ελληνική μουσική
    462 online   ·  210.881 μέλη

    Η κυβερνητική ανικανότητα στο θέμα των Σκοπίων

    npxx88
    17.03.2008, 14:48
    ΑΑΑΑΧ! πλεον στο ετος 2008 δεν ονομαζεται κυβερνητικη ανικανοτητα, (ετσι ονομαζοταν αρχες του '90 οταν ξεσπασε το ζητημα) αλλα υποταγη στους ορους των ΗΠΑ που ελεγχουν 100% το παιχνιδι. στα Σκοπια ακουσα χθες προχθες παει να διαλυθει η κυβερνητικη σταθεροτητα τους!!! εκτος αυτου επειδη το εχω ψαξει το θεμα αν δεν ειχαν εναν παμπλουτο πανισχυρο Αμερικανο τυπου Warren Buffett δεν θυμαμαι το ονομα του (ναι ενας μονο!!!) να τους στηριζει για τους δικους του επιχειρηματικους στοχους ισως το θεμα να μην το συζητουσαμε τωρα! τα πραγματα ειναι πολυπλοκα ως εκει που δεν παιρνει. αν ψαξετε γενικοτερα στο διαδικτυο θα βρειτε τα ΠΑΝΤΑ. Ισως συναντησετε και πολλα τερατωδη ανθελληνικα sites για το σκοπιανο που προωθουνται με απιστευτους ρυθμους σε ολη την διαδικτυακη κοινοτητα. Δεν ξερω αν θα καναμε ποτε πολεμο με τα Σκοπια σε στρατιωτικο επιπεδο, μακρια απο μας, αλλα σιγουρα ο πολεμος στο Internet εχει αρχισει εδω κ πολυ καιρο και ειναι σφοδροτατος πραγματικα. εμεις προσπαθουμε να αντιδρασουμε αλλα αν δεν μπουν οι Ελληνοαμερικανοι για τα καλα στο παιχνιδι δεν ξερω αν μπορεσουμε να πετυχουμε κατι καλο.
    Termite
    17.03.2008, 16:32
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 17-03-2008 στις 15:21 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος npxx88 στις 17-03-2008 στις 14:48 έγραψε...

    ΑΑΑΑΧ! πλεον στο ετος 2008 δεν ονομαζεται κυβερνητικη ανικανοτητα, (ετσι ονομαζοταν αρχες του '90 οταν ξεσπασε το ζητημα) αλλα υποταγη στους ορους των ΗΠΑ που ελεγχουν 100% το παιχνιδι. στα Σκοπια ακουσα χθες προχθες παει να διαλυθει η κυβερνητικη σταθεροτητα τους!!! εκτος αυτου επειδη το εχω ψαξει το θεμα αν δεν ειχαν εναν παμπλουτο πανισχυρο Αμερικανο τυπου Warren Buffett δεν θυμαμαι το ονομα του (ναι ενας μονο!!!) να τους στηριζει για τους δικους του επιχειρηματικους στοχους ισως το θεμα να μην το συζητουσαμε τωρα! τα πραγματα ειναι πολυπλοκα ως εκει που δεν παιρνει. αν ψαξετε γενικοτερα στο διαδικτυο θα βρειτε τα ΠΑΝΤΑ. Ισως συναντησετε και πολλα τερατωδη ανθελληνικα sites για το σκοπιανο που προωθουνται με απιστευτους ρυθμους σε ολη την διαδικτυακη κοινοτητα. Δεν ξερω αν θα καναμε ποτε πολεμο με τα Σκοπια σε στρατιωτικο επιπεδο, μακρια απο μας, αλλα σιγουρα ο πολεμος στο Internet εχει αρχισει εδω κ πολυ καιρο και ειναι σφοδροτατος πραγματικα. εμεις προσπαθουμε να αντιδρασουμε αλλα αν δεν μπουν οι Ελληνοαμερικανοι για τα καλα στο παιχνιδι δεν ξερω αν μπορεσουμε να πετυχουμε κατι καλο.



    Μήπως, τελείως κατά σύμπτωσην, εννοείς τον κύριο Τζωρτζ Σόρος;;;
    Αυτόν ντε, που εκτός από να έχει την ΠΓΔΜ ως φέουδο, χρηματοδοτεί και κάτι αντιρρατσιστικές ΜΚΟ ;;;

    Οπως λέει κι ο κύριος Παναγιώτης Ήφαιστος, Καθηγητής Διεθνών Σχέσεων και Στρατηγικών Σπουδών, στο Πανεπιστήμιο Πειραιώς, στο Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών.

    Κι ΕΔΩ κι άλλα ωραία για τον κύριο Τζωρτζ Σόρος



    Μα σε παρακαλώ....Γιατι δίνεις πληροφορίες τέτοιου είδους;

    Προέχει ο Σαίξπηρ!
    Peace18
    17.03.2008, 20:34
    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 17-03-2008 στις 16:32 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 17-03-2008 στις 15:21 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος npxx88 στις 17-03-2008 στις 14:48 έγραψε...

    ΑΑΑΑΧ! πλεον στο ετος 2008 δεν ονομαζεται κυβερνητικη ανικανοτητα, (ετσι ονομαζοταν αρχες του '90 οταν ξεσπασε το ζητημα) αλλα υποταγη στους ορους των ΗΠΑ που ελεγχουν 100% το παιχνιδι. στα Σκοπια ακουσα χθες προχθες παει να διαλυθει η κυβερνητικη σταθεροτητα τους!!! εκτος αυτου επειδη το εχω ψαξει το θεμα αν δεν ειχαν εναν παμπλουτο πανισχυρο Αμερικανο τυπου Warren Buffett δεν θυμαμαι το ονομα του (ναι ενας μονο!!!) να τους στηριζει για τους δικους του επιχειρηματικους στοχους ισως το θεμα να μην το συζητουσαμε τωρα! τα πραγματα ειναι πολυπλοκα ως εκει που δεν παιρνει. αν ψαξετε γενικοτερα στο διαδικτυο θα βρειτε τα ΠΑΝΤΑ. Ισως συναντησετε και πολλα τερατωδη ανθελληνικα sites για το σκοπιανο που προωθουνται με απιστευτους ρυθμους σε ολη την διαδικτυακη κοινοτητα. Δεν ξερω αν θα καναμε ποτε πολεμο με τα Σκοπια σε στρατιωτικο επιπεδο, μακρια απο μας, αλλα σιγουρα ο πολεμος στο Internet εχει αρχισει εδω κ πολυ καιρο και ειναι σφοδροτατος πραγματικα. εμεις προσπαθουμε να αντιδρασουμε αλλα αν δεν μπουν οι Ελληνοαμερικανοι για τα καλα στο παιχνιδι δεν ξερω αν μπορεσουμε να πετυχουμε κατι καλο.



    Μήπως, τελείως κατά σύμπτωσην, εννοείς τον κύριο Τζωρτζ Σόρος;;;
    Αυτόν ντε, που εκτός από να έχει την ΠΓΔΜ ως φέουδο, χρηματοδοτεί και κάτι αντιρρατσιστικές ΜΚΟ ;;;

    Οπως λέει κι ο κύριος Παναγιώτης Ήφαιστος, Καθηγητής Διεθνών Σχέσεων και Στρατηγικών Σπουδών, στο Πανεπιστήμιο Πειραιώς, στο Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών.

    Κι ΕΔΩ κι άλλα ωραία για τον κύριο Τζωρτζ Σόρος



    Μα σε παρακαλώ....Γιατι δίνεις πληροφορίες τέτοιου είδους;

    Προέχει ο Σαίξπηρ!



    Μονόπλευρες πληροφορίες για μονόπλευρα άτομα... Οπότε φίλε Termite μπορείς να τις δεις αυτές τις πληροφορίες! Όσο για τον Σαίξπηρ καλό θα ήταν να διαβάσεις κάποτε! Δεν θα σου κάνει τόσο κακό! Μην φοβάσαι!
    npxx88
    18.03.2008, 00:55
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 17-03-2008 στις 15:21 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος npxx88 στις 17-03-2008 στις 14:48 έγραψε...

    ΑΑΑΑΧ! πλεον στο ετος 2008 δεν ονομαζεται κυβερνητικη ανικανοτητα, (ετσι ονομαζοταν αρχες του '90 οταν ξεσπασε το ζητημα) αλλα υποταγη στους ορους των ΗΠΑ που ελεγχουν 100% το παιχνιδι. στα Σκοπια ακουσα χθες προχθες παει να διαλυθει η κυβερνητικη σταθεροτητα τους!!! εκτος αυτου επειδη το εχω ψαξει το θεμα αν δεν ειχαν εναν παμπλουτο πανισχυρο Αμερικανο τυπου Warren Buffett δεν θυμαμαι το ονομα του (ναι ενας μονο!!!) να τους στηριζει για τους δικους του επιχειρηματικους στοχους ισως το θεμα να μην το συζητουσαμε τωρα! τα πραγματα ειναι πολυπλοκα ως εκει που δεν παιρνει. αν ψαξετε γενικοτερα στο διαδικτυο θα βρειτε τα ΠΑΝΤΑ. Ισως συναντησετε και πολλα τερατωδη ανθελληνικα sites για το σκοπιανο που προωθουνται με απιστευτους ρυθμους σε ολη την διαδικτυακη κοινοτητα. Δεν ξερω αν θα καναμε ποτε πολεμο με τα Σκοπια σε στρατιωτικο επιπεδο, μακρια απο μας, αλλα σιγουρα ο πολεμος στο Internet εχει αρχισει εδω κ πολυ καιρο και ειναι σφοδροτατος πραγματικα. εμεις προσπαθουμε να αντιδρασουμε αλλα αν δεν μπουν οι Ελληνοαμερικανοι για τα καλα στο παιχνιδι δεν ξερω αν μπορεσουμε να πετυχουμε κατι καλο.



    Μήπως, τελείως κατά σύμπτωσην, εννοείς τον κύριο Τζωρτζ Σόρος;;;
    Αυτόν ντε, που εκτός από να έχει την ΠΓΔΜ ως φέουδο, χρηματοδοτεί και κάτι αντιρρατσιστικές ΜΚΟ ;;;

    Οπως λέει κι ο κύριος Παναγιώτης Ήφαιστος, Καθηγητής Διεθνών Σχέσεων και Στρατηγικών Σπουδών, στο Πανεπιστήμιο Πειραιώς, στο Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών.

    Κι ΕΔΩ κι άλλα ωραία για τον κύριο Τζωρτζ Σόρος



    α μπραβο αυτον εννοω! μιλαμε απο τα μεγαλυτερα καθαρματα που υπηρξαν ποτε. ιμπεριαλιστης ως εκει που δεν παιρνει! τετοια ατομα δυσκολα να τα αντιμετωπισει μια χωρα οσο δικαιο κι αν εχει.
    Termite
    18.03.2008, 08:47
    Παράθεση:

    Το μέλος Peace18 στις 17-03-2008 στις 20:34 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 17-03-2008 στις 16:32 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 17-03-2008 στις 15:21 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος npxx88 στις 17-03-2008 στις 14:48 έγραψε...

    ΑΑΑΑΧ! πλεον στο ετος 2008 δεν ονομαζεται κυβερνητικη ανικανοτητα, (ετσι ονομαζοταν αρχες του '90 οταν ξεσπασε το ζητημα) αλλα υποταγη στους ορους των ΗΠΑ που ελεγχουν 100% το παιχνιδι. στα Σκοπια ακουσα χθες προχθες παει να διαλυθει η κυβερνητικη σταθεροτητα τους!!! εκτος αυτου επειδη το εχω ψαξει το θεμα αν δεν ειχαν εναν παμπλουτο πανισχυρο Αμερικανο τυπου Warren Buffett δεν θυμαμαι το ονομα του (ναι ενας μονο!!!) να τους στηριζει για τους δικους του επιχειρηματικους στοχους ισως το θεμα να μην το συζητουσαμε τωρα! τα πραγματα ειναι πολυπλοκα ως εκει που δεν παιρνει. αν ψαξετε γενικοτερα στο διαδικτυο θα βρειτε τα ΠΑΝΤΑ. Ισως συναντησετε και πολλα τερατωδη ανθελληνικα sites για το σκοπιανο που προωθουνται με απιστευτους ρυθμους σε ολη την διαδικτυακη κοινοτητα. Δεν ξερω αν θα καναμε ποτε πολεμο με τα Σκοπια σε στρατιωτικο επιπεδο, μακρια απο μας, αλλα σιγουρα ο πολεμος στο Internet εχει αρχισει εδω κ πολυ καιρο και ειναι σφοδροτατος πραγματικα. εμεις προσπαθουμε να αντιδρασουμε αλλα αν δεν μπουν οι Ελληνοαμερικανοι για τα καλα στο παιχνιδι δεν ξερω αν μπορεσουμε να πετυχουμε κατι καλο.



    Μήπως, τελείως κατά σύμπτωσην, εννοείς τον κύριο Τζωρτζ Σόρος;;;
    Αυτόν ντε, που εκτός από να έχει την ΠΓΔΜ ως φέουδο, χρηματοδοτεί και κάτι αντιρρατσιστικές ΜΚΟ ;;;

    Οπως λέει κι ο κύριος Παναγιώτης Ήφαιστος, Καθηγητής Διεθνών Σχέσεων και Στρατηγικών Σπουδών, στο Πανεπιστήμιο Πειραιώς, στο Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών.

    Κι ΕΔΩ κι άλλα ωραία για τον κύριο Τζωρτζ Σόρος



    Μα σε παρακαλώ....Γιατι δίνεις πληροφορίες τέτοιου είδους;

    Προέχει ο Σαίξπηρ!



    Μονόπλευρες πληροφορίες για μονόπλευρα άτομα... Οπότε φίλε Termite μπορείς να τις δεις αυτές τις πληροφορίες! Όσο για τον Σαίξπηρ καλό θα ήταν να διαβάσεις κάποτε! Δεν θα σου κάνει τόσο κακό! Μην φοβάσαι!



    Έχω σκοπό να το κάνω. Αλλα προέχουν πληροφορίες που βοηθάνε στο να λύνονται τα καθημερινά μας ΜΕΓΑΛΑ, ΕΝΤΟΝΑ και ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ προβλήματα. Στο κάτω κάτω, όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων...
    Peace18
    18.03.2008, 08:56
    Τι ωραία! Η παράθεση- της παράθεσης, "σου τη λέω"- "μου τι λες" (και καλά!), και η γη γυρίζει... Και στην τελική οι ενθερμοι υπέρμαχοι της Ελληνικής τιμής και σημαίας, γιατί δεν κάνετε κάτι εκτώς του να αραδιάζεται αμπελοφιλοσοφίες σε ένα τόπικ και να ευλογάτε τα γένια σας?

    Υ.Γ. Όσο για τον Σαίξπηρ, αφήστε τον εκεί που είναι! Καλά είναι! Είδε κι απόειδε να γλυτώσει! Να τον ενοχλούμε τώρα χωρίς λόγο; Δεν χρειάζεται!
    Peace18
    18.03.2008, 09:04
    Κι έλεγα! Δεν θα πεταχτεί? Δες καμάρι! Μπράβο σας mnk! Μπράβο σας!
    Peace18
    18.03.2008, 09:37
    Αλλοίμονο! Γιατί εγώ δεν θα μπορούσα να κοιμηθώ αν δεν πεταγόσασταν! Θα το είχα το θεματάκι! Τέλοσπάντων! Πολύ καθυστέρησα εδώ!....
    mellia
    18.03.2008, 11:21
    Εγώ πάντως peace18 ακόμα περιμένω την θέση σου για τα πολιτικά πράγματα και την εξωτερική πολιτική της χώρας μας. Όπως λες πολύ σωστά δεν είναι και τόσο ουσιώδες το να αναλωνόμαστε σε αντι-παραθέσεις των αντι-παραθέσεων και να χάνουμε και τον τόσο πολύτιμο χρόνο μας. Οπότε αφού συμμετέχεις που συμμετέχεις σε αυτό το τόπικ, εκτός από το να εκφράζεις τις αντιρρήσεις σου με μια άλλου είδους περιεχομένου αμπελοφιλοσοφία, γιατί δεν καταθέτεις την άποψή σου επί των πολύ συγκεκριμένων θεμάτων που τέθηκαν εδώ? Αλλιώς συμφωνώ απόλυτα μαζί σου: δεν είναι ανάγκη να συνεχίσεις να απαντάς...

    ΥΓ: σου προτείνω να ανοίξεις τόπικ με θέμα τον Σαίξπηρ
    Termite
    18.03.2008, 12:22
    Παράθεση:

    Το μέλος mellia στις 18-03-2008 στις 11:21 έγραψε...

    Εγώ πάντως peace18 ακόμα περιμένω την θέση σου για τα πολιτικά πράγματα και την εξωτερική πολιτική της χώρας μας. Όπως λες πολύ σωστά δεν είναι και τόσο ουσιώδες το να αναλωνόμαστε σε αντι-παραθέσεις των αντι-παραθέσεων και να χάνουμε και τον τόσο πολύτιμο χρόνο μας. Οπότε αφού συμμετέχεις που συμμετέχεις σε αυτό το τόπικ, εκτός από το να εκφράζεις τις αντιρρήσεις σου με μια άλλου είδους περιεχομένου αμπελοφιλοσοφία, γιατί δεν καταθέτεις την άποψή σου επί των πολύ συγκεκριμένων θεμάτων που τέθηκαν εδώ? Αλλιώς συμφωνώ απόλυτα μαζί σου: δεν είναι ανάγκη να συνεχίσεις να απαντάς...

    ΥΓ: σου προτείνω να ανοίξεις τόπικ με θέμα τον Σαίξπηρ




    npxx88
    18.03.2008, 14:23
    καλα γιατι τρωγοσαστε? ουτε εθνικιστες/ριες ειμαστε ουτε φασιστομουτρα ουτε πολεμο να κανουμε θελουμε ουτε να λυσουμε το σκοπιανο προσπαθουμε ουτε ουτε ουτε... μια συζητηση κανουμε και απλως παραθετουμε τις αποψεις μας! εγω και λογω καταγωγης ειμαι σιγουρα περισσοτερο ευαισθητοποιημενη στο θεμα γιατι αλλο να το ακους απο την τηλεοραση μονο και αλλο να βλεπεις φορα παρτιδα στα μουτρα σου αφισες και λοιπες προπαγανδιστικες προσπαθειες μεσα στη πολη σου... εγω τουλαχιστον εδω μεσα δεν συναντησα ουτε καποιον με 'σκληροπυρηνικες' αποψεις πανω στο θεμα ουτε καποιον παντελη αδιαφορο κ γι αυτο χαιρομαι ιδιαιτερα!
    ο Σαιξπηρ που κολλαει??

    are we gluing coffee pots???

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : npxx88 στις 18-03-2008 14:27 ]


    Peace18
    18.03.2008, 17:37
    Να πω ότι δεν θα μπω στην διαδικασία να αναλύσω την στάση μου επιπλέον για σένα mellia! (Δεν έχω τίποτα απολύτως απέναντί σου ειλικρινά) Απλώς νομίζω πως από το 1ο μου ποστ (το οποίο δεν ξέρω αν το έχεις διαβάσει) και εν συνεχεία σε άλλα ποστ έχω δηλώσει καθαρότατα στάση και ιδέες (που μερικοί μπορείτε να πιστεύετε ότι δεν υπάρχουν! -δεν με αφορά-)... Τουλάχιστον δεν αφήνω τους άλλους να μιλάνε και εγώ απλώς να βάζω παραθέσεις με μπυρίτσες από κάτω! Δεν χαϊδεύω αυτιά ούτε καλοπιάνω κανέναν σε αντίθεση με άλλους!!!
    npxx88 ο Σαίξπηρ ο καημένος δεν κολλάει πουθενά! Είναι μια κακόγουστη "εξυπνάδα" του καλού σας του Termite! Ο οποίος με κάνει να αναθεωρώ! Παλιά έλεγα ότι έχει χαμηλή αίσθηση του χιούμορ! ΠΛέον όμως θεωρώ ότι δεν έχει ίχνος αισθητικής επί του θέματος!

    Υ.Γ.: Αν κάνω τόπικ για τον Σαίξπηρ (αν και δεν του αξίζει τέτοιος διασυρμός) θα γράψεις mellia? Γιατί ο Termite είναι σίγουρο πως θα μας φωτίσει με τις απεριόριστες γνώσεις του πάνω στο θέμα... (Μιας και λύσσαξε..)
    sylviaki
    18.03.2008, 17:46
    Παράθεση:

    Το μέλος mellia στις 18-03-2008 στις 11:21 έγραψε...

    Εγώ πάντως peace18 ακόμα περιμένω την θέση σου για τα πολιτικά πράγματα και την εξωτερική πολιτική της χώρας μας. Όπως λες πολύ σωστά δεν είναι και τόσο ουσιώδες το να αναλωνόμαστε σε αντι-παραθέσεις των αντι-παραθέσεων και να χάνουμε και τον τόσο πολύτιμο χρόνο μας. Οπότε αφού συμμετέχεις που συμμετέχεις σε αυτό το τόπικ, εκτός από το να εκφράζεις τις αντιρρήσεις σου με μια άλλου είδους περιεχομένου αμπελοφιλοσοφία, γιατί δεν καταθέτεις την άποψή σου επί των πολύ συγκεκριμένων θεμάτων που τέθηκαν εδώ? Αλλιώς συμφωνώ απόλυτα μαζί σου: δεν είναι ανάγκη να συνεχίσεις να απαντάς...

    ΥΓ: σου προτείνω να ανοίξεις τόπικ με θέμα τον Σαίξπηρ



    θα συμφωνησω...και οταν μας καλυπτει μια αποψη δεν υπαρχει λογος να την ξαναγραφουμε...απλως την επιδοκιμαζουμε
    pastella
    18.03.2008, 21:05
    Εγώ πάντως εδώ και 20 ποστς τουλάχιστον δεν έχω διαβάσει κάποια γνώμη ανεξαρτήτως ιδεολογίας, υπόβαθρου, ελληνικών χαρακτήρων/greeklish, κάτι τελοσπαντων που να παραπέμπει σε συζήτηση για το θέμα, αλλά εκατέρωθεν αερολογίες και κατηγορίες ανάμεσα σε μερικά μέλη και ανούσιες παραθέσεις.

    Εν ολίγοις, το ξεφτιλίσατε.

    Αν δεν μπορεί κάποιος να γράψει για ένα σοβαρό θέμα, ας απέχει. Κάνει και τη χάρη στους αναγνώστες του.

    Θυμίζω τον τίτλο "Η κυβερνητική ανικανότητα στο θέμα των Σκοπίων"

    Παρακαλώ πολύ να μην ποστάρετε αν δεν έχετε να πείτε κάτι εποικοδομητικό. Είναι κουραστικό.


    mellia
    18.03.2008, 22:02
    Pastella για ξαναδιάβασε καλύτερα τα posts να δεις αν δεν έχει ειπωθεί τίποτα ουσιαστικό για το θέμα!
    Και περίμενα παρέμβαση από συντονιστή λίγο νωρίτερα, όταν ακούγονταν χαρακτηρισμοί όπως "ηλίθιοι βαλκάνιοι", ειρωνίες κτλ.
    Πάντως κάτι που τόνισα στο προηγούμενο post μου ήταν πως όποιος ενοχλείται που συζητάμε ακόμα για το θέμα των Σκοπίων μπορεί να μην συμμετάσχει και κάλιστα μπορεί να ανοίξει ένα τόπικ της αρεσκείας του.

    Έτσι λοιπόν αγαπητή μου κατά τα άλλα peace 18 (που εννοείται δεν υπάρχει τίποτα προσωπικό μεταξύ μας, πώς θα μπορούσε άλλωστε?), μετά χαράς να γράψω για τον Σαίξπηρ, αν και φοβάμαι πως δεν έχω και πολλά να πω καθότι δεν έχω διαβάσει και πολλά έργα του!
    Τώρα όσον αφορά τις θέσεις σου, όχι, δεν τις έχεις διατυπώσει με τρόπο που να καλύπτουν.
    Αυτά!!!!
    pastella
    18.03.2008, 22:14
    To post μου ηταν σαφέστατο. Νομιζω μπορείς να το ξαναδιαβάσεις κι εσύ καλύτερα.

    Όσο για το δεύτερο μισό του τελευταίου σου ποστ, δεν βρίσκω ότι έχει να κάνει με τον τίτλο αυτού του τόπικ.
    mellia
    18.03.2008, 22:19
    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 26-02-2008 στις 14:27 έγραψε...

    Είναι εύκολο να κατηγορούμε ΜΟΝΟ εκείνον που κάνει τους χειρισμούς και να αποποιούμεθα τις ευθύνες οι υπόλοιποι....

    Η ιστορία αυτή δεν είναι αποτέλεσμα των πρόσφατων κυβερνητικών χειρισμών. Ξεκινάει από πολύ παλιά, πριν την διάλυση της Γιουγκοσλαβίας, όταν ο Τίτο μαζί με το Στάλιν εμπνεύστηκαν την σύσταση της ομόσπονδης δημοκρατίας της Μακεδονίας. Δηλαδή μιας από τις δημοκρατίες της πάλαι ποτέ ενωμένης Γιουγκοσλαβίας. (Φυσικά δεν χρειάζεται να διαθέτει κανείς μεγάλη φαντασία για να αντιληφθεί πως και γιατί είχαν μια τέτοια έμπνευση).
    Θέλω να θέσω λοιπόν τους παρακάτω ΔΥΟ προβληματισμούς.
    1) Ποιες θέσεις είχαν οι προοδευτικές παρατάξεις (= αριστερά) και ποιες οι συντηρητικές (=δεξιά) όταν ο Τίτο ίδρυσε την νεοσύστατη δημοκρατία της Μακεδονίας. Αν δεν το γνωρίζετε θα εκπλαγείτε με τη στάση κάποιων παρατάξεων που σήμερα, εμφανίζονται βασιλικότεροι του βασιλέως.
    2) Ποιες θέσεις είχαν οι προοδευτικές παρατάξεις (= αριστερά) και ποιες οι συντηρητικές (=δεξιά) το 1991 όταν διαλύθηκε η Γιουγκοσλαβία και η πρώην ομόσπονδη δημοκρατία της Μακεδονίας ως ανεξάρτητο κράτος πλέον απεφάσισε να ονομαστεί Μακεδονία.

    Τέλος, συγκρίνετε τις θέσεις εκείνες με τις σημερινές και βγάλτε τα συμπεράσματά σας.

    Η ιστοριογνωσία μας διδάσκει να βγάζουμε τα σωστά συμπεράσματα, να αποδίδουμε τις ευθύνες εκεί που ανήκουν και να κατευθύνουμε τα βέλη μας ενίοτε στην κυβέρνηση ή στην αντιπολίτευση ή δεν ξέρω που αλλού. Χωρίς όμως αυτή τη γνώση, γινόμαστε απλά παπαγαλάκια των ΜΜΕ και το μόνο που καταφέρνουμε είναι να πιπιλίζουμε μασημένες καραμέλες.




    παράδειγμα πρώτο
    mellia
    18.03.2008, 22:22
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 07-03-2008 στις 14:21 έγραψε...



    Ένα ρητό λέει να βουτάμε τη γλώσσα στο μυαλό προτού μιλήσουμε.

    Γράφει ο Κώστας Ράπτης - 09/10/2007 το άρθρο στην πηγή του [/I]εδώ
    ................................................................................................................................................................................................................................................
    Υ.Γ.: Στο Κόσοβο έχετε καταλάβει τι συμβαίνει; Κόβουν το 15% της χώρας επειδή εκεί έχει μειονότητα. Συνειδητοποιείτε τις επιπτώσεις ενός τέτοιου προηγούμενου στη μουσουλμανική μειονότητα της Θράκης, την "σλαβομακεδονική" της Μακεδονίας, την "αλβανική" της Ηπείρου;
    Πόσο μακριά νομίζετε πως είναι όλα αυτά; Πολύ; Όταν σηκώσετε τα μάτια από την οθόνη του κινητού, όπου είχατε αφοσιωθεί γράφοντας μήνυμα για να συνεννοηθείτε για το θέατρο, και νιώσετε τα χνώτα της κατάστασης στη μάπα σας, μην απορήσετε. Απλά πείτε !



    παράδειγμα δεύτερο

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mellia στις 18-03-2008 22:30 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pastella στις 18-03-2008 22:41 ]


    mellia
    18.03.2008, 22:28
    Παράθεση:

    Το μέλος gikostas στις 12-03-2008 στις 21:26 έγραψε...

    Η κυβερνητική ανικανότητα της χώρας είναι γενικό φαινόμενο χρόνια τώρα.Όσον αφορά το Σκοπιανό δυστηχώς τα πράγματα δεν πάνε και πολύ καλά.Βλέπετε η δυναμική της χώρας μας δεν είναι τέτοια έτσι ώστε να μπορεί να απαιτεί πράγματα και να ασκεί βέτο τόσο εύκολα.Το φαινόμενο αυτό δεν είναι τωρινό.Λάθος χειρισμοί υπήρξαν από παλιά και φτάσαμε σήμερα ως εδώ.Αναμένουμε τις εξελίξεις με ανυπομονησία.



    παράδειγμα τρίτο
    Και για να μην ποστάρω σε παραθέσεις όλα τα προηγούμενα, αυτές είναι μερικές καλές θέσεις για συζήτηση επί του θέματος....
    mellia
    18.03.2008, 22:37
    σορρυ διόρθωσα το διπλό μήνυμα!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mellia στις 18-03-2008 22:45 ]