ελληνική μουσική
    760 online   ·  210.833 μέλη

    Jackson RR3 Graphic Finish CS

    deathminor88
    09.12.2007, 13:21
    Δεν χρειάζεται να σου πώ ότι είσαι κάθετος και απόλυτος. Θυμάμαι παρόμοια συζήτηση για τα blues. Τέλοσπάντων δεν είναι ότι δεν μνουθ αρέσουν οι παλιές, και δεν απαντάς στην ερώτηση που σου κάνω...
    MusicMaker83
    09.12.2007, 13:25
    ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ
    Πάντως Δέλτα με όλη αυτη τη συζήτηση με "έσωσες" απο μια πατάτα που θα έκανα(πάλι). Τουλάχιστον βγήκε κάτι καλο

    Εις υγείαν
    delta66
    09.12.2007, 14:30
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 09-12-2007 στις 13:21 έγραψε...
    και δεν απαντάς στην ερώτηση που σου κάνω...


    Αντε παλιιιιι.
    ποια ερωτηση δεν απαντησα?
    υποψιαζομαι οτι η ερωτηση που νομιζεις αναπαντητη ειναι η 7.
    Παράθεση:


    7 Και να κάνω και μια ερώτηση στον delta. Eντάξει εγώ που έχω χρυσοπληρώσει μια Gibson είμαι μάλλον "αφελής". Όλος ο υπόλοιπος κόσμος που εχει αγοράσει, αγοράζει και έχει όνειρο να αγοράσει? Τι γίνεται με αυτόν?



    μηπως παλι δεν καταλαβες?
    Απαντω για τις Gibson εδω

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 09-12-2007 στις 13:13 έγραψε...
    για το 7 : πηγαινε να δεις το ποστ με την Gibson explorer και θα δεις οτι και γω εχω Gibson και λεω καλα λογια για καποιες (335, goldtop, junior, custom και κατι "παλιες" που εσενα δεν σ'αρεσουν)




    Βαρεθηκα.
    Κανω αλλη παραπομπη για να θυμηθεις τα λογια σου και να μην επιμενεις.
    Τα ιδια λεγαμε και κει, οταν αποκτησεις εμπειρια να κανεις προτασεις.

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 18-10-2007 στις 12:36 έγραψε...

    Παιδιά έχετε απόλυτο δίκιο. Έχω πολύ μικρή εμπειρία και είναι πολύ πιθανό να κάνω μεγάλο λάθος αλλά σας έχω πεί τους λόγους για τους οποίους έχω διαμορφώσει κάποιες από τις απόψεις μου.


    ΣΧΕΤΙΚΟ ΠΟΣΤ

    ΥΓ που ρε κοστα5150 ? Ρε odi13 ανελαβε.



    deathminor88
    09.12.2007, 14:46
    Μα εγώ σε ρωτάω να μου πεις για τον κόσμο που έχει η θέλει να αποκτήσει κιθάρερς όπως Gibson Les Paul, SG, Flying V, Xplorer, η για παραδειγμα Jackson Soloist κλπ... Αν δεν το κατάλαβες περιμένω την άποψή σου. Δεν θέλω να μου πεις ποιες gibson σου αρεσουν...

    ΥΓ Λόγω της μικρής μου εμπειρίας ρωτάω κάποιον με μεγαλύτερη. Λογικό ε?

    ...In sorte diaboli...

    Please visit www.myspace.com/butterflyeffectmelodies

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : deathminor88 στις 09-12-2007 14:47 ]


    kostas-5150
    10.12.2007, 07:32
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 09-12-2007 στις 14:46 έγραψε...

    Μα εγώ σε ρωτάω να μου πεις για τον κόσμο που έχει η θέλει να αποκτήσει κιθάρερς όπως Gibson Les Paul, SG, Flying V, Xplorer, η για παραδειγμα Jackson Soloist κλπ... Αν δεν το κατάλαβες περιμένω την άποψή σου. Δεν θέλω να μου πεις ποιες gibson σου αρεσουν...

    ΥΓ Λόγω της μικρής μου εμπειρίας ρωτάω κάποιον με μεγαλύτερη. Λογικό ε?

    ...In sorte diaboli...

    Please visit www.myspace.com/butterflyeffectmelodies

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : deathminor88 στις 09-12-2007 14:47 ]



    Αδερφε ΚΑΤΑΡΧΗΝ η κιθαρα που θελει να αγορασει ο winloo(η καπως ετσι,sorry ex-γειτoνα) δεν ειναι Grover Jackson! Ειναι απλα μια μαουνα που γραφει πανω Jackson!Για το θεο ειναι μια "φτηνιαρικη" (με 800Ε παιρνεις..αστα..) κορεοαγνωστης καταγωγης κιθαρουλα!
    Ξερεις τι ειναι να αγοραζεις καινουρια κιθαρα δηθεν γαματη και για την σεταρεις χαμηλα να πρεπει να τριψεις 4 ταστα?Αλλιως θα πρεπει να παιζεις σαν τον Muddy Waters ωστε να μην σε τρελαινουν τα Buzzzzzzzzzzzzzz!!!!!
    Να μην μενει στον τονο ουτε σε ενα "απλο" 2 step bend?ΔΕN το συζηταω καν για Dive..
    Αντικειμενικα ολα αυτα τα περιεργα σχηματα,σχεδια πχ Xplorer,Vs και αλλα παρομοια ΔΕΝ ΒΟΛΕΥΟΥΝ καθολου καποιον που θελει να παρει μια κιθαρα για να ασχολειται τις ελευθερες ωρες του,να περναει καλα με τα φιλαρακια η εστω να ασχοληθει με την μουσικη περισσοτερο "ερασιτεχνικα".
    Δεν εχουν καλο Balance,σου γλυστρουν μια μπροστα μια πισω ασε που συνηθως ειναι "ασηκωτες"! Ξερεις εμπλαστρακι στην μεσουλα κτλ
    ΟΙ ΚΙΘΑΡΕΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΣΤΥΛ απευθυνονται σε ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ που θελουν να ξεχωριζουν απο τον ταδε συναδελφο που θελουν να "περασουν"ενα διαφορετικο ΣΤΥΛ κτλ. Απλο παραδειγμα,φαντασου τον Κerry King με 335 στην σκηνη να λυσσαει και ουρλιαζει.. Ειναι λιγο ασχετο..ετσι δεν ειναι?
    ΠΡΟΣΕΞΕ ομως!! Στο στουντιο που εκει ειναι αλλιως τα πραγματα ειμαι σιγουρος οτι ο Kerry θα αφηνει στην ακρη την "αβολη" αλλα αναγκαια για το στυλ που λανσαρει BC Rich και θα "πιανει" την Strat για να "βγαλει" την δουλεια. ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΑ!

    Oσο για το διαχρονικο ερωτημα τυπου "ποιος εκανε το αυγο"μεταξυ Les Paul και Strat δεν μπορω να απαντησω αντικειμενικα.(Ειχα κανει και σχετικο θεμα)

    Ο Σπυρος (Delta) δεν ειπε οτι δεν του αρεσουν οι Les Paul(σαν PRS μου μοιαζει η φωτο με το τρεμολο) απλα μιλησε γενικα για τις κιθαρες του σημερα και τονισε την αναγκη "Ψαξιματος" στην αγορα μιας κιθαρας (μεταπωλητικη,συλλεκτικη αξια,ποιοτητα,περιφεριακα κτλ) πραγματα 100% ΣΩΣΤΑ,πραγματα που ολοι μας στα 16 αν ειχαμε καποιον να μας τα ΤΟΝΙΖΕΙ θα ειχαμε αποφυγει ενα καρο λαλακειες..
    Ακου 4 ταστα τριψιμο..γκρρρ 100 χιλιαρικακια (δουλεμενα..) πεταμενα.. Ακου Floyd Licenced trem...

    By the way εκτος των στρατοειδων εχω και μια Les Paul Gibson Ace Frehley '97..

    deathminor88
    10.12.2007, 12:25
    Nα σου πώ λίγο... Μια κιθάρα των 800 ευρώ σακ κι αυτή που εσείς λέτε μαούνα είναι ότι πρέπει για ένα παιδί 16 χρονών (καπου εκεί είναι ο ενδιαφερόμενος) η οποία έσει 800 ευρώ. Το ότι θα βρεί καλύτερη ποιότητα σε strat των 800 ούτε το πιστεύω αλλά ακόμα κι έτσι θα ήταν ηλίθιο να το κάνει, γιατί θέλει μια RR. Eπίσης, ακόμα και για μένα θα ήταν μια ιδανική κιθάρα για να παίζω metal... Απο 800 και πάνω... Επίσης υπάρχουν πολύ αξιόλογες κιθάρες που αξίζουν πολλά περισσότερα από την τιμή τους, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι θα τις προτιμούσε κανείς για την ηχογράφηση ενος cd... Αυτό μάλλον δεν το έχετε σκεφτει. Δεν ξέρω... Το παιδί τώρα μαθαίνει και θέλει να παρει κάτι που και ποιότητα εχει (ημαρτον βγάλατε αχρηστη την rr3!!!) και ούτε μια περιουσία θέλει να ξοδεψει...

    ΥΓ Ο Κerry King μεταξύ άλλων ηχογραφεί και με BC Rich... Φυσικά είναι custom και φυσικά ποτέ με strato... Ενα άλλο παράδειγμα είναι ο Laiho... Το ότι κάποτε υπήρχαν καλές κιθαρες δεν σημαίνει πως δεν βγαίνουν ακόμα...
    winlowoo
    10.12.2007, 15:28
    paidia an katalava kala kai an evgala mexri twra kalo simperasma mou protinete na min tin parw giati den einai voliko to sxima tha kanei poli buzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz kai oti me auta ta leuta tha eperna kaliteri kithara malon tha to xana skeutw pia kithara na para pados mou fenotan oti itan poli kali kithara kai genika tha eixe poli skliro ixo gia metal

    euxaristw pado
    delta66
    10.12.2007, 18:24
    Παρε οτι γουστερεις φιλε μου.
    Αλλα με την κουβεντα εδω μαθαινεις νομιζω πραγματα.
    Γι'αυτο γινεται κιολας.
    Μια τελευταια παρατηρηση θα κανω μονο στο θεμα αγορας κιθαρας μικρομεσαιου
    badget.

    Οσο πιο απλη κατασκευη ειναι τοσο πιο σιγουρη οτι δεν θα παθει μεγαλες και ανεπανορθωτες βλαβες.
    Μια κιθαρα με Floyd και 200 κουμπακια δεν μπορει να ειναι "σιγουρη" οταν το
    Floyd Rose Original κοστιζει 250$ χωρις φορους και μεταφορικα στο eBay (πες οτι η αγορα του θα εφτανε τα 250Ε).
    Πως γινεται μια κιθαρα των 800Ε να εχει floyd καλο οταν μονο του κοστιζει 250Ε?
    Η υπολοιπη κιθαρα θα αξιζει 550Ε?
    Ποσο θα κανουν οι μαγνητες? τα ξυλα? τα κλειδια?
    Για να πεσει λοιπον η τιμη της πεφτει και η ποιοτητα των υλικων.
    Οσο λιγοτερα υλικα λοιπον, τοσο λιγοτερη "κλεψια" στην ποιοτητα των υλικων.
    Λιγα και καλα.
    (εκτος και αν ειναι τοσο απατεωνες εταιρια που ουτε parts πολλα βαζουν, ουτε ποιοτητα).
    Λιγο σπανιο ομως.
    Αυτα τα ολιγα απο την ολιγη πειρα μου.
    Ελπιζω να βοηθησα.

    Υ.Γ αν ηθελες ενα metal οργανο στο στυλ της κιθαρας που προτεινες θα σου
    αντιπροτεινα κατι σαν αυτες (για αξιολογες) αλλα και ακριβοτερες.
    Η διαφορα ειναι οτι η αξια του με τον καιρο δεν θα πεσει και δεν θα εχεις και
    σημαντικες ανεπανορθωτες βλαβες.

    Music-man
    PRS

    Δυστυχως στα 800Ε δεν βρηκα κατι αξιολογο να μη φοβαμαι να το προτεινω
    Γι'αυτες τις τιμες o Οdis13 ξερει καλες προσφορες στειλε του ΠΜ και ρωτα τον,
    ειναι ΟΚ τυπος και θα χαρει να σε βοηθησει.
    kostas-5150
    11.12.2007, 06:44
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 10-12-2007 στις 12:25 έγραψε...

    Nα σου πώ λίγο... Μια κιθάρα των 800 ευρώ σακ κι αυτή που εσείς λέτε μαούνα είναι ότι πρέπει για ένα παιδί 16 χρονών (καπου εκεί είναι ο ενδιαφερόμενος) η οποία έσει 800 ευρώ. Το ότι θα βρεί καλύτερη ποιότητα σε strat των 800 ούτε το πιστεύω αλλά ακόμα κι έτσι θα ήταν ηλίθιο να το κάνει, γιατί θέλει μια RR. Eπίσης, ακόμα και για μένα θα ήταν μια ιδανική κιθάρα για να παίζω metal... Απο 800 και πάνω... Επίσης υπάρχουν πολύ αξιόλογες κιθάρες που αξίζουν πολλά περισσότερα από την τιμή τους, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι θα τις προτιμούσε κανείς για την ηχογράφηση ενος cd... Αυτό μάλλον δεν το έχετε σκεφτει. Δεν ξέρω... Το παιδί τώρα μαθαίνει και θέλει να παρει κάτι που και ποιότητα εχει (ημαρτον βγάλατε αχρηστη την rr3!!!) και ούτε μια περιουσία θέλει να ξοδεψει...

    ΥΓ Ο Κerry King μεταξύ άλλων ηχογραφεί και με BC Rich... Φυσικά είναι custom και φυσικά ποτέ με strato... Ενα άλλο παράδειγμα είναι ο Laiho... Το ότι κάποτε υπήρχαν καλές κιθαρες δεν σημαίνει πως δεν βγαίνουν ακόμα...

    Παροτι στο παρελθον μου εχεις δωσει "καλες" απαντησεις,η συγκεκριμενη δεν μου "λεει" τιποτα. Εγραψες κατι ετσι απλα για να γραψεις.
    Το παραδειγμα για τον Κ.King μαλλον δεν το'πιασες..
    Το αν παιζει ο ταδε η ο δηνα μεταλας με Strat στο στουντιο,δεν μπορει να το ξερεις φιλε μου,αυτα που λενε οι τυποι στο GWorld ειναι "πληρωμενα λογια" αν με πιανεις.
    800 ευρω ειναι λιγα χρηματα? Εχεις ακουστα το Stratosphere? http://stores.ebay.com/The-STRATosphere
    Ριξε μια ματια και μετα πες μου οτι με 800 ευρω δεν παιρνεις καλυτερη ποιοτητα. Ειναι για περισσοτερο ψαγμενους,ΔΕΝ ειναι για τον Δαφνιωτη φιλο μας,απλα το παραθετω δια τους οφθαλμους σου only.

    Mας λες περι soloist κτλ,μηπως μπορεις να μου πεις τι σχημα εχει η συγκεκριμενη κιθαρα?
    Εχεις υποψη σου περι G.Jackson?Εστω περι Wayne Charvel?
    H μηπως εχεις ακουστα περι Super Strats? Δεκαετια '80 κτλ?Εστω περι ΕSP?
    Ξερεις ποιος στο καλο το '76 εβγαλε εναν 335 PAF,τον βουτηξε σε surfboard wax,τον "κοτσαρε" πανω σε ενα Strat Boogie bodies σωμα και καπου εκει ξεκινησε ολη η ιστορια?
    Αν δεν εχεις απαντησεις σε αυτες τις ερωτησεις δεν μπορεις να λες οτι - Ο Κerry King μεταξύ άλλων ηχογραφεί και με BC Rich... Φυσικά είναι custom και φυσικά ποτέ με strato...

    Φιλε Winloow εγω θα σου κανω μια προταση προκειμενου να μην "πεταξεις" τα λεφτα σου,αλλωστε στα εχω ξαναπει και παλαιοτερα.
    Βρες μια Ibanez JAPAN οτι σχημα και σχεδιο γουσταρεις αρκει να ειναι JAPAN,υπαρχουν αφθονες με 700-800 ευρω. Ειναι ισα με 150 χιλιαδες φορες καλυτερες απο τις ΚΟΡΕΑΓΝΩΣΤΗΣ καταγωγης ιμιτασιον ESP και Jackson.
    Αυτα.

    ΥΓ Φιλε Death minor σου αφιερωνω ενα βιντεακι (περι Super Strat που λεγαμε?)



    80's rulez

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kostas-5150 στις 11-12-2007 06:46 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kostas-5150 στις 11-12-2007 06:47 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kostas-5150 στις 11-12-2007 06:53 ]


    delta66
    11.12.2007, 09:25
    Παράθεση:

    Το μέλος kostas-5150 στις 11-12-2007 στις 06:44 έγραψε...


    H μηπως εχεις ακουστα περι Super Strats? Δεκαετια '80 κτλ?Εστω περι ΕSP?
    Ξερεις ποιος στο καλο το '76 εβγαλε εναν 335 PAF,τον βουτηξε σε surfboard wax,τον "κοτσαρε" πανω σε ενα Strat Boogie bodies σωμα και καπου εκει ξεκινησε ολη η ιστορια?


    ΥΓ Φιλε Death minor σου αφιερωνω ενα βιντεακι (περι Super Strat που λεγαμε?)






    Ναι αλλα του εβαλες το εξελιγμενο Strat
    (ντρεπεσαι να πεις οτι το πρωτο ειχε body Fender και μπρατσο charvel)
    Αλλα ξερω γιατι δεν το εβαλες το Videaki
    Δεν εχει καλη εικονα και δεν φαινεται καλα το original strat.
    Δεν πειραζει εγω το βαζω.
    Van Halen "Eruption" Fresno CA 09-22-1978 LIVE


    deathminor88
    11.12.2007, 13:02
    Εγώ κιθάρες τύπου Peavey, Jackson Dinky,soloist, Ibanez RGX κλπ δεν τις θεωρώ...strato...!!! Και ας ξεκίνησαν όλα απ αυτην, δεν το αρνούμαι... Επίσης και απο αυτες οι περισσότερες στα 800 ευρώ έχουν παρόμοια χαρακτηρτιστικά με την rr... Kαι εγώ προτιμώ τις άνω από την rr... Επίσης οι Jackson Japan είναι πολύ καλές κιθάρες και στο λέω γιατί έχω ψάξει πολύ και κατέληξα σε μια JACKSON DK2M DINKY SW που έχοντας παίξει με αυτήν έμεινα με ανοιχτό το στόμα από την ποιότητα της. Aυτό που θέλω να πώ είναι ότι δεν χρειάζεται να πάρει κανείς strato για να βρεί ποιότητα στα 800 ευρώ και σε καμία περίπτωση οι Gibson της σήμερον ημέρας δεν είναι έτσι όπως τις εμφανίζουν κάποιοι (Odis, Delta)... Ή όλος ο κόσμος που αγοράζει Les Paul και SG και Xplorer είναι ηλίθιος (και έιναι πολύς) ή το έχουν παρακάνει λίγο το θέμα... Αυτά...
    delta66
    11.12.2007, 13:20
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 11-12-2007 στις 13:02 έγραψε...

    .... οι Gibson της σήμερον ημέρας δεν είναι έτσι όπως τις εμφανίζουν κάποιοι (Odis, Delta)... ...


    Γιατι πως τις εμφανιζουν?
    Οπως ακριβως ειναι.
    Μετριες (σε σχεση με τις παλιες) και πανακριβες.
    Αυτο που δεν εχεις καταλαβει, ειναι οτι την ιδια γνωμη εχω και για τις καινουργιες
    Fender (μονο που η τιμη τους δεν τσ-ι-ουζει τοσο)
    deathminor88
    11.12.2007, 14:21
    Διαφωνώ μαζί σου... Και όχι λόγω εμπείριας... Προφανώς δεν έχω ακούσει πολλές παλιές... Ο πρώτος μου δάσκαλος (μεγάλωσε στα 70s) παραδέχεται το ακόλουθο: Η ποιότητα χαμηλότερη σε σχεση με τις παλιές αλλά κορυφαία σε συγκριση με οτιδήποτε σύγχρονο... Επίσης πάντα ήταν ακριβές (οι ακριβότερες σε μέσο όρο) κιθάρες, και πάντα ήταν κορυφαίες. Ακόμα και τώρα. Αν δεν παραδεχόμαστε ότι οι Gibson έχουν κορυφαίο ήχο (υπάρχουν και εξαιρέσεις) τότε δεν ξέρω τι να πώ. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν άλλες κιθάρες που δεν έχουν επίσης κορυφαίο ήχο, αλλά με τα λεγόμενά σου είναι σαν να λές όσοι δώσατε λεφτά για Gibson (όπως και εγώ) κάνατε "βλακεία"... Δηλαδη (και το έχω πεί...άπειρες φορές) ηλίθιος είναι αυτός ο κόσμος? Τόσοι παίζουν (γνωστοί και άγνωστοι) με Gibson σήμερα... Έχουν πρόβλημα στα αυτιά, τόσο άσχετοι είναι...?

    Είναι τυχαίο που και 3 δάσκαλοι που είχα στην ηλεκτρική είχαν και έχουν κορυφέες κιθάρες τις Gibson? Που παίζουν ΚΑΙ με Gibson?

    ...In sorte diaboli...

    Please visit www.myspace.com/butterflyeffectmelodies

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : deathminor88 στις 11-12-2007 14:24 ]


    MusicMaker83
    11.12.2007, 19:44
    Νομιζω οτι άλλο θέλει να πει ο δελτα. Με τα λεφτα που δίνεις για μια σημερινή Gibson περνεις καλύτερη κιθάρα ΄γιατι στη Gibson πληρώνεις φίρμα(ισως πιο πολυ απο άλλες φιρμες).Π.χ. οι studio που ακόμα και εγω σαν άσχετος δεν μου γέμισαν το μάτι. Με αυτή που έμεινα με το στόμα ανοιχτό είναι κάποιες γερμανικες που είχε προτείνει ο odis.ΣΟΥΠΕΡ!!! Και λογικό είναι αυτο με τη ζήτηση που έχει τώρα οι αγορά δεν μπορείς να ζητάς ποιότητα παρα μόνο σε ψηλά νούμερα. Αλλα αυτό δεν είναι μόνο στις κιθάρες αλλα παντού, σε όλα. Το λέω γιατι είναι η δουλειά μου

    εις υγειαν

    delta66
    11.12.2007, 23:17
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 11-12-2007 στις 14:21 έγραψε...
    .... αλλά με τα λεγόμενά σου είναι σαν να λές όσοι δώσατε λεφτά για Gibson (όπως και εγώ) κάνατε "βλακεία"...

    Αν ειναι αυτος ο λογος που στεναχωρηθηκες τοσο και επιμενεις....
    Οχι καλα κανατε και πηρατε οτι κιθαρα θελετε.
    Τωρα δηλαδη θελεις να πω οτι δεν κανατε βλακεια?
    Οχι δεν κανατε.
    ΟΚ?


    deathminor88
    12.12.2007, 02:57
    Ξέρεις τι...? Άστο, με έχεις καλύψει... Σε γενικές γραμμές απλά διαφωνώ κάθετα μαζί σου. Ευτυχώς όχι μόνο εγώ, καθώς έτυχε να συζητήσω το θέμα και παραέξω.
    delta66
    12.12.2007, 04:45
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 12-12-2007 στις 02:57 έγραψε...

    Ξέρεις τι...? Άστο, με έχεις καλύψει... Σε γενικές γραμμές απλά διαφωνώ κάθετα μαζί σου. Ευτυχώς όχι μόνο εγώ, καθώς έτυχε να συζητήσω το θέμα και παραέξω.


    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 11-12-2007 στις 14:21 έγραψε...

    ...με τα λεγόμενά σου είναι σαν να λές όσοι δώσατε λεφτά για Gibson (όπως και εγώ) κάνατε "βλακεία"... Δηλαδη (και το έχω πεί...άπειρες φορές) ηλίθιος είναι αυτός ο κόσμος?



    Ξερεις κατι?
    Νομιζω νοιωθεις μοναξιες.
    kostas-5150
    12.12.2007, 06:40
    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 11-12-2007 στις 09:25 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kostas-5150 στις 11-12-2007 στις 06:44 έγραψε...


    H μηπως εχεις ακουστα περι Super Strats? Δεκαετια '80 κτλ?Εστω περι ΕSP?
    Ξερεις ποιος στο καλο το '76 εβγαλε εναν 335 PAF,τον βουτηξε σε surfboard wax,τον "κοτσαρε" πανω σε ενα Strat Boogie bodies σωμα και καπου εκει ξεκινησε ολη η ιστορια?


    ΥΓ Φιλε Death minor σου αφιερωνω ενα βιντεακι (περι Super Strat που λεγαμε?)






    Ναι αλλα του εβαλες το εξελιγμενο Strat
    (ντρεπεσαι να πεις οτι το πρωτο ειχε body Fender και μπρατσο charvel)
    Αλλα ξερω γιατι δεν το εβαλες το Videaki
    Δεν εχει καλη εικονα και δεν φαινεται καλα το original strat.
    Δεν πειραζει εγω το βαζω.
    Van Halen "Eruption" Fresno CA 09-22-1978 LIVE



    Ρε'συ δεν θα'παιρνε χαμπαρι με αυτο το βιντεακι η εικονα ειναι χαλια(αλλα ο ηχος απο τον Plexi.. Ε?)

    Αδερφε Death minor (με ανατριχιαζει λιγο το nickname σου!) ΔΕΝ βγαινουν πια Jackson στην Ιαπωνια! Νομιζω απο το '93 και υστερα. Αλλα ακομα και οταν εβγαιναν ηταν ΜΕΤΡΙΟΤΑΤΕΣ,πεταξα τα λεφτα μου καποτε με μια Charvel by Jackson,Japan,model 4 ( Τα 100 χιλιαρικα που λεγαμε..)

    Θες Jackson μαζι σου και εγω,αλλα θα πρεπει να αποχωριστεις περιπου 2χιλιαρικακια σε ευρω για να καταλαβεις τι ειναι να εχεις κιθαρα απο τον κορυφαιο Luthier των Eighties. (Εδω σου αρεσουν τα αμερικανικα ε? Ξερεις τι εννοω.)

    Και κατι τελευταιο,οταν ημουν περιπου στην ηλικια σου (18) ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ λεξεις οπως < Μεταπωλητικη αξια,Τυχον Συλεκτικη αξια,Ποιοτητα > δεν μπορουσα ρε παιδι να ΣΚΕΦΤΩ ΩΡΙΜΑ με τιποτα,να μου ανοιγες το κεφαλι εγω ηθελα Charvel by Jackson mod 4!!! -Βρε με 40 χιλιαδες παραπανω παιρνεις American Strat
    -Οχι!! Eλεγα -κιθαρες ειναι αυτες?
    Ρουφα το αυγο σου 1 χρονο μετα Κωστακη..

    ΥΓ Ειπαμε μια χαρα ειναι οι Gibson σημερα,για τα σχεδια κοντραριστηκαμε Vs,Explorer κτλ και νομιζω σου εδωσα μια λογικη απαντηση περι "περιεργων" σχεδιαστικα οργανων και που εξυπηρετουν. ΟΥΦ
    Αλλωστε σου ειπε οτι εχω και Les Paul.
    80's rulez

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kostas-5150 στις 12-12-2007 06:43 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kostas-5150 στις 12-12-2007 06:50 ]


    kostas-5150
    12.12.2007, 06:53
    Παράθεση:

    Το μέλος MusicMaker83 στις 11-12-2007 στις 19:44 έγραψε...

    Νομιζω οτι άλλο θέλει να πει ο δελτα. Με τα λεφτα που δίνεις για μια σημερινή Gibson περνεις καλύτερη κιθάρα ΄γιατι στη Gibson πληρώνεις φίρμα(ισως πιο πολυ απο άλλες φιρμες).Π.χ. οι studio που ακόμα και εγω σαν άσχετος δεν μου γέμισαν το μάτι. Με αυτή που έμεινα με το στόμα ανοιχτό είναι κάποιες γερμανικες που είχε προτείνει ο odis.ΣΟΥΠΕΡ!!! Και λογικό είναι αυτο με τη ζήτηση που έχει τώρα οι αγορά δεν μπορείς να ζητάς ποιότητα παρα μόνο σε ψηλά νούμερα. Αλλα αυτό δεν είναι μόνο στις κιθάρες αλλα παντού, σε όλα. Το λέω γιατι είναι η δουλειά μου

    εις υγειαν


    Ετσι οπως τα λες ειναι.
    MusicMaker83
    12.12.2007, 08:52
    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 12-12-2007 στις 04:45 έγραψε...

    Ξερεις κατι?
    Νομιζω νοιωθεις μοναξιες.




    Ρε συ μην το πας προσωπικα, δεν ειναι σωστό