ελληνική μουσική
    804 online   ·  210.857 μέλη

    Θέλω την γνώμη σας για το ιδανικότερο πνευστό

    Whitecloud
    22.07.2009, 20:42

    Ινδιάνικη φλογέρα (Native american flute) . Εύκολη και με πανέμορφο ήχο.

    Δες εδω: (αν και με όλιγον από reverb)

    >

     

     

     


    luisarmstrong
    26.07.2009, 16:06

    Aν και τρομπετιστας(καλα φοβερο οργανο η τρομπετα)με τα κριτηρια που εχεις θεσει εγω σου προτεινω ομποε{#emotions_dlg.thumbup}.............ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ!!!!!!!!!στη θεση σου θα το προτημουσα σε σχεση με το φλαουτο{#emotions_dlg.thumbdown} διοτι το ομποε εχει μεγαλυτερη  τονικη εκταση απο το φλαουτο..................η επιλογη βεβαια ειναι δικη σου.......πρεπει να ακουσεις το καθε οργανο,να  μαθεις για την ιστορια του....και μετα να επιλεξεις......

    αυτα απο μενα!!!!!!{#emotions_dlg.biggrin}


    rollinngstone
    08.12.2009, 18:52

    Παρε κλαρινέτο!!! Εγώ τώρα  πρόσφατα ξεκίνησα και πραγματικά έχω ενθουσιαστεί! Εντάξει δε λέω έχει κι αυτό τη μελέτη του αλλά don't worry! Θα μάθεις σίγουρα εύκολα.

     

    Κάτι άλλο; Α! μπορείς να μάθεις γκάιντα. Καλό οργανάκι και τούτο αλλά ολίγον φαζαριόζικο. Τέλως πάντων. Η επιλογή  είναι ολόδική σου. Εγω απόψεις λέω...  {#emotions_dlg.smartass}


    drumsGerm57
    20.12.2009, 13:29

    Το καλυτερο για εμενα μαλλον πνευστο ειναι το σαξοφωνο και το αρκοντεον{#emotions_dlg.biggrin}


    rollinngstone
    20.12.2009, 22:04

    Αρκοντεόν;;;; Μάλλον τα έχεις μπερδέψει. Κοίτα, το αρκοντεόν χρησιμοποιεί τον αέρα για να παράγει ήχο, αλλά δεν μπορεί κατά τη γνώμη μου να χαρακτηριστεί πνευστό.Wink

     

    Θα συμφωνήσω όμως με την άποψή σου για το σαξόφωνο Καλά ΤΕΛΕΙΟ όργανο. Θα ήθελα να μάθω στο μέλλον{#emotions_dlg.biggrin}


    rkonstantinos
    23.12.2009, 16:01

    Παράθεση:

    Το μέλος rollinngstone στις 20-12-2009 στις 22:04 έγραψε...

    Αρκοντεόν;;;; Μάλλον τα έχεις μπερδέψει. Κοίτα, το αρκοντεόν χρησιμοποιεί τον αέρα για να παράγει ήχο, αλλά δεν μπορεί κατά τη γνώμη μου να χαρακτηριστεί πνευστό.Wink

     

    Θα συμφωνήσω όμως με την άποψή σου για το σαξόφωνο Καλά ΤΕΛΕΙΟ όργανο. Θα ήθελα να μάθω στο μέλλον{#emotions_dlg.biggrin}



     

    Ίσως να μην μας «πάει» να το πούμε πνευστό, αλλά δεν παύει να είναι αερόφωνο (αερόφωνο με ελεύθερο γλωσσίδι)


    djrock
    25.12.2009, 17:08
    Από προσωπική εμπειρία φλάουτο. Με σαξόφωνο δεν έχω ασχοληθεί καθόλου αλλά απο άποψης ήχου είναι κι αυτό υπεροχο!
    xristinafl
    25.01.2010, 03:12
    αφου θελεις γλυκο ηχο, θα σου ελεγα φλαουτο.. ειναι υπεροχο αν και λιγο δυσκολο σε σχεση με αλλα πνευστα. και το ομποε θα ηταν μια πολυ καλη επιλογη, αλλα προσωπικα θεωρω οτι το φλαουτο εχει πιο ωραιο ηχο.
    Beethoven
    26.01.2010, 17:03

    dialexe afto pou sou aresei san hxos kai se ekfrazei perisotero ola ta pnefsta exoun idieterh diskolia sto na ta matheis.


    merser
    09.07.2010, 00:56

    φυσαρμονικα αν και ειναι λιγο δυσκολη αμα δεν ασχολιθεισ πολυ...


    merser
    09.07.2010, 00:56

    φυσαρμονικα αν και ειναι λιγο δυσκολη αμα δεν ασχολιθεισ πολυ...


    delta66
    09.07.2010, 07:08

    Baritone sax

    Ειναι το σαξοφωνο που ακουγεται στο πρωτο μισο του σολο σαξ στο shine on you crazy diamond (στο 2ο μερος οπου διπλασιαζεται ο ρυθμος, ακουγεται τενορο)

    Περιπου στο 2.15'

     

     


    lefterisvlachos
    29.08.2010, 20:21
    Όπως σου γραφει και ο Voodoochild δεν μπορούμε να χαρακτηρίσουμε ένα όργανο "ιδανικό" αν δεν γνωρίζουμε την αιτία που κάποιος θέλει να το μάθει. Δεν θα διαφωνίσω με ορισμένους χρήστες που σου απάντησαν ΣΑΞΟΦΩΝΟ αλλά θα πρέπει να γνωρίζεις ότι πολλές φορές δεν μπορούμε να μάθουμε το όργανο που θέλουμε λόγω της φύσεως των οδόντων ή το σχήμα του στόματος,που είναι δύο παράγοντες πολύ σημαντικοί, προκειμένου να γίνει η εκμάθηση κάποιου πνευστού εύκολη και συγχρόνως ευχάριστη. Αν πάς σε κάποιο ωδείο που διδάσκουν πνευστά μπορεί κάποιος που ασχολείται με αυτά, να σου πεί με μία ματιά ποιό πνευστό μπορείς να μάθεις.
    dimitrissid
    16.04.2011, 06:35
    Αφου ζητας τη γνωμη μας... εγω ψηφιζω Νέυ
    dimarasjim
    16.04.2011, 21:43
    αν και τρομπετίστας εκτιμώ πολύ τον ήχο του κόρνου. Να ξέρεις όμως οτι απαιτεί περισσότερη μελέτη απο τα όργανα που σου προτείνουν οι υπόλοιποι.
    sevensecrets
    18.04.2011, 16:33
    Παράθεση:

    Το μέλος nida93 στις 28-05-2008 στις 16:58 έγραψε...

    Κάνω αρκετά χρόνια κλασικό πιάνο και τώρα αποφάσισα να αρχίσω να μάθω ένα πνευστό. Δεν έχω αποφασίσει ακόμη το κατάλληλο και για αυτό θα ήθελα την γνώμη σας.Προτιμώ να χρησιμοποιεί κλειδί του Σολ και να έχει "γλυκό ήχο". Πιστεύω πως με τις γνώσεις σας θα με βοηθήσετε...!!!!



    ΕΜΕΙΣ θα αποφασισουμε τι οργανο θα μαθεις εσυ??? πρεπει να ακουσεις διαφορα αυτο που θα σε εκφραζει καλυτερα αναλογα βεβαια κ με τι θες να κανεις αλλιως παρε μια μελλοντικα με 20 e κ ξεκινα
    lefterhs
    23.04.2011, 14:24

    Αγαπητή φίλη γειά σου. Θα μου επιτρέψεις να σου πώ μερικά πράγματα σχετικά με τα πνευστα αφού δεν έχεις ασχοληθεί με αυτά παρ' όλο που γνωρίζεις και παίζεις μουσική.

    Οι γνώνες όλων των φίλων είναι σεβαστές αλλά θα πρέπει πρίν επιλέξεις κάποιο πνευστό να γνωρίζεις ότι:

    Πρέπει να επισκεφθείς κάποιο ωδείο ή σχολή μουσικής,να ζητήσεις την γνώμη ενός ειδικού στα πνευστα,ο οποίος ανάλογα με την δομή του στόματος και το πάχος των χειλιών θα σου υποδείξει το πιό κατάλληλο για σένα. Τίποτε βέβαια δεν είναι απόλυτο αλλά η κατάλληλη για σένα επιλογή από έναν ειδικό θα σε βοηθήσει στην γρηγορότερη εκμάθηση του οργάνου. Όλα τα όργανα είναι εξ ίσου χρήσιμα αν θέλεις να ασχοληθείς επαγγελματικά, αλλά και ερασιτεχνικά να ασχοληθείς πάλι θα σε ευχαριστεί το παίξιμο αφού δεν θα σε κουράζει.


    dimarasjim
    25.04.2011, 20:10
    Συγνώμη Λευτέρη, αλλά διαφωνώ. Και με εμένα μου πρότειναν λόγώ του πάχους των χειλιών μου να μάθω κάποιο βαρύτονο όργανο που έχουν μεγαλύτερα επιστόμια αλλά εγώ προτίμησα τρομπέτα. Μπορεί να δυσκολεύτηκα πολύ αλλα τελικά άξιζε τον κόπο.