολοιποι ..τι λεει για τη φτωχεια....την ανισοτητα, τους πολεμους, την αδικια, τις θυσιες των καποιων ανθρωπων και οχι θεων....για καλυτερες συνθηκες ζωης καποιων δεινοπαθουντων σε αυτο τον κοσμο. Εκτος αν ειναι τυφλη και μονοφθαλμη....για πες μας....
    gexrag
    01.08.2007, 18:28
    Φίλε μου StavmanR
    Εδώ ακριβώς σε αυτό που αναφέρεσαι επεμβαίνει και κατοχυρώνει ο σχετικός νομοθέτης την θρησκευτική ελευθερία.
    Πιστεύεις αυτό που πιστεύεις αλλά θέλοντας και μη κάποιες φορές το πιστεύω του
    άλλου έρχεται σε αντίθεση με το δικό σου. Και τότε τι κάνεις; Του αφαιρείς τον
    λόγο όπως απειλεί ο έτερος φίλος Ορφέας σε άλλο τόπικ (για να ερμηνεύσω όπως
    θέλω την απειλή που δέχθηκα την οποία θα σχολιάσω σε λίγο) ή απλά αγνοείς αυτό
    που λέγεται χωρίς να προκαλέσεις κανένα και λέγοντας απλά την άποψή σου όπως
    κατοχυρώνεται από την άλλη αρχή του συντάγματος που αναφέρεται στην
    ελευθερία του λόγου;
    Φίλοι μου τόσες μέρες απλά είμαι προκλητικός όπου βλέπω φαινόμενα
    παρανοήσεων μήπως και αποφασίσουν κάποιοι να δουν και από άλλες οπτικές
    γωνίες τα θέματα που σχολιάζουν.
    Πολλές φορές δεν είναι μία η σωστή θέση αλλά και δύο και τρεις. Μπορεί η δεύτερη
    να συμπληρώνει την πρώτη και κ.ο.κ.
    Τώρα πρέπει να ασχοληθώ και με τον φίλο που με περιμένει στη γωνία του άλλου
    τόπικ.
    StavmanR
    01.08.2007, 18:55
    Gexrag, ας επαναλάβω. Το γεγονός πως εγώ θεωρώ ότι υπάρχει πχ. παράδεισος κι εσύ δεν το θεωρείς, ονομάζεται προσωπική πεποίθηση και πίστη. Αναφαίρετο δικαίωμα. Το να διακηρύξω ότι η δική σου πίστη είναι ψευδής ή αναληθής, ονομάζεται ευθεία επίθεση στα πιστεύω σου. Το να διακηρύξω ότι η δική μου πίστη είναι η μόνη αληθινή συνιστά έμμεση επίθεση στα πιστεύω σου. Μιλούμε πάντοτε σε θρησκευτική βάση και όχι σε φιλοσοφική ή επιστημονική. Υπάρχει νομικός διαχωρισμός μεταξύ των. Η έκφραση της θρησκευτικής ελευθερίας περιλαμβάνει περιορισμούς που έρχονται να συμπληρώσουν τον έμπρακτο σεβασμό στα πιστεύω του άλλου.

    Αν πω εδώ μέσα ότι είμαι ο ΜΟΝΟΣ μη ηλίθιος, δεν επιτίθεμαι έμμεσα στην προσωπικότητά τους; Κάτι αντίστοιχο ισχύει και στην περίπτωση της θρησκευτικής ελευθερίας.

    Η αφαίρεση του λόγου από κάποιον αποσκοπεί όχι στην φίμωσή του, αλλά στην προσωρινή ή μόνιμη εφαρμογή των κανόνων του φόρουμ τους οποίους αποδέχθηκε κατά την είσοδό του, από ανθρώπους τους οποίους όρισε κάποιος που δεν έχει την υποχρέωση να λογοδοτήσει σε κανέναν. Η συμμετοχή μας είναι προαιρετική, όπως και η αποχώρησή μας όταν δεν ικανοποιούμαστε πλήρως ή εν μέρει.

    Αυτό το παραμύθι της μονο-οπτικής προσεγγίσεων των θεμάτων, κάπου πρέπει να σταματήσει καθώς μεγαλώσαμε. Αν έχεις αντίθετες ή συμπληρωματικές προσεγγίσεις είσαι ελεύθερος προφανώς να τις παρουσιάσεις. Έχει καταντήσει γραφική αυτή η ανούσια και αστήρικτη κριτική, όπως επίσης και κουραστική τουλάχιστον για τον υποφαινόμενο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 01-08-2007 19:00 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 01-08-2007 19:10 ]


    Tren
    01.08.2007, 19:11
    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 01-08-2007 στις 15:54 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 01-08-2007 στις 12:30 έγραψε...

    Eγω παλι παρατηρω απορημενη τα συνεχη υπαρξιακοθρησκευτικα ερωτηματα ολων αυτων που υποτιθεται πως εχουν βρει την απολυτη αληθεια και το φως το αληθινο και αρχιζω να νιωθω το αγχος τους..
    Ειναι φυσιολογικος ο πανικος τους και η αναζητηση επιβεβαιωσης των οσων πιστευουν απο τους υπολοιπους που δεν πιστευουν.Το μονο που δεν ειναι φυσιολογικο κατ'εμε ειναι το οτι εφοσον πιστευουν και αποδεχονται χωρις να ερευνουν,αυτοι αντιθετως ερευνουν συνεχως.
    Και ερωτω.Ποιος τελικα ψαχνεται?Ποιος τελικα τρωγεται με τα ρουχα του?Και ποιος ψαχνει για αποδειξεις?Αυτοι που εχουν εμπαθεια στον χριστιανισμο η αυτοι που εχουν συμπαθεια και πιστη?

    Εγω σεβομαι τον μοναχισμο ως επιλογη,σεβομαι το δικαιωμα του να πιστευει κανεις οτι θελει,δηλωνω ομως αθεη και παρατηρω πως με αυτη μου την δηλωση μπαινω αυτοματα σε μαυρη λιστα.Το να μην πιστευει καποιος στον Θεο με την μεγαλυτερη δημοτικοτητα δεν σημαινει απαραιτητα yiannisyiannis οτι εχει κλειστο μυαλο και βρωμικη καρδια η οτι ζει μεσα στο ψεμα.
    Σειρα μου λοιπον να ερευνησω αφου απ'οτι καταλαβα εχετε ολοι ετοιμες απαντησεις!!!!!!!





    Μήπως τα παρατηρείς μονόπλευρα και προκατειλημμένα; Το σκέφτηκες αυτό; Είσαι πολύ νέα στο ΜΗ και δεν έχεις πάρει γεύση συζητήσεων επί συζητήσεων και topics επί topics, αναφορικά με "υπαρξιακοθρησκευτικα" όπως τα ονομάζεις θέματα. Αν ανατρέξεις στα αρχεία του φορουμ, θα δεις ότι όλες αυτές οι συζητήσεις πυροδοτήθηκαν από topics που με τον α ή β τρόπο έβαλαν κατά του Χριστιανισμού. Ούτε ένα topic δεν ανοίχτηκε με θέμα "κατά της αθεΐας" ή "κατά της απιστίας" ή οτιδήποτε άλλο. Και το παρόν topic ανοίχτηκε για να βάλει ενάντια στην εκκλησία. Έτσι δεν είναι καλή μου; Σε ερωτώ λοιπόν, ποιος είναι εμπαθής εναντίον ποιου; Ποιός "τρώγεται με τα ρούχα του" όπως χαριτωμένα το λες; Κι από πότε όταν κάποιος βλέπει να βάλλονται οι απόψεις του, τα πιστεύω του και προσπαθεί να τα υπερασπιστεί, θεωρείται ότι έχει άγχος, πανικό κι όλα όσα φαιδρά αναφέρεις; Που να άνοιγε δηλαδή κι ένα topic που θα στρεφόταν εναντίον "μη χριστιανικών" θέσεων όπως κατ' εξακολούθησή αντίστοιχα topics σαν το παρόν έχουν ανοιχθεί. Τι θα λέγατε τότε, θα πέφτατε να μας φάτε. Ποια συμπεριφορά είναι εμπαθής και ποια δεν είναι αγαπητή tren?
    Όσο για τη λίστα που λες, σε καμιά μαύρη λίστα δεν έχεις μπει, τουλάχιστον όχι στη δική μου. Tren δεν με ξέρεις καν, πως είσαι τόσο σίγουρη που σε έχω κατατάξει; Δεν μπορείς να ξέρεις καν αν σε έχω κατατάξει. Εκτός αυτού πες μου σε παρακαλώ. Που ανέφερα ότι όποιος δεν πιστεύει "εχει κλειστο μυαλο και βρωμικη καρδια η οτι ζει μεσα στο ψεμα."; Σε προκαλώ πες μου πότε είπα κάτι τέτοιο;

    Tren η εντύπωση που μου δίνεις είναι ότι βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα και να δημιουργήσεις εντυπώσεις.

    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 01-08-2007 στις 12:30 έγραψε...

    Σας βλεπω ολους να φωναζετε Υπαρχει Θεος.Τον εχετε δει?Πως ειναι?Σας μιλαει?Τι σας λεει?Του απαντατε?Γυρισατε πισω στον χρονο και γνωρισατε το Χριστο?Ξερετε τοσο καλα την ιστορια?Απο που ?Απο τα βιβλια?Ποια βιβλια?Σας εμφανιστηκαν αγγελοι στο ξυπνιο και σας ειπαν ποια ειναι η ιεραρχια των ουρανων?Πως ειναι ο παραδεισος? Η κολαση?Τι κανει αυτη τη στιγμη η γιαγια μου?Με ποσες προσευχες σηκωνει το ακουστικο ο Θεος?Γιατι δεν μπορω να μπω στο ιερο μιας εκκλησιας?Γιατι δεν μπορω να παω στο αγιο ορος?Γιατι ο Χριστος πολλαπλασιασε τα ψαρια και τα ψωμια ενω οι ιερεις σημερα καρπωνονται δις?Που ακριβως και σε ποια βασιλεια θελουν να τα παραδωσουν?Γιατι οι ιερεις ενω βαφτιζονται κατα το χριστιανικο τελετουργικο ξαναβαφτιζονται?Δεν ειναι πρεπον να λενε εναν παπα Βρασιδα?
    Γιατι το φως που αντικρυζει κανεις οταν αγκαλιαζει τον χριστιανισμο ειναι τελειως μεταφορικο ενω η πιστη μας δεν πρεπει να δηλωνεται εξισου μ ου θα συνοδευεται απο μελετη των γραφων και τακτικη παρακολουθηση των μυστηριων μετα αγαθοεργιων και ψυχικων?Την καθε μ...α που γραφει ο καθε στερημενος ρασοφορος εγω πρεπει να την αποδεχτω ως λογο του Θεου?Απο που κι ως που?
    Μια απολυτη ψευδαισθηση και ενα εγκεφαλικο κολημα εγω πρεπει να το δεχτω ως πνευματικη αναζητηση?





    Μπορεί να τον έχουμε δει, που το ξέρεις εσύ; Έχεις συνομιλήσει με όλους όσους είχαν Θείες εμπειρίες κι έβγαλες το συμπέρασμά σου; Κι από την άλλη εσύ πως είσαι σίγουρη πως δεν υπάρχει Θεός; Ερεύνησες όλες τις γωνιές του σύμπαντος καβάλα σε ένα ταχυόνιο και είδες πως δεν υπάρχει; Κι ακόμη κι έτσι να είναι, πως είσαι σίγουρη πως τα ατελή ανθρώπινα αισθητήρια που όλοι διαθέτουμε θα μπορούσαν να αντιληφθούν την ύπαρξη του Θεού; Διάβασε προσεχτικά το topic το Σύμπαν είναι μια ψευδαίσθηση και θα πάρεις κάποιες απαντήσεις επ' αυτού. Θα μπορούσα κι εγώ να σου κάνω 1002 ερωτήσεις που θα αμφισβητούσαν την απιστία σου, αλλά δεν έχει νόημα. Θα σου δώσω όμως κάποιες απαντήσεις για τα υπόλοιπα που ρωτάς. Δεν ξαναβαφτίζονται οι ιερείς. Απλά όσοι γίνονται μοναχοί, είτε απλοί είτε ιερείς (ιερομόναχοι), κατά την κουρά τους, παίρνουν νέο όνομα. Δεν έχει όμως καμιά σχέση με βάπτισμα αυτή η διαδικασία. Επίσης ένας ιερέας μπορεί να λέγεται Βρασίδας, Αρχιμήδης, Πλούταρχος και γενικά διατηρεί το ίδιο όνομα που είχε πριν ιερωθεί. Ποιος σου είπε πως δεν είναι πρέπον; Όσο για τα υπόλοιπα που λες, περί στερημένων ρασοφόρων, περί της κάθε μ........ας που γράφουν κλπ. αυτά όλα καλή μου αποδεικνύουν ένα και μόνο πράγμα, εμπάθεια. Δεν μπαίνω στη διαδικασία να απαντήσω τίποτε εδώ.

    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 01-08-2007 στις 12:30 έγραψε...

    Ανθη και κοπριες οντως υπαρχουν παντου.Ομως τα ομορφοτερα ανθη ειναι αυτα που γευτηκανε την περισσοτερη κοπρια στην ριζα τους...Και οι μυγες και οι μελισσες εχουν λογο υπαρξης στο ζωικο βασιλειο του Πρωτομαστορα.Ο καλος χριστιανος δεν τα διαχωριζει σε καλα και κακα εντομα.Ετσι λεει ο διασημος Θεος σας.Αλλο που οι αγαθοι πιστοι του ανακαλυψαν την μυγοσκοτωστρα για την μυγα ενω αντιθετα φτιαξανε μελισσια για τις μελισσες.Κατι δειχνει κι αυτο..




    Η τεχνική λόγου αγαπητή tren είχε αναπτυχθεί από τους σοφιστές στην αρχαία Ελλάδα και τελειοποιήθηκε από τους πολιτικούς στις μέρες μας. Σκοπός της τεχνικής αυτής ήταν άλλο να σε ρωτάνε κι άλλο να απαντάς. Κάτι σαν αυτό που κάνεις εσύ εδώ τώρα, διότι η αφήγηση με τη μέλισσα και την μύγα ήταν καθαρά παραβολική και ουδεμία σχέση έχει με όσα αναφέρεις. Δεν το κατάλαβες; Εκτός κι αν εσύ στο ανθοδοχείο σου δεν βάζεις τα άνθη αλλά την κοπριά που τα έθρεψε. Ενδιαφέρουσα προσέγγιση δεν λέω, αλλά εγώ θα προτιμήσω τα άνθη.

    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 01-08-2007 στις 12:30 έγραψε...

    Αγαπητέ φίλε yiannisyiannis συγκεκριμενοποιώ. Εννοώ τον Κλήρο...Οσο για την εγκυρότητα των πηγών μου είναι τόσο έγκυρες όσο οι δικές σου.......οι πηγές στο πρωτο ποστ λοιπόν είναι απο το περιορισμένης κυκλοφορίας περιοδικό “Black out”.




    Φίλε μου, σε αυτή την περίπτωση ο τίτλος του topic πρέπει να αλλάξει. Ο κλήρος αποτελεί ένα μικρό υποσύνολο της εκκλησίας. Όσο για τις πηγές σου, πως είσαι σίγουρος ότι επιστημονικά είναι αποδεκτές; Απόψεις εκφράζουν οι φίλοι μου οι αντιεξουσιαστές, τις οποίες απόψεις σέβομαι και με μερικές απ' αυτές συμφωνώ. Άλλο σέβομαι μια άποψη, συμφωνώ κι άλλο όμως το ιστορικό τεκμήριο.

    @ StavmanR
    Περί εμπάθειας μίλησα με στοιχεία κι αναφέρθηκα και σε παλιότερα σχετικά topics. Δεν προσπέρασα επιμελώς την ερώτησή σου, απλά την θεώρησα εκτός θέματος. Αν όμως επιμένεις να σου απαντήσω, πιστεύω πως το κράτος δεν πρέπει να παραχωρήσει σε καμιά θρησκεία εκτάσεις, ούτε καν στην επικρατούσα.

    Δεν έχει να κάνει με αυθυποβολή αυτό που ανέφερα, παρανόησες. Έχει να κάνει με την αφήγηση με την μύγα και την μέλισσα.

    Όσο για τον μοναχισμό αγαπητέ StavmanR, στην ορθόδοξη παράδοση έχει εξελιχθεί σε πάρα πολλές μορφές. Ο ασκητισμός είναι μόνο μια κατεύθυνση. Είναι παράλογο και ισοπεδωτικό να τον απορίπτεις και μάλιστα να τον θεωρείς διαστροφή, τη στιγμή που γέννησε μεγάλες μορφές όπως π.χ. Μέγας Αθανάσιος, Μέγας Βασίλειος, Άγιος Ιωάννης Κλίμακος και πολλοί άλλοι. Κανείς από αυτούς δεν ήταν ασκητής. Όσον αφορά τους λεγόμενους παπα-ροκάδες, τι να σου πω; Υπάρχουν εκατοντάδες μοναστήρια στην Ελλάδα κι εσύ παίρνεις σαν μέτρο σύγκρισης αυτούς; Το μόνο που σου λέω είναι ότι με αυτή τη λογική, ηθελημένα θα οδηγηθείς σε λάθος συμπεράσματα.

    Σχετικά με τους Η/Υ και τη χρήση τους στις μονές.....Μήπως γνωρίζεις πως σώθηκαν τα κείμενα της αρχαιοελληνικής γραμματείας; Πως έφτασαν στις μέρες μας τα κείμενα του Αριστοτέλη, του Πλάτωνα κλπ.; Από τους βυζαντινούς αντιγραφείς που ήταν μοναχοί. Μακάρι να υπήρχαν Η/Υ και τότε. Στις βιβλιοθήκες των μοναστηριών σήμερα υπάρχει ένας τεράστιος πλούτος και η ψηφιοποίηση αυτού του υλικού που συντελείται μέσω Η/Υ, είναι ο καλύτερος τρόπος για να πάρουμε γεύση όλοι εμείς. Εκτός αυτού υπάρχουν και πιο ταπεινές χρήσεις των Η/Υ. Κάποια μοναστήρια του Αγίου Όρους δέχονται 60-70 επισκέπτες ημερησίως, οι οποίοι φιλοξενούνται στον ξενώνα της μονής. Με τόσους επισκέπτες, πρέπει η μονή να έχει υποδομή ξενοδοχείου, οπότε ο Η/Υ κρίνεται απαραίτητος.

    Συμφωνώ για την ιστορία. Τελικά αντικειμενική ιστορία δεν μπορεί να υπάρξει, αφού ο κάθε ιστορικός εξιστορεί τα γεγονότα, αφού τα φιλτράρει σύμφωνα με τα προσωπικά του πιστεύω και βιώματα.




    Καλε μου Γιαννη,φυσικα και τα βλεπω μονοπλευρα τα πραγματα .Για την δικη μου πλευρα μιλαω παντα σε αντιθεση με σενα που μιλας για ολων των αλλων πλην της δικης σου.Η καταδικη μου πλευρα λοιπον ειναι αυτη που ανελυσα.Η δικη σου ειναι προφανως αυτη που σου ριξανε στην κολυμπηθρα.Το ιδιο επαθα κι εγω και πολυς αλλος κοσμος.Αλλοι κανανε γαργαρα το νερο της και το χουνε στο στομα ακομα κι αλλοι οπως εγω το καναμε φτου...Δικαιωμα μας.Νομιζω???
    Το λοιπον ,εγω δεν γραφτηκα στο Music Heaven για να πεσω σε βαρια περισυλλογη και να στοχαστω τα κειμενα των διαφορων τοπικς.Ειμαι νεα οντως στον χωρο αλλα αυτο δεν αφαιρει σε τιποτα το δικαιωμα να εκφερω αποψη.Παρατηρω λοιπον τωρα και οχι το 2004..οτι ανοιγονται η παρουσιαζουν κινητικοτητα πολλα θεματα απο ανθρωπους που ασπαζονται με θερμη τον χριστιανισμο και επαναλαμβανω απορω..


    Όταν δεν πιστεύουμε σε κάτι γιατί το πολεμάμε τόσο πολύ ?

    Μεταθανάτιες εμπειρίες

    Τελικά το πιστεύω σε κάποιον μήπως είναι απλά μια δημιουργία από κάποιον???

    Ιουδας ο σωτηράς μας?????

    Θεός ή Ανθρωπος

    Ο Αδάμ και η Εύα...

    Να απαγορευθουν οι θρησκειες


    Επισης δικαιωμα μου να απορω.

    Δεν διαβαζω τοπικς για ψευδαισθησεις,γραφω δικα μου παραμυθια.Συγνωμη αλλα οταν μου λες να βρω απαντησεις στο θεμα το συμπαν ειναι μια ψευδαισθηση τι να σου απαντησω?Και μη μου κανεις 1002 ερωτησεις αφου θα μπορουσες να αμφισβητησεις την αθεια μου ,κανε μου δυο μονο δεν χαλασε ο κοσμος.Οφειλω να επισημανω πως υπεκφευγεις απαντοντας επιλεκτικα στα εκκλησιαστικα και οχι στα περι Θεου κι ανθρωπου.


    Ενας ανθρωπος που μασαει τις ιδιες καραμελες και που παρεπιπτοντως ειναι και δανεικες μονο πανικο δειχνει και ανασφαλεια.Τι θελετε ακριβως?Να σκυβουμε τα κεφαλια σαν τα προβατα στις δικες σας αληθειες (τις οποιες ακομα ψαχνετε) και να πλενουμε το στομα μας οταν μιλαμε για τα θεια(τα οποια παλι τα ψαχνετε)?

    Ποια εκκλησια και σε ποια παραδειγματα και εξαιρεσεις αναφερεστε?Τι με ενδιαφερουν εμενα οι εξαιρεσεις?Θα κανω τον γυρο του κοσμου με σκοπο της ζωης μου να βρω εναν αξιο πνευματικο?Αυτα τα κανουν οι αργοσχολοι.

    Τον Θεο τον εψαξα αρκετες φορες χωρις γαλαξιακες βολτες.Οταν τον εψαξα ηταν απασχολημενος.Τωρα δεν αδειαζω εγω..


    Παρακατω..

    Δεν απανταω αλλα αντ'αλλων στην παραβολη σου απο αυτο που επισημανες εσυ ο ιδιος με σνομπισμο.Ειμαι σαφεστατη.Οι μυγες καθονται στις κοπριες γιατι ετσι τις εφτιαξε ο Δημιουργος σας.Σωστα?Το ιδιο και οι μελισσουλες.Το οτι ειναι διαφορετικα εντομα με διαφορετικα γουστα δεν τα κατηγοριοποιει σε καλα και κακα.Κακη μυγα-καλη μελισσα.Ειναι διαφορετικα απλως.Σαν να λεμε μαυρο φτερωτο εντομο-κιτρινομαυρο φτερωτο εντομο.Η παραθεση σου αυτη δηλωνει πολλα πραγματα για σενα κι ας μην σε ξερω.

    Επισης το βαζο υποδηλωνει βιαιη διακοπη του ανθους απο τη ριζα του για καθαρα διακοσμητικους λογους.Εγω αναφερομαι στο φυσικο χωρο που θελει την κοπρια και το λουλουδι ενιαια και αχωριστα.Μαζι πανε αυτα τα δυο.Ετσι τα εφτιαξε κι αυτα ο Θεος.

    Ο δε Υιος του (και θα στο θυμησω εγω που ειμαι αθεη και δεν τον ασπαζομαι)ειπε, οταν κατα τας γραφας μας εκανε την τιμη να κατεβει στον κοσμο μας ,οτι οι "κοπριες "εχουν γι αυτον μεγαλυτερη αξια και σημασια απο τα ανθη και αποκλειστικα μ'αυτες ασχοληθηκε..Εσυ συνεχισε να προτιμας τα ανθη.

    Τα :"Προσπαθεις να δημιουργησεις εντυπωσεις"σε οσους κολλησε η βελονα τους η εχουν κατεβασει την μιση βιβλιοθηκη τους κατω και ξεφυλλιζουν.

    Τελος,αγαπητε Yianni συμπερασματα βγαζω καθημερινως και τα αναιρω σε δευτερολεπτα αντικαθιστοντας τα με καινουργια.
    Εσυ?
    gexrag
    01.08.2007, 19:26
    ΝΑΙ φίλε μου StavmanR
    Δεν είναι δυνατόν να πιστεύεις ότι διαδίδω τα πιστεύω μου ως μόνη ΑΛΗΘΕΙΑ. Στα
    κείμενα που παρέθεσα αναφέρεται κάπου ότι ΑΛΗΘΕΙΕΣ υπάρχουν σε όλες τις
    Θρησκείες όπως και ανακρίβιες. Αν δεν συνέβαινε αυτό απλά θα υπήρχε ΜΙΑ
    θρησκεία.
    Δεν θα συνεχίσω να αναλύω μια που με πολύ ΛΥΠΗ διαπιστώνω πως είσαστε ένα
    ΚΛΕΙΣΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ που δεν δέχεσται αντιπαραθέσεις στα απόλυτα πιστεύω σας.
    ΤΕΛΟΣ δεν έχει νόημα η παρουσία μου εκεί όπου δεν είναι επιθυμητή. Υπάρχουν
    όμως ΔΥΟ- ΤΡΕΙΣ ψυχούλες εδώ μέσα που δεν θα ήθελα να χάσω επαφή μαζί τους.
    Σύντομα ο ελάχιστος χρόνος μου περιορίζεται ακόμη περισσότερο οπότε μάλλον δεν θα ενοχλώ.
    Πολλές φορές προκαλείτε τους άλλους χωρίς κανένα λόγο.
    Όταν έκανα την εγγραφή μου ένιωθα πως ο χώρος αποτελείτε από ευαίσθητες
    ψυχούλες όπως αρμόζει στους ανθρώπους της μουσικής.
    Γνωρίζω πως πολλά μέλη δεν γνωρίζουν ούτε μία νότα αλλά παρουσιάζονται
    οργανοπαίχτες. Όταν μπήκα δήλωσα πως απλά είμαι ΦΙΛΟΣ της μουσικής δείγμα
    της ειλικρίνειάς μου.
    Αν δεν εκρεμούσε κάποια επικοινωνία με μέλη ίσως να αποφάσιζα την οριστική
    διαγραφή μου. Αυτό όχι γιατί το απαιτείτε εσείς αλλά γιατί δεν θέλω να προκαλώ
    προβλήματα. Είναι άδικο όμως για αυτά τα μέλη να αποχωρήσω τώρα. Σύντομα και
    εφόσον συνεχίσει η ΑΘΛΙΑ συμπεριφορά ανθρώπων που απαιτουν να διώξουν
    κάποιον έστω για λίγο από χώρο που δεν τους ανήκει θα γίνει αυτό που ζητάτε. Οι
    απειλές μου σε άλλο τόπικ δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να γίνουν
    πραγματικότητα. Δεν είμαι τέτοιος τύπος που θέλει απλά να στεναχωρεί για να
    στεναχωρεί. Απλά κάποιες φορές προσπαθώ να οδηγήσω την σκέψη κάποιων και σε άλλες κατευθύνσεις.
    Tren
    01.08.2007, 19:43
    Εγω δεν μπορω παρα να συμπασχω στην πικρα σου Gexy.Υπομονη και μην χανεις την πιστη σου ..

    Και τωρα συγνωμη που δεν μπορω να παρευρεθω αλλο στην κουβεντα ,καθως σοβαροι λογοι μου επιβαλλουν να αποχωρισω για λιγο .Το αθηναικο κεντρο ειναι υπεροχο αυτην την εποχη !!!!!!!!



    asxetos
    01.08.2007, 19:58
    gexrag κανεις ενα πολυ μεγαλο λαθος που ουσιατικα μας κατηγορεις για ΚΛΕΙΣΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ...υπεκφευγεις θεωρω...και μαλλον εχεις στριμωχτει στη γωνια...και δεν μπορεις να επιτελεσεις το εργο που σου εχει ανατεθει....αν υπαρχει και αν ειναι ετσι.

    Αν θελεις να φυγεις ειναι δικαιωμα σου ...αλλα κανενας δεν σε διωχνει....και ουτε σε προκαλεσε. ΕΣΥ.... οχι προκαλεις....αλλα αναμασας σαν κασσετα συνεχως τα ιδια πραγματα για την ΑΛΗΘΕΙΑ...και την ΑΛΗΘΕΙΑ.....
    Βρε φιλε ...εισαι μεγαλο παιδι.....δεν μπορεις να καταλαβεις....οτι η ΑΛΗΘΕΙΑ αυτη μας εχει κουρασει εδω και αρκετες ημερες....δηλαδη πρεπει να κανουμε δηλωση πολιτικοθρησκευτικων φρονηματων...εδω περα και να τρωγομαστε σαν τα κοκορια....οσοι πιστευουν και οσοι δεν πιστευουν σε θεους και δαιμονες?
    Ημαρτον.....τοσα θεματα εχει το Μusic Heaven γιατι εσυ κολλας στην ΑΛΗΘΕΙΑ σου παρασερνοντας και εμας τους "αφελεις" μαζι σου ...και μας κατηγορεις και απο πανω.....αφου στο κατω κατω εισαι και φιλος της μουσικης, δεν εχεις ανοιξει ενα ποστ σου σε σχεση με τη μουσικη που δεν ειδε κανεις εδω περα, περα απο την ΑΛΗΘΕΙΑ σου.
    Δεν ξερω αν ανηκεις σε σεχτα...η σε φραξια...δικαιωμα σου ειναι... αλλα "οπως λεει και ο λαος ""το πολυ το κυριε ελεησον το βαριεται και ο παπας"".
    Εισαι εγωιστης λυπαμαι που στο λεω.....και μην αναλυσεις την λεξη ...παλι με την ΑΛΗΘΕΙΑ σου....

    gexrag
    01.08.2007, 21:50
    Φίλη Tren
    Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, καθώς και για τον τιμητικό τίτλο που μου έδωσες.
    Δεν σας ενοχλώ. Εσείς ενοχλείστε χωρίς να ξέρω γιατί.
    Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο ενοχλείτε κάποιος όταν ακούει για ΑΓΑΠΗ ή για την ΑΛΗΘΕΙΑ (ΙΗΣΟΥΣ).

    Φίλε μου asxetos
    Εσύ δεν χρειάζεται να απολογείσαι για συμπεριφορές άλλων. Γνωρίζω ότι έχω
    μερίδιο ευθύνης και θεωρώ πως αυτό είναι το μεγαλύτερο μια που αν δεν έδινα
    σημασία απλά θα με χαρακτήριζαν κάποιοι ως υπεκφυγέα όπως έγινε. Έτσι επέλεξα
    εγώ να μην χαλάσω κανενός χατήρι και να επιτρέψω στον εαυτό μου να οδηγηθεί
    σε συμπεριφορές ανάλογες με αυτές στις οποίες αναφέρομαι.
    Τον τραβηγμένο χαρακτηρισμό ως κλειστό κύκλωμα τον χρησιμοποίησα απλά για
    να ταρακουνήσω ορισμένους που νομίζουν πως έχουν το "ΑΛΑΘΗΤΟ".
    Για την μουσική δεν γνωρίζω πολλά για να κάνω καταχωρήσεις. Βλέπεις
    παραδέχομαι την ασχετοσύνη μου όπου υπάρχει.
    Απολαμβάνω κάθε είδους μουσική αρκεί να μου αρέσει η μελωδία και να ¨στέκει¨ο
    στίχος. Λατρεύω όμως την Βυζαντινή μουσική μια που εκεί ο στίχος είναι
    ταυτόχρονα και πολύ μεγάλες προσευχές.

    okanenas
    01.08.2007, 23:09
    Ωραίο κομμάτι είναι και το Lucifer
    του Alan Parson's Project

    mnk
    02.08.2007, 00:04
    Ενημερωμένο σε βρίσκω okanenas.
    Και δεν εννοώ από μουσική άποψη .
    okanenas
    02.08.2007, 00:25

    movflower
    02.08.2007, 02:19
    Δεν ξέρω τι κηρύγματα έχει ο καθένας.
    Είδα στον τίτλο τουρκοκρατία και βλέπω ποστς περί υπολογιστών και κινητών.

    Πιστή άπιστη είμαι, μα αναγνωρίζω ότι χωρίς την Ορθόδοξη Εκκλησία, ο ελληνισμός της Κύπρου θα ήταν δύσκολο να σωθεί από τους Τούρκους. Και πριν από αυτούς, από τους Ενετούς, τους Φράγκους, την εισαγωγή Λατίνων και Μαρωνιτών με στόχο τον καθολοκισμό του νησιού.
    Ίσως για άλλους να μην έχει καμία σημασία. Για μένα, έχει.
    Έπειτα, η Ορθόδοξη Εκκλησίας της Κύπρου έδωσε μεγάλα χρηματικά ποσά για την Επανάσταση του 1821.

    Η νεώτερη ιστορία, των τελευταίων 60 χρόνων, και η στενή σχέση της με την πολιτική, με θλίβει αλλά δεν είμαι σε θέση να την κακοχαρακτηρίσω.

    Φιλιά!
    noizreduction
    02.08.2007, 10:10
    Movflower, επειδη ημουν προσφατα στην Κυπρο...μηπως ο,τι δεν πετυχαν τοσο καιρο ολοι αυτοι που ανεφερες, το πετυχαν οι πολιτικοι; Προσωπικα απαγοητευτηκα απο το ποσοστο του αλλοδαπου πληθυσμου που ζει αναμεσα στους Ελληνοκυπριους. Ιδιαιτερα στη Ληδρας και στην Πλατεια Σολωμου, η κατασταση ηταν χειροτερη και απο την Ομονοια των Αθηνων!
    Οσο για την Εκκλησια και τους Τουρκους...Λυπαμαι, αλλα ο Μακαριος εβαλε το "χερακι" του ωστε το 18% της "μειονοτητας" των Τουρκοκυπριων, να γινει πανω απο 30% στο νησι με την εισοδο των δυναμεων "ασφαλειας" των Τουρκων.
    Και γνωριζω επισης πολυ καλα, πως εαν η ελλαδικη Εκκλησια παρεμβαινει στην πολιτικη της χωρας, η κυπριακη Εκκλησια ειναι η πολιτικη της χωρας.
    Συγνωμη που ακουγομαι λιγο αυστηρος, αλλα πραγματικα η απογοητευση τοσο απο την πολιτικη αρχη, οσο και απο την εκκλησιαστικη ειναι εντονη και θεωρω πως αν μη τι αλλο σε εναν τοπο οπου κινδυνευει καθημερινα να χασει τα εδαφικα του ορια, ειναι απιστευτο να φροντιζει να μην διατηρει την εθνικη του ταυτοτητα.
    movflower
    02.08.2007, 13:18
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 02-08-2007 στις 10:10 έγραψε...

    Movflower, επειδη ημουν προσφατα στην Κυπρο...μηπως ο,τι δεν πετυχαν τοσο καιρο ολοι αυτοι που ανεφερες, το πετυχαν οι πολιτικοι; Προσωπικα απαγοητευτηκα απο το ποσοστο του αλλοδαπου πληθυσμου που ζει αναμεσα στους Ελληνοκυπριους. Ιδιαιτερα στη Ληδρας και στην Πλατεια Σολωμου, η κατασταση ηταν χειροτερη και απο την Ομονοια των Αθηνων!
    Οσο για την Εκκλησια και τους Τουρκους...Λυπαμαι, αλλα ο Μακαριος εβαλε το "χερακι" του ωστε το 18% της "μειονοτητας" των Τουρκοκυπριων, να γινει πανω απο 30% στο νησι με την εισοδο των δυναμεων "ασφαλειας" των Τουρκων.
    Και γνωριζω επισης πολυ καλα, πως εαν η ελλαδικη Εκκλησια παρεμβαινει στην πολιτικη της χωρας, η κυπριακη Εκκλησια ειναι η πολιτικη της χωρας.
    Συγνωμη που ακουγομαι λιγο αυστηρος, αλλα πραγματικα η απογοητευση τοσο απο την πολιτικη αρχη, οσο και απο την εκκλησιαστικη ειναι εντονη και θεωρω πως αν μη τι αλλο σε εναν τοπο οπου κινδυνευει καθημερινα να χασει τα εδαφικα του ορια, ειναι απιστευτο να φροντιζει να μην διατηρει την εθνικη του ταυτοτητα.



    Δεν διαφωνούμε σε τίποτα! :))))))))
    Όμως δεν αναφέρθηκα στο μακαριακό (κυπριανικό ή τασσικό καθεστώς). Είπα ότι με θλίβη η ανάμιξή της Εκκλησίας στην πολιτική τα τελευταία 60 χρόνια, για προφανείς λόγους.
    Σχολίασα θετικά, την σωστή ανάμιξη της Εκκλησίας κατά την Τουρκοκρατία και νωρίτερα.
    Όσο για τη Λήδρας, είναι όντως έτσι η εικόνα, όπως την περιγράφεις, όμως είναι μια εικόνα που επικρατεί στην Ευρώπη γενικά, και δεν με πειράζει η έλευση ξένων, που θέλουν απλά να εργαστούν για ένα καλύτερο αύριο.
    Τώρα τα αντιφατικά γεγονότα μετά το ΌΧΙ του δημοψηφίσματος, εγώ τα ήξερα, τα έβλεπα και τα βλέπω. Δυστυχώς ή ευτυχώς. Όμως κι αυτό δεν έχει να κάνει με το τόπικ.
    Αν θες το συζητούμε κάπου αλλού! :)))))

    Πολλά φιλιά!
    gexrag
    02.08.2007, 16:39
    Αγαπητή mnk
    Με εκπλήσεις και συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.
    Σχετικά με τον Μακάριο είναι πολύ πονεμένη ιστορία. Δεν υπάρχει μέχρι σήμερα
    καμία λεπτομερής ανάλυση σχετικά με τις πραγματικές προθέσεις του για το
    Κυπριακό κράτος και κυρίως παρατηρώ ότι εκτοξεύονται αστήρικτες κατηγορίες
    εναντίων ενος αμφιλεγόμενου προσώπου.
    Χαιρετώ το λουλούδι που είχα μέρες να δω καταχωρήσεις του και που μόνο με την
    παρουσία της ανέβασε το επίπεδο αντιπαράθεσης. Συμφωνώ movflower μαζί σου μια
    που αυτή είναι η πραγματικότητα και αφορά τόσο τους Κύπριους όσο και τους
    υπόλοιπους Έλληνες.