ελληνική μουσική
    935 online   ·  210.856 μέλη

    Forum=Πολιτισμένη συζήτηση?

    NIKOSPI
    15.05.2008, 15:41

    Αλήθεια ε???Και ο Άγιος Κοσμάς τι είναι, αφού μίλησε για πόλεμο???Τέλος πάντων σιγά μην το αναλύσω με εσένα...... ας δούνε και όλοι η άλλοι τι εννοώ και θα δείτε την αδικία...


    Fanatiko
    15.05.2008, 15:48

    Παράθεση:

    Το μέλος Opeth στις 15-05-2008 στις 15:30 έγραψε...

    Νικος πι, περα απ'την πλακα τα γραπτα σου περιερχουν πολλες φορες "ειρωνιες".
    Και πιστευω πως το θεμα "τριτος παγκομσιος" οντως δεν εχει θρησκευτικο ρολο !

    Smile



    Ξεφυγαμε λιγακι....{#emotions_dlg.blush}


    Fanatiko
    15.05.2008, 15:50

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 15-05-2008 στις 15:41 έγραψε...

    Αλήθεια ε???Και ο Άγιος Κοσμάς τι είναι, αφού μίλησε για πόλεμο???Τέλος πάντων σιγά μην το αναλύσω με εσένα...... ας δούνε και όλοι η άλλοι τι εννοώ και θα δείτε την αδικία...



    Νικο μου σε παρακαλω θερμα να τοποθετηθεις επι του συγκεκριμένου θεματος...Σ'ευχαριστω....


    Orfeus
    15.05.2008, 15:51

    Νίκο είσαι όχι μόνο off topic (εδώ δεν συζητάμε θρησκευτικά θέματα, αλλά πώς να συζητάμε σωστά), αλλά και αυτό το "σιγά μην το αναλύσω με εσένα......" που γράφεις, είναι απαράδεκτο και μόνο on topic δεν είναι.

     


    -----------------

    Let's do some living...after we die!!!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 15-05-2008 15:54 ]


    marylin
    15.05.2008, 16:07

    Ε λοιπόν εδώ είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα!!!!!!! {#emotions_dlg.rolleyes}


    KIT_KAT
    15.05.2008, 16:13

    Προς NIKOSPI:

    Στον ίδιο Θεό που πιστεύω κι εγώ πιστεύεις κι εσύ, δεν έχω λόγο να είμαι μεροληπτική λοιπόν (όπως πιστεύεις για τους mods Astron, Orfeus), οπότε ελπίζω να μ'ακούσεις. Λυπάμαι όταν βλέπω την τροπή που παίρνουν οι σχετικές συζητήσεις και ναι, δεν είναι άδικοι οι mods, φέρεις μερίδιο ευθύνης νομίζω {#emotions_dlg.sad}

    Καταρχήν η πίστη - αυτό πιστεύει και η θρησκεία μας - είναι κάτι βιωματικό, προσωπικό, που το ζει κανείς σιωπηλά, όχι με λόγια πολλά. Πόσω μάλλον, σίγουρα όχι με ειρωνείες, αφορισμούς... δεν έχεις (έχουμε, έχουν) βρει τη μεγάλη αλήθεια την αυταπόδεικτη που να δικαιολογεί δογματισμούς και φανατισμούς... αν αισθάνεσαι τυχερός γι'αυτό που "ζεις", γιατί δεν προσπαθείς να το μεταδώσεις και στους άλλους, με όποιον τρόπο, αντί να τους κάνεις να σκέφτονται κάθε φορά που διαβάζουν ένα σου ποστ "Καλά... ειρωνείες και κακίες ελλείψει επιχειρημάτων"

    Μιλάς σχεδόν κοροϊδευτικά στους συνομιλητές σου... Γιατί τους απορρίπτεις; Αν νοιάζεσαι πραγματικά για το δικό τους καλό και τους λυπάσαι που "ζουν στην άγνοια" κλείσε τον υπολογιστή και προσευχήσου γι'αυτούς. Και δε μιλώ ειρωνικά.

    Αν πιστεύεις στην κρίση, δέξου πως καθένας θα κριθεί με βάση το "βηματάκι" που έκανε κι όχι αυτά που "του μάθανε"... και το "βηματάκι" και την προσπάθεια του καθενός δεν μπορείς να την κρίνεις ούτε εσύ ούτε κανείς μας.

    Για μένα κάθε άνθρωπος που ψάχνει την αλήθεια με τον όποιο τρόπο αξίζει αν μη τι άλλο το σεβασμό μας...

    Δεν είναι λογικό κάποιος να εκθέτει αυτά τα ίδια που πρεσβεύει... και ελπίζω να καταλαβαίνεις πως τα εκθέτεις.

    Φιλικά, αλλά ήθελα από καιρό να τα πω...


    StavmanR
    15.05.2008, 16:24

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 15-05-2008 στις 15:06 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 15-05-2008 στις 14:18 έγραψε...

    Μπορούμε ποτέ να συζητήσουμε για το άτομό σου/μου ξεκινώντας από τη φράση "ο Ορφεύς είναι βλάκας και ανώμαλος;" ή αντίστοιχα "ο Σταύρος είναι ψυχάκιας και ηλιθιος". Κάθε συζήτηση προϋποθέτει προσέγγιση του θέματος με σεβασμό τόσο προς το αντικείμενο της συζήτησης, όσο και στην αλληλεπίδραση του αντικειμένου με την ψυχολογία του ανθρώπου.

    Όχι δεν μπορούμε να συζητήσουμε έτσι. Παρέθεσα όμως το κείμενο του Παύλου, γιατί εκεί -ανάμεσα στα υπόλοιπα για να μην τα παραθέτω ξανά όλα- γράφει ότι απαιτείται από όλους να δείχνουν σεβασμό στην διαφορετική άποψη, όσο αντίθετη κι αν είναι με την δική τους. Επιτρέπεται η έκφραση όλων των διαφορετικών απόψεων εφόσον δεν έρχονται σε αντίθεση με τους κανονισμούς.”

    Όποιος δηλαδή συμμετέχει σε συζήτηση στο forum είναι δυνατόν να θεωρεί δεδομένο ότι όλοι οι υπόλοιποι θα έχουν την ίδια γνώμη με αυτόν;

    Άρα –πολύ σωστά γράφει πάλι ο Παύλος- ότι:

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 15-05-2008 στις 14:31 έγραψε...

    Το πρόβλημα εμφανίζεται όταν κάποιος έχει την αντίληψη: "έχεις διαφορετική γνώμη από εμένα άρα προσβάλλεις τα πιστεύω μου και άρα εμένα".

     


    -----------------

    Let's do some living...after we die!!!

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 15-05-2008 15:08 ]



     

    Δεν θα επανέλθω γιατί μάλλον γίνομαι κουραστικός. Σημασία δεν έχει τόσο το ποια είναι η γνώμη σου σε μία συζήτηση (άλλωστε είναι προσωπικό θέμα), όσο το ΠΩΣ ΤΗΝ ΕΚΦΡΑΖΕΙΣ, δηλαδή πώς επιλέγεις να την κοινοποιήσεις σε ένα κοινωνικό σύνολο. Τα κοινωνικά σύνολα διέπονται από κανόνες. Δεν είναι δυνατόν να συζητούμε σε ένα Ελληνικό σάιτ (με αμιγώς ελληνικό κοινό) και να εφαρμόζουμε νομικό σύστημα της Ζιμπάμπουε (μεταφορικός αστεϊσμός, δεν προσφέρεται για ανάλυση). Μέχρι να καταλάβουμε το πνεύμα της συμμετοχής μας, θα έχει γίνει διαδικτυακός πόλεμος. Είναι επομένως δυνατόν να συζητούμε παραμελώντας ΒΑΣΙΚΑ ΑΡΘΡΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ με τα οποία μεγαλώσαμε και στα οποία γαλουχηθήκαμε πάνω-κάτω όλοι μας;

    Η εφαρμογή των κανονισμών καταλήγει πάντα στα χέρια του "διαιτητή"... μπορεί κανείς να το διαπιστώσει από το γεγονός ότι είναι ασαφέστατοι (δεν περιμένει φυσικά κανείς να δημιουργηθεί ολόκληρη νομοθεσία). Είναι όμως λειτουργικό, ο "διαιτητής" του ποδοσφαίρου να σφυρίζει με τους κανονισμούς του μπάσκετ; Ελπίζω να καταλαβαίνετε το νόημα αυτών που λέω, όπως αντίστοιχα κι εγώ κατανοώ τη δύσκολη θέση του εφαρμοστή των κανονισμών, δηλαδή των συντονιστών.

    Ευελπιστώ ότι οι δύο παραπάνω παράγραφοι δεν θα γίνουν εφαλτήριο για διάφορους, που φέρονται αδικημένοι, να κάνουν το συνολικό θέμα πεδίο μάχης διεκδικήσεως της απονομής της όποιας απωλεσθείσας δικαιοσύνης...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 15-05-2008 16:26 ]


    Fanatiko
    15.05.2008, 16:37

    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 15-05-2008 στις 16:13 έγραψε...

    Προς NIKOSPI:

    Στον ίδιο Θεό που πιστεύω κι εγώ πιστεύεις κι εσύ, δεν έχω λόγο να είμαι μεροληπτική λοιπόν (όπως πιστεύεις για τους mods Astron, Orfeus), οπότε ελπίζω να μ'ακούσεις. Λυπάμαι όταν βλέπω την τροπή που παίρνουν οι σχετικές συζητήσεις και ναι, δεν είναι άδικοι οι mods, φέρεις μερίδιο ευθύνης νομίζω {#emotions_dlg.sad}

    Καταρχήν η πίστη - αυτό πιστεύει και η θρησκεία μας - είναι κάτι βιωματικό, προσωπικό, που το ζει κανείς σιωπηλά, όχι με λόγια πολλά. Πόσω μάλλον, σίγουρα όχι με ειρωνείες, αφορισμούς... δεν έχεις (έχουμε, έχουν) βρει τη μεγάλη αλήθεια την αυταπόδεικτη που να δικαιολογεί δογματισμούς και φανατισμούς... αν αισθάνεσαι τυχερός γι'αυτό που "ζεις", γιατί δεν προσπαθείς να το μεταδώσεις και στους άλλους, με όποιον τρόπο, αντί να τους κάνεις να σκέφτονται κάθε φορά που διαβάζουν ένα σου ποστ "Καλά... ειρωνείες και κακίες ελλείψει επιχειρημάτων"

    Μιλάς σχεδόν κοροϊδευτικά στους συνομιλητές σου... Γιατί τους απορρίπτεις; Αν νοιάζεσαι πραγματικά για το δικό τους καλό και τους λυπάσαι που "ζουν στην άγνοια" κλείσε τον υπολογιστή και προσευχήσου γι'αυτούς. Και δε μιλώ ειρωνικά.

    Αν πιστεύεις στην κρίση, δέξου πως καθένας θα κριθεί με βάση το "βηματάκι" που έκανε κι όχι αυτά που "του μάθανε"... και το "βηματάκι" και την προσπάθεια του καθενός δεν μπορείς να την κρίνεις ούτε εσύ ούτε κανείς μας.

    Για μένα κάθε άνθρωπος που ψάχνει την αλήθεια με τον όποιο τρόπο αξίζει αν μη τι άλλο το σεβασμό μας...

    Δεν είναι λογικό κάποιος να εκθέτει αυτά τα ίδια που πρεσβεύει... και ελπίζω να καταλαβαίνεις πως τα εκθέτεις.

    Φιλικά, αλλά ήθελα από καιρό να τα πω...



    {#emotions_dlg.beer} μονο να σε συγχαρω μπορω...δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο....


    pastella
    15.05.2008, 16:56

    Θα συμφωνήσω με τον Astron στο ποστ του. Και με τις προτάσεις του. Εκτός του ότι δεν μπορούμε να μην περιμένουμε αρκετά θέματα επί του χριστιανισμού, καθώς είναι η θρησκεία του μεγαλύτερου ποσοστού των Ελλήνων. Και πραγματικά μερικά θέματα όταν δημιουργήθηκαν είχαν πολύ όμορφη αρχή, αλλά στην πρώτη στροφή έγιναν μπάχαλο.
    Να προσθέσω μόνο στις προτάσεις του Παύλου και κάτι που είχα ξαναπροτείνει στην κατηγορία των προτάσεων του ΜΗ: Να μπει ένα πλήκτρο στο πλαίσιο ελέγχου των ποστ "Αναφορά σε συντονιστή", όπου ο συντονιστής θα ειδοποιείται με μήνυμα για ποστ που προκαλούν πρόβλημα, μετά από αναφορά μέλους. Ισως το έχετε δει σε ξένα φόρουμ.

    Ως συντονίστρια: Προσωπικά έχω κουραστεί να μπαίνω κάθε μέρα στο ΜΗ για αρκετά λεπτά μόνο και μόνο για να τσεκάρω την κατάσταση στις φιλοσοφικές συζητήσεις. Δεν κυνηγάω κανένα μέλος με διαγραφές και παρατηρήσεις (γιατί έχει εννοηθεί και αυτό σε μερικά θέματα, ότι δηλαδή υπάρχει προκατάληψη από συντονιστές), το μόνο που 'κυνηγάω' είναι εξάρσεις, προσβολές, ειρωνείες, εκτός θέματος ποστς και πράγματα που δεν αρμόζουν στο φόρουμ του MusicHeaven. Και είναι πραγματικά αξιολύπητο να γίνεται κάθε 20-30 ποστς παρατήρηση και μάλιστα πολλές φορές από 2 συντονιστές και παραπάνω. Ειδικά μερικά μέλη δίνουν την αίσθηση ότι επιθυμούν έριδες με άλλα της αντίθετης άποψης και έχουμε man to man διαπληκτισμούς. Και τα επιχειρήματά τους δεν αποζημιώνουν τον κόπο να διαβάσω τι έγραψαν.
    Ισως χαρακτηριστώ αυστηρή, ίσως κουραστική με τις παρατηρήσεις μου, αλλά το επίπεδο έχει πέσει και δεν μου αρέσει, και παρόλο που οι παρατηρήσεις έχουν ως στόχο τη βελτίωση του επιπέδου, κάποιοι το βλέπουν διαφορετικά. Δυστυχώς, αν και έχουμε πολλά περισσότερα μέλη σε σχέση με 1 ή 2 χρόνια πριν, βλέπω όλο και λιγότερες συμμετοχές στην κατηγορία αυτή. Είναι γεγονός πάντως πως η δημιουργία των blogs συντέλεσε σε αυτήν την αλλαγή.

    Ως μέλος: Γράφω στο φόρουμ εδώ και 4 χρόνια. Θέλω να γράψω κάτι σε ένα θέμα στην κατηγορία ανάλαφρα ή φιλοσοφικές συζητήσεις. Δεν με ελκύουν όμως αρκετές συζητήσεις. Μπορεί να γράψω την άποψή μου, αλλά δυστυχώς σπάνια θα σχολιαστεί- αντίθετα θα καταλήξουμε στις γνωστές αντιπαραθέσεις. Αρκετά μέλη επίσης συμμετέχουν στο φόρουμ μόνο στην συγκεκριμένη κατηγορία, κάτι που ίσως θα έπρεπει να μας δημιουργεί σκέψεις.

    Το ζήτημα περιμένει λύση από όλους μας, τόσο μέλη όσο και συντονιστές. Αφού όλοι συμφωνούμε ότι η διαφωνία με τις απόψεις κάποιου δεν είναι λόγος για να προσβάλουμε, ας φροντίσουμε ο καθένας μας ξεχωριστά να το αποτρέψουμε. Θεωρώ απαράδεκτο κάποιος πίσω από την οθόνη του υπολογιστή του να μην μπορεί να πάρει 2-3 ανάσες, να καλμάρει και να γράψει την άποψή του για το οποιοδήποτε θέμα.

    Nikospi, το θέμα δεν έχει καμία, μα καμία, μα καμία απολύτως σχέση με αυτά που γράφεις. Δεν συζητάμε εδώ στο θέμα αυτό για θρησκευτικές αλήθειες ή για το τι είπε ο Άγιος Κοσμάς. Και πολύ φοβάμαι ότι τώρα θα έρθεις και θα μου απαντήσεις για τις αλήθειες που παραθέτεις στο μπλογκ σου και άλλα γνωστά. Το παρόν θέμα είναι αφορμή να προβληματιστούμε για τα όσα πολύ σωστά επισήμανε το μέλος fanatiko (μια {#emotions_dlg.beer} ). Σου συνιστώ να διαβάσεις προσεκτικά το ποστ της ΚΙΤ_ΚΑΤ (πιάσε και εσύ μια {#emotions_dlg.beer})


    mnk
    15.05.2008, 17:53

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 15-05-2008 στις 13:18 έγραψε...

    Σχεδόν όλες οι κόντρες εδώ μέσα, έχουν να κάνουν με τη θρησκεία.

    Ολα τα θρησκευτικά θέματα δυναμιτίζονται εσκεμμένα και συστηματικά, από 1 συγκεκριμένο mod, που έχει εμμονή με το συγκεκριμένο θέμα.

    Οχι δεν θα πω το όνομά του, είναι γνωστό σε όλο το site κι έχει αναφερθεί επανειλημμένα γι' αυτήν την τακτική του, από πολλούς χρήστες.

    Επειδή, όπως έχει αναφερθεί επανειλημμένα, το MusicHeaven είναι ιδιωτικός χώρος, δικό σου το μαχαίρι, δικό σου και το καρπούζι.

    «Ποιός θα φυλάει τους φύλακες


    Fanatiko
    16.05.2008, 09:42

    Παράθεση:

    Το μέλος pastella στις 15-05-2008 στις 16:56 έγραψε...

    Θα συμφωνήσω με τον Astron στο ποστ του. Και με τις προτάσεις του. Εκτός του ότι δεν μπορούμε να μην περιμένουμε αρκετά θέματα επί του χριστιανισμού, καθώς είναι η θρησκεία του μεγαλύτερου ποσοστού των Ελλήνων. Και πραγματικά μερικά θέματα όταν δημιουργήθηκαν είχαν πολύ όμορφη αρχή, αλλά στην πρώτη στροφή έγιναν μπάχαλο.
    Να προσθέσω μόνο στις προτάσεις του Παύλου και κάτι που είχα ξαναπροτείνει στην κατηγορία των προτάσεων του ΜΗ: Να μπει ένα πλήκτρο στο πλαίσιο ελέγχου των ποστ "Αναφορά σε συντονιστή", όπου ο συντονιστής θα ειδοποιείται με μήνυμα για ποστ που προκαλούν πρόβλημα, μετά από αναφορά μέλους. Ισως το έχετε δει σε ξένα φόρουμ.

    Ως συντονίστρια: Προσωπικά έχω κουραστεί να μπαίνω κάθε μέρα στο ΜΗ για αρκετά λεπτά μόνο και μόνο για να τσεκάρω την κατάσταση στις φιλοσοφικές συζητήσεις. Δεν κυνηγάω κανένα μέλος με διαγραφές και παρατηρήσεις (γιατί έχει εννοηθεί και αυτό σε μερικά θέματα, ότι δηλαδή υπάρχει προκατάληψη από συντονιστές), το μόνο που 'κυνηγάω' είναι εξάρσεις, προσβολές, ειρωνείες, εκτός θέματος ποστς και πράγματα που δεν αρμόζουν στο φόρουμ του MusicHeaven. Και είναι πραγματικά αξιολύπητο να γίνεται κάθε 20-30 ποστς παρατήρηση και μάλιστα πολλές φορές από 2 συντονιστές και παραπάνω. Ειδικά μερικά μέλη δίνουν την αίσθηση ότι επιθυμούν έριδες με άλλα της αντίθετης άποψης και έχουμε man to man διαπληκτισμούς. Και τα επιχειρήματά τους δεν αποζημιώνουν τον κόπο να διαβάσω τι έγραψαν.
    Ισως χαρακτηριστώ αυστηρή, ίσως κουραστική με τις παρατηρήσεις μου, αλλά το επίπεδο έχει πέσει και δεν μου αρέσει, και παρόλο που οι παρατηρήσεις έχουν ως στόχο τη βελτίωση του επιπέδου, κάποιοι το βλέπουν διαφορετικά. Δυστυχώς, αν και έχουμε πολλά περισσότερα μέλη σε σχέση με 1 ή 2 χρόνια πριν, βλέπω όλο και λιγότερες συμμετοχές στην κατηγορία αυτή. Είναι γεγονός πάντως πως η δημιουργία των blogs συντέλεσε σε αυτήν την αλλαγή.

    Ως μέλος: Γράφω στο φόρουμ εδώ και 4 χρόνια. Θέλω να γράψω κάτι σε ένα θέμα στην κατηγορία ανάλαφρα ή φιλοσοφικές συζητήσεις. Δεν με ελκύουν όμως αρκετές συζητήσεις. Μπορεί να γράψω την άποψή μου, αλλά δυστυχώς σπάνια θα σχολιαστεί- αντίθετα θα καταλήξουμε στις γνωστές αντιπαραθέσεις. Αρκετά μέλη επίσης συμμετέχουν στο φόρουμ μόνο στην συγκεκριμένη κατηγορία, κάτι που ίσως θα έπρεπει να μας δημιουργεί σκέψεις.

    Το ζήτημα περιμένει λύση από όλους μας, τόσο μέλη όσο και συντονιστές. Αφού όλοι συμφωνούμε ότι η διαφωνία με τις απόψεις κάποιου δεν είναι λόγος για να προσβάλουμε, ας φροντίσουμε ο καθένας μας ξεχωριστά να το αποτρέψουμε. Θεωρώ απαράδεκτο κάποιος πίσω από την οθόνη του υπολογιστή του να μην μπορεί να πάρει 2-3 ανάσες, να καλμάρει και να γράψει την άποψή του για το οποιοδήποτε θέμα.

    Nikospi, το θέμα δεν έχει καμία, μα καμία, μα καμία απολύτως σχέση με αυτά που γράφεις. Δεν συζητάμε εδώ στο θέμα αυτό για θρησκευτικές αλήθειες ή για το τι είπε ο Άγιος Κοσμάς. Και πολύ φοβάμαι ότι τώρα θα έρθεις και θα μου απαντήσεις για τις αλήθειες που παραθέτεις στο μπλογκ σου και άλλα γνωστά. Το παρόν θέμα είναι αφορμή να προβληματιστούμε για τα όσα πολύ σωστά επισήμανε το μέλος fanatiko (μια {#emotions_dlg.beer} ). Σου συνιστώ να διαβάσεις προσεκτικά το ποστ της ΚΙΤ_ΚΑΤ (πιάσε και εσύ μια {#emotions_dlg.beer})



    Pastella μου εχεις απόλυτο δικιο σε όσα λες και συμφωνω μαζι σου...

    Αυτο, ομως, που θα ήθελα να επισημανω ειναι οτι και συντονιστες μπλεκονται σε συζητησεις που καλλιεργουν αντιδικιες, εντονες διαφωνιες και προσβολες. Οποτε αυτο που λες για τη δυνατοτητα ειδοποιησης του mod για οτι συμβαινει θα πρεπει, πιστευω, να ισχύει και για τους ιδιους τους mods.Δεν ξερω αν ισχυει να μπορει ενας mod να εχει τη δυνατοτητα να κανει ban σε εναν αλλο mod αλλα πιστευω οτι θα πρεπει να ισχυσει!Δεν ειναι μονο τα μελη που προκαλουν προβληματα αλλα μερικες φορες ειναι και οι mods που δινουν συνεχεια σε αυτα!


    NIKOSPI
    16.05.2008, 09:48

    Συμφωνώ.....με πόλλους, ένα πρόβλημα είπα και εγώ αλλά ποιο αναλυτικά...


    PashalinaMakia
    16.05.2008, 11:01

    Νίκο,μεταξύ μας τώρα,μην συγκεκριμενοποιείς το θέμα.Μην τα ανακατεύεις όλα μαζί.Γιατί δεν έχεις blog?Τουλάχιστον έγραφες εκεί κι ησυχάζαμε κάπως ατο forum!


    Astron
    16.05.2008, 11:21

    Παράθεση:
    Ολα τα θρησκευτικά θέματα δυναμιτίζονται εσκεμμένα και συστηματικά, από 1 συγκεκριμένο mod

    Παράθεση:

    Το μέλος Fanatiko στις 16-05-2008 στις 09:42 έγραψε...
    Δεν ξερω αν ισχυει να μπορει ενας mod να εχει τη δυνατοτητα να κανει ban σε εναν αλλο mod αλλα πιστευω οτι θα πρεπει να ισχυσει!Δεν ειναι μονο τα μελη που προκαλουν προβληματα αλλα μερικες φορες ειναι και οι mods που δινουν συνεχεια σε αυτα!

    Fanatiko και mnk επειδή ο ρόλος του συντονιστή είναι ακριβώς αντίθετος από αυτά που περιγράφετε, μπορείτε σας παρακαλώ να δώσετε ένα παράδειγμα όπου κάποιος mod φέρθηκε αντίθετα με τους κανονισμούς ή που "δυναμίτισε εσκεμμένα" κάποιο θέμα ώστε να δημιουργήσει ένταση;


    Fanatiko
    16.05.2008, 11:45

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 16-05-2008 στις 11:21 έγραψε...

    Παράθεση:
    Ολα τα θρησκευτικά θέματα δυναμιτίζονται εσκεμμένα και συστηματικά, από 1 συγκεκριμένο mod

    Παράθεση:

    Το μέλος Fanatiko στις 16-05-2008 στις 09:42 έγραψε...
    Δεν ξερω αν ισχυει να μπορει ενας mod να εχει τη δυνατοτητα να κανει ban σε εναν αλλο mod αλλα πιστευω οτι θα πρεπει να ισχυσει!Δεν ειναι μονο τα μελη που προκαλουν προβληματα αλλα μερικες φορες ειναι και οι mods που δινουν συνεχεια σε αυτα!

    Fanatiko και mnk επειδή ο ρόλος του συντονιστή είναι ακριβώς αντίθετος από αυτά που περιγράφετε, μπορείτε σας παρακαλώ να δώσετε ένα παράδειγμα όπου κάποιος mod φέρθηκε αντίθετα με τους κανονισμούς ή που "δυναμίτισε εσκεμμένα" κάποιο θέμα ώστε να δημιουργήσει ένταση;



    Fanatiko και mnk επειδή ο ρόλος του συντονιστή είναι ακριβώς αντίθετος από αυτά που περιγράφετε=> αυτό το δέχομαι. μπορεί να είναι όντως διαφορετικός απο αυτο που περιγραφουμε. Και αυτο δηλαδη τι σημαινει οτι ειναι και τελειος? Οτι δηλαδη οσα λεει ειναι και σωστα και πρεπει να τα δεχομαστε? Θα αναφερθω σε κατι που παρατήρησα προσφατα και μου έδωσε και την αφορμή να θεσω το συγκεκριμενο θεμα.

    Στο ζήτημα σχετικα με το "δρόμο του Χριστιανισμού" γινόμαστε θεατές μιας αντιπαραθεσης μεταξυ εσου και της Ξένιας. Εσυ ως mod μπορει να προσπαθουσες να αποδυναμιτισεις το κλιμα, αλλα υποστηριζοντας τα υπολοιπα μελη που ειχαν την αντιπαραθεση μμε την Ξενια, περισσοτερο δυναμιτιζες το κλιμα.  Δεν ξερω αν προσπαθουσες να ισορροπισεις τα πραγματα ή αν  εκανες  εσκεμμενη επιθεση στην Ξενια επειδη ειχε  διαφορετικη αποψη απο τη δικη σου.  Μην το παρεις προσωπικα αυτο που σου λεω, ειναι απλα ενα παραδειγμα απο κατι που εντοπισα προσφατα.Μπορει να κανω και λαθος , και να καταλαβα το ολο σκηνικο λανθασμενα. Αυτο που θελω εγω να πω ειναι οτι μπορει ενας mod καποια στιγμη να υπερβει τα εσκαμμενα και  να βγει εκτος εαυτου (υποθεση ειναι δεν αναφερομαι συγκεκριμενα καπου), τι θα πει αυτο οτι θα πρεπει οι υπολοιποι να τον αφησουν να αλωνιζει και να δινει διαφορους χαρακτηρισμους σε μελη? Οι mods δεν ειστε ανθρωποι με παθη και αδυναμιες?

    Και σου επαναλαμβανω Astron δεν θελω σε καμια περιπτωση να το παρεις προσωπικα, μπορει να κανω και λάθος...


    pastella
    16.05.2008, 11:51

    Παράθεση:

    Το μέλος Fanatiko στις 16-05-2008 στις 09:42 έγραψε...

    Pastella μου εχεις απόλυτο δικιο σε όσα λες και συμφωνω μαζι σου...

    Αυτο, ομως, που θα ήθελα να επισημανω ειναι οτι και συντονιστες μπλεκονται σε συζητησεις που καλλιεργουν αντιδικιες, εντονες διαφωνιες και προσβολες. Οποτε αυτο που λες για τη δυνατοτητα ειδοποιησης του mod για οτι συμβαινει θα πρεπει, πιστευω, να ισχύει και για τους ιδιους τους mods.Δεν ξερω αν ισχυει να μπορει ενας mod να εχει τη δυνατοτητα να κανει ban σε εναν αλλο mod αλλα πιστευω οτι θα πρεπει να ισχυσει!Δεν ειναι μονο τα μελη που προκαλουν προβληματα αλλα μερικες φορες ειναι και οι mods που δινουν συνεχεια σε αυτα!

    Όλοι οι συντονιστές είναι και μέλη και έχουν δικαίωμα να απαντούν και να εκφέρουν την άποψή τους. Δεν αγιοποιώ κανέναν, ούτε καν τον εαυτό μου. Ολοι οι συντονιστές είναι συντονιστές γιατί ο διαχειριστής έκρινε ότι μπορούν να κάνουν αυτή τη δουλειά. Ο διαχειριστής είναι αυτός που έφτιαξε τους κανόνες, με βάση αυτούς λειτουργεί το φόρουμ. Επίσης το ban γίνεται από τον διαχειριστή και κάποιους συντονιστές. Οι συντονιστές ελέγχονται από τον διαχειριστή, και αν δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους, παύουν να είναι συντονιστές. Μην ξεχνάμε όμως ότι είναι και αυτοί άνθρωποι με δικές τους αξίες, δικά τους πιστεύω, και δεν μπορούν να τα κάνουν όλα τέλεια. Δεν νομίζω ότι ποτέ κανένας απαγόρευσε σε μέλος να εκφέρει τη γνώμη του για συντονιστή.

    Σχετικά με την ειδοποίηση, για να γίνω πιο συγκεκριμένη, αυτό που έχω δει είναι ειδοποίηση για μεμονωμένη δημοσίευση. Δηλαδή, ένα μέλος 'χτυπάει το καμπανάκι' για ένα ποστ οποιουδήποτε άλλου μέλους (αν το μέλος αυτό είναι συντονιστής ή όχι δεν έχει σημασία) αν θεωρεί ότι δεν τηρεί το ύφος και τους κανονισμούς του φόρουμ.


    -----------------
    Ιστορίες για αγρίους

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pastella στις 16-05-2008 20:39 ]


    Orfeus
    16.05.2008, 11:56

    Εγώ πάντως, δεν αντιλήφθηκα καμία επίθεση από τον Astron προς την Xenia72. Γενικότερα έχω να πω ότι ουδέποτε ο Astron έχει δείξει επιθετική συμπεριφορά σε κάποιο μέλος.

    Νομίζω ότι η mnk θα πρέπει να μας πει ποιον mod εννοεί, με συγκεκριμένα παραδείγματα από συζητήσεις.   


    -----------------

    Let's do some living...after we die!!!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 16-05-2008 11:58 ]


    Fanatiko
    16.05.2008, 12:16

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 16-05-2008 στις 11:56 έγραψε...

    Εγώ πάντως, δεν αντιλήφθηκα καμία επίθεση από τον Astron προς την Xenia72. Γενικότερα έχω να πω ότι ουδέποτε ο Astron έχει δείξει επιθετική συμπεριφορά σε κάποιο μέλος.

    Νομίζω ότι η mnk θα πρέπει να μας πει ποιον mod εννοεί, με συγκεκριμένα παραδείγματα από συζητήσεις.


    -----------------

    Let's do some living...after we die!!!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 16-05-2008 11:58 ]



    Δε νομιζω να μίλησε κανεις για επιθεση του Astron στην Ξένια. Αυτο που έφερα ως  παραδειγμα ήταν μια αντιπαράθεση(ετσι τουλαχιστον το αντιληφθηκα εγω και τονισα το γεγονος οτι μπορει να κανω και λαθος) ενος mod και ενος μέλους που αντι να αποδυναμωσει την ήδη τεταμμενη ατμοσφαιρα την δυναμιτισε ακομη περισσοτερο.

    Και επειδη δεν θελω να δημιουργηθει καμια παρεξηγηση με τον Astron, τον οποιο και δεν γνωριζω, εξηγούμαι (ξανά) για να μην παρεξηγουμαι: ως αντιπαραθεση αντιληφθηκα εγω την συζητηση.


    RoCkLiViN2
    16.05.2008, 12:57

    Αν αρχισουμε να κανουμε copy-paste οτι εχει πει ο καθενας για να δειξουμε που ηταν επιθετικος απεναντυ στον αλλον, τοτε το βλεπω και αυτο το topic κεντρο απολιτιστης συζητησης. Για το θεμα, πιστευω πως ο καθενας μπορει να λεει την αποψη του, η οποια ειναι δεκτη και ας ειναι αντιθετη με καποιου αλλου, αρκει να μην παραβιαζει τους κανονισμους του Forum και να μην προσβαλει με ειρωνιες, κατηγοριες και διαφορα αλλα ωραια, τον συνομιλητη και τα πιστευω αυτου.


    Termite
    16.05.2008, 14:05

    Εγώ απο την πλευρά μου θεωρώ πηγή όλων αυτών των αντιπαραθέσεων και των "έριδων" ειναι αυτό που ερμηνεύω ώς "βάση". Εννοώ οτι αν την πρώτη φορα που γίνει αντιπαράθεση, δεν ληφθούν μέτρα εναντίον αυτού που την ξεκινάει πρώτος (στην αρχή μιας τέτοιας κατάστασης ειναι πολύ πιο εύκολο να καταλάβεις ποιός "τσίγκλισε") τότε θα αρπάξει και ο επόμενος την ευκαιρία και τότε το παιχνίδι χάνεται. Και φυσικα, οταν το παιχνίδι χαθεί (βλέπε Πέγκυ Ζήνα, Τρανσπόρτο και λοιπές συζητήσεις που ανέφερε ο Παύλος) δεν μπορει να επέμβει κανείς, ούτε ο ίδιος ο διαχειριστής. Διότι δε μπορεί ο jorge και ο κάθε jorge να πηγαίνουν 16 σελίδες πίσω και να κάνουν συστάσεις - μπάν σε όλους όσους προσέβαλαν στις 16 σελίδες του θέματος.

    Αν μια αντιπαράθεση καταπολεμηθεί στην αρχή της...τότε πιστεύω οτι οι συζητήσεις θα αυξηθούν και θα αποκτήσουν καλύτερη ποιότητα. Αλλά σε αυτό οφείλουν να βοηθήσουν όλοι όσοι συμμετέχουν σε αυτές. Αντί να κοιτάξει ο προσβεβλημένος πώς θα την 'πεί' στον θύτη καλύτερα να τον καταγγείλει ωστε να υπάρξει άμεση επέμβαση και συμόρφωση. Άλλωστε μέτρα υπάρχουν και μπορούν να ληφθούν.

    Συμμετέχω σπάνια στα "Άλλα θέματα". Λόγω ιδιοσυγκρασίας κυρίως. Βρέθηκα και εγώ στη δίνη των αντιπαραθεσεων, προκάλεσα και προκλήθηκα αλλα συνειδητοποιώντας οτι δε βρίσκομαι στο musicheaven γι αυτό το λόγο, απομακρύνθηκα. Το Musicheaven έχει άπειρο περιεχόμενο και μόνο το 10% αυτού είναι τα "Άλλα θέματα". Κάποιοι θέλουν να εκμεταλευτούν το υπόλοιπο 90%, κάποιοι μόνο το 10% και τέλος κάποιοι το 100%. Σε αυτούς που ειναι εδώ μόνο για τις "φιλοσοφικές συζητήσεις" τους παροτρύνω να εξερευνήσουν και το υπόλοιπο...;)