ελληνική μουσική
    868 online   ·  210.851 μέλη

    Νέα κεντρική σελίδα: Εντυπώσεις, προβλήματα

    jorge
    12.06.2008, 13:14

    Μετά από 5 χρόνια είπαμε ν' αλλάξουμε στυλ στην πρώτη σελίδα. Επειδή όμως οι μεγάλες αλλαγές συνήθως φέρνουν και προβληματάκια, εδώ είναι ο κατάλληλος χώρος για να τα αναφέρετε Smile

    Μαζί βέβαια:

    α) με τη γνώμη σας για τη χρηστικότητα της νέας σελίδας, αφού όμως δώσετε λίγο χρόνο στον εαυτό σας να διαπιστώσει τη χρησιμότητα των αλλαγών και να δει που πήγε τι.

    β) με την πρώτη σας εντύπωση, μόλις πρωτοείδατε το νέο design! Τρομάξατε; Εντυπωσιαστήκατε; Ξενερώσατε; Φοβηθήκατε βλέποντας μεγαλύτερο τον Παπακωνσταντίνου;

    Δεκτές οποιεσδήποτε απόψεις Smile


    xristos_rock
    12.06.2008, 13:22

    Δεν είναι κακή... Δεν είναι καθόλου κακή...
    Θα τολμήσω να πω ότι είναι καλύτερη από αυτή που ξέραμε τόσο καιρό τώρα... Χρειάζεται, βέβαια, μια εξοικείωση, αλλά δεν είναι καθόλου δύσκολο. Είναι σαν να βρίσκεσαι σε νέο site...αλλά δεν είναι!


    XeniaRodo
    12.06.2008, 13:26

    ΧΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ

     

    αχ θεε μου... τι αλλο θα δω 


    matthias16
    12.06.2008, 13:37

    Λιγο χαοτικη οπως ξαναειπα... {#emotions_dlg.wacko}


    kifa
    12.06.2008, 13:40

    Στα χρώματα καλή.

    Λείπει κατι που ηταν το number one αγαπητό στοιχείο στο site , το post-it. Εμπαινες και ελεγες μια καλημερα βρε αδερφε :) :).

    Το φόρουμ εγινε πολυ ομορφο ετσι.

    Πρεπει να το συνηθισουμε ... :)

     

    Υ.Γ : προσωπικα μου αρεσε η προηγούμενη περισσότερο .. :)

     


    -----------------
    * "Ξέρεις πως κι αν ακόμη ξαφνικά πολυβολήσουν όργανα, και μουσικούς, και ακροατές, η μουσική δεν πρόκειται να σταματήσει". ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΕΦΕΡΗΣ * http://listen.musicheaven.gr , To δικό μας Ράδιο !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kifa στις 12-06-2008 13:41 ]


    JaNick
    12.06.2008, 13:40

    Επαναλαμβάνω πως είναι πολύ μαύρο... Βέβαια αυτο είναι πιο environment-friendly απο το άσπρο... Τώρα αυτο το πορτοκαλί-μάυρο πολύ συνηθισμένο ρε παιδί μου...Σε πολλά sites το έχω δεί... Προτιμούσα το κόκκινο-μπλέ-μαύρο.... Τέσπα, δεν θα μιλήσουμε για τη δική μου αισθητική τώρα...


    matthias16
    12.06.2008, 13:49

    Παράθεση:

    Το μέλος kifa στις 12-06-2008 στις 13:40 έγραψε...

    Λείπει κατι που ηταν το number one αγαπητό στοιχείο στο site , το post-it. Εμπαινες και ελεγες μια καλημερα βρε αδερφε :) :).

     

    Υ.Γ : προσωπικα μου αρεσε η προηγούμενη περισσότερο .. :)

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kifa στις 12-06-2008 13:41 ]





    Συμφωνω ! Επιπλεον δεν υπαρχει στη κεντρικη η ενοτητα με τα μηνυματα των παραγωγων για το ραδιο {#emotions_dlg.thumbdown}


    -----------------
    "The Best Illusion Is The Perfect Reality"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : matthias16 στις 12-06-2008 13:51 ]


    gioreta
    12.06.2008, 13:50

    Εμενα μου αρεσει!!!!Ειδικα αυτο το μαυρ -γκριζωπο!!!Βεβαια κι εγω ηθελα το ποστ ιτ..Α!και οταν πηγα να μπω τσατ απο το πλαισιο στο σελιδα μου ελεγε "sorry,such file doesn't exist" Δεν ξερω αν αυτο το βγαζει σε μενα ή αν ετι το εχετε φτιαξει εσεις,γι αυτο μπηκα απ τον κλασσικο τροπο :)Παντως ειναι τελειο!!!


    spiroos
    12.06.2008, 13:53

    Βρίσκω πιο χρηστική την προηγούμενη και πιο μοντέρνα την τωρινή...

    Προτιμώ την προηγούμενη...με λιγες αλλαγές...

    Σε αυτή θα ήθελα να μικρύνει το φόρουμ και να μπει πιο πάνω, στο χώρο που είναι η δημοσκόπηση τώρα κτλ.

    Καλή αρχή πάντως. Εδώ είμαστε να "αλλάζουμε"..


    alena
    12.06.2008, 13:54

    αν και όλα θέμα συνήθειας είναι..., προτιμούσα παρόλα αυτά την προηγούμενη.

    έχω την αίσθηση ότι ήταν λίγο πιο συγκεντρωμένα στο μάτι πριν. τώρα χάνομαι με τα πάνω- κάτω, αριστερά-δεξιά. και η γραμματοσειρά στους τίτλους, λίγο μεγάλη δεν είναι?

    Υ.Γ. βρήκα πώς λύνεται όμως! θα πω στο αφεντικό να μου αγοράσει μια μεγαλύτερη οθόνη! {#emotions_dlg.whistling} 


    sylviaki
    12.06.2008, 13:54

    εγω αρχικα νομιζα οτι μπηκα σε λαθος site {#emotions_dlg.eek}. δεν ειναι ασχημο απλα θα μου αρεσε να ειχε ολα οσα περιειχε και η παλια αρχικη σελιδα.


    -Sadahzinia-
    12.06.2008, 13:58

    Προτιμώ αναμφίβολα την προηγούνη. Με αυτήν τρόμαξα.. και το post it ήταν όντως χρήσιμο για τους παραγωγους..


    kithara-woman
    12.06.2008, 13:59

    Οταν μπήκα πριν νόμιζα αρχικά ότι μπήκα σε άλλο site!Μεγάλη αλλαγή!

    Μου αρέσει χρωματικά.Πιο ωραία εμφάνιση.Μου αρέσει κι η ζέρμπερα κάτω κάτω στο forum.

    Αλλά,δεν ξέρω,με μπερδεύει,είναι λίγο χαοτική η κατάσταση...Ορισμένες ενότητες θέλουν ψάξιμο για να φανούν.Αλλά βέβαια μπαίνεις αν θες κι από πάνω,από τις ενότητες,όπως ήταν παλιά.Το ραδιόφωνο ήδη με μπέρδευε τον τελευταίο καιρό και το έψαχνα,ενώ παλιά το έβλεπες πιο εύκολα στην αρχική σελίδα.

    Μου φαίνεται θα μας δυσκολέψει λίγο στην αρχή,αλλά στην πορεία θα βολέψει.


    alkyoni
    12.06.2008, 14:16

    Κατ' αρχας μπραβο στις προσπαθειες για συνεχη βελτιωση του σαϊτ μας ...{#emotions_dlg.thumbup}

    Με την 1η ματια ξαφνιαστηκα ειναι η αληθεια, αλλα και καπως μπερδευτικα....
    Το βλεπω θετικα ομως...
    Ετυχε να πετυχω τις δοκιμες τα ξημερωματα κι ετσι ειχα χρονο να διαπιστωσω καποια πραγματακια καθως την εψαξα και λιγο τωρα...

    Να συμφωνησω με τα παιδια οτι το "POST-IT" μας λειπει απο την αρχικη σελιδα, κατι που ηταν ενα απο τα βασικα μεσα "επικοινωνιας" στην προηγουμενη αρχικη σελιδα...

    Κατι ομως που με στεναχωρεσε και με αφορα περισσοτερο, ειναι οτι εφυγε η ενοτητα του RADIO MUSICHEAVEN {#emotions_dlg.walkman}και τα on air! μηνυματα των παραγωγων απο την αρχικη σελιδα....{#emotions_dlg.crying}
    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewforum

    Σκεφτηκα οτι ειμαστε σε δοκιμαστικη λειτουργια και οτι θα διορθωθει σε λιγες ωρες...
    Προτεινω να επανερθουν στην αρχικη σελιδα, στο χωρο κατω απο τα λινκς για το φορουμ (Μουσικη Γενικα), επισης πατωντας στο μικροφωνο κατω αριστερα ή πανω δεξια που ειναι το Radio, να σε μεταφερει στην σχετικη ενοτητα του RADIO MUSICHEAVEN.Wink

    Ολα αυτα εννοειτε με φιλικη διαθεση, και ως βοηθεια για καλυτερη λειτουγικοτητα της σελιδας μας...

    Αυτα για την ωρα, ισως επανελθω με κατι που με διεφυγε προς το παρον.
    Καλη συνεχεια!!!


    margo
    12.06.2008, 14:56

    το πρώτο πεντάλεπτο έφριξα

    αλλά τελικά μ'αρέσει πολύ{#emotions_dlg.rolleyes}

    but :

    bring "post it" back !!

    δίνει ζωντάνια {#emotions_dlg.beer}

     


    jorge
    12.06.2008, 15:00

    Ευχαριστούμε για τα πρώτα σχόλια και συγνώμη που σας τρομάξαμε  :)

    Λοιπόν...

    1. Το post-it θα μπει στην πορεία, dont worry.

    2. Το link για το Chat διορθώθηκε, όπως επίσης και το πρόβλημα με τα ΠΜ.

    3. Το Τάδε Έφη, η Εγκυκλοπαίδεια και το Αυτό το Γνωρίζατε θα μπουν σε εσωτερικές σελίδες.

    4. Για τα topics των παραγωγών θα μπει σχετικό link, μέχρι να φτιαχτεί ένας ενιαίος χώρος για τα μηνύματα του σταθμού, μια και τα πολλά topics δεν είναι τόσο χρήσιμα για τον ακροατή. Σ' αυτό λίγο υπομονή.

    5. Δεν είμαι επαγγελματίας γραφίστας και ούτε μπόρεσα να βρω κάποιον web designer να βοηθήσει.  

    6. Η δύναμη της συνήθειας είναι ισχυρή, όπως και ο "πανικός" που νιώθουμε όταν αργούμε να βρούμε κάτι που πριν λιγες ώρες βρίσκαμε αμέσως. Κατανοητό αυτό.

    7. Όμως.... το προηγούμενο design της homepage είχε περισσότερα πράγματα, περισσότερα κουτάκια, περισσότερα (και κυρίως αταίριαστα) χρώματα, παρόμοια εμφάνιση σε κάθε block κάνοντας κάθε ενότητα να μοιάζει με τις άλλες, περισσότερες διαφημίσεις στο αρχικά "ορατό" τμήμα της σελίδα, δεν είχε "έξυπνες" λειτουργίες (πχ δείτε τώρα την καρτέλα με τα προηγούμενα άρθρα & σχόλια), είχε περισσότερες γραμμές παντού (πχ δείτε τώρα πόσο "καθαρός" εμφανίζεται ο χώρος γύρω και κάτω από το forum και συγκρίνετε με αυτά που βλέπατε πριν), δεν είχε ομαδοποίηση ενοτήτων (τώρα το ραδιόφωνο έγινε "πακέτο", ενώ το "Γνωρίστε το μέλος" μπήκε εκεί που ανήκει) και είχε πολύ άσπρο (συχνό παράπονο).

    8. Το νέο design αναδεικνύει (ή τουλάχιστον προσπαθεί να αναδείξει) τις σημαντικές ενότητες του site. Γι' αυτό και μεγάλωσε το Περιοδικό, γι' αυτό "καθάρισε" ο χώρος γύρω από το Forum, γι' αυτό μπήκαν φάτσα-κάρτα οι αγγελίες και γι' αυτό εμφανίστηκαν (μετά από χρόνια) οι παρτιτούρες :)

     


    PashalinaMakia
    12.06.2008, 15:14

    Εγώ την βρίσκω τέλεια!Πολύ καλή δουλειά!!!!!!!!

    Μου άρεσε το Ε-περιοδικό έτσι όπως φαίνεται πάνω ψηλά και τα μπαλόνια στους γενεθλιάζοντες....έχει τρελλή πλάκα!


    -Sadahzinia-
    12.06.2008, 15:19

    Ενιαίος χώρος για τους παραγωγούς τι εννοείς? Δεν είναι καλύτερα ο καθένας να έχει τον προσωπικό του χώρο?


    vero
    12.06.2008, 15:22

    Πολύ ωραια!!!!  Στην αρχη που μπηκα κομπλαρα καπως δεν ηξερα εαν πατησα την σωστή σελίδα (λολ).... Αλλα στην συνέχεια μ αρεσε, είναι πολύ ωραια και πολυ μοντερνα!


    JaNick
    12.06.2008, 15:27

    Θα μιλήσω και πάλι για τα χρώματα τώρα που έκανα πιο συγκκριμένες τις αντιρήσεις μου... Θα προτιμούσα να μειωθούν τα πορτοκαλί και κεραμυδί πλαίσια και να αυξηθεί αυτο το πολύ συμπαθητικό γαλάζιο που είναι κάτω κάτω εκει που λέει για το radio... Επίσης θα μου άρεσε να επανέλθουν τα αστεράκια σε όλη τη σελίδα (βέβαια δεν ξέρω πως θα το πετύχουμε αυτό) μιας και η κεφαλή της σελίδας με το λογότυπο φαίνεται κάπως ξεκομένη απο το υπολοιπο...

    Αυτά με τις παραξενιές μου...