ελληνική μουσική
    447 online   ·  210.877 μέλη

    Φυσαρμόνικα (παρτιτούρες)

    PAVLICIOUS
    07.11.2009, 19:58

     

    Κόκκινε καλώς ήρθες στην παρέα μας. Σου εύχομαι να κολλήσεις από το ίδιο μικρόβιο που έχουμε κολλήσει όλοι μας εδώ...Αφού θέλεις τραγούδι του Bob Dylan σου στέλνω το Blowin in the wind

    Blowin in the wind
    Bob Dylan
    6 6 6 -6 -6 -6 6 5-4 4
    How many roads must a man walk down
    6 6 6 6 -6 6 -5 6
    Before you call him a man? 
    66 6 6 6 -6 -6 -6 6 5-4 4
    Yes, n how many seas must a white dove sail
    6 6 6 6 -5 5 5 -4
    Before she sleeps in the sand? 
    66 6 6 6 -6 -6 -6 6 5-4 4
    Yes, n how many times must the cannon balls fly
    6 6 6 6 -5 5 5 -4
    Before theyre forever banned? 
    5-5-55-4-455-44
    The answer, my friend, is blowin in the wind,
    5-5-55-44-34
    The answer is blowin in the wind.

    How many times must a man look up
    Before he can see the sky? 
    Yes, n how many ears must one man have
    Before he can hear people cry? 
    Yes, n how many deaths will it take till he knows
    That too many people have died? 
    The answer, my friend, is blowin in the wind,
    The answer is blowin in the wind.

    How many years can a mountain exist
    Before its washed to the sea?
    Yes, n how many years can some people exist
    Before theyre allowed to be free?
    Yes, n how many times can a man turn his head,
    Pretending he just doesnt see?
    The answer, my friend, is blowin in the wind,
    The answer is blowin in the wind.

    Ελπίζω να μην το έχει ξαναστείλει κάποιος άλλος. Αλλά και πάλι δεν πειράζει ...

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PAVLICIOUS στις 07-11-2009 20:08 ]


    kokkinos
    09.11.2009, 15:25

    Ευχαριστω πολυ για το καλωσορισμα pavlicious!και φυσικα και για το κομματι!

    θα το δοκιμασω ευθεις αμεσως και με το πρωτο φιλινγκ θα το μαθετε!

    υποθετω οτι το κομματι και ο τροπος που εστειλες να ειναι για αυτην την φυσαρμονικα!

    με αυτα τα λιγα που διαβασα απο τα υπολοιπα παιδια στο site για φυσαρμονικες καταλαβα οτι εχει πολλες

    φυσαρμονικες,με νοτες διαφορετικες..και διαφορετικους τροπους!γαματο αυτο!   {#emotions_dlg.rockon}

    καλη συνεχεια της ημερας σου!

    Στο επανειδειν!


    PAVLICIOUS
    09.11.2009, 19:22

    Κόκκινε, πράγματι υπάρχουν πολλών ειδών φυσαρμόνικες. Η πιο συνηθισμένη φυσαρμόνικα είναι η διατονική, όπως λέγεται. Έχει μια σειρά από τρύπες στη μια της πλευρά που φυσάς ή ρουφάς. Πάνω από κάθε τρύπα έχει αριθμούς που αντιστοιχούν σε νότες. Όταν φυσάς την τρύπα (4) στη φυσαρμόνικά σου, ακούς τη νότα ΡΕ. Όταν ρουφάς στην ίδια τρύπα (-4) ακούς τη νότα ΜΙ. Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις για να αρχίσεις να γνωρίζεις τη φυσαρμόνικά σου είναι να βρεις τις 8 νότες της κλίμακας δηλαδή φυσώντας και ρουφώντας   διαδοχικά μια -μια τρύπα από την 4 μέχρι την 7 και πίσω πάλι, να ακούσεις το γνωστό :ΝΤΟ - ΡΕ-ΜΙ-ΦΑ-ΣΟΛ-ΛΑ-ΣΙ-ΝΤΟ - ΝΤΟ-ΣΙ-ΛΑ-ΣΟΛ-ΦΑ-ΜΙ-ΡΕ-ΝΤΟ. Αυτό θα γίνει ως εξής : 4 -4 5 -5 6 -6 -7 7 7 -7 -6 6 -5 5 -4 4. Αυτό που έπαιξες μόλις τώρα λέγεται κλίμακα. Η νότα με την οποία άρχισες, δίνει το όνομά της στην κλίμακα. Επειδή στη δική σου φυσαρμόνικα η τρύπα 4 αντιστοιχεί στη νότα ΡΕ, η κλίμακα που έπαιξες λέγεται κλίμακα του ΡΕ ή ΡΕ ΜΑΤΖΟΡΕ ή ΡΕ maj ή D. Όλα τα τραγούδια που είναι γραμμένα σε ματζόρε κλίμακα, παίζονται σε οποιαδήποτε κλίμακα (ΝΤΟ ή C, ΡΕ ή D, ΜΙ ή E, ΦΑ ή F, ΣΟΛ ή G, ΛΑ ή Α, ΣΙ ή Β κλπ). Όταν παίζεις μόνος σου, δεν έχεις πρόβλημα σε ποιά κλιμακα  παίζεις. Άν όμως παίζεις μαζί με κάποιον άλλο, πρέπει να παίζετε στην ίδια κλίμακα. Γιαυτό έχουμε πολλές φυσαρμόνικες . Έπίσης υπάρχουν αντίστοιχα μινόρε φυσαρμόνικες, αλλά και άλλες με διαφορετικούς ήχους. Δεν θέλω να σου πω περισσότερα προς το παρόν. Κάνε αυτά που σου είπα παραπάνω, προσπάθησε λίγο - λίγο να παίξεις το κομμάτι που σου έστειλα ή κάποιο άλλο απλό από αυτά που ήδη έχουμε ανεβάσει παλιότερα και θα τα ξαναπούμε . Καλή αρχή και καλή επιτυχία.


    PAVLICIOUS
    14.11.2009, 22:35

    Παιδιά σας έχω μια έκπληξη ! Είτε το πιστεύετε είτε όχι, έχουμε ανεβάσει 78 παρτιτούρες σε αυτό το topic. Κάθησα και τις αντέγραψα, τις σουλούπωσα λιγάκι (όχι πολλά πράγματα) και τις κατέγραψα σε word. Ίσως στο μέλλον να το βελτιώσω περισσότερο. Προς το παρόν απλά αφαίρεσα τα σχόλια και από όλο το topic κράτησα μόνο τις παρτιτούρες. Τις έχω κρατήσει με τη σειρά που τις ανεβάσαμε. Αν κάποιο κομμάτι το έχουμε ανεβάσει δύο φορές, έχω κρατήσει και τις δύο μαζί. Επίσης έχω σημειώσει ποιος έστειλε τι. Αν κάποιος θέλει να κάνει διορθώσεις να μας ενημερώσει. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι έχουμε μαζεμένες όλες τις παρτιτούρες μαζί. Αν κάποιος μπορει να κάνει κάτι καλύτερο, ας το κάνει. Ελπίζω να μπορέσω να το στείλω attached.


    -----------------
    Pavlicious

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PAVLICIOUS στις 15-11-2009 09:29 ]


    progressive
    15.11.2009, 01:38

    Pavlicious, σε ευχαριστούμε. Το έχεις ανεβάσει κανονικά , αλλά σε εμένα βγάζει ένα πρόβλημα με την κωδικοποίηση και δεν μπορώ να το διαβάσω. Αν γνωρίζει κανείς τί μπορώ να κάνω ας μου πει.


    PAVLICIOUS
    15.11.2009, 08:37

    Άλλαξα τη γραμματοσειρά σε Times New Roman και το ξαναστέλνω. Ελπίζω να είναι εντάξει.


    -----------------
    Pavlicious

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PAVLICIOUS στις 17-11-2009 23:23 ]


    PAVLICIOUS
    15.11.2009, 16:52

    Το ξαναστέλνω σπασμένο στα δύο ώστε το μέγεθος του να είναι μικρότερο από 150ΚΒ.


    -----------------
    Pavlicious

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PAVLICIOUS στις 17-11-2009 23:23 ]


    PAVLICIOUS
    15.11.2009, 16:56

    Στέλνω και το δεύτερο μέρος.                                                                                      Δυστυχώς, δεν μπορώ να το ανεβάσω. Και δεν ξέρω να το φτιάξω σε pdf. Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει, θα το εκτιμούσα πολύ.


    -----------------
    Pavlicious

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PAVLICIOUS στις 15-11-2009 17:02 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PAVLICIOUS στις 17-11-2009 23:21 ]


    evan54
    15.11.2009, 19:43

    ένας εύκολος τρόπος να μετατρέψεις το αρχείο σε pdf είναι εδώ:

     

    http://www.pdfonline.com/convert-pdf/

     

    επίσης στο

     

    www.google.com/documents. Για αυτό εδώ θα πρέπει να'χεις λογαριασμό με τη google και θα πατήσεις στο create new και μετά document. Στη συνέχεια αντέγραψε το περιεχόμενο από το .doc αρχείο και πάτα file--> download --> pdf.

     

    Θα το έκανα εγώ αλλά έχω και εγώ κάποιο πρόβλημα με τους χαρακτήρες και μου βγαίνουν όλα περίεργα... :S

     

     


    mavroskoufisn
    15.11.2009, 21:42

    ena poly kalo programmataki dimiourgias pdf (dorean malista) einai to pdfcreator

     

    tha to breite edo:

     

    http://sourceforge.net/projects/pdfcreator/


    kokkinos
    17.11.2009, 13:34

    καλημερα σε ολους..!

    καλημερα PAVLICIOUS!μεγα μεντορα!!{#emotions_dlg.clap}

    εισαι απιστευτος και σε ευχαριστω παρα πολυ για την τρομερη βοηθεια σου!

    με βοηθησαν ολα οσα με ειπες..εχω βαλει μια σειρα στα πραγματα και εχω πεσει με τα μουτρα,οσο προλαβαινω!

    το τραγουδι του bob dylan θα ειναι το κορυφαιο μου,κατι σαν ρεσιταλ!εχουν βαλει τα παιδια καποια πιο μικρα

    και απλα κομματια και ασχολουμε με αυτα πιο πολυ!!

    θα δοκιμασω να εκτυπωσω ολα τα τραγουδια που ειπες οτι συγκεντρωσες!

    Συγχαρητηρια και απο μενα και να εισαι καλα!

    αλοχα!{#emotions_dlg.excl}


    PAVLICIOUS
    17.11.2009, 22:11

    Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές. Τελικά κατάφερα να το σώσω σε pdf χρησιμοποιώντας το primo pdf που μου εγκατέστησε ένας φίλος μου. Αυτό λειτουργεί ως εκτυπωτής (!) τον οποίο επιλέγεις αντί για τον κανονικό σου εκτυπωτή, με την επιλογή εκτύπωση.  Αντί όμως να εκτυπώσει, σώζει το αρχείο ως pdf και μετά μπορείς και να το εκτυπώσεις αν θέλεις. Καλά που υπάρχουν και οι φίλοι.... Κόκκινε πολύ χαίρομαι με την πρόοδό σου. Να είσαι βέβαιος ότι όσο περισσότερο παίζεις , τόσο περισσότερο θα σου αρέσει αυτό το τόσο δα οργανάκι, που μπορείς να το κουβαλάς στην τσέπη σου και να παίζεις αμέτρητα τραγούδια, να φχαριστιέται η παρέα και εσύ ο ίδιος. Σας στέλνω το αρχείο (επιτέλους... ελπίζω).{#emotions_dlg.walkman}


    επισυναπτόμενα: PARTITOURES MH 1.pdf 
    PAVLICIOUS
    17.11.2009, 23:18

    Ζήτωωωωωω τα κατάφερααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!  {#emotions_dlg.clap}Πάρτε και το δεύτερο μέρος {#emotions_dlg.beer} με τις υγείες σας.


    επισυναπτόμενα: PARTITOURES MH 2.pdf 
    PAVLICIOUS
    22.11.2009, 13:49

    Προσκύνημα
    Μουσική : Σταύρος Ξαρχάκος
    Στίχοι : Ιάκωβος Καμπανέλης
    Ερμηνευτές: Νίκος Ξυλούρης, Τζένη Καρέζη, Κώστας Καζάκος

    444-4-4-4-34-3444
    Πάμε κι εμείς στην αυλή του φθινοπώρου
    444-45-4-4-3-34-45-44
    πίσω απ’ τα πετρωμένα στάχυα του καλοκαιριού
    56-6-4-4-4-44-4555
    πάμε κι εμείς στα παιδιά που κοιμήθηκαν
    444-45-4-4-3-34-45-44
    κάτω απ’ τα ματωμένα νύχια του περιστεριού
    56-6-4-4-4-44-4555
    πάμε να δεις στην αυλή που μεγάλωσαν
    55-5-5-55-4-4
    Δυο παιδιά ερωτευμένα
    -4-455-44
    δυο παιδιά του χαμού
    5-56-55-4-4
    Ορέστη απ’ το Βόλο
    -45-55-444
    Μαρία απ’ τη Σπάρτη
    4-45-44-34-45
    γυρεύω το γιο μου
    5-56-55-4-4
    Μαρία απ’ τη Σπάρτη
    -45-55-444
    Ορέστη απ’ το Βόλο
    4-45-44-34-44
    την κόρη μου θέλω

    Δυο παιδιά ερωτευμένα
    δυο παιδιά του Χαμού

    Ορέστη απ’ το Βόλο
    Μαρία απ’ τη Σπάρτη
    γυρεύω το γιο μου
    Μαρία απ’ τη Σπάρτη
    Ορέστη απ’ το Βόλο
    την κόρη μου θέλω

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PAVLICIOUS στις 22-11-2009 13:51 ]


    kondor48
    25.11.2009, 10:40

    Παιδιά καλημέρα σας!

    Επειδή είμαι καινούργιος στη φυσαρμόνικα, θα ήθελα να σε ρωτίσω πότε φισάμε αέρα και πότε βγάζουμε στο κομμάτι ο δρόμος!

    Φιλικά

    Γιάννης


    kondor48
    25.11.2009, 10:40

    Παιδιά καλημέρα σας!

    Επειδή είμαι καινούργιος στη φυσαρμόνικα, θα ήθελα να σε ρωτίσω πότε φισάμε αέρα και πότε βγάζουμε στο κομμάτι ο δρόμος!

    Φιλικά

    Γιάννης


    PAVLICIOUS
    25.11.2009, 16:34

    Γεια σου kondor48. Ψάξε λίγο στο topic αυτό να βρεις πολλές χρήσιμες συμβουλές για τη φυσαρμόνικα. Επίσης θα βρεις πολλά τραγούδια που έχουν στείλει κατα καιρούς άλλοι φίλοι και που τα μαζέψαμε όλα μαζί και τα έστειλα πριν από λίγες μέρες. Μπορείς εύκολα να κατεβάσεις το αρχείο και να βρεις μεταξύ των άλλων και τον Δρόμο. Όταν βλέπεις 4 φυσάς και -4 ρουφάς την τρύπα 4 κ.ο.κ. Για όποια απορία έχεις, εδώ είμαστε...


    kondor48
    26.11.2009, 00:25

    Φίλε Pavlicious σε ευχαριστώ πολύ. Το δοκιμασα όπως μου είπες πάνω στην παρτιτούρα που βρήκα και ακούεται πολύ ωραία!

    και πάλυ σε ευχαριστώ!

     

    Γιάννης


    Yannakis
    30.11.2009, 10:01

     

    Γεία σας Παιδιά!

    Πριν λίγο καιρό πήρα μία φυσαρμόνικα από Ντο ματζόρε. Έχω ενθουσιαστεί ιδιαίτερα από το μέγεθός του και το αποτέλεσμα που έχει από ένα τόσο μικρό οργανάκι. Έχω όμως αρχικά μερικά ερωτήματα. Ποια είναι τα είδη φυσαρμόνικας που υπάρχουν; α) Είναι οι Διατονικές με τις μονές τρύπες συγκεκριμένης τονικότητας και με 10 τρύπες και πάνω [ερ.1)υπάρχουν και διατονικές με μεγαλύτερη έκταση;], β) Οι Χρωματικές με τις δύο σειρές ου είναι και πολύ πιο δύσκολές στα να τις μάθεις να παίζεις, [ερ.2 σε αυτές αν φυσήξεις διπλανές τρύπες δεν ακούεται σαν να παίζει συγχορδία;] γ) και οι διατονικές φυσαρμόνικες με τα ίδια χαρ/κά όπως οι απλές με το επιπλέον χαρ/κό το κουμπάκι δίπλα όπου παίζεις διέσεις; [ερ.3 δήλ. Είναι ίδιες περίπου στο παίξιμο με τις απλές διατονικές μόνο που μπορείς να παίξεις και διέσεις;] Αυτό που ψάχνω να βρω είναι μία φυσαρμόνικα που να μπορεί με κάποιο τρόπο να παίξει και διέσεις. Θα ήταν ιδανικό να μπορώ να παίξω σε διατονική και με αλλοιώσεις. Τι ακριβώς κάνει αυτό το κουμπί στο 3ο είδος φυσαρμόνικάς;

    Για μία ερώτηση ξεκίνησα και συνεχώς δημιουργούνται όλο και περισσότερες. Εδώ όμως είμαστε!

    Ευχαριστώ πολύ!

     


    progressive
    01.12.2009, 00:36

    Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.

    Υπάρχουν αρκετοί τύποι φυσαρμόνικας. Οι πιο δημοφιλείς είναι δύο: oi διατονικές και οι χρωματικές.

    Οι διατονικές είναι αυτές που θα τις συναντάμε σχεδόν σε όλα τα είδη μουσικής αλλά έχουν γίνει ίσως ευρύτερα γνωστές στα Blues και στη ροκ. Στη Ευρώπη ,από  όπου ξεκίνησαν, χρησιμοποιούνταν αρχικά για βαλς κλπ.

    Περισσότερο είναι διαδεδομένες οι διατονικές σε ματζόρε λόγω των Blues.

    Οι διατονικές πέρα από αυτές με τις δέκα τρύπες βγαίνουν και σε περισσότερες (12 και 14). Δεν χρησιμοποιούνται όμως ιδιαίτερα.

    Οι χρωματικές είναι αυτές που έχουν μία σειρά (όπως οι διατονικές) αλλά και έναν μοχλό επιπρόσθετα για τις διέσεις. Χρωματικές δεν είναι αυτές με τις δύο σειρές (θα πούμε παρακάτω τί είναι αυτές).

    Οι χρωματικές πάλι μπορούν να παίξουν τα περισσότερα είδη μουσικής αλλά χρησιμοποιούνται κατά κόρον για jazz και κλασσική. Είναι αρκετά δυσκολότερες από τις διατονικές. Αυτές νομίζω βγαίνουν σε δυο τρεις τύπους, με πιο γνωστούς νομίζω τη Ντο και τη Φα.

    Οι φυσαρμόνικες με τις δύο σειρές νομίζω είναι είτε οι tremolo είτε άλλη μία κατηγορία που μου διαφεύγει αυτή την στιγμή. Δεν χρησιμοποιούνται συχνά στην Ευρωπαική και στην Αμερικάνικη μουσική. Διάβασα κάπου όμως ότι είναι οι δημοφιλέστερες φυσαρμόνικες στην Ασία.

    Η διατονική φυσαρμόνικα μπορεί να σε καλύψει, εκτός αν θέλεις να παίξεις jazz ή κλασσική μουσική.