ελληνική μουσική
    561 online   ·  210.900 μέλη

    Εκλογές 2007. Τι να ψηφίσουμε?

    margo
    19.08.2007, 16:32
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 19-08-2007 στις 14:55 έγραψε...

    "Συνένοχο στο φόνο δεν θα μ' έχουνε". Μου θυμίζει κάτι από Πόντιο Πιλάτο αυτή η φράση. Εγώ νίπτω τας χείρας μου. Ξεστραβωθείτε εσείς να βρείτε μια λύση. Εγώ δεν φταίω για ότι συμβεί. Η τεχνική του στρουθοκαμηλισμού. Βάζω το κεφάλι στο έδαφος και δεν με ενδιαφέρει. ...


    Margo: Θα ήταν ενδιαφέρον να συζητήσουμε για πολιτικά και εκλογικά συστήματα. Μην ξεχνάς ότι η ενισχυμένη αναλογική ψηφίστηκε από ανθρώπους που ψηφίσαμε με το σύστημα της απλής αναλογικής. Συμφωνώ μαζί σου ότι η απλή αναλογική είναι πιο δημοκρατική. Έστω ότι έχουμε απλή αναλογική. Κανένα κόμμα δεν μαζεύει 50%. Ποιος κυβερνά μέχρι να ξαναγίνουν εκλογές; Το προηγούμενο κόμμα; Ο πρόεδρος της Δημοκρατίας; Έστω ότι έχουμε διεθνείς εξελίξεις. Ποιος παίρνει αποφάσεις; Το προηγούμενο κόμμα; Αυτό είναι δημοκρατικό; Η επέκταση δηλαδή της κυβερνήσεως πέραν της τετραετίας; Τότε κάθε κυβέρνηση την συμφέρει να μην υπάρχει νέα κυβέρνηση ώστε να είναι αιωνίως στην εξουσία. Αν πάλι πιστεύουμε στην διακομματική κυβέρνηση, ρωτώ το εξής. Δεν τα βρίσκουν μεταξύ τους σε μία κυβέρνηση, θα τα βρουν μεταξύ τους τα κόμματα; Σε τελική ανάλυση και σύμφωνα με τη γνώμη πολλών ότι "όλοι ίδιοι είναι", ποια η διαφορά στο αν θα έχουμε μονοκομματική ή πολυκομματική κυβέρνηση;



    "Ονειρεύομαι τη ζωή σαν ένα γαλάζιο ουρανό, αεράκι αγνό και καθάριο η ζωή μου να πνέει, πουλί λευκό η ελπίδα μου θε πάντα να πετά ψηλά..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 19-08-2007 14:57 ]





    Καλύτερα να μου θυμίζει Πόντιο Πιλάτο η στάση μου ,παρά τον Ιούδα
    Το λέω αυτό,γιατί αν ψηφίσω κάποιο από τα γνωστά κόμματα που είναι στη Βουλή,θα είναι σαν να προδίδω,τουλάχιστον τον ίδιο μου τον εαυτό..όσο γι αυτούς που είναι απ'έξω,πολύ πιθανό να πάρουν την ψήφο μου και να φτάσουν το 0,000...δεν ξέρω πόσο τοις εκατό.

    Ας καθιερωθεί η απλή αναλογική ,που όπως είπες είναι ΠΙΟ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ(και μόνο αυτό μου φτάνει..)Τώρα,αν υπάρξει κόμμα που θα την καθιερώσει και θα κάνει 5 ΒΑΣΙΚΑ πράγματα για την υγεία και την παιδεία και πάψουν να τρώνε κάποιοι με χρυσά κουτάλια,δεν αποκλείω να πιάσει και το 50%.
    Αν δεν κάνω λάθος το 30%του πληθυσμού είναι ΦΤΩΧΟΙ άνθρωποι,κάπου το 50%είναι μεσαίου εισοδήματος και μόνο το 20%είναι οι κύριοι που τα αρπάζουν κανονικότατα..
    Και εν τέλει μια πολυκομματική κυβέρνηση πιστεύω ότι είναι η καλύτερη λύση για να ΣΥΝΕΤΙΣΤΟΥΝ πλέον οι αλαζόνες της εξουσίας.
    Επίσης η ΔΙΑΦΘΟΡΑ είναι περιορισμένη σε τέτοιου είδους κυβερνήσεις ,πάλι αν δεν κάνω λάθος

    Αυτή είναι η άποψή μου
    και αν κάνω λάθος ,προτιμώ να το ανακαλύψω στην πράξη και να δω μια προσπάθεια για κάτι διαφορετικό και όχι την ίδια υποκρισία που βλέπουμε τόσα χρόνια από τους ίδιους ανθρώπους,τους γιούς τους,τις κόρες τους τα ανήψια τους και τους φίλους τους

    Λέμε ότι δεν έχουμε βασιλιάδες αλλά και στην πολιτική στην Ελλάδα ,σόι πάει το Βασίλειο(μόνο που δεν έχουμε μόνο γαλαζοαίματους ,έχουμε και πρασινοαίματους)



    StavmanR
    19.08.2007, 16:46
    Μαργαρίτα απομόνωσες το τμήμα του συλλογισμού που λέει "πιο Δημοκρατική" αλλά παρέλειψες την υπόλοιπη παράγραφο. Ποιος παίρνει αποφάσεις σε περίπτωση ακυβερνησίας σε σημαντικά εθνικά θέματα; Ο πρόεδρος της Δημοκρατίας ο οποίος να σου θυμίσω ότι είναι ορισμένος από την κυβέρνηση; Συμφωνώ με τις φιλοσοφικές προσεγγίσεις του θέματος, αλλά υπάρχουν και άλλες παράμετροι. Έστω ότι μέχρι να κληροδοτήσεις το σπίτι σου στο παιδί σου μεσολαβεί μία περίοδος ιδιοκτησιακού ελλείμματος γιατί έτσι έχει η διαδικασία. Έρχεται ο τάδε τρίτος και προσβάλει την κληροδότηση. Τί κάνεις; Αν αναβάλεις τη διαδικασία, δεν πρόκειται ποτέ να γίνει γιατί ο τρίτος θα σε έχει "στη μπούκα" που λένε. Όποτε πας να το κάνεις, θα είναι μπροστά σου.
    GL
    19.08.2007, 17:25
    Γεια σας! Διαβασα με μεγαλη προσοχη ολες τις αποψεις! Θα μου επιτρεψετε να εκφρασω και εγω την αποψη μου με οση σοβαροφανεια μου απομεινε???

    Λοιπον! Εγω ψηφιζω ΔΑΓΚΩΤΩ......ΤΑΚΗ ΤΣΟΥΚΑΛΑ!! Δεν εχει σημασια που ειμαι καφρος γαβρος! Σημασια εχουν τα επιχειρηματα που παραθετω για να στηριξω την επιλογη μου!!

    Ξεκιναω απο τα αρνητικα του που γουσταρω και θα φτασω στα θετικα!

    1) Ο Τακης αποφασιζε ΜΟΝΟΣ του με δημοκρατικες διαδικασιες.

    2) Εχει φτιαξει ενα κοκκινο κρατος στα γηπεδα της Ελλαδας που θα το ζηλευε ο πατερουλης ο Σταλιν αλλα και ο Γιωργακης ο Παπαδοπουλος.

    3) Απο παιδια περιμεναμε με αγωνια τις αποφασεις του Τακη. Σε ποιο πουλμαν θα μπουμε ΚΑΙ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΥΜΕ δηλαδη ωστε να παμε να πολεμισουμε τον οχτρο παλια στη Τουμπα, στο Χαριλαου, στα Φιλαδελφεια, στο Οακα και στο Ηρακλειο !! Οποιος ειχε συμμετασχει σε περισσοτερες μαχες ειχε σειρα πρωτεραιοτητας...

    4) Ανεκαθεν ειχε τασεις για αρχηγιλικι! Δεν αφηνε κανεναν να γινει μαεστρος στην εξεδρα της θυρας 7!! Αυτος εδινε και δινει το συνθημα για να παρουν μπρος τα συνθηματα!

    Αυτα ειναι μερικα απο τα πολλα ελλατωματα του Τακη! Τον γουσταρουμε ομως γιατι ο γνησιος ηγετης φαινεται και απο το ποσο πολλα και δυνατα ειναι τα ελατωματα του(βλεπε Καραμανλης, Παπαντρεου οι γειραιοτεροι)

    Παμε στα πρωτερηματα του τωρα:

    1) Ειναι αηθαλης νεος παρα τα χρονακια το που περασαν.

    2) Εχει τη δυναμη του λογου και της επιβολης!

    3) Εχει την ανεση να κουβεντιαζει επι παντος επιστητου! Θυμαμαι σε μια εκπομπη του εκανε αναφορα στον Μπιν Λαντεν λεγοντας: " Ελα μωρε ποιος ειναι αυτος ο μουσιας?? Σε τι θεση παιζει?? Αν ειναι σεντερ μπακ να τα σκασει ο προεδρος να τον παρουμε αφου εχουμε προβλημα σε αυτη τη θεση!( Τωρα μετα απο μερικα χρονια και ακομα αυτη η διαπιστωση του Τακη ταλαιπωρει το λιμανι....Αρα?? Παμε στο 4).

    4) Ειναι διορατικος! Βλεπει το μελλον! Αναγκαιο χαρακτηριστικο που πρεπει να χει ενας πολιτικος!!

    5) Εκτελει και χρεη παπα! Αρα δεν τιθεται θεμα διαχωρισμου εκκλησιας και κρατους! Ειναι dimension δυο σε ενα! Εν' ωρα εκπομπης εχει προβει σε δεκαδες ΒΑΦΤΗΣΕΙΣ αλλοθρησκων οπαδων! Εχει φτιαξει και τον γνωστο ορκο!!


    6) Ακομα και οι κατεχοντες τον πλουτο της χωρας και της ομαδας βγαινουν στις εκπομπες του σαν απλοι τηλεθεατες περιμενοντας υπομονετικα την σειρα τους στο ακουστικο. Οπως τοτε ενα βραδυ που χτυπησε το τηλ στην εκπομπη: "Γεια σας! Σωκρατης απο Εκαλη εδω" (οπως καταλαβατε ηταν ο Σωκρατης Κοκκαλης)....

    7) Λεει τα πραματα με το ονομα τους, ασχετα αν πολλες φορες αυτα τα "πραματα" δεν ξερουν πιο ειναι το ονομα τους! Σημασια εχει οτι η αποψη του Τακη ειναι ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ! Και για φιλους και για αντιπαλους!

    Για ολα αυτα λοιπον αγαπητα φιλαρακια εγω ξερω τι θα ψηφισω στις εκλογες που ερχονται......

    Προτιμω λοιπον αυτον τον γνησιο αληταμπουρα:



    Παρα ολους αυτους αριστεροδεξιοκεντροους ψευτομαγκες του λογου και των εργων που χουλιγκανιζουν στα παραθυρια και στα μπαλκονια:




    StavmanR
    19.08.2007, 17:52
    GL ξέχασες να αναφέρεις ότι ξεκίνησε από λαϊκά στρώματα κι έχει γνωρίσει το μόχθο του εργάτη σκουπίζοντας ώρες ατελείωτες το παρκέ του ΣΕΦ.

    Ως απλός τηεθεατής θα τονίσω επίσης ότι είναι πολύ καλός σόουμαν γεγονός που τον εντάσσει στον τομέα της τέχνης στον οποίο έχει προσφέρει πολλά άλλωστε.(θα μπορούσε κάλλιστα να πάρει το υπουργείο πολιτισμού πχ.)

    Τέλος, θα ήθελα κι εγώ να ακούσω την ατάκα "Που πας ρε Μπους με 3-4-3, με Ολμπράιτ αργό σέντερ μπακ να μαρκάρει τον ΜπινΛάντεν που είναι φωτιά και βγαίνει κρυφός κυνηγός... . Εμείς θα παίξουμε διπλή ζώνη 4-4-2 με τα Σκόπια και φουλ αντεπιθέσεις από τα πλάγια...


    gexrag
    19.08.2007, 18:49
    Εκλογές λοιπόν.
    Οι εκλογές αναμφισβήτητα αποτελούν τη πρωταρχική δημοκρατική διαδικασία.
    Περί δημοκρατίας δεν θα κάνω καμιά ανάλυση.
    Είναι όμως πολύ εγωιστικό από ορισμένους να θεωρούν πως η μία και μόνη ψήφος
    πρέπει σώνει και καλά να αλλάξει τα πάντα.
    Η ψήφος μας φίλοι μου είναι μία στα εκατομμύρια και τόση είναι η δύναμή της.
    Αν και δεν θα ήθελα να πολιτικοποιήσω την συζήτηση θα ήθελα να παρατεθούν
    ορισμένες από τις απόψεις μου.

    1ον. Περί λευκής ψήφου:
    Η λευκή ψήφος δεν αποτελεί επιλογή αλλά άρνηση επιλογής δηλαδή άρνηση
    ψήφου. Καλύτερα λοιπόν ΑΠΟΧΗ παρά λευκή ψήφος.
    Η αποχή δεν αποτελεί την πιο ενδεδειγμένη επιλογή αφού επιτρέπει στους
    υπόλοιπους να επιλέγουν για εμάς. Έτσι είναι προτιμότερη η επιλογή από την
    άρνηση επιλογής.

    Περι της επιλογής ενός μικρού κόματος.
    Βεβαιότατα όταν το μικρό κόμα μας εκφράζει αυτό αποτελεί μια υγειή επιλογή.
    Έχει όμως μια σαφή πρόταση διακιβέρνησης της χώρας ή αποτελεί μια ομάδα
    θεατρίνων που απλά διασκεδάζει την εκλογική διαδικασία αλλά και εκπληρώνει
    κάποια απωθημένα ή κάποια απλά τρέλα; Μας εκφράζει εμας που θεωρούμε πως
    είμαστε ενεργοί πολίτες; ή η ενεργητικότητά μας σταματάει όταν εκπληρωθούν
    κάποιες προσωπικές απαιτήσεις από τους πολιτικούς;

    Δεν θα συνεχίσω γιατί θα αρχίσω να εκφέρω απόψεις που ίσως κοματικοποιήσουν
    την θέση μου κάτι που δεν θέλω γιατί απλά δεν μετέχω σε καμιά προεκλογική διαδικασία.

    Επιλέξτε φίλοι μου με ηρεμία αυτό που εσείς πιστεύετε ως καλύτερο για την χώρα
    και μην επηρεάζεστε από τις απαισιόδοξες καταστάσεις που μας παρουσιάζονται.
    Τελευταία αυτό αποτελεί στόχο τους για να μην καταφέρει ποτέ κάποιος από τους
    λίγους αγνούς στον χώρο να φανεί. Έτσι παρασέρνονται από την μάζα οι ελάχιστοι
    που πραγματικά θέλουν να αγωνιστούν για το κοινό καλό και όχι για το καλό της
    τσέπης τους. Σε όλα τα κόματα και σε όλους τους χώρους υπάρχουν τέτοιοι. Μην
    ορμάτε σαν τα πρόβατα να ψηφίσετε το πρώτο βιολί κάθε κόματος. Έτσι ίσως
    ταρακουνηθούν αυτοί που στρογγυλοκαθήσαν στις καρέκλες τους και πιστεύουν ότι
    έκαναν την τύχη τους. Επιλέξτε προσεκτικά μήπως και εξυγιανθεί έστω στο
    ελάχιστο αυτό το ΑΧΟΥΡΙ που λέγεται Βουλη των Ελλήνων. Δυστυχώς αχούρι
    καταντήσανε τον ΒΩΜΟ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ. Με την ψήφο μας μπορούμε να
    συμμετέχουμε στο ελάχιστο βέβαια και να αναδείξουμε πρόσωπα ικανά να
    διαχειριστούν τις τύχες μας.

    GuitarJournal
    19.08.2007, 20:08
    Παράθεση:

    Το μέλος renabill στις 16-08-2007 στις 20:27 έγραψε...

    Μάλλον θα γίνουν εκλογές μέσα στο Σεπτέμβρη.Μας πεθάναν τα κολομέσα με τα σενάρια τους. Τι να ψηφίσουμε άραγε? Μακάρι να υπήρχε κόμμα οικολόγων. Όχι σαν αυτό που έχουμε σήμερα, ένα κίνημα μεγαλύτερο, δυνατότερο και με θέσεις που θα μπορούσε να μπει στη βουλή να διεκδικήσει πράγματα.Όπως ακριβώς συμβαίνει και στην Ευρώπη. Γιατί τι να κάνουν και τα ήδη υπάρχοντα κόμματα?ΤΙΠΟΤΑ...Όπως πάντα!!! Ο ένας τα ρίχνει στον άλλο και πρωτοβουλία καμία. Ενώ το ΚΚΕ πιπιλίζει χρόνια τώρα την πιπίλα του δικομματισμού αλλά ουσιαστικές προτάσεις δεν έχω δει στο θέμα περιβάλλον και κοινωνία.
    Βαρέθηκα, μπούχτισα, σιχάθηκα (και είμαι μόνο 23 ψηφίζω δεύτερη φορά), αηδίασα με την Ελλάδα και τους απαθείς Ελληνάρες. Τέτοια βόδια είμαστε, τέτοια βόδια ψηφίζουμε κάθε τετραετία.Κάθε τετραετία τα ίδια άτομα, η οικογενειοκρατία, η ρουσφετολογία, η λαδοματοτακτική.Και έχουμε μάθει να τα ρίχνουμε σε αυτούς, αλλά το πρόβλημα αρχίζει από μας τους ίδιους τελικά.


    Λοιπόν ενδιαφέρον έχει η θέση σου. Αλλά πολύ γρήγορα έβγαλες τον εαυτό σου από τις ευθύνες για το πως θα κάνουμε τη ζωή μας καλύτερη, η τουλάχιστον πως δε θα επιτρέψουμε σε κάθε κερδοσκόπο να πλουτίζει κάνοντάς μας να μπουχτίζουμε και να βαριόμαστε.
    Επειδή αναφέρεις ένα κόμμα θα ήθελα να σε ρωτήσω από που περιμένεις να δείς την πρόταση του ΚΚΕ για το περιβάλον και την κοινωνία _ από τον MEGA η τον ANTENNA; η από εφημερίδες όπως ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - ΚΑΘΗΜΕΡΝΗ - ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ κλπ που έχουν μεγάλη κίνηση.
    Τίποτα δε γράφουν. και δε θα γράψουν αφού στηρίζουν εμφανώς αντίθετες θέσεις. ! Άρα αν πραγματικά ενδιαφέρεσαι αξίζει να δεις τις προτάσεις που κατέθεσε το ΚΚΕ στη Βουλή των Ελλήνων για το περιβάλλον ώστε να μπορείς να πείς. Αλλά πρόσεξε από έγκυρους χώρους να παίρνεις τα νέα σου.
    Αφού διαβάσεις τις προτάσεις, τις επεμβάσεις, τις ερωτήσεις κλπ τότε πες μου .

    αυτά

    asxetos
    19.08.2007, 23:53
    ...το λευκό μοιράζεται στα 2 μεγάλα κόμματα. Η αποχή καλή αλλά συνοδεύεται και απο απραξία. Τι μπορούμε να κάνουμε......μήπως κάτι πιο ριζικό...;
    Στην νοοτροπία μας σαν λαός......απλά ουτοπία. Γιατί τώρα που υπάρχει γενικά μια ανάγκη επαναπροσδιορισμού της ταξικής ανάλυσης σε πλανητικό επίπεδο , αλλα ιστορικά η μη πραγματοποίηση βιομηχανικής επανάστασης , το εκπληκτικό δίκτυο πελατειακών και οικογενειακών σχέσεων, η απουσία μεγάλης αγροτικής ιδιοκτησίας, σε συνδιασμό με μια κουλτούρα(επίσημη και μη) μίγμα αρχαιολατρείας, χριστιανισμού και εθνικοαπελευθερωτικού αγώνα(μπορούμε να βάλουμε αμπελοφιλοσοφίας ,κοινοκτημωσύνης και πλιάτσικου), εχει οδηγήσει οχι μονο σε μια νεφελώδη ταξική σύνθεση, αλλα και σε μια εκπληκτική ψυχογεωγραφία στον Ελλαδικό χώρο και σε αυτό που λέγεται ελληνας.
    Με άλλα λόγια πολύ κουβέντα για το τίποτα......θα τα ξαναλέμε μια μέρα μετά...στις 17 του Σεπτέμβρη, για να αναλύουμε πάλι την ουσία του ποιοί είμαστε τελικά σαν λαός.
    Τα ίδια παντελάκη μου τα ίδια παντελή μου....

    "Μου ξανάρχονται ένα ένα χρόνια δοξασμένα....
    ....να 'τανε το 21 να 'ρθει μια βραδιά......"
    margo
    20.08.2007, 01:48
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 19-08-2007 στις 16:46 έγραψε...

    Μαργαρίτα απομόνωσες το τμήμα του συλλογισμού που λέει "πιο Δημοκρατική" αλλά παρέλειψες την υπόλοιπη παράγραφο. Ποιος παίρνει αποφάσεις σε περίπτωση ακυβερνησίας σε σημαντικά εθνικά θέματα; Ο πρόεδρος της Δημοκρατίας ο οποίος να σου θυμίσω ότι είναι ορισμένος από την κυβέρνηση; Συμφωνώ με τις φιλοσοφικές προσεγγίσεις του θέματος, αλλά υπάρχουν και άλλες παράμετροι. Έστω ότι μέχρι να κληροδοτήσεις το σπίτι σου στο παιδί σου μεσολαβεί μία περίοδος ιδιοκτησιακού ελλείμματος γιατί έτσι έχει η διαδικασία. Έρχεται ο τάδε τρίτος και προσβάλει την κληροδότηση. Τί κάνεις; Αν αναβάλεις τη διαδικασία, δεν πρόκειται ποτέ να γίνει γιατί ο τρίτος θα σε έχει "στη μπούκα" που λένε. Όποτε πας να το κάνεις, θα είναι μπροστά σου.



    Ναι ,ακριβώς αυτό έκανα Στάθηκα σε αυτό που θεωρώ σημαντικότερο.

    Να υιοθετηθεί ένα πιο δημοκρατικό σύστημα (απλή αναλογική)και να καταργηθεί το υπάρχον(αισχρό) της ενισχυμένης αναλογικής που πετάει την ψήφο μου στον κάλαθο των αχρήστων προκειμένου να συντηρεί το δικομματισμό.
    Ιδιαίτερα όταν τα αμέσως μικρότερα κόμματα είναι θυγατρικές και εργαλεία για την ίδια χρήση..

    Στην περίπτωση που αναφέρεσαι,η απάντησή μου είναι ,ναι να πάρει αποφάσεις ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας.Ας είναι ορισμένος από την κυβέρνηση.Σε τέτοιες περιόδους αν δεν κάνω λάθος δεν διαλύονται τα υπουργεία Εσωτερικών και Άμυνας.
    Αλίμονο αν δεν μπορεί να βρεθεί τρόπος για την ασφάλεια της χώρας,μέσα από τόσους πολιτικούς άνδρες (και γυναίκες πρώην μοντέλα) που κόπτονται για το καλό της Ελλάδας..

    Το επιχείρημά σου για τα εθνικά ζητήματα το έχω ξανακούσει όμως από πολιτικούς των δύο"μεγάλων"κομμάτων να χρησιμοποιείται κατά κόρον για να εξασφαλίσουν ψήφους και να πετύχουν την πολυπόθητη αυτοδυναμία.
    Και το καταφέρνουν μια χαρά και όλοι ανακουφιζόμαστε που σώθηκαμε άλλη μια φορά από τους Τούρκους
    Το ένα κόμμα παραλαμβάνει "καμμένη γη " από το άλλο ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ..

    Στο σημείο που έχουμε φτάσει προτιμώ μια κυβέρνηση με εκπροσώπους από ΟΛΑ τα κόμματα που ψηφίζει ο "κυρίαρχος"λαός.
    Όσο και να μην είναι εύκολο να τα βρούνε,θα υπάρχει περισσότερος έλεγχος στη διαπλοκή,στη διαφθορά και στις κάθε είδους "λαμογιές" εις βάρος του απλού πολίτη , περισσότερη διαφάνεια και επιτέλους λίγη αξιοκρατία..

    Πολυφωνία χρειάζεται ,κολλήσαμε επί δεκαετίες στα ίδια ονόματα και στα ίδια χρώματα!!

    Τελικά αυτό το απορρυπαντικό με ΜΠΛΕ και ΠΡΑΣΙΝΟΥΣ
    κόκκους είναι σκέτη απογοήτευση

    Κατά τα άλλα ,χαίρομαι που συμφωνείς έστω και στη φιλοσοφική προσέγγιση του θέματος


    Πάντως το πιό αστείο πράγμα που ακούω συχνά από προβληματισμένους ψηφοφόρους και πραγματικά με κάνει να σκάω στα γέλια είναι :

    Δεν είμαι ΠΑΣΟΚ αλλά..
    Θα ψηφίσω ΠΑΣΟΚ για να μη βγεί η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ"

    και
    Δεν είναι Νεα Δημοκρατία αλλά..
    θα ψηφίσω ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ για να μη βγεί το ΠΑΣΟΚ"



    Desmar
    20.08.2007, 14:11
    ...τώρα εγώ αν ψηφίσω να επιστρέψουμε στις διακοπές μας ... ... θα θεωρηθώ ότι δεν έχω πολιτική συνείδηση???

    ΜΠΛΟΥΜ! ...
    Panos72
    20.08.2007, 15:00
    Παράθεση:

    Το μέλος Desmar στις 20-08-2007 στις 14:11 έγραψε...

    ...τώρα εγώ αν ψηφίσω να επιστρέψουμε στις διακοπές μας ... ... θα θεωρηθώ ότι δεν έχω πολιτική συνείδηση???

    ΜΠΛΟΥΜ! ...



    Πιστεύεις αγαπητό Δεσποινάκι πως κάποιος που έχει την πραμικρή ιδέα περί πολιτικής συνείδησης, δέχεται να μπει στο παιχνίδι τους...?
    και για να το εμπαιδώσετε το επαναλαμβάνω:

    "Μακρυά από τα δυο κοράκια
    που στοιχειώνουν τη ζωή μου,
    είναι η λύτρωση"...
    Πάνος
    Desmar
    20.08.2007, 15:16
    Παράθεση:

    Το μέλος Panos72 στις 20-08-2007 στις 15:00 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Desmar στις 20-08-2007 στις 14:11 έγραψε...

    ...τώρα εγώ αν ψηφίσω να επιστρέψουμε στις διακοπές μας ... ... θα θεωρηθώ ότι δεν έχω πολιτική συνείδηση???

    ΜΠΛΟΥΜ! ...



    Πιστεύεις αγαπητό Δεσποινάκι πως κάποιος που έχει την πραμικρή ιδέα περί πολιτικής συνείδησης, δέχεται να μπει στο παιχνίδι τους...?
    και για να το εμπαιδώσετε το επαναλαμβάνω:

    "Μακρυά από τα δυο κοράκια
    που στοιχειώνουν τη ζωή μου,
    είναι η λύτρωση"...
    Πάνος



    ...θα βρω μια παραλία αρκετά μακρυά να μην με φτάνουνε ... αλλά είναι που έχουν βγει όλοι στις γύρες τώρα και ποτέ δεν ξέρεις που θα σε πετύχουν για να ζητήσουν την ψήφο σου ...

    Με τρομάζει αυτή η ιδέα ... μας την έχουν στημένη παντού ...


    Spirous
    20.08.2007, 15:54
    Οι Έλληνες πάσχουν από εξουσιομανία. Ψηφίζοντας ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ νομίζουν πώς θα έχουν κι αυτοί λίγη από τη σίγουρη εξουσία που θα καταλάβει η μικρή συμμορία του ενός ή του άλλου κόμματος που λέγεται κυβέρνηση... Τι ψευδαίσθηση...
    Termite
    20.08.2007, 17:14
    Καθόλου ψευδαίσθηση αγαπητέ Spirous.

    Απλα η εξουσία που ζητάνε ειναι η εξουσία του ρουσφετιού κ του βύσματος. Του βύσματος για το δημόσιο, για την μετάθεση του φαντάρου/ναύτη/σμηνίτη γιού τους, για την προαγωγή τους στον χώρο της φοιτητικής παράταξής και τον διορισμό τους σε βοηθό καθηγητή. Ακομα και για να γίνουν αποδεκτοί για ένα μεταπτυχιακό στη σχολή της Νομικής. Ονόματα δε λέμε, υπολήψεις ας μή θίξουμε προς το παρόν.

    Γι'αυτό:
    ΝΑΙ στη συμμετοχή όλων μας στις επικείμενες εκλογές
    ΝΑΙ στο μαύρισμα των 2 μεγάλων κομμάτων.
    ΝΑΙ στην κατάργηση της ενισχυμένης αναλογικής και στην αντικατάσταση της απο την απλη.

    ΟΧΙ σε όσους κάθονται και μιζεριάζουν στον δερμάτινο καναπέ τους
    ΟΧΙ σε αυτούς τους ίδιους που τελικά ψηφίζουν τον μπλέ η τον πράσινο διεφθαρμένο ηγέτη
    ΟΧΙ στο τέλμα που φέρανε το Ελληνικό έθνος...
    gexrag
    20.08.2007, 17:55
    Υπάρχουν δύο μορφές άσκησης της εξουσίας στις δημοκρατικές χώρες.
    Μία, ο απλός δικομματισμός όπως π.χ. στην Αμερική και δεύτερη η πολυμορφική
    εξουσία που ασκείται σε χώρες όπου τηρείται ένα αναλογικότερο ή η απλή
    αναλογική στην πιο δίκαιη και δημοκρατική μορφή εκλογής αντιπροσώπων ή οποία
    με βρίσκει απολύτως σύμφωνο.
    Στην Ελλάδα δεν υπάρχει ακόμη η ωριμότητα για να εφαρμοστεί η απλή αναλογική
    και αυτό γιατί τα μεγάλα κόμματα θέλουν απλά να ασκούν την δική τους πολιτική
    χωρίς παρεμβάσεις. Όσο κι αν δείχνουν όμοια τα δύο μεγάλα κόμματα έχουν
    τεράστιες διαφορές τις οποίες για να τις προσέξεις πρέπει απλά να μελετήσεις τις
    γενικές γραμμές της πολιτικής που ακολουθούν και έχουν εφαρμόσει.
    Δεν ήθελα να αναφέρω τίποτα για κάποιο κόμμα γιατί έτσι θα κομματικοποιούσα την
    συζήτηση. Αλλά η διακυβέρνηση από την ΝΔ δεν ήταν η χειρότερη όπως
    κατηγορείτε κακώς από το ΠΑΣΟΚ ήταν όμως η πιο αλαζονική κυβέρνηση που
    πέρασε από τον τόπο. Δεν συνεχίζω γιατί με θλίβουν οι πρακτικές και των δύο
    μεγάλων κομμάτων. Επιλέγω πάντα το κόμμα που θέλω να κυβερνήσει τον τόπο
    πιστεύοντας ότι η πολιτική που θα ακολουθήσει είναι η πιο ενδεδειγμάνη και
    προσαρμοσμένη στα πρότυπα που θεωρώ ως δικαιότερα και καλύτερα για τον τόπο.
    Αυτό βέβαια δεν αποκλείει την επιλογή ενός μικρού κόμματος ΑΝ πληρεί τις
    προηγούμενες προυποθέσεις. Τέτοιο κόμμα ακόμη δεν έχει εμφανιστεί στον
    ορίζοντα μια που όλα προσπαθούν να παρασύρουν απλά τις μάζες εκμεταλευόμενοι
    ότι μπορεί να φανταστεί κανείς προκειμένου να τους ακολουθήσουν.
    ΟΧΙ φίλοι μου, λέω όχι στα κόμματα της ΑΡΝΗΣΗΣ χωρίς ουσιώδης και ρεαλιστικές
    προτάσεις. Λέω ΟΧΙ στις προτάσεις που γίνονται απλά για λόγους εντυπωσιασμού
    και δεν είναι εφαρμόσιμες. Δεν λέω όχι στον δικομματισμό μια που η εφαρμογή της
    απλής αναλογικής στην Ελλάδα έχει αποτύχει. Αν ωριμάσουν κάποτε οι συνθήκες
    τότε θα είμαι υπερβολικά χαρούμενος γιατί ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ οι αντιπρόσωποι
    των κομμάτων θα μπορούν να συνεργαστούν για το κοινό καλό. ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ η
    εφαρμογή της απλής αναλογικής θα με βρει ΑΠΟΛΥΤΩΣ σύμφωνο.
    mprizas
    21.08.2007, 01:22
    Όλα καλά και άγια, αλλά μπορώ να κάνω μια ερώτηση??? γιατί τόση ασυλία στα μικρά κόμματα??? μήπως δεν έχουν δείξει κι αυτά σημάδια της σκέψης τους κι ας μην έχουν κυβερνήσει???

    Το ΚΚΕ μια φορά χρειάστηκε να πάρει μια απόφαση, το 1989, και τα κανε μαντάρα. Το τεράστιο χτίσμα στον Περισσό που του το κανε δώρο η ΕΣΣΔ και μετά ως Ρωσία το ζήτησε πίσω, ποιος πλήρωσε εν τέλει στους Ρώσους την αξία? μήπως ο ελληνικός λαός? δεν είναι αυτό δείγμα νοοτροπίας κόμματος? Γιατί επί Κοσκωτά, τα χρήματα του τα χε στην Τράπεζα Κρήτης?
    Ενώ έχει τόσα λεφτά και έχει ταχθεί υπέρ βασικού μισθού περίπου στα 1200 ευρώ(αν θυμάμαι καλά), πόσα δίνει στους υπαλλήλους της, στον 902, στον Ριζοσπάστη κι αλλού? Όταν για πρώτη φορά τέθηκε θέμα Μακεδονίας στη Γιουγκοσλαβία άραγε ποιά ήταν η θέση του ΚΚΕ?
    Ποιος διέσπασε τη ΓΣΕΕ επειδή δε μπορούσε με τίποτα να πάρει την πρωτιά?
    Στο Πολυτεχνείο ποιά ήταν η θέση του κόμματος, τόσο το Μάρτη του '73 που έγινε μια απόπειρα αποτυχημένη, όσο και το Νοέμβρη του ίδιου χρόνου? Μήπως την κίνηση την είχαν καταδικάσει επίσημα τα όργανά τους? Μήπως άλλαξαν στάση όταν είδαν ότι τελικά κάτι πάει να γίνει?

    Ποιος είναι ο ρόλος του στο σήμερα? Γιατί ενώ οι γενικές συνελεύσεις των Πανεπιστημίων είχαν ταχθεί υπέρ μιας μακράς κινητοποίησης για να μην πέσει το άρθρο 16, εκείνοι πρότειναν προβοκατόρικα "συμβολικές" καταλήψεις λίγων ωρών μπας και "σπάσουν" το λαικό αίσθημα? μηπως τελικά ήθελαν να πέσει το άρθρο 16?
    Γιατί έχουν να βγουν στο δρόμο από το 2004 το Μάρτιο? Μήπως τελικά υπάρχει κάτι πολύ βαθύ που ενώνει τη ΝΔ με το ΚΚΕ?

    Κι ο Συνασπισμός καλά τα λέει αλλά ας μας πουν με ποιον συνεργάστηκαν κι εκείνοι το '89 που το παίζουν όσιες Πιπίτσες. Και παρόλη τη δήθεν αντικυβερνητική τους στάση, ας μιλήσουν ξεκάθαρα τι πιστεύουν για τη Μακεδονία, ποιά είναι τέλος πάντων η άποψή τους. Και ακόμα καλύτερα για το Αιγαίο. Μήπως ανήκει στα ψάρια του?
    Ας καταδικάσουν τα εγκλήματα της 17Ν, εκτός αν η ανθρώπινη ζωή έχει αξία, αντιστρόφως ανάλογη με το εισόδημα του κάθενος. Κι ας μιλούν για μια εκτός συστήματος πολιτική, αν το ΠΑΣΟΚ τους χρειαστεί, θα τα θυμηθούν όσα λέγανε?

    Για τον Καρατζαφέρη δε μιλάω καθόλου. Πώς μόνο από ένας απλός ρεπόρτερ το 1985, βρέθηκε στη δεκαετία του '90, με κανάλι δικό του, με σπίτια, εξοχικά, έχει χτίσει και μόνος του 3-4 εκκλησίες, συντηρεί κόμμα, έχει ραδιόφωνο, έχει εφημερίδα και ένας θεός ξέρει τι άλλο? Θα πρέπει να δούλεψε πολύ.
    Για τις θέσεις του δε λέω τίποτα, καθώς στην προέκτασή τους, μόνο ανατριχίλα μπορούν να προκαλέσουν...

    Γι' αυτό λοιπόν ας μην αθωώνουμε κανέναν. Κι οι μικροί έχουν το δικό τους ύπουλο ρόλο μέσα στο σύστημα. Κι είναι λίγο υπεκφυγή μου φαίνεται εδώ οι περισσότεροι να δηλώνουν ότι δε θα ψηφίσουν το ένα από τα δυο μεγάλα και εν τέλει να παίρνουν μαζί αυτά 90%. Ή προσπαθούμε να βγάλουμε λίγο τα απωθημένα μας, ή από τη musicheaven ξεκινάει επιτέλους η επανάσταση!!!!!!

    Venceremos!
    pastella
    21.08.2007, 09:27
    Θα συμφωνήσω με το Γιώργο σχετικα με τον υπουλο ρόλο ορισμενων μικρων κομματων. Αν και τυχαινει να συμφωνω αρκετές φορες με προτασεις τους, καποιες αλλες ενεργειες, οπως συνεργασια με το κόμμα στο οποίο αντιτίθενται προς αποκτηση μιας μεριδας της πιττας μετα την νικη των εκλογων (δειτε τι γινεται στις δημοτικες, ΠΟΙΟΙ καθοριζουν τον νικητη στο δευτερο γυρο, μεγα τρανταχτο παραδειγμα ο δημος Θεσσαλονικης) και ορισμενες αποψεις τους με κανουν να μην τα εκτιμω τοσο ωστε να σκεφτω σοβαρα αν θα τα ψηφισω.

    Οι συγκεκριμενες εκλογες με αφηνουν αδιαφορη και αηδιασμενη γιατι 1ον το εκλογικο αποτελεσμα ειναι ΔΥΣΤΥΧΩΣ γνωστο απο τωρα (πριν βγουνε στη φορα τα ομολογα, τρεχατε να ξαναβγουμε....), 2ον θα βλεπω τις μαπες τους καθε μερα στη δουλεια ξανα απο αυριο σε καθε λογης φυλλαδιο και εντυπο, 3ον γιατι με την εκθεση δεν θα πλησιαζει κανεις σε ακτινα ενος χιλιομετρου απο το κεντρο. Ολοι οι φαταουλες θα ξαναθυμηθουν τη Θεσσαλονικη. Α ξεχασα, μας κανουν και μετρο που λογω της ταχυτητας των εργασιων θα μετονομαστει σε μετρο χελωνα απο μετρο Θεσσαλονικης.

    Τελος, εκ πειρας απο τη δουλεια, απορω ΠΟΥ βρισκει τοσα χρηματα ο Παπαθεμελης (κατά βάθος ολοι ξερουμε απο που αλλα ας μην το πουμε γιατι η διενεξη θα καταληξει παλι στο τι οριζεται ως εκκλησια κλπ) και καθε βδομαδα τυπωνει χιλιαδες αντιτυπα και φυλλαδια και διακυρηξη και διαφημιστικα και και και... Δλδ τι ποσοστο περιμενει να παρει? Ειλικρινα τώρα απαντήστε μου...

    Τα τελευταια χρονια η ενεργειες των ανθρωπων της πολιτικης εχουν δημιουργησει αυτην την απαθεια στους νεους και σε μεγαλυτερους, ξεκινωντας με τον συνδικαλισμο του καφε και της Μυκονου των φυτωριων των φοιτητικων παραταξεων, φτανωντας ως την υπαρξη τόσο ανικανων ανθρωπων στη διακυβερνηση της χωρας (βλεπε Πολυδωρας και Τσιτουριδης, δεν νομιζω οτι χρειαζεται να συνεχισω...) όσο και ανθρωπων βουτηγμενων στα σκανδαλα (από ΟΛΑ τα κομματα), με το τελευταιο σε εκτενη βαθμο. Όταν δεν υπαρχουν καποιοι ανθρωποι να σου δημιουργούν έστω και την υποψία οτι εχουν 5 βασικές ικανότητες να κάνουν κάτι για τον τόπο σου, δεν μπορεις παρά να αναρωτιέσαι "τι σκ...α να ψηφίσουμε?"

    Λίγο βρωμερος ο τιτλος του τοπικ αλλά δυστυχως αντιπροσωπευει την πραγματικοτητα
    venceremos
    23.08.2007, 01:26
    Αν αλλάξει κάτι στη συνείδηση των ανθρώπων και αρχίσουμε να συνειδητοποιούμε ότι εμείς οι ίδιοι είμαστε ικανοί ταυτόχρονα και για τα πιο υπέροχα πράγματα και για τα πιο αποτρόπαια, ότι όλα στο χέρι μας είναι... Τότε ίσως αρχίζω να βλέπω κάτι πέρα στον ορίζοντα.. ! Τότε μπορώ να αρχίσω να ονειρεύομαι ξανά.. Κι εγώ μαζί σας είμαι παιδιά! Venceremos ! Μη συμβιβάζεστε με τίποτα.. ! Αν ο καθένας βάλει από ένα χεράκι μπορούμε να το διαλύσουμε ...
    justme
    23.08.2007, 02:32
    Παιδια να γινω λιγο ο κακος της υποθεσης? Ωραια ειλικρινα τα οσα εχετε γραψει ολοι εδω αλλα μπορουμε να γινουμε ολοι πιο σαφεις? Τι εννοω? Θα παρακαλουσα ολους σας απο την στιγμη που εχετε το θαρρος της γνωμης σας να απαντησετε στο ερωτημα..........Τι ψηφισατε στις προηγουμενες εκλογες & τι θα ριξετε τωρα....Πολυ απλα πραγματα.....Εννοειτε πως σε ενα ελευθερο site οπως ειναι το ΜΗ δεν υπαρχει περιπτωση να κακοχαρακτηριστειτε


    Εγω παιρνω το θαρρος & κανω την αρχη
    Εκλογες 2004 ψηφισα Ν.Δ
    Εκλογες 2007 σιγουρα οχι Ν.Δ & ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ ΠΑΣΟΚ.....
    Ειλικρινα ακομα το ψαχνω..........Τι θα ριξω παντως στην καλπη θα σας το πω οταν το αποφασισω.
    noizreduction
    23.08.2007, 11:00
    Αυτο που πρεπει να αντιληφθουμε σαν ψηφοφοροι και σαν λαος, ειναι πως οποιαδηποτε και εαν ειναι η πολιτικη αρχη, θα ακολουθουμε τους κανονες και τις "νουθετησεις" της Ε.Ε. Και σιγουρα αυτο δεν ειναι συνομωσιολογικο που λεω. Ειναι απλα οι κανονες της υπαρξης μας μεσα στο θεσμο της Ευρωπαϊκης Ενωσης και οπως να το κανουμε δεν μπορουμε παρα να φερθουμε σαν επαρχια της, οσα καλα ή κακα επιφερει αυτο στη χωρα μας.
    okanenas
    23.08.2007, 12:49
    Παράθεση:

    Το μέλος justme στις 23-08-2007 στις 02:32 έγραψε...

    Εκλογες 2004 ψηφισα Ν.Δ


    κατάλαβα ένας ακόμα κοψωχέρις