ελληνική μουσική
    515 online   ·  210.881 μέλη

    Είμαστε όντως τόσο κοντά στα χρόνια του αντίχριστου???

    NIKOSPI
    08.05.2008, 11:20

    Σωστός, το ίδιο και με την άθεα λογική, μόνο που αυτή η λογική δεν έχει ούτε ιερό ούτε όσιο, δεν θέλω να μπω στον κόπο να πώ το γιατί.......


    VoodooChild
    08.05.2008, 11:52

    Αισθανομαι οτι εχουμε ξεφυγει τελειως. Λοιπον, θα απαντησω στην αρχικη ερωτηση του τοπικ. Δεν ειμαστε κοντα στα χρονια του αντιχριστου. Δεν θα ερθουν ποτε!

    Πιστευω οτι δεν υπαρχει ουτε θεος, ουτε χριστος, ουτε αντιχριστος, ουτε νωε, αδαμ, ευα κτλ.

    Θεωρω οτι ο ανθρωπος δημιουργησε τον θεο κι οχι ο θεος τον ανθρωπο. Οι θρησκειες -ολες- απο τα αρχαια χρονια ως σημερα, υπηρχαν για να μπορουμε να εξηγουμε οτιδηποτε δεν καταλαβαινουμε. Ειμαστε πλεον στο 2008 και ακομα υπαρχουν πολλα που δεν μπορουμε να κατανοησουμε. Γι αυτο ευημερουν ακομα οι θρησκειες. Οποτε οσο εξελισσεται ο ανθρωπος και ανακαλυπτει νεα πραγματα, οι θρησκειες θα χανονται σιγα-σιγα.

     


    sigur
    08.05.2008, 12:09
    ο VoodooChild μπήκε στο μυαλό μου και είπε οτι σκέφτομαι και εγώ. Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω. Μόνο, ας αφήσουμε τώρα να γράψουν τις γνώμες τους αυτοί που έχουν κάτι να πουν σχετικά με το θέμα του τοπικ. Εμείς φίλε voodoochild όπως και να το κάνουμε είμαστε "μηδενιστές" ως προς το θέμα του τόπικ (αφού δεν δεχόμαστε την ερώτηση..) και από ταπεινότητα δεν θα πρέπει να τοποθετηθούμε ξανά, (αν δεν μας ζητηθεί δηλαδή..) με απεριόριστη εκτίμηση και ταύτιση απόψεων
    VoodooChild
    08.05.2008, 12:10

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 08-05-2008 στις 11:20 έγραψε...

    Σωστός, το ίδιο και με την άθεα λογική, μόνο που αυτή η λογική δεν έχει ούτε ιερό ούτε όσιο, δεν θέλω να μπω στον κόπο να πώ το γιατί.......



    Οσιο δεν εχω. Ιερα ομως εχω. Οικογενεια, φιλια, αδελφοσυνη, αγαπη, αξιες, αρετες. Ιερα δεν ειναι ολα αυτα?

    Και ελληνας ειμαι. Απλα δεν πιστευω στον θεο. Γιατι πια τοση απαξιωση? Εγω σε απαξιωνω που πιστευεις?


    VoodooChild
    08.05.2008, 12:11

    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 08-05-2008 στις 12:09 έγραψε...

    ο VoodooChild μπήκε στο μυαλό μου και είπε οτι σκέφτομαι και εγώ. Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω. Μόνο, ας αφήσουμε τώρα να γράψουν τις γνώμες τους αυτοί που έχουν κάτι να πουν σχετικά με το θέμα του τοπικ. Εμείς φίλε voodoochild όπως και να το κάνουμε είμαστε "μηδενιστές" ως προς το θέμα του τόπικ (αφού δεν δεχόμαστε την ερώτηση..) και από ταπεινότητα δεν θα πρέπει να τοποθετηθούμε ξανά, (αν δεν μας ζητηθεί δηλαδή..) με απεριόριστη εκτίμηση και ταύτιση απόψεων

    {#emotions_dlg.beer}


    NIKOSPI
    08.05.2008, 12:21

    Γενικα το είπα VoodooChild δεν το είπα σε εσένα φίλε συγγνώμη!!!



    sigur Α μπράβο τώρα εξηγιέσαι καλά, ήθελα να ήξερα τι κάνετε σε αυτό το Post αφου δεν σας πέφτει λόγος αφου δεν πιστεύεται, δηλαδή ξέρω τι κάνετε, δεν θα επεκταθώ άλλο.......


    -----------------
    ΣΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NIKOSPI στις 08-05-2008 12:22 ]


    mprizas
    08.05.2008, 18:13

    Λοιπόν, βαριέμαι να κάνω παραθέσεις και απαντάω πάνω σ' αυτούς που μου απαντήσανε...

    Δεν είπε κανένας μη γράφει ο καθένας ο,τι θέλει! Γράφτε ο,τι να ναι, δε με ενοχλούν, αντίθετα σπάω πολύ πλάκα μ' αυτά που γράφονται ενίοτε...

    Άλλο είναι το πρόβλημά μου! Δε μπορεί για κάθε μέρα της χριστιανοσύνης να ανοίγεται και καινούργιο θέμα πια!!! Μπήκα χτες στα διάφορα κι έλεγε...

    1ο θέμα: Μεγάλη Παρασκεύη

    2ο θέμα: Μεγάλο Σάββατο

    3ο θέμα: Μεγάλη Παρασκευή και Μεγάλο Σάββατο

    4ο θέμα: Χτες και προχτές από την Κυριακή του Πάσχα (δηλαδή Μεγάλη Παρασκευή και Μεγάλο Σάββατο)

    Ε Λ Ε Ο Σ! Αν για κάθε άγιο και γιορτή ανοίγετε κι ένα τόπικ? Αφού έχω καταντήσει πριν μπω στο ΜΗ να κοιτάω αν έχω ψιλά και να κάνω το σταυρό μου!

    Για θρησκεία θέματα υπάρχουν, σαφώς με μεγαλύτερη φαντασία από αυτό εδώ δτα "διάφορα", μπορείτε να τα εξελίξετε, όχι ο κάθε άγιος να χει και τη γωνιά του εδώ μεσα... Δε γίνεται να μπαίνω στο Μusicheaven και να νομίζω ότι μπήκα στη μονή βατοπεδινού!

    Και λίγη εγκράτεια πια! η θρησκεία είναι για τον εαυτό μας, κάτι πολύ προσωπικό! ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ!

    Και υπάρχουν site τέτοια...μπέιτε και κάντε την! ΑΜΑΝ!


    NIKOSPI
    08.05.2008, 20:49

    Mpriza, αγόρι μου, γιατί μπαίνεις τότε σε αυτό το Post αφού σε ενοχλεί, φαντασία είσαι εσύ και ότι γίνεται κάτι καινούργιο με την θρησκεία μια και γνώρισες τον καλύτερο φίλο σου εμένα θα το ανοίγω εδώ, εσύ που κολλάς δεν κατάλαβα???Δεν θέλεις να βλέπεις τέτοια Post, μην μπαίνεις τότε εδώ μέσα, λογικά τα πράγματα και με χωρίς πνευματικό μυαλό ευτυχώς παναγίτσα μου, όσο για τον σταυρό σου που είπες πως έκανες σε πιστεύω μα τον άγιο ψεύτη.


    Τέλος, είπαμε όλοι την άποψη μας ας αφήσουμε και άλλα μέλη να πουν την γνώμη τους πάνω σε αυτά που ρώτησα.


    GEORB
    08.05.2008, 20:50

    το δικο μου τσιπακι ξεπρογραμματιστηκε και απομαγνητιστηκε{#emotions_dlg.thumbup}


    NIKOSPI
    08.05.2008, 21:05

    Άντε σιγά σιγά να το κλειδώσουμε αυτό το post γιατί υπάρχουν πολλοί άσχετοι μέσα εδώ.


    Astron
    08.05.2008, 21:43

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 08-05-2008 στις 21:05 έγραψε...
    Άντε σιγά σιγά να το κλειδώσουμε αυτό το post γιατί υπάρχουν πολλοί άσχετοι μέσα εδώ.

    Ας απαντήσω εγώ που είμαι ...σχετικός. Η απάντηση στον τίτλο του τόπικ είναι όχι. Ο αντίχριστος δεν θα έρθει ποτέ, πολύ απλά επειδή δεν υπάρχει. Και αν και όλοι αυτοί οι μύθοι της αποκάλυψης μοιάζουν αθώοι, στην πραγματικότητα κρύβουν έναν μεγάλο κίνδυνο. Τον κίνδυνο αυτό αναλύει ο Sam Harris στο βιβλίο του "Letter to a Christian Nation" :

    Forty-four percent of the American population is convinced that Jesus will return to judge the living and the dead sometime in the next fifty years. According to the most common interpretation of biblical prophecy, Jesus will return only after things have gone horribly awry here on earth. It is, therefore, not an exaggeration to say that if the city of New York were suddenly replaced by a ball of fire, some significant percentage of the American population would see a silver lining in the subsequent mushroom cloud, as it would suggest to them that the best thing that is ever going to happen was about to happen — the return of Christ. It should be blindingly obvious that beliefs of this sort will do little to help us create a durable future for ourselves — socially, economically, environmentally, or geopolitically. Imagine the consequences if any significant component of the U.S. government actually believed that the world was about to end and that its ending would be glorious. The fact that nearly half of the American population apparently believes this, purely on the basis of religious dogma, should be considered a moral and intellectual emergency.

    Μετάφραση:
    To 44% του αμερικανικού πληθυσμού είναι σίγουρο ότι ο Ιησούς θα επιστρέψει για να κρίνει τους ζωντανούς και τους νεκρούς κάποτε στα επόμενα πενήντα έτη. Σύμφωνα με την πιό κοινή ερμηνεία της βιβλικής προφητείας, ο Ιησούς θα επιστρέψει μόνο αφού έχουν πάει τα πράγματα εξαιρετικά στραβά εδώ στη γη. Δεν είναι, επομένως, μια υπερβολή να πούμε ότι εάν η πόλη της Νέας Υόρκης αντικατασταθεί ξαφνικά από μια μπάλα φωτιάς, κάποιο σημαντικό ποσοστό του αμερικανικού πληθυσμού θα έβλεπε μια "ασημένια επένδυση" στο επακόλουθο μανιτάρι καπνού της έκρηξης δεδομένου ότι θα σήμαινε ότι το καλύτερο πράγμα που θα μπορούσε να συμβεί ήταν έτοιμο να συμβεί - η επιστροφή του Χριστού. Είναι προφανές ότι οι πεποιθήσεις αυτού του είδους θα κάνουν λίγα για να μας βοηθήσουν να δημιουργήσουμε ένα ασφαλές μέλλον για μας - κοινωνικά, οικονομικά, περιβαλλοντικά, ή γεωπολιτικά. Φανταστείτε τις συνέπειες εάν οποιοδήποτε σημαντικό μέλος της αμερικάνικης κυβέρνησης πραγματικά θεωρούσε ότι ο κόσμος ήταν έτοιμος να τελειώσει και ότι το τελείωμά του θα ήταν "λαμπρό". Το γεγονός ότι σχεδόν ο μισός από τον αμερικανικό πληθυσμό πιστεύει αυτό καθαρά βάσει του θρησκευτικού δόγματος, πρέπει να θεωρηθεί ηθική και διανοητική έκτακτη ανάγκη.


    NIKOSPI
    09.05.2008, 09:27

    Δηλαδή με λίγα λόγια δεν υπάρχει θεός δεν υπάρχει και αντίχριστος, ότι ο Ιωάννης ο Θεολόγος προφήτευσε τον ερχομό του αντίχριστου δεν το πιστεύεις, εδώ μας είπε τι θα μας βάλουν πάνω μας ,για τα τσιπάκια μιλάω, και όντως αυτο γίνετε στην Αμερική και στις πιο πολλές χώρες του εξωτερικού, αλήθεια, για πες μου τι είναι αυτό???Μην μου πεις και εσύ τα ίδια σαν τον γέροντα Παύσιο που τον έβγαλε ο  Alexiskat τοξικομανής???Μην μου πεις και εσύ τα ίδια για τον Ιωάννη τον Θεολόγο.... Επαναλαμβάνω τι είπε ο Ιωάννης ο Θεολόγος



    Και υπεχρέωσε όλους, μικρούς και μεγάλους, πλουσίους και πτωχούς, ελευθέρους και δούλους, να έχουν χαραγμένο σημάδι εις το δεξί τους χέρι η εις το μετωπόν τους, ώστε να μην μπορεί κανείς να αγοράσει ή να πωλήσει παρά εκείνος που έχει το χαραγμένο σημάδι, δηλαδή το όνομα του θηρίου ή τον αριθμό του ονόματός του. Εδώ είναι αναγκαία η σοφία. Εκείνος που έχει νόησιν ας λογαριάσει τον αριθμόν του θηρίου· είναι αριθμός ανθρώπου· και ο αριθμός αυτού είναι χξς΄ (666).




    Αλήθεια, γιατί οι επιστήμονες ξοδέψαν τόσα εκατομμύρια για να βρουν που μπορουν να τοποθετηθούν αυτά τα τσιπάκια εεεε???
    Τελικά βρήκαν που μπορούν να τοποθετηθούν αυτά το σατανικά πράγματα, στο δεξιό χέρι η στο μέτωπο!!! Αυτά είναι σχέδια του Σιωνισμού, εβραίων, ήδη έχουν λυσσάξει τα φιλαράκια μου για να κάνουν αυτήν την παγκοσμιοποίηση, έρχετε φίλε αλλά δεν το έχεις καταλάβει, όταν το καταλάβεις θα είναι αργά........

     


    noizreduction
    09.05.2008, 10:07

    Παντως, αυτες οι de facto τοποθετησεις "δεν υπαρχει", βγαζουν ματι..Μονο μαθηματικους τυπους δεν μας κατεβασατε..Τι να κανουμε, ειμαστε περισσοτεροι οι Χριστιανοι και ισως να ενοχλει αυτο, αλλα και παλι δεν μπορουμε να κοψουμε τα κεφαλια μας επειδη δεν θελετε να πιστεψετε. Και στο κατω κατω, κανεις δεν σας πιεσε τωρα να πιστεψετε. Τι σκυλιαζετε και ουρλιαζετε λοιπον; {#emotions_dlg.confused1} Ουτε σας σταυρωσαμε, ουτε σας φωναξαμε, ουτε προκειται να σας κυνηγαμε σαν τους Ιεχωβαδες με μια εφημεριδα απο πισω για να μας πιστεψετε.

     

    Astron, υποψιν...Αλλο ο Καθολικισμος και τα παρακλαδια του, που υπαρχουν στην Αμερικη και αλλο η Ορθοδοξη Χριστιανικη σκεψη. Σε αυτους υπαρχει Κολαση και Παραδεισος, συγχωροχαρτια ( για ενα διαστημα ), φοβος και τρομος..Εδω δεν υπαρχει Κολαση και Παραδεισος ( θεολογικα, αν και ακουγοντας ιερωμενους μιας αλλης εποχης, καταλαβαινει κανεις ποσο μπερδεμενοι ηταν ), ουτε συγχωροχαρτια, ουτε φοβος και τρομος...

    Αρα λιγο "ακαιρο" το post που εκανες, μιας και μιλαμε για Ορθοδοξο Χριστιανισμο..Απλως, για να διορθωσω τα κακως κειμενα.

    Και δοξα τον Θεο, ο μονος τρομος που σπερνεται ειναι απο τον Λιακοπουλο και το τελευταιο του ηλεκτρονιο..
    {#emotions_dlg.smartass}


    Astron
    09.05.2008, 12:29

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 09-05-2008 στις 10:07 έγραψε...
    Τι να κανουμε, ειμαστε περισσοτεροι οι Χριστιανοι και ισως να ενοχλει αυτο, αλλα και παλι δεν μπορουμε να κοψουμε τα κεφαλια μας επειδη δεν θελετε να πιστεψετε. Και στο κατω κατω, κανεις δεν σας πιεσε τωρα να πιστεψετε. Τι σκυλιαζετε και ουρλιαζετε λοιπον; {#emotions_dlg.confused1}

    Μα πώς σου ήρθαν όλα αυτά; Απ' το ποστ μου που απλά είπα τη γνώμη μου; Μιλάω με απόλυτη ηρεμία.

    Τώρα για τα υπόλοιπα που γράφεις. Καταρχήν δεν μιλάμε για "ορθοδοξο χριστιανισμό", το τόπικ αφορά γενικά τον ερχομό του αντιχρίστου... Κάτι στο οποίο πιστεύουν όλοι οι χριστιανοί και όχι μόνον οι ορθόδοξοι. Μάλιστα το πρώτο ποστ μιλάει για Αμερική. Αλλά εάν πράγματι στην ορθόδοξη λογική δεν υπάρχει τρόμος, φόβος κλπ, τότε θα πρεπε να έχεις διαφωνήσει και με τον NikosPi που μια ονειρεύεται τρίτους παγκόσμιους, μια πιστεύει ότι ο αντίχριστος πλησιάζει, μιλάει για τσιπάκια που κατασκευάζουν εβραίοι μασόνοι και ο ...πάπας, τρομοκρατεί τους αθέους για αυτά που θα υποφέρουν κλπ κλπ Εγώ ξεκαθαρίζω τη θέση μου απ' την αρχή, ότι δεν πιστεύω. Το μεγαλύτερο κακό όμως σε μία θρησκεία ή ιδεολογία θα 'πρεπε να ξέρεις ότι το κάνουν όχι αυτοί που την αρνούνται, αλλά αυτοί που την διεστρεβλώνουν.

    Πάντως, να πω πως κατά τη γνώμη μου η τρομοκρατία ενυπάρχει μέσα στην αποκάλυψη του Ιωάννη, ένα κείμενο που και οι ορθόδοξοι θεωρούν θεόπνευστο και υπάρχει μέσα στην αγία γραφή. Αλλά αυτό είναι μεγάλη συζήτηση και θα ξεφύγουμε.

    Ας επανέλθω λοιπόν. Nikospi...ποια τσιπάκια; Ποια εκατομμύρια ξόδεψαν οι επιστήμονες για να τα φτιάξουν; Γιατί οι εβραίοι να θέλουν να μας βάλουν "τσιπάκια"; Παραπομπές σε παρακαλώ σε σοβαρά sites. Όλη αυτή η ιστορία με τα τσιπάκια έχει βγεί πολύ τελευταία γιατί προφανώς παλιότερα ...δεν υπήρχαν. Κάποιος είχε την ιδέα να ορίσει ότι "χαραγμένο σημάδι"=τσιπάκι και δυστυχώς έχει κυκλοφορήσει αρκετά. Έχει να κάνει και με το κείμενο του sam harris που παρέθεσα παραπάνω. Ότι δηλαδή κάποιος που μονίμως ασχολείται με τον ερχομό του Τέρατος της αποκαλύψεως κλπ κλπ είναι επόμενο συνέχεια να προσπαθεί να βρίσκει αντιστοιχίες και σημάδια για τον ερχομό του. Και πού ξέρετε δηλαδή ότι ο Ιωάννης δεν αναφερόταν σε κάτι που θα γίνει το 3000 ή 4000 μΧ; 

    Αυτό που φοβάμαι εγώ πάντα σε τέτοιες ακραίες περιπτώσεις είναι το φαινόμενο της "αυτοεκπληρούμενης προφητείας" ένας όρος που χρησιμοποιείται στην ψυχολογία. Όταν πιστεύεις πολύ ότι κάτι ισχύει, στο τέλος (συνειδητά ή υποσυνείδητα) θα προσπαθήσεις να το προκαλέσεις εσύ ο ίδιος. Και μπορεί να μην έχει τόση σημασία όταν αυτοί που τα πιστεύουν δεν έχουν εξουσία. Όταν όμως μιλάμε για τους ηγέτες των ισχυρότερων κρατών τα πράγματα αρχίζουν και γίνονται επικίνδυνα.


    RoCkLiViN2
    09.05.2008, 12:33

    Και για να συμπληρωσω και να συμφωνησω με τον noizreduction, εδω ουτε Αμερικανακια ειμαστε, που χαφτουν αμασητο οτι τους πουν, ουτε καθολικοι, που σε σχεση με τους Ορθοδοξους ειναι πιο ακραιοι οσον αφορα τη δευτερα παρουσια. Ν σου θυμισω Astron, οτι λιγο πριν την αυγη του 2000 εκατονταδες Αμερικανοι αυτοκτονισαν, επειδη καποιος τους επεισε οτι θα ερθει το τελος του κοσμου. Οποτε μη συγκρινουμε ανομοια πραγματα. Και κατι αλλο. Αφου πολλοι απο σας πιστευουν οτι δεν υπαρχει Θεος, ο Χριστος, η Παναγια, πειτε μου, γιατι ολοι μας επιτιθενται και βριζουν τα Θεια ??? {#emotions_dlg.confused1} 


    VoodooChild
    09.05.2008, 12:42

    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 09-05-2008 στις 12:33 έγραψε...

    γιατι ολοι μας επιτιθενται και βριζουν τα Θεια ??? {#emotions_dlg.confused1} 



    Ποιος το κανει αυτο?


    thaliey
    09.05.2008, 12:43

    εγω ενα θα πω μην μαλλωνετε ανεξηθρησκεια εχουμε ο καθενας πιστευει οπου θελει και αν κομη δεν θελει να ππιστευει σ κατι και ειναι αθεος κα αυτο δικαιωμα του ειναι....το οτι δεν πιστευει ομως δεν ειανι απολυτο πως συεπαγεται με το οτι δεν εχει αξιες μπορει να ειναι αθεος αλλα να εχει αξιες οι αξιες δεν ειναι αμεσα συνδεδεμενες με την θρησκεια η οχι του καθενος...............


    RoCkLiViN2
    09.05.2008, 12:50

    Παράθεση:

    Το μέλος VoodooChild στις 09-05-2008 στις 12:42 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 09-05-2008 στις 12:33 έγραψε...

    γιατι ολοι μας επιτιθενται και βριζουν τα Θεια ??? {#emotions_dlg.confused1} 



    Ποιος το κανει αυτο?



    Πολλοι.....Πολλοι που ξερω και ειναι αθεοι βριζουν Παναγιες και Χριστους....


    VoodooChild
    09.05.2008, 12:54

    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 09-05-2008 στις 12:50 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος VoodooChild στις 09-05-2008 στις 12:42 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 09-05-2008 στις 12:33 έγραψε...

    γιατι ολοι μας επιτιθενται και βριζουν τα Θεια ??? {#emotions_dlg.confused1} 



    Ποιος το κανει αυτο?



    Πολλοι.....Πολλοι που ξερω και ειναι αθεοι βριζουν Παναγιες και Χριστους....



    Δεν ξερω πολλους αθεους που να το κανουν αυτο. Δεν μιλαω για πιτσιρικια με επαναστατικες τασεις. Οι αθεοι που γνωριζω εγω τουλαχιστον, ειναι συνειδητοποιημενα αθεοι και δεν εχουν λογο να βρισουν τον χριστο, την παναγια κλπ.

    Εν ολιγοις, καποιος που δεν πιστευει στον θεο δεν εχει λογο να τον βρισει, γιατι απλουστατα δεν πιστευει στην υπαρξη του! 

    Αντιθετως ξερω πολλους "χριστιανους" που το κανουν.


    -----------------
    Με εφτιαξαν στο εργοστασιο του Nashville! Ο serial number μου ειναι 85257001...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : VoodooChild στις 09-05-2008 13:06 ]


    RoCkLiViN2
    09.05.2008, 13:10

    Σου λεω για πολλους που ξερω και δεν ειναι πιτσιρικια. Ειναι απο 23 μεχρι 30 και τις χριστοπαναγιες τις εχουν στο στομα τους. Τελος παντων, ας μην επεκταθουμε πανω σε αυτο, γιατι θα ξεφυγουμε