ελληνική μουσική
    334 online   ·  210.920 μέλη

    Η εκκλησία στην εποχή της τουρκοκρατίας.

    ogyon21
    03.08.2007, 16:20
    Αν και πολλα τα ετρεξα γιατι τα βαρεθηκα... Γενικα φιλε Ασχετος και TRen σας παω.. Συμφωνω απολυτα(Σχεδον....LoL)... Παντως εχουν απιστευτο γελιο ολα τα τοπικ στα οποια ολο και καποιος θρησκος πεταγεται προσβεβλημενος να υποστηριξει τα πιστευω του καθως και τα αμαρτηματα του κληρου.. Ειναι πραγματικα διασκεδαστικα, και ετοιμαζω και Τοπ10 απο τετοια ποστ.. (Σιγουρα θα πιασει καδο το συγκεκριμενο αλλα οσο αντεξει). Ειναι ομορφο να βλεπει κανεις καποιον να κατηγορρει για εμπαθεια εναν αθρησκο και να μιλαει με παθος για το δογμα του. Ειναι εως και συγκινητικο... Γι'αυτο επιτρεψτε μου να παρεθεσω 4 στιχους που πραγματικα δεν κολλανε καθολου με το θεμα, ομως θα το κανω μιας και συγκεκριμενες απαντησεις που δεν κολλανε εξησου μου δινουν το κουραγιο...

    "Ενα σπιτι καιγεται
    καιγεται η καρδια μου,
    καιγονται τα ματια μου
    και τα ονειρα μου..."

    (σιγουρα σπιτι μαγισσας θα ηταν).. Ολο αυτο αφιερωμενο με Backround, Manson και μια φωτο του Crowley στον τοιχο να ομορφαινει την κουζινα...
    Tren
    03.08.2007, 20:59
    Παράθεση:

    Το μέλος ogyon21 στις 03-08-2007 στις 16:20 έγραψε...

    Αν και πολλα τα ετρεξα γιατι τα βαρεθηκα... Γενικα φιλε Ασχετος και TRen σας παω.. Συμφωνω απολυτα(Σχεδον....LoL)... Παντως εχουν απιστευτο γελιο ολα τα τοπικ στα οποια ολο και καποιος θρησκος πεταγεται προσβεβλημενος να υποστηριξει τα πιστευω του καθως και τα αμαρτηματα του κληρου.. ...

    "Ενα σπιτι καιγεται
    καιγεται η καρδια μου,
    καιγονται τα ματια μου
    και τα ονειρα μου..."

    (σιγουρα σπιτι μαγισσας θα ηταν).. Ολο αυτο αφιερωμενο με Backround, Manson και μια φωτο του Crowley στον τοιχο να ομορφαινει την κουζινα...





    asxetos
    04.08.2007, 21:07
    δεν εχω τη φωτο ogyon21... αλλιως θα την εβαζα....
    asxetos
    04.08.2007, 22:23
    απο την κουζίνα κατευθείαν.....



    επισυναπτόμενα: crowley_family.jpg 
    petroukios
    05.08.2007, 18:16
    Ωραία η αντιπαράθεση παιδιά και δε μπορώ να αποφύγω την πρόκληση να καταθέσω κι εγώ κάποιους προβληματισμούς μου.
    Βασικά, δε μπορώ να κατανοήσω αυτή την εμμονή περί αληθείας. Θα ήμουν πολύ ευτυχισμένος αν μπορούσα να συναντήσω τον ΑΝΘΡΩΠΟ που κατέχει άπασα την αλήθεια και να του ζητούσα να φωτίσει την ψυχή μου και το νου μου που ταλανίζονται να βρουν απαντήσεις τόσο σε απλά και καθημερινά ερωτήματα όσο και σε μεταφυσικά!
    Εάν τώρα κάποιος είναι βαθύτατα θρησκευόμενος ή προσηλωμένος στον αθεισμό, οφείλω να ομολογήσω ότι μου είναι παντελώς αδιάφορο. Ποτέ δε θα μπορούσα να χαρακτηρίσω έναν άνθρωπο και να τον εντάξω σε μαύρη λίστα με βάση τα θρησκευτικά του πιστεύω. Άλλωστε , την ανεξιθρησκεία ,την υπαγορεύει το Σύνταγμα της πατρίδας μας. Αυτονόητα πράγματα.
    Ο προβληματισμός μου εστιάζεται στο ρόλο που έχει η εκκλησία ως επίσημος φορέας στα κοινά αυτού του τόπου, ποιες οι αρμοδιότητες της και ο τρόπος με τον οποίο πολλές φορές παρεμβαίνει σε διάφορες πτυχές του καθημερινού βίου.
    Με την απλή λογική που διαθέτω μου είναι πολύ δύσκολο να βρω κάποια πειστική εξήγηση για το ελληνικό παράδοξο να έχουμε υπουργείο εθνικής παιδείας και θρησκευμάτων. Θα το αντιλαμβανόμουν ,εάν ζούσα σε κάποιο κράτος της Ανατολίας που έχει παράδοση στα Θεοκρατικά καθεστώτα ,αλλά για ένα κράτος μέλος της Ε.Ε ειλικρινά μου είναι αδιανόητο.

    Θα αναφέρω ένα παράδειγμα της παρέμβασης της εκκλησίας στα εκπαιδευτικά πράγματα που συνέβη στην Κέρκυρα πριν από δύο χρόνια κατά τη διάρκεια σεμιναρίων για τα νέα βιβλία που εισήχθησαν στο δημοτικό σχολείο.
    Κι ενώ όλοι περιμέναμε εναγωνίως επιστημονικό προσωπικό να συζητήσουμε πάνω στη φιλοσοφία των νέων βιβλίων και να θέσουμε ερωτήματα, τελικά μας προέκυψαν ως επίσημοι προσκεκλημένοι ,συμπαθέστατοι κατά τα άλλα ιερείς,που με έναν άκρατο διδακτισμό παραπονιόντουσαν διότι δεν καλλιεργείται το Ορθόδοξο θρησκευτικό συναίσθημα με βάση τα δικά τους μέτρα και σταθμά.
    Ένα μικρό παράδειγμα,το οποίο όμως προσβάλλει την νοημοσύνη πολλών ανθρώπων κι ιδιαίτερα με τέτοιου είδους διδαχή την οποία προσωπικά δε μπορώ να δεχτώ ούτε ως αποτέλεσμα επαγγελματικής διαστροφής.
    Αυτό ,φυσικά,δε σημαίνει πως η εκκλησία απαγορεύεται να έχει άποψη αλλά ο τρόπος με τον οποίο παρεμβαίνει σε διάφορα ζητήματα εξωθεσμικά προκαλεί σύγχυση και πολλές φορές αγανάκτηση.

    Τελειώνω με μια ακόμη απορία και παρακαλώ όποιος έχει μια απάντηση να την καταθέσει.
    Δε μπορώ να διανοηθώ ότι ο Ιησούς Χριστός ερχόμενος στη γη για να άρει τις αμαρτίες του κόσμου άφησε ως παρακαταθήκη στους εκπροσώπους του επί της γης να διατηρούν τεράστιους στόλους με υπερπολυτελή αυτοκίνητα, απίστευτη κινητή κι ακίνητη περιουσία και τέτοιο οίστρο για κοσμική εξουσία. Απ’ όσο ξέρω ο Θεάνθρωπος ξυπόλητος περπατούσε και ποτέ δεν εξεδήλωσε ενδιαφέρον για υλικά αγαθά. Τι πήγε λάθος …..ένας Θεός το ξέρει

    mnk
    05.08.2007, 20:46
    petroukios,
    Ανθρωποι όπως αυτός εδώ, ο Γέρων Αμφιλόχιος Μακρής, δεν έχουν δεύτερο ζευγάρι παπούτσια. Αυτός και χιλιάδες άλλοι σαν αυτόν είναι η ορθοδοξία.
    Αυτοί με τους "τεράστιους στόλους με υπερπολυτελή αυτοκίνητα", δεν απεικονίζουν την ορθοδοξία, με τον ίδιο τρόπο που οι βουλευτές μας δεν απεικονίζουν την δημοκρατία.



    επισυναπτόμενα: geronamfilohiosmakris.jpg 
    petroukios
    05.08.2007, 21:07
    αγαπητή mnk,

    συμφωνώ κι επαυξάνω!!! Γι αυτό και μέμφομαι την άρχουσα εκκλησιαστική τάξη που λειτουργεί με όρους καθαρά πολιτικούς και οικονομικούς και αδιαφορεί για ένα ποίμνιο που έχει ανάγκη στήριξης με λόγια και πράξεις που απαλύνουν τους πόνους της ψυχής και δε διχάζουν.
    Αποστρέφομαι δε μετά βδελυγμίας ολοκληρωτικές απόψεις του τύπου "όλοι ίδιοι είναι",βασική αρχή φασιστικών ιδεολογημάτων. Ταυτόχρονα, χαίρομαι, γιατί έχω γνωρίσει ανθρώπους μέσα από τους κόλπους της εκκλησίας που προσφέρουν καταπληκτικό κοινωνικό έργο αθόρυβα!!!
    mnk
    05.08.2007, 21:08
    ......Είναι χαρακτηριστική και η περίπτωση του Γέροντα της Πάτμου Αμφιλοχίου Μακρή (1888-16.4.1970), ο οποίος απαιτούσε από τους εξομολογουμένους, σ' ένδειξη μετάνοιας, να φυτεύουν ένα δέντρο, επειδή -όπως έλεγε συνήθως- "όποιος φυτεύει δέντρο φυτεύει ελπίδα, φυτεύει ειρήνη, φυτεύει αγάπη και έχει τις ευλογίες του Θεού".

    .....σεβάστηκαν την περιβάλλουσα Κτίση, επειδή δεν την αντιμετώπισαν ποτέ ως κτήση τους, φέουδό τους (όπως, δυστυχώς, συμβαίνει συνήθως, στις ωχρές μέρες μας ιδιαίτερα) αλλά "ως μηδέν έχοντες και τα πάντα κατέχοντες" [Β' Κορ 6, 10]....


    «εκ γαρ του ευλόγως ή παραλόγως τοις πράγμασι χρήσασθαι, ή ενάρετοι ή φαύλοι γινόμεθα»
    Μάξιμος ο Ομολογητής


    Αυτή είναι η ορθοδοξία, φίλε petroukios κι όχι αυτή που δείχνουν τα κανάλια.

    petroukios,

    ---------
    "ού τοις άρχειν βουλομένοις μέμφομαι, αλλά τοις υπακούειν ετοιμοτέροις ούσιν" Θουκυδιδης

    Stop Animal Tests



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mnk στις 05-08-2007 21:48 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mnk στις 12-08-2007 01:12 ]


    petroukios
    05.08.2007, 21:26
    mnk,και πάλι θα συμφωνήσω μαζί σου!!!
    margo
    05.08.2007, 22:29
    Κι εγώ θα συμφωνήσω μαζί σας
    okanenas
    05.08.2007, 23:28
    Και εγώ συμφωνώ αυτή είναι η γνήσια Ορθοδοξία
    ο Πατήρ Αμφιλόχιος
    ο Πατήρ Παϊσιος
    ο Πατήρ Πορφύριος
    ο Πατήρ Ιάκωβος

    δεν γράφω άλλους γιατί θα ξημερώσουμε

    StavmanR
    06.08.2007, 01:37
    Μαρία, αυτή η σελίδα δεν προσέθεσε και πολλά στην άποψή μου για την προσφορά της τεχνολογίας στο μοναχισμό. Πρέπει να τονίσω βέβαια πως είναι μία αξιόλογη σελίδα με ενδιαφέρουσες απόψεις, εκ πρώτης όψεως.
    mnk
    06.08.2007, 01:44
    Νομίζω ότι υπάρχει μια παρεξήγηση σχετικά με το ρήμα μονάζω.
    Ο μοναχός δεν πάει να μονάσει μόνο για να σώσει το τομάρι του (=την δική του ψυχή).
    Αν με την εμπειρία του μπορεί να βοηθήσει άλλους και μόνον εφ' όσον αυτοί οι άλλοι ζητήσουν τη γνώμη του, είναι υποχρεωμένος να το κάνει.
    Οι μοναχοί δε φεύγουν απ' την κοινωνία για να γλυτώσουν απ' αυτήν, αλλά για να ανατροφοδοτήσουν την κοινωνία.
    Το "ο σώζων εαυτόν σωθήσεται" δεν ισχύει σ' αυτή την περίπτωση, μάλλον το "αλλήλων τα βάρη βαστάζετε" ταιριάζει.


    StavmanR
    06.08.2007, 01:54
    Ζητώ συγνώμη από τη Μαρία που διέγραψα ένα μήνυμα που αναφέρονταν στο ρήμα μονάζω και την άφησα ξεκρέμαστη...