ελληνική μουσική
    449 online   ·  210.870 μέλη

    Ο χειρότερος μουσικός...

    Arve
    10.12.2007, 15:23
    Προσωπικά πιστεύω πως η πλειοψηφία της σύγχρονης λαϊκοπόπ σκηνής κυριολεκτικά δεν πια έχει τις προϋποθέσεις να θεωρείται μουσική – πιστεύω ότι μάλλον θα πρέπει να κατατάσσεται στην τέχνη (ή «τέχνη») της τηλεόρασης και να κρίνεται αναλόγως.

    Στην ερώτηση μια φορά δεν ξέρω τι να απαντήσω… ακόμα κι αυτούς τους τηλεοπτικούς σταρ όποτε τους πιάνει (αναγκαστικά) το αυτί μου τους ακούω και σπάω πλάκα – κάλιο πλάκα παρά πίεση.
    Panosfloyd
    02.01.2008, 20:09
    Όλοι οι σκυλάδες,ο Χατζηγιάννης και πάρα μα πάρα πολύ οι Tokio Hotel.ΤΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΘΕΕ ΜΟΥ!!!Να σας υπενθυμίσω πως ακούω μόνο παλιό ROCK.
    johnnyguitar
    12.01.2008, 13:49
    Φιλε deathminor , ασχετα απο το αν ανηκεις στην κατηγορια μουσικων που απεχθανονται την ταχυτητα ή οχι, με την αποψη σου ενισχυεις την τελευταια μου ατακα-Η αληθεια ειναι μονο υποκειμενικη.Απλα ηθελα να τονισω το οτι ειτε σε λενε Ζηρα η malmsteen ή καποιον αλλο shredder-παρεπιπτοντως θα ηθελα να γνωρισω εναν ανθρωπο που παιζει τοσο γρηγορα και λεει οτι η ταχυτητα δε μετραει*συνηθως το λενε οι ζηλιαρηδες που αντι για μετρονομο χρησιμοποιουν ημερολογιο-ειτε παιζεις jazz και σε λενε Al,Paco,Frank κτλ,δε σημαινει οτι εισαι καλυτερος μουσικος απο ενα φλωρακι που τραγουδαει με τα χερια ψηλα ή απο τον "ψαγμενο"-"πονεμενο"-"οτι αλλο περναει για κλαουνα" Ελληνα ροκα σε λα κλαιω-ωρες για μια αγαπη που χαθηκε.Ο καθε ενας εχει διαφορετικο κοινο και διαφορετικη αποιχηση.Και για να πω και μια πιο προσωπικη αποψη,επειδη παιζω και 1000 νοτες το δευτερολεπτο και αργοσυρτα blues και παραξενα σχηματα jazz και λογω στρατου για λογους λουφας που ημουν στη μπαντα τσιφτετελοσκυλλαδικοαυτοτοιδιοπραμαπουδεσταματαμεχρινατελειωσειοαμανες θελω απλα να πω πως σε καθε εκφραση υπαρχει ομορφια και καθε τι μπορεις προσαρμοζοντας το στα δικα σου δεδομενα και γουστα να το ομορφηνεις.
    sitzoune81
    12.01.2008, 15:54
    Ο χειροτερος μουσικος ειναι ο εφησυχασμενος.
    Δεν μπορω να περιμενω τιποτα απο αυτον
    Stroumfita456
    12.01.2008, 20:13
    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 12-01-2008 στις 15:54 έγραψε...

    Ο χειροτερος μουσικος ειναι ο εφησυχασμενος.
    Δεν μπορω να περιμενω τιποτα απο αυτον


    ο ποιος??
    sitzoune81
    12.01.2008, 22:35
    τς τς τς τς.........!
    Ουτε ενα λεκτικο αστειο δεν μπορει να γραψει κανεις εδω μεσα......
    απα πα πα!!!!!!!!!!!!
    you know, αυτος που επαναπαυεται στις δαφνες του, την εχει δει καπως, που ειναι "φτασμενος" κατα καποιον τροπο, αυτος που δεν "ψαχνεται"
    νταξει τωρα?!?!
    αντε γεια μας!

    deathminor88
    13.01.2008, 00:20
    Παράθεση:

    Το μέλος johnnyguitar στις 12-01-2008 στις 13:49 έγραψε...

    Φιλε deathminor , ασχετα απο το αν ανηκεις στην κατηγορια μουσικων που απεχθανονται την ταχυτητα ή οχι, με την αποψη σου ενισχυεις την τελευταια μου ατακα-Η αληθεια ειναι μονο υποκειμενικη.Απλα ηθελα να τονισω το οτι ειτε σε λενε Ζηρα η malmsteen ή καποιον αλλο shredder-παρεπιπτοντως θα ηθελα να γνωρισω εναν ανθρωπο που παιζει τοσο γρηγορα και λεει οτι η ταχυτητα δε μετραει*συνηθως το λενε οι ζηλιαρηδες που αντι για μετρονομο χρησιμοποιουν ημερολογιο-ειτε παιζεις jazz και σε λενε Al,Paco,Frank κτλ,δε σημαινει οτι εισαι καλυτερος μουσικος απο ενα φλωρακι που τραγουδαει με τα χερια ψηλα ή απο τον "ψαγμενο"-"πονεμενο"-"οτι αλλο περναει για κλαουνα" Ελληνα ροκα σε λα κλαιω-ωρες για μια αγαπη που χαθηκε.Ο καθε ενας εχει διαφορετικο κοινο και διαφορετικη αποιχηση.Και για να πω και μια πιο προσωπικη αποψη,επειδη παιζω και 1000 νοτες το δευτερολεπτο και αργοσυρτα blues και παραξενα σχηματα jazz και λογω στρατου για λογους λουφας που ημουν στη μπαντα τσιφτετελοσκυλλαδικοαυτοτοιδιοπραμαπουδεσταματαμεχρινατελειωσειοαμανες θελω απλα να πω πως σε καθε εκφραση υπαρχει ομορφια και καθε τι μπορεις προσαρμοζοντας το στα δικα σου δεδομενα και γουστα να το ομορφηνεις.



    Όταν η μουσική καταντάει επίδειξη ικανοτήτων χωρίς κάποιο νόημα δεν είναι όμορφη, ή τουλάχιστον εγώ δεν βλέπω την ομορφιά... Άλλο το να μπορείς να το κάνεις και άλλο το να μπορείς και να ξέρεις πότε πρέπει να το κάνεις... Λυπάμαι που το λέω αλλά μόνο κάποιος με το ταλέντο του Chopin η Paganini θα μπορούσε να το κάνει... Συγκεκριμένα ο Ζηράς για μένα είναι κενός... O malmsteen φάνηκε στο concerto suite για εμένα (απ τους αγαπημένους μου δίσκους)... Kαι όλοι οι τυπάδες στο youtube δεν μου λένε τίποτα. To να παίζεις 1000 νότες το δευτερόλεπτο μπορέί να το κάνει ο οποιοσδήποτε αν παλουκωθεί (γι αυτό το κάνεις εσυ, εγώ, ο όποιος). Το να εμπνευστεί μια μεγαλειώδης έκφραση είναι δύσκολο... Κι ας είναι 3 νότες το λεπτό... Γι αυτό λέω δεν υπάρχουν κακοί μουσικοί... Αλλά υπάρχουν οι ποιοτικοί και οι όχι... Σορυ...!
    GL
    13.01.2008, 23:56
    Αγαπητα μου φιλαρακια διαβαζω τις αποψεις σας εδω!
    Βασικα το οτι το θεμα του τοπικ μιλαει για τον ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΜΟΥΣΙΚΟ εμενα με κανει να νιωθω αβολα! Αρα το θεμα που διαβαζω εδω πιστευω οτι δεν με εκφραζει μιας και νιωθω οτι δεν πρεπει να μπαινουμε στην διαδικασια συγκρισης μουσικων......

    Ομως θα συνεχισω και εγω με γενικοτητες οπως πολλοι αλλοι για να μην βγω εκτος της ροης των ποστ του τοπικ.....

    1) Βασικα διαφωνω καθετα με τον τιτλο του τοπικ! Για μενα δεν υπαρχουν κακοι μουσικοι, ουτε τραγουδιστες. Nαι ναι, ουτε τραγουδιστες!! Οταν καποιος αποφασισει να ασχοληθει με την μουσικη, σημαινει οτι το λεει η ψυχουλα του. Βγαζει οτι εχει να βγαλει!

    2) Πριν μερικα χρονια σε μια " μουσικο-ρακο-κατανοιξη " με τον Ψαραντωνη, μου ειπε μια κουβεντα, την οποια την κρατησα καλα μεσα μου και την εκανα πιλοτο στη μουσικοτραγουδιαρικη μου καριερα απο κει και περα. Μου ειπε λοιπον:

    "Μην με λογιζεις συντεκνε Γιωργη σαν καλο μουσικο, δεν ειμαι ενας απο δαυτους, μπορει και να'μαι κι ο χειροτερος στη Κρητη που λεει πως παιζει τη λυρα και τραγουδα. Αυτο που ξερω ειναι οτι η ψυχη μου θελει να βγει οξω και βγαινει με την μουσικη και το τραγουδι........Αλλοι την βγαζουν με τα λογια, αλλοι με την ζωγραφικη και αλλοι με τα θεατρα "

    Αυτα μου ειπε ο γερος τοτε.......

    Αυτα κρατησα για μενα. Τα μοιραζομαι με σας σαν αφορμη αυτου του τοπικ....

    3) Να σας πω και κατι που βγαινει απο την γκλαβα μου για φιναλε???
    Μην ψαχνετε να βρειτε τους χειροτερους μουσικους.....Πρωτα ψαξετε να βρειτε τους χειροτερους ακροατες................



    johnnyguitar
    14.01.2008, 08:17
    Μπραβο ρε GL!Το ιδιο πραμα λεμε.Ολη τη μουσικη εκφραση με ολες τις μορφες της πρεπει να εκτιμαμε αν οχι να απολαμβανουμε.Ειτε ειναι η λυρα του Ψαραντωνη,η κιθαρα του Μalmsteen ή η ακαλλιεργητη φωνη ενος 15χρονου στο πρωτο του συγκροτημα!Και στην τελικη,παρολο που-για αλλη μια φορα-the truth is in the eye of the beholder ,δε νομιζω οτι εχει κανεις δικαιωμα να καταδικασει την οποια μουσικη εκφραση-επαγγελματικη ή οχι-ως ανουσια.Εστω και αν δεν βγαζει νοημα τωρα και για το συγκεκριμενο ατομο,με ενα δευτερο ακουσμα ή σε καποιον αλλο μπορει να μιλαει στην ψυχη του-για να μην αναφερω το ο,τι θελει να βγαλει αυτος ο ερμος ο μουσικος!Thanx GL.Χαιρομαι που υπαρχουν και ανοιχτα μυαλα!
    johnnyguitar
    14.01.2008, 08:37
    Και deathminor,sorry εισαι και γειτονακι μου αλλα δεν ειναι η διαφορα μεταξυ Ζηρα,Malmsteen και Clapton.Ειναι η γενικοτερη αποψη περι μουσικη εκφρασης και σχεση με το κοινο.Και να σου πω και κατι που μαλλον δε γνωριζεις.Ολοι οι νεοκλασσικοι κιθαριστες-ή shredders αν προτιμας- παιζουν πανω σε ρυθμους,κλιμακες και γενικοτερα αναπυξεις των Pagannini,Chopin,Bach κτλ.Ειναι λοιπον τεχνικη συνθεση και αριστουργημα επειδη το εγραψε ο Chopin πριν δυο αιωνες και το επαιξε πιανο ή βιολι ή συμφωνικη και ειναι επιδειξη ικανοτητων επειδη ενας κιθαριστας ειναι τοσο καλος και μελετημενος και το παιζει στην ηλ.κιθαρα ή συνθετει κατι παρομοιο?Δεν προσπαθω να σε πεισω για κατι ουτε θα σου πω καμια μπαρουφα του στυλ "θα μεγαλωσεις και θα μαθεις" αλλα ειναι κριμα να μην απολαμβανεις καποια πραματα επειδη εχεις βαλει μονος σου φραχτες-και συ και ολοι μας σε αρκετες περιπτωσεις στη ζωη μας.Παραδειγμα,εγω μεγαλωσα με thrash.Ολοι οι cool φιλοι μου-που επαιρνα και τους δισκους τους γιατι λεφτα δεν υπηρχαν-ακουγαν thrash και το μονο που ακουγα ηταν "εμεις οι thrashαδες ημαστε οι καλυτεροι και οι αλλοι φλωροι,ουγκ".Ε,μικρο παιδι τοτε και χωρις να εχω και αλλο μετρο συγκρισης ελεγα και γω ουγκ.Οταν με το καλο ηρθε το αγιο internet και η μυστικη τεχνη του dowload γνωρισα εναν κοσμο που ειχα στερηθει και που πραγματικα ειναι το κομματι που μου ελειπε.Παρολο που πλεον γινεται της κοινης γυναικος το κιγκλιδωμα απο μουσικα σχηματα και στυλ,ακομα δοθησας της ευκαιριας,προσπαθω να τα ψαχνω ολα ανεξαρτητως ταμπελας.Και εχω βρει αληθινα διαμαντα και απο διασημους και απο ασημους.Ελπιζω να μη σας επρηξα πολυ!Κ Α Λ Η Μ Ε Ρ Α !!!!
    deathminor88
    14.01.2008, 19:25
    Δεν έχω κάτι με τους neoclassical Κιθαρίστες γιατί παίζουν μερικά πολύ όμορφα θέματα... Μου την σπάει όμως όταν, ο οποιοσδήποτε το παρακάνει... Και ειδικά όταν γίνεται μόνο για λόγους επίδειξης... Δεν ξέρω πως να στο πώ... Δεν απολαμβάνω μουσική απ τον Ζηρά... Δεν έχει να προσφέρει κάτι εκτός από ταχύτητα, που έχει αποκτήσει με πολύ εξάσκηση... Επειδή πιστεύω πως ένας ολοκληρωμένος κιθαρίστας πρέπει να μπορεί να εκτελέσει κάποια shred πράγματα έχω ασχοληθεί με όλες τις τεχνικές. Τις βρίσκω εξαιρετικά ανούσιες όταν δεν ξέρουν να τις χρησημοποιούν σωστά... Το να παίζεις ένα κομμάτι έτσι εντάξει.. Να παίζεις σε μερικά σημεία εντάξει... Να κάνεις μερικά γεμίσματα εντάξει. Να βγάζεις όμως δίσκο που απ την αρχή μέχρι το τέλος είναι ενα sweep picking και να έχεις το παράπονο ότι στην ελλάδα, ο κόσμος δεν έχει μουσική παιδεία δεν το ανέχομαι όμως.. Προτιμώ morello απο ζηρά... Προτειμώ gamballe, vai, satriani, ας μην τους λέω όλους. Το θέμα είναι γιατί. Απλά όλοι αυτοί, εκτός από shredders και άριστοι γνώστες του οργάνου τους, παίζουν και μουσική... Bάζω και τον Malmsteen μεσα... Αλλιώς όλοι οι shredders στο youtube θα ήταν ζάμπλουτοι...! Οι ιδέες είναι δύσκολες να σου έρθουν. Δεν είπα ότι ο Zηράς δεν είναι καλός μουσικός.. Αν τον βάλεις να παίξει Malmsteen για την πλάκα θα το κάνει και γνώσεις έχει... Αλλά όσον αφορά στη δημιουργία είναι κενός.. Κάτι άλλο... Chopin δεν παίζει κανείς σε κιθάρα, άστο.. Επίσης κανείς δεν παίζει σε αναπτύξεις του Bach. Υπάρχουν κάποια στανταρ chord progressions, κάποια στανταρ θέματα τα οποία θυμίζουν κλασσική μουσική... Αυτό δεν τα κάνει κλασσική μουσική, και ούτε ποιοτικά... Τα καπρίτσια μια φορά γράφτηκαν και είναι ένα έργο απίστευτης δεξιοτεχνίας και μουσικής έκφρασης...

    ΥΓ Έχω ακούσει πολλά κομμάτια του Ζηρά... Θεωρώ τον Mike G, και τον Ι Αnastaski κορυφαίους.. Παξτους, θα καταλάβεις γιατί...
    Και κλείνω λέγοντας πάλι ότι μ αρέσει το shred όταν δνε γίνεται υπερβολικό και μονότονο...
    Bb
    05.02.2008, 18:59
    ΕΝΑ ονομα ΜΙΑ ιστορια.
    ΑΝΔΡΕΑΣ ΜΙΚΡΟΥΤΣΙΚΟΣ βλεπε"ΚΟΥΤΣΟΥΡΑΚΙ","ΚΑΤΣΕ ΣΤΟ ΠΑΠΙ ΜΟΥ"κτλ.
    Ο ορισμος του ασχετου,καιροσκοπου,ξερολα.αταλαντου, που μυριστηκε χρημα.Δεν εμοιαζε λιγακι στον αδερφο του??
    ΥΓ Η "ΑΝΟΙΞΗ"εξαιρειται και νομιζω οτι μαλλον ειναι της Βοσσου.

    Nick-the-GreeK
    07.02.2008, 11:27
    Χωρις να εχω τιποτα με τις τρυπες πιστευω οτι ο κιθαριστας που εχουν ειναι μακραν ο χειροτερος που εχω δει......
    kozanitis
    07.02.2008, 15:51
    Φοίβος...Ετσι απλά Φοίβος...
    purplebutterfly
    08.02.2008, 22:57
    οι ελληνες τραγουδιστες τυπου θωδη, καρβελας, βισση και λοιποι....
    χαλια φωνες...ακυροι και ανουσιοι στιχοι...!!


    ολα τα δεχομαι απο τους προλαλισαντες αλλα οχι και τον χατζηγιαννη ρε παιδια!!!ειπαμε.....!!!!
    hartigan
    08.02.2008, 23:13
    Τokio Hotel
    doltsonidis
    09.02.2008, 03:56

    oi exipnoi mousikoi panta einai oi xeiroteroi..giayto vgazoune tosa leyta ..

    delta66
    09.02.2008, 07:21
    Παράθεση:

    Το μέλος johnnyguitar στις 12-01-2008 στις 13:49 έγραψε...
    .....παρεπιπτοντως θα ηθελα να γνωρισω εναν ανθρωπο που παιζει τοσο γρηγορα και λεει οτι η ταχυτητα δε μετραει*συνηθως το λενε οι ζηλιαρηδες .....

    Χαιρω πολυ Σπυρος
    FORTE
    09.02.2008, 13:27
    Ο Χατζης,παιδια δεν αντεχω αυτο το βιμπρατο στη φωνη του!
    johnnyguitar
    09.02.2008, 13:40
    Χαρηκα Σπυρο,Γιαννης.Αρα το sacth boogie στο site σου δεν το παιζεις εσυ ή το θεωρεις αργο κομματι?Παρεπιπτοντως,καλη δουλεια και το Demo μ`αρεσε πολυ!