ελληνική μουσική
    573 online   ·  210.900 μέλη

    Εκλογές 2007. Τι να ψηφίσουμε?

    alexia-vicky
    23.08.2007, 13:02
    Παράθεση:

    Το μέλος Eliza21 στις 19-08-2007 στις 16:24 έγραψε...

    EPEIDH APEXO APO AYTA..............MHPOS KSERETE AN APO TA PROHGOYMENA KOMMATA EINAI SE KANENA O SAMARAS?????



    Ο Αντώνης Σαμαράς, Ελίζα, είναι Ευρωβουλευτής με τον συνδυασμό της ΝΔ και για τις βουλευτικές εκλογές τώρα, απ'οτι φαίνεται, θα είναι υποψήφιος στον Ν. Μεσσηνίας

    Ο κ. κανένας δε ξέρω ακριβώς τί εννοεί με τον όρο στρουμφάκι!!
    Crocodile
    25.08.2007, 00:21
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 17-08-2007 στις 00:42 έγραψε...

    άντε να γίνη και λίγο νταβαντούρι, να γελάσουμε λίγο. τελειώνουν και οι επιθεωρήσεις σε λίγο

    P.S: ο βεργής κατεβαίνει φέτος? ελπίζω να μην τον εμποδίσουν οι δημοκράτες

    Εγω νομιζω οτι εδω που φτασαμε μονο ενας Βεργης μπορει να μας σωσει... Τι εννοω; Οτι η εισοδος του κομματος των οικολογων στο ελληνικο κονοβουλιο θα μπορουσε να αποτελεσει την υψιστη πραξη αντιδρασης στην αδιαφορια των εκαστοτε κυβερνωντων απεναντι στις τεραστιες οικολογικες καταστροφες που συντελουνται καθημερινα στην Ελλαδα. Το θεμα ειναι σημερα περισσοτερο επικαιρο απο ποτε αφου το φετινο καλοκαιρι καηκε ολη η χωρα και οι κυβερνωντες περιοριζονται σε δηλωσεις συμπαραστασης και υποσχεσεις.

    pastella
    25.08.2007, 01:36
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 23-08-2007 στις 13:02 έγραψε...

    Ο κ. κανένας δε ξέρω ακριβώς τί εννοεί με τον όρο στρουμφάκι!!



    σοβαρα μιλας?

    asxetos
    25.08.2007, 10:18
    εκ μεταφοράς απο άλλη ψυχοαποικία!!!
    happy new... fear:

    ορθά,ορθότατα, οι εκλογές τρέχουν με τα 1000.

    Είναι το φθινόπωρο μπροστά, ο χειμώνας

    κι οι γαλοπούλες των χριστουγέννων

    τα ΔΝΤ (Διεθνές Νομισματικό Ταμείο), η Ε.Ε.(Ευρωπαϊκή Ένωση),

    τα Hedge Funds (ε;)

    η Παγκόσμια Τράπεζα,

    οι έλεγχοι της ενέργειας και οι γεωπολιτικοί πόλεμοι

    και οι διορισμοί των κανακάρηδων/σσών, γιατί προορίστηκαν...

    από τη γέννησή τους για κάτι ανώτερο και σπουδαιότερο

    μετά έρχονται τα ενισχυμένα σαρώματα λόγω εκλογών

    και ανανέωσης επικράτησης της νέας λαϊκής θέλησης

    του ελάχιστου δικαιώματος που λεν κι οι δημοσιοκάφροι της TV

    και οι 50άρηδες των καφενείων που αφού ξεζουμίστηκαν εννοούν

    να πιστεύουν πως η ψήφος παίζει σημασία και πιάνουν τον παπά

    (οικονομική και πολιτική εξουσία) απ'τ'αρχίδια

    τ'αφεντικά με τα χρυσοπληρωμένα (κουφ)α-λογά τους των ΜΜΕ

    με τους ηγέτες τύπου Κωστάκη και Γιωργάκη

    Αλέκας-Αλέκου και Καρατζαφερ

    διεκδικούν το κομμάτι της πίττας που τα αναλογεί

    η MARFIN να είναι καλά

    και η αδέκαστη δικαιοσύνη των Ζορμπά-Κολιοκώστα ...

    και εισαγγελέα Φλωρίδη στη Σαλονίκη

    (πολύ... καλό παιδί αυτός ο αδελφός του ΠασοκοΦλωρίδη...)

    κι οι μπάτσοι αφού εισπράττουν από παντού

    τα μπαξίσια τους και την οργανωμένη μαφία τους

    στήνουν και ξώβεργες

    σ'εκκλησιές και παιδικές χαρές

    κτλπκτλπ

    χμμ, μάλλον χρειάζεται μια αναρχική δημοσιογραφία

    με την πλήρη έννοια και ουσία του όρου.



    επισυναπτόμενα: kwlobaro_mas_phran_eidhsh-70.jpg 
    Tren
    25.08.2007, 11:49
    ΘΡΗΝΟ & ΤΡΕΛΛΑ ,αυτα να ψηφισουμε,σταθερα οπως κανουμε χρονια τωρα.

    Για ολα τα "καμμενα" ονειρα...

    renabill
    25.08.2007, 13:32
    Παράθεση:

    Το μέλος Crocodile στις 25-08-2007 στις 00:21 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 17-08-2007 στις 00:42 έγραψε...

    άντε να γίνη και λίγο νταβαντούρι, να γελάσουμε λίγο. τελειώνουν και οι επιθεωρήσεις σε λίγο

    P.S: ο βεργής κατεβαίνει φέτος? ελπίζω να μην τον εμποδίσουν οι δημοκράτες

    Εγω νομιζω οτι εδω που φτασαμε μονο ενας Βεργης μπορει να μας σωσει... Τι εννοω; Οτι η εισοδος του κομματος των οικολογων στο ελληνικο κονοβουλιο θα μπορουσε να αποτελεσει την υψιστη πραξη αντιδρασης στην αδιαφορια των εκαστοτε κυβερνωντων απεναντι στις τεραστιες οικολογικες καταστροφες που συντελουνται καθημερινα στην Ελλαδα. Το θεμα ειναι σημερα περισσοτερο επικαιρο απο ποτε αφου το φετινο καλοκαιρι καηκε ολη η χωρα και οι κυβερνωντες περιοριζονται σε δηλωσεις συμπαραστασης και υποσχεσεις.




    Λοιπόν επειδή άνοιξα αυτό το θέμα και είναι φλέγον όσο και οι φωτιές που κατακάψαν όλη τη χώρα θα πω 2 πράγματα.
    1) Για να απαντήσω στο φίλο μου τον justme και γω ένα απο τα 2 μεγάλα κόμματα ψήφισα στις προηγούμενες εκλογές.Κι αν θέλετε να μάθετε τι θα κάνω φέτος θα ψηφίσω οικολόγους. ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΛΛΑ ΔΩΣΤΕ ΒΑΣΗ. ΟΧΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΤΟΥ ΒΕΡΓΗ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΤΩΝ ΟΙΚΟΛΟΓΩΝ ΠΡΑΣΙΝΩΝ. θΑ ΑΝΟΙΞΩ ΤΟΠΙΚ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΕ ΛΙΓΟ.

    SOPHIA-MX-4EVER
    25.08.2007, 23:52
    Kαι γιατί να ψηφίσετε???
    Ο αδελφός μου, 27 χροονών, δεν έχει ψηφίσει ποτέ.
    Astron
    26.08.2007, 00:22
    Παράθεση:

    Το μέλος SOPHIA-MX-4EVER στις 25-08-2007 στις 23:52 έγραψε...
    Kαι γιατί να ψηφίσετε???
    Ο αδελφός μου, 27 χροονών, δεν έχει ψηφίσει ποτέ.



    ...και με αυτή τη λογική σίγουρα θα πάμε μπροστά...
    Crocodile
    26.08.2007, 00:37
    Η χωρα ζει μια εθνικη τραγωδια. Η καταστροφη που συντελειται τις τελευταιες ημερες απο την πυρινη λαιλαπα στην Ελλαδα ειναι πρωτοφανης. Οπως αναφερουν σχεδον ολα τα ξενα δικτυα, καμμια ευρωπαικη χωρα δεν εχει βιωσει τετοιον ολεθρο απο μαζικες πυρκαγιες σαν αυτον που ζει σημερα η Ελλαδα. Ειναι τυχαιο; Δεν υπαρχει αμφιβολια οτι προκειται για οργανωμενο σχεδιο αφανισμου του τοπου. Εχουν κατα καιρους ακουστει διαφορα που ομως, επειδη δεν δαιθετω πληρη αποδεικτικα στοιχεια, δεν θα επεκταθω περαιτερω στην παρουσα φαση. Ο συντονισμος των εμπρηστων τα τελευταια εικοσιτετραωρα υπηρξε αψογος. Ωστοσο η κρατικη μηχανη απεδειχθη για μια ακομη φορα εντελως ανικανη αν οχι να αποτρεψει αλλα τουλαχιστον να περιορισει το μεγεθος της καταστροφης. Το θεμα τωρα ειναι τι μπορουμε να κανουμε εμεις οι πολιτες. Ασφαλως οχι μονο να ριχνουμε νερο με τις μανικες και τα κουβαδακια οταν οι φλογες πλησιαζουν απειλητικα τις δικες μας περιουσιες. Το ισχυροτερο οπλο του καθενος σε μια χωρα που τυπικα τουλαχιστον υποτιθεται πως εχει το πολιτευμα της προεδρευομενης δημοκρατιας ειναι η ψηφος. Η ψηφος που τοσο εχει εξευτελιστει απο τον Ελληνα ψηφοφορο. Αν εξακολουθησουμε αφ' ενος μεν να απαξιωνουμε την πολιτικη και αφ' ετερου δε να ψηφιζουμε με κριτηριο το ατομικο συμφερον θα οδηγηθουμε αναμφιβολα στην πανωλεθρια.
    Για τον λογο αυτο μια ειναι η λυση: οταν σας ζητησουν την ψηφο σας στις 16 Σεπτεμβριου ΜΑΥΡΙΣΤΕ ΤΟΥΣ! Κοινως στειλτε τους στον διαολο. ΠΑΣΟΚ και Νεα Δημοκρατια. Τα ρουσφετια δεν εχουν τη δυναμη να υπερισχυσουν μπροστα σε τετοιες βιβλικες καταστροφες. Δεν δισταζω να δηλωσω την προσωπικη μου πεποιθηση οτι οποιος Ελληνας ψηφοφορος στηριξει ΠΑΣΟΚ η Νεα Δημοκρατια στις φετινες εκλογες θα ειναι ανεγκεφαλος και επιζημιος για τον τοπο. Στηριξτε οτιδηποτε αλλο πλην των δυο αυτων κομματων,απο ακροδεξια μεχρι ΚΚΕ. Αποτελουν εθνικο κινδυνο.
    antreas_dr
    26.08.2007, 01:05
    Για 'όσους θέλουν να στηρίξουν κάποιον από τον μουσικό χώρο υπάρχει και ένα μέλος του musicheaven που βάζει υποψηφιότητα με το Κ.Κ.Ε. στη β' Αθηνών.

    Είχε τραγουδήσει και στο 4ο live μας... ο Λάκης Χαλκιάς.
    margo
    27.08.2007, 00:51
    Αν μετά ΚΑΙ από αυτό τον όλεθρο ,
    φανούμε πάλι στις εκλογές το ίδιο ανεγκέφαλοι όσο τα τελευταία 30 χρόνια.......... καλύτερα να παρατήσουμε την έννοια "Ελλάδα"
    και να παραδοθούμε στους ΤΟΥΡΚΟΥΣ!!!!
    THEOG
    27.08.2007, 10:29
    Το να απέχουμε από τις εκλογές είναι σαν να αδιαφορούμε γιαυτό τον άμοιρο τόπο που έχει γίνει σε μεγάλο βαθμό στάχτη.
    Το να ψηφίσουμε κάποιο από τα μικρά κόμματα διαφωνώ απόλυτα και για τους λόγους θα σας παραπέμψω στο κείμενο του mprizas.
    Ίσως το κόμμα των οικολόγων να ήταν κάποια λύση.Δεν γνωρίζω στελέχη τους αλλά έχοντας δυναμική αυτό το κόμμα χάρις όλων των δυσαρεστημένων θα μπορούσε να οργανωθεί καλύτερα ίσως και με μέλη της Greenpeace.
    Τουλάχιστον ΤΩΡΑ όλους τους Έλληνες μας ενώνει αυτή η δυστυχία που περνάει ο τόπος μας και πρέπει να το δείξουμε στις εκλογές.
    Χίλιες φορές να πάνε οι ψήφοι σε ένα κόμμα παρά να σκορπιστούν πέρνοντας το κάθε μικρό κόμμα 0,01% παραπάνω από ότι θα έπαιρνε κανονικά!

    mprizas
    27.08.2007, 13:36
    Φίλε THEOG και για την greenpeace έχω να γράψω...αλλά δεν είναι της ώρας. Ας αρκεστούμε απλά στον ρόλο της, που ίσως έχει προσφέρει περισσότερα απ' όσα έχει πάρει. Και κυρίως στο εξωτερικό. Γιατί, ας είμαστε ειλικρινείς, στην Ελλάδα, δεν υπάρχει!!! Γίνονται καθημερινά ζημιές ανεπανόρθωτες στο περιβάλλον και δεν τους έχω δει ούτε σ' ένα σημείο να διαμαρτύρονται, ΄κάτι να κάνουν ρε αδερφέ, ενώ στο εξωτερικό τα μέλη της δίνουν πχ πραγματικές μάχες με φαλαινοθηρικά και άλλους δολοφόνους του περιβάλλοντος...

    Ας είμαστε ρεαλιστές. Όποια ιδεολογία έρθει στην Ελλάδα γίνεται μαγαζάκι και βγάζει λεφτά. Στην Ιρλανδία το νεοφιλελεύθερο κόμμα έχτισε μια ισχυρή οικονομία, σε αντίθεση με τους δικούς μας που κυβερνούν αυτοί τη στιγμή και δεν κατάφεραν να φτιάξουν ούτε περίπτερο.

    Το σοσιαλιστικό κόμμα της Σουηδίας έκανε θαύματα, σε αντίθεση με το δικό μας που αν και προσέφερε πολλά στην αρχή του, μετά μάλλον το μετάνοιωσε και ακολούθησε τη συνήθη πορεία του νεόπλουτου...

    Για τα μικρά τα είπα πιο πάνω...

    Μέχρι κι ο Λεβέντης, που τον είδα χτες, τη μια μιλά δακρύβρεχτα για τον Καραμανλή και την άλλη για τον Παπανδρέου, περιμένοντας να του ρίξουν ένα ξεροκόμματο μπας και κάνει τίποτα, κι ας μην τον βλέπει κανείς.

    Η διάβρωση αγγίζει μέχρι και τα κόμματα του 0,01%!!!!!!!! Αυτή είναι η Ελλάδα!

    Καλό είναι να τους βρίζουμε, αλλά όλοι αυτοί εκπορεύονται από μας, είναι οι άνθρωποι της διπλανής πόρτας, είμαστε εμείς οι ίδιοι, και πάνω απ' όλα εγώ!!!

    Γι' αυτό, όλοι μας ας κοιταχτούμε στον καθρέφτη, κι ίσως δούμε την άλλη πλευρά του εαυτού μας. Τους έχουμε ιδιωτικοποιήσει, άλλος κατά 80%, άλλος κατά 50%, άλλος κατά 30%, εξαρτάται από το πόσο μας τον ζητήσανε τα παγκόσμια χρηματιστήρια...
    Desmar
    27.08.2007, 15:49
    ΦΤΟΥ! ΠΑΛΙΟΞΕΦΤΙΛΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ!!!!

    Επειδή λέει η ατμόσφαιρα είναι "τεταμένη" από τα γεγονότα και στους δήμους δεν τους αφήνουν ...

    Ακόμα και σήμερα μωρέ ... σήμερα που ακόμα η χώρα μας καίγεται μετά από 4 ολόκληρες μέρες ... ακόμα και σήμερα που μετράμε πάνω από 60 νεκρούς (και πόσους ακόμα δεν ξέρω ...) ... που η ατμόσφαιρα είναι γεμάτη αποκαήδια και όνειρα μιας ζωής ... ΟΡΓΑΝΩΝΟΥΝ ... (αν είναι δυνατόν!!!!!) πολιτικές συγκεντρώσεις σε σπίτια ... για να μαζέψουν ψήφους ...για να τάξουν ότι είναι να τάξουν στους ΑΝΑΙΣΘΗΤΟΥΣ που θα παραβρεθούν εκεί ... για να συνεχίσουν σαν να μην έγινε τίποτα το μαύρο τους έργο!

    ΝΤΡΟΠΗΗΗΗΗΗΗΗΗ!!!!

    Τίποτε άλλο ... Ότι και να ψηφίσουμε τα ίδια σκ...τά είναι!!!



    alex3
    27.08.2007, 17:06
    KKE, χωρίς αμφιβολία.
    GeorgeSadoor
    27.08.2007, 17:33
    Παράθεση:

    Το μέλος alex3 στις 27-08-2007 στις 17:06 έγραψε...

    KKE, χωρίς αμφιβολία.



    Τι να κάνει το κκε?1600 βασικό μισθο ΚΑΤΩΤΕΡΟ?Δεν ακούγεται περίεργο?
    alex3
    27.08.2007, 18:42
    Αν δεν καταλαβαίνεις ήδη, φοβάμαι πως ό,τι κι αν σου πώ δεν θα πειστείς...
    GeorgeSadoor
    27.08.2007, 18:54
    όχι θέλω να σε ακούσω.Επειδή οι ανάγκες αυξήθηκαν?Και που θα βρεθούν τόσα χρήματα δηλ?Είμαστε πλούσια χώρα?
    alex3
    27.08.2007, 20:52
    Η ψήφος στο ΚΚΕ, δηλώνει τη ριζική και ολοκληρωτική και κάθετή σου αντίρρηση με αυτά που συμβαίνουν σήμερα - αν φυσικά έχεις. Είναι επίσης το μόνο κόμμα που θα μπορούσε να εκβιάσει από το σύστημα - που νέμονται τα δυο κόμματα "εξουσίας" και αυτοί που είναι πίσω τους - λαικά αιτήματα σε σχέση όχι μόνο με την εργασία, αλλά μ'αυτό που μερικοί θυμόμαστε ως ποιότητα ζωής. Λυπάμαι που δεν μπορώ να είμαι αναλυτικότερος, αλλά για να καταλάβεις πραγματικά τι εννοώ, χρειάζεται χρόνος μελέτης της πολιτικής και της ιστορίας, που, ξέρω, δεν είναι εύκολο...Να σου πω μόνο πως ούτε ήμουν ούτε είμαι μέλος του ΚΚΕ, ούτε πιστεύω πως γίνεται να εφαρμοστεί στην Ελλάδα "υπαρκτός" σοσιαλισμός, και παλιότερα έχω ψηφίσει και ΠΑΣΟΚ - εξαπατώμενος, και Συνασπισμό - απαγοητευόμενος... Ένα ισχυρό όμως Κομμουνιστικό Κόμμα, με τις αντίστοιχες έδρες, πιστεύω πως μπορεί να ανακόψει την ανήθικη λαίλαπα της άνευ ανθρώπινων όρων κερδοφορίας, η οποία επαναλανσάρεται ως "επανίδρυση του κράτους" και "ελεύθερης" οικονομίας...Αν σ'ενδιαφέρει, μπορώ να σου συστήσω βιβλιογραφία...

    Σε καμμιά απολύτως περίπτωση αποχή, άκυρο ή λευκό. Ο μη λαμβάνων θέση στα πολιτικά πράγματα, κατά τους προγόνους μας - που τόσοι πολλοί εδώ αγαπούν - μόνο άτομο πνευματικής υστέρησης δικαιολογούνταν να είναι...Ιδιώτης...Idiot...
    Tren
    27.08.2007, 21:29
    Βρε παιδια μπηκαμε απο τωρα σε τετοιο τρυπακι?
    Τελος παντων τοτε ας πω κι εγω την γνωμη μου...













    Μεγαλος ερωτας