ελληνική μουσική
    813 online   ·  210.851 μέλη

    Ανεκπλήρωτος έρωτας....

    Peace18
    24.09.2008, 22:32
    Παράθεση:

    Το μέλος mariza18 στις 02-11-2007 στις 14:03 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ydrargyros στις 02-11-2007 στις 11:09 έγραψε...

    μόνο ο χρόνος βοηθάει...τίποτα άλλο



    +1
    αλλά όπως λέει και το τράγουδο ''ο έρωτας με έρωτα περνάει..''
    πιστεύω ότι το κόλλημα μένει ώσπου να γίνει μία άλλη γνωριμία,ο ενθουσιασμός βοηθά αρκετά ώστε να ξεκολλήσει κάποιος.

    Συμφωνώ με την μίξη των 2! Είναι το καλύτερο που μπορεί να γίνει...
    kwstasagas
    24.09.2008, 23:14

    Συμφωνώ με αρκετά από όσα διάβασα παραπάνω .... Λοιπόν, παιδιά, ας μάθουμε όλοι μας να δεχόμαστε την ΑΠΟΡΡΙΨΗ ... Ας δεχθούμε το φυσικό και αυτονόητο γεγονός ότι δεν είναι δυνατόν να αρέσουμε ερωτικά σε όλες / όλους όσους συνατήσουμε στη ζωή μας .... 

    Όσο κι αν η ερωτική απόρριψη είναι κάτι που πονάει, οφείλουμε να την αντιμετωπίσουμε με αξιοπρέπεια και ψυχραιμία. Ιδίως τις πρώτες μέρες που θα μάς συμβεί η ερωτική απόρριψη, χρειάζεται απαραιτήτως να πρυτανεύσει η λογική, επειδή .... το μυαλό και η ψυχή αποσυντονίζονται κάπως και υπάρχει κίνδυνος να κάνουμε βλακείες ή άστοχες ενέργειες, τόσο εις βάρος του εαυτού μας, όσο και εις βάρος τρίτου. Όμως, μετά από λίγο καιρό .... ούτε που θα καταλάβουμε για πότε θα το έχουμε ξεπεράσει !!! Η ζωή, ευτυχώς, προχωράει μπροστά και, όπως πολύ ωραία λέει ο Σαββόπουλος, "αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δική σου μελαγχολία" .... 

    ΄Ενα μόνο καλό προσφέρει ο ανεκπλήρωτος έρωτας : είναι η καλύτερη αφορμή και έμπνευση για ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ..... Τα ωραιότερα τραγούδια γράφτηκαν στο πλαίσιο ανεκπλήρωτου έρωτα και ερωτικής απόρριψης .....

         


    freddieKrueger
    25.09.2008, 01:01

    Οταν σε φτυνουν κολλας?Ναι,τις πιο πολλες φορες και για τους πιο πολλους ετσι γινεται...ειτε γιατι καποιος δε δεχεται την απορριψη ευκολα και θελει να ανατρεψει το 'φτυσιμο' ειτε γιατι θεωρει προκληση να κανει καποιον η καποια να τον/την γουσταρει,ενω αρχικα ηταν αουτσαιντερ στη γνωριμια...

     


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 25-09-2008 01:05 ]


    LOVEHEART
    26.09.2008, 18:00

    Παιδίά θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω με αυτό που λέτε ότι ο έρωτας με έρωτα περνάει μπορεί να συμβάινει αυτό αλλά όχι με όλες τις καταστάσεις. Εξαρτάται ποσο δυνατός είναι ο έρωτας που έρχεται μετά ώστε να μπορέσει να νικήσει τον ανεκπλήρωτο έρωτα. Θα σας εξηγήσω αμέσως τι εννοώ και αν θέλει κάποιος ας μου δώσει μια απάντηση! 

    Εγώ στην ζωή μου προχώρησα και παντρεύτηκα έναν αξιόλογο άνθρωπο και τον ανεκπλήρωτο έρωτα μου τον είχα θάψει βαθιά στο βάθος της καρδιάς και του μυαλού μου και δεν επηρρέαζε την οικογενειακή μου ζωή! άλλωστε είχαν περάσει και αρκετά χρόνια οταν εκείνος αποφάσισε τελικά να μην αρχίσουμε σχέση για δικούς του λόγους, ενώ μου έδειχνε ότι με ήθελε!Φυσικά έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου αλλά μετά από πολύ καιρό άρχισα να το παίρνω απόφαση ότι δεν θα γίνοτανε ποτέ τίποτα, αφόυ είχαμε χαθεί και για αρκετά χρόνια. Ωσπου μια μέρα εμφανίστηκε στην ζωή μου πάλι με φιλικές διαθέσεις από την μια και από την άλλη με διάφορα υπονούμενα και ψηλο φλέρτ αλλά μέχρι εκεί τϊποτα παραπάνω! 

    Θέλετε να μάθετε το αποτέλεσμα? 2 χρόνια τώρα η ζωή μου έχει γίνει χάλια έχω χάσει τον ύπνο μου, δεν έχω όρεξη για τίποτα και αυτό να έχει αντίκτυπο μέσα  στον γάμο μου και το μόνο που σκέφτομαι συνέχεια να έιναι εκείνος. Τα συναισθήματα μου να είναι ακόμα πιο δυνατά και να τον ποθώ πολύ περισσότερο  σε σχέση και από παλιά οταν τον είχα πρωτοερωτευτεί και να μου μείνει πλέον απωθημένο!!!!

    ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΝΗΚΕ ΟΛΟ ΑΥΤΟ? ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ PLEASE!!!!

    LOVE HEART

    26/09/08


    Jelevel
    26.09.2008, 21:27

    μμμμμ....ανεκπλήρωτος έρωτας. Ναι το έχω βιώσει . Η άποψη μου σε αυτό είναι ότι σε τέτοιου είδους περιπτώσεις μεγαλύτερο ρόλο παίζει η φαντασία . Το γεγονός του ότι δεν μπορείς να είσαι με τον άλλο ,για τον οποιοδήποτε λόγο,σε κάνει να δημιουργείς σκηνικά στο μυαλό σου, το πως θα ήταν η ζωή σου αν είσασταν μαζί κλπ. Όμως οι φαντασιώσεις αυτές είναι μόνο θετικές . Ποτέ δεν σκεφτόμουνα αρνητικά πράγματα για τον άλλο διότι το πέπλο του ενθουσιασμού , που είναι κάτι που συνδέεται με τον έρωτα ,με εμπόδιζε. Πως όμως θα ήταν η καθημερινότητα μου με αυτό το άτομο?Κάποια στιγμή ο έρωτας θα φύγει και μετά...??

    Όλα τα παραπάνω τα λέω επειδή θέλω να διαχωρίσω τον έρωτα από τη συμβίωση με την προοπτική της μακροχρόνιας σχέσης. Στη δεύτερη περίπτωση ,ζεις ένα πραγματικό γεγονός , ζεις την πραγματικότητα. Και επιπλέον υπάρχει και ένας ακόμη παράγοντας , ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ . Και δεν εννοώ μόνο εκείνα που μπορεί να παρουσιαστούν ανάμεσα στη σχέση του ζευγαριού αλλά και τα προβλήματα της καθημερινότητας. Το πως χειρίζεται ένα ζευγάρι τα προβλήματα αυτα για μένα είναι το σημαντικότερο. Εκεί δίνεται ο πραγματικός αγώνας.

    Από την άλλη στον έρωτα , δεν υπάρχουν προβλήματα . Γιατί για όσο διαρκεί όλα είνα ωραία. Τα προβλήματα αρχίζουν μετά τον έρωτα , όπου ο καθένας βλέπει το πραγματικό πρόσωπο του άλλου και εκεί θα φανεί αν υπάρχει η χημεία για το μέλλον.

    Και περνώντας ξανα στο κεντρικό θέμα . Εμένα ο ανεκπλήρωτος έρωτας μου πέρασε όταν έκανα την 1η μου πραγματική σχέση. Εκεί είδα και έκανα τον παραπάνω διαχωρισμό μεταξύ πραγματικότητας και φαντασίας.

     

     


    kwstasagas
    26.09.2008, 22:32

    LOVEHEART, πολύ ωραίο ποστ, και σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες μαζί μας την ιστορία σου ....

    Η απάντησή μου δεν είναι άλλη από το "ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ" !!! Πολύ, δε, περισσότερο αν με τον σύζυγό σας θα έχετε ήδη αποκτήσει παιδί ....

    [Αχ, κι αυτός ο "ανεκπλήρωτος" .... γιατί να εμφανισθεί ξανά στη ζωή σου και να σε αναστατώσει, και μάλιστα στην πλέον ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΗ στιγμή .... καλά ήταν κρυμμένος εκεί στο παρελθόν .... ] .....   

    Τέλος, συμφωνώ και με όσα γράφει ο Jelevel ....


    -----------------
    Goin' through pages and lookin' down lines and lines ... [UFO - Space Child]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 26-09-2008 22:33 ]


    freddieKrueger
    27.09.2008, 01:39

    Εγω θα σου λεγα αγαπητη LOVEHART,εφοσον δεν εχεις παιδια με τον ανδρα σου,να αναθεωρησεις τη σχεση σας και να σκεφτεις σοβαρα για το που δε σε καλυπτει...εγω στη θεση σου και αν ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΑΙΔΙΑ,θα σκεφτομουν να χωρισω τη γυναικα μου,για να κυνηγησω τον αληθινο ερωτα κι ας μεινω και μονος...ετσι δινω το δικαιωμα και στη γυναικα μου να βρει τον ανδρα που θα ειναι ερωτευμενος μαζι της αληθινα...

    Να κανω κι ενα προσθετο σχολιο:Αν ο ποθος σου για εκεινον που λες ,ειναι επειδη ακριβως ειναι ανεκπληρωτος ερωτας,τοτε καλο θα ηταν να αναθεωρησεις τα αισθηματα σου,οχι για τον ανδρα σου,αλλα για τον 'διχως ανταποκριση ποθο' σου...

    Να κανω κι ενα ακομη σχολιο???(τελευταιο,το υποσχομαι{#emotions_dlg.oops})Ο ανδρας και ο καθε ανδρας οφειλει να κερδιζει τη γυναικα του καθημερινα...να της φερεται οπως τη φλερταρε πριν κανουν σχεση...να της κανει δωρακια εκει που δεν το περιμενει...να 'ριχνει' που και που και κανα 'κουτσουρο' στη 'φωτια' της σχεσης για να μη σβησει...η για να μη βρεθει αλλος να την αναζωπυρωσει καλυτεραWink


    music-fan
    27.09.2008, 16:52

    αν καποια πραγματα δεν κανουν τον κυκλο τους και τελειωνουν πριν την ωρα τους τοτε εχεις απωθημενο..ο χρονος ομως τα γιατρευει ολα


    Chitarrista
    29.09.2008, 18:10

    Loveheart θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους στο τι πρέπει να κάνεις στη περίπτωση ύπαρξης παιδιών.

     

    Αν όχι εγώ πιστεύω πως πρέπει να καταλάβεις την στάση του άλλου π΄ρωτα πριν κάνεις οτιδήποτε. Δλδ ήρθε απλά να σε αναστατώσει και απλά επειδή του αρέσεις?? Αν είναι έτσι δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο αν όμως είναι κάτι παραπάνω τότε αδικείς και τους 3 σας... νομίζω...


    marikrin
    14.02.2009, 15:08

    κι αν ειναι ΚΑΙ πρωτος έρωτας ΚΑΙ ανεκπλήρωτος;;;;; τι κανουμε τότεεε;;;;;!! κι αν σου εχει δειξει δειγματα ενδιαφεροντος στο παρελθον αλλα λογω καταστασεων πολυπλοκων,λαθος χειρισμου και των δυο και απειριας δικιας μου χαθηκαν ολα;;;τοτε πως φευγει αυτο το απωθημενοο;;;κι αν εχεις δεκτει οτι ο καθενας κανει τη ζωη του πλεον, αλλα μεσα σου βαθια ξερεις οτι καπου βρισκεται ακομα..κι οταν τον ξαναδεις..ξυπνανε ολα..   κι αν ερωτευεσαι και δυσκολα γενικα...γαμησε τα...:p


    Crocodile
    15.02.2009, 02:28

    Το χειρότερο απ' όλα είναι οι ανεκπλήρωτοι έρωτες να σε στοιχειώνουν σε όλη τη μετέπειτα ζωή σου. Να συναντάς πρόσωπα που σου θυμίζουν, έστω εν μέρει, κάποιον από τους ανεκπλήρωτους έρωτες του παρελθόντος και να σε κάνουν να τα προσέξεις, ακόμη και να πιστέψεις ότι τα ερωτεύτηκες, μόνο επειδή σου ξυπνούν μνήμες. Να τα αντιμετωπίζεις δηλαδή όχι ως ξεχωριστές οντότητες, αλλά σαν είδωλα των προσώπων εκείνων που δε σου έδωσαν ποτέ σημασία, ούτε ενδιαφέρθηκαν στο ελάχιστο ποτέ για σένα. Και από την άλλη να μην μπορείς να κάνεις εύκολα βήμα μπροστά επειδή έχεις πληγεί τόσο που αισθάνεσαι πλέον αδυναμία να βιώσεις εύκολα αληθινό συναίσθημα για κάποιο άλλο πρόσωπο ή πολύ περισσότερο, αν το βιώσεις, να το εκφράσεις.


    NikosRoman
    15.02.2009, 07:59

    Γνωμη μου ειναι οτι ο ερωτας δεν εξηγηται με την λογικη.Και εκει καπου μπαινει ο γαμος.Ο οποιος πρεπει παντα να κρατιεται ζεστος αλλα αυτο θελει προσπαθεια μεγαλη.Περισσοτερο γιατι πρεπει να δεχτεις αυτο που ειναι και θελει ο αλλος και να περασεις τον εαυτο σου σε δευτερη μοιρα.(αμοιβαια).
    Οποτε αυτο που προτεινω ειναι μαλλον ενα ζευγαρι να συνγκατοικει για μεγαλο χρονικο διαστημα και υστερα βλεπεις.
    Ο χρονος λυνει και δενει τις πικρες αλλα και τους ερωτες..Δινει λυση σε ολα.
    Αν βιαστεις την πατησες(οπως ο αντρας της φιλης πιο πανω).Τι τον περιμενει?
    Ουτε στο ονειρο του ο κακομοιρης!!!!


    inkve
    15.02.2009, 15:36

    μαλλον ειμαι ο τυχερος της παρεας μου φαινεται!!!

    εγω δεν ξερω τι παει να πει ανεκπληρωτος ερωτας ρε παιδια....

    οποτε με βαραγε η κεραμυδα ητανε παντοτε αμοιβαιο!!!

    αυτο δεν σημαινει οτι εζησα καλα και αυτοι καλυτερα...

    και αγαπας... και λουλουδια...και τσακωμοι...και χωρισμοι...και κλαματα...

    ολα τα ωραια και αναζωογονητικα συστατικα που σε βοηθουν να καταλαβεις πανω απ'ολα τον εαυτο σου!!!

    τι gatorade και energy drinks και πολυβιταμινες???{#emotions_dlg.nono}

    ερωτευτειτε!!!{#emotions_dlg.thumbup}

    οι ανεκπληρωτοι ερωτες ΕΙΝΑΙ οι θυμησες μιας σχεσης τις οποιας ομως ΠΟΤΕ ΔΕΝ εχετε ζησει(και εκει ειναι που κολλαει το μυαλο)...

    και αν σας τυχει να την ζησετε ειναι κατα 99%οτι θα ειναι και ασχημη εμπειρια γιατι απλα δεν θα θελετε να μοιραστειτε πραγματα με αυτον η αυτην που εχετε κοντα σας.....θα θελετε να μοιραστειτε πραγματα με την ιδεα που εσεις εχετε σχηματισει στο μυαλο σας για τον ανθρωπο αυτο...ομως η εικονα αυτη ΔΕΝ εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με την πραγματικοτητα....

    οποτε μην εξιδανεικευετε καταστασεις επειδη απλα και μονο καποια περιοδο θελατε να τις ζησετε αλλα δεν μπορεσατε....η περιοδος αυτη περασε....και μαζι με αυτην 100% περασε και ο αλλος/η που ερωτευτηκατε και πλεον ειναι ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ....

    ολα τα πραγματα στον καιρο τους....ετσι και ο ερωτας...αν δεν ανθισει την περιοδο που και οι 2 το νιωσουν....μετα <κοβει> το αυγολεμονο!!!!το χασαμε το κορμι πατριωτη/σα....{#emotions_dlg.lol}

    ετσι κι αλλιως....βαρετο δεν ειναι να ζει ο ανθρωπος με φαντασματα??Wink

     

     


    dennisssss
    09.08.2009, 00:56

    βασικά εγώ είμαι ερωτευμένος εδώ και καιρό με μια κοπέλα η  οποία είναι κολλητή της αδερφής μου....

    της εχω εκφράσει τα σιναισθήματα μου πολλές φορές για το πως νιώθω για αυτήν αλλά αυτή δεν νιώθει τίποτα για μένα άρα δεν γίνεται να γίνει κάτι μεταξύ μας...η κοπέλα αυτή είναι επίσης φίλη μου απο παλιά ..

    την χέρω από το δημοτικό!!!αυτή με βλέπει φιλικά πάντως και λέει οτι δεν μπορεί να με δεί κάπως αλλιώς επειδή είμαστε φίλοι απο μικρά..εγώ όμως πάντα την αγαπούσα και  συνεχίζω να την αγαπάω ακόμα πιο πολύ ..είμαι κολλημένος εντελώς όμως!!!η μαλακία είναι ότι πάμε στο ίδιο σχολείο και  οτι έρχεται σπίτι μου αρκετά συχνά λόγω της αδερφής μου...άρα την βλεπω αρκετά συχνά μποστά μου...δοκίμασα πολλά με όποια και να τα φτιάξω πάντα αυτή σκέφτομαι...δεν μπορώ να την ξεπεράσω ομως ...εκεί που την ξεπερνάω πάλι την ερωτεύομαι...τι να κανω ρε παιδιά πως να την ξεπεράσω?????????