ελληνική μουσική
    598 online   ·  210.873 μέλη

    Αγγλόφωνο ή ελληνόφωνο rock?

    Conspiratus
    08.09.2007, 01:05
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 08-09-2007 στις 00:35 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Conspiratus στις 07-09-2007 στις 23:57 έγραψε...

    Αγγλοφωνοοοοοοοοοοοοοοοοο...δαγκωτο!!
    Sorry guys αλλα καποια πραγματα ειναι δεδομενα...


    Γιατι καλε δεδομενα?????
    Τι εχει το ελληνοφωνο ροκ, δηλαδη?? ΕΕΕ????

    Μια χαρα καλο ειναι!!!
    Και απο αποψη συγκροτηματων που το εκπροσωπουν, και απο αποψη στιχων και ηχητικα ακουγεται ωραια!!!
    Δεν "χανει" πουθενα, δεν υστερει σε κατι!!

    Ενταξει, δεν λεω, γουστα ειναι αυτα!!

    ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!



    χμ...οκ...ενταξει το παραδεχομαι...χρησιμοποιησα υπερβολικη λεξη...αλλα ρε παιδια...η ελληνικη ροκ μου ακουγετε πιο πολυ σαν ηλεκτρονικη μουσικη παρα σαν ροκ μουσικη...παρτε ως παραδειγματα ξυλινα σπαθια...δν μου κανει κ τοσο ροκ...πιο πολυ techno μου θυμιζει!!!

    Είναι καλύτερα να μετανιώνεις για κάτι που έκανες παρα για κάτι που δεν έκανες...!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Conspiratus στις 08-09-2007 01:05 ]


    punkster
    08.09.2007, 14:28
    Παράθεση:

    Το μέλος Conspiratus στις 08-09-2007 στις 01:05 έγραψε...

    χμ...οκ...ενταξει το παραδεχομαι...χρησιμοποιησα υπερβολικη λεξη...αλλα ρε παιδια...η ελληνικη ροκ μου ακουγετε πιο πολυ σαν ηλεκτρονικη μουσικη παρα σαν ροκ μουσικη...παρτε ως παραδειγματα ξυλινα σπαθια...δν μου κανει κ τοσο ροκ...πιο πολυ techno μου θυμιζει!!!

    Είναι καλύτερα να μετανιώνεις για κάτι που έκανες παρα για κάτι που δεν έκανες...!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Conspiratus στις 08-09-2007 01:05 ]





    Δεν ειναι ομως μονο ξυλινα σπαθια...

    Ειναι και μωρα στη φωτια, ειναι και τρυπες, ειναι και αντιδραση, ειναι και ενδελεχεια, ειναι και χασμα, ειναι και ψοφιοι κοριοι, ειναι και panx romana, ειναι και υπογεια ρευματα, ειναι και tsopana rave, ειναι και ΧΑΜΕΝΑ ΚΟΡΜΙΑ!

    Υπαρχει ποικιλια, οπως και να το κανεις! Και υπαρχουν και πααααρα πολλες underground μπαντες οποτε μπορεις να βρεις οτι θες!!
    nowaveband
    28.06.2008, 17:07

    agglofwno kai ksero pswmi........an kai iparxoun kai ellinofwna kala protimw agglofwno


    deathminor88
    28.06.2008, 18:08

    Aγγλόφωνο και μόνο..


    fireroc
    28.06.2008, 19:05

    ποια η διαφορα? η γλωσσα? η  μουσικη δεν εχει γλωσσα! και με τι κριτηρια γινεται η επιλογη?  δηλαδη αν ακουσουμε παπακοσταντινου τι θα πουμε δεν ειναι ροκ επειδη οι στιχοι του ειναι ελληνικοι?  δεν εχει σημασια πουθενα η γλωσσα !ορεοι στιχοι εχουν γραφτει σε ολεσ τις γλοσσες και  μουσικες το ιδιο!  σε τι διαφερει σε τι γλοσσα ειναι γραμενη μια ροκια?


    sitzoune81
    28.06.2008, 19:11

    Αυτο ακριβως! Η πλειονοτητα παιζει Ελληνοφωνο Ροκ, μετρημενοι στα δαχτυλα ειναι αυτοι που παιζουν Ελληνοφωνο Rock

    για μενα δεν μετραει καθολου σε ποια γλωσσα θα ειναι, αρκει να ειναι Rock και οχι Ροκ


    F_ANGEL
    28.06.2008, 19:23

    Προσωπική μου άποψη..Ας αφήσουμε κάποια πράγματα να τα κάνουν αυτoί που ξέρουν καλύτερα..Και νομίζω οι ξένοι το κατέχουν καλύτερα το..rock..


    -----------------
    Ο Παράδεισος δεν φτιάχτηκε για μας..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : F_ANGEL στις 28-06-2008 19:24 ]


    fireroc
    28.06.2008, 19:39

    Παράθεση:

    Το μέλος F_ANGEL στις 28-06-2008 στις 19:23 έγραψε...

    Προσωπική μου άποψη..Ας αφήσουμε κάποια πράγματα να τα κάνουν αυτoί που ξέρουν καλύτερα..Και νομίζω οι ξένοι το κατέχουν καλύτερα το..rock..


    -----------------
    Ο Παράδεισος δεν φτιάχτηκε για μας..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : F_ANGEL στις 28-06-2008 19:24 ]



    γιατι? ελληνες ροκαδες δεν υπαρχουν? υπαρχουν πολοι καλιτεχνες  και συγκροτηματα πχ  socrates παπακοσταντινου κ.α που ειναι ισαξιοι των led zepellin  deep purple  και αλλων! ξενων !το rock δεν εχει χορα ειναι μια φιλοσοφια!  η φιλοσοφια αυτην κατα την γνομη μου υπηρχε παντοτε και παντου αλλα εκδηλονοταν με διαφορετικους τροπους! α! και σημερα εχει στο νετ αφιερομα στον παπακοσταντινου ( στην εκπομπη του παπαδοπουλου)! θα  δουμε μονλοιπον οτι οι ελληνες οχι ο κατεχουν το rock αλλα ξεπαιρνουν και τους δασκαλους τους!


    F_ANGEL
    28.06.2008, 19:45

    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 28-06-2008 στις 19:39 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος F_ANGEL στις 28-06-2008 στις 19:23 έγραψε...

    Προσωπική μου άποψη..Ας αφήσουμε κάποια πράγματα να τα κάνουν αυτoί που ξέρουν καλύτερα..Και νομίζω οι ξένοι το κατέχουν καλύτερα το..rock..


    -----------------
    Ο Παράδεισος δεν φτιάχτηκε για μας..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : F_ANGEL στις 28-06-2008 19:24 ]



    γιατι? ελληνες ροκαδες δεν υπαρχουν? υπαρχουν πολοι καλιτεχνες  και συγκροτηματα πχ  socrates παπακοσταντινου κ.α που ειναι ισαξιοι των led zepellin  deep purple  και αλλων! ξενων !το rock δεν εχει χορα ειναι μια φιλοσοφια!  η φιλοσοφια αυτην κατα την γνομη μου υπηρχε παντοτε και παντου αλλα εκδηλονοταν με διαφορετικους τροπους! α! και σημερα εχει στο νετ αφιερομα στον παπακοσταντινου ( στην εκπομπη του παπαδοπουλου)! θα  δουμε μονλοιπον οτι οι ελληνες οχι ο κατεχουν το rock αλλα ξεπαιρνουν και τους δασκαλους τους!



    Δεν είπα πως δεν έχει και έλληνες καλούς ροκάδες..Είπα ότι οι ξένοι το κατέχουν καλύτερα..Αυτό..


    fireroc
    28.06.2008, 19:54

    οκ! αποψεις ειναι αυτα!


    marylin
    28.06.2008, 21:43

    Ασφαλώς και στο Ελληνόφωνο μια χαρά άξιοι καλλιτέχνες υπάρχουν αρκεί να έχουμε τη διάθεση να τους ανακαλύψουμε γιατί συνήθως είναι...αθόρυβοι.... {#emotions_dlg.rockon}


    NoQuarter
    29.06.2008, 00:35

    Καλοί οι Socrates και ο Παπακωνσταντίνου δε λεω, αλλά δεν ανήκουν ούτε καν στην ίδια πρόταση με τους Led Zeppelin και τους Deep Purple.

    Anyway, περί αγγλόφωνου και ελληνόφωνου ροκ. Ελληνόφωνο ροκ κατά την άποψη μου απλά δεν υπάρχει. Υπάρχουν καλλιτέχνες που ροκίζουν αλλά μέχρι εκεί. Το μόνο ελληνικό συγκρότημα το οποίο έπαιζε rock πραγματικά ήταν οι Socrates. Θεωρώ πως την σύγκριση την κάνεις με αγγλόφωνο ελληνικό rock ειδάλλως οι συγκρίσεις θα είναι απλά γελοίες...


    jethroomi
    29.06.2008, 01:58

    Επαθα πλακα οταν εμαθα οτι ενα Τουρκο ροκα και ακτιβιστη τον 'εφαγαν' οι ακατανομαστοι.

    Δεν εχει γλωσσα, με την συμβατικη εννοια του ορου, η ροκ μουσικη.


    panagiotis1981
    29.06.2008, 02:16

    Αναρωτιεμαι αν όλοι αυτοί που ισχυρίζονται ότι δεν υπάρχει ελληνόφωνο ροκ, έχουν ακούσει τους δίσκους των Εν Πλω, των Γενιά του Χάους, των Αρνάκια, των Σαύρα Των Βασιλικών Δρόμων, των Χερουβείμ, των Μetro Decay, των Λευκή Συμφωνία, των Μαύρων Κύκλων, των..(σταματώ εδώ)????

     

    Αναρωτιέμαι όταν όλοι αυτοί ακούν το κομμάτι Αδρεναλίνη ποιό συγκρότημα τους έρχεται στο μυαλό?

     

    Αναρωτιέμαι, αν τους πω να ονομάσουν ένα ελληνόφωνο γκρουπ που το ονομα του να περιέχει την λέξη "τρύπες", θα υπάρχει κάποιος που το μυαλό να πάει στο πρώτο ελληνόφωνο ανεξάρτητο γκρουπ?

     

    Αναρωτιέμαι αν όλοι αυτοί γνωρίζουν πως υπήρχε ένα ελληνόφωνο ροκ γκρουπ η μουσική του οποίου διδάχτηκε το 1993 στο Πανεπιστήμιο της Σορβόνης στο μάθημα Σύγχρονης Μουσικής.

     

    Αναρωτιέμαι αν όλοι αυτοί γνωρίζουν ότι στις πρώτες θέσεις της λίστας των μεγάλων διαμαντιων για τους συλλεκτες δίσκων παγκοσμίως είναι το ομωνυμο άλμπουμ των Εν Πλω. Αναρωτιέμαι πως θα τους φανεί όλοι αυτοί που ισχυρίζονται ότι δεν υπάρχει καν ελληνόφωνο ροκ, ότι αυτός ο δίσκος είναι ελληνικό ροκ, υπό την έννοια ότι υπάρχουν επιρροές από ελληνική παραδοσιακή μουσική.

     

    Αναρωτιέμαι αν όλοι αυτοί γνωρίζουν ένα συγκρότημα που λέγεται 4 επίπεδα της υπάρξης και ότι σήμερα έχουμε φθάσει στο σημείο να ξέρει το γκρουπ και τον δίσκο τους πολύ περισσότερος κόσμος στο εξωτερικό παρά στην Ελλάδα..

     

    Αναρωτιέμαι, πόσοι από αυτούς είχαν ζήσει τις εποχές όπου η "Διατάραξη Κοινής Ησυχίας" και η "Συλλογή Αντί Θανάτου" τριγύρναγε ακόμα σε κασσέτα από χέρι σε χέρι...


    -----------------
    πρέπει να επισπεύσουμε την αποσύνθεσή μας, η παρακμή κρατάει πολύ και είναι βαρετή...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : panagiotis1981 στις 29-06-2008 02:19 ]


    jethroomi
    29.06.2008, 03:20

    panagiotis 1981{#emotions_dlg.thumbup}


    kamelia8
    29.06.2008, 15:19

    Αγγλόφωνο χωρίς δεύτερη σκέψη.....!


    musicathy
    30.06.2008, 14:59

    H ροκ μουσική δεν έχει πατρίδα. Η ροκ δεν περιορίζεται μόνο στον τομέα της μουσικής, διευρύνεται, αποτελεί τρόπο ζωής. Νομίζω πως σε ό,τι γλώσσα και να είναι η ροκ μουσική σε σκοτώνει, έχει πολύ μεγάλη δύναμη.

     

    Δεν μπορώ να ξεχωρίσω ελληνόφωνη από αγγλόφωνη ροκ...Υπάρχουν εξίσου καλές μουσικές και καλοί καλλιτέχνες και στις δύο κατηγορίες


    palmos
    30.06.2008, 17:46

    Και τα δύο! Διότι και τα δύο έχουν βγάλει αριστουργήματα!

    Και στα δύο υπάρχουν και καλά κομμάτια και μεγάλες πατάτες.

    Και στα δύο είδη υπάρχουν τραγούδια που πραγματικά με τραλένουν και άλλα που με αφήνουν αδιάφορη. Νομίζω ότι η επιλογή έχει καθαρά υποκειμενικά κριτήρια!

    Βέβαια ομολογουμένως πιο συχνά ακούω ελληνικό ροκ! Αλλά πάντα καλό ροκ!

     


    emmanuella
    30.06.2008, 18:53

    Well Well!!! Και τα δύο είναι πολύ καλά !!

    Απλά πρέπει να παραδεχτούμε όλοι ότι το ελληνόφωνο ροκ έχει φανταστικό στίχο !!! Στίχο με νόημα ! Δεν υπάρχει λοιπόν ελληνόφωνο που να μην μου αρέσει...ενώ αγγλόφωνα...ουυυυυυυ!!!


    GiannisKitharistas
    03.07.2008, 17:39

    Η ροκ μουσική είναι μέσο έκφρασεις... προσωπικά μου αρέσει το ροκ σε οποαδήποτε γλώσσα αν είναι καλό... βασικά το ελληνόφωνο δεν έχει τόση ιστορία όση τα αγγλόφωνο για αυτό δεν έχουν βρεθεί ακόμη συγκροτήματα τόσο μεγάλα και γνωστά όπως τα ξένα... τέλος πάντων... το ροκ είναι ροκ...

     

    {#emotions_dlg.rockon}