ελληνική μουσική
    500 online   ·  210.908 μέλη

    Ίσως λιώσουν αυτό το καλοκαίρι οι πάγοι στο Βόρειο Πόλο

    freddieKrueger
    03.07.2008, 17:11

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 03-07-2008 στις 12:48 έγραψε...

    O Astron έχει δίκιο.

    Το νερό στους μηδέν είναι πιο πυκνό από τον πάγο. Και το θαλασσινό νερό στους μηδέν ακόμα πιο πυκνό από το καθαρο νερό στους μηδέν. Επηδή κάτω από τους 4 βαθμούς πέφτει λίγο η πυκνότητα του νερού δεν σημαίνει ότι φτάνει τη πυκνότητα του πάγου. Πεφτει λίγο, όχι πολύ.

    Αμα λιώσουν οι πλέοντες πάγοι θα λιώσει το κάτω μέρος τους και αυτό το 10 % που είναι πάνω από την επιφάνεια και φαίνεται επικύνδυνο θα μείνει.

    Δηλαδή Η Αρκτική δεν πρόκειται να μας πλυμμυρίσει αμα λίωσει.



    Στρατηγε μου με ολο το σεβασμο...αλλα τα χεις μπλεξει λιγο....Καταρχην λες οτι το νερο στους 0 ειναι πυκνοτερο απο τον παγο...Μα,το νερο στους 0 ΕΙΝΑΙ ο παγος...

    Οσο για το οτι το θαλασσινο νερο ειναι διαφορετικο απο το καθαρο νερο,αυτο ειναι γνωστο αλλα παραδεχομαστε οτι μιλαμε για καθαρο νερο για να κανουμε ευκολοτερη τη μελετη μας...Δεν αλλαζει τιποτα το οτι το θαλασσινο νερο ειναι μη καθαρο διαλυμα...Απλα θα εχουμε ταπεινωση του σημειου πηξεως...Δηλ το θαλασσινο νερο δεν γινεται τελικα παγος στους 0 αλλα στους -κατι ψηλα κελσιου...αλλα μετατοπιζεται μαζι ΚΑΙ το σημειο μεγιστης πυκνοτητας του νερου,δηλ θα εχουμε μεγιστη πυκνοτητα πιο κατω απο τους 4 βαθμους κελσιου...Αρα η γραφικη παρασταση πυκνοτητας θερμοκρασιας δεν αλλαζει,απλα ΜΕΤΑΤΟΠΙΖΕΤΑΙ...

    Για να μη τα ξαναλεω:Ο παγος εχει ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΡΟ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΑΝΩ ΤΩΝ 4 ΒΑΘΜΩΝ ΚΕΛΣΙΟΥ....Η μεγιστη πυκνοτητα του νερου εμφανιζει απλως ενα μικρο πικ στους 4 βαθμους..αν δεν υπηρχε αυτο,τοτε ο παγος(δηλ το νερο θερμοκρασιας 0 κελσιου για να συννενοουμαστε)θα ηταν σε ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΥΚΝΟΤΕΡΟΣ...Δεν ειναι η δικη μου γνωμη αυτη,ειναι στοιχειωδης φυσικη....

    Για να συνοψισω:Οσο σεβαστη και τεκμηριωμενη κι αν ειναι η αποψη του Αστρον,ΔΕΝ εχει δικιο:Το 10%(?)αν θεωρησουμε σωστο αυτο το ποσοστο και οχι αυθαιρετο των παγων που ειναι πανω απο την επιφανεια του νερου συνολικα ειναι μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΝΕΡΟΥ που αν λωσει θα εχει ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ στη σταθμη του νερου ων θαλασσων...Επιπλεον,το νερο θα ξεπερασει τους 4 βαθμους κελσιου και θα αρχισει να αποκτα ολοενα και μικροτερη πυκνοτητα,ΑΡΑ ο ογκος του θα γινει πολλαπλασιος απο τη συμπυκνωμενη σε μορφη παγου κατασταση...Διαβασε και το λινκ που παραθετω στο προηγουμενο ποστ για τις φυσικες ιδιοτητες του νερου....


    Astron
    03.07.2008, 17:43

    "Για να μη τα ξαναλεω:Ο παγος εχει ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΡΟ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΑΝΩ ΤΩΝ 4 ΒΑΘΜΩΝ ΚΕΛΣΙΟΥ...."

    Freddie, θα καταλάβαινα την επιμονή σου αν μιλούσαμε για κάτι γενικό κι αόριστο που είναι δύσκολο να το δούμε στην καθημερινή μας εμπειρία...
    Αλλά το να θεωρείς ότι το νερό σε θερμοκρασίες >4° C είναι αραιότερο απ' τον πάγο (πέρα απ' το ότι δεν ισχύει) έρχεται σε απόλυτη αντίθεση με την καθημερινή εμπειρία!
    Βάλε νερό βρύσης, σε θερμοκρασία δωματίου (20-25 βαθμούς) και ρίξε μέσα ένα παγάκι. Τί θα κάνει το παγάκι;;; Σύμφωνα με αυτά που λες πρέπει να βρεθεί στον πάτο. (!!!) 

    Κάνε το πείραμα σπίτι σου, ακόμα και με καυτό νερό και πες μου τί συμπέρανες.


    StavmanR
    03.07.2008, 18:23

    Νομίζω ότι προκαλείται μπλέξιμο των κλάδων της φυσικής. Όταν μιλούμε για πυκνότητα επίπλευσης αναφερόμαστε σε θεωρίες των ρευστών. Ο πάγος, όπως και τα στερεά σώματα δεν εμπίπτουν στην παραπάνω κατηγορία, παρά σχετίζονται με εκείνην μέσω κάποιων νόμων (άνωσης κλπ). Έτσι, ενώ στα αέρια και τα υγρά σώματα, μπορούμε να μιλήσουμε για "απόλυτη" πυκνότητα, μιας και τείνουν φυσικά να καταλάβουν το σύνολο του όγκου αναοφράς, στα στερεά μπορούμε μόνο να μιλήσουμε για φαινόμενη πυκνότητα (η μάζα του στερεού σώματος προς το συνολικό όγκο που σχηματίζεται από το περιβλήματά του). Έτσι, πχ. αν φτιάξουμε ένα χιλιοτρύπητο κενό τεράστιο κύβο από ατσάλι, θα βυθίζεται στο νερό, παρά την μικρότερη φαινόμενη πυκνότητά του από εκείνο, ως σώμα. Οι νόμοι των ρευστών έχουν ισχύ σε όσο το δυνατόν πιο αραιά και ελεύθερα διαλύμματα, ενώ αντίστοιχα αρχίζουν να αποισχυροποιούνται όσο πλησιάζουν στην άκαμπτη στερεή κατάσταση (πχ. υγρά με μεγάλο ιξώδες).

    Τέλος, οι ιδιότητες του νερού παραμένουν "μαγικές" ακόμη και σήμερα, μιας και πρόκειται για τη μοναδική μορφή ύλης που μεταβάλλει τις ιδιότητές της τόσο απότομα, σε τόσο φυσιολογικές για τον άνθρωπο συνθήκες. Έτσι, παρατηρούμε αρκετές αντιφάσεις που εξηγούνται μόνο εξειδικευμένα και όχι με γενικέυσεις.

    Ακόμα και οι επιστήμονες έχουν αμφιβολίες για το κατά πόσο το λιώσιμο των παγετώνων επηρεάζει ή όχι την μέση στάθμη της θάλασσας, και επιδίδονται σε πειραματικές μεθόδους με ποτήρια, νερό και πάγο.


    freddieKrueger
    03.07.2008, 18:24

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 03-07-2008 στις 17:43 έγραψε...

    "Για να μη τα ξαναλεω:Ο παγος εχει ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΡΟ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΑΝΩ ΤΩΝ 4 ΒΑΘΜΩΝ ΚΕΛΣΙΟΥ...."

    Freddie, θα καταλάβαινα την επιμονή σου αν μιλούσαμε για κάτι γενικό κι αόριστο που είναι δύσκολο να το δούμε στην καθημερινή μας εμπειρία...
    Αλλά το να θεωρείς ότι το νερό σε θερμοκρασίες >4° C είναι αραιότερο απ' τον πάγο (πέρα απ' το ότι δεν ισχύει) έρχεται σε απόλυτη αντίθεση με την καθημερινή εμπειρία!
    Βάλε νερό βρύσης, σε θερμοκρασία δωματίου (20-25 βαθμούς) και ρίξε μέσα ένα παγάκι. Τί θα κάνει το παγάκι;;; Σύμφωνα με αυτά που λες πρέπει να βρεθεί στον πάτο. (!!!) 

    Κάνε το πείραμα σπίτι σου, ακόμα και με καυτό νερό και πες μου τί συμπέρανες.



    ....Ας τα ξαναπω αλλη μια πιο αναλυτικα...Οταν στην επιφανεια του νερου τοποθετησουμε παγο,με θερμοκρασια 0 βαθμους θα περιμενε κανεις να βυθιστει αφου εχει μεγαλυτερη πυκνοτητα απο το νερο σε υγρη μορφη με θ πανω απο 4 βαθμου......Ομως γινεται γρηγορη αναταλλαγη θερμοτητας με αποτελεσμα ΠΑΝΤΑ να υπαρχει γυρω απο τον παγο ενα στρωμα νερου με θερμοκρασια απο 0 εως 4 που τον ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΙ και ειναι μεγαλυτερης απο αυτον πυκνοτητας,αρα ο παγος επιπλεει....Το στρωμα νερου με θερμοκρασια 0-4 βαθμους που εχει τη μεγιστη πυκνοτητα ειναι οντως πολυ βαρυτερο,γι αυτο και θα βυθιζοταν κανονικα,αλλα ομως γρηγορα αποκτα θερμοκρασια πανω απο 4,που ειναι  ελαφρυτερο με συνεπεια ποτε αυτο να μη προλαβαινει να βυθιστει...Παντα υπαρχει λοιπον αυτη η μεταβατικη ζωνη θερμοκρασιας 0-4 κελσιου γυρω απο τον παγο που ειναι σε δυναμικη κατασταση,οχι στατικη,με αποτελεσμα αφενος να δινεται η ευκαιρια στον παγο να επιπλεει,αφερτερου να μην αφηνεται ποτε να 'εκλειψει' βυθιζομενη σα βαρυτερη που ειναι απο το θερμοτερο νερο,αφου δεν ειναι μια ζωνη στατικη...ειναι αποτελεσμα δυναμικης αναταλλαγης θερμοτητας...

    Τα παραπανω που γραφεις για το λιγοτερο πυκνο σωμα που επιπλεει,σωστα ειναι μεν,υπεραπλουστευμενα δε μονο για περιπτωσεις στις οποιες το ενα σωμα δε μετατρεπεται στο αλλο μεταβαλλοντας παραλληλα τη θερμικη και φυσικη του κατασταση...

    Ξαναδιαβασε το λινκ μου με τις φυσικες ιδιοτητες του νερου....Please...{#emotions_dlg.blush}


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 03-07-2008 18:43 ]


    Astron
    03.07.2008, 18:52

    Το link που έστειλες τα γράφει πολύ σωστά. Πουθενά δεν αναφέρει φυσικά ότι ο πάγος είναι πυκνότερος απ' το νερό. Για να τελειώνουμε επιτέλους, να ένας πίνακας με την πυκνότητα του νερού σε υγρή μορφή σε διάφορες θερμοκρασίες. Ακόμα και στο σημείο βρασμού η πυκνότητα του νερού είναι αρκετά μεγαλύτερη απ' την πυκνότητα του πάγου (0.95 έναντι 0.91) (wikipedia.org)
    http://en.wikipedia.org/wiki/Water_(molecule)#Water.2C_ice_and_vapor 



    Σταύρο προφανώς ο κούφιος ατσάλινος κύβος έχει μέση πυκνότητα μεγαλύτερη από αυτήν του νερού και για αυτό καταβυθίζεται. Απλά είναι τα πράγματα.   

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 03-07-2008 18:58 ]


    freddieKrueger
    03.07.2008, 19:31

    Χαιρομαι που συμφωνεις με το λινκ..Εχει μεσα τη γραφικη παρασταση της πυκνοτητας του νερου συναρτησει θερμοκρασιας...αλλα και την εξηγηση γιατοι οι παγοι επιπλεουν...Πως και δεν τα ειδες?{#emotions_dlg.confused1} One way or anothrer...και τα στοιχεια απο τη βικιπαιδεια συμφωνουν οτι το νερο ειναι πυκνοτερο στους 0 απ οτι σε θερμοκρασια μεγαλυτερη των 4 βαθμων κελσιου...Οποτε στα λογια μου ερχεσαι...{#emotions_dlg.rockon}

    Εdit:Μεταφερεις τα στοιχεια του λινκ της βικιπαιδειας που παραθεσες λαθος:Επετρεψε μου να σε διορθωσω και να σου πω οτι μεσα λεει για πυκνοτητα νερου σε βρασμο 0,95... μοναδες ενα σε θερμοκρασια 0 κελσιου 0,99983...για δες το ξανα πιο προσεκτικα...
    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 03-07-2008 19:36 ]

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 03-07-2008 19:43 ]


    BAGRATION
    03.07.2008, 19:54

    Είπε ο freddieKrueger

    "Στρατηγε μου με ολο το σεβασμο...αλλα τα χεις μπλεξει λιγο....Καταρχην λες οτι το νερο στους 0 ειναι πυκνοτερο απο τον παγο...Μα,το νερο στους 0 ΕΙΝΑΙ ο παγος..."

    Ε λοιπόν ο Μπαγκρατιόν, ο μεγαλύτερος χημικός αυτή τη στιγμή στον πλανήτη θα καταφέρει το ακατόρθωτο.

    Θα καταφέρει να φέρει το καθαρό νερό στους μηδεν βαθμούς κελσίου και να ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΓΟΣ και να είναι ΝΕΡΟ (υπό πίεση μιας ατμόσφαιρας φυσικά, δεν θέλω να κλέβω).

    Ενα κοσμοιστορικό πείραμα που δεν πρέπει να χάσετε.

     

     


    StavmanR
    03.07.2008, 19:58

    Τελικώς το λιώσιμο των πάγων δεν έχει μόνο αρνητικές επιτπώσεις. Τόσο που το λιβανίσαμε, μπορεί να εξαφανιστούμε ως είδος, αλλά σίγουρα θα εξαφανιστούμε με γνώσεις φυσικοχημείας. Δεν θα πάμε "αδιάβαστοι"... {#emotions_dlg.biggrin}

     

    {#emotions_dlg.beer}


    Astron
    03.07.2008, 20:15

    Οποτε στα λογια μου ερχεσαι...

    Ποια λόγια σου βρε Freddie;;;  {#emotions_dlg.scared}

    Κάνω μια τελευταία προσπάθεια και αντιγράφω απ' το δικό σου link για να έχουμε και κοινή βάση:
    "η πυκνότητα του νερού στην υγρή του μορφή είναι 0,99987g/cm3, ενώ στη στερεή μορφή - πάγος - είναι 0,9164g/cm3. "
    Κι αυτά αφορούν την περιοχή των 0 βαθμών κελσίου. 

    Μήπως λανθασμένα θεώρησες ότι η πυκνότητα του νερού σε υγρή μορφή στους μηδέν βαθμούς είναι η τιμή της πυκνότητας του πάγου;
    Και εάν πράγματι το θεώρησες αυτό, δεν παραξενεύτηκες όταν ξεκάθαρα το κείμενο αναφέρει ότι η πυκνότητα του πάγου είναι 0,91;;;; 

    Τελοσπάντων, δεν μου έκανε εντύπωση το λάθος. Εντύπωση μου έκανε η υπερβολική επιμονή και το ύφος, ειδικά με τη φράση σου ότι αυτά είναι... "στοιχειώδης φυσική"...

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 03-07-2008 20:19 ]


    freddieKrueger
    03.07.2008, 21:49

    Εχω 2 ερωτησεις:1)Γινεται να εχουμε καθαρο νερο σε υγρη μορφη και σε θερμοκρασια 0 κελσιου?Κι αν ναι ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ?

    2)ΠΟΥ ΣΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ γραφει οτι η πυκνοτητα του νερου σε κατασταση παγου ειναι 0,91 κατι?..EDIT:TH BΡΗΚΑ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΛΕΣ Αστρον!!!Δεν ξερω το κατα ποσο ισχυει η οχι,θα το ψαξω κι αλλο..δεν μπορω να συμφωνησω τοσο ευκολα με κατι που παει κοντρα σε οτι ξερω μεχρι τωρα...

    Στο 1 περιμενω απαντηση!!!Κι απο τον Bagration που αντι να μου εξηγησει με πηρε στην ειρωνια!!!χεχεχεχεχε

    Παρ ολα αυτα...Το οτι υποστηριξες ευθυς εξαρχης οτι το λιωσιμο των παγων που επιπλεουν δεν θα εχει σημαντικη επιδραση στη σταθμη της θαλασσας ειναι λαθος!Γιατι 10% επαναλαμβανω ΟΛΩΝ των παγων ειναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΟΣΟ ΕΙΠΛEΟΝ ΝΕΡΟΥ...Λες η διαφορα πυκνοτητας να καταφερει να αλαττωσει την επιπτωση της προσθηκης αυτου του επιπλεον ογκου?Δε νομιζω!!!!!

    Να δηλωσω τελος οτι το υφος που εχω οταν συνδιαλεγομαι αναλογα με το ποσο πιστευω κατι αποκτω κι αντιστοιχη ισχυρογνωμοσυνη...Μπορει να ειναι λαθος,αλλα ΕΤΣΙ ΑΝΤΙΔΡΩ,MOY ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΥΘΟΡΜΗΤΑ ΓΙΑΤΙ ΠΑΘΙΑΖΟΜΑΙ...Λυπαμαι αν παρεξηγηθηκα..Στοχος δεν ειναι να σφαχτουμε,αλλα να καταληουμε σε δημιουργικο διαλογο... {#emotions_dlg.rockon}

     


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

     

     

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 03-07-2008 22:47 ]


    freddieKrueger
    03.07.2008, 22:30

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 03-07-2008 στις 19:54 έγραψε...

    Είπε ο freddieKrueger

    "Στρατηγε μου με ολο το σεβασμο...αλλα τα χεις μπλεξει λιγο....Καταρχην λες οτι το νερο στους 0 ειναι πυκνοτερο απο τον παγο...Μα,το νερο στους 0 ΕΙΝΑΙ ο παγος..."

    Ε λοιπόν ο Μπαγκρατιόν, ο μεγαλύτερος χημικός αυτή τη στιγμή στον πλανήτη θα καταφέρει το ακατόρθωτο.

    Θα καταφέρει να φέρει το καθαρό νερό στους μηδεν βαθμούς κελσίου και να ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΓΟΣ και να είναι ΝΕΡΟ (υπό πίεση μιας ατμόσφαιρας φυσικά, δεν θέλω να κλέβω).

    Ενα κοσμοιστορικό πείραμα που δεν πρέπει να χάσετε.

     

     



    Επειδη ΟΝΤΩΣ δεν θελω να το χασω για ξηγησου πιο 'εξαρχιωτικα' Στρατηγε μου...Για πες μου ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ???


    BAGRATION
    03.07.2008, 23:47

    Θα το εξηγήσω με δικά μου λόγια. Αν θέλεις μπορείς να ρωτήσεις και κάποιον που να ξέρει πέντε πράγματα από θερμοδυναμική να σου το εξηγήσει καλύτερα.

    Στην υγρή φάση τα μόρια του νερού βρίσκονται σε ένα πολύ χαλαρό τρισδιάστατο πλέγμα και  κουνιούνται πολύ ζωηρά πρός όλες τις κατευθυσεις. Ταλαντώνωνται "άναρχα" για την ακρίβεια.  Η κίνηση αυτή είναι αποτέλεσμα της θερμότητας δηλαδή της ενέργειας που έχει το κάθε μόριο. Οσο ψυχουμε το νερό τόσο λιγότερο "ζωηρή" είναι η κίνηση αυτή.

    Στη στερεά φάση (πάγος)  τα μόρια του νερού βρίσκονται πάλι σε ένα τρισδιάστατο πλέγμα πολύ "σκληρό" αυτη τη φορά και κουνιούνται (ταλαντώνωνται) πάρα πολύ λιγότερο. Η δομή του πλέγματος εδώ είναι κρυσταλλική, και αυστηρά διατεταγμένη στο χώρο. Ο πάγος είναι κρύσταλλος.

    Καθώς ψύχουμε το υγρό και το φτάσουμε στους μηδέν, τα μόρια του νερού έχουν την θερμότητα (ενέργεια) των μηδέν βαθμών κελσίου αλλά όχι τη διάταξη του κρυσταλλικού πλέγματος του πάγου. Για να διαταχθούν έτσι πρέπει να αποβάλλουν ενέργεια. Η ενέργεια αυτή είναι θερμότητα και ονομάζεται "ενθαλπία κρυσταλλώσεως".

    Αν λοιπόν δεν δώσουμε την ευκαιρία στα μόρια να αποβάλλουν αυτή την ενέργεια στο περιβάλλον (π.χ.με το να κρατάμε τη θερμοκρασία περιβάλλοντος σταθερή στους μηδέν) Αυτά θα παραμένουν στους μηδέν χωρίς να κρυσταλλώνωνται, δηλαδή θα έχουμε νερό στους μηδέν και όχι πάγο στους μηδέν.

    Τα λέω καλά Astron?

    Εντάξει freddie εγώ κατανοώ την συναισθηματική σου έξαρση.....

    Καμιά φορά παθιάζεται ο ένας, ο άλλος ξεκινά το κυνικό καλαμπούρι και τελικά τσαντίζει τον πρώτο...... Αμα νιώθεις ότι το πόστ μου σε πρόσβαλλε η το βρίσκεις ειρωνικό θα το σβήσω.....


    -----------------
    http://www.myspace.com/ancestorthrash

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 03-07-2008 23:55 ]


    freddieKrueger
    04.07.2008, 00:25

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 03-07-2008 στις 23:47 έγραψε...

    Θα το εξηγήσω με δικά μου λόγια. Αν θέλεις μπορείς να ρωτήσεις και κάποιον που να ξέρει πέντε πράγματα από θερμοδυναμική να σου το εξηγήσει καλύτερα.

    Στην υγρή φάση τα μόρια του νερού βρίσκονται σε ένα πολύ χαλαρό τρισδιάστατο πλέγμα και  κουνιούνται πολύ ζωηρά πρός όλες τις κατευθυσεις. Ταλαντώνωνται "άναρχα" για την ακρίβεια.  Η κίνηση αυτή είναι αποτέλεσμα της θερμότητας δηλαδή της ενέργειας που έχει το κάθε μόριο. Οσο ψυχουμε το νερό τόσο λιγότερο "ζωηρή" είναι η κίνηση αυτή.

    Στη στερεά φάση (πάγος)  τα μόρια του νερού βρίσκονται πάλι σε ένα τρισδιάστατο πλέγμα πολύ "σκληρό" αυτη τη φορά και κουνιούνται (ταλαντώνωνται) πάρα πολύ λιγότερο. Η δομή του πλέγματος εδώ είναι κρυσταλλική, και αυστηρά διατεταγμένη στο χώρο. Ο πάγος είναι κρύσταλλος.

    Καθώς ψύχουμε το υγρό και το φτάσουμε στους μηδέν, τα μόρια του νερού έχουν την θερμότητα (ενέργεια) των μηδέν βαθμών κελσίου αλλά όχι τη διάταξη του κρυσταλλικού πλέγματος του πάγου. Για να διαταχθούν έτσι πρέπει να αποβάλλουν ενέργεια. Η ενέργεια αυτή είναι θερμότητα και ονομάζεται "ενθαλπία κρυσταλλώσεως".

    Αν λοιπόν δεν δώσουμε την ευκαιρία στα μόρια να αποβάλλουν αυτή την ενέργεια στο περιβάλλον (π.χ.με το να κρατάμε τη θερμοκρασία περιβάλλοντος σταθερή στους μηδέν) Αυτά θα παραμένουν στους μηδέν χωρίς να κρυσταλλώνωνται, δηλαδή θα έχουμε νερό στους μηδέν και όχι πάγο στους μηδέν.

    Τα λέω καλά Astron?

    Εντάξει freddie εγώ κατανοώ την συναισθηματική σου έξαρση.....

    Καμιά φορά παθιάζεται ο ένας, ο άλλος ξεκινά το κυνικό καλαμπούρι και τελικά τσαντίζει τον πρώτο...... Αμα νιώθεις ότι το πόστ μου σε πρόσβαλλε η το βρίσκεις ειρωνικό θα το σβήσω.....


    -----------------
    http://www.myspace.com/ancestorthrash

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 03-07-2008 23:55 ]



    Ρε Γιωργαρα,οχι να μη σβησεις το ποστ σου τα ηθελε ο κωλος μου κι εμενα...Τυφλωθηκα απο την ισχυρογνωμοσυνη μου και δεν ειδα την ...αγνομωσυνη μου!!!!Το συζητησα και με καποιον αρμοδιοτερο του θεματος και μου ειπε μεσες ακρες ο,τι μου πες κι εσυ Bag!!Αρα παιδες ζητω ταπεινα ΣΥΓΝΩΜΗ για το γεγονος οτι αντιμετωπισα το διαλογο μας με περισση αλαζονεια και υφακι....Αστρον μαλακια μου να με συμπαθας....{#emotions_dlg.blush}

    Για το θεμα των παγων βεβαια,παραμενω(ΟΧΙ ΑΚΑΜΠΤΑ το τονιζω) στις θεσεις μου....{#emotions_dlg.rockon}


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 04-07-2008 02:37 ]


    rWmS
    04.07.2008, 06:29

    Εγω παντως λεω οτι τωρα ειναι η καλυτερη ωρα για ενα ταξιδακι στον Καναδα. Φτηνα τα σπιτια, ελαχιστη εγκληματικοτητα, και τωρα με το λιωσιμο των παγων ... απεριοριστο φρεσκο νερο.

    Παντως απο την ξεραιλλα στην Κυπρο καλυτερα ειναι. Ξερετε τι σημαινει να μπαινεις στο μπανιο και να μην εχει νερο? Να χεζεις και να μην μπορεις να τραβηξεις το καζανακι !!! Ασε..απελπισια.

    Το χειροτερο ομως ειναι οταν την νυχτα καθεσαι στον καναπε σου και αναβεις την TV να δεις καμια ειδηση για να ακουσεις "καταρρακτωδεις βροχες στην Κεντρικη Ευρωπη", "Πλημμυρες στην Ασια" ενω εσυ εχεις ξεχασει τι ηχο κανει η βροχη οταν πεφτει

    Να γινουμε ερημος, να φυγουμε ολοι να λυθει και το Κυπριακο !!!!!!!

    (ειναι και 40 βαθμοι εξω τωρα, ειναι και η υγρασια !...ΚΟΛΑΣΗ)


    emmanuella
    04.07.2008, 16:54

    Παράθεση:

    Το μέλος rWmS στις 04-07-2008 στις 06:29 έγραψε...

    Εγω παντως λεω οτι τωρα ειναι η καλυτερη ωρα για ενα ταξιδακι στον Καναδα. Φτηνα τα σπιτια, ελαχιστη εγκληματικοτητα, και τωρα με το λιωσιμο των παγων ... απεριοριστο φρεσκο νερο.

    Παντως απο την ξεραιλλα στην Κυπρο καλυτερα ειναι. Ξερετε τι σημαινει να μπαινεις στο μπανιο και να μην εχει νερο? Να χεζεις και να μην μπορεις να τραβηξεις το καζανακι !!! Ασε..απελπισια.

    Το χειροτερο ομως ειναι οταν την νυχτα καθεσαι στον καναπε σου και αναβεις την TV να δεις καμια ειδηση για να ακουσεις "καταρρακτωδεις βροχες στην Κεντρικη Ευρωπη", "Πλημμυρες στην Ασια" ενω εσυ εχεις ξεχασει τι ηχο κανει η βροχη οταν πεφτει

    Να γινουμε ερημος, να φυγουμε ολοι να λυθει και το Κυπριακο !!!!!!!

    (ειναι και 40 βαθμοι εξω τωρα, ειναι και η υγρασια !...ΚΟΛΑΣΗ)



     

    Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και εδώ στο Ηράκλειο! Κάθε δύο μέρες δεν υπάρχει σταγόνα νερού !!! Έλεος...!! Δεν είναι κατάσταση αυτή ! Θα μας φάνε οι πισίνες των ξενοδοχείων !


    BAGRATION
    04.07.2008, 23:45

    ΟΚ fred συγχωρημένος!!!!!

    Πάντως παιδιά οι πάγοι του βορείου πόλου υπάρχει η περίπτωση να ξανασχηματιστούν σχετικά εύκολα. Ετσι όμως και αρχίσει να επιταχύνεται το λίωσιμο των πάγων της Γροιλανδίας, Ανταρκτικής και Σιβηρίας ΜΑΣ ΠΗΡΕ ΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΣΗΚΩΣΕ!!!!!! Κι αυτο είναι κάτι το μη αντιστρέψιμο όχι όπως στην Αρκτική.

     


    Disasterpiece
    05.07.2008, 00:47

    Ο πλανητης λιωνει...και πνιγεται στο νερο..Ολα τα μοντελα προβλεψης επεσαν εξω.Ενα ΓΙΑΤΙ πλανιεται."Nα σωσουμε το πλανητη","φταιμε εμεις!',"save the penguins","μην κλανετε,μολυνετε το περιβαλλον".ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ:

     

    Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΣΑ{#emotions_dlg.happycrazy}:

    Μαύρος Χρυσός στην Αρκτική Πέντε χώρες διεκδικούν το πετρέλαιο του Βόρειου Πόλου

    ΗΠΑ, Ρωσία, Καναδάς, Δανία και Νορβηγία διεκδικούν την επέκταση των εδαφών τους προς το Βορρά

    Σε μια μικρή πόλη της Γροιλανδίας, το Ιλουλισάτ, πραγματοποιείται αυτές τις μέρες η σύνοδος των πέντε χωρών του Αρκτικού Κύκλου για το μέλλον της περιοχής. Στο παρελθόν, οι «γκρίζες ζώνες» του Βόρειου Πόλου δεν είχαν ενδιαφέρον, καθώς ήταν απροσπέλαστες. Το λιώσιμο των πάγων, όμως, δημιουργεί συμμαχίες και έριδες για το πετρέλαιο της Αρκτικής.
    Για χιλιετίες οι απέραντοι πάγοι του Αρκτικού Κύκλου αποτελούσαν το «τελευταίο σύνορο». Ακόμη και στα χρόνια του Ψυχρού Πολέμου ο Βόρειος Πόλος δεν περιλαμβανόταν στα σχέδια των μεγάλων δυνάμεων, παρά τις αποστολές υπό την κάλυψη της έρευνας. Ωστόσο, οι απότομες κλιματικές αλλαγές και οι δυσοίωνες επιστημονικές προβλέψεις ότι μέχρι το τέλος του αιώνα δεν θα υπάρχουν πάγοι στο Βόρειο Πόλο το καλοκαίρι, έχουν μεταβάλει τα σχέδια των χωρών της Αρκτικής που θεωρούν αναφαίρετο δικαίωμά τους να πρωταγωνιστήσουν στο μεγάλο παιχνίδι που φαίνεται ότι στήνεται στην περιοχή.
    Αναζητώντας συνεχώς το δυσεύρετο (και πανάκριβο) πετρέλαιο, πολλές χώρες είναι έτοιμες να φτάσουν στα άδυτα του υπεδάφους των Πόλων. Οι ειδικοί λένε ότι κάτω από τους πάγους του Βόρειου Πόλου υπάρχει ανεκμετάλλευτος ορυκτός πλούτος.
    Από τον περασμένο Αύγουστο, όταν το ρωσικό βαθυσκάφος «Μιρ» έφθασε στο βυθό του Βόρειου Πόλου και τοποθέτησε μια σημαία από τιτάνιο, ξεκίνησε άτυπα ένας αγώνας δρόμου για τη διεκδίκηση της μόνης περιοχής στον πλανήτη που «δεν ανήκει σε κανέναν». Αυτή η κίνηση μάλλον άνοιξε την όρεξη για την αναζήτηση του νέου Ελντοράντο.

    Η Σύνοδος των Πέντε

    Ως απάντηση στους Ρώσους θεωρείται η σύνοδος των πέντε χωρών του Αρκτικού Κύκλου για το μέλλον της περιοχής, που γίνεται αυτές τις μέρες στη μικρή πόλη της Γροιλανδίας, Ιλουλισάτ. Θορυβημένη η Δανία από τη ρωσική αποστολή του περασμένου καλοκαιριού, κάλεσε τις πέντε χώρες που έχουν το δικαίωμα της εκμετάλλευσης των φυσικών πόρων της αποκλειστικής οικονομικής ζώνης 200 ναυτικών μιλίων (370 χιλιομέτρων) από την ακτογραμμή τους να αποφασίσουν τις επόμενες διπλωματικές κινήσεις. Οι υπουργοί Εξωτερικών της Δανίας, Νορβηγίας, Ρωσίας, ο αναπληρωτής υπουργός Εξωτερικών των ΗΠΑ Τζον Νεγροπόντε και ο υπουργός Φυσικών Πόρων του Καναδά έκαναν την πρώτη προσπάθεια να βρουν τρόπους συνεννόησης στη διαφαινόμενη σύγκρουση συμφερόντων και να πείσουν τη Διεθνή Επιστημονική Επιτροπή για την Αρκτική ότι δεν θα καταστρέψουν το φυσικό περιβάλλον.

    Πετρέλαιο εκτός ΟΠΕΚ

    Τα εν λόγω κοιτάσματα γίνονται ακόμη πιο ελκυστικά δεδομένου ότι τοποθετούνται σε μία γεωπολιτική ζώνη πολύ πιο σταθερή από τη Μέση Ανατολή. Η Αρκτική προσφέρεται, έτσι, ως μέσο παράκαμψης του Οργανισμού Πετρελαιοπαραγωγών Χωρών (OPEC). Η ζώνη που διεκδικεί η Μόσχα σχηματίζει ένα τρίγωνο 1,2 εκατομμυρίου τετραγωνικών χιλιομέτρων, το οποίο συνδέει το Βόρειο Πόλο με τις περιφέρειες Μούρμανσκ και Τσουκότκα. Κάτω από τα νερά πιθανώς κρύβονται πάνω από 10 δισ. τόνοι υδρογονανθράκων - ποσότητα ισοδύναμη με τα αποθέματα του Περσικού Κόλπου. Στον αντίποδα, οι ΗΠΑ ετοιμάζονται να καταθέσουν αίτημα με στόχο να τους παραχωρηθούν τα κυριαρχικά δικαιώματα μιας ζώνης έκτασης 600 μιλίων (965 χιλιομέτρων) στην ακτογραμμή της Αλάσκας. Στην προσπάθειά τους, όμως, πρέπει να αντιμετωπίσουν ένα άλλο παγόβουνο: δεν έχουν επικυρώσει τη διεθνή συνθήκη για το δίκαιο της θάλασσας του ΟΗΕ, χωρίς την οποία δεν μπορεί να γίνει δεκτή καμία εδαφική διεκδίκηση.

    Ένας… πραγματικά «Ψυχρός Πόλεμος»

    ΣΥΜΦΩΝΑ με τη σύμβαση για το Δίκαιο της Θάλασσας, οι χώρες αυτές δεν έχουν δικαίωμα να επεκτείνουν τις διεκδικήσεις τους πέρα από τα 200 ναυτικά μίλια. Ωστόσο, η κάθε μία από τις πέντε θεωρεί ότι της αναλογεί περισσότερος πάγος και περισσότερος βυθός. Η Νορβηγία, η Ρωσία, ο Καναδάς και η Δανία διεκδικούν την επέκταση της περιοχής τους. Ο Καναδάς υποστηρίζει ότι του ανήκει το μεγαλύτερο τμήμα του Αρκτικού. Η Δανία, από την πλευρά της, υποστηρίζει ότι της ανήκει η υποθαλάσσια οροσειρά Λεμονόσοφ -όπου οι Ρώσοι τοποθέτησαν τη σημαία- διότι είναι προέκταση της Γροιλανδίας. Παρ' όλα αυτά, η πρόσφατη απόπειρα των Ινουίτ (Εσκιμώων) να αποσχιστούν από τη Δανία και να ανεξαρτητοποιηθεί η Γροιλανδία, φέρνει τη Δανία σε κίνδυνο να χάσει κάθε δικαίωμα από το Βόρειο Πόλο.
    Ιδιαίτερα αυξημένο είναι και το ενδιαφέρον των ΗΠΑ για τις υποθαλάσσιες περιοχές της Αρκτικής και για τις νέες θαλάσσιες αρκτικές διόδους που ανοίγονται λόγω της υπερθέρμανσης. Στη διάρκεια του Ψυχρού Πολέμου στον Αρκτικό κυριαρχούσαν οι ΗΠΑ και το ΝΑΤΟ, σε μια προσπάθεια αποτροπής της πιθανότητας επιθέσεων από την τότε ΕΣΣΔ. Τώρα οι ΗΠΑ έχουν ξεκινήσει ερευνητικές αποστολές για τον καθορισμό «των υδροθερμικών ανέμων και την αναζήτηση μορφών ζωής στους πάγους» με απώτερο στόχο τον ορυκτό πλούτο της περιοχής.
    Αν και θα χρειαστεί αρκετός χρόνος διπλωματικών κινήσεων στο προσκήνιο και στο παρασκήνιο και μακροχρόνια επιστημονική έρευνα μέχρι να φτάσει κάποιος στα πετρέλαια του Βόρειου Πόλου, αρκετοί θεωρούν πως ένας νέος «Ψυχρός Πόλεμος» -μάλλον κυριολεκτικά αυτή τη φορά- αρχίζει.

    http://www.simerini.com.cy/nqcontent.cfm?a_id=338451

     

    Κοιτάσματα της Αρκτικής

     

    Στην αιχμή της κρίσης νέοι ορίζοντες ανοίγονται με τη Βραζιλία να διεκδικεί θέση ανάμεσα στις δέκα πρώτες πετρελαιοεξαγωγούς χώρες χάρη στα εκτιμώμενα σε 33 δισεκατομμύρια βαρέλια κοιτάσματα, που ανακαλύφθηκαν στην κοιλάδα Σάντος σε βάθος 7.000 μέτρων. Την ίδια στιγμή με προπομπό την ιταλική ΕΝΙ ευρωπαϊκές εταιρείες σπεύδουν να κλείσουν συμβόλαια για την πολλά υποσχόμενη φλέβα στο Pointe Noire του Κονγκό-Μπραζαβίλ.

    Το νέο Ελντοράντο του «μαύρου χρυσού», όμως, ανιχνεύεται από κονσόρτσιουμ αμερικανικών και καναδικών μεγαθηρίων στην υπερβόρεια καναδική πολιτεία της Αλβέρτας, όπου ο «μαύρος χρυσός» εξορύσσεται σε ασφαλτική ή βιτουμενιούχο άμμο και η κλίμακα των χωματουργικών έργων που εκτελούνται παρομοιάζεται από την επιθεώρηση «Time» με αυτή των αιγυπτιακών πυραμίδων και του Σινικού Τείχους.

    Το κονσόρτσιουμ με την επωνυμία «Syncrude» ελέγχεται ουσιαστικά από την Exxon-Mobil, που από τους κόλπους της προέρχεται και ο δαιμόνιος μάνατζέρ του Tom Katinas. Με επενδύσεις 124 δισ. δολαρίων που ξεκίνησαν ήδη θα τετραπλασιάσει ως το 2015 (στα 5 εκατομμύρια βαρέλια ημερησίως) την παραγωγή πετρελαίου από τις «άμμους» της Αλβέρτας. Αποτέλεσμα: ο Καναδάς, ήδη ο μεγαλύτερος προμηθευτής πετρελαίου για τις ΗΠΑ όπου σήμερα εξάγει 1.900.000 βαρέλια ημερησίως, εξελίσσεται σε «πετρελαϊκή υπερδύναμη». ΜΙΑ ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΚΤΙΚΗ.

    http://www.enet.gr/online/online_text/c=114,dt=15.06.2008,id=41759256

     

    Θυσία το περιβάλλον για το πετρέλαιο

     

    Μπορεί η οικολογική καταστροφή που οδηγεί ακόμη και στο λιώσιμο των πάγων στην Αρκτική να προβληματίζει τους επιστήμονες, ωστόσο κάνει τις όμορες χώρες και τις πετρελαϊκές εταιρείες να τρίβουν τα χέρια τους από χαρά, καθώς αποκαλύπτει τα πλουσιότερα κοιτάσματα πετρελαίου, που κρύβει για αιώνες ο παγωμένος ωκεανός. Τραγικό, αλλά αληθινό. Το λιώσιμο των πάγων θα βοηθήσει στην εξοικονόμηση ενέργειας, ειδικά τώρα που η τιμή του πετρελαίου ξεπερνάει τα 143 δολάρια το βαρέλι.

    Ρεπόρτερ του CNN βρέθηκε στην Αρκτική για να καταγράψει από κοντά την κατάσταση με το λιώσιμο των πάγων και κατέγραψε την ανησυχία των επιστημόνων για τις συνέπειες στο περιβάλλον από την αναζήτηση πηγών φυσικού αερίου και πετρελαίου. Η ανάγκη για πετρέλαιο είναι μεγάλη και οι χώρες που θα εκμεταλλευτούν τα κοιτάσματα, είναι σε αναμονή. Ένας νέος «πυρετός χρυσού» ξεκινά, καθώς μόνο στην θάλασσα του Μπάρεντς στα Ρωσικά παράλια υπολογίζεται ότι υπάρχουν αναλογικά τουλάχιστον μισό τρισεκατομμύριο βαρέλια πετρελαίου.

    http://www.alphatv.gr/index.asp?a_id=92&news_id=30545

     

    ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ:Πως τα μοντελα προβλεψης επεσαν τοσο εξω για το λιωσιμο των παγων?Στην αρχη υπολογιζαν 2080.Μετα 2030+.Μετα "στην επομενη δεκαετια".Τωρα καπου πετυχα "2013".H' oι επιστημονες ειναι για κλαματα η'...στα μοντελα προβλεψης τους δεν συν-υπολογισαν τον παραγοντα "Χ".ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΣΚΕΨΗ.


    -----------------

    ''Εστ'ημάρ ότε Φοίβος πάλιν ελεύσεται και ες αεί έσεται''

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Disasterpiece στις 05-07-2008 01:13 ]


    rWmS
    05.07.2008, 04:50

    Ολοι θελουν να ενα κομματι ?

    Πλακα θα εχει να ανεξαρτητοποιηθει ο Βορειος Πολος και να γινουν οι εσκημωοι δισεκατομμυριουχοι{#emotions_dlg.biggrin}


    BAGRATION
    05.07.2008, 15:44

    "Ολοι μας φταίμε"......."δεν έχουμε περιβαλλοντική συνείδηση"......"φτού μας "......"ας κάνουμε κάτι για να σωθούν οι πολικές αρκούδες, είναι τόσο ωραία ζωάκια "....."ο άνθρωπος βιάζει τη φύση"..... "η συγχρονη τεχνολογία φταίει".......Εδώ οι άλλοι ετοιμάζονται να τα ισωπεδώσουν όλα για τα φράγκα και τα μεγάλα φιλέτα και εμείς προσπαθούμε να σώσουμε το περιβάλλον με βιολογικές σακούλες σούπερ-μάρκετ.

    Σκεφτείτε να είχαμε ολοι περιβαλλοντική συνείδηση, να ανακυκλώναμε, να μην φτύναμε κάτω και τέτοια. Εχετε τη εντύπωση ότι θα είχε επιτυχία? Ο Β. πολος θα ελίωνε το πχ. 2015 αντι για το 2013.

    Αφού τη δουλεία τη κάνει το αυτοκινητάκι μας, το ρεύμα, οι καυστήρες μας κ.τ.λ. Για μπέιτε εδώ και κάνετε έναν υπολογισμό πόσο CO2 εκπέμπετε και τα λέμε.

    http://www.greenpeace.org/greece/137368/137462

    Οσο λοιπόν ζείτε με τον τρόπο που ζείτε μολύνετε το περιβάλλον και σκωτώνετε τις αρκουδίτσες είτε το θέλετε είτε όχι. Οικολογικά και μη. Δεν θελετε? Αγοράστε ένα αγρόκτημα και ζήστε με κεριά. Δεν θέλετε κεριά και αγροκτήματα?Να κάτι πιο αποτελεσματικό. Σταματήστε να στηρίζετε κυβερνήσεις σαν κι αυτές που έχουμε, που η ενεργειακή τους πολιτική είναι του '50 και του '60 και μοιράζουν τα "φιλέτα" από εδώ και από εκεί. Εσείς τους στηρίζετε και αυτοί κάνουν τη δουλειά που είναι προορισμένοι να κάνουν.

    Για αναρωτηθήτε, με βάση αυτά που έστειλε Disasterpiece ο σαμπως οι Δανοί και Νορβηγοί δεν έχουν οικολογική συνείδηση? Σίγουρα 100 φορές περισσότερη από τους Ελληνες.Τους εμπόδισε αυτό στο να μπούν και αυτοί στη κούρσα "του δικός μας είναι ο βυθός" (δικά μας τα πετρέλαια δηλαδή) Καθόλου.

    Οι πολυεθνικές που ευθύνονται για όλα αυτά έχουν πάντως και αυτες οικολογική συνείδηση.Είμαι σίγουρος ότι τα σπίτια των επιχειρηματιών αυτών είναι όλα "πράσινα".Εχουν τα πάντα φιλικά πρός το περιβάλλον. Ανακύκλωση, φωτοβολταικά, ανεμογενήτριες, γκαζόν, ηλεκτρικά αυτοκίνητα και δε συμμαζεύεται......

    Συνήθως τις πράσινες καμπάνιες τις στηρίζουν και πολυεθνικές. Και μετά διαμαρτύρεστε για το οτι δεν υπαρχούν πια καλοί ηθοποιοί....

    Οσο για τους επιστήμονες τα είπε ο Disasterpiece.Αυτό ισχύει για τις περισσότερες των περπτώσεων. Σαν να μην έφτανε αυτό την έχουνε δεί και καμπόσοι κι από πάνω και μας.....


    Disasterpiece
    05.07.2008, 16:05

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 05-07-2008 στις 15:44 έγραψε...

     

    Οι πολυεθνικές που ευθύνονται για όλα αυτά έχουν πάντως και αυτες οικολογική συνείδηση.Είμαι σίγουρος ότι τα σπίτια των επιχειρηματιών αυτών είναι όλα "πράσινα".Εχουν τα πάντα φιλικά πρός το περιβάλλον. Ανακύκλωση, φωτοβολταικά, ανεμογενήτριες, γκαζόν, ηλεκτρικά αυτοκίνητα και δε συμμαζεύεται......

    Συνήθως τις πράσινες καμπάνιες τις στηρίζουν και πολυεθνικές. Και μετά διαμαρτύρεστε για το οτι δεν υπαρχούν πια καλοί ηθοποιοί....



    Τα ειπες ολα!Αυτο δεν σημαινει πως η οικολογικη συνειδηση στερειται ουσιας,αλλα ας καταλαβουμε πως παιζουν σκακι και ειμαστε τα πιονια.Οπως μας εκαναν εργαλεια τους βαζοντας στη ζωη μας air-condition,τσιγαρα,αυτοκινητα,ρευματα,καυστηρες κι οτι μπορει να υπερθερμανει τον πλανητη,ετσι τωρα που ο στοχος τους επιτυγχανεται δινουν νεα εντολη στις ΜΑΖΕΣ:τα aircondition μολυνουν,το τσιγαρο σκοτωνει,φυσικο αεριο YEAH!,μην μολυνετε το περιβαλλον και φυσικα η νεα λεξη που τα πληθη απαντα θα λατρεψουν..."ΓΑΙΑ".Επι της ουσιας προκειται για αναστολη εργασιων,ειπαμε ενταξει να λιωσουμε τους παγους να παρουμε τα πετρελαια,αλλα μην παραγινει και...πνιγουμε κιολας!Και σα να μην φτανει τα πετρελαιo θα βγαλουν και ενα σκασμο λεφτα απο εμπορευματοποιηση της οικολογικης συνειδησης.$ΧΡΗΜΑ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ$.Για μας θα πεσει η τιμη του πετρελαιου,θα μας αρεσει αυτο φυσικα,θα πεσουν γενικως οι τιμες,τελεια,θα σωσουν και μερικους πιγκουινους και φυσικα μυνηματα οικολογικα παντου.Οχι μονο οι ΜΑΖΕΣ δεν θα τους ριξουν,αλλα θα τους λατρεψουν.WELCOME TO THE MATRIX EVERYBODY!!!{#emotions_dlg.happycrazy}

     

    013 - Artemis VS Panousis -

     

     

     


    -----------------

    ''Εστ'ημάρ ότε Φοίβος πάλιν ελεύσεται και ες αεί έσεται''

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Disasterpiece στις 05-07-2008 18:16 ]